VVD: 3 echtparen stemden verkeerd Tholen heeft er weer een 'klein monument' bij Veel variatie bij Thoolse Dagen Watersnood Oud Vossemeer 1906 - Werkloosheid daalt verder tot 556 BBA-dienstregeling gunstig voor Tholen Afscheid M. van Damme en A.W. Heijboer Woensdag al fokveedag Bestrijding muskusratten Donderdag 19 juni 1986 DE EENDRACHTBODE 11 De Thoolse VVD kan het teleurstellende zetelverlies bij de gemeenteraadsverkiezingen maar moeilijk ver werken. "Er zijn drie echtparen die verkeerd gestemd hebben, want we kwamen zes stemmen tekort voor behoud van onze derde zetel", zei fractievoorzitter J.L. van Gorsel. Statenlid L.A.M. Elenbaas had voor de helft een andere verklaring: een gezin van drie le den was zonder machtiging op vakantie gegaan. Elenbaas stopt Nieuw bestuur Deskundig I-lij Woensdag zal loco-burgemeester P. van Schetsen om 14.00 uur het officiële startsein geven voor de Thoolse Dagen.Er is van woensdag tot en met zaterdag 28 juni een interessant programma samengesteld. Zowel jong als oud kunnen op het Pluimpotterrein te Scherpenis- se genieten van een breed scala van activiteiten. De nieuwe busdienstregeling voor het openbaar ver voer geeft voor Tholen en St.Philipsland een aantal verbeteringen te zien. Er is een betere verbinding ge komen met ziekenhuis Lievensberg en ook sluiten de eerste bussen 's morgens beter op de treinen aan. De rit over Oud Vossemeer naar St.Philipsland heeft een eigen lijnnummer (109) gekregen. De nieuwe dienstre geling is op 1 juni ingegaan. St.-Philipsland Speurwerk Piet Joppe Voetballen te Oud-Vöïseaeer 12 laatt 1906. Tot de zolder Heijboer, tevens voorzitter van de 'commissie 20'(fractie- adviescommissie), die 8 jaar zijn beste krachten gaf. De voorzitter noemde Van Damme een bijzon der kundig en zeer gewaardeerd raadslid, die vooral op het terrein van de gemeentefinanciën in z'n element was. Heijboer was een perfecte secretaris, die de statuten uit z'n hoofde kende en alle raads voorstellen grondig las. Ze werden met een boek bedankt, terwijl er voor hun vrouw bloemen waren. Tijdens de ledenvergadering in Havenzicht te St. Annaland werd woensdagavond de vraag opge worpen, of de VVD er niet te licht over gedacht heeft. "Niemand had het zetelverlies verwacht, maar landelijke tendenzen, de goede presentatie van CDA- wethouder Versluijs en het terug treden van onze lijstaanvoerder M. van Damme hebben grote ge volgen gehad", zei Van Gorsel. Hij vond, dat de liberale invloed met twee zetels beslist niet minder hoeft te zijn. "Wanneer iedereen de fractie maar steunt en zaken aandraagt, dan kunnen wij in het gemeentehuis lobbyen." Van Gorsel zei bij de wethouders besprekingen en verdeling van commissiezetels 'behoorlijk ge hoor' gekregen te hebben. In de toekomst zit er misschien zelfs een collegezetel in, want Van Damme putte moed uit de opmerking van PvdA-woordvoerder I.C. Moer land, dat hij 'nog voor deze keer' accoord ging met een afspiege lingscollege van PvdA, SGP en CDA. Dan vallen bekwame raadsleden van kleine partijen en kundige wethouders met slechte verkiezingen mogelijk niet meer buiten de boot, meende Van Gor sel. Statenlid Elenbaas blikte terug naar de kamerverkiezingen. "Ons grote verlies is beslist niet de schuld van Nijpels, hij heeft vol waardig meegedaan. Hoofdoor zaak is, dat minister Van Aarden- ne te weinig tegenhang bood met premier Lubbers." Met zo'n ontwikkeling voorzag Elenbaas een teruggang van de VVD-statenfractie van 10 naar 9 leden. Na 17 jaar in de Zeeuwse statenzaal gewerkt te hebbenfde laatste jaren als fractievoorzitter) stelt hij zich in maart 1987 niet herkiesbaar. Jongeren moeten 't overnemen. Elenbaas noemde waterschaps concentratie 'pertinent niet no- dig', maar hij was wel eens opti mistischer geweest over de hand having van de zeven Zeeuwse wa terschappen dan nu. De Oester- dam, kernenergie en te geringe toewijzing van premie A- en B- koopwoningen kwamen ook nog aan de orde. L.A. Geluk en Van Damme bena drukten, dat VVD kamer- en sta tenleden toch niet te gemakkelijk over kernenergie mochten beslis sen na de ramp in Tsjernobyl. Te rugkoppeling met de achterban en strenge internationale controle is nodig. De nieuwe fractievoorzitter Van Gorsel haalde herinneringen op aan een vruchtbare periode met Van Damme als stuwende kracht. "Je was op je best als je onder druk kwam te staan." Van Damme keek zelf ook terug op 'een hele mooie tijd', nadat hij 28 jaar geleden samen met Laban Geluk de VVD-afdeling oprichtte. Er waren ook moeilijke tijden(de kandidaatstelling voor de ge meentelijke herindeling) en te- leurstellingen(je kunt je uitsloven, maar de PvdA wint een zetel ten koste van de VVD). Toch heeft het liberalisme 'een grote toekomst', voorspelde Van Damme. De vertrekkende secretaris Heij boer dankte ook voor het vertrou wen. Hij is opgevolgd door R. Ra- vensteijn. De bestuursleden mevr. H. Dingemans-van Vlaanderen en dhr. C.J. Breure werden herkozen. Mede in verband met het terugtre den van A.A. van Westen werden drie nieuwe bestuursleden geko zen: A.L.C.M. Buermans uit St. Maartensdijk, P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland en K.B.M. Saris uit Stavenisse. Voorzitter Ph. van den Hoek nam tijdens de jaarvergadering af scheid van twee steunpilaren: frac tievoorzitter Van Damme, die na 12 jaar stopte en secretaris A.W. Mevr. Blaas toont haar nieuwste boek, waarachter haar zuster schuil gaat. Rechts loco-burgemeester Van Schetsen en dhr. J. Tichem. Het was een goed initiatief van uitgever Dieleman van het boekje "Tholen in handel en wandel 1900-1945" om de uitreiking van het eerste exemplaar een officieel tintje te geven. Het resultaat van veel werk, veel enthousiasme en veel betrokkenheid kreeg daar door extra aandacht. Niettemin weet mevr. M.W. Blaas, sa menstelster van het "kleine mo nument" door haar bescheiden heid nooit zo goed raad met een dergelijke vorm van extra aan dacht. Tijdens de bijeenkomst in het perceel van de kantoor boekhandel aan de Hoogstraat waren woensdagavond naast di recteur L. Tichem ook het echt paar Tichem-Zachariasse en mevr. Zachariasse-Dieleman aan wezig. Evenals natuurlijk mevr. M.W. Blaas, met haar zuster J. Blaas gemeente-archivaris J. Zuurdeeg en als ere-gast loco burgemeester P. van Schetsen. Dhr. L. Tichem sprak een kort welkomstwoord waarin hij de tot- Als gevolg van het Rijksnorme- ringssysteem moest de BBA met name in de avonduren enige ver soberingen aanbrengen, maar daar staat tegenover dat een meer efficiënte dienstregeling met een aantal verbeteringen kon worden gerealiseerd. De lichte stijging die het busgebruik al enige tijd ver toont, is de oorzaak van deze voor Tholen gunstige ontwikkeling. Lijn 107 (Bergen op Zoom- Tholen-Stavenisse)is van maan dag t/m vrijdag uitgebreid met twee ritten per dag. Zes ritten lo pen dagelijks door tot St.Anna land, behalve in de schoolvakan ties. Ditzelfde geldt voor vier mid dagritten naar Bergen op Zoom toe.De eerste rit vertrekt nu 5.50 uur uit St.Maartensdijk en de vol gende om 6.45 uur uit Stavenisse. De aankomst in Bergen op Zoom is resp. 6.24 en 7.28 uur. Om 12.45 en 17.55 uur vertrekken uit Stave nisse de bussen, die rechtstreeks doorrijden naar ziekenhuis Lie vensberg. Om 15.00 en 20.00 uur vertrekt de bus van het ziekenhuis, waarbij de avondrit via Tholen, Oud Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, St.Maartensdijk, Stavenisse, St.Annaland rijdt. Ook om 21.30 uur vertrekt nog een bus uit Bergen op Zoom die deze route rijdt. De verbinding Bergen op Zoom- Tholen-Oud/Nieuw Vossemeer- St.Philipsland, die voorheen een aftakking vormde van lijn 108, is nu met het eigen lijnnummer 109 in de dienstregeling opgenomen. Om 13.40, 14.40, 15.40, 16.40 en 17.30 uur vertrekken de bussen van maandag t/m vrijdag vanuit Bergen op Zoom, terwijl de ver trektijden vanuit St.Philipsland om 7.30, 14.24, 15.24 en 16.24 uur zijn. De bus van 7.30 uur vertrekt 6 minuten eerder al in Anna Jaco- bapolder. Op lijn 108 (Bergen op Zoom- St.Annaland) is het aantal ritten met twee per dag ingekrompen, maar dat wordt gecompenseerd door de ritten Stavenisse-St.An- naland op lijn 107. Om 12.58 ver trekt uit St.Annaland de bus, die rechtstreeks doorrijdt naar Lie vensberg. Om 15.12 uur vangt de retourrit aan. 's Avonds moet van de rit op lijn 107 gebruik worden gemaakt, die echter naar Bergen op Zoom toe niet in St.Annaland en Oud Vossemeer komt. Inwo ners uit deze kernen moeten in Tholen overstappen, behalve op zaterdag want dan rijdt lijn 107 wel naar Lievensberg. Op zondag rijdt geen enkele bus door naar het Bergse ziekenhuis. WOENSDAG 25 juni: 9.55 uur - Opening door dhr. M.C.J. Kosten. 10.00 uur - Rundvee en schapen keuring. Tentoonstelling van ko nijnen en kippen. 13.30 uur - Kampioenskeuringen rundvee en schapen. 14.00 tot 20.00 uur - Expositie middenstand Scherpenisse in feesttent. DONDERDAG 26 juni: 14.00 uur - Bejaardenmiddag m.m.v. toneelgroep 'Centrum' uit Poortvliet en muzikale begelei ding van Corine Oudesluijs, Janet Lindhout en zang van Marion van Haaften. Ook is er een bingo. 19.30 uur - Talentenjacht (Sound mix en playback). In de pauze een optreden van de jazz groep van Laura Ouwens uit Tholen. VRIJDAG 27 juni: 21.00 uur - AVRO's toppop disco Olympics. ZATERDAG 28 juni: 10.30 uur - Voorwedstrijden trek- kertrek boerenklasse. 13.30 uur - Demonstratie Duitse Herders Kringgroep Tholen e.o. en politiehonden. 14.00 uur - Fietscross. 14.15 uur - Motorcross, blindrij- den met auto's en trekkertrek. 15.00 uur - Boeienkoning Joe Al- catraz. 16.00 uur - Finale fietscross, mo torcross en trekkertrek, tevens is er schansspringen met auto's. 18.00 uur - Rally, start bij veiling Scherpenisse. 19.45 uur - Optreden muziekvere niging Euterpe m.m.v drumband en majoretten. 20.30 uur - Optreden dansorkest Birdland. 22.00 uur - Prijsuitreiking van de rally. 23.00 uur - Kampvuur. Mensen die nog willen deelnemen aan de trekkertrek en het schansspringen met auto's, kun nen contact opnemen met tel. 01660-2805. Gedeputeerde Staten hebben voor de periode van 1 september 1986 tot en met 31 december 1986 127000,— beschikbaar gesteld voor de provinciale organisatie voor de muskusrattenbestrijding. De onlangs opgerichtte organisa tie neemt vier rijksvangers en drievangers van het waterschap over. Tevens worden er vijf nieuwe vangers benoemd. standkoming van deze nieuwste uitgave over Tholen belichtte, daarbij een kleine anecdote om trent de "tonnetjes" niet schu wend. Hij greep nog even terug naar eerdere uitgaven zoals "Tholen in oude ansichten", "Tholen laat een veer", ''Tholen, voorheen en thans" en "Ter Tol- ne, in woord en beeld". Hij dank te mevr. Blaas voor haar uitste kende idee om een dergelijke uit gave samen te stellen en zei zeer verheugd te zijn dat hij, na mis schien voor haar wel wat lange wachttijd, toch het eerste in smaakvol leer gebonden exem plaar mocht overhandigen. Mevr. Blaas bleek zichtbaar verrast door de prachtige uitvoering van "haar" boekje. Spontaan volgde haar tevreden reactie over de fo to's en duidelijk afgedrukte teksten in het boek. Dhr. Tichem vulde zijn dankwoorden aan met een smaakvol bloemstuk. Hierna werd een boekje overhandigd aan de loco-burgemeester, dhr. Zuur deeg en mevr. J. Blaas. produkten van eigen bodem. Ik heb er dan ook groot vertrouwen in dat deze 500 exemplaren bin nen korte tijd van eigenaar zijn verwisseld". Na al deze woorden dankte mevr. Blaas de uitgever voor de uitste kend verzorgde druk van het boek, waarop dhr. Tichem alert reageerde met de opmerking "Ik hoop dat er nog meer zullen vol gen". De aanwezigen die inmid dels een exemplaar in handen hadden gekregen, konden vóór al die bijzonder benieuwde lezers ge nieten van de vele foto's en leuke teksten die in "Tholen in handel en wandel" te zien zijn. Ook hier ontstonden al spontane verhalen en anecdotes over de vele mensen en plaatsen die in de uitgave afge drukt staan. Het is immers voor elke inwoner, of oud-inwoner een ervaring om familieleden of situa ties op foto's te herkennen, waar van men niet eens wist dat er nog beelden van bewaard waren ge bleven. Natuurlijk ook de wat jongere herinneringen leverden afgelopen dagen, waarin meer dan de helft van de boeken werd verkocht, veel verhalen op. Dhr. van Schetsen zei spontaan "ja" te hebben gezegd na de uit nodiging om als loco burgemeester bij deze "plechtig heid" aanwezig te willen zijn. "Er zijn in een gemeente grotere zaken en kleinere zaken. Het aan bieden van dit boekje behoort tot de kleinere. Maar de uitwerking van het boekje, ondanks het feit dat het over het verleden gaat, is een zaak van de toekomst. Het is immers van mevr. Blaas, geboren en getogen Thoolse, een heel goed idee geweest om al die oude am bachten, dus de geschiedenis van een gemeente, in deze vorm voor de toekomst te bewaren. Het moet ontzettend veel speurwerk gekost hebben, "aldus dhr. van Schetsen", maar het resultaat is uitstekend". Mevr. Blaas werd met haar prestatie gelukgewenst, waarna dhr. van Schetsen even eens de uitgever complimenteer de. "De boeken welke door U werden uitgegeven, blijken in een t behoefte te voorzien. Tholenaren genieten zo is wel gebleken, van Vaderdag werd in Tholen nu eens geen, speciale "stropdas-dag" of "sigarettendag" maar iedereen genoot met volle teugen van dit juistè geschenk. Samenstelster mevr. Blaas kreeg naast diverse mondelinge reacties, schriftelijke reacties vanuit Hoo- geveen en zelfs Zwitserland. Het verzamelen van oude ansichten en portretten (naast haar verzame ling van boekenleggers en hoe- denspelden) bezorgd haar niet al leen door dit idee, doch honder den mensen eveneens veel gezelli ge uurtjes. Op een van de pagi na's in het boekje staat een foto van de bekende omroeper Piet Joppe die mét zijn omroep- bekken de bevolking "kond" deed omtrent belangrijke zaken. Hij zou de juiste man zijn om de ze uitgave aan het publiek mede te delen. "Gauw komme, noe is 't nog te kriegen!" De laatste weken zit ik elke avond om negentien uur vijf en vijftig voor de buis om naar de W.K. voetbal te kij ken. Ik mag dat graag zien en zeker als het op zo'n fatsoen lijk tijdstip begint. Van spel typen weet ik weinig af. Spel regels zijn ook niet precies m'n sterkste kant, want ik weet nog steeds niet wanneer het nou wel of geen buitenspel is. Ik vind dat ook allemaal niet belangrijk. Voor mij voetballen ze gewoon. En ik kijk naar de spelers, 't Zijn tenslotte de beste uit de hele wereld. Ik bekijk zo'n "ster" als een gewoon mens. Hoe hij zich voelt in dat grote stadi on. Of hij zich bewust is dat elke beweging die hij maakt door miljoenen argusogen wordt gadegeslagen. Of hij onder z'n "werk" weieens aan thuis denkt, dat mijlenver weg ligt. Als hij zich het vuur uit z'n voetbalschoenen loopt, zit z'n dochtertje mis schien wel te snikken van ver driet omdat de hond is dood gegaan. Misschien moet z'n moeder ineens naar 't zieken huis. Of er gebeurt iets ergs met z'n lievelingsoom. Na tuurlijk zal hij een telefoontje krijgen, maar toch, thuis is zó ver, hij kan niet gaan troosten. Ik zal me wel weer veel te naïef opstellen...M'n supporterscarrière is begon nen toen ik dertien was. Het voetbalveld van Blauw-wit lag een honderd meter bij ons vandaan, aan de overkant van de wetering (brede sloot). Als vaderlief zaterdag 's middags geen werkje meer voor me had, ging ik er stiekem naar toe, want meiden hóórden niet op een voetbalveld vol gens hem. Maar als de zon scheen, stond de ijsboer altijd voor aan de poort bij het bruggetje en dat smoesje werkte, 'k Ben er maar één seizoen geweest, 'k Vond het er allemaal nogal ruw aan toe gaan. Op een middag wou ik toch 'es zien wat er zich eigen lijk allemaal in zo'n doel af speelde. Er was niet veel pu bliek bij '"t derde". Het kee- pertje was een slungelige sproetekop, die zenuwachtig tussen de doelpalen heen en weer liep. Z'n kousen zakten geregeld naar beneden, zodat de middenvoor gelijk met de bal ook nogal 's een scheenbe schermer over de lat heen schoot. En toen gebeurde 'et. De middenvoor had de bal netjes opgevangen, stormde er mee naar voren langs twee, drie man (die gozer kon toch voetballen héél), er volgde een schot, het keepertje kwam schreeuwend uit z'n doel, greep naar de bal, bonkte met Gtïtïmmgerdt Kff/t «i ïZisKiri® llgptosjÉ De foto van de watersnood van 1906 in Oud-Vossemeer, tachtig jaar geleden, heeft verschillende reacties opgeleverd. Mevrouw S.C. v.d. Klundert-Quist stuurde ons acht ansichtkaarten van die watervloed, afkomstig van haar grootouders. Die woonden op de Haven, want grootvader J. Quist was ruim 37 jaar veerman op het overzetveer naar Nieuw Vossemeer. De bewoners van de huizen aan het veer hadden vaak last van hoog water. Met planken werd alles zo goed mogelijk ge dicht, maar het water kwam toch binnen en liep langs de achterkant naar lagere gedeelten. Zolang Oud Vossemeer nog onder water stond, gingen de kinderen van 't veer tijdelijk in Nieuw Vossemeer naar school, zo schrijft ons me vrouw v.d. Klundert. Mevrouw Geluk van de Karne- melkspot stuurde een ansicht^ kaart op, waarop de doorgebro ken toegangsdijk van deze boer derij tussen Oud Vossemeer en Tholen te zien is. Van haar schoonmoeder hoorde zij, dat het water twee gaten in deze dijk sloeg, nadat de zeedijk van de Slabbecoornpolder was doorge broken. Zodoende liep de Oud- Kijkuitpolder onder water en door de druk bezweek vervolgens ook het Zwaandijkje, waardoor het water vrij naar Oud Vosse meer kon stromen. De Karne- melkspot stond bijna tot aan de zolder in het water. Het vee en de paarden waren op de dijk ge jaagd, maar doordat sommige dieren terug naar de stal wilden, verdronken er toch nog. De groot moeder van dé heer Geluk werd samen met haar vader C. van Da len met een roeiboot van de zolder gehaald. Van de heer A.A. Aarnoudse ont vingen we een ansichtkaart, waar op een gedeelte van de Ring te zien is met daarin twee roeiboten. De serie ansichtkaarten naar aan leiding van de watervloed is ken nelijk al vrij snel na het gebeuren op 12 maart 1906 vervaardigd, want de kaart van de heer Aar noudse draagt een poststempel van 21 maart. Een tweede kaart toont het einde van de Kalis- buurt/hoek Coentjesweg en da teert uit 1911. z'n hoofd tegen de paal en bleef roerloos liggen. Er kwam bloed uit z'n neus. In hoog tempo snelde het voet balvolk naar de gevallene. Ik stond er ook bij, keek ernaar, vond het verschrikkelijk zie lig, werd hardstikke misselijk, ben toen als een gek naar huis gehold en daarna nooit meer naar "Blauw-Wit" wezen kijken. Twee jaar later (als kind heb je van die periodes) zocht ik het vertier wat verderop. Ik ging mee naar "Feyenoord", zondagsmiddags. Alweer stie kem. Thuis werd geopperd, dat ik maar bij de een of an dere sluimerende tante een kopje thee moest gaan drin ken. En als vaderlief geweten zou hebben dat ik (samen met jóngens nog wel!) deel uit maakte van een veertigdui zend zielen tellend voetballe gioen, had ik vast en zeker huisarrest gekregen. En dat is het ergste wat je op die leef tijd kan overkomken. Een kaartje kostte vijf en veertig cent, dat meestal door de "voorhoede" werd betaald. Gekleed in bloesje met plooi rok, witte sokjes en witge kalkte badschoenen (gympies) van de Bata schuifelde ik ach ter de wachtenden vóór u, naar Vak-weet ik niet meer. Ik vond het reusachtig mooi in dat stadion, al die mensen in één grote "Kuip", "'t Ziet zwart van de witte bloesies", placht m'n toenmalige verke ring droogjes op te merken en dat gezegde vond ik toender- tijd het tóppunt van humor. Soms stonden we en dan weer zaten we op de stenen trapjes. Ik luisterde naar het gejuich en ergerde me aan het com mentaar van de beste stuurlui staan aan wal en was het al tijd oneens met die schreeuw lelijkerds. "Ga dan zelf op dat voetbalveld staan", dacht ik nijdig. Iedereen had het in die tijd over Coen Moulijn, de beste linksbuiten van Ne derland. Die wou ik ook wel'es van dichtbij zien. Daarom ging ik na de rust, likkend aan een ijsje van "Sjemin" van een dubbeltje, in de buurt van de hoekvlag staan. Daar kon je hem goed zien, want een hoekschop moest hij haast altijd nemen. Ik keek naar de fanatieke uit drukking op z'n gezicht en naar z'n dribbelbenen. Met een mengeling van bewonde ring, respect en adoratie volg de ik ademloos de handelin gen in die hoek. En zoals ik toen keek, kijk ik nou weer. 't Is jammer dat wij niet mee doen in Mexico, maar geluk kig is "den Bels" wel verte genwoordigd. En daar krijg ik al een kick van. Van mij mag die Belgische commenta tor gerust alle wedstrijden verslaan, die kwekt tenminste niet zo. En die man roept nog een eerlijk: goal! als er een doelpunt wordt gemaakt. Als je die Hollandse snurkers hoort, alsof ze van tevoren al weten wat er gaat gebeuren. Die kletsen veel te veel. Ze doen zó hun best om je te la ten horen dat ze er zoge naamd verstand van hebben. Er is nog niks aan de hand, dan roepen zij al: Overtre ding! De bal moet nog ge plaatst worden of er wordt al: Goed gespeeld! gezegd. Ik krijg geregeld de neiging om terug te roepen: "Jaah! Dat zien we zelf óók wel!!" Maar goed. Ik hoop dat België ver komt. 't Zou toch een be zienswaardigheid van wereld klasse wezen, als Manneke Pis het voortaan in de wereld beker deed. Hoe dichter bij de Finale, hoe spannender dat 'et wordt. Moge de beste winnen. De werkloosheid van mannen is op Tholen en St. Philipsland gedaald van 431 tot 376: een vermindering met 55 mannen. Dit kwam onder meer tot uiting bij de beroepsgroepen bouw/grondwerken (-21), me taal (-10), landbouw (-15), niet-varend transportpersoneel (-5) en los- arbeiders (-4). Hoofdzakelijk is deze daling een gevolg van aanvang seizoen in de landbouw en uitbreiding van de werkgelegenheid in de bouw, grondwerken en metaal. Ten opzichte van mei 1985 zijn nu 130 mannen minder werkloos. Bij de vrouwen bleef het aantal werklozen gelijk aan dat van de vorige maand. De mutaties per beroepsgroep wa ren gering. Ten opzichte van het aanbod van mei 1985 zijn nu 90 vrou wen minder werkloos. Verkoopsters 47 57 34 35 Serveersters 16 13. 8 8 Kantoor/onderw.pers. 45 55 35 34 Sociale en geneesk. zorg. 27 31 16 19 Huish. pers. 33 34 31 32 Los arbeidsters 25 29 24 23 Pers. alg. dienst 21 28 15 14 Overige beroepsgroepen 16 23 17 15 Totaal werkloze vrouwen 230 270 180 180 Aanvragen m/v 12 12 45 30 Beroepsgroepen 1985 1985 1986 1986 april mei april mei Bouwnijverheid 93 90 43 36 Grondwerken 65 50 53 39 Metaalbewerkers 55 57 42 32 Landbouw 42 28 39 25 Handel 23 21 22 19 Horeca 6 5 5 4 Scheepvaart 11 8 8 10 Niet varend verk.pers. 52 51 44 39 Kantoor/onderw.pers. 36 38 28 29 Sociale en geneesk. zorg. 9 10 8 8 Los arbeiders 80 78 73 69 Overige beroepsgroepen 76 69 66 56 Totaal werkloze mannen 548 506 431 376 Mannen 9,3% 8,2% 12,8% Mannen 329 47 376 Vrouwen 10.6% 12.3% 17.0% Vrouwen 163 17 180 Mannen Vrouwen School/ Overi School/ Overi verlaters gen verlaatst. gen 3 2 2 5 8 4 3 2 6 5 3 42 18 29 14 46 34 38 Werkloosheidspercentage: Tholen Zeeland Nederland Plaats van inwoning Tholen St. Philipsland Totaal Werkloosheid jeugdigen Jonger dan 17 jaar Jonger dan 17 jaar Jonger dan 18 jaar 19 t/m 22 jaar Totaal Bouwnijverheid: De activiteit in de bouw is verder toegenomen. Dit betekent dat in de regio enig tekort aan vaklieden is ontstaan. Deze situatie zal waar schijnlijk tot aan de bouwvakvakantie voortduren. Ten opzichte van mei 1985 is de werkloosheid van bouwvakkers fors gedaald, t.w. met 54 mannen. Grondwerkers: De bedrijvigheid nam toe doordat diverse objecten in uitvoering wer den genomen. Diverse werklozen konden ook elders werk vinden met name bij de afd. plantsoenen te Rotterdam. Er zijn nu minder werklo zen dan een jaar geleden. Kleding: De vraag naar jeugdige stiksters voor de foundationindustrie nam toe. De werkgelegenheid in de zeil- en kledingindustrie is ruim te noemen. Metaalnijverheid: De daling van het aantal werkloze metaalbewerkers zette zich verder voort. Er is enige behoefte aan vaklieden. Er zijn nu 25 personen min der werkloos ten opzichte van mei 1985. Landbouw- en aanverwante bedrijven: Tijdens de verslagmaand kwam het seizoen volledig op gang. De vraag naar personeel is zeer gering. Het huidige aanbod ligt op hetzelfde ni veau als op eind mei 1985. Handels- en kantoorpersoneel: Hiertoe behoren 48 mannen en 69 vrouwen. Diverse personen konden werk vinden als verkoopster en/of kantoorbediende. Sociale- en Geneeskundige Zorg: Dit aanbod omvat 8 mannen en 19 vrouwen. Ten opzichte van vorig jaar mei is dit aanbod respectievelijk met 2 mannen en 12 vrouwen gedaald. Huishoudelijk personeel: Het aanbod bleef nagenoeg gelijk aan dat van de vorige maand. Los arbeiders en personeel algemene dienst: Er deden zich geen veranderingen van betekenis voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11