THOLENDERWIJS Kok(PvdA) 646 en Joekes(VVD) 194 Tuttelhoek informatierubriek van de gemeente tholen BESTEMMINGSPLANNEN SLUITEN NU BETER AAN PRAKTIJK ZATERDAG 14 JUNI: GERARD DE WAARDT OP HET REIZEND CARILLON Anjercollecte van 9 t/m 22 juni 1986 WAT LIGT TER INZAGE? Eerste prijzen bridgedrive Donderdag 5 juni 1986 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W Voorkeurstemmen Tweede Kamerverkiezingen PvdA-lijstduwer en oud FN V-voorzitter Wim Kok uit Amsterdam en de eigenzinnige, kleurrijke VVD- kandidaat Th.H. Joekes uit 's Gravenhage kregen bij de Tweede Kamerverkiezingen ook op Tholen en St. Philipsland veel vertrouwen. Lichte voorkeur SGP Scholten Lubbers op kop Tentoonstelling biljartbond Voorkeursactie VVD Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint Maartensdijk Tel 0 1 666-2955 In een dichtbevolkt land als het onze, is het noodzakelijk dat we met elkaar afspreken hoe we de beschikbare grond gebruiken. De manieren waarop die afspraken tot stand komen, zijn vastgelegd in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Deze wet is onlangs nogal ingrijpend gewijzigd. De wijzigingen, die met uiteindelijke ingang van 1 juli a.s. doorgevoerd worden komen op het volgende neer: 1In de nieuwe wet is een procedure vastgelegd voor de planolo gische kernbeslissingen. Dat zijn beleidsbeslissingen voor het nationaal ruimtelijk beleid. 2. De minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM) heeft meer bevoegdheden gekregen, vooral tegenover de gemeente. 3. Voortaan kunnen bestemmingsplannen sneller - en 'n stuk prak tischer - tot stand komen. 4. Als laatste, maar niet als onbelangrijkste punt: de gemeenten kan vaker zelf beslissen over vrijstelling voor 't bestem mingsplan. Vooral dat laatste kan voor u van belang zijn. Dat houdt in dat u de bouwvergunning voor bijvoorbeeld een nood- winkel, een tuinbouwkas, 'n garage, schuurtje of schutting aan merkelijk sneller in huis kunt hebben. Het bestemmingsplan geeft aan wat mag, niet wat moet De gemeenteraad van Tholen kan voor ('n gedeelte van) haar grondgebied bestemmingsplannen vaststellen. Daarin wordt dan aangegeven hoe we, met het oog op een goede ruimtelijke orde ning, die grond en die gebouwen die er op staan, mogen gebruiken. Mógen. Want als een stuk grond tot bedrijfsgrond wordt bestemd, wil dat nog niet zeggen dat dat stuk ook binnen de kortste keren volgebouwd moet worden met bedrijven. Daar staat tegenover dat als voor een bepaald gebied bijvoorbeeld de bestemming wonen is vastgelegd, u er niet zonder meer een winkeltje mag beginnen. Het bestemmingsplan bepaalt niet alleen het gebruik van grond en gebouwen, maar is ook een toetssteen voor het verlenen van bouwvergunningen. De gemeente heeft daarbij het recht om op te treden tegen strijdig gebruik. Het is be langrijk te weten, dat iedereen die in strijd met het bestem mingsplan handelt, strafbaar is. Van heel precies tot ongeveer Er zijn ruwweg drie soorten bestemmingsplannen: a. Het gedetailleerde bestemmingsplan. Dit plan geeft heel precies aan wat er binnen een bepaald gebied wel en niet mag. Dat zijn dan heel vaak gebieden waar weinig veranderingen te verwach ten zijn, zoals een historisch stukje stadskern of een beschermd natuurgebied. b. Het globale bestemmingsplan. Een plan waarin de gebruiksmo gelijkheden wat minder verfijnd zijn beschreven. In zo'n plan kan bijvoorbeeld voor 'n deel van de gemeente de bestemming 'dorpskern' staan. Daar zijn dan o.a. wonen, werken, winkels en horeca toegestaan. Het globale plan zien we vaak gebruiken in gebieden die nog sterk in ontwikkeling zijn. c. Het nader uit te werken bestemmingsplan. Een dergelijk plan kan de gemeente gebruiken voor gebieden die in ontwikkeling zijn. In een nieuwbouwwijk kun je wel ongeveer zeggen wat er moet komen. Maar om voor de hand liggende redenen laat je dan de precieze uitwerking samenvallen met de ontwikkeling van het bouwplan. De ervaringen van de afgelopen 20 jaar zorgden ervoor dat de voorkeur uitgaat naar het globale bestemmingsplan. Het globale bestemmingsplan stelt duidelijke grenzen, maar is een stuk prakti scher in het dagelijks gebruik. Hoe komt zo'n bestem mingsplan nu precies tot stand? In het begin van dit artikel ga ven wij al aan dat in de gewijzig de Wet op de Ruimtelijke orde ning het bestemmingsplan veel sneller tot stand komt. Hoe dat in zijn werk gaat, leest u hierna. Daarbij geven we ook aan op welke momenten u bezwaar kunt maken, of beroep kunt aantekenen - en bij wie. Want juist omdat zo'n bestem mingsplan bindend is, is de be scherming van uw rechten ook wettelijk vastgelegd. 1Tijdens de voorbereiding van het bestemmingsplan krijgt u di rect inspraak. Dat was in de meeste gemeenten al zo, maar dat recht tot inspraak is in de gewijzigde WRO nu dus wettelijk vastgelegd. Niet alleen de inwoners van de gemeente hebben dat recht, maar ook mensen en rechtspersonen (stichtingen bijvoorbeeld en verenigingen), die daar op een andere manier belang bij heb ben. In de toelichting die straks bij het bestemmingsplan hoort, moet dan te lezen zijn óf en op welke manier de inspraak in de plannen is verwerkt. 2. Het ontwerp-bestemmingsplan moet een maand ter inzage lig gen voor iedereen. Dat gebeurt dan op het gemeentehuis en bij voorbeeld in de leeszaal van de bibliotheek. Waar u het ontwerp-bestemmingsplan kunt inkijken en wan neer, staat aangekondigd in de rubriek "Tholenderwijs" en de regionale dagbladen. Mocht u bezwaren hebben tegen dat plan - of tegen onderdelen ervan, dan kunt u die bezwaren geduren de die maand, schriftelijk indienen bij het Gemeentebestuur. 3. Als er geen bezwaren zijn gemaakt, dan moet de Gemeenteraad binnen twee maanden na de inzage, het bestemmingsplan, al dan niet gewijzigd, vaststellen. Zijn er wel bezwaren, dan heeft de Gemeenteraad vier maanden om het bestemmingsplan vast te stellen. In die tijd moet de Ge meenteraad, of een commissie uit de Raad, een hoorzitting hou den waarop iedereen zijn bezwaren toe kan lichten. 4. Binnen een maand na de vaststelling ligt het bestemmingsplan weer een maand ter inzage. U kunt dan zien of er op uw be zwaar is ingegaan. Zo niet, dan kunt u opnieuw een bezwaar schrift indienen, maar nu bij Gedeputeerde Staten. Ook tegen wijzigingen die in het bestemmingsplan zijn aange bracht bij de uiteindelijke vaststelling, kan bij Gedeputeerde Staten (G.S.) bezwaar worden gemaakt. 5. G.S. keuren binnen drie maanden het bestemmingsplan hele maal, voor een gedeelte of helemaal niet goed. In dat laatste ge val zal de gemeente moeten komen met een aangepast bestem mingsplan. Zijn er bezwaren gemaakt, dan krijgen ook G.S. wat meer tijd: zes maanden. Niet zomaar overigens, want in die zes maanden moeten zij óók een hoorzitting houden waarop u uw eventuele bezwaren kunt toelichten. 6. Als G.S. een bestemmingsplan helemaal, voor een gedeelte of helemaal niet goedkeuren, kunnen er drie dingen gebeuren. Het helemaal goedgekeurde plan, of het goedgekeurde gedeelte waartegen geen bezwaren zijn ingebracht, wordt van kracht. De gemeente moet dan vanaf dat moment vergunningsaanvra gen daaraan toetsen. Zijn er tegen het goedgekeurde plan of plangedeelte wel bezwa ren ingebracht, dan ligt het besluit van G.S. ook weer een maand ter inzage, samen met het bestemmingsplan. Had u al eerder bij G.S. een bezwaar ingediend wat niet is verwerkt, dan kunt u, als het bezwaar nog steeds geldt, een Kroonberoep irv stellen. Stelt niemand zo'n Kroonberoep in, dan is het bestemmingsplan na die bewuste maand alsnog geldig. En in het laatste geval, als G.S. dus hun goedkeuring helemaal niet geven, dan kan er ook - en dat zal dan in de meeste gevallen de gemeente zijn die dat doet - een Kroonberoep tegen het weigeren van de goedkeuring worden ingesteld. 7. Het Kroonberoep wordt gericht aan H.M. de Koningin en inge diend bij de Raad van State, Afdeling Geschillen van Bestuur. Op een nu nog nader vast te stellen datum moet zo'n Kroonbe roep voortaan in anderhalf jaar zijn afgerond. Als de Kroon de goedkeuring van G.S. bevestigt, of een door G.S. geweigerde goedkeuring toch verleent, dan is het bestem mingsplan onherroepelijk van kracht geworden. Onthoudt de Kroon haar goedkeuring, dan zal de betreffende Gemeenteraad zijn huiswerk opnieuw moeten doen. De aanloop naar een bestemmingsplan: het voorbereidingsbesluit Om te voorkomen dat er in een bepaald gebied waarvoor een nieuw bestemmingsplan in de maak is, gebouwen worden neerge zet of wegen worden aangelegd, die straks niet in dat nieuwe plan passen, kan de gemeente een zogenaamd voorbereidingsbesluit nemen. Zo'n besluit is in principe één jaar geldig en heeft tot ge volg dat bouwaanvragen die misschien niet kloppen met het bestemmingsplan worden aangehouden. G.S. kunnen echter een verklaring van geen bezwaar afgeven indien uw plannen wel bin nen het bestemmingsplan passen, waardoor uw plan alsnog kan worden uitgevoerd. Vrijstellingsmogelijkheden De uitzonderingen op de regel. En die uitzonderingen kunnen zelfs al in het bestemmingsplan zijn opgenomen. Op twee manieren: de Ook in 1986 verzorgt ge meentelijk beiaardier Gerard de Waardt een drietal zo- merconcerten. Zaterdag 14 juni a.s. vindt het eerste concert plaats. Niet zo maar een concert, maar een op de reizende beiaard, zodat het mogelijk is ook in die woon kernen waar geen carillon beschikbaar is eens kennis te maken met beiaard- muziek. Voor 14 juni is het navol gende schema opgesteld: 13.00 uur op de Ring in Oud-Vossemeer 14.00 uur op de Voorstraat in Sint-Annaland 1 5.00 uur op de Voorstraat te Stavenisse 16.30 uur op de Markt te Poortvliet 19.30 uur op de Markt te Sint-Maartensdijk In Poortvliet en Sint- Maartensdijk zal de beiaar dier te horen zijn samen met het fanfare-orkest van de muziekvereniging "Euter pe" uit Sint-Maartensdijk o.l.v. Ben van Os. Er zal dan o.a. een speciale compositie voor carillon en orkest worden gespeeld van de bekende componist Henk van Lijnschoten. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 9 juni 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco-burgemeester P. van Schetsen en de wethouders L.J. Koop man en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. gemeente geeft bij voorbaat al aan dat op bijvoorbeeld een aange geven bouwhoogte van 4.40 een vrijstelling tot 5.00 m mogelijk is. De tweede mogelijkheid is dat de vrijstelling wel in het bestem mingsplan is opgenomen, maar onder voorwaarde dat G.S. goed keuring geven. Al eerder in dit artikel spraken we over de vrijstellin gen die burgemeester en wethouders in vele gevallen zelf kunnen geven. Die gevallen laten we hier in grote trekken volgen: Voor maximaal vijf jaar kunnen B&W een uitzondering maken op. het bestemmingsplan door een tijdelijke vrijstelling te geven. Dat zal in de praktijk voor bijvoorbeeld een noodwinkel of bouwkeet zijn. Na afloop van de afgesproken termijn is de aanvrager verplicht om de situatie weer in de oude staat te brengen - of in ieder geval in een staat die wel past binnen het bestemmingsplan. Voor kassen en andere bedrijfsgebouwen van lichte konstruktie voor land- en tuinbouw kunnen B&W ook een tijdelijke vrijstelling verlenen. Hoe lang zo'n vrijstelling dan geldt, stellen ze van geval tot geval vast. Voorts kunnen burgemeester en wethouders vrijstelling voor het bestemmingsplan verlenen voor zogenaamde kleine bouw werken. Dat zijn dan bijvoor beeld: garages en schuurtjes met een maximale inhoud van 50 m3, als daardoor het erf ten minste niet voor meer dan de helft verbouwd wordt. Verder valt te denken aan schuttingen, balkons, afdakjes en andere aan- ep qit^ogyven aan zij- of achtergevel. Overigens: voor al deze 'kruimelbouwwerken' blijft een bouwver gunning' voorlopig nog wel vereist. En in de praktijk is dat ook de manier waarmee u in aanraking komt met die vrijstellingen. Want kort en goed vraagt u niet om een 'vrijstelling voor een bestemmingsplan', maar gewoon om een bouwvergunning voor bijvoorbeeld een schuurtje. Ingrijpende vrijstelling Op het moment dat er een bestemmingsplan in de maak is, of er voor een bepaald gebied een voorbereidingsbesluit geldt, bestaat de mogelijkheid een vrijstelling te geven ook voor ingrijpender akti- viteiten. Dan moeten G.S. tevoren een verklaring van geen be zwaar afgeven. Een dergelijk verzoek om vrijstelling wordt bij B&W, vaak via de bouwaanvraag, ingediend. Tot slot In dit artikel hebben wij getracht zaken omtrent bestemmingsplan nen en de daarmee gepaard gaande aanvragen om bouwvergun ningen op een rijtje te zetten. Wij zijn daarin niet volledig geweest. Op het gemeentehuis is een folder verkrijgbaar die uitvoerig op de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening ingaat. U kunt deze folder ophalen of aanvragen. In de periode van 9 tot en met 22 juni aanstaande wordt in Zee land, dus ook op Tholen, de jaarlijkse Anjercollecte gehouden. De ze collecte heeft tot doel de financiële positie van het Anjerfonds te versterken. Hierdoor kan het fonds culturele voorzieningen en aktiviteiten, met name door verenigingen subsidiëren. Het Anjerfonds Zeeland is, evenals de fondsen van dezelfde naam in de andere provincies, een onderdeel van het landplijk Prins Bern- hardfonds. Het Prins Bernhardfonds richt zich op zaken van lande lijk belang. De Anjerfondsen houden zich bezig met initiatieven van regionale en plaatselijke betekenis. Hun taak bestaat vooral uit het financieel ondersteunen van organi saties op cultureel gebied en op het terrein van monumenten- en natuurbehoud. Ook zang- en muziekverenigingen, amateurtoneel enz. vallen hieronder. De Anjerfondsen worden van twee zijden van financiën voorzien. In de eerste plaats zijn er de eigen inkomsten in de vorm van giften, de opbrengst van collecten enz. In de tweede plaats ontvangen de fondsen volgens een ver deelsleutel, een bijdrage van het Prins Bernhardfonds. De belangrijkste bron van eigen inkomsten is de opbrengst van de jaarlijkse Anjercollecte. De opbrengst van de eigen collecte is te vens van invloed op de bijdrage die van het Prins Bernhardfonds wordt ontvangen. Hoe hoger de opbrengst van de eigen collecte, des te hoger kan de bijdrage uit het Prins Bernhardfonds zijn. Een aantal Thoolse verenigingen bouwde een plaatselijke collecte organisatie op en werkte ook mee aan de collecte door het beschik baar stellen van de collectanten. Voor de deelnemende verenigin gen is dit een goede zaak, omdat 25% van de collecte-opbrengst de verenigingskas ten goede komt. Het slagen van de Thoolse Anjeraktie is daarom van rechtstreeks belang voor het plaatselijke culturele leven. In 1985 was de Thoolse opbrengst ruim f 5100, Hiervan kon f 1294,65 aan de plaatselijke verenigingen worden uitbetaald. In 1985 heeft het Anjerfonds aan de volgende Thoolse verenigingen subsidie verleend: Muziekvereniging Oud-Vossemeer, Christelijke Zangvereniging Laudate Dominus te Stavenisse, Koninklijke Fanfare "Acceleran do" te Sint-Annaland, Gereformeerd Zangkoor Canticum Tholen en de Volksdansvereniging "Dodi-Dodi". In totaal werd aan bovengenoemde verenigingen ruim f 12.000,— uitgekeerd. De Anjercollecte 1986 wordt opnieuw door plaatselijke verenigin gen verzorgd. De voorzitter van het plaatselijk Anjercomité Tholen, de heer L. Guyt, roept u allen op de plaatselijke collecte te doen sla gen. Geef met gulle hand tijdens de collecteperiode van 9 t/m 22 juni a.s. Met uw bijdrage steunt u direct de Thoolse verenigingen die de collecte verzorgen, alsmede die Thoolse verenigingen welke in een later stadium voor een subsidie uit het Anjerfonds in aan merking komen. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 6 juni 1986 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1 -5 te St. Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 26 mei 1 986, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Westvest 27 te Sint-Maartensdijk; b. een gebied aan de Gareelmakersdreef te Tholen; c. een gebied aan de Kuipersdreef te Tholen; d. een gebied aan de Domineeshof te Sint-Annaland; e. een gebied aan de Hikseweg 3 te Oud-Vossemeer; f. een gebied aan de Willem van Beierenstraat te Oud- Vossemeer. De begrenzing van de genoemde percelen staat aangege ven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zoda nig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 5 juni 1986 De burgemeester voornoemd, P. van Schetsen, wnd. overdenking Alzo voer Elia met een on weder ten Hemel" 2 Kon. 2:11 Lezer(es). Hoe rijk is het om in de H. Schrift te lezen, dat de God des Hemels tot Zijn Volk is gekomen en bij Zijn Volk blijft. Hij schenkt hen al wat nodig is in leven en in ster ven. Dat mogen wij, naar ik hoop, ook ervaren in deze dagen, dat wij de Hemelvaartsdag en de Pinksterdagen beleefden. Hebt U op die dagen ervaren, dat de Hei lige God U het geloof versterkte of misschien wel in U werkte. Dat is toch het doel van de vieringen in de kerk, dat de Heilige God daardoor wordt geëerd en mensen tot behoud mogen komen. De dag dat Christus, de Overwinnaar over zonde en dood ten Hemel voer, was een dag van rijke belof te. Pinksteren is de vervulling van die belofte, maar opnieuw ver sterkend beloften van eeuwig leven. Wat nu de kerk in geloof mag er varen, werd ook onder het Oude Verbond gekend. De Heere is geen veranderlijk God. Toen al deed Hij zich kennen, zoals Hij zich nog bekend maakt. In Israël gaf Hij Zijn profeten. Elia was één van hen. U zult hem wel ken nen: de prediker en terugroeper van de afgodendienaars van zijn tijd. Ook toen leek de kerk tot niets te zijn geworden. Maar hoe wel wij geen eigen geschriften van Elia hebben gekregen, noemt de H. Schrift tamelijk veel van zijn strijd tegen het ongeloof en de on wil van Israël. Ook van zijn per soonlijke zielestrijd is bekend, dat deze heel zwaar is geweest. Maar hoe groot en heerlijk is zijn le venseind. Hij sterft niet. Maar hij wordt door de Almachtige en Ge nadige God rechtstreeks uit de wereld, lichamelijk opgenomen in Zijn Heerlijkheid. Een wonderlij ke weg. Een dag van een onuit sprekelijk wonder. Toen dit ge beuren mocht plaatsvinden, was er één ooggetuige, zijn opvolger Elisa. Door de HEERE geroepen tot het treffelijke ambt van Pro feet is hij op de dag dat hij zijn leermeester moet missen, de ge tuige van 's HEEREN Genade, Die hij als bemoediging mag en moet doorgeven aan heel de kerk. Hij zag Gods vurige paarden en wagen. Genadevuur voor dege nen, die de Heere kennen met een gerechtvaardigd hart. Anderzijds verterend vuur voor hen, die Hem niet als zodanig kennen of niet willen kennen. Elisa, voor hem was die dag niet gemakkelijk. Hij verloor op aar de zijn geestelijke vader. Hij kon deze niet missen. Mensen hangen aan mensen. Dat is goed. Dat mag. Er mag, ja er moet hier ge meenschap der heiligen worden geoefend. Maar in het missen komt de Heere over. Hij verleent Elisa Zijn Geest, Die ook op Elia heeft gerust. Zo alleen kan Hij in de dienst des Heeren staan. Elisa beleefde hier Hemelvaart en Pinksteren op één dag. Wil het goed zijn met ons, dan zullen ook wij dat diepe verband van 's Hee ren heilig handelen moeten erva ren. Christus voer ten Hemel. Niet in een onweer zoals bij Elia. Voor allen die Christus lief heb ben mogen is het onweer van Gods Toorn op Golgotha uitge woed in de Godverlatenheid. Daar mogen wij zien, dat wie ge leid wordt door 's Heeren Geest, dat de Heere de strijd streed voor Zijn Volk, daarin hun eeuwige dood overwinnend en hen losma kend uit de wurgende greep van Satan. Op de Pinkstermorgen was er het geluid als van een geweldig gedreven wind, het huis vervul lend daar zij waren. Moge die zelfde Geest ook nu de harten vul len, opdat ook heden tendage 's Heeren grote werken worden ver kondigd, over heel de wereld, in alle talen. Ja, dat ook U moge ho ren en gehoorzamen aan wat de Geest U zegt. Zij spreekt het bevel van geloof en bekering, van heilig te leven. De Heere schenke U dat in Zijn Genade. Sint-Annaland A. van Herk VERVOLG VAN PAG. 1 maanden. Uitgaande van 40 gul den per ton 'vuil bij verwerking op een andere manier betekent dit volgens b en w een minderuitgave, die varieert tussen de 100.000 en 260.000 gulden. Volgens ir. Van Veen bevalt de hui dige Volvo best. "De reparaties vielen best mee, behalve dan re cent een paar lelijke breuken." Ge zien het service-adres Oud Beijer- land en de goede naam van Volvo, gaven b en w de voorkeur aan een duurdere Volvo BM 4500 C boven een goedkopere Hanomag C 55 D met air conditioning. "De schijn baar duurdere Volvo geeft ons meer zekerheid", aldus Van Veen. "Het scheelt aan jaarlijkse ex ploitatiekosten 12 mille per jaar", merkte Van der Linde op "en dan moet je betere argumenten heb ben dan gevoelsmatige." Van den Heuvel constateerde, dat er over de Hanomag veel minder infor matie was dan over de Volvo. De eerste(aanschaf minus inruil oude machine 291.090) geeft 111.780 gulden aan jaarlijkse exploitatie kosten, de laatste(336.175) vergt 123.950 gulden per jaar. Volgens ir. Van Veen hoor je van gebruikers van beide machines 'al lerlei verschilllende geluiden'. In tegenstelling tot auto's en tracto ren gaat 't ook maar om een be perkt aantal vuilverdichters. Wethouder Koopman noemde de goede service van Volvo en de lichte voorkeur van chauffeur A. Deurloo(met aannemer W. van Vossen bemande hij als enige de publieke tribune) belangrijk om een beslissing te nemen. Hij wilde beide merken nog een dagje in de praktijk gaan bekijken en naar aanleiding van die ervaringen een besluit nemen. "We gaan dan nog niet zomaar accoord, want we wil len twee prijzen en over de inruil wordt ook nog wel gesproken", al dus de wethouder. De commissie ging daarmee ac coord. Voorzitter Koopman begroette aan het begin van de vergadering met name de nieuwe commissiele den Van den Heuvel, Van der Lin de en Van der Jagt. De enige oud gediende was Van Kempen. Van Belzen(éénmansfractie RPF/GPV) maakte nog geen ge bruik van zijn nieuwe recht om in alle commissies mee te spreken en te adviseren aan b en w. Veerse Meerdagen- De Veerse Meerda- gen worden dit jaar van 19 tot en met 22 juni gehouden. De manifestatie wordt voor de derde keer georgani seerd en trok vorig jaar ruim 70.000 bezoekers en heeft nu als centraal the- Kok kreeg 586(17.70%) van de 3310 Thoolse PvdA-stemmen en 60(18.63%) van de 322 Fliplandse socialistische kiezers achter zich. Het nieuwe Zeeuwse PvdA- Kamerlid John Lilipaly uit Mid delburg, de eerste Zuid-Molukse volksvertegenwoordiger, had op- Tholen 34 stemmen, statenlid Greet de Vries-Hommes uit Oost burg 17. Bij het CDA domineerde lijstaan voerder en minister-president ma: 'Het 25-jarig bestaan van het Veerse Meer'. Verder bestaat het pro gramma uit de elementen watersport, andere recreatiesport, cultuur, histo rie, educatie, folklore, amusement en culinaire presentaties. R.F.M. Lubbers uit Rotterdam sterk. Statenlid mr. J.A. de Boe uit Poortvliet, de enige Kamer kandidaat uit onze streek, kreeg op de negentiende plaats 31 stem men op Tholen en 1 in Anna Ja- cobapolder. De Zeeuwse Kamerle den H. Eversdijk uit Heinkens- zand en M. Beinema uit Middel burg hadden respectievelijk 23 en 3 Thoolse christen-democraten achter zich. Fractievoorzitter B. de Vries uit Bergschenhoek had 8 stemmen. Bij de VVD werd met succes een landelijke voorkeursactie gevoerd voor Kamerlid Joekes, die door de ledenvergadering op een onver kiesbare plaats was gezet. Hij komt nu toch inde Tweede Kamer, wat op Tholen de voorkeur had van 169 liberalen en op St. Phi lipsland van 25 VVD'ers. Mevr. N. Smit-Kroes uit Wasse naar, minister van verkeer en wa terstaat, kreeg het vertrouwen van 71 Thoolse liberalen, Rudolf W. de Korte uit Wassenaar, die na het overlijden van dhr. Rietkerk mi nister van binnenlandse zaken werd, had 54 stemmen op Tholen. Het Zeeuwse Kamerlid Jan te Veldhuis uit Middelburg kreeg 13 stemmen, gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster uit Zaamslag 7. Bij de SGP kreeg de als vierde ge plaatste L.M.P. Scholten uit Ca- pelle aan den IJssel de meeste voorkeurstemmen op Tholen: 28. Dit houdt vermoedelijk verband met zijn kerkelijke richting: Gere formeerde Gemeente in Neder land. De nieuwe lijsttrekker ir. B.J. van der Vlies uit Maartens dijk is Nederlands Hervormd. De als tweede geplaatste C.N. van Dis uit Den Haag (Chr. Geref.) had 20 stemmen, derde kandidaat en nieuw Kamerlid (opvolger van dhr. Van Rossum) mr.dr.J.T. van den Berg (Geref. Gem.) uit Nunspeet 11 stemmen. G. van den Berg uit Genemuiden, oud-burgemeester van St. Philips land, had in zijn vroegere gemeen te 10 stemmen en op Tholen 2. Van de lijsttrekkers van de op Tholen en St. Philipsland belang rijkste partijen kreeg Lubbers het meeste vertrouwen met 97.32% van de Thoolse CDA-stemmen, waarbij Van der Vlies snel volgde met 96.54%, Meindert Leerling (RPF) met 96.31% en Hans van Mierlo (D'66) met 95.27%. Daarna was het verschil groter met 80.34% van de VVD- stemmen voor Nijpels. Oppositie leider Joop den Uyl sloot de rij met 79.67% van de Thoolse PvdA-stemmen. Het grote aantal voorkeurstemmen voor zijn op volger Wim Kok is daaraan niet vreemd. In de vorige week gepubliceerde uitslagen komt nog een wijziging omdat van het stembureau Groe ne Kruisgebouw Oud-Vossemeer twee kleine partijen zijn omge draaid. De Centrum Partij kreeg geen enkele stem in plaats van 4 en de Socialistiese Partij 7 in plaats van 3. Het totaal voor de gemeente Tho len verandert daardoor in 24 i.p.v. 28 voor de CP en 15 i.p.v. 11 voor de SP. De Thoolse bridgedrivers hebben onverwachte successen geboekt op een tournooi, dat zaterdag in Bosbad Hoeven werd georgani seerd door de Nederlandse Brid gebond in samenwerking met Hei- neken. Alleen de paren die de af gelopen winter zijn gestart met de AVRO-cursus bridge, konden deelnemen. De Thoolse cursisten werden begeleid door J. Terpstra van de Steenbergse bridgeclub. In een deelnemersveld van 120 pa ren, verdeeld in 15 groepen, wer den eerste prijzen behaald door de paren Buermans-Dane, Bocxe- Bocxe en v.d. Velde-Bocxe. Ook de fam. Kosten en de fam. Brooy- mans deden het verdienstelijk. Be laden met prijzen en in feestelijke stemming keerde het gezelschap huiswaarts. Men is vast van plan zich nog meer te bekwamen, om zodoende nog betere prestaties te boeken. Automatiseren en ondernemen- Er bestaat zo'n grote belangstelling voor de voorlichtingsbijeenkomst automa tiseren en ondernemen, dat de organi satie een wachtlijst heeft aangelegd voor de volgende bijeenkomst ko mend najaar. Er staan momenteel al 220 personen op de wachtlijst. Bij de organisatie van de bijeenkomsten speelt de Kamer van Koophandel een belangrijke rol. Maandag gaat in de bibliotheek van Roosendaal en Nispen een 14-daagse tentoonstelling van start. Dit evenement wordt gehou den in het kader van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond. Er worden doorlopend films gedraaid waarin de biljartsport duidelijk belicht wordt. Ook kunnen er vele oude en nieuwe biljartartikelen bekenen worden. De tentoonstelling is t/m 21 juni geopend. Deeltijd op agrarische bedrijven- De stichting agrarische projecten Zeeland (STAP) heeft een enquête gehouden naar de behoefte van deeltijdwerkzaamheden op agra rische bedrijven. Hieruit bleek dat naar verwachting nog in 1986 on geveer 10 combinatiebanen kun nen worden geschapen. Het stre ven is om 20 arbeidsplaatsen te creëren. Om dit combinatiebanen plan te kunnen bekostigen vraagt de stichting een provinciale subsi die van f 132.000,In de concept-begroting 1986-1988 is van het ministerie van sociale za ken een bijdrage van 220.00, en van het ministerie van land bouw en visserij 250.000, geraamd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5