THOLEIMDERWIJS HUURGEWENNINGS- BIJDRAGE VERPLICHT NAAR SCHOOL? KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN INGEVOLGE DE HINDERWET VERHOOGDE MINIMUM GARANTIEPRIJS VOOR OPHALEN OUD PAPIER WAT LIGT TER INZAGE? VISSEN IN DE VEST VAN THOLEN informatierubriek van de gemeente tholen BARBECUEN...een feest?? Verwaarlozing plantsoenen? Donderdag 24 juli 1986 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B. EN W. PLAATSELIJK NIEUWS PFFFÜ Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 (Verplicht) naar school? U herinnert zich vast nog wel uw eigen schooltijd. De klas, de meester of juffrouw, de gang waarop ook u wel eens stond. Als uw eigen kind naar school gaat, merkt u pas hoe lang dit allemaal gele den is, wat er allemaal veranderd is. Een kind van vier gaat niet meer naar de kleuterschool, maar naar de basisschool. Er zijn geen klassen meer, maar groepen. Het is niet zo gek als u zich afvraagt of het niveau nog wel hetzelfde is als vroeger. Aan de andere kant is het minstens net zo belangrijk dat het eerste echte contact van een kind met de buitenwereld leuk is, niet te moeilijk en spelender wijs verloopt. De basisschool gaat uit van een ononderbroken ontwikkelingsgang voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Maar betekent dit nu ook dat kinderen van vier jaar al naar school moeten, terwijl dit vroeger pas hoefde als ze zes jaar waren? En als uw kind eerder leerplichtig is, mag het dan helemaal niet meer spelen op school? Vijf jaar: leerplichtig Voordat de nieuwe Wet op het basisonderwijs van kracht werd, mochten kinderen als ze vier jaar waren naar de kleuterschool. De leerplichtgrens lag bij zes jaar en alle kinderen moesten op die leef tijd naar de eerste klas van de lagere school. Dit betekent natuurlijk niet dat voor de ene groep kinderen het spelen is afgeschaft of voor de nadere het leren. Het is de bedoeling dat er sprake is van een ononderbroken ontwikkelingsgang voor kinderen van vier tot twaalf jaar, waarin gespeeld én geleerd of spelend geleerd wordt. Als uw kind vier jaar is mag het naar de basisschool, verplicht is het dan nog niet. Dat komt pas een jaar later: als uw kind vijf jaar is moet het naar school. Op de eerste schooldag van de maand die volgt op de maand waarin het kind vijf jaar is geworden, is het na melijk leerplichtig. Als Marieke bijvoorbeeld op 3 november vijf jaar wordt en Erwin op 29 november, dan zijn ze allebei leerplichtig vanaf 1 december. Anja, die op 1 december jarig is, hoeft pas op 1 januari naar school. U moet uw kind op school inschrijven, al is dat in de meeste gevallen al gebeurd, omdat bijna alle kinderen dan al een jaar op de basisschool zitten. Op u rust ook de verantwoor delijkheid er voor te zorgen dat uw kind regelmatig de school bezoekt. Achterstanden voorkomen Waarom is die leerplichtgrens nu verschoven van zes naar vijf jaar? De praktijk leert dat het overgrote deel van de vier- en vijfjarige kleuters al naar school gaat. Een klein deel gaat nog niet naar school. Soms komt dat omdat er van huis uit niet zo'n stevige band is met het onderwijs. Denk hierbij aan schipperskinderen die door gaans aan boord verblijven of aan kinderen uit landen waar men niet of nauwelijks met leerplicht te doen heeft. Om te voorkomen dat deze kinderen achterstanden oplopen doordat ze later naar school gaan en zodoende niet aan de regelmaat en het ritme hier van wennen, is de leerplichtgrens verlegd. Bovendien wordt op deze manier een doorgaande ontwikkelingslijn op de basisschool voor kinderen van vier tot twaalf jaar gewaar borgd. Er ligt nu immers geen breuk meer bij de leeftijd van zes jaar als een kind leerplichtig wordt en naar de eerste klas van de lagere school gaat. Toelatingstijdstippen Een kind mag naar school als het vier jaar is. Daarmee hoeft niet meer gewacht te worden tot het begin van het schooljaar in augus tus of september. Nu zou het een beetje onoverzichtelijk worden als ieder kind de dag nadat het vier jaar is geworden, op school zou komen. Elk kind moet tenslotte opgevangen worden op zijn of haar eerste dag op school en hiervoor moet wel het een en ander gere geld worden. Al is het maar dat er een tafeltje en een stoeltje staan of dat er slingers hangen voor een kind dat op zijn verjaardag al naar school komt. Om alles zo leuk mogelijk te laten verlopen voor het nieuwe kind en voor de groep waarin het komt, kan de directie van een school toelatingstijdstippen vaststellen op éénmaal per maand. Dus één datum in april, één in mei enz. Tijd om te wennen Het is een behoorlijke stap voor een kind om naar school te gaan. Daarom is het erg belangrijk een kind de gelegenheid te geven aan het idee te wennen. Wie zijn de leerkrachten, hoeveel kinderen zit ten er in een groep, waar is de speelhoek, zitten de kinderen van de buren op dezelfde school? Een kind kan in de laatste twee maanden voordat het vier jaar wordt, alvast kennis maken met de school. Het kan in die twee maanden maximaal vijf dagen op de school rondkijken en meedoen. Het kind hoeft niet vijf dagen ach ter elkaar naar school en het is ook niet verplicht gebruik te maken van alle dagen. Bovendien kunt u uw kind een halve dag naar school laten gaan, als een hele dag u te lang lijkt voor uw zoon of dochter. U ziet dat u deze "proefperiode" geheel aan kunt passen aan wat het best bij uw kind past. Thuisblijven Als u merkt dat uw zoontje of dochtertje van vier nog niet helemaal toe is aan een hele week naar school, kunt u het kind af en toe thuis houden. Het is immers nog niet leerplichtig. Nu kan het ge beuren dat een schoolweek van zo'n 22 uur ook voor een vijfjarige nog wat te vermoeiend is. Ook daar is iets op gevonden. Een vijfja rige kleuter mag ten hoogste vijf uur per week thuisblijven. Het is wel de bedoeling dat u dit tijdig aan de schoolleiding doorgeeft, zo dat die overzicht houdt en ook weet waarom een kind niet naar school komt. Moet de kleuter alleen wat bijslapen of zijn er proble men op school, waar iets aan gedaan moet worden? Op verzoek van de ouders kan de directeur van de school toestaan dat een vijf jarige zelfs tien uur per week wordt thuisgehouden. Deze uren mo gen niet worden opgespaard. Zodra uw kind zes jaar is, houdt deze regeling op. Het is daarom erg belangrijk dat een kind al regelmatig en vaak naar school gaat vóór het zes wordt. Natuurlijk is het leuk om een dagje met uw kind naar het strand te gaan of om het ge woon eens gezellig thuis te houden. U moet zich echter wel afvra gen of het onderwijs voor uw kind niet minstens zo belangrijk is. Dit geldt ook voor een kleuter van vier jaar. Acht jaar basisschool Uw dochtertje of zoontje gaat straks voor het eerst naar de basis school. Een hele stap, vanuit die vertrouwde omgeving naar de grote, onbekende wereld. In de basisschool krijgt uw kind de kans zich naar eigen aanleg en tempo te ontwikkelen. Daarbij wordt vooral ook rekening gehouden met zijn eigen belangstelling. Zo zal de nadruk in de eerste jaren op het spelen en spelend leren liggen. Als uw kind daaraan toe is zal het spelen geleidelijk overgaan in le ren. Het is nu niet meer zo dat een kind als het zes jaar is geworden haar de eerste klas van de lagere school gaat en daar moet begin nen met leren. Door de leerplichtgrens te verleggen wordt voor ieder kind een periode van ongeveer acht jaar op de basisschool ge garandeerd, waarin de overgang van spelen naar leren veel soepe ler kan verlopen dan vroeger het geval was. En dat is beter voor uw kind. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij on der oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 16 juli 1986 vergunning is ver leend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van a. P.M. Scherpenisse, Huygensstraat 63 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een palingrokerij op het perceel kadastraal bekend sektie F nr 50 ged. gelegen aan de Nieuwlandseweg 5 te Sint-Annaland. b. Joh. van Houdt Zoon p/a Langeweg 21 te Scherpenisse voor het oprichten en in werking hebben van een aardappelsorteer- bedrijf met koelruimte op het perceel kadastraal bekend sektie M nr 757 ged. gelegen aan de Nijverheidsweg 15 te Sint- Maartensdijk. c. C.A. Geuze, Langeweg 19 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een staalstraalbedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie H nr 385 gelegen aan de Langeweg 19 te Sint-Annaland. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen met ingang van 25 juli 1986 gedurende een maand op de sekretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visie-legging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijker wijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen wórden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepas sing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikkingen dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de afdeling voor Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op het verzoek tot schorsing van de beschikkingen dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening (ex-artikel 60a Wet op de Raad van State) is beslist. Sint-Maartensdijk, 24 juli 1986. Burgemeester en wethouders voornoemd, De sekretaris, De burgemeester, Wanneer u door woningverbetering of stadsvernieuwing een hoge re huur gaat betalen, dan heeft u weHicht recht op een huurgewen- ningsbijdrage. Dit is een bijdrage, die u gedurende 3 of 5 jaar ont vangt, om aan de hogere huur te wennen. De bijdrage wordt ieder jaar lager. De hoogte van de bijdrage hangt af van het verschil tussen uw oude en nieuwe kale huur. Boven een bepaald inkomen kunt u geen huurgewenning meer krijgen. Voor de berekening van de bijdrage geldt een bepaalde huurgrens. Uw huis U kunt alleen huurgewenning krijgen als u huurder bent van een zelfstandige woning of van een wooneenheid. Kamerbewoners ko men niet in aanmerking voor huurgewenning. Twee groepen De regeling kent twee groepen huurders: alleenstaanden tot en met 22 jaar en overige huurders. Inkomen en huurprijs Voor de huurgewenning gelden als inkomensgrenzen f 28.000,— voor alleenstaanden tot en met 22 jaar. Zij krijgen over ten hoogste f 545,— huur per maand een bijdrage. Voor alle overige huurders is de inkomensgrens f 38.000,— en de maximale huurgrens f 685,— per maand. Dus al betaalt u meer huur, wat mag, uw bij drage wordt berekend over een huur van hoogstens f 685, Drie jaar subsidie Is de huur van uw verbeterde of nieuwe huis f 50,— of meer ho ger, maar minder dan f 100, per maand, dan kunt u drie jaar lang huurgewenning ontvangen. In het eerste jaar past het Rijk 60% van het huurverschil bij. Het tweede jaar 40% en het derde jaar 25%. Vijf jaar subsidie Is de huur van uw verbeterde of nieuwe huis f 100, of meer per maand hoger, dan krijgt u vijf jaarlijkse bijdragen. Het eerste jaar past het Rijk 90% van het verschil tussen de oude en de nieuwe huur bij. In de volgende jaren 70% (2e jaar), 50% (3e jaar), 30% (4e jaar) en 10% (5e jaar). Huurgewenning samen met huursubsidie aanvragen Als u recht heeft op huurgewenning wordt eerst de hoogte van die bijdrage bepaald. Daarna kijkt de overheid of u ook nog huursubsi die kunt krijgen. De huurgewenningsbijdrage wordt daarvoor van uw huurprijs afgetrokken. Om huurgewenning en huursubsidie goed uit te kunnen rekenen, moet de gemeente uw aanvragen tegelijk hebben. Huurgewenning moet u aanvragen in de gemeente waarin de woning staat die is verbeterd/vernieuwd, of de gemeente waarheen u bent verhuisd, omdat uw woning is gesloopt of u niet naar uw verbeterde woning terugkeert. Voor meer informatie zal uw corporatie u graag helpen. Het bereiden van voedsel boven een open vuur zoals dit vroeger ge woonte was, is de laatste jaren sterk toegenomen Barbecuen', noemt men zo'n feest waarbij de nostalgie hoogtij viert Bakapparaten in vele uitvoeringen, van gemetselde ovens tot blikken prullen op wankele pootjes, al dan niet om-ringd^ met tuinfakkels en dan maar bakken en braden ZORG VOOR EEN BLUSMIDDEL BV EEN EMMER WATER OF EEN GEVULDE GIETER Tot slot nog enkele raadgevingen: Houd kinderen en honden ver van de barbecue Draag geen licht ontvlambare kleding Nooit zelf in het vuur blazen Werp nooit aanmaakblokjes in een reeds brandende barbecue een S steekvlam is het gevolg en Uw barbecuefeest een ramp Laat het vuur op een veilige plaats uitbranden Loop nooit met een brandende barbecue Pas op met scherp aangepunte grillpennen, deze kunnen steek wonden veroorzaken Uw brandweer wenst U een prettige vakantie en laat de rode haan niet kraaien in bos en heide L T Steenpoorte, brandweercommandant De gemeenteraad van Tholen heeft op 21 april jongstleden beslo ten de minimum-garantieprijs voor oud papier te verhogen van f 0,03 naar f 0,05 per kilogram opgehaald oud papier. De prijs die voor het oud papier wordt betaald, is zodanig lagg geworden dat het voor diverse verenigingen niet meer interessant is om op pad te gaan. Hoe komt men in aanmerking voor subsidie? Belangrijke voorwaar de is dat alleen verenigingen en instellingen in de gemeente Tholen die vóór 21 april 1986 op regelmatige tijden (dus niet één of enkele malen per jaar) oud papier ophaalden en dit nog steeds doen in aan merking komen voor een aanvullende bijdrage. Meent men aan de ze voorwaarde te voldoen en heeft men nog geen bericht van bur gemeester en wethouders ontvangen dat men een beroep op de subsidieregeling kan doen, dan dient men schriftelijk bij burge meester en wethouders van Tholen een aanvraag om subsidie in te dienen. Deze aanvraag moet men dan wel vóór 1 oktober aan staande indienen. Heeft u nog nadere vragen, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 220. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 28 juli 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. BEKENDMAKING Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer M.J.L. Moerland, Parksingel 28 te Tholen, voor het uitbrei den van een winkelmagazijn op het perceel, kadastraal be kend Tholen, sektie N, nummer 502, plaatselijk gemerkt Parksingel 28-30. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethou ders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 25 juli tot en met 7 augustus 1986 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wet houders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 24 juli 1986. De burgemeester van Tholen De Vest in Tholen staat steeds meer bekend als een goede visplaats. Vele ouderen en jon geren brengen menig vrij uurtje door aan de Vest-kant en heb ben hun vaste stek gevonden. Om deze vrijetijdsbesteding zowel nu als in de toekomst voor iedereen mogelijk te houden en enigzins ordelijk te laten verlopen is voor het vissen een vergunning van het gemeentebestuur ver eist. Zo'n vergunning kan worden aangevraagd bij de afdeling be volking op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Bij de Vest zullen enkele borden worden geplaatst die wijzen op de ze vergunningplicht. Aan deze vergunning zijn enkele voorschriften gebonden. Deze voorschriften staan grotendeels borg voor de be scherming van het park en de gazons rond de Vest. Daarnaast is o.m. de plicht opgenomen om gevangen vis direkt terug te zetten. Overigens is naast de gemeentelijke vergunning, voor personen van 1 5 jaar en ouder een sportvisakte verplicht die verkrijgbaar is op de postkantoren. \W/ overdenking "Daarom, velt geen oordeel vóór de tijd, dat de Here komt, die ook hetgeen in de duisternis verborgen is, aan het licht zal brengen en de raadslegen der harten openbaar zal maken". 1 Cor. 4:5. Ik wil u even meenemen naar het verleden; naar een boeiende pe riode uit de Middeleeuwse kerk geschiedenis: de 1 le eeuw. U weet dat toen de reformatie nog niet had plaatsgevonden. De katholie ke kerk was in West-Europa nog een eenheid en had bijzonder veel invloed. Ook in de politiek was haar macht groot: de paus gaf het sein tot de kruistochten, de paus gaf landen in leen en trof vorsten met de banvloek. In die tijd gistte het echter, waren er spanningen tussen het wereldlijk gezag (de staat) en het geestelijk gezag (de kerk): wie heeft het nu werkelijk voor het zeggen? Deze spannin gen vonden hun hoogtepunt in de zogenaamde "investituursstrijd" wie heeft de bevoegdheid om bis schoppen te benoemen? In het Duitse Rijk was de ge woonte ontstaan dat de keizer de bisschoppen aanstelde; hij koos de mensen uit aan wie hij het ge zag over een gebied toevertrouw de. Zo had de keizer meer invloed in zijn eigen keizerrijk. Paus Gre- gorius VII besloot echter om de wereldlijke invloeden bij de be noeming van bisschoppen uit te schakelen. Daarom bepaalde hij dat enkel de kerk bisschoppen zou benoemen. Kort daarvoor had een kerkvergadering beslo ten, dat de paus voortaan geko zen zou worden alleen door hoge geestelijken in Rome en omge ving, de kardinalen. De toenmali ge Duitse koning Hendrik IV wei gerde de pauselijke uitspraak te aanvaarden. Hij wilde zelf bis schoppen blijven benoemen. Zo brak de investituursstrijd uit (in- vestituut bekleden met waar digheid). Hendrik IV schreef een boze brief naar Rome, waarin hij zei dat Gregorius op onwettige wijze paus geworden was. Hierop deed de paus de Duitse koning in de ban. Daardoor werd Hendrik IV buiten de christelijke gemeen schap gesloten en zijn onderda nen werden ontslagen van de eed om hem gehoorzaam te zijn. Dit was niet zonder gevolgen. In zijn eigen Duitse Rijk ontstond verzet tegen hem. Hendriks posi tie als koning liep gevaar. In de koude winter van 1076-1077 trok Hendrik met een klein gezelschap over de Alpen naar Italië. Hij wil de boete doen en de paus om ver geving vragen. Enige dagen moest hij buiten in de kou wachten voor de poort van een kasteel Canossa, waar de paus tijdelijk verbleef. Na enige aarzeling schonk de paus hem vergiffenis en hief hij de ban op. Zo wist Hendrik IV zijn koningschap te redden; door zijn tocht naar Canossa, door op zijn knieën vergeving te vragen. Op grond van deze geschiedenis is er een gevleugeld woord in de kerk ontstaan: Ecclesia de intimis non judicat (de kerk spreekt over het innerlijk geen oordeel uit). Mogelijk heeft Gregorius dit toen gezegd; in ieder geval zou hij het gezegd kunnen hebben. Koning Hendrik IV zei dat het hem speet en dat hij berouw had. Maar meende hij het ook? Of was het hem alleen maar te doen om zijn koningschap te redden? Gregori us kon niet in zijn hart kijken. Dat kan God alleen. Daarom moest hij wel afgaan op wat Hen drik zei. De kerk spreekt over het innerlijk geen oordeel uit. Om die reden kréég Hendrik IV vergeving en werd de ban over hem opgehe ven, wat zijn werkelijke motieven ook geweest zijn. Gregorius, de kerk kon niet anders. Vandaag aan de dag kom je dergelijke ge vallen ook wel tegen. Er zijn van die mensen die iets van de kerk gedaan willen krijgen: een doop, een huwelijksbevestiging, een ker kelijke begrafenis. "Ja, dat willen we en we menen het ook", zeggen ze. Daar heb je dan maar op af te gaan. Alleen God kan in het hart kijken. En hij zal dat op zijn tijd openbaar maken. Wij, de kerk zijn God niet. Daarom spreken wij over het innerlijk geen oordeel uit. Er staat geen andere moge lijkheid voor ons open dan de mensen te geloven op hun woord. Tholen, J.A. Droogendijk. Kernbezoeken. Raadsnestor J. de Bres heeft ervoor gepleit, dat de in maart gekozen nieuwe Thoolse gemeenteraad en de per 1 juli nieuw benoemde burgemeester •H.A. van der Munnik alle zeven kernen bezoeken voor nadere ken nismaking met de inwoners. - PLAATSELIJK NIEUWS r. PLAATSELIJK NIEUWS De vacature Van der Have is in middels intern vervuld door de promotie van Abr. Boon, die waarnemend chef financiën was. B en W hebben sollicitanten opge roepen voor twee nieuwe ambte naren, waarbij de nieuwe chef al gemene zaken ook loco gemeentesecretaris wordt. Dat was nu Van der Have, die ook lid was van de vrijwillige brandweer. Bernard was secretaris van de wel- zijnscommissie en van de beheers commissie van Ons Dorpshuis, alsmede bestuurslid van de PvdA- afdeling Tholen/St. Philipsland. Wat heb ik èt warm! Wat heet warm.'k heb 'et hardstikke heet! 'k Wou dat 'et ging re genen. Hoho! H.H. vakantie gangers, voordat u mij met z'n allen in het diepe wil gooi en, heb medelij: ik kan niet zwemmen! Ik weet 'et alle maal heus wel, de zon kan niet genoeg beZONgen wor den. Bron van alle leven, ze is vriendelijk, ze fleurt op, ze koestert, ze straalt, ze Streelt, noem maar op. Maar ik ben veel te lamlendig om te zin gen. De hong ligt languit in de gang, de poes al dagen voor pampus. Manlief komt onder het zweet naar huis, hangt minstens een uur onder de kraan, het werk móet gedaan. Zelfs in de schaduw is het 36 graden. Alles plakt. "Ge woon warm drinken", vertel de eens een mevrouw na een maand Indonesië. Dus doen we dat. Koffie en niet tevéél limonade en ijsjes. En maar weer een keer douchen. Maar ik blijf 'et warm hebben. "Pff", pufte m'n zus door de telefoon, 'k wou dat 'et winter was, lekker onder de wollen dekens".We mógen niet klagen, en dat dóe ik ook niet, maar 's nachts kan ik de slaap ook niet meer vatten en zodoende ben ik 's ochtends (vroeg al geen knip voor m'n neus waard, 'k Zit met m'n bloknoot op het koelste plek je dat er maar te vinden is. Wat heet koel, het is be nauwd! Pfffü! De polder wordt geblakerd, de bieten slapen, de bloemkolen laten hun blaren slap hangen. Min der opbrengst geeft dikwijls hogere prijzen, maar één klein buitje, om m'n doffe hoofdpijn weg te spoelen...? De andere kant van de buiten boel kijkt vragend mijn kant op. "Wanneer worden wij nou 'es geverfd?" Maar ik heb geen puf. De rode bessen zijn roder dan rood. Bessen sap is lekker in yoghurt en zo, maar ik krijg er toch maar- "galbulten" van. Winterrijst met krenten lust ik ook. 's Zomers hoor je bruin te wor den. "Dat is en cultuurver schijnsel he" zei een roodver brande Spanjeganger. M'n vrouwelijke familie- en vrien- dinnenschaar houden een wedstrijd wie het eerst op een chocoladereep lijkt, maar te gen die zonnebankfiguren kan ik toch niet op, dus blijf ik maar bij een soort fles va- nillevlakleur. Er staat al da gen een mand met strijkgoed te wachten. De strijkplank staat er ook. Verder ben ik nog niet gekomen. Het zweet breekt me alweer uit, als ik aan dat hete strijkijzer denk. Pff!! 's Avonds koelt het een ietsje af, al is het niet veel. Je hoort dan van een zwoele zo meravond te genieten. Maar de onweersbeestjes pesten je bij 't leven. De "industrie" van een kilometer verderop stinkt, de uitlaat van de trek ker stinkt en ik zie alleen maar stof, stof en nog eens stof. Héé, een padje. Dat be tekent morgenochtend een fris en schoongeregepd straat je. maar de weerman voor spelt alweer een dag van 28 graden. Pfffü Ja sorry, 't is nogal een melig meekrabbelt- je geworden,maar geef me één kletterende regenbui van pakweg een paar uur en ik zal zo zoet zijn als 't maar kan! Wethouder L.J. Koopman heeft met raadslid I.C. Moerland de in druk, dat er op Tholen minder onderhoud gepleegd wordt aan de gemeentelijke plantsoenen. "We zitten krap in de bezettfrig en we hebben ook geen jeugdige werklo zen meer in tijdelijke dienst, al was dat qua begeleiding ook een hele belasting. We willen er bij de plantsoenendienst een man bij hebben", zei de wethouder. Moerland vroeg ook nog aan-, dacht voor het crossen met brom fietsen op het strandje bij Go- rishoek. Gassen spaanplaat. Raadslid I.C. Moerland heeft bij b en w aange drongen op het sneller meten van gassen in spaanplaat in een school. Volgens wethouder J. Ver sluijs was er inmiddels een bedrijf uit Antwerpen bereid gevonden om het karwei uit te voeren. Maar pas op! Met de toename van het barbecuen zijn ook de ongevallen helaas vele malen toegenomen. Vooral ongeduldige naturen die, als het vuur niet vlug genoeg naar hun zin wil branden om de zaak wat aan te zetten met brandbare vloeistof fen gaan smijten, zijn een gevaar voor zichzelf en voor anderen Toch behoeft een barbecuefeest niet onveilig te zijn als men maar een aantal dingen goed in de gaten houdt en die veiligheid van de deelnèmers zeker stelt De keuze van de barbecue: hij moet stabiel zijn een windscherm bezitten voorzien zijn van een vuurrooster De keuze van de brandstof: bij voorkeur houtskoolbriketjes aanmaakblokjes of-stroken De keuze van de opstelplaats: op een vlakke ondergrond uit de wind uit de buurt van licht ontvlambaar materiaal

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5