PZEM sluit bureau bouw kerncentrales HK Thoolse molen de Hoop weer levend monument op 250ste verjaardag Tomograaf komt eraan Later ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND ■bouman potter Verlies van 1750 gulden voor tuinder L. Hage uit St. Annaland Uien 23 cent SGP wint op Oesterschelp Vrijwillig molenaar Huiskamp stimuleerde restauratie Ufi -4T6T Donderdag 15 mei 1986 42e jaargang no. 26 Opnieuw stembus Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel A.J. SCHOT zn. b.v. PvdA domineert op gem. mavo Uit voorzorg voor eventuele besmetting met radioac tiviteit is vrijdagmiddag 1500 kg spinazie vernietigd in de kas van tuinder L.Hage aan de Zoetwaterweg tussen St. Annaland en Stavenisse. Dat betekende een verlies van zo'n 1750 gulden, ter wijl het verbod om spinazie te eten de volgende dag al weer werd opgeheven. Consument benauwd Er zit niks in Spinnijdig 't Kost kapitalen Vertrouwen veiligheid Borssele 'ongeschokt' De Raad van Bestuur van de PZEM heeft maandag besloten het werk van het bouwbureau kerncentrales op te schorten. Veertig mensen waren bezig met de voorbereiding van één of mogelijk twee nieuwe kern centrales te Borssele of elders in Nederland. Zij gaan terug naar hun energiemaatschappijen of ingenieurs bureaus. Er is al acht miljoen gulden uitgegeven, waarvan 2 1/2 miljoen gulden ten laste van de PZEM komt. Er wordt nu overwogen om kolencentrales uit te breiden. Deugdelijk DEZE WEEK: Het stadje Tholen lag vrijdagmiddag tijdens een mot regen in 't frisse groen, toen wethouder Koopman op de winderige galerij de gerestaureerde walkorenmolen de Hoop officieel in gebruik stelde. Iets meer dan 250 jaar na de eerste steenlegging was de Thoolse molen weer maalvaardig. Terwijl de gasten afdaalden - langs verschillende tentoonstellingen - en 't graan tot meel zagen vermalen, lagen bij het bereiken van de begane grond, de broden al gereed. Drie molens Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs I 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Nog een weekje rest het Neder landse volk als het wordt gevraagd om voor de tweede keer een hokje rood te maken. Ondanks verwoe de pogingen van alles en iedereen die met politiek van doen heeft, lijken de gemoederen in onze streek minder te zijn beroerd dan toen het ging om de keuze van on ze plaatselijke overheid. Hoe dichter men bij het vuur zit, hoe beter men zich nu eenmaal warmt. Iedereen kent in eigen om geving vrijwel iedereen en al zul len ook de landelijke politieke kopstukken niet onbekend zijn voor een groot deel van onze in woners, ze staan toch wat verderaf dan die eigen mensen, die inmid dels het nieuwe gemeentebestuur vormen. Viel er aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen van deze en gene lijsttrekker nog een fotootje in de bus, wat men nu ziet als landelijke politieke recla me, doet soms denken aan kinde ren die aan het spelen zijn. Het grenst soms aan het belachelijke wat wordt gedaan om maar publi citeit te krijgen. In deze verkie- zingsweken zal een buitenlander zich ook wel eens verbazen over dat zogenaamd nuchtere volk. Met deze enigszins sarcastische benadering wil niet worden be weerd, dat de landelijke verkiezin gen geen belangrijke zaak zijn. Integendeel, het voorrecht in vrij heid de stem naar keuze te kunnen uitbrengen, is op zich al van zoda nige betekenis, dat men alleen daardoor als het ware de morele plicht heeft er zich niet aan te ont trekken. Daarnaast staan nog genoeg be langrijke zaken op het spel voor de komende parlementariërs, die het beleid van het nieuwe kabinet zullen gaan controleren. In onze tijd zullen vooral zaken als kern energie, kruisraketten, sociaal be leid, werkgelegenheid, euthanasie en zure regen een rol spelen, leder bepaalt de prioriteit daarbij naar eigen inzicht. Al die onderwerpen en nog veel meer moeten voor alle stemge rechtigden voldoende reden zijn komende woensdag de gang naar het stemhokje te maken. Dan mag de grote ijver van de politici gedu rende de laatste weken en dagen, inclusief de daarbij wel of niet ge dane beloften met de nodige kor rels zout worden genomen, wees ervan overtuigd, dat elke partij en ieder parlementslid op zijn wijze en vanuit zijn programma weer zal pogen serieus het landsbelang te dienen. Dat kan dan in de ver kiezingstijd wel eens anders lij ken, maar in de kern is dat toch zo. Alleen de benadering kan uiteraard zeer verschillend zijn. We kunnen ons echter ook niet in denken, dat ons land met een 'eenheidsworst' gediend zou zijn. Schroom daarom woensdag niet de partij van uw keuze te stem men. Niet 'geschoten' is zeker ge mist. (G.H.) Viswinkel Eendrachtsweg 15, Tel. 01660-2540 er is weer geep! Zeeuwse paling vanaf 11.75 per kg. regelmatige aanvoer Thoolse bot dorade filet (roodbaars) Tarbot en griet De PvdA is als grote winnaar uit de bus gekomen bij de Keesing scholierenverkiezingen gisteren middag op de gemeentelijke mavo in Tholen. Maar liefst 50 van de 77 stemmen (64.9%) gingen naar de socialisten. De VVD kreeg 18 stemmen (23.4%), het CDA 6 stemmen (7.8%) en D'66 2 stem men (2.6%). Dat de kleine partij en niet in trek waren, blijkt uit het feit dat geen enkele andere lijst nog een stem kreeg. Eén stem was ongeldig. De leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 konden kiezen uit 13 partij en, terwijl er op het biljet een blanco regel was, waarop een van de ontbrekende partijen kon wor den ingevuld als men daarop zijn stem wenste uit te brengen. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx fungeerde als stembureau en de gemeente had een stembus en stemhokje ter beschikking gesteld. De twee laagste klassen waren alleen via de verkiezings krant voorbereid, maar de derde klas had zich tijdens de lessen maatschappijleer grondig in de landspolitiek verdiept. Vier ge meenteraadsleden van verschillen de partijen waren te gast in een maatschappij leerles. lïiinder Rien Hage zette vrijdagmiddag de freesma chine in 1500 m2 kasspinazie, terwijl de Bergse vei lingdirecteur Hagenaars de zeis hanteert onder het toeziend oog van de KC B-controleurs Van den Hoek en Bartels. Rechts veilingvoorzitter Franken. Vijftienhonderd kilo spinazie vernietigd Het kwam dan ook hard toen, toen Rien Hage onder toezicht van twee medewerkers van het Kwaliteits Controle Bureau voor groente en fruit(KCB) en twee ver tegenwoordigers van de Veiling Bergen op Zoom de frees zette in 500 m2 prachtige spinazie. Tuinder Hage vond de voedselver- nietiging een overdreven zaak om dat de spinazie niet op de aanwe zigheid van radioactiviteit gecon troleerd was. Bovendien stond de spinazie in de kas en ten derde was er alleen leidingwater en water uit de veertien meter diepe zoet wa terbron gebruikt in plaats van re genwater. De nog zeldzaam aanwezige kasspinazie werd echter over één kam geschoren met de spinazie in de koude grond. Het ongeluk met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl en de daardoor verhoogde radio activiteit leidde in Nederland tot voorzorgsmaatregelen als het bin nenhalen van de koeien en het ver nietigen van spinazie. Beide ver boden zijn inmiddels opgeheven: vorige week woensdag ten aanzien van de koeien en zaterdag wat be treft de spinazie. Ook op Tholen en St. Philipsland had dat gevolgen. De tuinders za gen hun prijzen voor sla en radijs aanzienlijk dalen, want de consu ment was bang om verse groente te eten. In de winkels zag men sterk uitgedunde vakken blik- en potgroenten en papieren bij de verse groenten met het opschrift: 'Goedgekeurd door de Keurings dienst voor Waren'. Alleen.witlof, dat uit de schuur komt, liep nog uitstekend. "Ik ben ervan overtuigd dat er niks geen radioactiviteit in zit", zei de Bergse veilingvoorzitter Franken in de kas van tuinder Ha ge. Samen met veilingmeester Ha genaars en de KC B-controleurs Bartels en J. v.d. Hoek uit St. Maartensdijk was hij vrijdagmid dag naar St. Annaland gekomen om de maatregel van het Centraal Bureau uit te voeren. Tuinder Van Gorsel uit St. Maar tensdijk had het getroffen. Die had vorige week zijn laatste spina zie geveild tegen prijzen van f 1,40 tot 2,00 per kilo. Hage, die met Pasen al een kas spinazie had geleverd, had zijn tweede oogst nog niet weg. Woensdag waren er 40 bakken gesneden die in de koelcel stonden en vrijdag zou de rest van de oogstbare spinazie volgen. Voorzitter Franken begoot 1 m2 spinazie met water, wat altijd ge beurt voor de oogst met het oog op de betere houdbaarheid. Ver volgens werd de spinazie gesneden en gewogen, waaruit bleek, dat er drie kilo per m2 zat. Op een totaal van 500 m2 betekende dat 1500 kg- Hage dacht de spinazie later wel eens te kunnen vernietigen, maar dat moest direct onder toezicht gebeuren. Franken hanteerde de zeis en Hage reed er een paar keer met de freesmachine doorheen. "In een portie spinazie zit een tiende van de radioactiviteit die je bij het nemen van een röntgenfoto opdoet", zegt Rien Hage. Het KCB neemt geen risico. "Ik doe dit voor het nageslacht", zegt controleur Bartels. "Spinazie neemt de laatste groeidagen veel vocht op. Ik maak me bezorgd over de gevolgen van radioactivi teit voor de erfelijkheid." Veilingvoorzitter Franken zegt zich er 'spinnijdig' over te maken. "Het kost de land- en tuinbouw miljoenen guldens voor de markt weer hersteld is. Behalve spinazie is alles vrij, maar de prijs van alle produkten is ingestort en dat is een trieste zaak." Er was vrijdag nog onvoldoende meetapparatuur om per partij groente op radioactiviteit te con troleren, maar vanaf maandag zou dit op de veiling gebeuren. "De eonsument hoeft niet bang te zijn voor verse groenten als sla, bloemkool, prei", bezweert Fran ken. De normale doordraaiver- goeding voor de tuinder is - af hankelijk van de kwaliteit - 13 of 8 cent per kilo. Voor de vernietig de spinazie krijgt tuinder Hage 20 cent per kilo, maar bij normale verkoop had hij er wel 1,50 voor kunnen krijgen. Er komt echter maar 300 in plaats van 1750 gul den binnen. "Het kost kapitalen", zegt Fran ken. Tuinder Hage telt z'n zaad en kunstmest op en komt dan al aan 150 gulden om over arbeidskosten helemaal maar te zwijgen. "En het gekke is, we hebben voor de beregening alleen leiding- en bronwater gebruikt." De tuinders begrijpen het niet, te meer niet omdat de artsen van de hoofdinspectie voor de volksge zondheid een brief gekregen heb ben, dat er zonder gevaar groente kan worden gegeten. Hage heeft nog 200 m2 spinazie staan, dat nog niet oogstbaar is. In juli wordt de kas afgebroken omdat er dan een grotere nieuwe- wordt gebouwd. Daarom was hij vrijdag niet van plan verder nog wat aan de 'vernietigde' spinazie te doen. "Ze kunnen barsten." Hage wijst op de verdere gevol gen. "Onze expediteur Van Driel heeft nu ook 1500 kg minder te vervoeren." Veilingvoorzitter Franken vindt Binnen enkele dagen zal staatsse cretaris Van der Reijden van volksgezondheid positieve uit spraken doen over de mobiele computer-tomograaf voor Zee land. Dat werd maandagavond duide lijk tijdens een CDA-bijeenkomst in Oud-Vossemeer. Kamerlid drs. M. Beinema liet daar weten, al drie keer vragen aan de staatsse cretaris gesteld te hebben. "Na twee keer nee, heb ik de stellige in druk, dat er nu een positief ant woord komt. Doorslaggevend is daarbij de inzet van Zeeland, dat door middel van de financiële ac tie van de stichting Kankerpreven tie heeft laten blijken, dat het de mobiele computertomograaf op prijs stelt", zei Beinema. Statenlid E.Ph. Nieuwkerk had uit contacten met medisch direc teur Krijger van Lievensberg be grepen, dat het Bergse ziekenhuis zonder voorwaarden wil mee doen. Voor Thoolse en Fliplandse patiënten is dat belangrijk omdat de mobiele apparatuur dan ook enkele uren per week bij Lievens berg komt te staan. Nieuwkerk benadrukte, naar aan leiding van uitspraken van specia listen, het patiëntvriendelijk ka rakter van een mobiele CT. Veiling Sint Annaland dinsdag 13 mei: Uien maat 40 opwaarts klas se 2NL 23.30. Aanvoer 28 ton. dat de tuinbouw deze schade niet alleen mag dragen. "We moeten 't zover zien te krijgen, dat de ge meenschap dit allemaal betaalt." Dat blijkt uit mededelingen van de PZEM en statenlid E.Ph. Nieuwkerk, lid van de Raad van Bestuur, op een CDA-bijeenkomst in Oud-Vossemeer. In het Gemeenschappelijk Bouw bureau Kernenergiecentra- les(GBK) nemen behalve de PZEM ook de energiebedrijven PLEM(Limburg), PNEM(Bra- bant) en EPON(Oost- en Noord- Nederland) deel. De duur van de opschorting van de werkzaamheden hangt af van de verdere ontwikkelingen rond de planologische kernbeslissing inzake de uitbreiding van kerne nergetisch vermogen in Neder land. De PZEM heeft overleg ge voerd met de partners in het GBK, die naar verwachting een soortge lijk besluit zullen nemen. Volgens Nieuwkerk gaan de personeelsle den van het GBK 1 juli terug naar hun bedrijven. Naar aanleiding van het ongeluk in Tsjernobyl zegt de Raad van Bestuur, dat haar vertrouwen in het personeel van de kerncentrale Borssele, alsmede in de deugde lijkheid en bedrijfsveiligheid van de installaties, ongeschokt is. De Raad van Bestuur wacht de evaluatie van het ongeluk met de kerncentrale te Tjsernobyl af. Dit geldt ook voor de beslissingen die te zijner tijd op centraal over heidsniveau als gevolg van deze evaluatie zullen worden genomen. De SGP heeft de scholierenverkie zingen op de LHNO De Oester schelp te Tholen gewonnen. Deze partij kreeg 21 van de in totaal 65 stemmen die konden worden uit gebracht (32.3%). Als tweede ein digde de PvdA met 15 stemmen (23%). Het CDA had 9 aanhan gers (13,8%). D'66 kreeg 7 leerlin gen achter zich (10.8%). Vijf VERVOLG PAG. 5 WONINGINRICHTING - tl li k Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie 1M Opnieuw stembus Ook hier werd spinazie ver nietigd De Hoop is nu weer spring levend Komt de tomograaf eraan? SGP eensgezind voor behoud derde zetel VVD vindt PvdA onbetrouw bare bondgenoot CDA wil stoppen RPF wil schermen torens van Babel burgers meer be- Avondje kernenergie in St. Philipsland Klederdrachttegels Meestoof de Zaterdag penisse braderie in Scher- Hoe er vier jaar geleden werd gestemd Stemmen van lezers over Ko ninginnedag en Sloth Concordia Tholen viert drumbandjubileum met festival Kampioen SPS met nieuwe trainer terug in KNVB Zaterdag Eendrachtcup-finale WHS-Vosmeer EEN GEESTIG WOORD WERKT MEESTAL MEER UIT DAN EEN GIFTIG WOORD Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's In verband met het publiceren van de uitslag van de Tweede Kamer verkiezingen verschijnt de Een drachtbode donderdag 22 mei la ter dan gewoonlijk, namelijk 's middags in plaats van 's morgens. Wethouder Koopman knipt niet graag linten door, maar dat had vrijwillig molenaar Huiskamp goed op gevangen door voor een touw te zorgen. Daarmee werd vrijdagmiddag de vang gelicht van de Hoop, waarmee de gerestaureerde Thoolse molen officieel in gebruik werd genomen. Mevr. Hack, bestuurslid van de Hollandsche Molen, kijkt of het gelukt is. De vlaggen op het prachtige ga zon bij de molen wapperden fier. Opnieuw was er een monument in ere hersteld. De molenaars uit Hoek, Cadzand, Wateringen, Scherpenisse, St. Maartensdijk en St. Annaland genoten met de ge meentebestuurders en andere gasten. "De gemeente heeft me in 1977 geanimeerd om vrijwillig mole naar te worden", zei dhr. O. Huis kamp even later in de Gasthuiska pel. "Bij Rijstenbil in Scherpenis se heb ik het vak geleerd en in 1980 werd ik gediplomeerd. Dan tref je - zeker van binnen - een enorm slechte molen de Hoop aan. Bij de gemeente heb ik steeds een willig oor gevonden om zaken te verbeteren en elke keer was er wat. Het 250-jarig bestaan dit jaar was de dwang om er vaart achter te zetten en vandaag hebbed we een verschrikkelijk mooie molen in gebruik genomen. Heel erg be dankt, want ik ben er bijzonder blij mee", aldus vrijwillig mole naar Huiskamp, leraar aan Ter Tolne. Tholen had rond 1343/44 drie molens, zo blikte wethouder Koopman terug in de historie. Ze VERVOLG PAG. 5.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1