Uitkijken met cao chemische stoffen en Aanpassing scholen voor gehandicapten? Open Haarden Vriens DRAINAGE Waar heb je dat gekocht?'' STE1 ART r :CA IKELEN jfflMM Een leek Beeldhouwer-restaurateur opent atelier bouwmaterialen b.v. Lening voor lijmfabriek Sint Maartensdijk CDA-fractie vraagt over Oesterdamweg 10 DE EENDRACHTBODE Sociaal beleid van MIL-HEIJNS Milieu-inspectie Erfpacht Beeldhouw- en restauratiebedrijf Kemperman opende vrijdagmiddag aan de Schelderijnweg te Tholen haar deuren voor het publiek. Men kan gerust spreken van een unieke vestiging, want het is het enige beeldhouw- en restauratiebedrijf in Zeeland en Brabant. De gebroeders Kemperman mogen zich dan ook op hun vakgebied tot de grootsten van Nederland rekenen. Vol lof Veel werk Verzoek voor leesmoeder in Stavenisse Gemeentewerken bekijkt, wat de aanpassing van de Thoolse basisscholen kost om ze beter toegankelijk te maken voor gehandicapten. De Spetter De Vossenkuil Loco Van Schetsen Al doende leren r PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIÉUWS ..PLAATSELIJK WEÜWS* POORTVLIET hairstyling shop SINT- PHILIPSLAND Contacten met metaalbedrijf Donderdag 29 mei 1986 BART» b.v. Draineerbedrijf "Barth" 's-Gravendeel het bekende adres voor Voor inlichtingen: Tijdens kantooruren: Tel. 01853-3300 's Avonds na 18. u: Tel. 01660-2182 J. C. Knuist Eer van je werk met Pfaff. I W.Rikken b.v. ijzerwaren gereedschappen Geen van de Thoolse raadsfracties had maandagmiddag bezwaar om aan een nieuwe lijmfabriek in het tweede bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk een achter gestelde lening te verstrekken. Die kapitaalverstrekking achtte het dagelijks bestuur van de ge meente verantwoord in samenspel met het provinciaal bestuur en op basis van het door het E.T.l. uitge brachte rapport. De directie geeft ook leiding aan een kunststoffa- briek in Steenbergen. Toch werden er door sommige fracties enkele kritische noten ge plaatst. Zo vond Van Belzen die vestiging en de daarmee samenhangende werkgelegenheid een goede zaak, maar hij wees er toch verder op, dat er inmiddels nogal wat chemi sche bedrijven komen. Wordt er tevoren overlegd met de buren(be- drijven) in het gebouw en is bij voorbeeld de brandweer er ook op berekend? Van der Linde stelde vast, dat het college graag bedrijven binnen haalt en dat is op zichzelf ook een goede zaak voor werkgelegenheid, waarbij in acht wordt genomen dat geen concurrentievervalsing plaatsvindt en de haalbaarheid van zo'n nieuwe vestiging redelijk aanwezig is. Hij vond dat Van Bel zen terecht op enkele ook in acht te nemen punten heeft gewezen, zoals de afvalstoffen en de brand weer, maar zijn fractie is er even- 0P 'T ZILVEREN FEEST ZAG IK GOUD... De bruid en bruidegom hadden allebei een nieuwe moderne goudkleurige bril. Opvallend mooi. Ze dach ten zeker al aan 't gouden feest over 25 jaar en aan jong blijven door jonge brilmode. "Een goeie keuze" zei ik. "Dank zij de uitstekende model- en vakmansadvie zen van OPTICIEN VAN MIL-HEYNS" zeiden zij. "Eerlijk he? En heerlijk voor ons om te horen." BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. De Thoolse CDA-fractie heeft het college van b. en w. schriftelijke vragen gesteld over een notitie van G.S. aan de commissie van ver keer en waterstaat over de aanslui ting van de Oesterdamweg (S 26) op de Rondweg Tholen (S 6). Met het oog op de veiligheid voor de fietsers heeft de fractie er in het verleden voor gepleit om een fietstunnel onder de S 26 aan te leggen. Uit de notitie blijkt echter, dat de bouw van een tunnel niet wordt aanbevolen, waardoor een gelijkvloerse kruising ontstaat. De raadsfractie vraagt het college of zij van dit plan op de hoogte is en of zij het gewenst acht, dit plan aan de verkeerscommissie voor te leggen. Ook wil de fractie weten, of het aantal van 600 fietsers per etmaal, waarvan in de notitie wordt uitgegaan, een betrouwbare benadering is. "Is uw college van mening, dat, wanneer er geen tun nel wordt gebouwd het noodzake lijk zal zijn dat beide wegaanslui- tingen ten behoeve van zowel het landbouwverkeer als de fietsers worden beveiligd door een ver keerslichtinstallatie?" zo luidt de vierde vraag. Tenslotte wilde fractie van b. en w. weten of die het gewenst achten bij de provincie aandacht te vra gen voor een reconstructie van de Postweg vanaf het Stenen Kruis richting Poortvliet. Na openstel ling van de S 26 zullen namelijk ongeveer 6000 voertuigen per et maal van deze weg gebruik ma ken. De Postweg is echter volgens zeer oude normen aangelegd en voldoet daarom niet meer aan de eisen voor het tegenwoordige ver keer, aldus de CDA-fractie, die hierbij ook de rondweg voor Poortvliet nog wil betrekken. eens voor geporteerd, dat de c.a.o. wordt gehandhaafd. Laat de ge meente ook maar gerust eens na gaan, hoe zo'n ondernemer het sociaal beleid hanteert, vond Van der Linde. Aarnoudse stelde namens de SGP fractie, dat die punten al in de commissie bestuurlijke aangele genheden aangeroerd waren. Hij noemde het gelukkig dat ook deze vestiging weer tot stand kan komen. Ook het C.D.A. gaf groen licht. Het past binnen het streven van het gemeentelijk beleid en ik hoop dat de zaak goed zal gaan draai en, zei Van Kempen. Wethouder Versluijs antwoordde, dat een objectief bureau rapport uitbracht over het procédé. Uiter aard was er ook overleg met de milieu-inspectie. De opmerking van Van der Linde kwam in de commissie uitgebreid aan de orde, maar voor wat de c.a.o. betreft kan een ondernemer ons voor houden, dat we daarmee niks van doen hebben. We kunnen hoog stens aandringen op goede sociale verhoudingen. Overigens hebben vakbonden al eens eerder contact opgenomen met de gemeente om te pogen iets in sociaal opzicht te regelen. Mevrouw Deurloo begreep uit het pre-advies dat het hier alleen ver pakken gaat. gens ook bij Van Belzen de voor keur uit naar verkoop. Wethouder Koopman verzekerde dat de gemeente graag zal verko pen als erfpacht niet meer nodig is. Maar dan wel onder voorwaar den, herhaalde Van der Linde nog eens. De gemeente wil grond graag ver kopen als erfpacht niet nodig is.Er was ook een voorstel tot wijziging van erfpachtscontracten. De com missie onroerende zaken had de tot dusver toegepaste situatie on der de loep genomen en er bleek aanpassing gewenst. De wijzigin gen nemen vooral belemmeringen voor bedrijfsvestiging weg. Van der Linde erkende dat erf pacht voor bedrijven aantrekke lijk kan zijn en anderszijds kan de gemeente voorwaarden stellen. Zijn fractie is er wel voor, maar bij een latere verkoop dienen dan zijn inziens toch wel zodanige voorwaarden te worden gesteld, dat men niet met zaken kan wor den geconfronteerd, die niet ge wenst zijn. (Denk aan C.N.C.). Van Gorsel wees erop die er fpachtszaken in de raad aan de or de te hebben gesteld, omdat er in sommige gemeenten misbruik van wordt gemaakt. Zoals de zaken er nu voorstaan met aangebrachte wijzigingen zullen beide partijen zich daarin kunnen vinden. Die mening hadden ook Aar noudse en Van Kempen. Het staat goed op papier en als bedrijven de zaak financieel niet sluitend kun nen krijgen, moet de gemeente tot erfpacht bereid zijn, al ging bij laatstgenoemde fracties en vervol- Van Belzen en Van Kempen toonden zich maandagmid dag in de gemeenteraad niet gelukkig met het bouwen van huizen in twee lagen. Zij brachten dat naar voren bij de wijziging van het bestem mingsplan voor 12 huizen van Beter Wonen aan de Domi neeshof te St. Annaland. "Als er een plaats geschikt is, dan is het wel onder aan de dijk in St. Annaland. Daar is straks nog maar een stukje zichtbaar" antwoordde wet houder Koopman. "Bij de huizen aan de Doel- wég in Tholen is ook niet ge realiseerd wat het effect is van twee bouwlagen. Het komt massaal over", merkte Van Belzen op. De wethouder hield het raadslid voor, dat deskundi gen als de stedebouwkundige en de gedelegeerde voor welstandstoezicht zich er toch over gebogen hadden. "En u bent maar leek." Er ontstond wat gemompel in de raadsgelederen over die boute uitspraak en Van Belzen reageerde droog met: "Als leek sta ik toch niet alleen." De broers Theo en Michel Kem perman hebben inmiddels hun sporen in de beeldenrestauratie verdiend. Zij zijn tien jaar werk zaam geweest aan de imposante basiliek Sint Jan in 's Hertogen bosch. De 38-jarige Theo Kem perman verrichtte ook de restau ratie van het stadhuis in Tholen, de Stompe Toren en de Stadspoort in Zierikzee. De broers zijn vol lof over de ge meente Tholen. "Ons atelier in de Dubbelstraat te Bergen op Zoom was veel te klein, daarom gingen we naarstig op zoek naar een ge schikte bouwgelegenheid. Na de eerste contacten met de gemeente Tholen was de zaak snel beklon ken en aannemersbedrijf Bogert kon aan de slag". Het resultaat mag er zijn. Een enorm atelier (ongeveer 20^0 m2) met grote ra men in dak en muren om de beel den en de grote stukken steen te kunnen aan- en afvoeren. Naast aannemersbedrijf Bogert werkten fa. v.d. Hoven (staal constructie), aannemersbedrijf Van Bergen Henegouwen, en electro-technisch bureau Visser aan het atelier. De gebroeders Kemperman heb ben voorlopig een goed bezette orderportefeuille. De opdrachten komen uit het gehele land binnen. Men verricht voornamelijk restauraties voor musea, gemeen ten, woningstichtingen en kerken. Een heel enkele keer komt het voor dat men opdrachten krijgt van een particulier, maar die krijgt dan over het algemeen een aanzienlijke subsidie van Monu mentenzorg. Momenteel zijn de gebroeders Kemperman bezig met het vervaardigen van een groot beeld (3 meter hoog) van monnik Bernardus (zie foto). Als het beeld klaar is wordt het ter versiering op de gevel geplaatst van de basiliek in Oudenbosch. Kemper- man:"Eerst maken we een teke ning, daarna een boetseermodel, Beeldhouwer-restaurateur Kemperman tussen enkele van zijn grote beelden in de loods op het Thoolse in dustrieterrein. Wethouder Versluijs deelde dat maandagmiddag mee op vragen van raadslid Moerland over een gehandicapte leesmoeder op de openbare basisschool te Stavenis se. "Ook al zijn dit gevoelige za ken, je moet toch een beleid voe- 'ren", zei de wethouder van onder wijs. "Het gaat niet om een leer kracht of een leerling, maar om eeh hulp die bij het schoolgebeu ren betrokken is. Als je dit ver zoek honoreert, heeft 't verder gaande gevolgen, want voor ande re scholen moet je het dan ook doen. Bij de school op de tweede verdieping in Scherpenisse moet je zelfs een lift aanbrengen. De to tale consequenties moeten eerst bezien worden", aldus Versluijs. Moerland vond dat aanvraag voor aanvraag bekeken kon worden. De Schalm in Stavenisse kwam ter sprake bij het voorstel tot verbete ring van de doorgangssluis bij de ingang van zwembad de Spetter te Tholen, wat ieders instemming kreeg. De raad was alleen benieuwd, wanneer Meulvliet, de voormalige kleuterschool en zwembad Haestinge in St. Maartensdijk, het Holland Huis te Scherpenisse, de Vossenkuil te Oud-Vossemeer en 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet aangepast worden voor gehandi capten. "Gemeentewerken is er voortva rend mee bezig, maar het vergt nogal wat tijd. De rest volgt, zo dra 't uitvoerbaar is", antwoord de wethouder Versluijs. Van Gorsel vroeg met name aan dacht voor de 'droevige toestand' in de Vossenkuil. "Je breekt de benen over de provisorische pla ten. De vloer ligt er schandalig bij en dat is nu al een jaar zo." Moerland en mevr. Deurloo we zen op de toegankelijkheid van de oesterputten. Volgens de wethou der was dat een kwestie van de sleutel van het hek regelen omdat er voor aan- en afvoer ook een mogelijkheid is. Hij liet nog we ten, dat er met de Anib(bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten) regelmatig overleg is over de verbetering van de toegan kelijkheid van gebouwen e.d. voor gehandicapten. vervolgens een gipsen afgietsel, wat aan de opdrachtgever wordt getoond. Dan wordt het beeld op ware grote van polyurithaan (een schuimsoort die goedkoper is dan Loco-burgemeester P. van Schet sen heeft maandagmiddag zijn eerste raadsvergadering geleid. Met de ambtsketen om opende hij zoals gebruikelijk staande met ambtsgebed, waarna er in drie uur een flinke agenda werd afgewerkt. Wethouder Koopman leefde mee en gaf hem tussentijds nog een tip om de raadsleden tot de orde te roepen, toen de voormalige loco, wethouder Versluijs, tijdens een onderwijsdebat vaak werd onder broken. De nieuwe raadsleden mevr. Snoep en dhr. Van der Lindenfbei- den PvdA) en dhr. Van der Jagt(SGP) namen al aan de dis cussies deel, terwijl dhr. Van Beek(CDA) zijn kruit nog droog hield. Er waren na de verkiezingen in maart maar twee VVD-zetels meer bezet, maar de PvdA benut te zijn gewonnen, vijfde zetel nog niet. Fractievoorzitter De Bres fietste in Frankrijk om nieuwe ideëen op te doen. De Thoolse gemeenteraad verga dert niet in juni, maar pas 7 juli. gips en veel gemakkelijker te be werken is) gemaakt en tot slot be gint het eigenlijke werk in steen". Een karwei dat volgens Kemper man in totaal al gauw zo'n vier maanden in beslag neemt. Michel Kemperman zegt dat je het vak al doende moet leren, maar je moet het wel in je vingers hebben. "Je moet zoals elke kunstenaar kunnen tekenen, boetseren, en in zicht hebben in het beeldhouw werk en vooral goed kunnen kij ken, zodat je product over- eenstemd met de bedoelde stijl. Je kan je kennis niet op doen op de kunstacademie, uit boeken, of door reizen. Talent is een eerste vereiste", aldus Michel Kem perman. Gezinsuitbreiding Een inwoonster ontfermde zich over een poes die van ieder mense lijk wezen verlaten scheen te zijn. Niet veel uren later bleek de ogen schijnlijk alleenwonende poes haar gezin met 4 kleintjes te heb ben uitgebreid. Dat was voor de vindster wat te veel van het goede in zo'n korte tijd. Ze stelde de po litie in kennis van de vondst, die het 5-tal naar het dierenasiel bracht. Wie een poes mocht mis sen kan er via de politie 5 halen zonder te betalen. molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M Laatste avond NCVB De NCVB heeft dinsdag haar laatste avond van dit seizoen ge houden. De bijeenkomst werd be gonnen met psalmgezang en een gebed van presidente mevr. Verheuvel-Brand. Men vervolgde met schriftlezing van Richteren 4 vers 1 tot en met 5 en een medita tie met als opschrift 'Debora'. Aansluitend hierop zong men Gez. 228 vers 1, 2 en 5. Daarna richtte de presidente zich tot mevr. De Loof (gewestelijk presidente) en dhr. Manni die een inleiding hield over het maatschappelij- kwerk. De aanwezigen werden in groepjes verdeeld en konden per groep vragen stellen aan dhr. Manni. De gewestelijk presidente vertelde dat het landelijke 2-jarenplan van de NCVB het gro te bedrag van 375.304,45 heeft opgebracht. De avond werd besloten met een pinkstergedicht, het zingen van het Bondslied en gebed. Afscheid in De Efteling De groepen 3 en 4 van openbare basisschool De Luyster hebben 20 mei het jaarlijkse schoolreisje ge houden. Omdat er nog was plaats was in de bus, ging deze keer ook groep 8 mee naar de Efteling. Zij hielden hun afscheid op De Luyster. Weljswaar een wat vroe ger afscheid, maar dit kwam om dat ze graag naar de Efteling wilden. In Kaatsheuvel kwamen de leer lingen oren en ogen tekort. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan het carnaval-festival en het sprookjesbos, 's Middags werden nog diverse attracties bezocht en de dag eindigde in de speeltuin. Om 16.45 uur kwamen de kinde ren moe, maar voldaan van de schoolreis op Zeeuwse grond aan. Astma-collecte De collecte voor het Astmafonds heeft dit jaar f. 1370,50 opge bracht, waarvoor gevers en collec tanten hartelijk dank wordt gezegd. Anjerfonds en 500 jaar Het Anjerfonds Zeeland heeft een bedrag van 4000 gulden toege kend aan het Comité 500-jarig bestaan. St.Philipsland. Het be drag dient als een bijdrage in de kosten voor het vervaardigen van een historische publicatie. Tussen 9 en 22 juni wordt door het veertigjarige Anjerfonds weer de jaarlijkse collecte gehouden. Wolfs Constructie uit Mijnsheren- land heeft plannen gehad om zich in St. Philipsland te vestigen, maar met de aankoop van een hal in Heinenoord is die hoop vervlo gen. Raadslid Kornaat heeft dat een keer in de gemeenteraad aan de orde gesteld, maar b en w ble ken er toen niets van te weten. Volgens dhr. L. Ketelaars, die met vier andere inwoners bij Wolfs werkt, zijn er onderhandelingen met Ligtendag geweest. Er is een bod gedaan op de gebouwen van Deltatechniek, maar de koop is niet doorgegaan. Het gemeentebestuur zou volgens Ketelaars niet zo alert gereageerd hebben. Hij had de burgemeester wel ingelicht en die had nog het telefoonnummer van Wolfs opge nomen, maar verder kwam er niets uit. Gemeentegarantie De heer E.J. Wallet heeft voor de aankoop van de woning Prins Hendrikstraat 39 om gemeentega rantie gevraagd. S.J.J. Everaers heeft een dergelijk verzoek inge diend voor de woning Een- drachtstraat 3. Bovengenoemde personen voldoen aan de door de gemeente gestelde eisen. De Stich ting Eigen Woning en de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten reageerden ook positief. P.M. Kunst, Korte Schoolstraat 5, heeft b. en w. verzocht de per 1 ju- ni leeg komende woning Een- drachtstraat 51 te mogen huren. H.S. van der Velde wil de woning wetwoning, Volkerakstraat 23, ko pen. De koopsom is bepaald op 67200,— k.k. Van der Velde heeft voor de aankoop van deze woning gemeentegarantie ge vraagd. Huurverhoging 1 juli worden de jaarlijkse huur verhogingen weer toegepast. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer heeft de trendmatige huurstijging vastgesteld op 2%. Tevens zal dit ministerie op 1 juli het gewijzigde woningwaarde- ringsstelsel en huuraanpassings- schema invoeren. Het huurstij- gingspercentage (2%, 4% of 6%) wordt bepaald door de kwali- teitspunten van de woning. B. en w. hebben de raad voor gesteld Mw. J.M. ten Hove (Langeweg 11 A.J.P.) te benoemen als (vijfde lid) van de beheerscommissie Ons Dorpshuis. De heer L. Bolier be dankte eerder voor deze functie. Het bestuur van de Stichting Ba sisonderwijs op Gereformeerde Grondslag heeft b. en w. verzocht om de aanschaffingskosten van de methode Engels vdor basisschool Koningin Juliana te vergoeden. Bouw woningen B. en w. hebben de raad voor gesteld om aannemingsbedrijf Ligtendag B.V. opdracht te geven om negen woningwetwoningen te bouwen in het bestemmingsplan De Luijster II en eveneens een kre diet beschikbaar te stellen van 957.006,voor de bouw. De gemeente wil aan de Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden een viertal kavels grond in het bestemmingsplan Steintjeskreek verkopen voor 50.000,om de Stichting in staat te stellen 4 woningwetwonin gen te kunnen bouwen. De ge meente wil eveneens een krediet van 402.302,— geven voor de stichtingskosten en een gedeelte van de exploitatiekosten. VliedbergentVanmorgen is om 10.00 uur in het provinciehuis te Middelburg het eerste exemplaar van het boekje 'Vliedbergen - te kens van tijd in het Zeeuwse Landschap' aangeboden aan de gedeputeerde mr. J.P. Boersma. De auteurs Kees Bos en Bas Oele hebben het boek geschreven in op dracht van de stichting Natuur en Recreatieinformatie. Het boekje gaat over het ontstaan, de functie en de karakterestieken van vlied- bergen. -2 .5 "g <u t— 2 o.— E O g. c o> T -O JC a> cc -2> c a> a> w> Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 01640-34750 "Waar hebje dat gekocht", vragen ze. "Zelfgemaakt", probeer je zo non chalant mogelijk te zeggen. En je denkt aan je PfafT. Want die heeft Hink meegeholjten om dat geruite jasje in elkaar te zetten. Zodat ruitje voor ruitje op elke naad klopt. Tja, alléén Pfaff heeft dat unieke ingebouwde dubbel stoftrans- port. Voor probleemloos en zonder geschuif naaien van streep- en ruitjesmotieven, dunne- en gladde stof fen. Zodat eigen kreaties niet van gekocht zijn te onderscheiden. Sterker nog, opvallen en gezien worden. Dus: laatje ook zo'n ideale Pfaff naaima chine demonstreren. Bij ons in de winkel staat er één voor je klaar. PFAFF u Bij onderstaande dealers kunt u het Pfaff informatiepakket aanvragen of ophalen. /Bergen op Zoom. Zuivelstraat 19, tel. 01640-35878. Breda. Lange Brugstr. 30, tel. 076-131745. Roosendaal. Nieuwe Markt 48, tel. 01650-35546. yAT^y*. markt ?6 telefoon 01 660-2480

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 10