José van Engelen zet zich in voor dove peuters Herverdeling van woningcontingent Eerste certificaten "Gebarentaal De Betho heeft groot tekort aan vakmensen FA. VERJAAL 15% korting Invloed schoolverlaters op werkloosheid gering OP SLOTj BUIT ERUIT Geen tijd te verliezen.... op alle gouden Bestuur verontrust over gevolgen ATV Kinder- en jeugdtelefoon gaat door Dan naar Verjaal. 1 Wij repareren het allemaal. Profiteer tijdens de braderie van onze service o.a. gratis graveren en polijsten Zwemwater niet helder Donderdag 17 juli 1986 DE EENDRACHTBODE 13 Actie voor doventolk bij tv-programma Sesamstraat Gebarentaal Beperkingen taal Handtekeningen Articuleren Voor het eerst werd op het eiland een cursus "geba rentaal" georganiseerd en na 10 lessen zijn de cur sisten geslaagd en kregen een certificaat overhan digd, dat wordt erkend door de Stichting Nederland se Dovenraad. De cursus werd in maart '86 opgestart na een initiatief van Yvonne van Dijke uit Tholen die zich in verband met haar studie had toegelegd op het onderwerp "Communicatie". Het productie-, toeleverings- en hoveniersbedrijf de Betho heeft in de vestiging te Tholen, metname op de afdeling houtbewerking, een gebrek aan deskundig per soneel. Dit bleek woensdagmorgen tijdens een vergadering van het algemeen bestuur in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Op deze bijeenkomst sprak het bestuur eveneens zijn verontrusting uit over de gevolgen van de op 1 augustus in gevoerde arbeidstijdverkorting (ATV) voor WSW-medewerkers. ATV BRADERIEKOOPJES BIJ MARIAN BANANEN 1 kilo 1.49 HEERLIJKE SUIKERMELOEN slechts 2.95 GROTE PERZIKEN 10 voor 3.95 HEERLIJKE PRUIMEN 1 kilo 2.95 ZOETE KERSEN 1/2 kilo 2.95 GRANNY SMITH 11 voor 3.95 Verder hebben wij voor U: Bessen, frambozen en nog veel meer! Bezoek onze stand op de braderie! Winkel Molenstraat 13 tel. 01666-2760 Zaterdag tot 13.00 uur geopend Defecte wasmachinek.t.v. of hi-fi apparatuur? Molendijk 3-4 St. Maartensdijk. Tel. 01666-2315 slechts 3 dagen (17,18 en 19 juli) Brief Opbrengst stijgt Nadoen "Welkom in Sesamstraat" is een regel uit het liedje dat elke avond om half zeven het veel bekeken t.v. programma Sesamstraat aan kondigt. Dit welkom geldt echter volgens José van Engelen-Broos niet voor alle kinderen. Zij woont in Oud-Vossemeer en is moeder van de bijna 2 jaar oude Sanne die doof is. Het gezin van Engelen heeft nog een dochter, Sara, die geen stoor nissen in het gehoor heeft. Trou wens niemand in de verdere fami lie is doof. De doofheid bij Sanne werd opgemerkt toen het meisje ongeveer een halfjaar was. Zij reageerde op geen enkel geluid en audiologisch onderzoek op de leeftijd van 9 maanden wees uit, dat zij doof was. De ouders gin gen naar het Sophia Kinderzie kenhuis te Rotterdam en op de leeftijd van net 1 jaar kreeg Sanne zowel links als rechts een oorap paraatje aangemeten dat met een toestelletje op de borst geregeld moeten worden. Het probleem bij kleine kinderen is dat men nog niet exact kan vaststellen hoeveel zogenaamde gehoorresten er nog zijn. Dat kan pas wanneer een kind ongeveer 3 is. Zodra de ouders van Sanne wisten dat hun kind doof was, werd contact gezocht met de Do- venraad te Utrecht en met Fodor, de,Federatie Ouders Dove kinde ren. Via deze kanalen kan men contact zoeken met andere De gemeenten in Zeeland kunnen in de loop van dit jaar nog plan nen indienen voor de bouw van 248 woningen in de sociale sector en van 87 beleggerswonjngen. Bo vendien kunnen nog plannen wor den ingediend voor de verbetering van 127 vooroorlogse huurwonin gen met subsidie. Ook is nog sub sidie beschikbaar om in totaal nog 37 wooneenheden te realise ren door het verbouwen van be staande panden. Deze gegevens blijken uit de brief aan de gemeenten van de HID volkshuisvesting in de provincie Zeeland, ing. R.J. van der Meu- len. Per 1 juni heeft hij een inven tarisatie gemaakt van de ingeko men bouwplannen voor het con tingent 1986. Op grond hiervan heeft de Provinciale Commissie Volkshuisvesting onder voorzit terschap van gedeputeerde me vrouw E. Maris-Koster een her verdelingsadvies vastgesteld, dat door G.S. is overgenomen. Nieuwbouw In Zeeland mogen dit jaar in to taal 796 woningen in de sociale sector worden gebouwd. Per 1 ju ni waren bij de Directie van de Volkshuisvesting plannen aanwe- zig voor de bouw van 548 wonin gen. De beschikkingen voor de resterende 248 woningen in de so ciale sector zullen worden toege kend in volgorde van binnen komst van complete bouwplan nen. Bij deze toewijzing wordt re kening gehouden met het planolo gisch maximum in de betreffende gemeente. In de nieuwbouw is ook nog ruimte voor de bouw van 87 wo ningen in de beleggerssfeer. Aan Zeeland zijn voor 1986 in totaal 168 beleggerswoningen toegewe zen; vóór 1 juni zijn er voor 81 woningen bouwplannen ont vangen. In de andere nieuwbouwcatego- rieën zijn meer dan voldoende plannen ingediend. Dat betreft 263 premiekoop A-woningen, 64 premiekoop B-woningen, 231 vrije sectorwoningen met een een malige bijdrage van 6.500,en 12 vrije sectorwoningen met een eenmalige bijdrage van 20.000,—. Woningverbetering Voor het verbeteren van na oorlogse woningwetwoningen zijn meer dan voldoende plannen binnengekomen om het toegewe zen contingent van 624 woningen te kunnen uitputten. Wel kunnen nog plannen worden ingediend voor de verbetering van 62 na oorlogse particuliere huurwonin gen. Voor de verbetering van vooroorlogse huurwoningen is aan de provincie in totaal een contingent van 283 woningen toe gewezen. Daarvoor zijn plannen ingediend voor 156 woningen, zo dat er in de loop van dit jaar nog plannen kunnen worden gehono reerd voor de verbetering van 43 particuliere woningen en 84 door corporaties aangekochte particu liere woningen. De brief vermeldt verder, dat er nog ruimte is om 37 wooneenhe den te realiseren door verbouw van bestaande panden en voor 12 woningsplitsingen. Alle bouwplannen op basis van het resterende contingent 1986 kunnen uiterlijk 1 oktober wor den ingediend bij de Directie van de Volkshuisvesting. Na die da tum moet niet benut Zeeuws con tingent worden ingebracht bij de landelijk herverdeling. Uit deze herverdeling kunnen ook wonin gen aan Zeeland worden toegewe zen, indien in die betreffende ca tegorieën meer volledige plannen zijn ingediend dan het Zeeuwse contingent groot is. In een afzonderlijke brief heeft de Provinciale Commissie Volks huisvesting aan de gemeenten ex tra aandacht gevraagd voor de in vulling van de planningslijsten. De verdeling van het Zeeuwse contingent heeft namelijk plaats gevonden op basis van deze plan ningslijsten. De commissie doet in deze brief tevens de aanbeveling aan de gemeenten om de nieuwe planningslijsten voor de bouw in de sociale sector op te stellen met inspraak van de woningcorpo raties. ouders, adviezen inwinnen, in lichtingen vragen en klachten de poneren. Het echtpaar van Enge len heeft met deze belangenvere niging positieve ervaringen. Met één echtpaar werd intensiever contact gezocht en daar kwam men ook de videoband tegen die uitgegeven werd door "de Witte Bedjes". Deze videoband laat de gebarentaal zien, de universele, speciaal voor dove en slechtho rende kleine kinderen. Het gezin van Engelen begon zodra men de ze videoband had, zo snel moge lijk met het aanleren van deze ge barentaal. Ook familie, vrienden en kennissen kijken er naar zodat men enige idee heeft op welke wij ze met Sanne gecommuniceerd kan worden. José van Engelen heeft ook deel genomen aan de onlangs afgeslo ten cursus gebarentaal. Doordat zij de videoband al diverse malen gezien heeft, kon zij de cursisten voor wie deze materie nieuw was, dikwijls behulpzaam zijn. Haar interesse gaat echter verder dan alleen gebarentaal. Doordat zij er zelf mee te maken kreeg ontdekte José dat weinig t.v. programma's rekening houden met de doven en slechthorenden. Voor iemand die doof geboren is, heeft de taal zijn beperkingen en vooral op de re dactie van het nieuws voor doven en slechthorenden is algemeen be kend, wie de taal moet gebruiken zonder klanken te kennen, kan er moeilijk in doordringen. Uit den boze zijn: lange zinnen, samen gestelde woorden, beeldspraak. Kranten en boeken zijn soms heel onbegrijpelijke dingen, zo ont staat er achterstand en radio is he lemaal ontoegankelijk. De t.v. zou een prachtig medium zijn, maar het probleem is, dat ook langs deze weg de doven en slech thorenden niet aan hun trekken komen. Er is b.v. wel Teletekst, maar wie heeft dat? In de omringende landen verleent de tv op een andere manier service aan de doven. Tijdens het t.v. journaal België-Frans ziet men een doventolk in een rondje in beeld. Daarin ziet men nadelen omdat niet iedereen deze gebaren taal spreekt. De enige goede oplossing is een tolk die helemaal in beeld is en daarmee zie je dan alle gebaren en lipbewegingen. Al deze gegevens slaan uiteraard op volwassen dove mensen en dan nog slechts op het aanbieden van de actualiteiten. Het probleem waar José van Engelen zich sinds enkele maanden voor inzet, is het aanbod van programma's voor kleine kinderen, zoals Se samstraat, maar wanneer je erop geattendeerd wordt door deze "actievoerster", zie je inderdaad dat het veel poppen zijn. Ze ma ken wel geluid, maar hun mond bewegingen zijn niet aansluitend. Een doof kind heeft hier niets aan. Tik-Tak, het Belgische pro gramma rond 18.00 uur, daar naar kijkt Sanne bv., graag. Veel bewegingen, figuren, kleuren e.d. José schreef naar de N.O.S. om het probleem aan te kaarten, tot tweemaal toe kreeg zij geen be richt. Zij nam het initiatief om via de radio belangstelling voor het onderwerp te vragen.In het pro gramma van Anne van Egmond werd zij door een journalist van het Algemeen Dagblad beluisterd, die er in zijn rubriek "Mensen" over schreef. Zodoende ging de bal aan het rollen en de kranten toonden veel belangstelling voor José's problematiek, de N.O.S. werd nogmaals gebeld en toen kreeg zij tot haar teleurstelling te horen dat men met dit probleem geen rekening kan houden. Er zijn immers nog veel meer kinde ren die Sesamstraat, of welk pro gramma voor kleintjes dan ook, niet kunnen verstaan. Denk maar aan de etnische minderheden. Er kan volgens de N.O.S. niet nog eens extra aandacht besteed wor den aan een aparte groep. Dat zelfde stond ook weer in een brief die aansluitend geschreven werd. Ondertussen had José veel reac ties gekregen vanuit heel Neder land. Gewapend met een groot aantal handtekeningen gingen 6 mensen eind mei naar Hilversum om persoonlijk aandacht te vra gen en eens precies uit te leggen wat nu eigenlijk de bedoeling is. Want 3000 handtekeningen is niet niks, het probleem leeft wel dege lijk. In Hilversum kreeg men te horen dat Sesamstraat al gemaakt is tot en met herfst '87. Dit pro gramma slaat het beste aan bij de kleintjes, dus tot zolang zou daar bij niets aangevuld kunnen wor den door middel van een doven tolk. Deze mensen waarvan een aantal onlangs afstudeerden, wil len zich graag belangeloos instel len om deze programma's te ver talen. Van deze medewerking is José zeker. Doofheid is een handicap die niet zichtbaar is. de problematiek rond doofheid, vooral bij kinde ren, is voor velen onbekend. Want wie heeft er erg in, dat kin derspeelgoed wel veel geluid maakt om het kind te amuseren. Dove kinderen zijn meer gebaat bij licht- en kleureffecten. De wij ze waarop José met haar bijna 2 jaar oude dochter omgaat, laat zien dat zij zich volledig zal inzet ten om haar kind die plaats in de maatschappij te geven die zij, ook al is ze gehandicapt, toekomt. Maar daarbij moet de samenle ving, die op gezonde mensen ge richt is,wel meehelpen. Ondertus sen probeert zij Sanne de taal bij te brengen door middel van ritmi sche liedjes, veel visueel onder wijs, duidelijk spreken en goede mondbewegingen (articuleren) maken, daarmee is trouwens iede re dove en slechthorende gebaat. Binnenkort wordt nogmaals con tact met Hilversum gezocht om te zien of er toch nog iets gedaan kan worden. Er wordt aan het on derwerp "doven en slechthoren den" in de media steeds meer aandacht besteed, en José wil de ze ontwikkeling aangrijpen om ook voor de allerkleinsten het le ven nog aantrekkelijker te ma ken. Want Sanne is, ondanks haar handicap, een vrolijke Frans. 9 9 De gesproken taal is het belang rijkste communicatiemiddel in tal van maatschappelijke situaties: tijdens een doktersbezoek, bij een vergadering, het volgen van on derwijs, kopen van een huis etc. etc. Voor dove mensen is het ech ter moeilijk om het gesprokene goed te volgen. Immers, een zeer goede "liplezer" kan slechts 25"% van het gesprokene volgen en de rest blijft raadwerk. Belangrijk beter wordt de communicatie wanneer het spreken met gebaren wordt ondersteund. De zgn. "ge barentaal" die doven onderling gebruiken kent een ruime woor denschat, vervoegingen en verbui gingen en een eigen grammatica. De Dovenraad begon in 1984 met een 2-jarige opleiding tot doven tolk, en enkele weken geleden zijn de eerste diploma's aan de doven tolken in Utrecht uitgereikt. Op deze hoogte zijn de cursisten van de cursus "Gebarentaal" die op Tholen in het REC gebouw werd gegeven nog niet, doch na 10 les sen is er een begin en de enthousi aste medewerking van mevr. E. Katsman-Katsman die zelf doof is en op diverse plaatsen in Zeeland reeds een cursus gaf, heeft ervoor Door professionalisering van het machinepark, maar vooral door landurige ziekte van enkele vak mensen, is er op de afdeling hout bewerking een nijpend tekort aan geschoold personeel. Van de vijf tien mensen die op deze afdeling werkzaam zijn, is er twintig pro cent langdurig ziek. "Door de professionalisering van het machi nepark komen er steeds grotere opdrachten binnen. Deze op drachten kunnen alleen worden uitgevoerd met behulp van des kundig personeel, hieraan is een gebrek dus moeten we bepaalde orders uitbesteden aan derden", aldus Betho-adviseur Leenhouts. Vorig jaar werd de ATV ingevoerd voor WSW-medewerkers (WSW/wet sociale werkvoorzie- v.d. Maarl-Walhout ning. Voor jongeren beneden de 25 jaar die in dienst kwamen, werd een werktijd van gemiddeld 32 uur ingesteld en voor werkne- mers van 25 jaar en ouder werd dat 36,1 uur per week. Het gevolg daarvan is dat het inkomen van de WSW-medewerkers onder het b^standsniveau terecht komt en daardoor zijn zij aangewezen op een aanvullende uitkering van de sociale dienst. "Dit is een slechte zaak, de mensen krijgen het ge voel; we werken, maar we krijgen nog minder dan de bijstand (want de bijstandsuitkering is gebas- seerd op een veertig-urige werk week)", aldus de heer leen- houts.Volgens hooofd personele- /sociale zaken, B.G. te Nijenhuis gaat het om een aanvullende uit kering van ongeveer dertig tot zestig gulden. Hij noemde het een trieste zaak dat de werknemers hun geld krijgen van twee instan ties (Betho en sociale dienst). "De nieuwe werknemers krijgen een baan, maar blijven nog gedeelte lijk afhankelijk van de sociale dienst, terwijl ze daar juist vanaf wilden. Een en ander leidt vaak tot pijnlijke gesprekken met nieuwkomers. Wij kunnen er niets aan doen, het is het beleid van de overheid", aldus de heer Te Nij enhuis. Hij deelde de bestuursleden wel mee erin geslaagd te zijn een rege ling te treffen met de gemeentelij ke sociale diensten op Tholen en Sint Philipsland. De WSW- medewerkers hoeven nu niet meer naar de sociale dienst in hun woonplaats, maar kunnen hun briefje voor een aanvullende uit kering inleveren bij de sociale werkplaats en krijgen hun loon nu rechtstreeks via de Betho. De kust van Tholen en de zuid oost kust van Schouwen- Duiveland zijn aangeduid met klasse II (was klasse I). Hiervan kan nog worden opgemerkt dat de bacteriologische kwaliteit er goed is, maar dat de klasse I- norm voor het doorzicht (de hel derheid) niet gehaald wordt. De typering is gegeven op grond van metingen die in 1985 zijn ver richt, aangevuld met plaatselijke kennis van de situatie. Dat zegt het provinciaal bestuur van Zee land dat wederom de Zeeuwse waterrecreatiekrant heeft uitgege ven die bij de banken verkrijg baar is. Een belangrijk onderdeel van de krant is de informatie die wordt verstrekt over de kwaliteit van het zwemwater. Ten opzichte van de situatie van 1985 zijn er enkele wijzigingen. Om te begin nen is een aantal plaatsen niet meer voorzien van een kwaliteit saanduiding. Het zijn namelijk geen zwemplaatsen volgens de normen van de Wet Hygiëne Vei ligheid Zwemgelegenheden. Het gaat om gebieden langs de Westerschelde (het oostelijke deel en bij het Sloegebied), Krammer, Mastgat en Zijpe en alle kanalen. Werknemers die voor 1 augustus vorig jaar in dienst zijn gekomen hebben een 38-urige werkweek als norm en voor deze categorie speelt dit probleem niet. Het Betho bestuur gaat door mid del van een brief aan de staatse cretaris van sociale zaken haar on genoegen over deze zaak kenbaar maken. Uit het jaarverslag over 1985 blijkt dat ondanks het feit dat het aantal productieve uren daalde (door ATV en bezettingsdaling van 2%) de opbrengst per uur stijgt. Dat is volgens voorzitter Ir. P. Stoter verheygend en conclu deerde dan ook dat de Betho- medewerkers het in 1985 weer goed hebben gedaan. Op de vergadering van woensdag morgen waren namens de gemeen te Tholen de heren Van Schetsen, T. Aarnoudse en W.C. van Kem pen aanwezig. Sint Philipsland werd vertegenwoordigd door de heer den Engelsman (de heer Kosten was afwezig). Op 7 januari 1977 startte de stichting SOS Telefonische Hulp dienst (THD) Zeeland haar dienstverlening. Al spoedig bleek dat een algemene, doorgaans op volwassenen gerichte instelling als de SOS/TH D-Zeeland het jonge re publiek tot 19 jaar slecht bereikt. Pogingen daar met meer op jongeren gerichte affiches verbe tering in te brengen faalden. Het percentage bellers, jonger dan 19 jaar bleef blijkens de registratie 2 a 3%. Na een grondige studie en een zorgvuldige voorbereiding is op 1 september 1984, op initiatief van de SOS/THD-Zeeland, bij wijze van experiment, gestart met het project Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. Het project kreeg "on derdak" bij de stichting SOS/THD-Zeeland, werd als het ware aangehaakt. In de laatste 4 maanden van 1984 kwamen er al 147 telefoont jes binnen en 67 zogenaamde stil le oproepen. In het jaar 1985 werd 724 keer gebeld en kwamen er 323 stille oproepen binnen. Het aantal gesprekken in 1986 tendeert naar 1200 per jaar. Uit onderzoek is gebleken dat een gebied als de provincie Zee land moet rekenen op 1700 te lefoontjes per jaar. Deze ontwikkelingen geven volgens de stichting aan, dat de Zeeuwse Kinder- en Jeugdtele foon in zeer korte tijd heeft bewe zen in een grote behoefte te voorzien. Het bestuur heeft dan ook besloten om het project Kinder en Jeugdtelefoon voort te zetten. gezorgdd dat de cursisten in sep tember een verdere voortzetting van hun lessen willen. Mevr. Katsman werkt namens de Zeeuwse Stichting WEL-zijn- doven, i.o., en kreeg haar oplei ding bij het C.C.C. (Commissie Communicatie Cursus). Doof heid is een lastige handicap. Het niet kunnen horen is op zich niet het grootste probleem, doch wel de gevolgen daarvan: het niet goed verstaan en spreken van de taal.Dove mensen raken snel in een isolement omdat de meeste mensen niet in staat zijn gesprek ken woord voor woord om te zet ten in duidelijke mondbewegin gen, ondersteunende gebaren en vingerspelling. Tijdens de 10 lessen hebben de Thoolse cursisten zich bekwaamd in bovenstaande vorm van com municatie. Degenen die zich voor deze cursus hadden aangemeld deden dat uit verschillende invals hoeken: betrokkenheid met een doof familielied, werkzaam zijn met ouderen die doof zijn, uit zui ver belangstelling en een deel neemster was zelf doof. Men zat tijdens de lessen in een kring, de leidster in het midden en men moest de gebarentaal "nadoen". Het gesprek aan "expressie" -dus het spreken met handen en voeten dat vooral in de zuidelijke landen de normaalste zaak van de wereld is, en het tonen van emoties op het gezicht en in gebaar moesten worden aangeleeerd. Nadat be paalde schroom overwonnen was ging het steeds beter en wanneer men thuis het huiswerk had ge leerd lukte het tijdens de volgende bijeenkomst steeds beter. Uitge gaan werd van het feit dat geba ren zijn opgebouwd uit 4 elemen ten: 1. de plaats waar het gebaar gemaakt wordt. 2. de handvorm. 33. de oriëntatie van de hand palm. 4. de beweging. Verande ring van één van de basiselemen ten kan het gebaar van betekenis doen veranderen. Met deze grondbeginselen werden getallen, het vingeralfabet en heel veel da gelijkse begrippen aangeleerd. Het geleerde kon tijdens een van de laatste bijeenkomsten in prak tijk worden gebracht. Wel kwam toen het probleem naar voren dal er geen universele gebarentaa bestaat. Diegenen die bv. in hui selijke kring op een bepaalde wij ze communiceren hadden moeite met het officieel aangeleerde. Niettemin was het "spreken" met de dove bezoekers zeer leerzaam voor de cursisten en zorgde voor een vorm van zekerheid. Ook het volgen van een doventolk op t.v. is leerzaam. Het enthousiasme waarmee men de cursus volgde is zeer te prijzen en vooral het principe-degene die niet- gehandicapt is moet zich inspan nen om de dove van dienst te zijn, en niet andersom, kwam zeer dui delijk uit de verf. Maandag j.l. werden door cursusleidster mevr. Katsman de certificaten uitge reikt, waarna zij als dank bloe men kreeg aangeboden. De werkloosheid van mannen nam in juni met 1 man toe en steeg op Tholen/St. Philipsland tot 377. Door het inschrijven van schoolverla ters kwam een eind aan de daling van de werkloosheid. In vergelijking met eind juni 1985 zijn nu 107 mannen minder ingeschreven. De werk loosheid van vrouwen steeg van 180 tot 188. Ook hier is de stijging van het aanbod een gevolg van het inschrijven van schoolverlaters. Ten op zichte van juni 1985 zijn nu 75 vrouwen minder werkloos. Het aantal aanvragen steeg van 30 tot 37. Deze vraag richt zich onder meer op bouwvakkers, operators, modinettes (jeugdigen) en c.v. monteur. Volgend overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen mei '85 juni '85 mei '86 juni '86 Bouwnijverheid 90 66 36 34 Grondwerkers 50 46 39 37 Metaalnijverheid 57 69 32 41 Landbouw 28 23 24 23 Handel 21 19 19 17 Horeca 5 5 4 7 Scheepvaart 8 8 10 7 Niet varend ver.pers. 51 53 39 39 Kantoor/onderw.pers. 38 34 29 28 Sociale en geneesk.zorg 10 9 8 6 Los arbeiders enz. 114 116 101 102 Overige beroepsgroepen 34 36 35 36 Totaal werkl.mannen 506 484 376 377 Verkoopsters 57 57 35 36 Serveersters 13 11 8 .9 Kantoor/onderw.pers. 55 56 34 35 Sociale en geneesk.zorg 31 33 19 22 Huish.pers. 34 31 32 34 Los arbeidsters 57 52 37 39 Overige beroepsgroepen 23 23 15 13 Totaal werkloze vrouwen 270 263 180 188 Aanvragen M/V 12 16 30 37 Werkloosheidspercentage: M V Totaal Tholen 9,3% 11,1% 9,8% Zeeland 7,9% 12,2% 9,2% Nederland 12,7% 17,4% 14,1% Plaats van inwoning: M V St. Philipsland 45 18 Tholen 332 170 Totaal 377 188 Jeugdigen M V School Overigen School- Overigen verlaters verlaatsters jonger dan 17 jr. 9 1 3 3 17 jaar 7 2 12 4 18 jaar 7 3 8 5 19 t/m 23 jaar 2 37 19 27 Totaal 25 43 42 39 Nu 9 jeugdige mannen en 18 jeugdige vrouwen (schoolverlaters) meer ingeschreven dan op eind mei 1986. Bouwnijverheid De daling van het aantal bouwvakkers was zeer gering. Ook de vraag naar Bouwvakkers is gering in eigen rayon. Het geschikt en beschik baar aanbod is klein. Het aantal jeugdigen betreft slechts 1 timmer man. In vergelijking met eind juni 1985 zijn nu 32 mannen minder werkloos. Grondwerken Bij deze beroepsgroep was eveneens sprake van een lichte daling van het aanbod. Incidenteel kunnen werklozen via plaatselijke aannemers geplaatst worden in de regio Rotterdam. In eigen rayon zijn weinigg plaatsingsmogelijkheden. Ook hier is slechts 1 jeugdige (straatmaker) werkloos. Nu 9 mannen minder werkloos ten opzichte van juni 1985. Kleding/zeilmakerijen. Er is een directe behoefte aan ca. 17 modinettes (jeugdigen). Diverse schoolverlaatsters zullen bij de industrieën een arbeidsplaats kunnen verwerven. Metaalnijverheid Door het inschrijven van jeugdigen (in totaal zijn 13 jeugdigen in deze sektor werkloos) nam het aantal werkloze metaalbewerkers toe met 9. Ten opzichte van juni 1985 zijn nu 25 mannen minder werkloos. Er is een tekort aan C.V. monteurs. Landbouw- en aanverwante bedrijven. In het aanbod ten opzcihte van de vorige maand en vorig jaar juni deed zich geen verandering voor. De vraag naar arbeidskrachten is steeds zeer gering. Handels-, kantoor- en onderwijzend personeel. Hiertoe behoren 45 mannen en 71 vrouwen waarvan 2 jeugdige man nen en 15 jeugdige vrouwen. Tijdens de verslagmaand kon er een 10-tal personen als administratieve kracht in de regio aan het werk. Huishoudelijk personeel. Het aanbod nam iets toe. De vraag is zeer gering. Het aantal werklozen is hoger dan een jaar geleden. Los arbeidsters enz. Ook hier viel een lichte stijging bij de vrouwen te bespeuren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 13