THOLENDERWIJS flJULI 1JULI Plattelandsvrouwen Ophemert te gast UITLEENPOST OPENBARE BIBLIOTHEEK STAVENISSE ONROEREND- GOEDBELASTINGEN 1985 VACATURES BIJ VRIJWILLIGE BRANDWEER THOLEN EN SINT-ANNALAND MAANDAG 2 JUNI: KOMMISSIE OPENBARE WERKEN VERBETERING VERKEERSSITUATIE MOLENVLIETSEDIJK E.O. TE THOLEN MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAA informatierubriek van de gemeente thoien Donderdag 22 mei 1986 DE EENDRACHTBODE 5 Fter 1 juli 1986: WETTELIJKE HUURVERHOGING EN EEN NIEUW TIJDVAK VOOR HUURSUBSIDIE. z HUUR HUUR VERHOGING SUBSIDIE SPREEKUUR B. en W. modehuis JUBILEUM AANBIEDING f 35,— KORTING OP MANTELS EN REGENMANTELS Y¥MM IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1 - 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666 2955 Maandag 26 mei a.s. komt de Thoolse gemeenteraad 's middags om 14.00 uur voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar en is voor elke be langstellende toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: -Aanpassing zwembad "De Spetter" te Thoien t.b.v. gehandi capten; Door de Algemene Bond van Gehandicapten en Arbeidsongeschik ten, afdeling Thoien en Sint-Philipsland is een rapport samen gesteld m.b.t. de toegankelijkheid van gebouwen binnen de ge meente voor gehandicapten. Daarbij zijn ook de gebouwen betrok ken die in eigendom zijn bij de gemeente Thoien. Burgemeester en wethouders hebben inmiddels besloten tot het verbeteren van de toegankelijkheid van: zwembad "de Spetter" te Thoien, complex "Meulvliet" te Thoien, voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat te Sint-Maartensdijk, "de Vossenkuil" te Oud- Vossemeer, 't Ouwe Raed'uus" te Poortvliet en zwembad "Haestinge" te Sint-Maartensdijk. De raad wordt in dit stadium voorgesteld geld beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de doorgangssluis bij de ingang van zwembad "De Spetter". -Microfiches en 'bijbehorende apparatuur t.b.v. het Gemeente archief; De slijtage van de veel door bezoekers van het gemeente-archief geraadpleegde registers van de burgerlijke stand en bevolkingsre gisters neemt toe. Ook het kopiëren eist zijn tol in het slijtage proces en vraagt daarnaast veel tijd. Om te voorkomen dat de stuk ken onleesbaar worden, zullen deze belangrijke archiefbestaanden binnen enkele jaren voor het publiek gesloten moeten worden. Burgemeester en wethouders stellen voor de geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten van 1 811 -1882 en de bevolkingsregisters van voor ca. 1900 op micro-fiches te zetten. Kosten f 10.000, Voor het leesbaar maken en het maken van afdrukken van de fi ches is een zogenaamde reader-printer nodig, kosten eveneens f 10.000, Door het gebruik van de micro-fiches in combinatie met de reader-printer wordt de service-verlening door de gemeente beter; de onderzoeker kan zichzelf op de leeszaal van het gemeente-archief bedienen en hoeft de akten niet meer aan te vra gen en te wachten tot de stukken uit de bewaarplaats zijn gehaald. De raad wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen van f 20.000,- -Subsidie voor de Stichting Thoolse Dagen; In 1985 heeft de Stichting "Thoolse Dagen" de jaarlijkse aktivitei- ten ondergebracht in de festiviteiten ter gelegenheid van de viering van 500 jaar Smalstadsrechten. De extra kosten daaraan verbon den werden begroot op f 2000, Doordat H.K.H. Prinses Mar griet de fokveedag uitkoos voor haar bezoek aan Sint-Maartensdijk werd deze aktiviteit niet zoals gebruikelijk op het Pluimpotterrein gehouden in Scherpenisse, maar op de Markt in Sint-Maartensdijk. Daardoor had men minder inkomsten uit entreegelden. Het stich tingsbestuur had de hoop dat de twee andere aktiviteiten door de Smalstadsfeesten meer publiek zou trekken, waardoor de ver wachte inkomsten gelijk zouden blijven. Ten aanzien van de talen tenjacht is dit wel gebeurd, maar de trekkertrekwedstrijden waren mede door de ongeschiktheid van het terrein als gevolg van de vele regens geen sukses geweest. Het werkelijke tekort bedroeg dan ook f 5.047,-. De gemeenteraad wordt voorgesteld de stichting een subsidie te verlenen van f 3.047, -Sloop bedrijfsopstallen Aardappelhandel Van Houdt aan de Oost- vest te Sint-Maartensdijk; Na de eigendomsverwerving door de gemeente van de bedrijfs opstallen van Aardappelhandel Van Houdt aan de Oostvest te Sint- Maartensdijk is een enkele loods nog voor opslagdoeleinden in ge bruik gebleven. In verband met de rommelige aanblik en gelet op het feit dat de jeugd steeds meer beschadigingen aan de opstallen toebrengt wordt de gemeenteraad voorgesteld beschikbaar te stel len voor de sloop van het complex. Het is de bedoeling ter plekke woningen terug te bouwen. -Aanschaf methode Engels t.b.v. de Anthoniusschool te Oud- Vossemeer en de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse; In verband met de verplichte invoering van het vak Engels op de basisscholen wordt de gemeenteraad voorgesteld in te stemmen met de verzoeken van de besturen van de Anthoniusschool te Oud- Vossemeer en de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse om vergoeding van de kosten voor het aanschaffen van een methode Engels. -Uitbreiding kommissie sociaal kultureel werk en opheffing van de kommissie jeugd- en jongerenwerk; In verband met de benoeming van de nieuwe leden voor de kom missies, sport, sociaal kultureel werk en jeugd- en jongerenwerk is een oproep geplaatst in de rubriek "Tholenderwijs". In totaal rea geerden 20 personen, echter slechts één voor de kommissie jeugd- en jongerenwerk. Op grond van de verordening op de kommissie jeugd- en jongeren werk behoort deze kommissie te bestaan uit 7 leden met daarnaast een wethouder. Gezien de geringe belangstelling wordt de ge meenteraad voorgesteld de kommissie op te heffen. Omdat voor komen moet worden dat de belangen van de jeugd- en jongeren werk op de achtergrond geraken stellen burgemeester en wethou ders voor deze te laten behartigen door de kommissie sociaal kultu reel werk. Het aantal leden van deze kommissie wordt als gevolg daarvan gebracht van 7 op 9. -Benoeming leden kommissies sport, sociaal kultureel werk en de beheerskommissies voor de gemeentelijke dorpshuizen; De zittingsduur van de leden van de in de aanhef genoemde kom missies is gelijk aan de zittingsduur van de gemeenteraadsleden. Zo spoedig mogelijk na het optreden van de nieuwe raad dient de benoeming van de nieuwe kommissieleden plaats te hebben. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor aan de hand van een voordracht tot benoeming van de leden over te gaan. -Aankoop van 3 ha. industriegrond van de Coöperatieve Neder landse Champignonkwekersvereniging (C.N.C.); In een kort tijdsbestek is t.b.v. de vestiging van een aantal bedrij ven ruim 2 ha. industriegrond uitgegeven nabij de kern Thoien. De grondvoorraad industrieterrein is als gevolg daarvan teruggelopen tot circa 7000 m2. Op zichzelf een zeer comfortabele positie als dat vergeleken wordt met andere gemeenten die over een veel voud aan industrieterreinen beschikken. Duidelijk is dat de huidige grondvoorraad - zeker afgezet tegen de kontakten die er momenteel zijn met een aantal serieuze bedrijfs- kandidaten - te gering is. Burgemeester en wethouders hebben het plan op korte termijn over te gaan tot uitbreiding van het industrieterrein te Thoien. Het ligt voor de hand dat de uitbreiding tot stand wordt gebracht aan sluitend op het bestaande industrieterrein. Allereerst vanwege de reeds gemaakte infrastructurele werken, maar ook omdat de lig ging van dit industrieterrein - direkt aansluitend op het Brabants wegenstelsel - bijzonder aantrekkelijk is. Het betreft een terrein van ruim 3 ha. De desbetreffende grondei genaren wensen compensatiegrond daarvoor terug. Deze kan wor den verkregen door de aankoop van ruim 3 ha. van de direktie van C.N.C. Het gaat om het gedeelte van het terrein dat oorspronkelijk bedoeld was voor de vestiging van de alom bekende composteer- fabriek. De raad wordt voorgesteld dit perceel grond aan te kopen. -Verkoop van grond t.b.v. een wormenkwekerij; Vorig jaar werd door de raad aan de heer J. Lindhout ruim 1 ha. landbouwgrond in erfpacht uitgegeven voor het starten van een wormenkwekerij. De experimentele fase is inmiddels voorbij. De heer Lindhout heeft de gemeente laten weten dat de opzet van de wormenkwekerij in principe slaagt. Hij wenst thans tot aankoop van de grond over te gaan. De raad wordt gevraagd met het ver zoek akkoord te gaan. -Vaststelling 5e herziening bestemmingsplan "Buitengebied"; Rijkswaterstaat, direktie Zeeland, heeft een bezwaarschrift inge diend tegen de 5e herziening van het bestemmingsplan "Buitenge bied". Rijkswaterstaat richt haar bezwaar tegen het voornemen aan de Rammegors een beschermde natuurgebied-funktie te ge ven. Gesteld is dat het gebied van oorsprong is bedoeld en aange legd is als speciedepot. Het voorliggende bestemmingsplan zou die bestemming onmogelijk maken. Verwezen wordt naar een Konink lijk Besluit inzake het bestemmingsplan "Buitengebied" van de ge meente Sint-Philipsland waarin nadrukkelijk wordt uitgesproken dat het gebied niet een beschermde natuurgebiedfunktie verdient, maar een bestemming t.b.v. de opslag van baggerspecie. Feit is echter dat het Sint-Philiplandse deel van de Rammegors reeds als speciedepot is benut, in tegenstelling tot het Thoolse deel. Als ge volg hiervan heeft het Thoolse deel zich veel anders ontwikkeld. Er is sprake van een oorspronkelijk en als zodanig herkenbaar schor- rengebied met toenemende faunistische waarden. Het Thools ge bied heeft zich ontwikkeld tot een fourageergebied en hoogwater- vluchtplaats voor water- en waadvogels. Met het toenemen van de begroeiing zijn ook de broedmogelijkheden vergroot, terwijl voorts een groot aantal soorten gewervelde dieren zijn gesignaleerd en een grote bloemenrijkdom met vele soorten insekten. Burgemeester en wethouders menen dan ook dat de natuurbe scherming voor het Thoolse deel van de Rammegors moet prevale ren en stelt de raad dan ook voor het bezwaarschrift van Rijkswa terstaat ongegrond te verklaren. Voorgesteld wordt voorts de 5e herziening van het bestemmingsplan "Buitengebied" gewijzigd vast te stellen. Ook dit jaar mogen de huurprijzen weer worden verhoogd Dat gebeurt met ingang van 1 iulr 1986 De verhuurders van woningen moeten zich daarbi| aan een aantal wetleti|ke regels houden In Nederland kunnen huren slechts éen Keer per iaar wordéfl verhoogd Huurverhoging van 2% tot maximaal 6% In de meeste gevallen gaat de huur per 1 juli 1986 met omhoog Er $i|n echter ook woonrujmten, waarvoor de huur eigenlek te laag was in verhouding lot wat de woning waard is Bn die woningen kan de huurverhoging 4% of zetts 6% bedragen De verhoging wordt bepaald aan de hand van een puntensysteem, waar de verhuurder van uil moet gaan Nieuw tijdvak huursubsidie. Wellicht ook voor u. Ffer 1 juli 1986 start ook het nieuwe ti|dvak van de huursubsidie ledereen met een voor zijn o' haai inkomen te hoge huur, kan daarvoor in aanmerking komen Daar moet wel een aanvraag voor worden ingediend Ook door huurders die de huursubsidie m het verleden al hebben ontvangen zie voetnoot Folder vertelt het hoe en waarom. Om de hele procedure rond de huurverhoging en de huursubsidie te verduidelijken is er een folder in uw eigen taal beschikbaar waarin een en ander wordl toegelicht De 'older is gratis te krijgen bij gemeentes, woningenbouwverenigingen ot bi| de Stichting voor Buitenlandse Wferknemers. O Zij die een woning huren van de Stichting "Beter Wonen" en in het verleden ook reeds voor huursubsidie in aanmerking kwamen, zullen in de loop van volgende week een voorbedrukt aanvraagfor mulier ontvangen. De uitleenpost van de openbare bibliotheek te Stavenisse die tijde lijk is ondergebracht in het pand Julianastraat 5 zal met ingang van 23 mei (morgen) weer worden verplaatst naar het inmiddels ge restaureerde voormalige gemeentehuis aan de Voorstraat. De uitleenpost is elke vrijdagavond geopend van 18.45 tot 20.00 uur. Bij zuwci Iici uianuweerkorps Thoien als Sint-Annaland kan een vrijwilliger geplaatst worden. Voor aanstelling komt slechts in aanmerking hij die: van onbesproken levensgedrag is en geacht kan worden de voor de brandweerdienst vereiste karaktereigenschappen te bezitten door de aard en de plaats van zijn dagelijkse werkzaamheden en de ligging van zijn woning geacht kan worden in staat te zijn zijn taak bij de gemeentelijke brandweer naar behoren te vervullen een leeftijd van tenminste 18 en ten hoogste 30 jaar heeft bereid is de nodige studie te verrichten, teneinde zich de kennis te verwerven die nodig is voor een goede taakvervulling bij de brandweer. Zij die menen aan bovengenoemde eisen te voldoen en belangstel ling hebben voor een functie bij de gemeentelijke vrijwillige brand weer worden uitgenodigd hun schriftelijke sollicitatie binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Thoien, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Aanstelling geschiedt slechts wanneer men vol-, doet aan de keuringseisen voor het vrijwillige brandweerpersoneel, overeenkomstig de terzake geldende ministeriële richtlijnen, blij kende uit een geneeskundig onderzoek van een door burgemeester en wethouders aangewezen geneeskundige. Nadere informatie over de vacatures kan worden verkregen bij de centraal gemeentelijk commandant L.T. Steenpoorte, telefoon 01666-2955, toestel 255 (werk) of 01666-3563 (privé). De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 26 mei 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco-burgemeester P. van Schetsen en de wethouders J. Versluijs en L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt U dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21 5. Binnenkort ontvangen de eigenaren en gebruikers van onroerend goed in de gemeente Thoien de aanslag(en) onroerend- goedbelastingen over het belastingjaar 1985. De opgelegde aanslagen zijn ingevolge de verordening onroerend- goedbelastingen gebaseerd op de toestand zoals deze zich voor deed op 1 januari 1985. De tarieven zijn als volgt: Per heffingseen heid van f 3000,— is de eigenaar van een onroerend goed een be drag van f 4,92 verschuldigd en de gebruiker een bedrag van f 3,93. Voorbeeld: Stel een pand heeft een economische waarde van f 100.000, De eigenaar is alsdan aan onroerend-goedbelasting verschuldigd: 33 x f 4,92= f 162,— (na afronding op een hele gulden naar beneden). De gebruiker is een bedrag verschuldigd van: 33 x f 3,93 129,— (na afronding op een hele gulden naar beneden). De eigenaar die tevens gebruiker van het onroerend goed is betaalt f 162,- f 129,- 291,-. Indien u op 1 januari 1985 eigenaar, gebruiker of beide was van een onroerend goed, wordt u aangeslagen over het gehele be lastingjaar. Verkoop, verhuizing e.d. in de loop van 1985 hebben geen invloed op het bedrag van de verschuldigde belasting. Er ont staat in die situaties dus ook geen recht op gedeeltelijke teruggave. Verhuisde u bijvoorbeeld in de loop van 1985 naar een andere wo ning, dan wordt u toch voor het gehele jaar aangeslagen voor de woning waarin u op 1 januari 1985 woonachtig was. Uiteraard ontvangt u voor de nieuwe woning géén aanslag over het be lastingjaar 1985. Hetzelfde geldt bij verkoop van een woning. Ver kocht u uw woning bijvoorbeeld in de loop van januari 1985, dan bent u voor deze woning toch over het gehele jaar 1985 onroerend-goedbelasting verschuldigd. Overigens is het bij verkoop van onroerend goed gebruikelijk dat de notaris, die de akte van koop en verkoop verlijdt, de zakelijke lasten die op de woning drukken verrekent. Verkoopt u bijvoor beeld op 1 juli uw woning, dan ontvangt u de bedongen koopsom vermeerderd met de zakelijke lasten over het tweede half jaar van het desbetreffende belastingjaar. Wij hopen dat u bij ontvangst van de aan u opgelegde aanslag(en) met bovenstaande factoren rekening wilt houden. Voor nadere inlichtingen orptrent de aan u opgelegde aanslag(en) kunt u zich wenden tot de Hoofdafdeling Interne Organisatie, buro financiën, tel: 01666-2955, tst. 231. Onder voorzitterschap van wethouder L.J. Koopman komt maan dagavond 19.30 uur) 2 juni 1986 de kommissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. De vergadering is zoals altijd openbaar. Volgende week zullen wij in deze rubriek uitgebreid ingaan op de verschillende agendapun ten. Met enig voorbehoud zullen deze agendapunten zijn: -Rekonstruktie van de Molensingel te Thoien; -Aanschaf van een nieuwe vuilverdichter voor de gemeentelijke vuilnisstortplaats "Tuttelhoek"; -Aanleg van riolering in de Hoenderweg te Sint-Annaland (2e fase). Deze week is een begin gemaakt met de vorig jaar al aangekondig de verbetering van de verkeerssituatie op de Molenvlietsedijk te Thoien ter hoogte van de daar aanwezige scholen. Tegelijkertijd zullen de verkeerslichten op de Ten Ankerweg worden verplaatst naar de andere zijde van de kruising met de Molenvlietsedijk. Ter hoogte van de scholen worden zodanige voorzieningen getrof fen dat de nadruk komt te liggen op de langzaam verkeerbewegin- gen en de zogenaamde dwarsrelaties (de oversteekmoge- lijkheden). Natuurlijk wordt gemotoriseerd verkeer toegelaten, maar door de weginrichting moet de bestuurder zich ervan bewust worden dat een rijgedrag wordt verlangd dat in overeenstemming is met het andere straatgebeuren. De verplaatsing van de verkeerslichten zal zodanig geschieden dat deze worden opgenomen in de meest ge bruikte aanlooproute van de kinderen die uit de wijk "Buitenzorg" komen, van de kinderen die met de bus uit de richting Stavenisse komen, alsmede uit het centrum van Thoien. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten zullen de werkzaamhe den eind volgende week klaar zijn. Er zal hier en daar wat overlast voor het verkeer optreden, waarvoor wij u om begrip vragen. Nadat in 1985 de Plattelands vrouwen van het eiland Thoien in het Betuwse dorp Ophemert te gast waren, kwamen nu 45 Platte landsvrouwen van Ophemert, naar het eiland. Donderdag wer den zij in het Gemeentehuis te St. Maartensdijk ontvangen, waar wethouder J. Versluys de dames vriendelijk toesprak en de Plattelandsvrouwen-afdeling een map tekeningen van Thoien aan bood. Deze tekeningen, vervaar digd door wijlen Ben van Rooy, werden in dank geaccepteerd en als geschenk van Ophemert was er voor de reiscommissie van de Plattelandsvrouwen een album met het reisverslag 1985 aan Op hemert met de daarbij behorende foto's. De dames werden getrac- teerd op koffie (van de gemeente) en bolussen (geschonken door de gastvrouwen). Daarna volgde een rondleiding door de gemeente- vdorlichter P. Bakx en na afloop van het bezoek aan ftet gemeente huis volgde een rondrit per bus. Mevr. Saris van de eilandelijke V.V.V. gaf daarbij uitleg. De lunch was uitstekend verzorgd door de afdeling Scherpenisse en stond gereed in Het Holland Huis. Natuurlijk kon men de da mes niet laten gaan zonder een be zoek aan streekmuseum De Meestoof te St. Annaland. De tocht ging verder naar Oud- Vossemeer waar men een kijkje nam bij het bekende Smidsklokje (hier leerde men de smalle straat DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG Bosstraat 34, Bergen op Zoom Advertentie I.M. jes van Oud-Vossemeer goed ken nen) en daarna reed men naar Thoien waar in de Gasthuiskapel naast de koffie en thee met cake, het Plattelandsvrouwenkoor on der leiding van dhr. A. Ridderhof gereed stond om de dames muzi kaal te verrassen. Er werd begon nen met het Bondslied, er was een speciaal Stavenisse-lied, nog en kele Zeeuwse liederen en men sloot de rij met het Zeeuwse Volkslied. De dames werden na afloop nog toegesproken door mevr. A. Donken-de Vos, die gastvrouwe was op deze dag. Aan alle Thoolse afdelingen werd van uit Ophemert als dank een ver sierde kaars of gegraveerde bloe- menvaas aangeboden. En zoals het bij "staats-bezoeken" hoort, de dames van Ophemert gingen zelf ook niét met lege handen naar huis- zij kregen als attentie typische Thoolse lekkernijen aan geboden. Ondanks het wat rege nachtige begin van de dag, ver trok iedereen toch met zonnige herinneringen aan het eiland Tho ien en veel van de dames meenden dat een uitgebreider bezoek zeker de moeite waard zou zijn. Mi overdenking 1 Cor. 12:4: Er is verscheidenheid in genadegaven, maar het is de zelfde Geest. Over het werk van de Heilige Geest valt veel te zeggen. De Geest wekt het geloof, de Geest doet vruchten groeien en de Geest schenkt ook gaven. Gaven die dienen om mensen toe te rusten tot geloof en tot dienst aan het Rijk van Christus. Die gaven zijn er dus niet voor ons mensen zelf, om ons bijvoorbeeld te bevestigen of om ons een fijn gevoel te ge ven. Neen, charismata, zoals ze ook wel genoemd worden, zijn er ten dienste van de gemeente en zo ten dienste van de wereld. Onder andere in 1 Cor. 12 spreekt Paulus hierover. Er blijkt een grote verscheiden heid te zijn. De één heeft dit ge kregen, de ander dat. Sommige gaven maken mensen geschikt tot het uitoefenen van een ambt: een woord van kennis en wijsheid, de gave van onderwijzing en van het leiding geven. Zulke mensen zijn door de hun geschonken gave apostel, profeet, herder of leraar. Andere gaven hebben een meer algemeen karakter: het geven van hulp, het bewijzen van barmhar tigheid, het genezen van zieken. Weer andere gaven lijken meer bedoeld te zijn voor persoonlijke stichting, zoals het spreken in tongen, maar de uiteindelijke be doelingen is dat ze doorwerken, dat zo de mensen van meer nut zijn voor de gemeente. Nu wordt er wel eens gevraagd of deze gaven bovennatuurlijk zijn. De term bovennatuurlijk lijkt mij niet zo gelukkig; maar wij mensen gebruiken deze aanduiding nu eenmaal. Als men ermee bedoelt dat deze gaven met de HERE God te maken hebben, dan zijn ze in derdaad bovennatuurlijk. Maar aan de andere kant, ze heb ben alles met onze natuur te maken. De Geest schenkt deze gaven aan ménsen. Ménsen werken ermee en zo heeft het alles te maken met ménselijke aanleg en bekwaamhe den. De gave van het onderwijzen bijvoorbeeld veronderstelt een heldere geest en de bekwaamheid om te communiceren. Je moet een ander kunnen begrijpen en hem iets duidelijk kunnen maken. Ik kan me niet voorstellen dat iemand deze gave zou kunnen ontvangen, als hij deze aanleg en bekwaamheid niet "van nature" bezat. Nu mogen we deze zaak natuurlijk niet omdraaien. We mogen niet zeggen dat een heldere geest en bekwaamheid om met een ander te communiceren op zichzelf al een genadegave, een charisma van de Geest vormen. Dat zou niet overeenstemmen met het bijzondere karakter dat Pau lus aan de Geestesgaven toekent. Een andere vraag die dikwijls gesteld wordt is of deze gaven, waar Paulus over spreekt, er van daag aan de dag nög zijn. Vroeger heeft men dikwijls gezegd van niet. Ze waren alleen bedoeld voor de tijd van de apostelen. Toen waren de charismata nodig om de waarheid van het evangelie te bevestigen. Maar nu het christelijk geloof wortel gescho ten heeft, nu niet meer. Ik denk dat deze visie niet houd baar is. Ten eerste zijn er heden ten dage veel gelovigen die bewe ren dat de gaven van de Geest er ook nü nog zijn en dat ze die zelfs persoonlijk ontvangen hebben. Deze mensen vinden we veelal in de Pinkstergroepen en bij de cha rismatische beweging. Ten twee de, en dat is een bijbels argument, vinden we in de Schrift geen enke le aanduiding dat de gaven van de Geest alleen maar voor de tijd van de apostelen bedoeld zouden zijn. Daarom moeten u en ik er reke ning mee houden dat de Geest ook nü zijn gaven wil schenken. Hij is vrij om dit te doen, niet al leen de gaven die wij gewoon en normaal vinden, maar ook de ga ven die voor ons gevoel een spec taculair karakter hebben. Wat dit betreft kunnen wij nog wel het een en ander leren van de mensen uit de Pinkstergroepen en de cha rismatische beweging. De Geest wil werken. Daartoe is Hij met Pinksteren uitgestort. Het gaat er maar om of wij daar de ruimte voor geven. Thoien, J.A. Droogendijk. Een nieuwe sigaret opstekend, luisterde ze. Maar het bleef stil. In de Feldmanlaan reed om deze tijd nauwelijks nog een auto. Op een gegeven moment kwam ze tot de ontdekking, dat ze het koud had. Opstaande, liep ze naar de thermostaat bij de deur. Ben had hem bij zijn vertrek kennelijk lager gesteld, want hij stond op zeventien. Ze draaide door naar twintig en hoorde meteen de kachel aanslaan. Daar na ging ze weer in de leunstoel zitten, opnieuw luisterend. Maar niets verbrak de stilte buiten de woning. Geleidelijk aan werd het warmer in het vertrek. Grada ging wat behaaglijker zitten. De natuur liet tenslotte zijn rechten gelden: haar oogleden zakten en sloten tenslotte haar niets- ziende ogen toe. De verwarmingskachel sloeg af, toen de verlangde temperatuur was bereikt, maar Grada Feit was weggezakt in een welda dige slaap. Zo vond Ben van den Ogenaller haar, toen hij kort na mid dernacht de kamer betrad. In een dusdanige diepe slaap vezonken, dat ze hem helemaal niet gehoord had. Behoedzaam kwam de man verder, zijn koffer neerzettend. Tot hij vlak voor haar stond. Op dit moment viel alle leed en moeilijkheden van de laatste acht en veertig uren als een centenaarslast van hem af. Hij zag haar borst rustig op en en neer gaan. Pas nu realiseerde hij zich duidelijk en klaar: ze is lief, ze is een schat. Wat een verschil met Reina, die nog altijd enkel aan zichzelf denkt en het nauwelijks interesseert, wat er nu met Hannelies moet ge beuren. Die enkel aan pretjes denkt en intussen uitrekent, hoe lang ze daar in dat dorp kan blijven, wanneer ik regelmatig geld overmaak. En dan deze jonge vrouw. Die spontaan hem hielp bij het installeren van zijn woning en daarna regelmatig kwam om eten te koken en het huis schoonhouden. Hier zit ze op mij te wachten en omdat het zo laat is geworden, viel ze in slaap. Hij begreep alles: ze is hierheen gekomen om me bij te staan. Een steun te zijn. Ik heb haar eigenlijk nooit hele maal maar waarde geschat, al zei ik van wel. Dat ze bovendien een vrouw is, nog altijd een knappe vrouw, merk ik nu eigenlijk pas goed. Ik had enkel mijn gedachten maar bij al die ellende van de laatste tijd, die mijn egoïstische ex-vrouw heeft veroorzaakt. Dat heb ik me veel te veel aangetrokken. Waardoor ik soms niet in slaap kon vallen en waar door ik zoveel gedronken heb de laatste dagen. Ben ik eigenlijk geen idioot. Terwijl zo'n prachtvrouw als Grada mijn partner wil zijn? Voorzichtig boog hij zich over de slapende heen en drukte zacht zijn lippen op hare. Door deze beweging werd ze wakker en sloeg de ogen op. Automatische strekte ze haar slanke armen en legde die om zijn hals, de man dicht tegen zich aantrekkend. Daardoor verloor hij zijn evenwicht en kwam op haar schoot terecht. Maar opnieuw vonden hun lippen elkaar in een indringende, passievolle zoen. Een hele poos later zaten ze naast elkaar en dronken koffie, die Grada opnieuw had gezet. Hij vertelde: "Ik heb haar opgezocht. Met de ge dachte in mijn hoofd haar over te halen het nog eens opnieuw te probe ren samen, hier, in dit huisje. Een streep zettende onder alles, wat voorbij is en enkel aan de toekomst denken. Samen. In de hoop, dat Hannelies dan spoediger vrij komt... Maar met Reina is niet meer te praten, Grada. Als je het mij vraagt, is ze niet normaal meer. Ze zit daar in een klein Spaans dorpje op nog geen twintig kilometer afstand van de Franse grens. Met de auto is het bij haar vandaan een klein uurtje rijden naar Petit-Pouton, waar de gevangenis is en ze Hans heb ben ingesloten. Ze mag hem nu eens in de week bezoeken: een kwar tiertje. Voor de rest zit ze op haar pensionkamer uit te rekenen, hoe lang ze daar kan blijven wonen, als ik regelmatig de alimentatie over maak. Ik kreeg ook de indruk, dat ze niet goed meer terug durft te ko men, omdat ze nog zoveel moet betalen. Hoewel ze het niet heeft ge zegd neem ik aan, dat er nog verscheidene schuldeisers geld van haar moeten hebben. Die ze dus ontvlucht heeft. Mij beschouwt ze als een vreemde, wijt alle ongeluk aan mij. Enkel het feit, dat ik nog geld heb, interesseert haar. Ze heeft me voor de voeten gegooid, dat ik haar met die dertigduizend gulden heb bestolen. In haar enigszins verwrongen brein leeft de langzaam vastgewortelde gedachte, dat na de scheiding alles voor haar was, dus ook het huis. Die hypotheek van dertigduizend beschouwde zij als een blote formaliteit, die in werkelijkheid dus geen enkele waarde had. Ze heeft dit blijkbaar zo vaak zichzelf ingeprent, dat ze het helemaal geloofde". Hij haalde de schouders op. "Ze dreig de me zelfs met de Spaanse politie, om me te laten arresteren. Want in haar ogen ben ik een dief. Nee, Grada, als je het mij vraagt, is ze niet meer normaal. Enfin, ik ben maar weer gegaan, want ze was wer kelijk in staat de politie te laten komen. Achteraf verwondert het me nog, dat ze me niet voor ik weer de Franse grens overging, achter haalde". "Een toen ben je bij Hans op bezoek geweest in de gevangenis", zei Grada knikkend. De man keek haar enige ogenblikken verbaasd aan. "Hoe weet jij dat? Ja, 't is zo: vanmorgen ben ik bij hem toegelaten". Ze glimlachte. "Dat lag immers voor de hand? Als je er toch in de buurt bent?" "Dat is zo. Ik was gisteren in Petit-Pouton. Het is maar een klein stadje; de gevangenis is een soort vesting, ligt zeker een hon derd meter hoger dan de plaats zelf. Daar is ook de rechtbank. Een dood stadje, naargeestig. De helft van de bevolking daar heeft iets met die gevangenis te maken: cipier of op het kantoor of anderszins. Er is ook een Nederlandse consul. Die heb ik gesproken. Hij zou proberen te bewerkstelligen, dat ik Hans zou mogen zien en spreken. Maar zon dags kon dat niet. Ik moest daarom tot vandaag wachten. Om elf uur mocht ik binnen. Verschrikkelijk, zo'n Franse gevangenis. Daar kun je met recht spreken van een kerker". "Hoe ging het met de jongen? Was hij blij je te zien?" "Blij? Nauwelijks, denk ik. Hij is zwaar verbitterd, omdat men hem heeft opgesloten. Voor nog geen honderd gram hasj volgens hem. Maar de consul zegt heel iets anders: Hij had heroïne bij zich, in buis jes in de voering van zijn kleren genaaid. Dus kennelijk met de bedoe ling die rommel over de grens te smokkelen. En - alweer volgens de consul - verergert dat het misdrijf. Ik heb vanmiddag ook de Franse advokaat gesproken, die hem terzijde staat. Volgens mij heel geschikt, maar realistisch: wie zijn gat brand moet op de blaren zitten. Hij zei: Aan mij de taak om te trachten zalf te krijgen; dan voel je het niet zo. Echt Franse beeldspraak. Daar zijn ze altijd nogal sterk in geweest".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5