Joke van Houdt kan mannen Goedhart moeilijk missen De Schelde Beter Wonen licht huurstijging toe Tholen in handel en wandel 1900 -1945 Kantinejuffrouw neemt na 21 jaar afscheid Open dag schutters Eendracht ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Oud-directeur Welzijnsorgaan nam afscheid in Middelburg Amigos scholentournooi Rolstoelhockey Thoolse fietsdag ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBIJRO Donderdag 12 juni 1986 DE EENDRACHTBODE Joke van Houdt zorgde 21 jaar voor de koffie in de kantine van Goedhart te St. Maartensdijk. "In geloof niet, dat er in die 21 jaar één dag is geweest, dat ik tegen m'n zin naar Goedhart ging. Het zal dan ook vreemd zijn: voorgoed met vakantie." Joke van Houdt-Scherpenisse(binnenkort 36) kan zich maar moeilijk losmaken van het koeltechnisch bedrijf Goedhart in St. Maartensdijk, waar ze sinds oktober 1965 als kantinejuffrouw werkt. Maar aan de andere kant begint ze een nieuw leven: ze verwacht haar eerste kind. Vertrouwen dui venrubriek zaalvoetbal autosport Afwassen voorbij Geheim De Christelijke MAVO uit Tholen heeft het door Amigos georganiseerde volleybal- tournooi voor de eilandelij ke middelbare scholen gewonnen. De Oosterscheldeschool uit Scherpenisse ging bij de ba sisscholen met de hoogste eer slepen. In totaal kwa men er 20 teams in sporthal Meulvliet te Tholen in actie. Je moet 't gezien hebben, bij... Grote verandering: prijs per punt wielrennen Eén punt per m2 Isolatieplan Mevr. Blaas schrijft geschiedenisboek Verzamelen Goedhart was nog maar pas in St. Maartensdijk gevestigd, toen haar broer Engel Scherpenisse met het verhaal thuiskwam, dat de plaats van kantinejuffrouw vrij kwam. Corrie Pot was telefoniste en Mientje Voshol werkster. Als der de vrouw kwam Joke Scherpenis se als zestienjarige binnen. "Na de lhno had ik nog cursussen ge volgd op de O. Elsemanschool en m'n typediploma behaald. Ik dacht: ik blijf hier 3 a 4 jaar, maar het werden er 21!" Ze heeft 't ook goed naar haar zin gehad. "Met mensen werken deed ik heel graag en in de kantine maakte je altijd een praatje. Ik werd ook bijzonder in vertrouwen genomen. Je bent getrouwd en wat ouder en dan komen de man nen met allerlei (huiselijke) pro blemen naar je toe. Ze weten dat 'teniet verder komt. Je bent m'oêtier-overste, ja kind-aan-huis. Ter gelegenheid van mijn komen^ de afscheid kreeg ik van een ploeg Trouwe Duif Tholen, Chartres 8 juni. 112 duiven om 8.00 uur los met westenwind. Eerste duif in 12.50.12 en 1363.56 m/m. Laatste duif in 13.15.57 en 1252.43 m/m. J. Kwist 1, 7, 12, 14, 22 en 28; C. van Luyk 2, 8 en 18; P. Laban 3, 6, 23 en 25; 'C. Laban 4, 5, 24 en 27; L. Hage 9 en 16; J. Noom 10 en 20; Jac. van Dijke 11, 15 en 26; T. Teunisse 13 en 17; L. van der Kleyn 19; M. van Haaf- ten 21. De Zwaluw, Sint Maartensdijk, 7-6 vanuit Chartes. 118 duiven om 8.00 met w.wind gelost. Eerste duif 12.50.06 met 1351.51 mm. Laatste duif 13.27.01 met 1200.09 mm. Stoutjesdijk 1, 27 en 35; Kwaak 2, 3, 20, 23, 30 en 33, L. van den Berge 4, 6, 10, 13, 17, 22, 25, 37 en 38; A. van Gorsel 5, 21, 26, 28 en 34; C. van Gor- sel 7, 12, 14, 15, 16 en 24; A. Bijl 8 en 36; A. Zwagemaker 11, 19, 39 en OV; Beurkens 18 en 31; L. Lindhout 29, 32 en 40. Joegoslaven die hier al jaren werkt, een enveloppe met geld, waarvan ik steil achterover sloeg. Natuurlijk maakte je van alles mee, maar ik deed net of ik 't niet hoorde en in die 21 jaar heb ik nog nooit geen ruzie gehad." f r\ Puntendeling 27 mc De dames van de 27 mc hebben in een spannende wedstrijd met 2-2 de pun ten gedeeld met de fam. Geerts. De 27 mc werd in de beginfase in de verde ding gedrongen, maar de Thoolse doelvrouwe hield haar doel schoon. Naarmate het duel vorderde kwam de 27 mc steeds beter in haar spel. Met als resultaat dat Conny Rijnberg, uit een goede actie met Astrid en Linda, de score open brak. In de Thoolse ge lederen was ook Ans den Engelsman, na drie weken blessure-leed weer van de partij. Linda Marien scoorde met een afstandschot 2-0. De 27 mc werd nog benadeeld door de arbiter. Toen Astrid Niemantsverdriet alleen voor de keepster van de fam. Geerts kwam, floot de scheidsrechter af wegens hands. Hij vergat dus de voordeelregel toe te passen. Na rust kwamen de Brabantse meisjes goed terug. Het werd 2-1 uit een vrije trap. Astrid Niemantsverdriet had nog pech toen zij een schot via het hout werk uit het doel zag komen. De fam. Geerts kwam op gelijke hoogte door wederom een vrije trap. De ploegen waren aan elkaar gewaagd en dankzij goed keeperswerk werd er niet meer gescoord. Zaterdag ontmoet de 27 mc L'Espe- rance uit Sint Annaland. Crossers in Valkenswaard Auto-coureur Joop van Holstein uit Sint Annaland heeft in Valkenswaard deelgenomen aan het Engels festival. Hij klasseerde zich in de A-finale, waarin hij in de le manche vierde, 2e manche tweede en in de 3e manche derde werd, wat goed was voor een vijfde plaats. Zondag is er een wedstrijd in Rilland Bath. Aanvang 12.00 uur. Joke van Houdt zegt zeer beslist, liever met mannen dan met vrou wen te werken. "Met vrouwen is het altijd ruzie, veel meer jaloezie, haat en nijd. Mannen zijn aardig en nemen je als mens." Dat houdt ze staande, ondanks de minder vrouwvriendelijke posters in de fabriekshal van Goedhart. "Daar heb ik wel eens wat van ge zegd, evenals anderen, maar het is hier allemaal nogal vrij." Joke van Houdt heeft een zelf standige baan en aan een half woord heeft ze genoeg. Wanneer er buitenlandse bezoekers komen, zorgt ze voor een smakelijke lunch. De kerstboom inspannen was tegen de jaarwisseling ook al tijd haar werk. Er is veel veranderd, want in de beginjaren - toen de kantine nog in het hoofdgebouw zat - was Jo ke samen met Mientje al om half acht aanwezig. "Toen had je nog alleen maar koffie met melk en nu koffie met en zonder melk en sui ker, thee en soep, maar het grote verschil was het afwassen. Nu gooi je alles weg omdat 't in plastic bekers gaat. Na die om schakeling was ik 's middags vrij en in de kantine ben ik maar al leen overgebleven, al helpt Mien tje mij nu wel en valt ze ook voor me in." Sinds twee jaar werkt Joke van Houdt ook bij de administratie op het kantoor. "Daar hebben ze hun eigen koffie, maar die is nog al straf, maar afgezien daarvan, kantoorwerk zou mijn leventje niet zijn. Het kwam wel goed uit, dat ik m'n typedipoma nog had gehaald, want na instructie kon ik toch met de boekhoudmachine werken." Haar koffierecept is geheim, maar Buisman gebruikt ze nooit. Toch kwamen de mannen 's morgens «altijd weer even graag op het 'brouwsel' van Joke van Houdt af, evenals tussen de middag. "In m'n beginperiode was het heel druk. Later is 't afgezakt en kwam de werktijdverkorting, maar nu komen er elke week per soneelsleden bij. 't Zal zeer doen als ik weg ben, want je verlaat iets, dat niet meer terugkomt", al dus kantinejuffrouw Joke van Houdt uit St. Maartensdijk. "Het begin was het molenhuis te Stavenisse en het einde ligt aan het Molenwater in Middelburg". Dat zei vrijdagmiddag de direc teur van de Stichting Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning op Walcheren, de heer W.Chr. van der Stel in de Middel burgse Schouwburg. Daar was de afscheidsreceptie voor Van der Stel die na 25 jaar dienstbaarheid in de zorgsector op 61-jarige leef tijd met vervroegd pensioen ging. Hij was 10 jaar directeur van het Welzijnsorgaan Tholen met als voornaamste sectoren de gezins verzorging en het maatschappe lijk werk. Het afscheid in Middel burg werd bijgewoond door een bestuurder van het Welzijnsor gaan en door de naaste mede werkster van de oud-directeur, mevrouw Van der Slikke-Leune, die vele jaren leiding gaf aan de gezinszorg op Tholen. Voor de Thoolse representatie toonde de scheidende directeur zich ver heugd en dankbaar. Hij herinner de in zijn dankwoord, dat kwam na toespraken van de voorzitter van de Walcherse federatie, de heer G. Verhoef, de vertegen woordiger van het ministerie van WVC, drs. H.W. Hietkamp uit Den Haag en namens de collega's de heer A. Pauwelse, hoe hij de maatschappelijke dienstverlening begon in de woning van destijds Welzijnsorgaan-bestuurder Van der Slikke te Stavenisse. De zetel van de stichting kwam vervolgens in Tholen-stad en is al jaren in het stadhuis aan de Hoogstraat ge huisvest. In de Thoolse periode Van der Stel kwamen de gezins zorg en het maatschappelijk werk tot volle ontplooiing en daarin had de directeur zeker het groot ste aandeel. Ook nu zal nog me nig bewoonster of bewoner in alle kernen van de gemeente Tholen de goede contacten, die er met Van der Stel zijn geweest, met dankbaarheid herinneren. An- derszijds werd ook in Middelburg nog eens beklemtoond, dat het gezin Van der Stel die 10-jarige Thoolse periode (1961-1971) evenmin zal vergeten. Dat hij ver volgens ook voor Walcheren meer betekende dan alleen leiding ge ven aan de Maatschappelijke Dienstverlening bleek uit een voordracht van het personeel bij het afscheid, toen Van der Stel menigmaal van pet moest verwis selen, terwijl de daarbij behoren de functie op rijm te horen werd gebracht. Vanwege de grote be langstelling werd de afscheidsre ceptie in de Schouwburg zelfs in een drietal groeperingen verdeeld. De beste wensen voor de toe komst, die de scheidende direc teur en zijn echtgenote, veelvuldig mochten aanhoren, kunnen ook vanuit Tholen nog eens worden onderstreept. De negenjarige Vera Voorbach uit St. Maartensdijk en de twaalfjari ge Eddie van Oorschot uit Tholen hebben met hun ploeg van de me- thylschool uit Roosendaal een vierde plaats behaald in poule B van nationale wedstrijden rolstoelhockey in Amersfoort. Tijdens de voorronden in Middel burg hadden ze een derde plaats bereikt, wat recht gaf op deelna me aan de landelijke schoolkam- pioenschappen. Ze moesten vijf wedstrijden spelen, waarvan ze er 1 wonnen, 2 gelijk eindigden en 2 verloren. Vera was keepster en Ed die aanvaller, 't Was een mooie belevenis. Een keuken moet allereerst funktioneel zijn. Praktisch om in te werken en doordacht ingericht en inge deeld. Jan Buermans bij de Schelde weet dat als geen ander. Praat eens met hem en zie wat hij met Poggenpohl of Alno van üw keuken kan maken. Ontdek dat een beter idee niet altijd duurder is en' dat kwaliteit niets méér kost. Bouwmaterialenhandel De Schelde bv Theodorushaven/Vermuidenweg 3 (naast Gamma) Bergen op Zoom - Tel. 01640-36910 Advertentie I.M. Het was een groots volleybal spek takel. Het enthousiasme was, zo wel binnen, als buiten de lijnen erg groot. Elk team moest vier keer tien minuten spelen. Om de nummers één tot en met tien te be palen, moesten na de voorrondes de finales gepeeld worden. Einduitslag bij de basisscholen: 1. Oosterscheldeschool (Scherpenis se), 2. School met de Bijbel (Oud Vossemeer), 3. De Schalm (Sta venisse). Einduitslag bij de middelbare scholen: 1. Christelijke MAVO (Tholen, 2. L.T.S. 2 (Sint Maar tensdijk), 2. Gemeentelijke MA VO (Tholen). Iedere deelnemer kreeg een pen en voor elk team was er een certifi caat. De nummers 1 en 2 konden een fraaie beker in hun prijzen- kast bijzetten. Het bestuur van Amigos was zeer tevreden over het verloop van het tournooi, be dankte de scheidsrechters en de tellers en sprak de hoop uit dat er na dit evenement misschien jonge lui zijn die van plan zijn om eens een trainingmorgen (iedere zater dagmorgen vanaf 9.30 in Meul vliet te Tholen of in het gym nastieklokaal te Oud Vossemeer) van Amigos bij te wonen. De woningstichting Beter Wonen heeft voor de Thoolse huurders de wijzigingen in het woningwaarde- ringsstelsel toegelicht. De bijeen komst in het Holland Huis te Scherpenisse werd donderdaga vond echter ook aangegrepen om andere problemen aan de orde te stellen. Voorzitter L.A.M. Elenbaas had gezien de 2350 huurwoningen meer mensen verwacht dan twin tig en dan zaten daarbij nog bestuursleden en personeelsleden. Johan van der Meer, regionaal voorlichter van het ministerie van volkshuivesting, lichtte aan de hand van een videoprogramma de veranderingen toe. Het ministerie had daarvoor twee leden van het Farce Majeureteam(bekend van de t.v.) ingeschakeld. De oppervlakte gaat in het nieuwe systeem zwaar der tellen, maar dat wordt gecom penseerd door minder punten voor verwarming en isolatie. Als je die aftrek echter niet hebt, ga je meer huur betalen. Vanaf 1 juli komt er 1 punt per m2. Dat betekent dat een keuken, slaapkamer en douche wat meer punten krijgen en een woonkamer wat minder. Voorheen was een vertrek van 9 1/2 m2 goed voor 7 1/2 punt, maar dat wordt vanaf 1 juli 9 1/2 punt. De oppervlakte wordt gemeten op anderhalve me ter hoogte. De huurverhoging is 2, 4 of 6% afhankelijk van de huurharmoni- satie naast de trendmatige stij ging. De prijs per punt wordt be paald door de oude huur te delen door het aantal nieuwe punten. Is de puntprijs 2,95 of hoger, dan is de huurverhoging 2%, van 2.35 tot 2.95 is het 4% en onder het minimum van 2.35 zes procent. Dhr. Bal informeerde naar de wo ningen in de Abraham Crijns- senstraat te Tholen. Volgens di recteur ir. E. Stuifmeel zal het iso latieplan met de aanpassing van het verwarmingssysteem later uit gevoerd worden dan 1 juli in ver band met vertraging bij de subsi dieverlening. Dhr. Jansen klaagde over kiervor- ming en combi-uitzetijzers aan de Grindweg in Tholen, waardoor 't onrtjogelijk is om dekens buiten te hangen. Hij vroeg verder aan dacht voor de geluidshinder van banketfabriek De Waal. "Het is gemeten en 50 tot 60 decibel is vrij hoog. Als je buiten zit, is het bij na niet om te doen." De 5 punten die je bij het nieuwe huursysteem per 1 juli voor het eerst voor geluidsbelasting mag aftrekken, stelde Jansen niet te vreden. Dhr. Suurland uit Scherpenisse klaagde ook over kieren na slechte renovatie van de puien. Tenslotte kregen de belangstellen den nog een film over de huurad viescommissie te zien. Vijf juli wordt de derde open Thoolse fietsdag gehouden. Het is een unieke gelegenheid om eens rustig van het landschap te genie ten. Er zijn opstapplaatsen in iedere kern. Men kan zich van 10.00 tot 14.00 telefonisch opge ven: 01666-3771. Een groep oude ren uit Oud Vossemeer heeft al toegezegd te starten. Vorm moet nog komen De Thoolse coureurs slagen er voor alsnog niet in om zich in de talrijke criteria in de prijzen te rijden. In de sterk bezette ronde van Numansdorp (veel Zuid-Hollanders aan de start) maakte Nap Hage deel uit van een kopgroep van 27 renners die tot de fi nish bij elkaar bleven. In de eindsprint werd hij verslagen en belandde op de 21e plaats. Corné Stoutjesdijk, Hans Lindhout en Dirk Uyl verschenen in Numansdorp ook aan de start en re den de koers in het peleton uit. Nap Hage: "Het lijkt wel of het ama- teurwielrennen in de breedte sterker is geworden. Volgens mij wordt er har der gekoerst d^n in voorgaande jaren. Ik kan wegens studie wat minder trai nen en dit merk je in criteriums, maar straks begint de vacantie en dan zal ik er alles aan doen om nog een paar goede resultaten te boeken", aldus Hage. Zaterdag wordt er gekoerst in Nieu- werkerk en zondag komen de Thoolse renners aan de start in Bergen op Zoom (Meilust). Zaterdag houdt schietvereniging Eendracht uit Tholen haar jaar lijkse open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur is iedere bezoeker in de gelegenheid enkele kaarten te ver schieten. De resultaten worden ge noteerd en de beste schutter ont vangt een prachtige beker. Verder zullen van 11.30 tot 14.30 uur enkele leden een demonstratie geven van diverse schiethoudingen met geweer, pistool, revolver en luchtbuks. Ook draait er een vide ofilm over de schietsport. Iedereen is welkom in het clubge bouw op de hoek Wattstraat/Edi- sonweg te Tholen. DAGENLANG REIS BROCHURES DOOR GEBLADERD? A Advertentie IM "Dit boekje is niet gemaakt om te zeggen, dat had zo moeten blij ven, maar wel om vast te leggen wat geweest is", zegt sa menstelster mevr. M.W. Blaas uit Tholen. Gisteravond bood zij het eerste exemplaar aan loco burgemeester P. van Schetsen aan. Na "Tholen in oude ansichten" en het uitgebreide overzicht in fo to's van de 100 jaar oude Thoolse openbare lagere school, is nu "Tholen in handel en wandel 1900-1945" verschenen. In het 152 pagina's tellende boekwerk (oplage 500 st.) ziet mevr. Blaas terug op het leven in de eerste helft van de 20ste eeuw in Tholen. Er was een grote verscheidenheid aan kleine winkeltjes (er waren bijv. 8 bakkers), het straatbeeld zag er met de historische gebou wen en "kleine" monumenten, zoals oude stoepen e.d., veel vriendelijker uit dan nu met al die geparkeerde auto's. "Het is "zo schrijft mevr. Blaas in haar voorwoord", geen geor dend geschiedkundig verhaal ge worden. Het is slechts een greep uit het dagelijkse leven, waarvan ons slechts namen restten. Door het terugzien blijft het voor ons leven." Mevr. Blaas was meer dan 40 jaar in de openbare bibliotheek te Tholen werkzaam. In deze hoeda nigheid ontving zij enkele jaren na haar pensionering als eerste de ere-penning van de gemeente Tholen. Het is van haar bekend, dat zij de Thoolse geschiedenis in al haar schakeringen, zoals de taal, de mensen en de tradities een warm hart toedraagt. Zij was bestuurslid van "Huis en Heem", is betrokken bij streekmuseum de Meestoof te St. Annaland en ver diende verder haar sporen bij de Zeeuwse Dialectenvereniging. Al les wat Tholen betreft, wordt door haar al van kindsbeen af verzameld. Volle dozen met an sichten, kranteknipsels, oude kranten zijn in haar bezit en nog steeds gaat zij door met deze hob by. In 1975 verzorgde mevr. Blaas samen met dhr. Jasperse "Tholen in oude ansichten". In de grote hoeveelheid ongepubliceerde fo to's en gegevens over beroepen, verenigingen e.d. (die inmiddels deels zijn verdwenen) vond mevr. Blaas een reden om eens een bun deling te maken. Dat kostte haar meer tijd dan zij dacht, want er bleek zo'n grote hoeveelheid ma teriaal aanwezig, dat eerst ge schift moest worden. Het mocht in haar ogen geen specifiek foto boek worden, want daarvan bestonden er al enkele. Vooral de tekst is bedoeld om de geschiede nis te bewaren. Daarvoor ge bruikte zij haar eigen herinnering. Maar daarnaast ook veel verhalen van mondelinge overlevering en tevens enkele oude Eendrachtbo- de's. De gegevens zoals jaartallen e.d. werden door dhr. J.P.B. Zuurdeeg, gemeente-archivaris van Tholen, op haar verzoek nog eens "op waarheid" gecontro leerd. De meneer op de foto's in "Tholen in handel en wandel 1900-1945" zijn bijna allen be kend. Niettemin wil mpvr. Blaas graag van die mensen die zij niet kon thuisbrengen, eventueel in- Aardappelen en groenten werden met de handkar uitgeleurd. Hier in de Vosse- meersepoort de dochtertjes van C. Nelisse met hun groentewa gen. Vrouw Kegge-Sakko met de "aek- musse met los se keelbanden en vrouw Jansen-Bijl met dichtgestrikte bandjes. Verder zien we Neel (van Je- wanna) Bout, Nora Odink, Mart Geuze, mevrouw Quist, Sien en Je wanna Nelisse. Op de achtergrond is één raam met de luiken voor de zon gesloten. lichtingen. Want zoals gezegd, met de uitgave van dit boekje is zij na de officiële overhandiging van gisteravond dan wel klaar, maar haar interesse in Tholen stopt nooit. De inhoud van Tholen in handel en wandel laat de oude straten van Tholen zien met daarin de ve le bedrijfjes: zoals bakkers, schoenmakers, slagers en melk boeren. De beroepen komen aan bod zoals kuiper en schipper, de bietencampagne, de stadsomroe per. Daarnaast ook de educatieve vorming van toen. Er wordt aan dacht besteed aan de verenigin gen: sport-, meisjes- en vrouwen verenigingen. Er wordt verteld over de kermis van vroeger, de bejaardenreisjes, het zwemmen in de Veste e.d. Er staan particuliere foto's in. Tot slot is gekozen voor een foto rond de inundatie van Tholen. Tijdens een samenkomst in de nieuwe winkel van boek- en kantoorboekhandel Dieleman werd het eerste exemplaar uit gereikt. Het is een leuk vaderdaggeschenk want elke rechtgeaarde Tholenaar zal veel plezier beleven aan deze nieuwste aanwinst over de histo rie van Tholen. Na de eerste aan kondiging kwamen er diverse plaatsen, ondermeer uit Gronin gen, reacties voor bestelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11