Competitie-indeling seizoen 1986 - 1987 Sterke Heieen Hage nationaal kampioen Gehandicaptensport wil onder paraplu WIK verder ontplooien Ronde van Zeeland Promotie 2 tennis-teams Twaalf enthousiaste deelnemers gaan in september door Donderdag 26 juni 1986 DE EENDRACHTBODE 13 paardensport Petra Baaij eerste M atletiek Halve marathon Roosendaal In het nieuwe seizoen voetballen maar liefst 9 streek- elftallen in de KNVB-competitie. Dat is 2 meer dan vorig jaar, door de promotie van SPS en WHS 3. Van de standaardelftallen op Tholen en Sint Philipsland speelt alleen SC Stavenisse niet in de KNVB. wielrennen In voetsporen van Bella en Keetie Heieen Hage heeft zaterdag tijdens het nationaal kampioenschap wielrennen voor dames in het Lim burgse Geulle genadeloos toegeslagen. Zij was na 73,3 kilometer iedereen te sterk af en ging met 28 se conden voorsprong op nummer twee, Mieke Havik, over de finish. Zij trad met dit resultaat in de voetspo ren van haar zusters Bella en Keetie. Bella werd in de zestiger jaren drie keer Nederlands kampioen en Kee tie mocht zich maar liefst negen keer in het rood-wit- blauwe tricot laten hijsen. Ontketend Vlammen Vruchten Deelnemers en begeleiders van de Thoolse gehandicaptensport in de Wellevaete. De hoofden lopen rood aan. 't Is warm in sportzaal de Wellevaete, maar de deelnemers aan de maandagse sportavond voor gehandicapten blijven enthousiast. "Goed zo, Kees", moedigt recreatiesportleider Leen Hage aan, wanneer een bal doel treft. Plezier Subsidie Schoonspringen Geen profs Tour OUD Integratie Twee teams van tennisvereniging Eegedima uit Tho len zijn gepromoveerd naar een hogere afdeling. Het eerste team komt volgend seizoen uit in de derde klas se van de landelijke competitie en het herenteam in de vijfde klasse. tennis TAALPRAATJE DAS EKSTER VOORLICHTING AAN DE JEUGD IS HOOGNODIG MiIÏÏTÏÏfOTIi*TnfM:ii1 De Eendrachtruiters namen zaterdag deel aan het pony concours hippique, dat de Vereniging Warmbloedpaard Nederland in Klundert organiseerde. Petra Baay was met Bonny erg succes vol en behaalde een eerste plaats in de Kl.B. dressuur met 129 pnt. In de KI. L' dressuur behaalde Helma v.d. Slik- ke met 122 pnt. een winstpunt, maar verder viel er niemand in de prijzen. Zondag kon men dicht bij huis blij ven, want in Halsteren organiseerde rijvereniging Prins Auvergne een con cours hippique voor paarden. De dres- suurproeven en het springconcours werden in de brandende zon afgelegd. In de B dressuur behaalden zowel Hannie Kwekkeboom (120 pnt.) als Helen van Dalen (122 pnt.) een winst punt. Met 124 pnt. behaalde J. van Dalen' een vierde plaats in de L' dres suur. Marjan de Visser was met 123 pnt. goed voor een derde plaats in de M' dressuur. Bij het springen werd J. van Dalen achtste in de klasse L en draaide dus prima mee op dit N.K.B. concours. De Eendrachtruiters zijn inmiddels druk bezig met de voorbereidingen voor de ponykampioenschappen, die op 9 augustus in Oud Vossemeer wor den gehouden. Er zijn ruim 40 vereni gingen aangeschreven, die naast de dressuur- en springtitel ook strijden om de eerste plaats van de voltige groepen ën voor uitzending naar de U.T.V. dagen in Utrecht met de best- gaande rijpony. Onder de 1175 deelnemers van de Roosendaalse halve marathon waren ook verschillende Thoolse atleten. Jan Baarendse uit Tholen noteerde een uitstekende 5e tijd van 1.14.20 sec. Wim Douw uit Oud Vossemeer werd 17e in 1.17.00. Andere resultaten: Rien Fase (St. Annaland) kwam in 1.17.36 over de meet. Zijn broer Ewoud no teerde 1.17.53. Henk Westerlaken (St. Maartensdijk) finishte in 1.18.26. De dorpsgenoten (Oud Vossemeer) Dik Vaders en Piet Etiënne gingen gelijk over de eindstreep 1.30.04. D. Potap- pel uit St. Maartensdijk liet 1.35.58 af drukken. L. van Driel (St. Maartens dijk) had 1.36.33 nodig. Jaap de Rijke (St. Maartensdijk) voltooide zijn eer ste halve marathon in 1.38.23. Iman de Boer (St. Annaland) had 1.26.00. W.J. de Voogd van der Straten en Theo Fa se liepen 1.36.26. Corrie Etiënne (Oud Vossemeer) werd in haar eerste halve marathon zevende dame in 1.47.45. 3e kl. A. Zuid 1: WHS ontmoet als nieuwe tegenstanders het ge promoveerde NOAD'67, PTT Breda (komt uit 4e klas) en Zwa- luwe (uit 3e kl. B.) Bruse Boys en Serooskerke (gepromoveerd) en Kogelvangers (gedegradeerd) zijn verdwenen. Oude bekenden blij ven Kapeile, Kloetinge, Nieuw- dorp, Terneuzense Boys, Veere, Wemeldinge, Yerseke en Zaamslag. 4e kl. A: SPS maakt zijn rentree in deze afdeling en ontmoet de ei landclubs Smerdiek en Tholense Boys. Ook nieuw is SSV'65 uit Goes (kampioen afd. Zeeland). Behalve NOAD'67 is ook Wolp- haartsdijk (gedegradeerd) uit deze klas verdwenen. Gebleven zijn DFS, Klundert, Krabbendijke, De Meeuwen, MEVO, Nieuwland, SNS en VCK. Zaterdag wordt in samenwerking met de AMEV en de KNWU de le Ronde van Zeeland georgani seerd. Deze vrije toertocht is uit gezet over een afstand van 210 ki lometer (geheel met pijlen aange geven). Voor deze tocht kunt u zich, ook op de dag zelf vanaf 7.00 uur, aanmelden. De start is vanaf 8.00 uur, na inschrijving, bij Sporthal Kruiningen. De Thoolse toerclub 'T Koetshuys is ook bij de organisatie van dit eve nement betrokken. Voor meer in formatie tel. 01660-3050. Res. 2e kl.: WHS 2 ontmoet als nieuwe tegenstanders De Meeu wen 2 en Oostkapelle 2, resp. kampioen in de res. 3e kl. B en A. Kampioen Kozakken Boys gaat naar district West II en Good Luck 2 degradeert naar de res. 3e kl. Gebleven zijn Arnemuiden 2, AZVV 2, Heukelum 2, Roda Boys 2, Serooskerke 2, SSC'55 2, Ter neuzense Boys 2, Yerseke 2 en Zwaluwe 2. Resv. 3e kl A: Tholense Boys 2 heeft een derby tegen het gepro moveerde WHS (aleen Middel burg speelt in Zeeland nog met 3 elftallen in de KNVB) en ook Zaamslag 2 is nieuw in deze klas. Kampioen Oostkapelle 2 en het gedegradeerde De Meeuwen 3 zijn verdwenen. Verder komen in deze klas uit: Bruse Boys 2, Dinteloord 2, Kapeile 2, Kloetinge 2, Klun dert 2, Kogelvangers 2, Nieuw- dorp 2, Seolto 2 en Veere. 4e kl. G (zondag): Vosmeer ont moet na zes jaar Steenbergen (ge degradeerd) weer en na zeven jaar MEVO (kampioen afdeling), ter wijl MOC'17 en SVW'67 zijn ver dwenen. Een geheel nieuwe tegen stander is de Zeeuwse afdelings kampioen Patrijzen uit 's Heeren- hoek, die in de plaats is gekomen van het in de 4e kl. H. ingedeelde Lewedorpse Boys. Gebleven zijn Grenswachters, SC Kruisland, Noordhoek, NSV, Oudemolen, RSV, De Schutters en VES'35. Ml A Gadegeslagen door ruim 12.000 toeschouwers die het fraaie par cours in Limburg omzoomden, kwam de 27-jarige Smerdiekse als eerste over de streep. De tranen sprongen bij vader A.L. Hage in de ogen, toen z'n dochter in de kampioenstrui werd gehesen. Ein delijk slaagde ze er in om natio naal kampioen te worden. Heieen was er dikwijls dicht bij geweest, maar het wilde steeds niet lukken. In 1984 werd ze vierde en vorig jaar klasseerde ze zich als tweede. Nu was het dan wel raak en He- leen onttroonde regerend kampi oene Thea van Rijnsoever op wer kelijk formidabele wijze. Toen de Slingerberg nog twee keer beklommen moest worden, plaatste Mieke Havik een demar rage. Niemand reageerde en Ha vik kon een behoorlijke voor sprong pakken. De jongste vrou welijke telg uit het roemrijke Smerdiekse wielergeslacht Hage vond het welletjes en ze ging op de pedalen stampen en pakte Havik zelf terug. Met z'n beiden gingen de dames richting de finish. In de wetenschap dat ze geen beste sprintster is, koos Heieen Hage het vinketouw en ging alleen aan de haal. Het peleton was inmid dels, mede door het moordende tempo van Heieen, uitgedund van 108 tot 47 renners. Havik slaagde er niet meer in om een ontketende Heieen Hage terug te pakken en op de meet had de in Arnhem woonachtige coureur 28 seconden voorsprong op de nummer twee. "Ik heb de koers bewust hard ge maakt", vertelt Heieen. "Ik wilde vlammen en dat lukte. Ik had goe de benen en bovendien was de temperatuur vrij hoog en dat is voor mij een voordeel, want ik kan goed tegen de hitte. Na enkele rondjes ben ik wat harder de Slin gerberg op gegaan. Dan krijg je inzicht hoe de koers er voor staat en hoe goed of hoe slecht het met de concurrentie is gesteld. Ik ben iemand die niet afwacht, want van de sprint moet ik het toch niet hebben. Dat is een van de grootste verschillen tussen Keetie eh mij. dan vroeger het geval is. Keetie stak met kop en schouders boven de rest uit", aldus Heieen Hage. Trots zei ze de vruchten te pluk ken van haar trainingsijver tijdens de winterperiode. Ze heeft toen- haar conditie op peil gehouden door veel te schaatsen, te fietsen en te lopen. Momenteel zegt ze weinig te trainen (slechts ander-, half a twee uur) omdat ze naast haar werkweek als chemisch ana liste weinig tijd kan vrijmaken. "Dat bevalt me prima, ik zou me niet een gehele week alleen maar met fietsen bezig kunnen hou den." Heieen Hage met de gele leiderstrui van de Tour Feminin. Over twee weken gaatze weer van start in de Ronde van Frankrijk maar door haar prestatie van za terdag als kopvrouw en in het rood-wit-blauw gehuld. Alle betrokkenen concluderen na de proefperiode, dat er in septem ber doorgegaan moet worden. Onder leiding van Marieke v.d. Kroft van de Zeeuwse Sportraad en Ben Koops, consulent van de Nederlandse Sportbond voor Geestelijk Gehandicapten(NSG), worden de mogelijkheden op een rijtje gezet. "Met afvallers en nieuwelingen blijven we rond de 10, 11, 12 deel nemers zitten", zegt Leen Hage. "Ik krijg de indruk, dat het heel goed loopt", zo drukt hij zich voorzichtig uit. "Door het enor me niveauverschil is het wel moei lijk om een groepsspel te doen als volleybal en korfbal. Er is veel in dividuele begeleiding nodig en dat lukt dankzij het grote aantal vrij willigers, dat op de een of andere manier al met gehandicapten te maken heeft. Er moet nu lijn inge bracht worden en er is meer mate riaal nodig", zegt Leen Hage. Philadelphia-voorzitter ds. M.A. Jansens ziet ook perspectief. "De kinderen hebben er enorm veel plezier in en het vervoer van de andere woonkernen naar St. An naland is geen probleem. Alle ouders van de deelnemers hebben zelf een auto beschikbaar en even tueel kan ik het vervoer regelen, waarbij er nog drie vervangers zijn." De proef op Tholen is met steun van de Zeeuwse Sportraad opge zet, maar het is de bedoeling, dat men op eigen benen verder gaat. Nog nergens in Zeeland is er een aparte sportvereniging voor ge handicapten. In Zierikzee bij voorbeeld, waar 10 deelnemers zijn, vormen de gehandicapten een onderdeel van de gymnastiek vereniging. Uit de discussie bleek, dat de Thoolse gehandicapte sporters het liefst onder de para plu van de St. Annalandse gym nastiekvereniging WIK verder wil len. Daarover zullen gesprekken plaatsvinden. "Gezien de naam Willen Is Kun nen moet dat zeker lukken", zei Ben Koops. "De vereniging wordt Renate Geuze, Rachella Zwage- makers (Oud Vossemeer) en Co- linda Reinerman (Tholen) hebben tijdens de zeskamp in het Utrecht se zwembad De Kwakel hun club eer hooggehouden. Renate werd in de categorie onder de tien jaar met vier sprongen eer ste. Rachella, eveneens in deze ca tegorie uitkomend, werd derde. Colinda behaalde in de groep tot veertien jaar een tweede plaats. Laatstgenoemde moest zes spron gen afwerken. De springsters, al len lid van de Roosendaalse vere niging Hieronymus, eindigden als vierde van de vijf deelnemende ploegen. Heieen Hage ervaart het als posi tief dat er bij de dames geen gesponsorde ploegen meer rond rijden. "Toen dit nog niet het ge val was, moest ik dikwijls werk opknappen voor anderen. Nu heb ik met niemand iets te maken. Ik hoef ook na afloop ook niemand te bedanken. Ik rijd gewoon m'n eigen koers en het blijkt dat dat het beste voor me is." Ondanks het feit dat ze nu Neder lands kampioen is geworden, moet Heieen Hage gewoon twee weken vrij nemen voor de Tour de France. "In het dameswielrennen zijn geen gigantische bedragen te verdienen, zoals bij de profs. Wij zijn gewoon amateurs en in de toekomst zie ik daar voorlopig ook geen verandering in komen". Over twee weken gaat Heieen de Thoolse, maar nu vooral ook Ne derlandse eer hoog houden tij dens de Tour de France Féminin. Vorig jaar klasseerde zij zich in dit wielerspektakel van Felix Levitan als tiende en nu is haar streven een vijfde positie. Maar stelt ze nuch ter vast: "Het zal wel heel moei lijk worden, want de buitenlandse concurrentie wordt steeds groter". Zij tipt de sterke Italiaanse Ca- nins als grootste kanshebster voor de eindzege. Uitslag: 1. Heieen Hage 73,3 kilo meter in 2.03.01. Dat is een gemid- deldè snelheid van 35,751 km/u. 2. Mieke Havik (Soest) op 28 se conden, 3. Thea van Rijnsoever (Breukelen) op 40 seconden. Bij de profs ging de hoofdprijs naar Jos Lammertink en bij de amateurs werd John Talen De top is momenteel veel breder, winnaar. 't Is allemaal niks in dat be jaardenhuis", zegt tante Zus, na acht maanden "zitten" in Avondrust. "Nee, 't valt zwaar tegen. Als ik dat geweten had, was ik er nooit naar toe gegaan. Maar ja, we moesten wel. Adriaan moest hoog wonen van de dokter, wegens z'n stoflon- gen. En nou zitten we op de achtste etage. Je moet zelf je kamer schoonhouden en als je dat niet meer kan, moet je dochter 'et maar komen doen, want d'r is perso neelstekort. Het middageten wordt om half twaalf al op ta fel gegooid, d'r kan geen vriendelijk woord af. Je bo terham moet je 's avonds zelf maar op zien te scharrelen, 's Ochtends moet je al om zeven uur uit bed, je mag geeneens 'es een poosje blijven liggen. D'r was een vrouw in de ka mer, naast ons, die te ziek was om d'r uit te komen. En toch moest ze. En de volgende dag was ze dood. Soms word je de hele dag aan je lot overgela ten, je kunt allang de pijp uit wezen, voor dat iemand het merkt. Opgeruimd staat net jes! Ik ga nogal 'es naar een man die aan 't eind van de gang zit. En een prddt dat ze daarvan hebben! Terwijl ik alleen maar naar z'n platen ga luisteren. Hij heeft zulke mooie platen met koormu ziek. Pas geleden had'ie pan nekoeken voor me gebakken. Nou, had je ze toen weer moeten horen! Maar ik heb gezegd: Daar trek ik me niks van aan, ik blijf er gewoon komen. Ik hèb toch een man!" Na het verontwaardigde re laas klinkt een ondeugende schaterlach uit de mond van tante Zus. "Alsof wij nog een haas zouden kunnen vangen! Nee, zo hard lopen wij niet meer, hé Adriaan?" Ome Adriaan grinnikt zoals hij z'n hele leven al doet. Zijn kijk op het "tehuizen leven" is wat anders. Hij heeft 'et er best naar z'n zin. "D'r zijn d'r natuurlijk altijd die wat te ouwehoeren hebben. Neem nou die vent met z'n grote mond. Die zit Altijd op het eten te schelden. Hij heeft een magneet naast z'n bord liggen om het flintertje kaas op z'n brood te houden, als de ver pleegsters voorbij hollen. Hi- hihi! Verleden week had'ie 't helemaal van eieren gemaakt. Toen is 'ie in een taxi gestapt met bord en al, en heeft het zó bij de burgemeester naar bin nen gegooid. Hier!, had'ie ge zegd, eet dat zelf maar op! De varkens krijgen d'r de pest van wat wij moeten opeten, 't is een schandaal! Maar ja, 't komt allemaal door die bezui nigingen. Van de week moesten we op de proppen komen met onze "grieven". We kregen allemaal een for mulier waarop je je klachten kon aankruisen. En toen heb ben ze Alles aangekruist! En nou denkt de leiding natuur lijk: Die zijn allemaal malen de! Hihihi. Nee, daar zal wel niks van terechtkomen. Ja, ik vermaak me wel. 'k Ga elke ochtend boodschappen doen in 't winkeltje, met een tas op wieltjes. Da's makkelijk in de lift. En ik heb een beste dok ter, die geeft me goeie medi cijnen. 's Middags praat ik al tijd met dezelfde vrouw. Die heeft ze niet allemaal meer op een rijtje. De eerste dag vroeg ik haar, wat d'r vader vroeger voor de kost gedaan had. Die is veertig jaar bij de Neder landse Handelsvaart Maat schappij geweest, zei ze. Dan heeft 'ie zeker wel veel van de wereld gezien, zei ik. En toen zei ze: Nee, hij was classifi ceerder! En nou vertelt ze elke dag hetzelfde verhaal, 'k Wou dat ik 'et maar nooit gevraagd had. Als je d'r zo hoort, is d'r vader véél ouder dan metula- sem geworden! Hihihi! En 's avonds kijk ik naar de te levisie". "Ja, maar soms sta je uren voor 't raam, als een gevange ne in z'n kooi, zegt tante Zus. Ome Adriaan haalt z'n schou ders op. "Och, 't is niet an ders". En z'n ogen staren in het niets Ik vraag me af, of die mensen zo nou wel gelukkig zijn. Of ze nou wel die "fijne ouwe dag" hebben waarvoor ze al tijd hebben gewerkt. Ze had den dat "appeltje voor de dorst" samen in alle rust wil len opeten, en niet met hon derden anderen willen delen. Ze hebben al zo lang iedere week een deeltje afgestaan, volgens de regels. En als ze oud waren, zouden ze einde lijk 'es hun eigen baas kunnen zijn. Eindelijk 'es doen en la ten waar ze zelf zin in hadden. Met niemand wat te maken. En nou moeten ze zich aan méér regels hóuden dan ooit tevoren 't Is droevig", zegt tante Zus. En dat is 'et. er financieel niet slechter van, want er zijn provinciale subsidies beschikbaar. In Axel, Middelburg en Zierikzee is men zo begonnen en het is nergens een probleem. Je moet de zaken goed vastleggen en de leiding van de gehandicap tensport dient verantwoordelijk te zijn. Het belangrijkste is, dat de vereniging oog heeft voor geeste lijk gehandicapten", aldus de NSG-consulent. Het gemeentebestuur wil het voortouw wel nemen en wil ook financiële ondersteuning bieden omdat prioriteit is gegeven aan de gehandicaptensport, liet ambte naar sportzaken Piet v.d. Vlies we ten. Aansluiting bij een gymnastiekve reniging werd ook juist geacht voor integratie van gehandicapten met andere sportbeoefenaren. Philadelphia-secretaris G.C. Quaak, die al zestien jaar weke lijks ontspanningsavonden in Ons Huis te Scherpenisse organiseert voor zo'n twintig gehandicapten, zag dit ook wel zitten. Als aan sluiting bij een gymnastiekvereni ging onmogelijk zou zijn, kan zijn stichting eventueel nog een oplos sing bieden voor de gehandicapte sporters. Gezien de medewerking van twee WIK-leden als begeleidster wor- Pioniers aan de Oosterschelde. Het eerste exemplaar van het boekje 'Pioniers aan de Ooster schelde' wordt woensdagmiddag in het provinciehuis te Middel burg aangeboden aan de commis saris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Schrijver is dr. J.B.V. van Weiten, geriater in ruste en historicus, uit Colijnsplaat. Het tweede exemplaar krijgt de burge meester van Kortgene, mevr. E.J. Hoogendijk-van Duin. den geen problemen verwacht. "In september kan dit zeker door gaan. De Zeeuwse Sportraad staat erachter", benadrukte Marieke v.d. Kroft. De Thoolse gymlerares Carla van Unnik is als reserve leidster beschikbaar wanneer Leen Hage mocht uitvallen. Aansluiting bij de NSG betekent verzekering van sporters en leiders en informatie over subsidiemoge lijkheden. Maandagavond zullen WIK- bestuurders een kijkje in de Welle vaete komen nemen om zich na der te kunnen oriënteren over op name van de gehandicapte spor ters in de St. Annalandse gym nastiekvereniging. Reisduif te Scherpenisse. Troyes 21-6-1986 142 Duiven los 7.00 uur, n.o. *wind, afst. 358 tot 364 km. le pr. 12-14-50 1151,23 m, laatste pr. 12 - 47 - 25 1031,17 m. P. Potappei 1 - 12 - 17 36 - 39. L. de K. Koolaard 2 - 10 - 20 - 23. D. Uijl 3 - 5 - 28 - 38. J. Moerland 4-8-9 - 18 - 24 - 30 - 34. A. Gebraad 6 - 13 - 21. M. Goudzwaard 7 - 33 - 44 - 47. A. Moerland 11 - 16 - 22 - 25 - 27 - 45 - 46. K. Lisseveld 14 - 37. W. Potap pei 15 - 26. D. Menheere 19 - 42. Iz. Moerland 29 - 32 -40. S. Vermaas Zn. 31 - 41. D. Potappei 34. R. Moerland 43 Reisduif te Scherpenisse St. Vincent 21-6-1986 78 duiven los vrijdag 13.00 uur n.o. wind, afst. 965 km. Ie pr. zat. 16 - 80 - 03, laatste pr. zondag 17 - 23 - 25. P. Bevelander 1 - 6 - 11 - 13-14-15 - 23. J. op den Brouw 2-3-9. J. Moerland 4 - 18. A. Gebraad 5 - 12 - 16. A. van Luijk 7. P. Potappei 8 - 20. Iz. Moerland 10. G. Larooy 17 - 19 - 21 - 22. Troyes 21 - 6 - 1986, Trouwe Duif te Tholen. 109 duiven los 7.00 uur n.o. wind afst. 357 km. le pr. 12 - 02 - 59 1178,35 m., laatste pr. 12 - 26 - 41 1093,28 m. A. Laban zn. 1 -15 - 18 - 19 - 22. T. Theunisse 2 - 12 - 13. P. Laban 3 - 8 - 14 - 20 - 28. L. Soomers 4 - 5. J. Toe tend 6 - 17 - 21. L. v.d. Klein (S) 7 - 16 - 27. J. Noom 9 - 10. C. Moeliker 11. C. van Luijk 23.1. v.d. Hoofd 24. C. Laban 25 - 26. Trouwe Duif Tholen, St. Vincent los 13.00 uur n.o. wind afst. 962 km. le pr. zat. 15-38, laatste pr. zo. 06-34. J. Hol 1. P. Laban 2. J.M. van Dijke 3.J. Deurloo 4. J. v. Dijke (Kr.) 5 - 7 - 9. C. Laban 6.J. Noom 8. De Zwaluw, St.Maartensdijk, St.Vin- eent 21 juni. In concours 47 duiven, los vrijdag 13.00 uur. le duif za. 16.37.04 uur, laatste duif zo. 11.54.15 uur. A. Bijl 1. I. Kwaak 2, 3 en 7. L. v.d. Berge 4 en 10. A. van Gorsel 5. G. Lindhout 6, 9 en 12. W. Beurkens 8 en 13. J. Stoutjesdijk 11 en 15. J. Heij- boer 14. De Zwaluw St. Maartensdijk, 21-6 vanuit Troyes. 124 duiven gelóst om 7 uur met n.o. wind. le 12-15-26 met 1136.81 mm. Laatste 13.00.02 met 997.41. 1. Kwaak 1, 11 en 16, A. Zwagemaker 2, 6 en 20, C. van Gorsel 3, 4, 14 en 15. L. van de Berge 5, 10, 24, 25, 27, 34, 36, 37 en 39, D. de Wilde jr. 7, A. van Gorsel 8, 13, 19 en 41, G. Lindhout 9, en 21, W. Beurkens 12 en 22, Knook 17 en 33, Stoutjesdijk 18 en 26, Zwage maker 23, 29, 30 en 38, A. van der Ree 28, L. Scherpenisse 32, 40 en OV. L. Riedijk 35. 'Het eerste tèam, bestaande uit Dick Waasdorp, Marjan v.d. Ber ge, René Verspuy en Gea Verkouteren- v.d. Berge, moest in het Limburg de sportieve krachten meten met tennisvereniging Arcen (bij Venlo). Het was een bijzonder spannend gebeuren. Pas later op de dag, in de dubbelpartijen, kon Tholen de winst naar zich toetrek ken en de promotie was een feit. Voor insiders is de derde klasse landelijk mixed-competitie al een behoorlijk hoog niveau. Voorna melijk bij de clubs in grotere ste den zoals Middelburg, Vlissingen en Goes komen derde klas'teartls in het strijdperk. Reden te over dus voor onze regio en vooral voor Eegedima om trots te zijn op het feit dat men met een middel grote vereniging een dergelijk 'hoog' spelend team in haar mid den heeft. Temeer daar er sterke stimulansen vanuit gaan naar de jeugd, bovendien kan de ten- nisliefhebber volgend seizoen ge nieten van prachtige partijen tennis. Het herenteam van Eegdima is za terdag eveneens gepromoveerd. Frans de Wit, Mare Venekamp, Marc Almekinders en Gerard Pol derman komen volgend seizoen in actie in de vijfde klasse van de landelijke competitie. In onze taaipraatjes hebben we al aan veel dieren aandacht besteed. In die lange rij ontbrak tot nu toe de das, een klein roofdier uit het geslacht Meles, behorend tot de marterachtigen. De das is zeer schuw en leeft in een kunstig ge bouwd hol onder de grond. Hij komt in ons land nog maar zeld zaam voor. Dat het dier als bang wordt be schouwd, blijkt uit de vergelij king: "De vlucht van het heir der Fransen, als dassen uit hun opge worpen schansen", uit een ge dicht van Dirk Camphuysen, ge boren in Gorinchem 1586, overle den in Dokkum in 1627. Omdat de das overdag slaapt ken de men de uitdrukking "slapen als een das" voor zeer vast sla pen. Verder "zo vet als een das" voor een overmatig lichaamsge wicht, en "zweten als een das" voor sterk zweten. Die laatste ver gelijking is thans verouderd, en vervangen door "zweten als een rund (os)" waarschijnlijk ont staan in de tijd dat runderen (os sen) dienst deden als trekdieren. In sommige landen ook nu nog. Het net waarmee dassen werden gevangen noemde men de dassen- kuil. Een andere betekenis van das was een schilderskwast, ge bruikt om dikke strepen die har dere kwasten hadden achtergela ten, te verwijderen. Zo'n kwast dankte zijn naam aan het dassen- haar, waarvan hij was vervaar digd. De kwast werd ook gebruikt om op deuren en panelen hout na te bootsen, o.a. eikenhout. Een andere benaming was varkensdas voor een kwast gemaakt van var kenshaar. Het woord das in de betekenis van stropdas of warme wollen sjaal heeft niets met het dier te maken en is van jongere datum. Dat blijkt, omdat er in onze taal heel weinig zegswijzen zijn met das. Bekend is: iemand de das om doen. De betekenis: iemand zwaar straffen, het bestaan on mogelijk maken. Afgeleid van het beulswerk, iemand de strop aan de galg omdoen. We besluiten met een citaat van de Engelse schrijver Oscar Wilde: "Een goed gestrikte das is de eerste ernstige stap in het leven". Deze parmantige zwart-witte vo gel (Latijnse naam: Pica Pica) die vroeger voornamelijk in de bos sen leefde, is de laatste jaren steeds meer een "huisvogel" ge worden. Ze komen thans zo veel vuldig voor bij de huizen, dat men bijna van een eksterplaag kan spreken, vooral omdat ze eie ren uit de nesten van kleinere vo gels roven. De inheemse ekster wordt al door Vondel beschreven als een pronkzuchtige vogel: "Die boerterij (scherts, grappenmake rij) van d'exter, die onder de pau wen met geleende veren dacht te pronken". Enkele bijzondere benamingen zijn de Spaanse ekster voor de Vlaamse gaai en halve ekster voor de klapekster. In Limburg noem de men vroeger de klapekster wel de ekster van Antwerpen. Een tamme ekster kan evenals een hanska leren "praten". Vandaar de vergelijkingen: praten, klap pen, babbelen als een ekster. Ge zegd van mensen die altijd het hoogste en het laatste woord heb ben. Vandaar ook het oude: "hij heeft van een ekster gegeten" voor een praatziek persoon. De ekster staat ervoor bekend glinsterende voorwerpen, zoals ringen en kleine sieraden, mee naar zijn nest te slepen. Daarvan is de vergelijking "stelen als een ekster" afkomstig. Eksters lopen op een eigenaardige, huppende manier. Dat komt nog tot uit drukking in de verouderde zegs wijze: De ekster kan het hippelen niet laten. Hippelen is dan een frequentatief van hippen, voort durend hippen of huppen. De be tekenis was: de natuur gaat boven de leer. Een oud rijmpje luidde: "Wie van den exter komt kan 't hippe len niet laten, van woorden was me moer, van klaphout was me vaer, en daarom hang ick oock van woorden an malkaer". Een grappig, eveneens verouderd ge zegde was: Hierin heeft geen ekster gekakt. Betekenis: dat smaakt voortreffelijk. Een grappige zeispreuk luidde: Het is te laat, zei de ekster en zij had een bout in haar gat. Bout be tekent dan het lood van een kogel. De Vlaamse uitdrukking "wat van eksters komt, huppelt geer- ne" wil zeggen, kinderen zijn als de ouders. Vergelijk: de appel valt niet ver van de stam. We besluiten met: van eksters en kraaien wordt men beschetterd. Dat wil zeggen: door dwazen wordt men beschimpt; trek het je niet aan, een wijs mens doet dat niet. Steun de Nationale Collecte Alcohol-1 Drugvoorlichting via gironr. 7">75 of banknr 7(1.7(1.70.77 t.n.v. NCA-l trecht. f* JA Nationale Commissie //W\\. Iti A O-gen het Alcoholisme en N I andere verslavingen Willem Barentszstraat J9, :)572 PC l'trecht Telefoon 0J0-711200. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 13