Grote brandweerauto voor St. Maartensdijk Sociale zaken groeit onstuimig Vuilniszakken weer 26,geen vastrecht Zaterdag braderie Stavenisse TOTALE OPRUIMING!! VANAF VRIJDAG 11 JULI ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Wapen Burgemeester kijkt kat uit de boom BOUMAN ROTTER Toeristenmarkt Tholen woensdag Zestig jaar huwelijkstrouw Wijziging kost gemeente 140.000 gulden Vijftig boetes te snel rijden 200 jachten in Sint-Annaland Donderdag 10 juli 1986 42e Jaargang no. 34 Grote bluscapaciteit en hulpverleningsvoertuig voor heel Tholen "Wanneer volgend jaar de kazerne in Stavenisse ge reed zal zijn, behoort Tholen tot één van de gemeen ten in de regio met de best geoutilleerde brandweer." Centraal commandant L.T. Steenpoorte zei dat bij de overdracht van de nieuwe brandweerauto aan het korps St. Maartensdijk, wat de eerste officiële daad was van de nieuwe Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik. Robuuste wagen Probleemloos Pleitbezorger De extreme groei van het aantal medewerkers op de afdeling sociale zaken van 6 tot 16, de aanstelling van deeltijdwerkers en de algemene arbeidstijdverkorting dwingt het Thoolse gemeentebestuur tot uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Knelpunten i i 1 -J- DEZE WEEK: Met ingang van dinsdag zijn alle reinigingsrechten op Tholen weer in de prijs van de huisvuilzakken ver werkt. Een pak met 20 zakken kost 26 gulden in plaats van 20 gulden, zoals dat ook vorig jaar het ge val was. De vaste reinigingsrechten van 20 gulden per perceel zijn van de baan. De Kroon keurt deze door de gemeenteraad aangenomen combinatie niet goed. Aderlating Zie de aanbiedingen elders in dit blad ANWB-consul Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers I 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Hij had de wagen in aanbouw al gezien, want van zijn vorige ge meente 't Zandt was ook een brandweerauto in bestelling bij Ajax Ziegler in Winschoten. De burgemeester overhandigde de sleutel aan Steenpoorte, die hem op zijn beurt weer overdroeg aan commandant R. Weggemans van het korps St. Maartensdijk. De nieuwe brandweerauto onder scheidt zich duidelijk van de drie Zaterdag organiseert de S.C Sta venisse een braderie in de Voor straat met een deelname van zestig kramen. Een groot aantal middenstanders uit Stavenisse en daarbuiten heeft zich van een standplaats verze kerd. Naast het gebruikelijke bra derie gebeuren, zal ook de S.C. Stavenisse aanwezig zijn met rad van avontuur, enveloppen, touw tjes trekken, schiettent, ballen gooien en sjoelbak, waarmee waardevolle prijzen te winnen zijn. Verder is er een rommel markt. Ook het Rode Kruis zal met een stand de braderie luister bijzetten. Het zal zeker de moeite waard zijn om tussen 9.00 en. 22.00 uur eens een kijkje te nemen op deze gezel lige braderie. Woensdagmiddag en -avond wordt de eerste toeristenmarkt van het seizoen in Tholen gehou den. Er doen uitsluitend plaatse lijke ondernemers mee, die met hun kraampjes voor gezelligheid op de Markt zullen zorgen. Zie ook elders in deze krant. Van 14.00 tot 20.00 uur staat een twin tigtal marktstands met hun be manning te wachten op consu menten. Een paar jaar geleden kwamen de toeristenmarkten op suggestie van de Streek VVV als experiment van de grond in alle Thoolse kernen. Op de meeste plaatsen bleef het aantal stands beperkt en daardoor zijn er nu slechts nog toeristen- markten in Tholen en Sint An- naland. Het zal vooral van het weer af hangen, want dat bepaalt veelal de drukte, de gezelligheid en het resultaat van zo'n evenement. De nieuwe Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik heeft dins dag bij de herverdeling van de ta ken niet veel portefeuilles van de wethouders overgenomen. Hij wil eerst wegwijs worden op Tholen. Naast de specifieke burge- meesterstaken als openbare orde en veiligheid gaat hij volkshuis vesting, bouwzaken en monumen ten, personeel, coördinatie en or ganisatie, verkeer en vervoer en voorlichting behartigen. De burgemeester nam personeels zaken en voorlichting over van wethouder Van Schetsen en volks huisvesting van wethouder Ver- sluijs. Wethouder Koopman heeft niets ingeleverd, hoewel de burge meester wel een paar aparte taken als monumenten en verkeer en vervoer heeft gekregen die voor het eerst op die manier uitgesplitst zijn. Zo is bij wethouder Versluijs recreatie genoemd. (Zie ook Tho- lenderwijs) andere wagens op Tholen. Zo kan de watertank voor directe blussing met de hoge drukspuit 1500 liter bevatten, tegenover de andere 800 liter. "Dat is bijna de dubbele ca paciteit", aldus Weggemans. De pomp voor de lage drukspuit van de Smerdiekse wagen kan 2400 liter water per minuut ver werken, die van de andere korpsen maar 1600 liter, al valt dat in de praktijk wel hoger uit. Uniek is ook de lage druk schuim. De robuuste wagen is verder uitge rust met een lichtmast van 2 x 1000 Watt, ëen voorbouwlier, een tirfortakel(handlier), hefkussens om auto's e.d. op te tillen, een hy draulische reddingsschaar en - spreider, een explosie- zuurstofmeter voor het meten van ontplofbare gassen, een anti- blokkeersysteem en een luidspre kerinstallatie. Er zijn veel aparte, onderhouds vrije, aluminium delen in de wa gen verwerkt, die gemakkelijk te vervangen zijn. Met deze aankoop is de Thoolse brandweer weer te ruggekeerd naar Mercedes, want de voorlaatste aankoop(de wagen voor het korps St. Annaland) was een Fiat. Het aantal zitplaatsen is even groot als in de vorige h '«d weerwagen: 11. Centraal commandant Steenpoor te was blij, dat de bouw bijna pro bleemloos verliep, want hij herin nerde zich nog maar al te goed de strubbelingen met de wagen voor St. Annaland. Door een faillisse ment liep dat erg stroef. De verkoop van de oude wagen ging zo snel(het brandweerkorps Putte nam de nog in goede staat verkerende, tien jaar in gebruik zijnde auto tegen een goede prijs over), dat tijdelijk een vervangend voertuig nodig was. Wijzend op het gezegde 'wat men van ver haalt, is lekker' wees Steenpoorte erop, dat zowel de nieuwe burgemeester als de brandweerauto uit Groningen komt. "In beide gevallen is duide lijk gekozen voor kwaliteit." De centraal commandant hield Van der Munnik voor, dat de bur gemeester de spil en pleitbezorgei Commandant Weggemans en zijn manschappen zijn bijzon der in hun nopjes met de nieu we brandweerwagen in St. Maartensdijk. Op één ding na: het steekt de Smerdieke- naars dat hun auto als enige korps het wapen van de ge meente Tholen en het woord Tholen tooit. De wagens van Tholen, Stavenisse en St. An naland hebben op de zijkant het brandweerwapen, zonder naam. Centraal commandant Steen poorte tilt er niet zwaar aan: de wagen van St. Maartens dijk is hulpverleningsvoertuig voor de gehele gemeente. aangaande brandweerzaken be hoort te zijn. "Uw voorgangen hebben zich altijd geweldig voot de brandweer ingezet en ik hoop. dat we ook in u een burgemeestei met een echt brandweerhart aan treffen. De kennis en gemoti veerdheid van de manschappen is optimaal." Steenpoorte dankte bij de over dracht op het trainingsveld bij Haestinge - waarbij alle vier Thoolse brandweerkorpsen op dinsdagavond 1 juli present waren - commandant Weggemans en on dercommandant Oudesluijs voor de prettige samenwerking tijdens de bouw van de nieuwe wagen. Na de vakantie komt er nog een open dag om te demonstreren, wat er ailemaal mogelijk is met het nieuwe voertuig. De eerstvolgende investering is de bouw van een nieuwe brandweer kazerne in Stavenisse en in 1990 staat de vervanging van de wagen van het korps Tholen op het pro gramma. Dhr. P.H. Walchenbach(83) en mevr. M.S. Moerland(78) hebben in Den Haag hun zestigjarig hu welijksfeest gevierd. De eerste komt oorspronkelijk uit St. Maar tensdijk, waar hij bij vader op het land werkte, zijn echtgenote is af komstig uit St. Annaland. Het echtpaar heeft zes kinderen, van wie er drie in Den Haag wo nen, één in Friesland, Eindhoven en Californië, negen kleinkinde ren en één achterkleinkind. Dhr. Walchenbach is koster ge weest van de Triomfatorkerk aan de laan van Nieuw Oost-Indië. De overdracht van de nieuwe brandweerwagen aan het korps St. Maartensdijk op het trainingsveld bij Haestinge. Centraal commandant L.T. Steenpoorte overhandigt de sleutel aan commandant R. Wegge mans met op de achtergrond het korps en de nieuwe auto. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik kij ken met belangstelling toe. Burgers informeren over uitbreiding gemeentehuis Wethouder Van Schetsen zei dat maandagavond op vragen van de gemeenteraad, die overigens geen moeite had om 30.000 gulden be schikbaar te stellen om architec tenbureau Würdemann BV uit Utrecht het plan besteksklaar te laten maken. Van Gorsel vond het wel nodig om via Tholenderwijs een toelichting te geven op het uitbreidingsplan, gezien de misverstanden die daar over bestaan. Aarnoudse vond dat eveneens nuttig. "Het komt vreemd over bij de burgers en ook de raad dacht bij de nieuwbouw: we kunnen vooruit." Volgens De Bres hadden B en W moeten zor gen, dat de raad beter over de uit breiding geïnformeerd was door een toelichting bij de stukken. Wethouder Van Schetsen bracht naar voren, dat in 1975 de perso- neelsbezetting(inclusief Beter Wo nen) 68 bedroeg. De verwachting was 77, maar het zijn er nu al 90. "Er is dus sprake van een enorme toename en met tijdelijke mensen die stage lopen of via werkverrui- mende maatregelen op de ge meentesecretarie werken, komen we wel aan 95 personeelsleden. Daarnaast willen we ruimte scheppen voor de tekenkamer, die te krap is behuisd", zei de wet houder. Door de personeelsuitbreiding is de kantine te klein geworden voor het eten tijdens de middagpauze. Daardoor openen veel ambtena ren in hun werkruimte 'de knap zak', maar dat vinden B en W on gewenst. VERVOLG PAG. 7 De gemoderniseerde Rabobank aan de Schoolstraat in Poortvliet is vrijdagmiddag feestelijk geopend door loco-burgemeester P. van Schetsen. Ook 's avonds was het nog bijzonder druk tijdens het open huis\ Vele inwoners en klanten van elders namen een kijkje in het volledig geautomatiseerde kantoor. (Zie ver slag op pagina 11). WON 1N G1N R1C HTING .1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Eerste raadsvergadering met nieuwe burgemeester Renteloze lening voor clubge bouwen scouting omstreden Vuilniszakken 6 gulden duur der, maar geen vastrecht Mevr. Deurloo geeft doorslag bij weegbrug St. Maar tensdijk SGP kritiek op ijstijd in bomen-nota Gouden jubileum loonbedrijf Wielaard Record deelname aan wandel vierdaagse Oud-Vossemeer Kleuterdag liep ook binnen naar wens Ministerie wil brugklassen Thoolse scholengemeenschap concentreren Noodoplossing voor Montes sorischool in Tholen Onstuimige groei sociale za ken noopt tot uitbreiding ge meentehuis Kosten herstel toren Stavenis se lopen spuigaten uit St. Maartensdijk kreeg grote brandweerauto Speeltuinvereniging Poort vliet kreeg 2000 gulden van nieuwe Rabobank Thoolse zwemmers verrassend eerste in nachtmarathon Bram v.d. Slikke kampioen kleiduivenschieten MEN KAN HET LEVEN NIET VERLENGEN, NOCH VERBREDEN, ENKEL VERDIEPEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voor b en w kwam dat als een 'volslagen verrassing', zei wethou der Van Schetsen vrijdagavond Bij een snelheidscontrole heeft de politie maandagmorgen van ne gen tot twaalf uur vijftig automo bilisten beboet. Tegen een mini maal bedrag van 35 gulden(hoe hoger de snelheid, des te meer boete) kwamen de kosten er wel uit. Met name op de Rijksweg bij St. Philipsland registreerde de foto apparatuur weer tal van overtre dingen. Van de 74 gecontroleerde voertuigen gingen er 21 over de schreef met 89 km als maximum, terwijl daar wegens wegwerk zaamheden tijdelijk slechts 50 km is toegestaan. Op de Grindweg in Tholen pas seerden 33 voertuigen de camera. Er waren 3 overtredingen met 72 km als maximum. Op de Poortvlietsedijk was het druk met 191 voertuigen, waarvan er 26 te snel reden: 94 tot 111 km. tijdens een spoedeisende vergade ring van de commissie financiën. Gedeputeerde Staten hadden het raadsbesluit wel goedgekeurd. De afwijziging door de Kroon was gebaseerd op een arrest van de Hoge Raad van 19 oktober 1983. Raadslid De Bres noemde 't een 'hele nare zaak', dat het gemeen telijk apparaat noch het provinci aal bestuur hiervan op de hoogte waren. Met Van Beek vond hij, dat b en w veel eerder actie hadden moeten ondernemen na het negatieve be richt uit Den Haag. De afkeuring betekent namelijk een flinke ader lating voor de gemeente: door de verlaagde zakkenprijs in het eerste halfjaar van 26 naar 20 gulden en het nog niet innen van het vastrecht, zijn er 140.000 gulden minder inkomsten. Toch noemde Van Beek een in- haalmanoevre ten aanzien van de burgers 'ongepast'. "We moeten 't maar slikken en studeren op een ander systeem." Moerland was het daar mee eens. Hij vond met Van Gorsel het niet Advertentie I.M. doorgaan van het nieuwe systeem temeer jammer omdat het gratis storten op het Tuttelhoekje nu nog niet opgelost is. Het vastrecht van 20 gulden per perceel was daarvoor mede in het leven ge roepen. B en W gaan onderzoeken, wat er mogelijk is. "Het helemaal losla ten van de zakkenprijs, als we vol ledig naar een vast bedrag toe moeten, zou ik betreuren", zei wethouder Van Schetsen. Maandagavond bekrachtigde de gemeenteraad de 26 gulden voor een pak vuilniszakken. Vandaag, donderdag, doen de 20C deelnemers aan de Deltaweek de jachthaven van St. Annaland aan. Havenmeester Joh. den Engels man is op alles voorbereid en de watersportvereniging zorgt weer voor een grote tent op het haven plateau voor de feestelijke prijs uitreiking. De zeilwedstrijd duurt van 4 t/m 13 juli en op deze zeven de dag zijn de jachten in Wol- phaartsdijk gestart. Raadslid Van Gorsel heeft maan dagavond vragen gesteld naar aanleiding van geruchten, dat de geplande uitbreiding van de jacht haven St. Annaland van 70 tot 30 ligplaatsen voor passanten be perkt zou worden. Wethouder Versluijs wist, dat het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde inderdaad zo'n ad vies op tafel had, maar de beslis sing is nog niet genomen. De heer C. van den Berge uit Tho len is door het dagelijks bestuur van de ANWB aangesteld tot con sul voor recreatie en toerisme van de afdeling Zeeland kring 4. Deze kring omvat het eiland Tholen en Sint Philipsland en de aangren zende wateren. De taak van de consul bestaat uit representatie, signalering en inspectie op het ge bied van recreatie in het al gemeen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1