Montessorischool Tholen slaat minder snel aan Raad koopt 3 ha CNC-grond PvdA vraagt naar boerderij project Indië-boek van Smerdiekenaar Merkteken de Ramp in St. Philipsland Rammegors natuurlijk houden Gemeente zorgvuldig bij wandelpad Pluimpot Voor industrievestiging Slabbecoornpolder Tholen In muur van N.H. Kerk gemetseld Van Gorsel en Van der Jagt voor specieberging Donderdag 29 mei 1986 DE EENDRACHTBODE 9 Oud-Vossemeerse scholen krijgen voorrang met gebouwen Uit intensieve contacten met het ministerie van onderwijs is wethouder Versluijs gebleken, dat de nieuwe Montessorischool in Tholen eerst haar bestaansrecht dient te bewijzen voordat er lokalen bijgebouwd worden. "Men zit maar net op het randje van kunnen starten", zei de wethouder maandagmiddag in de gemeen- Isolatie gymzalen teraad bij de vaststelling van het overzicht vermeerdering huisvesting basisonder wijs 1987-1990. Drie lokalen Concurrentie vervalsing Gerechtvaardigd Geld erbij Niet ongerust Geld erbij Antwoord GS op vragen H. Venekamp De gemeente Tholen heeft bij de aanleg van het wan delpad in natuurgebied de Pluimpot zorgvuldig ge handeld. Dit was de conclusie die Gedeputeerde Sta ten trokken na een gesprek met b. en w., naar aanlei ding van de schriftelijke vragen van statenlid H. Ve nekamp. Belonen Kroonuitspraak Hard nodig Gezien plan gezinsvervangend tehuis De Thoolse PvdA-raadsfractie wil van b en w weten, hoe het zit met het boerderijproject voor geestelijk gehandicapten. Dagverblijf Overste J. v.d. Breemer(links), oud-commandant van 3-5 R.I., ontving het eerste exemplaar van het boek Het vergeten legervan de schrijver, Frans Bentschap Knook(rechts) uit St. Maartensdijk. Aangeboden in aanwezigheid van 478 reünisten Tijdens de zevende reünie van het 5-3 Regiment Infanterie is zaterdag in de Wil-* helminakazerne te Ossendrecht het eerste deel van het bataljonsboek over Neder lands Indië gepresenteerd. Schrijver Frans Bentschap Knook uit St. Maartensdijk overhandigde "Het vergeten leger' in aanwezigheid van 478 reünisten aan overste J. v.d. Breemer uit Amersfoort. Herdenking Reis 180 bladzijden ''WftZtf- mssm m&m Burgemeester Vogel wijst het Rampmerk aan in de zijgevel van de N.H. Kerk te St. Philipsland. "De watersnoodramp van februari 1953 leeft nog zeer intens in St. Philipsland. Er wordt altijd nog gesproken over zoveel jaar voor en na de ramp", zei burgemeester T.A. Vogel donderdagmiddag bij de onthulling van het merkteken 'Stormvloed 1953'. Op initiatief van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is in de zijmuur van de N.H. Kerk een gedenksteen gemetseld, die de hoogste wa terstand aangeeft van de overstroming in februari 1953 te St. Philipsland. Negen mensenlevens Wonderlijk De Thoolse gemeenteraad heeft zich unaniem uitgesproken voor een beschermde natuurgebiedfunctie van Rammegors bij de Krabbenkreekdam tussen Oud- Vossemeer en St. Philipsland. Het bezwaarschrift van rijkswaterstaat, dat aan het oorspronkelijke doel van speciedepot wilde vasthouden, werd ongegrond ver klaard. Minderheid Onaanvaardbaar Geen weg terug woordde wethouder Versluijs. "Het staat in het stuk, maar voor dat we tot uitvoering van de wen sen komen, moet eerst het pro gramma van eisen bijgesteld wor den voor de Eevliet, Eben Haezer- school en Juliana van Stolberg- school. Anders moet de gemeente het zelf betalen." Hij deelde tot verwondering van Moerland nog mee, dat het mini sterie ook van het houten school gebouw in Scherpenisse de af schrijvingstermijn op 40 jaar heeft bepaald. Bij de planning was de gemeente uitgegaan van 65 leerlingen, 4 le raren/lokalen) en een gemeen schapsruimte. Daarvoor zou het gehele kleuterschool-complex aan de Burg. van Berchemstraat nodig zijn. Daarin zitten nu nog kleuters van de CNS en de Bijenkorf, die dan bij de Regenboog(nieuw- bouw) en Ter Tolne zouden ko men. "Het ministerie zegt nu: er wordt niet bijgebouwd in Tholen. Eerst moet de continuiteit van de Mon tessorischool bewezen worden. Er zijn 33 lokalen en daarin moet een oplossing gevonden worden. De huisvesting van de Montessori school beinvloedt alles zodanig, dat we voor huisvesting van het totale basisonderwijs in Tholen een pas op de plaats moeten ma ken", aldus Versluijs. Volgens de wethouder lijkt het er sinds enkele dagen op, dat er drie lokalen nodig zijn voor de Mon tessorischool. Dan moet het te kort van 1 lokaal bijgebouwd wor den. Het ligt voor de hand, aldus Versluijs, dat de Bijenkorf dan naar Ter Tolne gaat omdat er aan de Oudelandsepoort nog een aparte openbare kleuterschool is. Hij vond het eerlijker om dan de kleuters van de CNS aan de Burg. van Berchemstraat te laten zitten. Het als aanvullend agendapunt toegevoegd voorstel over de huis vesting van het basisonderwijs op Tholen in de periode 1987-1990 le verde een levendige discussie op met veel interrupties. "In een nieuwe school zit je ook aanmer kelijk gunstiger dan in een school van 39 jaar oud", zei wethouder Versluijs. "Het kan zelfs concur rentievervalsing ten gevolge heb ben als de ene school qua gebou wen een voorsprong op de andere heeft", zei raadslid Moerland. Hij doelde met name op Poort vliet met de nieuwe School met de Bijbel en de in een ouder gebouw gehuisveste Eevliet. "Een snelle oplossing is geboden, want onder wijs is in een kleine kern van groot belang. De huidige situatie be treuren we ten zeerste. Scholen die in de goede tijd geen nieuwbouw hebben gepleegd, zitten nu met de gebakken peren", aldus het PvdA- raadslid. school en de Groen van Prinste- rerschool in Scherpenisse nog aan het verlanglijstje toegevoegd, zo deelde de wethouder staande de vergadering mee. De kleuters van beide scholen zijn nog apart ge huisvest. Integratie hangt nauw samen met het vrijkomen van de voormalige landbouwschool, die nu door de l.t.s. wordt gebruikt, maar die binnen de nieuwe Thool- se scholengemeenschap mogelijk overbodig wordt. Volgens b en w zijn de door de Eben Haezerschool(volbouwen patio) en Juliana van Stolberg- /Benjaminschool(verbindings- hal/gemeenschapsruimte) ge wenste voorzieningen niet nood zakelijk. Van den Heuvel was blij met de prioriteiten, maar hij vond, dat b en w erg formeel bezig waren ge weest. "Er is meer speelruimte no dig." Van Kempen signaleerde 'onwrik bare standpunten'. Hij ging ac- coord met Oud-Vossemeer als hoogste prioriteit, maar noemde de andere verlangens ook gerecht vaardigd. "Die moet je niet zo maar afwijzen." De CDA'er achtte integratie nodig, evenals op timaal gebruik van leegstaande lokalen. "Als er nu voor een leegstaand lo kaal geen bestemming is, moeten de leerlingen er dan langer in blij ven?", informeerde Aarnoudse. Wethouder Versluijs erkende, dat het risico van het aanspreken van gemeentegelden erin zit: na twee jaar komen overtollige gebouwen voor rekening van de gemeente. De boekwaarde van de kleuter school aan de Pr. Margrietstraat in Stavenisse is niet groot(l 1.000 gulden), maar die van de scholen in Scherpenisse wel: 279.200 gul den. Moerland bleef op de Poortvlietse situatie hameren. "Die ongelijk heid misstaat, het verschil is te groot. Het duurt al te lang en dan krijg je scheve gezichten. Ik be grijp wel, dat wanneer je deze zaak honoreert ook andere aan vragen ingewilligd dienen te wor den, maar dan moet er maar geld van de gemeente ingestopt wor den", zei het PvdA-raadslid. "Maakt u zich echt niet ongerust dat we Poortvliet vergeten", ant- Versluijs hield zich aan de priori teit Oud-Vossemeer om in 1987 de kleuters van Die Heenetrecht- school en de School met de Bij bel, die nu nog in Hummelvreugd aan de Bou Kooij manstraat zit ten, naar de hoofdgebouwen aan de Burg. Versluijsstraat te ver plaatsen. In hetzelfde jaar zouden de kleuters van St. Janneke in de Dorpsweg naar het hoofdgebouw van de St. Anthoniusschool moe ten kunnen verhuizen. In 1988 kan de Rehobothschool in Stavenisse uitgebreid worden met een vijfde lokaal plus nog twee lo kalen ter vervanging van de kleu terschool aan de Pr. Mar grietstraat. Om in Den Haag niet achter het net te vissen is voor 1989-1990 de integratie van de Oosterschelde- Uit dit gesprek is het GS duidelijk geworden dat de aanleg van het voetpad is getoetst aan het Ko ninklijk Besluit over het bestem mingsplan Buitengebied. Ook heeft het gemeentebestuur een privaatrechtelijke overeenkomst geloten met Staatsbosbeheer. Op de vraag van de heer Venekamp of het bij GS bekend was dat het pad inmiddels in opdracht van de ge meente is aangelegd, antwoordde GS positief, maar omdat het aan een gemeentebestuur te bepalen is, of iets wel of niet in over eenstemming is met een bestem mingsplan, is er in de wetgeving voor GS geen directe taak weg gelegd. De heer Venekamp stelde GS ook de vraag of het meer gebeurt dat Zeeuwse gemeenten hun bestem mingsplannen niet herzien, on danks de verplichting ertoe. GS: "Op grond van artikel 30 WRO moet, indien wij of de Kroon ge heel of gedeeltelijk goedkeuring aan het bestemmingsplan hebben onthouden, de gemeente binnen één jaar na verzending van de beslissing een nieuw plan vaststel len, waarbij de beslissing van ons college in acht moet worden geno men". Volgens GS is dit in de praktijk moeilijk na te leven en strikte toepassing hiervan is voor de gemeenten vaak erg kostbaar. Niettemin vindt GS het betreu renswaardig, maar wel de realiteit, dat bedoelde herzieningen vaak jaren op zich laten wachten. De maatregelen die GS kan nemen, indien de gemeente zich niet houdt aan bovengenoemd artikel, is het op kosten van de gemeente tot vaststelling of herziening van een bestemmingsplan over te gaan. Dit doet GS niet, omdat een strikte toepassing hiervan de bestuurlijke verhoudingen tussen de gemeenten en de provincie niet ten goede zou komen. Na afwe ging van de prioriteiten betracht GS uiterste terughoudendheid. Venekamp aan GS: "Bent u van mening, dat door dit toe te laten een gemeente beloond wordt voor het niet nakomen van de verplich ting het bestemmings plan volgens de Kroonuitspraak te herzien"? GS: Neen, van belonen is in dit geval (aanleg wandelpad) geen sprake, want alles is gebeurd met instemming van Staatsbosbeheer. De gemeente heeft zorgvuldig ge handeld," aldus Gedeputeerde Staten. Maandagmiddag kon de gemeen teraad van Tholen instemmen met het voorstel van b en w om 3 hec tare grond aan te kopen voor uit breiding van het industrieterrein in de Slabbecoornpolder bij de Thoolse brug. Er zijn daar de laatste tijd nogal wat gebouwen bijgekomen, zoals de uitbreiding van Kyo Glass, ves tiging van Kemperman en van K P Kunststoffen. Dat vergde een paar hectare industriegrond, zo dat er voor Tholen-stad nog maar een 7000 m2 resteert. Er zijn nog meer contacten over bedrijfsvesti gingen, zodat b en w zich wat be zorgd maken over de beperkte voorraad industriegrond. Het ligt ook voor de hand dat uit breiding, als het kan, grenst aan de bestaande industrieterreinen. Dat aangrenzend terrein is geen gemeentelijk eigendom, maar de eigenaren zijn wel tot verkoop be reid, mits er compensatie landbouwgrond kan worden ver strekt. Die mogelijkheid zit erin, nu de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging (C.N.C.) bereid is 3 hectare van haar eens gekochte grond in de Slabbecoornpolder aan de ge meente te verkopen. B en w vonden de overeengeko men prijs aanvaardbaar. Van Gorsel kon wel met het voor stel instemmen, maar benadrukte dat bij uitspraak van de Raad van State over het bezwaarschrift te gen de C.N.C. vestiging werd be paald, dat de bestemming weer landbouwgrond werd. Er moeten dus wel zwaarwegende argumen ten worden aangevoerd om daar een andere bestemming aan te ge ven. In dit geval gaat het om com- pensatiegrond en wordt het dus weer aan de landbouw toebe dacht. Van der Linde was van oordeel, dat de grond die nu van C.N.C. wordt aangekocht al rechtstreeks industrieterrein is. Hij vond arti kel 14 van het C.N.C.koopcon tract onlogisch, want bestemming van gronden is niet aan C.N.C., maar aan de gemeente. Wethouder Koopman concludeer de dat raadslid Van Gorsel voor de 11 ha CNC-grond geen in dustriële bestemming wenste. De gemeente heeft die bestemming echter hard nodig, want er is nu nog maar 2000 m2 meer over, om dat er inmiddels weer voor 6000 m2 aan vestigingen is verstrekt. We kunnen deze grond alleen ko pen als aan de C.N.C. voorwaarde wordt voldaan. Van Gorsel maak te in de commissie ruimtelijke or dening geen bezwaar tegen deze formule. Anders zitten we met onteigening. Doen we dit niet, dan hebben we straks geen in dustriegrond meer. Koopman deed dan ook een beroep op de raad om dit voorstel te bekrachti gen. Van der Linde begreep, dat men eieren voor zijn geld moest kie zen, maar de gemeente moet toch geen gevangene kunnen worden van een bedrijf. Van Gorsel be greep ook wel dat men aangren zend aan het bestaande industrie terrein grond wilde kopen voor de uitbreiding, maar hij zag die C.N.C. grond toch echt als com pensatie voor de landbouw. Van Gorsel vond, dat als de ge meente de artikel 19 procedure zou willen starten voor wijziging van het bestemmingsplan daar over wel degelijk in de raad moet worden gesproken. Wethouder Koopman wees er Van der Linde nog op, hoe de gemeen te geen gevangene is van een be drijf, want C.N.C. is in deze recht matig grondeigenaar en we mogen blij zijn dat ze 3 hectare aan de ge meente wil verkopen. Uiteraard komt elke nieuwe procedure weer in de raad, zo richtte Koopman zich tenslotte nog tot Van Gorsel. Na deze discussie ging de raad unaniem accoord met de voorstel len. De gemeenteraad ging verder ac coord met het aanbrengen van spouwmuurisolatie in de gymlo kalen Tholen, Scherpenisse en Stavenisse. Het is ook rendabel om verschillende beweegbare ra men van het gymlokaal Tholen te voorzien van 'vast glas'. Verschil lende glasopeningen in de in gangspartij van de gymlokalen Scherpenisse en Stavenisse wor den dicht gemaakt. Van Belzen was niet enthousiast. "Raam na raam wordt dicht ge maakt en het aanzien wordt som berder. Voldoet de ventilatiegraad nog wel aan de eisen?" Ook Moerland en Van Kempen wezen op de luchtverversing. Volgens wethouder Versluijs vol doet 't allemaal aan de normen. "Sommige gymzalen zitten zelfs 50% boven de norm aan glasop pervlak. De helft van de ramen moet open kunnen en dat klopt ook. Esthetisch is het een verlies, maar sommige ramen zaten ook zo laag, dat er gevaren waren. In verband met warmteverlies e.d. moet je ook een keuze maken", zei de wethouder. De OVEM heeft geprobeerd dat van de grond te krijgen, maar vol gens persberichten zou dat van de baan zijn en ligt de weg open voor een ander gezinsvervangend te huis. In hoeverre bestaat er zekerheid over het stichten en instandhou den van het boerderijproject? Wat zijn de redenen van de lange procedure en van de eventuele af wijzing? Is er geen gevaar dat het ene het andere project verdringt? Welke plaats verdient de voorkeur, aldus de vragen van de PvdA- fractie. Secretaris H. Meijer van de stich ting OVEM verwonderde zich vo rige week in de Eendrachtbode over de gang van zaken met be trekking tot het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia. Philadelphia-voorzitter ds. M.A. Jansens is uit contacten met diver se instanties niets bekend over het doorgaan van het boerderij pro ject. "Dat is gewoon voorbij, maar alleen Meijer houdt vol dat het nog niet van de baan is. Het boerderij project bleek gewoon niet haalbaar", aldus ds. Jansens. CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk ziet de kansen voor een gezinsver vangend tehuis positief in nu er tegelijk initiatieven zijn ontplooid voor een dagverblijf in Bergen op Zoom. In het EB-artikel werd vo rige week al gemeld, dat een so ciale werkplaats of dagverblijf aanwezig dient te zijn om de be woners van het gezinsvervangend tehuis(GVT) overdag te kunnen opvangen. De provinciale besturen van Bra bant en Zeeland willen dit plan van een initiatiefgroep o.l.v. de revalidatie-arts dokter Jurgensge- zamelijk steunen en het rijk heeft geld beschikbaar. Er zijn 50 gega digden voor het dagverblijf, zowel geestelijk als lichamelijk gehandi capten van Tholen, St. Philips- land en West-Brabant. "Het gezinsvervangend tehuis wordt zo gemakkelijker bereik baar voor Tholen", concludeert statenlid Nieuwkerk, die ervan uitgaat, dat het dagverblijf in 1987 gerealiseerd wordt. "Het is de grote verdienste van Bentschap Knook, dat hij het ini tiatief voor uitgave van dit boek genomen heeft en 't ook uitvoer de", zei Freek de Keizer uit Mid delburg. "Sinds 1964 is hij er al over bezig en met hem zijn we op gelucht, dat het nu zover is. Door de feiten en de foto's is die perio de van 36 jaar geleden beter in on ze herinnering gekomen. Alles is intensiever gaan leven." 5-3 R.I. ging 4 december 1947 naar Sumatra en repatrieerde 1 mei 1950. Zo'n 770 militairen moesten een gebied groter dan Nederland onder controle hou den, met name de boortorens van de Bataafse Petroleum Maat schappij en omgeving. Er waren ook Thoolse en Fliplandse solda ten bij. J.A. Heijboer uit Oud- Vossemeer, J.I. Wielaard en D.C. Kaashoek uit St. Maartensdijk, C. van Haaften uit Scherpenisse en P. Steendijk uit Stavenisse(nu Kloetinge) waren ook op de reünie aanwezig. In december 1969 was de eerste. "Ik heb er vier gemist, maar nu zal ik er nooit meer ontbreken. Een wereld gaat voor je open", vertelde dhr. Kaashoek, die even als de anderen bij z'n oude dienst- kameraden in de enorme zaal zat. De reünie wordt om de twee jaar gehouden. In december 1984 wa ren er 368 deelnemers en nu 478. Voortaan gebeurt het in mei om dat de oud-Indiëgangers alsmaar ouder worden en de voor jaarsmaand mei geschikter is dan de wintermaand december. De reünisten komen namelijk uit heel Nederland. C A-directeur Bren- ninkmeijer was er zelfs voor uit Duitsland gekomen. Zaterdagmorgen was er eerst een herdenking bij de gedenkplaat van 5-3 R.I. in de Cort Heijligers- kazerne te Bergen op Zoom. Na de vlaggenparade en het blazen van de Last Post door twee hoorn blazers sprak ds. Van Waarden burg. Onder begeleiding van zes politie motoren reed de lange stoet auto's naar Ossendrecht, waar de kazer necommandant, de oud commandant van 5-3 R.L overste v.d. Breemer en voorzitter H. Bur- gel van de reüniecommissie toespraken hielden. Ger de Joode uit Rhenen deed verslag van een recente reis naar Zuid-Sumatra, waarbij diverse be kende plaatsen voor de reünisten duidelijk in de herinnering kwa men, zo bleek uit het instemmend geknik. "De tijd is er stil blijven staan", aldus De Joode, die pleitte voor een gezamenlijke reis of een volgende reüni in de AMJV- kantine te Palembang. "Als de band van 5-3 R.I. niet zo hecht was, waren er niet zovelen hier, van alle rangen en standen." Ook De Keizer bracht naar voren, dat 'de kameraadschap 5-3 R.I. tot op de dag van vandaag bij el kaar houdt'. Hij merkte op, dat'Het vergeten leger' niet han delt over grote veldslagen, maar over hitte, oerwoud, blubber, een zaamheid en gevaarlijke situaties. Uitgever P. Venema werd bedankt voor het opofferen van veel vrije tijd om deel I tijdig klaar te krij gen. In 180 bladzijden en 20 hoofdstukken wordt de periode van mei 1947 tot januari 1949 be schreven. De moeilijke tijd van ja nuari 1949 tot de thuiskomst in mei 1950 volgt misschien eind dit jaar nog in deel II. Bentschap Knook deed nog een oproep voor groepsfoto's. Hij kreeg al een foto-album en een marsorder toegezegd. Bijzonder ingenomen was de schrijver met een miniatuur car rière, die zijn voormalige peleton- sergeant Adri Kortekaas aanbood, vergezeld van een oorkonde ter gelegenheid van het uitkomen van 'Het vergeten leger'. "Het is hardstikke gezellig", glunderde Bentschap Knook. Bedrijfsbureau bij de PSD:Door de gewijzigde situatie ten aanzien van de provinciale stoomboot diensten is GS van mening dat de deze dienst versterkt moet worden met een bedrijfsbureau. Er moet eveneens een adjunct-directeur worden aangetrokken die bij ge bleken geschiktheid ter zijner tijd de huidige directeur kan op volgen. imm»m. mmmm Enkele autochtone Fliplanders zijn geraadpleegd om de juiste hoogte te bepalen en de kerkvoog dij gaf toestemming om de steen te plaatsen. Het gemeentebestuur mocht van de vereniging de plaats bepalen. "De hardstenen aandui ding in de muur van de N.H. Kerk is goed zichtbaar in 't hartje van het dorp en juist hier is er veel ver anderd door de ramp. Er zijn heel wat huizen verdwenen. Het ge meentehuis was in 1961 het sluitstuk van de vernieuwing", al dus de burgemeester. De onthulling werd bijgewoond door raadsleden, voorzitter De Kam (oud-burgemeester van Dui- veland) en secretaris Van Sloten van Stad en Lande, dhr. L. Vroe- gop namens de kerkvoogdij, als mede dhr. v.d. Velde (oud- postcommandant van de rijkspo litie in februari 1953) en zijn echt genote uit Haamstede. Naast veel materiële schade bracht de overstroming in St. Phi lipsland ook onherstelbare schade mee: het verlies van negen men senlevens, zo bracht de burge meester in herinnering. "In het bijna 500-jarig bestaan van St. Philipsland was er steeds sprake van strijd tegen het water. Tijdens de St. Felixvloed in 1532 over stroomde het gehele eiland: alles was overgeleverd aan eb en vloed. Pas in 1645 is St. Philipsland toen weer bedijkt en bewoond en in 1668 werd de kerk gebouwd. In februari 1953 volgde de ramp waarvoor we vandaag het merkte ken onthullen. Stad en Lande be naderde juni 1984 de colleges van b en w op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland om de hoogste waterstand vast te leggen en dat had onze instemming", aldus de burgemeester. Hij had voor deze gelegenheid in de hal van het gemeentehuis nog een expositie laten inrichten met foto's en krantenknipsels van de februariramp van 1953. Daarop was ook politieman v.d. Velde te zien die de hoogste waterstand aanwijst. Burgemeester Vogel noemde het wonderlijk, dat er bij de nieuw bouw van het gemeentehuis vlak bij de raadszaal een plastiek werd aangebracht, waarvan eigenlijk niemand de betekenis kende. En kele weken geleden ontmoette hij de maker van dat kunstwerk, dhr. Braat uit Zierikzee en die was donderdagmiddag met zijn vrouw aanwezig om na 25 jaar een toe lichting te geven. De strijd tegen het water wordt in drie lagen uitgebeeld: een speer punt staat symbolisch voor de oertijd, een waterput voor de overstroming in 1532 en een t.v./strijkijzer voor 1953. De gasten bekeken verder nog de tentoonstelling in de hal en het in terieur van de N.H. Kerk. Toch waren er maandagmiddag wel afwijkende meningen. "Wie het onderste uit de kan wil, krijgt het deksel op z'n neus", waar schuwde raadslid Van Gorsel. Hij wees op een Kroonuitspraak voor het Fliplandse deel van Ramme gors, waarbij het terrein de hoofd bestemming van speciedepot heeft gekregen en de subbestemming van natuurgebied. "Daarom lijkt me het voorstel van b en w niet verstandig. Het aanbod van rijks waterstaat om een deel van Ram megors tot natuurgebied te ver klaren, is te weinig benut. Ik ben bang, dat we nu alles kwijt zijn", zei de VVD'er, die Rammegors een prachtig gebied noemde. Het nieuwe SGP-raadslid Van der Jagt kwam bij zijn eerste optreden al direct met een minder heidsstandpunt. "Het Ramme gors heeft zich onmiskenbaar ont wikkeld tot een gebied met grote actuele en potentiele natuurwe tenschappelijke waarde. Specie berging zou deze waarde totaal vernietigen. Uit milieu oogpunt dus erg ongunstig. Gelet echter op de Kroonuitspraak voor het deel gebied van onze buurgemeente St. Philipsland valt een ander licht op de zaak. Geografisch vormt het 1 gebied. De nuanceverschillen tus sen het Thoolse en Fliplandse deel acht ik niet zo groot, dat een zo verschillende bestemming op het gebied wordt gelegd. Een moge lijkheid om het gebied te gebrui ken voor het doel waartoe het is aangelegd(speciedepot), zou ik niet willen uitsluiten, als dat wordt omringd met passende voorwaarden", zei Van der Jagt. Van Belzen, Van der Linde, Van Kempen en Heijboer gaven priori teit aan de natuurwaarde. "We moeten er heel erg zuinig op zijn en alle mogelijke moeite doen om Rammegors te behouden", liet Van Belzen weten. "Een speciede pot is in dit zeer waardevolle ge bied onaanvaardbaar", merkte Van der Linde op. Hij vreesde echter een addertje onder het gras: een schadeclaim van rijks waterstaat als de gemeente in het gelijk gesteld wordt. Heijboer had de mogelijkheid nog bekeken om een deel af te staan voor speciedepot, maar vol gens een ambtenaar kon dat niet met aanleg van dijken. "Een deel van het Fliplandse Rammegors is al verloren gegaan door het opspuiten van specie,, daarom moeten we het Thoolse schorren- gebied met kreken behouden", al dus het SGP-raadslid. Wethouder Koopman deed een 'hartgrondig beroep' op de raad om Rammegors te behouden. "De gemeente heeft zijn goede wil getoond door rijkswaterstaat al in april 1983 voor te stellen een deel van Rammegors als speciede pot te gebruiken, maar men wilde dat niet. Pas is dat aanbod her haald, maar rijkswaterstaat zei weer nee tegen de tweedeling. Er is geen weg terug en ik hoop niet, dat we het deksel op onze neus krijgen. St. Philipsland heeft wel verloren, maar voor Tholen is dat niet zeker. Er is ook een groot ver schil tussen de gebieden. Het Thoolse deel heeft een cultuur historische waarde met een kreek, vogelpopulatie en vegetatie. Als we ertoe gedwongen worden, moeten we een schadeloosstelling betalen, maar het is twijfelachtig of we aansprakelijk zijn. Gedepu teerde Staten blijven neutraal in deze zaak en doen geen uitspraak, wat eigenlijk niet kan in de poli tiek", zei wethouder Koopman. Van Gorsel en Van der Jagt legden zich neer bij de meerderheid van de raad en stemden niet tegen de ongegrondverklaring van het be zwaarschrift van rijkswaterstaat. De 5de herziening van het bestem mingsplan Buitengebied werd vastgesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9