Zaterdag van 9 tot 16 uur open dag op de Philipsdam Hulde voor PTT-kantoorhouder A.F. Hommel in Oud-Vossemeer Honderd EHBO'ers taak geven met Rode Kruis Honderd procent geslaagden lassen Thoolse Dagen krijgt 3047 gulden subsidie BOUMAN POTTER TWAALF PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Kater A.J. SCHOT zn. b.v. Opleiding l.t.s. St.Maartensdijk Uien 20 cent Donderdag 29 mei 1986 42e Jaargang no. 28 Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel Zilveren speld PTT en erepenning gemeente Met veel lovende woorden, twee onderscheidingen, cadeaus en talrijke gasten tij dens de receptie in het Wagenhuis, is de PTT-kantoorhouder van Oud-Vossemeer, dhr. A.F. Hommel, vrijdagavond in zijn woonplaats Nieuw-Vossemeer gehuldigd wegens zijn 25-jarig dienstverband. Landarbeider Oprecht mens Trots DEZE WEEK: Voorlichting over rampenbestrijding op Tholen In het gemeentelijk rampenplan zou een plaats ingeruimd moeten worden voor de leden van de vier Thoolse EHBO-verenigingen. "Die kunnen een belangrijke taak vervullen", zei dhr. J. Mabelis uit Tholen dinsdag tijdens een voorlichtingsa vond over de rampenbestrijding. Alle 22 kandidaten van de geïntegreerde lascursus be ginners/gevorderden hebben dinsdagavond op de l.t.s. te St. Maartensdijk hun diploma in ontvangst geno men. Directeur A.A. Meloen schreef de honderd pro cent score toe aan de docenten, die als mensen uit de praktijk, de 'kneepjes en kunstjes' van het vak ken nen. Gemis Georganiseerd Complimenten Ondanks winst Smalstadsfeest 6500 gulden Met 10(PvdA, CDA, VVD) tegen 6(SGP, RPF/GPV) stemmen heeft de Thoolse gemeenteraad maandag middag besloten 3047 gulden subsidie te geven aan de stichting Thoolse Dagen, ondanks het batig saldo van 6500 gulden dat het comité viering 500 jaar Smalstadsrechten vorig jaar boekte. Geen garantie Hogere kosten Onplezierig Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,t— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Er wordt altijd beweerd, dat na een te uitbundige feestviering, de volgende morgen een 'kater' het eindresultaat is. Al feestende, zal men niet zo snel stilstaan bij de narigheid van de andere dag, an ders kan men beter tot de nuchte re afweging komen, of de vreugde van de avond ervoor, de narigheid van de andere morgen wel waard is. Nooit hoorden we echter, dat de kater zich pas na een jaar open baart, zoals maandag in de ge meenteraad ter sprake kwam bij de subsidiëring van de stichting de Thoolse Dagen. Dat houdt blijk baar verband met het laat binnen komen van alle rekeningen en het eerst aanwenden van andere po gingen om het tekort van 3047 gulden gedekt te krijgen. Om meer luister bij te zetten aan de viering van vijf eeuwen Smalstadsrechten, werden de tra ditionele Thoolse Dagen niet in Scherpenisse, maar gelijktijdig met de Smalstadsfeesten in St. Maartensdijk gehouden. Het stichtingsbestuur toonde zich ruimdenkend door 2000 gulden uit de reserves beschikbaar te stel len, want behalve hogere kosten voor de Fokveedag op de Markt, zou men minder inkomsten heb ben wegens het missen van entree gelden. Financieel opereerden de Thoolse Dagen en het comité Smalstads feesten echter zelfstandig. Ook toen er wegens de komst van prin ses Margriet naar de Fokveedag van alles uit de kast werd gehaald om er een grandioos gebeuren van te maken. De Fokveedag en de Bourgondische maaltijd waren de toppers van het feest. Het TBl-terrein bleek mede door de regenval minder geschikt voor de trekker-trek-wedstrijden en dat bezorgde de stichting Thoolse Da gen ook extra kosten. Uiteindelijk was er een tekort van meer dan 5000 in plaats van 2000 gulden. Daarentegen bleek het comité Smalstadsfeesten dankzij de goe de organisatie, het slagen van het programma, de giften van het be drijfsleven, de grote medewerking van de gemeente en het meedoen van de Thoolse Dagen een batig saldo van 6500 gulden te hebben. Men had de gemeente niet nodig voor de door een raadsmeerder- heid toegezegde garantie voor be taling van tekorten, evenmin als dat bij vorige dorpsfeesten in Scherpenisse en St. Annaland het geval was. De ene partner in de organisatie van de Smalstadsfeesten had een tekort van vijf mille en de andere had dat bedrag ruim over. For meel kan de stichting Thoolse Da gen geen been hebben om op te staan, maar het was toch een aar dig gebaar van het comité geweest om de mede-organisator de ont brekende drie mille toe te stoppen, dan had men zelf nog ruim 3000 gulden over. Nu werd naar de ge meente verwezen, maar de Thool se Dagen had vooraf geen ge meentegarantie gevraagd. Het co mité Smalstadsfeesten wel. Valt het comité formeel niets te verwijten, misschien dan wel onze volksvertegenwoordiging? De stichting Thoolse Dagen maakte gebruik van de gemeentegarantie van het comité Smalstadsfeesten en gezien het verband tussen de twee organiatoren, zeiden zes raadsleden nee tegen de subsidie. Financieel was het niet nodig. Er hoefde geen gemeenschapsgeld aangesproken te worden. Het ge meentebestuur kon dan geen strakke opstelling verweten wor den, want de gemeentelijke mede werking aan de festiviteiten was omvangrijk, 't Was immers Tho len promotion? De PvdA zat het evenmin als SGP en RPF/GPV lekker, maar zand erover. Men zou 'ondeugend' kunnen worden en dat willen zelfs de progressieven niet. De VVD, die meermalen kritisch tegenover subsidies staat, vond een gemeen telijke bijdrage maar de beste 1 oplossing, anders zou de stichting Thoolse Dagen moeten bloeden. Het CDA begreep niet waarom de anderen zich zo druk maakten. No nonsens. Wanneer Poortvliet, Stavenisse en Oud-Vossemeer een dorpsjubi leum hebben, zijn ze al bij voor baat verlost van'een kater. (G.H.) Viswinkel Eendrachtsweg 15, Tel. 01660-2540 Ze zijn er weer: de echte HOLLANDSE NIEUWE Dagelijkse aanvoer verse ans jovis en geep Zeeuwse paling vanaf 10.75 per kilo Zaterdag a.s. is het van negen tot vier uur open dag op de Philipsdam bij Anna Jacobapolder. De foto geeft een beeld van de Krammersluizen(twee jachten- en twee duwvaartsluizen) en de komende verbinding van St. Philipsland naar de Grevelingendam. Men moet nu nog via de tijdelijke brug naar het werkeiland. Zie ook Tholenderwijs. Dhr. Hommel werkt behalve in Oud-Vossemeer, ook nog enkele uren op het postagentschap te Poortvliet, waar zijn vrouw twee middagen in functie is. Waarnemend-directeur J.Th. Bos- sers uit Bergen op Zoom zwaaide de jubilaris alle lof toe. "We zijn meer dan tevreden over je inzet en rustig optreden. Je bent behulp zaam, beleefd en gemakkelijk en je laat je nooit door anderen beïn vloeden. Hopelijk mogen we nog 15 jaar van je prima kwaliteiten en fijne manier van werken profi teren", zei Bossers. Al meermalen had de jubilaris een salarisverhoging gekregen en nu kreeg hij een gratificatie, alsmede een zilveren PTT-speld. Jan-Kees de Boer van het PTT- jubileumfonds bood namens de collega's een stoel aan. Hommel(42) begon op 14-jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Nieuw-Vossemeer met werken. Landbouwer Moelker was zijn eerste werkgever, maar hij zag 't werken op het land niet zo zitten. In mei 1961 trok hij naar Haarlem om voor 135,87 bruto per maand als PTT-besteller te begin nen. Na zijn diensttijd kwam hij daar terug tot 1965 en vervolgens werd Roosendaal de standplaats. Na ruim drie jaar kwam hij in Nieuw-Vossemeer, waar hij bestel ler le klas en plaatsvervangend kantoorhouder werd. Hommel promoveerde verder tot employé le klas en acht jaar gele den werd hij kantoorhouder te Oud-Vossemeer. Dat hij vol energie zit, bewijzen zijn vele nevenbezigheden, zo bracht Bossers naar voren. Hom mel kreeg zelfs toestemming om de PTT te beconcurreren als be heerder van der Centrale Volks Bank. De waarnemend-directeur sprak van een snelle carrière. Burgemeester A.A. Rijstenbil prees de jubilaris als een zeer so- _WO NIIMGINRICH TUNG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM ciaal voelend en oprecht mens, want naast een kwart eeuw PTT- dienstverlening aan weerszijden van de Eendracht, is Hommel ook al dertien jaar raadslid en wethou der. Verder voorzitter van de FNV, lid van de werkgroep jeugd, lid van het St. Nicolaascomité en mede-organisator van de fancy fair voor de missie. Uit erkente lijkheid voor de vele bewezen diensten aan de bevolking van Nieuw-Vossemeer verleende bur gemeester Rijstenbil de jubilaris de gemeentelijke erepenning in zilver met oorkonde. Gemeentesecretaris A.A. van Overveld liet weten, dat het geen probleem was om voor wethouder Hommel met de pet rond te gaan. "Altijd vonden we jou aan onze kant en steeds probeerde je je voor de werkman in te spannen. Je hebt zelf periodieken gekregen, maar ook periodieken weggegeven en dat is een zalig iets. Je was voor goede werksfeer, goede voorzie ningen en goed loon. We zijn trots op je als Nieuw-Vossemeerder en de capaciteiten heb je om PTT- directeur en burgemeester te wor den. Dank voor alle onzichtbare dingen", aldus de gemeentesecre taris, die namens het personeel een f ietslamp gevuld met geld overhandigde voor een nieuwe fiets. Jubilaris Hommel vond het in zijn dankwoord allemaal nogal veel van het goede, maar het streelde hem wel en de gemeentelijke ere penning waardeerde hij in het bij zonder. Kater Stichting Thoolse Dagen krijgt drie mille voor Smalstadsfeesten Geen speciedepot, maar na tuurgebied Rammegors PvdA vraagt naar boerderij- project, CDA naar Oester- damweg Montessorischool Tholen minder groot dan gepland Dubbel zilver voor PTT- kantoorhouder Oud- Vossemeer Ook honderd EHBO'ers moe ten taak bij rampenbestrij ding krijgen Indiëboek van Bentschap Knook uit St. Maartensdijk Merkteken hoogste wa terstand in St. Philipsland Beeldhouwer-restaurateur opent atelier Uitkijken met chemische stof fen en met c.a.o.'s Drumbandfestival Concordia Tholen De t eerste reeks geslaag dendus gefeliciteerd WHS 3 in de verlenging kampioen ZELFS ALS IEMAND GE LIJK HEEFT, IS HET BIJ NA ALTIJD NOG MAAR VOOR EEN DEEL Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's In het Holland Huis te Scherpe nisse waren veertig mensen bijeen van Rode Kruis, EHBO, brand weer, alsmede loco-burgemeester P. van Schetsen. Alleen de huis- Jaloers artsen ontbraken wegens hun lan delijke actiedag. Inzet, organisatie en werkwijze van de hulpverleners stond cen traal in de voordracht van Mabe lis, staflid opleidingen van het provinciaal commando van het Rode Kruis Zeeland en comman dant van de Rode Kruiscolonne Bergen op Zoom. Het Thoolse Rode Kruis heeft zijn zaken goed voor elkaar, zo bleek uit de woorden van Mabelis. "De inzet van de mensen is zeer hoog en het materiaal is bijzonder goed. Tijdens de oefening in Fij- Advertentie IM "Zestig procent van de cursisten in den lande zakt", zei NIL- gedelegeerde Pastoors, die daar mee het succes van de lts- lasopleiding nog eens on derstreepte. De geslaagden werden ook gefeli citeerd door cursuscoördinator H. de Wit. De docenten J. Vroegop, C.I. Jasperse, C. Gebraad en J. Vriens werden met een applausje, ge schenkbonnen en lovende woor den van de oudste cursist, de 52-jarige L. Ketelaars uit St. Phi lipsland, bedankt. Jasperse ver toonde nog dia's om herinnerin gen aan de cursus in beeld te bren gen. De meerderheid van de cursisten werkt in metaalbedrijven. Er was een groepje van vijf Fliplanders die bij één onderneming werken. Overwegend zijn het oud-lts- leerlingen, een paar oud-mavo- leerlingen en twee ouderen. Ver moedelijk gaat er een tiental ver der voor het gronddiploma. In oktober begint er in St. Maar tensdijk weer een lascursus voor beginners/gevorderden. Het rijk heeft daarvoor al subsidie toege zegd. De geslaagden zijn: Tholen: J.C. Bazen Poortvliet: D. Bevelander, M.J.H. Filius, D.C. Uyl Scherpenisse: M.P. van der Jagt, W.L. van Houdt, M.C.P. Jagt St.Maartensdijk: I.N. op den Brouw, J.W. van Gorsel, A. Jan sen, A. van der Male, M.C.L. Stoutjesdijk, D.C. Vermeulen Stavenisse: L.J. den Braber St.Annaland: M. Dorst, C. Kodde Oud-Vossemeer: A. Duine St.Philipsland: C. de Jonge, L. Ketelaars, C. Mol, M.C. Reijn- goudt, J. Verwijs naart, afgelopen zaterdag, was iedereen jaloers op de uitrusting van Tholen." Er is een groep van 20 mensen, die samen met de vrijwillige brand weer op Tholen klaar staat voor de rampenbestrijding. Daarvan maken commandant L. Geuze, dokter R.H. Padt, een verpleeg kundige, 11 gediplomeerde ge wondenverzorgers, 2 chauffeurs en een paar voertuigen deel uit. Bij grote calamiteiten komt er hulp van soortelijke Rode Kruis- groepen uit West-Brabant of zelfs van het provinciaal commando Zeeland. "Als gemjs wordt gevoeld, dat de EHBO zich buiten sluit", zei Ma belis. "Er zou tot een fusie geko men moeten worden om mee te draaien in de rampenbestrijding. Laat de EHBO zich beraden om met het Rode Kruis samen te wer ken." "Kan het Rode Kruis het alleen aan, want de helpers moeten toch ook afgelost worden", bracht dhr. Van Gulik van de EHBO St. Maartensdijk naar voren. "En wordt de EHBO niet buiten gesloten in plaats van dat we ons zelf buitenspel houden", merkte EHBO-bestuurslid Abr. Rijnberg uit St. Annaland op. "De vier EHBO-verenigingen op Tholen kunnen 100 mensen met een di ploma oproepen." Mabelis liet weten, dat ze van har te welkom zijn. "We kunnen de EHBO'ers gebruiken, maar dan is wel de rampenopleiding GOR(ge- wondenzorg onder rampomstan digheden) nodig." De Thoolse Rode Kruisvoorzitter A. van den Hoek noemde het dringend nodig, dat er op lande lijk niveau plannen gesmeed wor den. "De hoofdbesturen moeten samen praten." Van den Hoek noemde het al fijn, dat in Scher- Veiling Sint Annaland dinsdag 27: Uien maat 40 opwaarts 2 NL 19.80. Aanvoer 65 ton. penisse alle groepen bij elkaar wa ren en Van Gulik bepleitte, de 've te' uit de weg te ruimen. Mabelis lichtte met behulp van een overheadprojector uitvoerig de rampenbestrijding toe, of dat nu op het Schelde-Rijnkanaal, in de chemische bedrijven te Bergen op Zoom, de kerncentrales bij Antwerpen of als gevolg van over stromingen of oorlogshandelin gen gebeurt. Een gecoördineerde aanpak van verschillende disciplines achtte hij van het grootste belang. Naast veel improvisatie is een goede or ganisatie het belangrijkste. "Rampenhulp vraagt meer dan opofferingsgezindheid: discipline en keuzes met haar op de tanden bij urgentieproblemen", aldus de Rode Kruiscommandant, die met enkele voorbeelden aanhaalde, voor welke keiharde beslissingen men in rampensituaties kan ko men te staan. De brandweer heeft met blus- en reddingsgroepen een taak, evenals de Rode Kruispeletons voor de ge neeskundige verzorging. Voorzitter Van den Hoek dankte dhr. Mabelis voor zijn professio nele, voortreffelijke bijdrage aan deze informatie-avond. De zestien leden van de Rode Kruiscolonne Tholen die zaterdag deelnamen aan een oefening in Fijnaart kregen ook complimen ten. Er zijn na 19 GOR-lessen(gewon- denzorg onder rampomstandighe den) van de heren H. Moerenhout en L. van Mourik ook weer vijf nieuwe gediplomeerden: M. v.d. Berg en M. Bakker-Fellman uit St. Philipsland, N. Verkerke-Bijl en C. Verkerke-Rijnberg uit Tholen, alsmede W.P. Geuze-Nelisse uit Poortvliet. Het examen werd afge nomen door dokter Van Hameren. Voor het examen ambulance opleiding slaagden P. den Braber' uit St. Philipsland en L. Geuze uit Poortvliet. Ze kregen hun oplei ding van J. Janse uit Bergen op Zoom. Het examen werd afgeno men door de artsen Corver en Padt. De jubilerende PTT-kantoorhouder van Oud-Vossemeer, tevens wethouder van Nieuw-Vossemeer, met zijn oorkonde die bij de gemeentelijke erepenning hoorde. Links mevr. Hommel, rechts burgemeester A.A. Rijstenbil. Het CDA had er geen problemen mee en de VVD vond 't een juiste weg, maar de SGP noemde 't on begrijpelijk. "Het is niet nodig dat de gemeenschap hiervoor be taalt gezien het overschot van het comité", zei Aarnoudse. De PvdA had 'best wel ondeugen de gedachten'. "Maar dat verge ten we maar", zei Moerland. "De festiviteiten waren ook ter ere van prinses Margriet." Van Belzen had er vrede mee dat de stichting Thoolse Dagen ter opluistering van het koninklijk bezoek extra kosten had gemaakt, maar volgens hem had het comité 'goed geboerd'. "Als het comité in de problemen was gekomen, had men bij de gemeente kunnen aan kloppen, maar nu ben ik niet overtuigd." Van Gorsel vond de samenwer king van de stichting Thoolse Da gen en het comité Smalstads feesten een goede zaak. "Het was alleen niet verstandig dat men fi nancieel apart bleef. Mede omdat het een bijzonder geslaagd feest was, op een enkele nuance na, steunt de VVD echter de subsi die." Loco-burgemeester P. van Schet sen bracht naar voren, dat de stichting Thoolse Dagen in dertig jaar nog maar één keer een beroep op de gemeentesubsidie had ge daan. "Ze hebben steeds nauw keurige begrotingen gemaakt, maar nu was er geen entreegeld bij de fokveedag op de Markt en de trekkertrek werd, mede door de ongeschiktheid van het terrein na de vele'regen, geen succes. Maar het was toch allemaal ter ere van prinses Margriet", zo probeerde hij de SGP te overtuigen. "Ik ben niet overtuigd, dat de ge meenschap dit moet opbrengen", antwoordde Aarnoudse. Volgens de loco-burgemeester wil de de Thoolse Dagen alleen aan de festiviteiten meewerken, wan neer ze de onderdelen financieel zelfstandig konden organiseren. Wethouder Versluijs wees op de bereidheid van de stichting om 2000 van de 5047 gulden verlies zelf te dragen. De kosten van ver plaatsing van de fokveedag van Scherpenisse naar St. Maartens dijk bleken hoger dan verwacht en in tegenstelling tot vorige jaren was er nu vooraf geen gemeente garantie gevraagd. Voorzitter M.C.J. Kosten van de stichting Thoolse Dagen erkent dat er eigen verantwoordelijkhe den en eigen financiële risico's waren. "Gezien de extra kosten voor de fokveedag en de trekker- trekwedstrijd hebben we toch een beroep op het comité gedaan om een tegemoetkoming in het verlies te geven, maar dat is niet gehono reerd. Dat is minder leuk, maar formeel was 't volgens de afspra ken. Het comité suggereerde toen de tien mille gemeentegarantie te benutten. Voor de tweede keer doen we 't zo niet meer, want het js onplezierig verlopen, maar zand erover", aldus Kosten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1