Stralende Koninginnedag met volop feest Nog meer lintjes Woensdag 7 mei 1986 DE EENDRACHTBODE 9 In alle kernen op Tholen en St. Philipsland heeft men op de zonnige Koninginnedag 30 april van de festivi teiten genoten. Tholen vrolijk Rommelmarkt: 7046 - Fabeltuin plus groep 1, 2 en 3 in Meulvliet Spelletjes op het plein - en de fietstocht Oud Vossemeer K38 modelvliegtuigen St. Annaland: hele dag feest Demonstraties 'shÊêiJI Voorbeeldig Oriëntatierit 61 deelnemers Rommelmarkt tegenvaller Stavenisse: een groot succes bij de Schalm Zestien spelletjes St. Maartensdijk: Elfstratentocht Poortvliet: zakje fruit Scherpenisse: stoelendans Wielerronde St. Philipsland: grote belangstelling Spijkerpoepen Aan het einde van de 30e april zag men overal een heleboel tevreden en zelfs al wat gebruinde gezich ten. Een groot deel van deze men sen had er tijdens deze Koningin nedag weer heel wat bijgeleerd. Jong en oud kwam in Tholen aan zijn of haar trekken - met de rom melmarkt, de fietstocht, de wan deltocht, de spelletjes of het pop pentheater. Maar ook de "luilak ken", die zomaar lekker op één van de terrassen verpozing zoch ten, mochten niet klagen, 's Mor gens om 9 uur, toen het nog wat frisjes was, kwam de schooljeugd onder muzikale begeleiding van Concordia naar de Markt waar op de kiosk wethouder Versluys en zijn echtgenote reeds present waren om de aubade in ontvangst te nemen. Dhr. Kousemaker diri geerde samen met dhr. P. Steyns de muzikanten en zangers. Maar eerst werden door Scouting Hee- netrecht de vlaggen gehesen. De jeugd, getooid met zelfgemaakte mutsen en veel vlaggen, zong ach tereenvolgens het Zeeuwse Volkslied, de canon "Kom mee naar buiten, een lied dat door dhr. van Dis geschreven was op de melodie van de Zilvervloot, het (nog steeds moeilijke lied 'Ding- dong') en men besloot met het Wilhelmus. Dhr. Versluys dankte de jongens en meisjes voor deze aubade aan het Vorstenhuis en hij stelde met genoegen vast dat de band met het Oranjehuis nog vol op leeft. Besloten werd met een Driewerf Hoera! Na de aubade werden de kinderen naar hun ver schillende bestemmingen verwe zen en aan het publiek dat op de Markt achterbleef werd uitdruk kelijk meegedeeld dat de Rom melmarkt pas om 10.00 uur van start zou gaan. De rommelmarkt werd zoals van ouds weer op Koninginnedag ge houden. Uiteraard leverde dat wel wat problemen voor Concordia en de jeugd die hun standplaats voor de aubade op de brede stoep moesten zoeken, doch de gezellige sfeer tijdens deze dag was met de komst van de Rommelmarkt wel grotendeels weergekeerd. Natuur lijk was ook het zonnige weer een grote bijdrage voor het slagen van alle festiviteiten op de 30e april. De rommelmarkt die deze keer werd georganiseerd door de jetigdclubs van de Gereformeerde kerk, de Herv. Gem. Immanuel en de Scouting Heenetrecht lever de in totaal 7046,— bruto op. Vanaf 10.00 uur was het overstel pend druk. Men kon werkelijk over de koppen lopen. Van hein de en ver komt men kijken naar de vele boeken, meubels, de prul laria, en alle andere zaken als en veloppe trekken, grabbelton, pijltjes gooien en koek- en zopie. Veilingmeester G. van den Hoven bood ook nog enkele leuke zaken te koop aan. Enkele oude scha len, een kast, wat curiosa, allerlei zaken die bij opbod goed geld op brachten. Het was ouderwets ge zellig en ook het Welfare-werk was weer present met hun artike len en hun verloting. Dankzij een goede geluidsinstallatie kon ieder een meeleven met het marktge- beuren. Het was al ver in de mid dag toen de medewerkers van de rommelmarkt hun laatste dozen in "de Mammoet" gooiden om het naar het Tuttelhoekje te laten brengen. Ondertussen hadden veel bezoekers toch weer een slaatje geslagen uit het grote aan bod van deze dag en de organisa tie was content. De peuters van de Fabeltuin geno ten met volle teugen van hun uurtje spelen in de grote zaal van Meulvliet. De voetballertjes in de dop zweetten ervan en de frites met appelmoes smaakte daarna dan ook uitstekend. De kleuters en le klassertjes keken naar het Poppentheater "Robhetty" dat de avonturen van kabouter Wit- baard liet zien. Het verhaal dat door Rob Veenstra geschreven was en de poppen van Hetty Veenstra-Welman, leverden tij dens het spel dat in drie bedrijven gespeeld werd, veel plezier en spanning aan de kijkertjes. De uitbundige reacties vanuit de zaal op de gebeurtenissen in het ka bouterdorp waren voor het echt paar Veenstra het mooiste resul taat. Kruimelbaard, de elfjes, en natuurlijk Witbaard - ze zullen niet gauw vergeten zijn. De kinderen van de groepen 4 en 5 (2e en 3e klas) werden op het eigen schoolplein, of in de ge meenschapsruimte van de school door bereidwillige ouders enkele uurtjes beziggehouden met aller hande spelletjes. En als er mensen zijn die nog steeds iets blijven zeg gen over kussengevechten en mastklimmen van vroeger, die moeten maar eens een kijkje ne men tijdens zo'n spelletjes ochtend. Er is nog veel meer leuks te doen! Het is op zo'n dag heel prettig te constateren dat niet al leen het personeel van de scholen, de besturen en Ouderraden, maar nog véél meer ouders bezig zijn met de jeugd. Want zonder vrij willigers kan het niet. De fietstocht die voor de kinderen van groep 6, 7 en 8, en vanaf half elf ook voor de volwassenen uit geschreven was, werd een succes. Alleen reden slechts 35 volwasse nen mee, maar de jeugd zag en leerde een heleboel over de pol ders en boerderijen in de omge ving. Men mocht o.a. een kijkje nemen in een ouderwetse bak- keet. Er waren prachtige gevelste nen te zien, er werd iets gevraagd over bomen en vogels, de onder delen van een oude ploeg moesten worden genoemd en men leerde iets over de boerderij "Huys Ver- muyden". Maar het klapstuk van deze tocht was toch wel het be zoek aan de veehouderij van dhr. Vissers in de Razernijpolder. Daar stond wat te drinken klaar en kon men de stallen bekijken. Er was om 10 uur 's ochtends een kalfje geboren en rond half één ging het jonge dier voor het eerst op zijn pootjes staan. Dat was een biologieles in natura! De spreek woorden die verzonnen moesten worden over koeien en kalfjes le verden toen ook niet veel moeite meer op. Dhr. Huiskamp, vrijwil lig molenaar van de jarige "De Hoop", hield een generale repeti tie voor zaterdag 10 mei a.s. - de Molendag. Iedereen die de tocht meereed nam een kijkje in de mo len en vanaf de stelling had men een schitterend gezicht over het zonovergoten Tholen. Nadat men via de travaille op de Markt en het zebrapad op de Molenvlietsedijk de eindstreep had bereikt, kon men daar controleren hoeveel vragen men goed of fout had. Er was diverse keren pech onderweg geweest, lekke banden maar ook gevolgen van ondeugdelijk mate riaal, maar alles werd dankzij vrijwillige hulptroepen weer in or de gemaakt. Er was nauwelijks tijd om een glaasje Oranjebitter te drinken, of te lunchen, want van af 14.00 tot 16.00 uur konden de natuurliefhebbers starten voor de Wandeltocht van de Natuurvere- niging Tholen. In samenwerking met het V.V.V. die voor het druk werk zorgde en die deze tocht graag willen promoten, wandel den de ruim 150 deelnemers, ge wapend met pen en papier langs paden in het Bosje, over de Dijk, langs de Kaai en door de oude straatjes van Tholen. Hoewel de opgaven niet gemakkelijk waren, kregen van deze tocht toch de in druk dat de deelnemers (al dan niet lid van de Natuurvereniging) over het algemeen goed op de hoogte zijn met het natuurschoon van Tholen. Er was voor de beste oplossingen een zakje zaad voor wilde planten beschikbaar. Het was een leuk initiatief dat veel goodwill kweekte voor de aktieve Natuurvereniging Tholen. Zij zul len tijdens de Molendag ook aan de weg timmeren rond de pas ge restaureerde molen en de speciale tentoonstellingswerkgroep zal de vereniging eveneens presenteren. Concordia wandelde ook in de middaguren nog eens door de warme straten van Tholen en de mensen die daartoe nog behoefte voelden konden 's avonds nog dansen en gezellig bijeen zijn tij dens één van de Oranjebals. Het was een plezierig Koningin- nefeest! Het Oranjecomité kan terugzien op een geslaagde dag. Om half 8 riep trompetgeschal de inwoners op voor de viering. Muziekvereni ging O.V.M. haalde de kinderen bij de scholen op en daarna ging het naar de Vossenkuil, waar vele belangstellenden zich hadden ver zameld. Voorzitster mevr. Van Engelen sprak een welkomst woord en bedankte alle vrijwilli gers voor de medewerking. Ze zei tevens als voorzitter te gaan stop pen nu het comité 15 jaar bestaat. Een speciaal woord van welkom richtte ze tot de plaatselijke raadsleden Th. Aarnoudse en J.L. van Gorsel en ere-voorzitter pastoor A. Vermeulen. Vervol gens werden het Wilhelmus, het Zeeuwse volkslied en een aantal vaderlandse liederen ten gehore gebracht. Vervolgens ging het naar sportpark De Vossenberg voor de kinderspelen. Het comité had voor diverse spelletjes ge zorgd, met als grootste attractie een zeephelling. Alle kinderen kregen een vaantje en voor de school kregen de winnaars een standaard. Rond het middaguur verzorgden de broers Walhout een adembenemende vliegshow met modelvliegtuigen, 's Middags konden jong en oud meedoen met het dorpsspel, waarbij het Oran jecomité voor koffie en limonade zorgde. Het spel eindigde bij de Vossenkuil, waar iedere deelne mer een versnapering kreeg, 's Avonds waren er wielerwedstrij den. De uitslagen daarvan zijn als volgt. Meisjes 6-8 jr.: 1. Danila Hop mans, 2. Leontien Brouwer, 3. Madeleine Brouwer, 4. Yvonne Uyterlinde. Jongens 6-8 jr.: 1. Coen Hage naars, 2. Frank de Kieviet, 3. Rob v.d. Hoven. Meisjes 9-12 jr.: 1. Rosemarie Pons, 2. Ilse Graauwmans, 3. Pe- pita v.d. Laak, 4. Janny Tange, 5. Wilma Oostdijk, 6. Lianne Tange. Jongens 9-12 jr.: 1. Arnold Hop mans, 2. Jeroen van Westen, 3. Arjan Hommel. Jongens 13-15 jr.: 1. Marco Hen- drikse, 2. Arjan Verreijen, 3. John Vroegop. In St. Annaland waren er meer ac tiviteiten dan vorige jaren, met name 's middags. Het programma begon 's morgens met een aubade aan de Ring m.m.v. de koninklijke fanfare Accelerando, de christe lijk gemengde zangvereniging VZOS, de leerlingen van de twee basisscholen en de kinderen van de peuterspeelzaal. Ook loco burgemeester en mevrouw Van Schetsen waren aanwezig. Er was samenzang en afzonderlijk optre den van Accelerando en VZOS. De geur van oliebollen was toen al te ruiken, want de gymnastiek vereniging WIK was aan de Ring al vroeg aan 't bakken. De leerlingen gingen na de aubade naar de scholen voor een spelpro- gramma, terwijl Accelerando nog een rondgang maakte. Een deel van de kinderen werd bij de uit voering van hun programma in de wielen gereden door wat oudere jongeren, die de route aanwijzingen bij herhaling weg haalden. 's Middags heerste er een gezellige drukte aan de Ring, waar de ge meente voor tien vlaggemasten had gezorgd. Voetbalvereniging WHS had een fancyfair op touw gezet voor de jeugd met sjoelen, ballen gooien, spijkerbalk, vogel- piek, grabbelton, zakkenlopen, een rommelmarkt, e.d.. De brandweer organiseerde mast klimmen en Veilig Verkeer in sa menwerking met de IJsclub be hendigheidswedstrijden op de fiets. Uitslagen behendigheidswedstrij den meisjes t/m 12 jaar: 1. Sandra Gunter 2. Jolita Dekker 3. Cecilia Scherpenisse 4. Patricia Teljeur 5. Corina Rijnberg. Meisjes t/m 15 jaar: 1. Carolien van Oudenaarde 2. Carmen Geluk. Jongens t/m 12 jaar: 1. Martin van Popering 2. René Moerland 3. Dannie Bult 4. Johnnie Bolier 5. Antoine van Luijk. Jongens t/m 15 jaar: 1. Corné Moerland 2. Joop van Popering 3. Jan Hage 4. Peter Saarloos 5. Corné van Iwaarden. Er namen 71 kinderen en 20 vol wassenen aan de behendigheids wedstrijden deel, waarbij iedereen een attentie kreeg. Veel belangstelling was er om vier uur voor demonstraties van de gymnastiekvereniging WIK. Al lereerst voerde de grote jazzgym- nastiekgroep verschillende num mers uit en vervolgens liet de da- mesturngroep de mogelijkheden zien bij het springen. Ondertussen deden de oliebollen bakkers van WIK goede zaken. De verkoop verliep zo goed, dat de gymnastiekvereniging de bewo ners van de Schutse nog tracteerde op honderd oliebollen. 's Avonds waren er maar liefst 122 versierde fietsen voor de optocht m.m.v. Accelerando. De Voor straat was helemaal vol met muzi kanten, fietsers en andere be langstellenden, wat een feestelijk gezicht was. De kleinsten genoten het meest, terwijl zesde klassers zich al 'te groot' voelden voor dit onderdeel, want in de groep 11-12 jaar waren maar drie deelnemers. Bij de deelnemers van 4 t/m 7 jaar gingen de geldprijzen naar: 1. Iris de Rijke 2. Jaap Dekker en Mari- andel Coppens 3. Michel v.d. Jagt en Erik-Jan Westdorp. Kinderen 8 t/m 12 jaar: 1. Elles Goedegebuure 2. Jacco Goedege- buure 3. Angela Keur. Er was nog een extra prijs voor Jacky Fase en Wilbert Dunci Jacobs, die met twee aan elkaar verbonden fietsen aan de optocht deelnamen. De op 30 april jarige Jurgen Stoutjesdijk ontving een bal, zoals iedere fiet ser een attentie ontving. éM. De jazzgymnastiekgroep van W.I.K. gaf op Koningin nedag 's middags aan de Ring te St. Annaland een de monstratie, die grote belangstelling trok. De gym- mJtnv%x nastiekvereniging was verder actief met een oliebol lenstand, wat een groot succes werd. Op school hadden alle kinderen een potlood met de opdruk 'Ko ninginnedag 1986' gekregen van de Dorpsgemeenschap, die het ge hele programma coördineerde met inzet van vrijwilligers en fi nanciële van verschillende vereni gingen. Bij de prijsuitreiking voor de Sa- kofahal zei voorzitter J.C. Kooij- man van de Dorpsgemeenschap bijzonder blij te zijn, dat een St. Annalander loco-burgemeester geworden was. Wethouder Van Schetsen dankte voor de felicitatie en sprak op zijn beurt over een fijne, mooie dag. "De 48ste verjaardag van konin gin Beatrix, de 77ste jaardag van prinses Juliana en de verjaardag van Pieter van Vollenhoven gaven ook in St. Annaland alle reden om uitbundig feest te vieren. Fijn dat de kinderen van beide scholen en de peuterspeelzaal aan de au bade deelnamen. Namens Hare Majesteit de Koningin en het ge meentebestuur wil ik daarvoor al le medewerkers hartelijk dankzeg gen, ook VZOS en Accelerando. Het programma was op voorbeel dige wijze georganiseerd door de Dorpsgemeenschap en met dit prachtige weer is alles voortreffe lijk verlopen", aldus de loco burgemeester, die een driewerf hoera voor de koningin aanhief. Accelerando besloot met het Wil helmus. Als er een puzzelrit is, waar men op de Kleine Dijk rechtsaf moet slaan bij een bord met het 'volkslied' en men leest dan 'Ze ven ziejen spek, is driejenoalf vaerreke', dan zullen niet- autochtonen het daarmee moei lijk hebben. Toch scheen het wei- Zakkelopen in de Bernhardstraat te Poortvliet, één van de spelletjes die het Oranjecomité op de zonover goten Koninginnedag had georganiseerd. nig problemen op te levern, zoals de gehele traditionele oriëntatierit van WHS op Koninginnedag wel te doen was. De eerste van de 61 deelnemers startte om half vijf en de laatste was omstreeks acht uur binnen. De tocht liep geheel buiten de dorpskommen tot ongeveer Oud- Vossemeer en uitzetter Han van Vossen had zich mogelijk alleen wat verkeken op de Kleine Dijk, waar zich zo nu en dan een opstopping voordeed. Bordjes waren er - in tegenstelling tot 's morgens bij de puzzelrit van de schooljeugd - niet verzet en alle 61 deelnemers kregen een prijsje. Meer dan de helft vond, dat men zo wel drie ritten per jaar kon or ganiseren met flinke deelname. De eerste tien prijswinnaars wa ren: 1. Dies Dorst/Nico Kodde lOOstrafpunten 2. mej. J. Boo- gaart 122 p 3. M. v.d. Klooster 130 p 4. T. Suurland 141 p 5. De Bruin 142 p 6. A. Paape 142 p 7. Van der Zande 144 p 8. A. Kasse 150 p 9. Ina Fase 153 p 10. J. Leune 172 p. Bij het mastklimmen waren er minstens vijftig, meest jongere deelnemers. Naast loting waagde men zich in de mast, die de brand weer eerst teveel had ingezeept, zodat deze gereinigd moest wor den voordat met succes een enve loppe uit de top gehaald kon wor den. Rien Scherpenisse veroverde het hammetje en Leo Moerland kon een draai worst van Kees Sla ger mee naar huis nemen, 't Bleek een leuk onderdeel van de mid dagfestiviteiten aan de Ring. Accelerando stelde wegens de Koninginnedag-activiteiten de tra ditionele rommelmarkt uit tot za terdag, maar dat pakte minder plezierig uit met een bruto- opbrengst van 4200 gulden. "Vermoedelijk gaan we volgend jaar weer terug naar Koninginne dag", zegt voorzitter W.A. Boo gaard. De muziekvereniging pro beert dat goed te combineren met de medewerking aan de aubade en andere programma-onderdelen. "De rommelmarkt was geen mislukking, verre van dat, maar er waren te weinig leden beschik baar en te weinig kopers", aldus de voorzitter. Zaterdag waren er, mede door de late inzaai, nogal wat muzikanten door werk ver hinderd. Dat gaf een extra be lasting voor de andere leden. Accelerando wilde tot 's middags vier uur doorgaan, terwijl men anders om een uur stopt, 's Mid dags was de belangstelling echter gering, zodat de daarvoor gereser veerde prijzen als taarten en bloe men via de leden een goede be stemming kregen. De Koninginnedag in Stavenisse beperkte zich tot de openbare ba sisschool de Schalm, maar 't was een groot succes. De fancy fair bracht de school maar liefst dui zend gulden op. De organisatoren spraken van een schitterend resul taat. Onder ideale weersomstandighe den was het druk en gezellig rond het schoolplein. Om half tien openden de kinderen het pro gramma met het zingen van het Wilhelmus, waarna de kleuters volksdansjes uitvoerden o.l.v. mevr. Den Engelsman en mevr. Andriesse. Er stonden diverse, fraai versierde kraampjes met koffie, frisdrank, poffertjes(die bij de kinderen het meest in trek waren), slaatjes, ver jaardagskaarten met schitterende droogbloemetjes, kaarsen, vinger poppetjes van vilt, e.d. Enkele zeer handige leden van de ouder raad hadden die vervaardigd. Er waren zestien spelletjes uitge zet waar men punten kon verza melen, wat door kinderen en vol wassenen werd. bijgehouden. De hoogste score bij het ringwer- pen werd behaald door Lizette Hoek, dobbelsteengooien Lauren- zo Giljam, voorwerpvoelen Jurri- na Stouten, pingpongballetjes af- spuiten mevr. Moerland- Gebraad(Poststraat) en mevr. Smits(haven), spijkerpoepen Jo- landa den Hollander, sjoelen C. Andriesse, ballen in korf Eric Post, gatenschietspel Leon de Jong, computerspel Alex Keur, soesafoonblazen Ruth van Prooi- jen, mikado Dian Lindhout, bus- sengooien Piet van Gorsel, elek trische draad Mario Smits, gardi- roll Ilsa Wesdorp, fietsslalom Hans Lindhout, hockeyslalom Mario Smits. Het aantal knikkers in een pot werd goed geraden door drie men- sen:275. Na loting gingen de knik kers naar mevr. D. van Haaften- Overbeeke. Wanneer de kinderen tenminste tien spelletjes hadden gedaan, mochten ze een verrassing pakken uit de grabbelton en kregen ze een tractatie. Naast de individuele spelletjes kon men in groepsverband nog meedoen aan skippy balraces, touwtrekken, stoelendans en zak kenlopen. Klein en groot genoten volop. Iedereen kon terugkijken op een fijne Koninginnedagmorgen. Mede door het prachtige weer kan St. Maartensdijk terugkijken op een gezellige Koninginnedag, vol festiviteiten, die voor het eerst door het evenementencomité Smalstad georganiseerd waren, 's Morgens was er eerst een rond gang van muziekvereniging Euter pe, die de kinderen door het dorp begeleidde naar Haestinge. Op het sportveld namen de leerlingen van groep 3 t/m 8 van de Rie- burch enthousiast deel aan de kin derspelen/zeskamp. Voor de jon geren was er o.a. ringwerpen, esta fetteloop, zaklopen en fabeltjes- krantspel, voor de oudere leerlin gen een teamspel, hindernisbaan, touwtrekken en een brand- blusspel. Ondertussen genoten de peuters van 't Hummeltje en kleuters van de Kubus van het poppentheater Jodokus. 's Middags om half vier was er op de Markt een Elfstratentocht op stelten. De deelnemers moesten een parcours van 800 m afleggen, waarvan steeds gedeelten op stel ten: totaal 250 m. Het parcours was: Markt, Oudestraat, Ku buspad, Westvest, Ds. de Bresstraat, Korte Vest, Blauwstraat, Bolusberg, Haven, Molenstraat v.v., Kaaistraat en Markt. Aan de winnaars werd een beker uitgereikt. Linda Deurloo ontving de trofee in de groep 10 t/m 14 jaar, Remi Potappel zege vierde in de groep 15 jaar en ouder. Iedere deelnemer krijgt nog een herinneringsmedaille. Zestien groepen van vier mensen deden mee aan een autoduw- wedstrijd. Guno Pelgrim en zijn makkers duwden de auto het verst en namen een beker en een taart in ontvangst. Tweede werd de groep Tonie v.d. Hoek. 's Avonds was er in Haestinge een Oranjebal m.m.v. het dansorkest Intermezzo. Aan het begin van dit programma werd het spel ho ger/lager gespeeld, georganiseerd door Leo Troost, Marcel Bocxe en Leny v.d. Ree. De hoofdprijs, een weekend Parijs ter waarde van 450 gulden, ging naar Marjo Vroegop en Peter v.d. Reest. In plaats van de reis hebben zij op eigen ver zoek 450 gulden contant gekre gen. Het Oranjecomité Poortvliet had dit keer een beperkt programma omdat het grote feest dat eens in de vijf jaar wordt georganiseerd, vorig jaar pas gehouden werd. Via het rad van avontuur op de zo- mermarkt moet eerst een paar jaar gespaard worden. De kinderspelen gingen echter door en dankzij het mooie weer was er 's morgens veel belangstel ling in de Bernhardstraat, Hoge- dorpstraat, Philips de Goe- destraat, Burg. van Doornstraat en het Jan van der Slikkeplein. Kinderen van beide basisscholen waren in leeftijdsgroepen inge deeld, die eventueel begeleid door ouderen, alle spelonderdelen af werkten. Men kon meedoen aan ringsteken, zakkenlopen, drop eten, hoepelen, doorgeefspel(de naam Beatrix was de oplossing), kruiwagenrace(groep zo snel mo gelijk overzetten), ballenpoortje, ei op lepel dragen, doelschieten en steltlopen. Voor iedereen was er een prijsje en de winnaars konden het eerst kiezen uit een viltstift, auto, voet bal, pop, enz. Daarnaast tracteer de de Rabobank op een zakje fruit en een vlag. Ook de kinderen van de peuterspeelzaal Klein Duimpje, die op het Jan v.d. Slik keplein een dansje uitvoerden op muziek van een accordeoniste, deelden in de feestvreugde. Een muziekvereniging was pas 's avonds om kwart over zeven be schikbaar en dat vond het Oranje comité te laat. In het zonovergoten Scherpenisse werd het Koninginnedagfeest op de Hoge Markt geopend door voorzitter A.J. Slager van de Oranjevereniging Prins Willem Alexander. De jeugd vermaakte zich vervol gens met allerlei spelletjes, waar bij ook wethouder en mevropw Versluijs nog eèn kijkje kwamen nemen. Ér was een grote variatie aan spelletjes: trompetblazen(wie de langste adem had), zandrace, fietsmontage, kampeerspel(tent opzetten en luchtbed opblazen), beroepen raden, behendigheidsra ce op de fiets, ringsteken met kruiwagen, sjoelen, skilopen, voorwerpen in jutezak raden, blinddoekrace zonder de blokken aan te raken, schroeven in balk draaien en skippyrace. De kleuters en klas 1 en 2 lieten hun talenten zien bij het schmin ken, oversteekspel, was ophangen, bellen blazen, badminton, skippy balrace, verkleedrace, klossenrace, kruiwagen duwen met kind erin en ballen regen. De peuters van de Scarpejaantjes hadden zichtbaar schik in spelle tjes als hengelen, blokken stape len, bussen gooien, klossen lopen en spek happen. Na de limonade deden de kleintjes tot besluit een stoelendans met begeleiding van accordeonmuziek. Om half twaalf waren alle spelle tjes voorbij en lag de Hoge Markt er weer verlaten bij. De Gouden Leeuw was namelijk nog steeds niet open voor het Oranjebittertje. Wel was de bovenzaal van het voormalige gemeentehuis, waar voor mevr. Slager-Poot door b en w als beheerster is aangesteld, op deze Koninginnedag geopend. echt was verbonden. De finale was het Wilhelmus in de Langeweg. 't Was een reuze gezellige dag. In het Holland Huis volgde tenslotte het Oranjebah Op Koninginnedag kwamen er 21 fietsers van de vier eilandelij ke tourclubs aan het vertrek voor de traditionele wielerronde. Garage de Jonge had de voorrijauto be schikbaar gesteld en de lei- dersprijs kwam van cafe Zeelands Welvaren. Ook had de mid denstand een aantal premies ge schonken. De koers was 35 kilo meter lang en ging over 30 ron den. Tijdens de wedstrijd stapten 7 fietsers af. De overige 14 cou reurs bleven, ondanks verschillen de ontsnappingspogingen, tot de finish bij elkaar. In de eindsprint bleek Paul Timmermans de sterkste. 1. Paul Timmerman ('t Koets- huys). 2. C. van de Berge (Tandje Bij). 3. T. van Dijke ('t Koets- huys). 4. D. van Splunter (Zee lands Welvaren). 5. 6. W. Ber- naards (Zeeland Welvaren). 7. Jan Opree (Zeeland Welvaren). 8. Pe ter Franke (De Bidon). 9. H. Va ders (Tandje Bij). 10. G. van der Est (Tandje Bij).,_lL T. van der Male (Tandje Bij). 12. M. Gerdes (Zeelands Welvaren). 13. A. den Braber (Tandje Bij). 14. M. Etiën- ne ('t Koetshuys) en 15. M. Stout jesdijk (De Bidon). Ploegenklassement: 1. 't Koets huys, 2. Zeelands Welvaren, 3. Tandje Bij en 4. De Bidon. De leidersprijs ging naar P. Tim mermans. Het geluid en de mu ziek werd verzorgd door jeugd vereniging Scarpenesse en speaker was L.J. Hage. De feestelijkheden in St. Philips land begonnen om negen uur 's VERVOLG PAG 11 Om half vier begonnen de spelle tjes voor de ouderen. Onder luid gejoel gooide men schoven van takkebossen over de lat, wat wer kelijk niet meeviel. Ook de dames waren goed vertegenwoordigd. Riek Bijl zegevierde en bij de he ren was Jaap van As de beste. Er volgde verder een run op stel ten en met een hobbelfiets, lave rend tussen melkbussen, weer te rug. Dit veroorzaakt grote hilari teit bij de toeschouwers. Marja Mosselman-Schipper won bij de dames, J. Wesdorp bij de heren. Ook het spijkerpoepen was erg amusant, maar moeilijk. Aan de- onderkant van een touw die om je middel hing, zat een spijker, die in een nauwe flessehals moest ko men. Dat viel niet mee. Quirien Meyer was de beste bij de dames, Piet Goedegebuure bij de heren. De stoelendans werd gewonnen door Mieneke Jansen en Conny Menheere, alsmede Toon Slager bij de heren. Het touwtrekken was 's avonds op het nog drassige ijsbaanterrein. De deelnemers gleden als het ware over de eindstreep. Bij de dames was de uitslag: l. golfplaten 2. jeugdvereniging 3. S.H.F.Heren: l. G. Larooy 2. D.O.S. 3. J. van As. De festiviteiten werden besloten met een lampionoptocht, waaraan heel wat kinderen deelnamen. Muziekvereniging O.V.M. bracht nog een serenade bij de fam. Van Haaften-Kievit aan de Lage Markt, die een halve eeuw in de Ter gelegenheid van Koninginne dag zijn er nog vier mensen die op Tholen en St. Philipsland bekend heid genieten, onderscheiden. Drs. A. Petermeijer, directeur van de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom, werd Officier in de Orde van Oranje Nassau. Naast het onderwijs is hij actief in het kerkewerk(o.a. ouderling Her vormde Gemeente) en de poli- tiek(CDA). De Bergse burge meester Zevenbergen speldde hem de onderscheiding op. Burgemeester G. van Velzen uit Goedereede werd Ridder in de Or de van Oranje Nassau. De com missaris der koningin in Zuid- Holland, mr. S. Patijn, speldde hem de versierselen op in het Pro vinciehuis te Den Haag. Dhr. van Velzen was van l mei 1966 tot 5 september 1972 burgemeester-secretaris van St. Philipsland, nadat hij in juli 1947 zijn loopbaan als ambtenaar op de gemeentesecretarie in zijn ge boorteplaats Krabbendijke was begonnen. Oud-WHS-trainer N. de Frel uit Bergen op Zoom is onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud met de zwaarden. De adjudant-sportinstructeur kreeg het lintje van luitenant-kolonel W.P. van Riemsdijk, comman dant van de Cort Heyligerskazer- ne. Die prees hem wegens zijn en thousiaste inzet, niet alleen bin nen de kazerne, maar ook bij de invalidensportclub de Krabben en het jaarlijkse internationale zit- volleybaltournooi. De Frel(50) was 17 jaar trainer van WHS in St. Annaland, 3 jaar bij Bruse Boys, MOC, weer WHS en nu bij Yerseke. De in de zangwereld bekende Elsa Hernady-van Bueren uit Bergen op Zoom kreeg goud. De zangpe dagoge/pianiste gaf vele jaren les in solozang en piano op de ge meentelijke muziek- en ballet school en begeleidde ook zangers van Tholen/St. Philipsland. Mevr. Hernady leidt nu nog het Markie- zaats Mannenkoor en het opera ensemble Belcantorium.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9