Daar komt de Philipsdam Nieuwe Molensingel met twintig linden Tholen kan niet zonder Tuttelhoek Ovenist Kees van der Slikke 25 jaar bij De Waal's banket 3000 bezoekers hadden de ruimte bij Krammersluizen BOUMAN POTTER Gemeente vecht tegen sluiting Donderdag 5 juni 1986 42e Jaargang no. 29 Meer aan de bak Chequeboek Vijftien boetes snelheidscontrole De vierde open dag-op de Philipsdam heeft zaterdag ruim 3000 bezoekers getrokken. "In tegenstelling tot de vorige keer, toen er 6000 mensen kwamen, kon iedereen nu aan z'n trekken komen", zei voorlichter J. van Gorp van rijkswaterstaat. "Men kon alles zien, 't was gezellig en ook onze voorlichters waren tevre den." In het najaar komt er een open dag op de Oesterdam. Mooi uitzicht 700 km kabel 25 mensen Reconstructie langs de Veste in Tholen De Molensingel in Tholen, de verbinding van de Ten Ankerweg met het Zuid Oudaan, wordt verbeterd. Er komen betonklinkers in plaats van asfalt, 20 parkeer vakken en een trottoir langs de huizen en 20 lindebo men langs de Veste. Wateroverlast Ruimere bocht DEZE WEEK; "De schrik slaat me om 't hart voor de burgers van Tholen", zei wethouder Koopman naar aanleiding van het plannen van het provinciaal bestuur, de ge meentelijke stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse in 1992 te sluiten. "Als we dan met ons afval naar Schouwen moeten, betekent dat 150 tot 200% meer kosten." Teleurstelling Slecht Gouden horloge voor 'werknemer uit duizenden' In de korte broek kwam Kees van der Slikke uit Scherpenisse 25 jaar geleden bin nen bij banketfabriek De Waal in Tholen. Donderdagmiddag werd hij - in stem mig costuum - in de kantine uitgebreid gehuldigd en zijn hard werken en enorme plichtsgetrouwheid werden beloond. Directeur H. Lodders noemde hem een 'werknemer uit duizenden'. Ovenist Dominee bakker 180 ton banket Spreiding Technisch hoogstandje Vuilverdichter Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer I Het vertrouwde beeld van juni is er weer. Uit het bovenraam of zelfs uit het dakraam wappert de driekleur en aan het einde van de vlaggestok bengelt de nog gevulde of lege schooltas. Geslaagden in one rubriek voegen we er dan wekelijks aan toedus gefelici teerd. Dat mag ook best na de voorafgaande spanning, afhanke lijk van de overtuiging of zeker heid over de prestaties tijdens het eindexamen. Ook ouders en leer krachten kunnen gefeliciteerd wordenj want zij hebben eveneens een streep gezet onder een belang rijke periode. Zo'n schooljaar is in een mum van tijd voorbij en al les moet tussen de vakanties door op korte termijn gebeuren. Nog maar een paar jaar geleden waren de zorgen na de uitreiking van de diploma's groot, want na de feestvreugde zat men met de realiteit, dat er lang niet voor iedereen werk te vinden was. Men ging soms maar noodgedwongen verder leren in de hoop, dat de si tuatie zou verbeteren. Een verdere ontwikkeling is nooit weg, maar als het een gedwongen situatie wordt, is 't niet leuk meer. Schoolverlaters hebben nu echter heel wat betere kansen op werk dan een paar jaar geleden. Zoveel tijd ligt er niet eens tussen die ma laise en de duidelijke opleving. De gegevens die ons van de beroeps opleidingen bereiken, blijken be langrijk gunstiger te zijn. Van de l.t.s. te St. Maartensdijk is bij voorbeeld bekend, dat meteen elf geslaagden terecht konden bij de stichting Bouwopleiding te Ber gen op Zoom. Die werd in de min der goede tijd gevormd, want ook in de toekomst blijven er vakmen sen in de bouw nodig en dat ini tiatief werpt nu zijn nut af. Alle twintig geslaagden van de l.t.s. zijn zelfs aan het werk, ook in de metaalsector en de land bouw. Men kreeg nauwelijks de tijd voor het inleveren van de boeken. Het is een positieve ontwikkeling, dat na een succesvol eindexamen de feestvreugde wordt voortgezet in de vorm van werk. (G.H.) In een commentaar van 24 april werd de aandacht gevestigd op de actie van de stichting Kankerpre ventie Zeeland voor een mobiele computertomograaf. Er was toen nog onzekerheid over het feit, of ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom als standplaats zou fun geren, wat de Thoolse gemeente raad en later ook St. Philipsland als voorwaarde stelde voor finan ciële steun. Het bedrijfsleven stelde zich ook terughoudend op, maar nu het duidelijk is, dat de tomograaf in derdaad bij Lievensberg komt, kan er met recht aangespoord worden om het chequeboek te pakken. Geldelijke bijdragen zijn van groot belang om 't de staats secretaris van volksgezondheid gemakkelijker te maken een posi tieve beslissing te nemen door voor Zeeland af te wijken van de landelijke normen ten aanzien van inwoneraantallen. Wie in dit sta dium kan helpen, weet straks me demensen een grote dienst te be wijzen. Voeg de daad bij het woord. (G.H.) De rijkspolitie heeft vrijdagmor gen van negen tot één uur bij een snelheidscontrole op drie plaatsen vijftien bekeuringen uitgedeeld. In de Stoofstraat te Poortvliet werd er slechts 1 overtreding ge constateerd en op de Ten Anker- weg in Tholen drie met 73 km als hoogst gemeten snelheid. Op de Rijksweg N 257 bij St. Phi lipsland was het echter raak met elf boetes. In verband met werk zaamheden voor de weg naar de Philipsdam geldt daar een maxi mum snelheid van 50 km, maar er werd 92 km gemeten. De Thoolse politie werkte samen met de verkeersgroep Middelburg. Op de door rijkswaterstaat genoemde hoge terphad men 20 meter NAP een goed uitzicht over de Phi- lipsdamwerken. Een voorlichtster van rijkswaterstaat vertelde zaterdag tijdens de open dag van negen tot vier uur aan de hand van een grote kaart heel wat ke ren wat er allemaal klaar was en wat er nog gaat ge beuren. Ook vele inwoners van Tholen en St. Philips land toonden belangstelling voor dit omvangrijke wa terstaatswerk. De Philipsdamwerken zijn al veel verder gevorderd. Op praehtijpe kleurenfoto's(waaronder veel luchtopnames) in de directiekeet van rijkswaterstaat waren de stap pen vanaf 1978 te zien. De bouw van het werkeiland door de geulen van de Krammer en het Slaak was het begin. In 1984 volgde de slui zenbouw: twee van 24 meter breed en 280 meter lang en twee jach- tensluizen van 9 x 75 meter. Vorig jaar werden de ringdijken door graven. Via de brug vanaf de vaste wal van Anna Jacobapolder reed men per auto of per fiets het werkei land op, de sluisdeuren over naar de eerste parkeerplaats bij de 'ho ge terp'. Van daaruit had men een mooi uitzicht over het sluizen- complex en de toekomstige weg van St. Philipsland naar de Greve- hngendam. Bij de directiekeet was de tweede stopplaats. In het gebouw kon men foto's, tekeningen, een ma quette en dia's bekijken. Ook van de Oesterdam-werken hingen er foto's, evenals van het Bathse Spuikanaal, het derde onderdeel van de compartimenteringswer- ken voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. Wie zich in de snikhete diazaal waagde, kon daarna zijn dorst lessen. Frisdran ken, bier, koffie en broodjes wa ren er volop. Voor het eerst kon men tijdens een open dag het ingenieuze zout- zoet scheidingssysteem bewonde ren. De oostelijke voorhaven van de Krammersluizen wordt volgend jaar het zoete Zoommeer, de westelijke voorhaven blijft zoute Oosterschelde. Dankzij het nieu we systeem wordt voorkomen, dat zout water doordringt op het zoe te Volkerak. Bij gesloten deuren van de Krammersluizen wordt een zoute' kolk vervangen door een zoete en omgekeerd. Hiervoor maakt ook een hoog en een laag bekken onderdeel uit van de wer ken. Ondergronds was het één grote machinekamer: in de zijwand van één van de sluizen, de doorlaatge- bouwen en het gemaal. Men kreeg een indruk van de complete 'ka belstraten' die door het complex lopen: er ligt totaal 700 km elek triciteitskabel. Voorlichter Van Gorp verwacht, dat er zo'n 25 mensen op de Phi lipsdam werk kunnen vinden: werktuigbouwkundigen voor het onderhoud en bedieningsperso neel - dat met scheepvaart ver trouwd is - voor de sluizen. Daar naast nog wat administratief en huishoudelijk personeel. Het dienstengebouw van de direc tie sluizen en stuwen van rijkswa terstaat en van de directie bruggen is al klaar. Volgens dhr. Van Gorp komt er voor de ingebruikneming van het Philipsdam-complex nog wel een open dag, maar in het najaar is eerst de Oesterdam aan de beurt. De bestaande asfaltverharding is in slechte staat, terwijl er veel ver keer over komt richting Buiten zorg. Raadslid Van Kempen acht te een wegbreedte van 4 1/2 m daarom gering, maar ir. Van Veen(directeur gemeentelijke ont wikkeling) bracht naar voren, dat er via de Jonkheer van Vreden- burghlaan in de toekomst een ont sluiting van Buitenzorg komt. Een aantal bewoners van panden aan de Molensingel heeft vorig jaar klachten geuit over watero verlast. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het huidige ni veauverschil. De weg, met een vol ledig nieuw zandbed, komt nu 30 cm lager om het probleem van de wateroverlast op te lossen. Langs de huizenkant komen er kolken en de sloot langs de Veste, die iets verkleind wordt om de berm bre der te kunnen maken voor nieuwe bomen, wordt wat minder diep, maar behoudt toch zijn functie voor afvoer van regenwater. Raadslid Van der Jagt pleitte voor een ruimere bocht van de Molen singel naar de Ten Ankerweg: hij wilde liever een afrondingsstraal van 10 in plaats van 7 meter, want er gaat toch nogal wat verkeer over. "Uw overwegingen snijden hout, hoewel voor een weg van 4 1/2 m breed zo'n ruime bocht niet strikt nodig is", liet ir. Van Veen weten. Toch wilde men de sug gestie wel overnemen. Minder succes had Van der Jagt met zijn verzoek om een afraste ring te plaatsen. "Voor 90% zorgt de gemeente aan de Molensingel voor een goede afrastering - de sloot - en het laatste deel niet. Normaal zou je met deze verjon gingskuur toch tegelijk een stukje afrastering aanbrengen, anders kun je zo op 't land rijden", zei het SGP-raadslid. Wethouder Koopman voelde er niets voor. De betrokken grondge bruiker zou dat kunnen doen en overigens is het niet meer gebrui kelijk, dat dammen afgerasterd worden. Van den Heuvel pleitte voor bo men met weinig wortels, anders zou het wegdek er maar onder lij den en Van der Linde wilde graag bloeiende bomen. Er komen 20 in plaats van dé huidige 22 bomen. Behalve de beplanting wordt ook de openbare verlichting aan gepast. Perspectief voor schoolver laters Chequeboek open voor com putertomograaf St. Philipsland laat aannemer Ligtendag bouwen weer huizen VVV breidt dienstverlening uit in eigen kantoor Tweede zilveren jubilaris De Waal kan weer banketletters bakken Eerste t.v. kritiek bij première Sloth-beelden Tholen krijgt nieuwe Molen- singel Gemeente wil 'goedkope' stortplaats TUttelhoek houden en koopt nieuwe vuilver- dichter Open dag Philipsdam trekt helft bezoekers vorige keer Een reeks geslaagden Jeugdige venisse activiteiten in Sta- Hulde van bruidspaar Olympia voor Felicitaties voor twee kampi oenselftallen Noad REIZEN IS VERWIJDEN Dit nummer pagina's HET HART bestaat uit 14 door Tholen en St. Philipslander langer zouden kunnen storten. "Voor het milieu geeft dat geen bezwaren en met het planten van bomen is het landschappelijk goed inpasbaar", aldus Koop man. Hij noemde 't een 'flinke te leurstelling' dat gedeputeerde sta ten ertoe neigen, Tuttelhoek na De wethouder zei dat maandaga vond in de commissie openbare werken van de Thoolse gemeente raad, nadat hij eerder tijdens het spreekrecht in de statencommissie voor milieu te Middelburg zijn zorgen had geuit. Hij vond echter geen gewillig oor bij voorzitter H. Venekamp - het Thoolse PvdA- statenlid - en gedeputeerde mr. J.P. Boersma. Zij maakten er be zwaar tegen, Tuttelhoek na 1992 met twee meter op te hogen, waar- 1992 niet te laten uitbreiden. Het Afvalstoffenplan Zeeland schrijft voor, dat Tholen en St. Philips land dan naar Schouwen- Duiveland moeten, want de pro vinciegrens mag niet overschreden worden, hoewel storten in West- Brabant goedkoper zouden zijn. Tiittelhoek kost 19 gulden per ton en na ophoging komt er 12,50 bij, dus totaal 31,50. Schouwen vergt echter met stortrecht en ver voerskosten 71,48. Dat is 40 gul den meer dan het uitgebreide TUt- telhoekje en aangezien volgens sommigen de vervoerskosten ho ger uitvallen, kan het zelfs 47,10 per ton meer zijn, zo rekende we thouder Koopman voor. "Het wil er bij ons niet in, dat de provincie van 'iets hoger' spreekt. Volgens gedeputeerde Boersma wordt het voor Tholen 9 gulden per ton meer, maar wij vermoe den, dat hij dan Schouwen- Duiveland voor ons wil laten beta len en dat zullen ze daar zeker niet doen. Ambtenaren van de provin cie en de gemeente hadden over eenstemming over de berekening, zodat het ons vreemd voorkomt. Het zou jammer zijn wanneer Tuttelhoek niet uitgebreid kan worden, want dan proberen de burgers zoveel mogelijk afval langs de wegen kwijt te raken en dat is slecht voor het milieu", al dus wethouder Koopman, die in de statencommissie wel 'begrip' had ondervonden. De lovende woorden gingen verge zeld van een getuigschrift met leg penning van de Nederlandse Maatschappij voor Handel, een gouden horloge met inscriptie, een bruto maandsalaris dat netto wordt uitgekeerd en bloemen. Een broer van de jubilaris, zijn schoonzuster en nichtje Rina wa ren getuige van de huldiging, die Kees v.d. Slikke zelf 'een bijzon der voorrecht' noemde. Hij was ook ingenomen met het grote aan tal aanwezigen van de totaal 47 personeelsleden. "Er is hier ook een gezellige sfeer en de knusheid van een klein be drijf als dit, valt me altijd weer op in Tholen", aldus directeur Lod ders. Hij schetste Van der Slikke als een man van weinig woorden, die Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM langs de ovens holt om bokke- pootjes van topkwaliteit af te leve ren. "Je bent één van de weinige vakkrachten hier en daar zijn we trots op. Het verheugt me dan ook, dat het eindejaarsbanket weer in Tholen gemaakt gaat wor den", aldus Lodders, die over de jubilaris 'nooit geen wanklank' hoorde. Bedrijfsleider G. van Luinen her innerde eraan, dat Van der Slikke 25 jaar geleden begon met het in smeren van bakplaatjes. "Het verbaasde me, dat je twee ovens bijhield, maar je was beresterk. Toen je eens op de w.c. opgesloten werd, kwam je met de deur op je rug naar buiten. Ja, af en toe werd je geplaagd en eerst at je je brood achter de oven op, maar dat is al lemaal veranderd. Als ovenist zorgde je voor pro- dukten, die baktechnisch altijd goed waren. De macroontjes, bit terkoekjes, Wellingtons en de ban ketletters waren nooit te licht of te donker." Bedrijfsleider Van Luinen prees de grote werklust en ijver van de jubilaris, die nu in de emballage afdeling werkt en daar grote accu ratesse toont. "We hebben niets anders dan lof en bewonderen je ijver. Er schuilt ook nog een bij zonder tuinman in Kees van der Slikke: hij kan spitten als de beste, maar laat hem niet snoeien, want dan blijft er alleen een stam over." Hoofd personeelszaken J. de Kort zei het een voorrecht te vinden, Van der Slikke al 25 jaar in het be drijf te hebben. "Wij hopen, dat je nog lang hier blijft, want we hebben een enorme waardering voor je inzet en prettige manier van werken." De Kort bracht nog enkele anec dotes naar voren, o.a. dat de jubi laris mensen nogal eens aan spreekt met dominee. Zo werd be drijfsleider Van Luinen 'dominee Bakker' en Campbell-directeur v.d. Akker 'dominee Pieterse'. "Je werd er warm noch koud van wie er binnenkwam, maar je kunt bij die directeur geen kwaad meer doen", aldus De Kort. Hij bracht de felicitaties nog over van Henk Mol, de eer.ste zilveren jubilaris van De Waal, die vanuit zijn vakantie-adres in Duitsland speciaal had opgebeld. Kees van der Slikke sprak tenslot te een dankwoord, waarna men nog gezellig bijeen bleef met een drankje en een hapje. Directeur Lodders verklaarde des gevraagd nog, dat De Waal de produktie van banketletters weer terugkrijgt. Een aantal jaren gele den was dat geconcentreerd in het Zilveren jubilaris C.J. van der Slikke(rechts) uit Scherpenisse en directeur H. Lod- dersflinks) in de kantine van Banketfabriek de Waal in Tholen. moederbedrijf Nobo te Ede, waar grotere en langere ovens zijn. "Wegens verschuivingen in de produktie daar, komt het einde jaarsbanket terug naar Tholen, waar het ook is ontwikkeld. Dat betekent 180 ton St. Nicolaassta- ven en Kerstkransen. Nieuw is, dat er hele kleine letters en krans jes gemaakt worden. We werken met puur amandelspijs en zowel de korst als het deeg wor den ook in Tholen gemaakt. Voor die produktie hebben we extra mensen nodig, maar op tijdelijke basis omdat het alleen om novem ber en december gaat." De Waal en Nobo, onderdelen van het Amerikaanse Campbell con cern, hebben al eens geprobeerd om het eindejaarsbanket te expor teren. "Bij wijze van proef heb ben we een keer letters en kransen ingevroren voor Canada, waar veel Nederlandse immigranten wonen, maar 't was toch geen suc ces. Ook in België is het niet ge lukt." Volgens directeur Lodders gaat het goed met banketfabriek De Waal. "We hebben enkele moeilij ke jaren gehad en de concurrentie is groot, maar er is een belangrij ke export naar Frankrijk en Italië. De Nederlander consumeert wel 14 kilo koekjes per jaar, maar er zijn hier zoveel banketfabrieken, dat de spoeling dun is." Om de Waal niet helemaal van de bokkepootjes afhankelijk te laten zijn, mede gezien een aantal slap pere perioden voor dat produkt, wordt gestreefd naar spreiding van de werkbelasting. Begin vol gend jaar komt daarom de ver pakking van individuele koekjes, die in Ede geproduceerd worden en veel in hotels worden gebruikt, naar Tholen. In de toekomst komt er misschien nog meer bij, want chocoladekoekjes zijn ook gewild tegenwoordig. In elk geval wordt het gebouw aan de overkant van de Edisonweg, dat nu voor opslag wordt ge bruikt, eind dit jaar benut voor de produktie van 180 ton letters en kransen. De commissie ondersteunde het beleid van de wethouder. J. v.d. Heuvel(VVD), betreurde het bij zonder, dat niet in Brabant gestort kan worden. M.A.J. v.d. Lin- de(PvdA) vond dat ook maar vreemd. Hij pleitte voor een prak tische oplossing. W.C. van Kem- pen(CDA) bracht naar voren, dat Tholen zijn poot ten opzichte van de provincie even stijf moest hou den. "De provincie redeneert te gemakkelijk: ga maar naar Schouwen. Het is fout om zover met afval te rijden en onjuist om onze cijfers in twijfel te trekken. Tuttelhoekje is gemoderniseerd en we moeten ook na 1992 door kun nen", zei Van Kempen. J. v.d. Jagt(SGP) was in Nijmegen onder de indruk gekomen van een 'technisch hoogstandje' op het ge bied van afvalverwerking. In een fabriek wordt vuil omgezet in elektriciteit(of in stoom), waar voor altijd afnemers zijn. "Het kost wel 70 gulden per ton, maar zoiets moet je in regionaal ver band aanpakken en niet te nauw naar de provinciegrens kijken", zei Van der Jagt. Ir. Van Veen(directeur gemeente lijke ontwikkeling) bleek er ook van op de hoogte, maar wees op de grote bevolkingsconcentratie, terwijl Zeeland juist met het pro bleem van de spreiding zit. Of Tuttelhoek na 1992 nog ge bruikt mag worden of niet, de huidige vuilverdichter is technisch aan vervanging toe. Er is een zwaardere machine nodig, die qua verdichtingsgraad voldoet aan de eisen van het ministerie van VROM. Dat verlengt de gebruiks duur van de stortplaats. Afhanke lijk van het percentage extra ver dichting - de schattingen lopen uiteen van 2 tot 5 - bedraagt de langere stortduur 1 1/2 tot 4 VERVOLG PAG 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1