Al tweede gegadigde mestopslagplaats Koninklijk zilver en gouden mossel bij afscheid J.C. Baay St. Annalandse(22) omgekomen bij verkeersongeluk Grevelingendam Raadscommissie schrikt van plan sterrenhotel Legitiem Op schiereiland bij de rede van Tholen BOUMAN POTTER Jjfi \~-JJ0z TWAALF PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND l ~L Streekbewoners in Nijmeegse vierdaagse Tholenaar 40 jaar spil van Kantoor voor Mosselzaken Doré 61 cent I. II Donderdag 24 juli 1986 42e Jaargang no. 36 Tussen St, Annaland en Oud-Vossemeer Na loon-/transportbedrijf Van Raak uit Hoge Mier de, die aan de Krengeweg bij Poortvliet een mestopslagplaats wil bouwen, heeft zich al een twee de gegadigde gemeld. Het is een combinatie van drie bedrijven uit Beek en Donk(Houbraken, Van Kuyk en Peters), die in de Priestermeet- of de Sluispolder aan de weg tussen St. Annaland en Oud-Vossemeer een mestopslagplaats wil bouwen. Mutaties politie DEZE WEEK: In het tussen de oester- en mosselbedrijven, aan de Oosterschelde gelegen dorpshuis de Zaete te Yerseke, is de 62-jarige J.C. Baay uit Tholen vrijdagmiddag koninklijk onderscheiden. De zilveren medaille werd hem opgespeld door de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik, die daarmee nader kennis maakte met de visserij en werd bijgepraat door Zevibel- voorzitter J. van den Bos uit Tholen. Standvastig De 22-jarige Conny Boot uit St. Annaland is maan- J.o. van w. en zijn dochtertje dagochtend om acht uur in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam overleden, nadat ze zondagmiddag om streeks kwart voor één bij een botsing op de Grevelin gendam zwaar gewond was geraakt. "Een donderslag bij heldere hemel" noemde VVD-raadslid J. v.d. Heuvel het plan van een 'gerenommeerd bedrijf' om bij de oude veerstoep(nu in gebruik als trailerhelling) voor de rede van Tholen een hotel-restaurant te bouwen. De vijf le den van de Thoolse commissie ruimtelijke ordening hadden een eenvoudige, kleinschalige horecagelegenheid verwacht - mede voor de dagrecreanten - maar ze schrokken terug van een sterrenhotel. Wethouder L.J. Koopman gaf hoog op over het hotel met 40 kamers. Hij wees ook op de werkgelegenheid voor 30 men sen. Daarom temeer vond de wethouder het jammer, dat de gehele commissie een voorbehoud maakte voor nader overleg met de raadsfracties, nadat meer infor matie over het grootse plan is verstrekt. Rekentuig Geen industrie Natuur Exclusief Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post 1 45,per jaar. Losse nummers.f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Als Nederlanders zijn we altijd een raar volkje geweest en waar schijnlijk blijven we dat ook. Dat is dan niet synoniem met het ach terlijk zijn. Integendeel, op het gebied van ontwikkeling en pro gressiviteit mogen we dan mis schien niet op de voorste rij zitten, maar hekkensluiter zijn we toch lang niet. Niettemin leggen we op sommige onderdelen dusdanige accenten, dat we nu en dan terecht voor vreemde snoeshanen mogen worden aangezien. Zo bemoeien we ons gewoonlijk als eersten met wat in onze ogen in het buitenland verkeer is of foutief wordt aange pakt. Evengoed staan we direct met ons oordeel klaar, als het om binnenlandse aangelegenheden gaat. Zo waren we opnieuw ietwat ver wonderd, dat een deel van het volk meteen tegen de zolder sprong, toen alleen de gedachte nog maar werd gelanceerd aan een algemene legitimatieplicht. Dat moeten ondertussen al tachtig procent van de Nederlanders doen, willen ze autorijden, in het buitenland op vakantie gaan, geld van een giro- of bankrekening op nemen, e.d. Nu echter van overheidswege aan de legitimatieplicht wordt gedacht omdat de kleine criminaliteit en grote misdaad schrikbarend toe neemt, is meteen Leiden in last. Zelfs mensen die nimmer van een persoonsbewijs of Ausweis hoord en, schreeuwen meteen van de da ken, dat we in een dictatuur te recht komen. Het is niet omdat we van het mo derne persoonsbewijs zoveel heil verachten, want de misdaad vindt in elk net toch weer een maas. Op heel andere gronden wist het ver zet tijdens de bezettingsperiode voor honderden illegale persoons bewijzen, bonkaarten, e.d. te zor gen. Als de overheid echter moge lijkheden ziet om door middel van legitimatieplicht de overlast voor anderen te beperken, dan mag ze dat van ons best proberen. Of gaat het zoals met de wet op de openbaarheid enerzijds en de be scherming van de privacy ander zijds. Er mag niets meer achter gesloten deuren gebeuren, maar tegelijk werd publicatie van ver huizingen volgens de burgerlijke stand verboden. Vaak vloekt het een met het ander. Als Nederlanders blijven we nu eenmaal bemoeiziek, de Chinezen van Europa. De normale mens zal echter nauwelijks wakker liggen van de legitimatieplicht, tenzij het weer geld zou moeten kosten. Dan zou men nog gelijk hebben ook. (G.H.) "Er is heel veel vraag", zegt onroerend-goedhandelaar A.J. Onder de ruim 26.500 wandelaars die de zeventigste wandelvier daagse van Nijmegen uitliepen, waren een behoorlijk aantal deel nemers uit St. Philipsland en Oud Vossemeer. Voor Piet Hommel en Cato Havermans-Etienne uit Oud Vos semeer die samen met Adrie Bosters en Truus Bosters-Koen uit Nieuw Vossemeer liepen, was er nog een extra tintje aan het ge beuren, want dit viertal was vrij dagavond in de korte uitzendin gen van het NOS-journaal op de t.v. te zien. Adrie deed voor de eerste keer mee en de andere drie voor de tweede keer. Ook dorps- genote Jolanda Tholenaar liep haar vierde vierdaagse uit. Jan Ridderhof had het wegens een blessure aan de heup niet gemak kelijk (hij had ook niet zoveel ge traind) maar wist voor de zevende keer de eindstreep te halen. Zijn kinderen Herman, John en Nellé- ke deden het voor de eerste keer ook prima. Uit St. Philipsland was er eveneens een delegatie in Nijmegen aanwezig. Mevr. E. v.d. Vlies-van Dijke deed voor de vijfde keer mee en mevr. A. Vro lijk met zoon Sander-Jan voor de tweede keer. Ook Diana Ligten- dag en Anne Verwijs, die voor het eerst meededen, haalden de eindstreep. Bij de militairen deed Adrie Joppe voor het eerst mee, terwijl Jaap v.d. Kleijn zijn der tiende vierdaagse volbracht, na pas hersteld te zijn van een her nia. Of er ook uit andere, kernen deelnemers in Nijmegen aanwezig waren, is de redactie niet bekend. van Dijke uit St. Anna- land(destijds vertegenwoordiger van Rodelko) die het project in handen heeft. "Als de meststof fenwet in werking treedt, mogen ze nergens meer dumpen en er is een geweldig overschot aan mest. Daarom zoeken ze naar opslag plaatsen en heeft men gereageerd op onze advertentie in het week blad de Boerderij, waar we een boerderijtje te koop aanboden." Aan de Krengeweg is grond be schikbaar van de gebr. Nieuwen- huize, de Heidemij. levert de silo met drie buizen(l voor aanvoer, 1 voor afvoer en 1 voor ontluch ting). Daar omheen komt een be- plantingsstrook van 10 m. Volgens Van Dijke moet de opslagplaats aan een bredere weg zoals de Krengeweg liggen gezien het zware transport. Voor de tweede opslagplaats is nog geen grond beschikbaar, maar Van Dijke hoopt dat wel te pakken te krijgen. De combinatie uit Beek en Donk heeft al contac ten met akkerbouwers om de mest kwijt te raken. De varkens- en kip- pemest is afkomstig van de mest bank, aldus Van Dijke. Zie ook pagina 9: Meerderheid raadscommissie voor Leen en vader Van Doorn (egen Opperwachtmeester J.A.J. Bals is aangewezen als rayoncomman dant te St. Maartensdijk. Wachtmeester C.G.E. van den Broek is verplaatst van de rijkspo litie groep Kortgene naar de groep Tholen. Opperwachtmeester H.W. Fran sen, rayoncommandant te St. An naland, is verplaatst naar de groep Helden-Panningen, post Kessel, district Roermond. Burgemeester H.A. van der Munnik feliciteert dhr. J.C. Baay met zijn koninklijke onderscheiding, die hij ontving bij zijn afscheid van het mosselkantoor. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Links mevr. Baay en rechts naast de jubilaris de kinderen. Legitiem Dodelijk verkeersongeluk Raadscommissie schrikt van sterrenhotel bij Tholen Meerderheid wel voor mestopslag op drie plaatsen Koninklijk zilver en gouden mossel voor J.C Baay Bezwaren tegen bestem mingsplannen Kom Oud- Vossemeer en Kom Scher- penisse Oud-Vossemeerse bakker te gen uitbreiding supermarkt Lionsclub geeft schrijfmachi ne voor slechtzienden Boerderijproject van de baan Restaurant voor patiënten en bezoekers Lievensberg Verwaarlozing Thoolse plant soenen? Braderie St. Maartensdijk met tevreden standhouders Thoolse juryleden wielersport over de Thijs Fase animator ronde van St. Maartensdijk De derbies in de nieuwe voet balcompetitie RODDEL: WAT IEMAND OVER EEN ANDER ZEGT, ZEGT MEER OVER HEM DAN ANDEREN OVER HEM ZEGGEN Dit nummer pagina's bestaat uit 12 leren waarderen. Er zijn maar wei nig mensen die het veertig jaar uithouden bij dezelfde baas en ik hoop, dat u nog lang van uw rust kunt genieten", zo besloot Lucas, die naast een geschenk onder cou vert ook het in 1935 tweede hands gekochte rekentuig aanbood, waarmee Baay jaren de scheepsmetingen verrichtte. Ook veilingmeester Hans Kosten van de mosselveiling tt Yerseke had veel van Baay geleerd. "U was voor ons de man met erva ring, die de puntjes op de i zette. We ontvingen ook berispingen, bestraffingen en terechtwijzingen, want in Bergen op Zoom werden geen fouten gemaakt. Vijftien VERVOLG PAG 10 "Kennelijk is niet alleen het eten van mosselen gezond, maar ook het werken op het Kantoor voor Mosselzaken", zei de burge meester. "Dhr. Baay heeft 't veer tig jaar volgehouden en dat is geen sinecure wanneer je tussen leverancier en handelaar vermalen dreigt te worden. Beide partijen moeten krijgen, waar ze recht op hadden en u moest de verschillen de belangen in evenwicht brengen. U deed dat eerlijk, ijverig en nauwgezet. U was niet gemakke lijk voor uzelf en voor anderen, maar u deed uw werk met open heid. Een prachtige loopbaan hebt u gehad, die u heel veel vol doening heeft geschonken. Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten en dan met name het Kan toor voor Mosselzaken te Bergen op Zoom, heeft heel veel aan u te danken. Daarnaast was u nog 20 jaar een gezaghebbend man als brigadier bij de reservepolitie te Bergen op Zoom. Ook daar was u gestreng en eerlijk. Bij elkaar hebt u een bijzondere prestatie geleverd", zei burgemeester Van der Munnik, die de zilveren medaille bij dhr. Baay opspeldde, onder het oog van zijn vrouw, kinderen, kléin kinderen en vele bekenden uit de mosselsector. Veiling Sint Annaland woensdag 23 juli. Doré gewoon 35-61, drie lingen 22, kriel 58-62, première gewoon 32-58, bonken 79-80, drielingen 22, kriel 48-56, gloria gewoon 55-61, bonken 74-79, drie lingen 22, kriel 55-56. Er was een aanvoer van 361 ton. MN K.O. Een beeld van het verkeersongeval op de Grevelingendam (Foto Johan D.C. Berrevoets). Ze zat naast R.H. uit Rotterdam, die in een personenauto vanuit Oude Tonge richting Bruinisse reed met W.H. uit Rotterdam als derde inzittende. Volgens de poli tie naderde R.H. op een recht stuk weg een file, die voor de brug bij Bruinisse stond. H. remde, doch kon zijn voertuig niet tijdig tot stilstand brengen. Hij week uit naar de rijbaan voor het tegemoet komend verkeer, waar het busje van C.J.M.O. uit Middelburg na derde. Daarin zaten zijn vrouw De personenauto werd in de rech terflank aangereden. Conny Boot was de enige zwaar gewonde en zat bekneld in de auto. Ze moest door de brandweer van Bruinisse uit het wrak worden gehaald, waarna ze per ambulance naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee werd gebracht. Later is ze nog overgebracht naar Dijk zigt, waar ze maandagochtend overleed. De overige vijf waren licht ge wond en konden na behande ling/onderzoek in het ziekenhuis te Zierikzee naar huis. De beide voertuigen waren vernield. Dhr. L. Lucas, hoofd van het mosselkantoor, greep terug tot 1 augustus 1946, toen Baay - zoon van een Thoolse oesterkweker - op de orderafdeling kwam van het centraal aan- en verkoopkantoor voor mosselen. Samen met dhr. Van Splunter dook hij in de stan- daardcapaciteitscijfers en scheepsmaten. "Het was een gela den onderwerp, want maar zelden was iedereen tevreden. Je kreeg of de schipper of de handelaar op je nek. Je moest standvastig zijn om de één niet te bevoordelen. De ver deling kwam naar eerlijkheid tot stand. De losmethode wijzigde met de schepen in Yerseke, Brui nisse en Zierikzee. De tijden veranderden echter pas goed in 1950 met de mosselpara siet. Er was praktisch niets meer te doen op het mosselkantoor. Baay moest negen maanden naar Den Haag, waar hij een grondige hekel had aan de niet aflatende luiheid van een aantal mensen in de Javastraat, waar de stapels pa pier groeiden. De politie noemt de Grevelingen dam een 'dodenweg' omdat er elk jaar een aantal slachtoffers te be treuren zijn. Vorige week zaterdag vielen er twee doden bij een fron tale botsing. Mij hebt u in het begin ook met argusogen bekeken, want wat moet je met iemand die geen snars verstand heeft van mosselen. Ik heb veel steun gehad van u en uw plichtsbetrachting en ijver hoog Van de Heuvel zat 't dwars, dat de schietvereniging Eendracht destijds geen baan op het schierei land mocht bouwen of men moest ondergronds met een maximale bouwhoogte van anderhalve me ter. Nu mag er wel een hotel restaurant komen, terwijl volgens een rapport van het Centraal In stituut voor het Midden- en Klein- bedrijf(CIMK) over de Thoolse horeca nieuwe vestigingen juist voorkomen dienen te worden om de kwaliteit van de bestaande on dernemingen te verbeteren. "Er is sprake van een duidelijke stand puntwijziging", constateerde het VVD-raadslid. Volgens hem is er geen behoefte aan hotelaccommodatie en hij was benieuwd, uit welke bronnen de VVV gegevens put dat het te gendeel waar zou zijn. Ook mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven(CDA) wilde dat we ten. "Het is bijzonder jammer, dat er zo weinig gegevens beschik baar zijn, zoals het aantal bouw lagen." drinkgelegenheid is gevraagd, maar nu krijg je een exclusief, luxe sterrenhotel. De grote groep mensen die nu op het schiereiland recreëert, sluit je uit, want met dit plan plak je wel een etiket op de horecabestemming. Verdraagt zo'n hotel-restaurant zich wel met de dagrecreatie?", aldus Van Belzen. M.A.J. van der Linde(PvdA) noemde het hotelplan 'een vreemd verhaal'. "Het is een tamelijk eli tair geval. We praten niet over een fritestent en daarom is meer infor matie gewenst. Een kleinschalige horecagelegenheid past wel op het schiereiland." Van der Linde had ook bezwaren tegen de watergebonden industrie die in de baai van Duivendijk ge projecteerd is. Hiervoor is een aanvraag van een bedrijf dat jach ten repareert. "De industrie moet maar in de Slabbecoornpolder ge concentreerd worden, waar ook al watergebonden bedrijven zijn ge vestigd", zei het PvdA-raadslid. "Je moet kiezen en het idyllisch gebied groen houden." "Principieel heb ik geen bezwa ren, maar planologisch ligt 't me zwaar op de maag", zei J. v.d. Jagt(SGP). Hij vroeg zich met Van Belzen af, of dagrecreatie en zo'n hotel-restaurant zich wel met elkaar verdragen en eigenlijk had hij een sterke voorkeur voor geen bebouwing. "Houdt 't bij de na tuur. 't Is een fraai gebied, waar de beplanting gezicht gaat krij gen. Een deel van het schiereiland - bij de veerstoep - is verpauperd, maar ik zie 't verband met hotel- bouw niet. De behoefte aan hotel bedden kan ik niet zinnig beoor delen, maar de skyline van Tholen zou ik niet verder willen aan- VERVOLG PAG 9 P. van Belzen(RPF/GPV) noemde het schiereiland een ontzettend leuk plekje om een luchtje te scheppen. "Een hotelaccommo datie zou ik op zichzelf wel zien zitten, maar het overgrote deel van het terrein is voor dagrecrea tie. Daarom moet het totale plaat je ingevuld worden in plaats van nu een monopolie-vestiging weg te geven. Een eenvoudige eet- en WONINGINRICHTING jil Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1