Open Dag R.E.C. visitekaartje nieuw seizoen si.sirn Folder over Oosterschelde IN BEROEP PZEM verlaagt voorschotten Woensdag 7 mei 1986 De Middelburgse Abdij is sinds 1 mei opengesteld voor het publiek. Onder leiding van deskundige gidsen kunnen dagelijks rondwandelingen worden gemaakt, waarbij alle belangrijke gebouwen worden bezocht. Subsidie jeugdacfiviteiten Abdij van Middelburg COMMISSI KS Welzijn Ruimtelijke ordening Milieuhygiëne Rondwandeling Tijden en kaartverkoop STEMMEN VAN LEZERS L\r^r~-J» "Vergeet mij niet" en discriminatie PAK EVEN UW ZAKBOEKJE BALLET- EN DANSKLEDING OVERZICHT: DE S.L.O.TH. ZIT NU OP 89,9 MHZ! ABDIJ Kortgeleden is een folder ver schenen onder de titel "Ooster schelde naar een nieuw even wicht". Het is een geactuali seerde versie van de folder die enkele jaren geleden het dag licht zag. Nu is de laatste stand van zaken met de stormvloed kering er ook in verwerkt. De folder schenkt nogal wat aandacht aan het waarom van de bouw van de stormvloedke ring, namelijk het behoud van een rijk zoutwatermilieu en de daartoe behorende flora en fauna. Ook nadat de stormvloedkering er is, zullen we voorzichtig met het dan ontstane nieuwe even wicht dienen om te springen. Dat betekent dat de overheid er in haar beleid - bijvoorbeeld op het gebied van ruimtelijke orde ning en recreatie - rekening mee moet houden. Maar het bete kent ook dat iedereen die zich op of aan de Oosterschelde be vindt een beetje voorzichtig moet zijn. Zo worden in de folder tips uit gedeeld voor "vogelvriendelijk recreëren", die erop neer ko men zo weinig mogelijk gebie den te betreden waar zich veel vogels bevinden, of het nu gaat om broedplaatsen of hoogwa- tervluchtplaatsen. Vissers en worménspitters wordt ge maand voorzichtig te werk te gaan en kuilen na het spitten van "leeglopers" weer dicht te gooien. Met nadruk wordt ge wezen op het feit dat mossel en oesterpercelen verboden ge bied zijn. De folder is rijk geïllustreerd en van foto's voorzien, waardoor hij ook zeer geschikt is voor on derwijsdoeleinden. Belangstel lenden kunnen er gratis een of Maandag 1 2 mei houdt de voor zitter van het college van Gede puteerde Staten driemaal zitting in een AROB-zaak. Het gaat om kwesties waarin bijstand is ge weigerd op grond van artikel 45 van de Algemene Bijstandswet (spoedshalve bijstand). De zit tingen beginnen om 15.00 uur en om 16.00 uur. De AROB-commissie uit GS houdt op dinsdag 13 mei twee maal een hoorzitting. De eerste begint om 10.20 uur en gaat om een bezwaarschrift van de heer A.E.P. Heijman uit Ooster- land. GS hebben geweigerd ver klaringen van geen bezwaar te verlenen (gevraagd door b. en w. van Duiveland) voor de (ver)bouw van het pand Rijks weg 4 in Oosterland. De heer Heijman is het hier niet mee eens. De tweede z,ittincj begint om 10.40 uur en heeft als onder werp het verlenen van verkla ringen van geen bezwaar door GS, gevraagd door b. en w. van Middelburg, voor de bouw/aan leg van twaalf zogenaamde "woonstandplaatsen" voor woonwagens aan de president Wilsonlaan, de Breeweg en de Veldmaarschalk Montgomery- laan in Middelburg. Tegen deze "woonstandplaat sen" zijn vier bezwaarschriften ingediend: de heer mr. M.L. Huisman uit Vlissingen; Juridi sch adviesbureau voor Ruim telijke ordening en Volkshuis vesting in Assen; de heer P.P.M. Ausems en mevrouw L.J.G. Ausems-van Niel Schuu- ren uit Middelburg en van de Rechtskundige Dienst FNV in Middelburg. De tweede kamer uit GS houdt, ook op 13 mei, tweemaal zit ting om beroepschriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van de gemeente besturen van Borsele en Vlissin gen en de zittingen beginnen om 10.00 en 11.00 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. IEUWS Abdij open voor het publiek meerdere (voor groepen of schoolklassen) krijgen bij het bureau voorlichting van de pro vincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31394. h Zoals eerder in Abdijnieuws ver meld is er einde 1 januari een provinciale subsidieregeling voor jeugdactiviteiten. Aanvragen voor subsidie wor den voor advies doorgezonden aan de Zeeuwse Jeugdraad. Die heeft weer een werkgroep Jeugdwerk, die het advies voor bereidt. Omwille van een snelle afhan deling van een subsidieverzoek is het nuttig de aanvraag twee weken voor de vergadering van de werkgroep Jeugdwerk in te dienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Ter informatie volgen hier de vergaderdata van de werkgroep en van de Zeeuwse Jeugdraad in 1986. 22 mei 1986 - werkgroep Jeugdwerk; 4 juni 1986 - Zeeuwse Jeugdraad; 11 sept. - werkgroep; 1 okt. - jeugdraad; 20 nov. - werkgroep; 10 dec. - jeugdraad. De vergaderingen vinden plaats in het kantoor van het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31, Middelburg. De werkgroep begint steeds om 19.30 uur en de jeugdraad om 19.15 uur. De tarieven voor de rondleiding zijn "vriendelijk" gehouden: f 10,— voor gezinnen: f 2,50 per persoon voor deelname met groepen (minimaal 20 perso nen); f 2,50 voor kinderen tot 16 jaar en f5,— voor indivi duele volwassenen. Een rond leiding duurt 5 kwartier. De toe gangskaart geeft tevens recht op een bezoek aan het Zeeuws Museum. In de Abdij van Middelburg leef de een gemeenschap van mon niken, behorende tot de orde van de Norbertijnen, genoemd naar Norbertus, die in 1121 te Prémontré een kloostergemeen schap stichtte. Vandaar dat de Norbertijnen ook wel "Pre- monstratensers" worden ge noemd, of - naar hun witte ha bijt - "Witheren". De Middel burgse Abdij werd gesticht in 1150, vanuit de Sint Michiels- abdij in Antwerpen. De vesti gingsplaats was de Karolingi sche burcht van Middelburg, die nu nog te herkennen valt in het ringvormige stratenpatroon: Lange Delft, Sint Pieterstraat, Wagenaarstraat, Noordstraat. De Kloostergemeenschap be woonde de Abdij tot 1 574. In dat jaar werd Middelburg vero verd door de troepen van Prins Willem van Oranje. De Abdijge bouwen kwamen in handen van de Staten van Zeeland, die er - met hun vergaderruimten en kantoren - hug intrek in namen. Ook de Zeeuwse Admiraliteit, De Zeeuwse Munt etc. vonden er een onderkomen. Typerend voor het historisch "dubbele gebruik" van de ge bouwen is het feit dat vele twee - of meer - namen hebben. Zo wordt gesproken van een "Wit te Toren" (waar de abt zijn bid kapel had) èn van de Muntto ren, van een "Pandhof" èn van een Muntplein, van de "Grote Refter" èn de "Hof van Zee land", tegenwoordig gewoon "het Abdijplein" genoemd... Driemaal werd de Abdij door felle branden zwaar bescha digd: in 1492, 1568 en 1940. De brand in 1940 werd veroor zaakt door een bombardement van de Duitse luchtmacht. Prak tisch alle gebouwen - inclusief de Abdijtoren "Lange Jan" - werden vernietigd. Alleen de Maandag 12 mei, 14.00 uur vergadert in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg de statencommissie voor welzijn. Aan de orde komt o.a. een sta- tenvoorstel over subsidie voor bibliotheekvestigingen in We- meldinge en Burgh-Haamstede. Ook wordt gesproken over etni sche jongeren in het Zeeuwse onderwijs. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 16 mei, 9.30 uur eveneens in het Provinciehuis. Er wordt o.a. gesproken over de voortgangsrapportage Ooster schelde en de verdediging van het streekplan Midden-Zeeland. De statencommissie voor mi lieuhygiëne bespreekt in haar vergadering van 16 mei, 14.00 uur het waterkwaliteitsplan en het 2e afvalstoffenplan. Ook deze vergadering wordt gehou den in het Provinciehuis. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. Kanunnikenwoningen (waar te genwoordig het Zeeuws Mu seum is) en het Thoolse Huis kwamen er betrekkelijk goed van af. In de loop der tijden heeft de Abdij niet alleen te lijden gehad van plotselinge rampspoed, maar ook van de toevallige praktijk van alledag, die leidde tot allerlei verbouwingen, af braak, "nieuwbouw" en wat dies meer zij. Sommige gebou wen werden hierdoor onherken baar verminkt. Een grondige restauratie vond plaats tussen 1885 en 1917. De vernietiging in 1940 leidde tot een nog veel verder gaande restauratie en herbouw. Wie de Abdij in haar tegenwoor dige pracht ziet, dient te beden ken dat praktisch alle stenen stuk voor stuk door mensen handen zijn afgebikt, teneinde ze weer te kunnen gebruiken voor het doel waarvoor ze wa ren gemaakt: tesamen de Abdij van Middelburg te vormen... Zonder overdrijving kan worden gesteld dat wie deelneemt aan een rondwandeling kennis maakt met een abdij-complex dat zeker in Nederland uniek is en tot de indrukwekkendste van Europa behoort. Bezocht worden o.a.: de Kloostergang, de Koorkerk, Wandelkerk en Nieuwe kerk, de oudste kelderruimte en de Sta tenzaal. Op het Abdijplein wordt een toelichting gegeven over de Abtswoning, diverse andere gebouwen en de poor ten. Tot slot wordt in het Zeeuws Museum een bezoek gebracht aan de tapijtenzaal. Hier is misschien wel het kost baarste Zeeuwse cultuurbezit ondergebracht: een tapijtenver zameling met een lengte van 32 meter en een hoogte van 4 me ter. Deze tapijten zijn rond 1600 gemaakt door Vlaamse ambachtslieden, in opdracht van de Staten van Zeeland. Op de tapijten is de strijd tegen de Spanjaarden in beeld gebracht, b.v. de slag bij Lillo en Liefkens- hoek, de slag bij Zierikzee en de strijd bij fort Den Haak. Twee tapijten zijn op dit moment in restauratie. De tapijtverzame ling is in feite een nationaal be zit: nergens in Nederland kan men iets dergelijks aan schouwen. De rondleidingen vinden plaats van maandag t/m vrijdag om 10.00; 11.30: 13.30 en 15.00 uur - op zaterdag om 13.30 en 15.00 uur ('s Zondags is er geen rondleiding). Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Zeeuws Museum en bij de VVV-Middelburg, post bus 730 (postcode 4330 AS), telefoon 16851. Een folder met informatie over de rondleidingen is gratis be schikbaar bij het bureau voor lichting van de provincie Zee land, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31394. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Enige weken geleden verscheen er in de E.B. een open brief van de stichting "Vergeet Mij Niet", welke was gericht aan de inwo ners van de gemeente Tholen. naar aanleiding van de inhoud hiervan en speciaal ten aanzien van het begrip "discriminatie" willen wij graag reageren. Door genoemde stichting wordt gesteld dat in de partijprogramma's van de politieke partijen S.G.P. en G.P.V./R.P.F. een aantal stand punten worden ingenomen, die discrimenerend zijn voor een groot aantal mensen. Blijkens de inhoud van deze brief worden on der dit grote aantal mensen met name vrouwen, alleenstaanden en ongehuwd samenwonenden verstaan. Met betrekking tot de dood deze partijen ingenomen standpunten wordt door ons gemakshalve ver wezen naar de partijpro gramma's. De meeste lezers zal het duidelijk geworden zijn, dat de "leden" van de stichting "Vergeet mij niet" er andere waarden op na houden dan de aanhangers van genoemde partijen. Dit op zich, is niet iets wat verwijtbaar is. Van daar ook dat het ons op zijn minst bevreemdt, dat men vanuit de stichting wel verwijten maakt in de richting van deze partijen en hierbij in één adem het veel bela den begrip "discriminatie" uit de kast haalt. Wetboek van Strafrecht Voor de goede gang van zaken hebben wij hieronder een uit eenzetting gegeven van dit begrip. Dit aan de hand van de artikelen van het Wetboek van Strafrecht, zoals in ons land in gebruik. Artikel 137 d zegt hieromtrent: "Hij die in het openbaar, monde ling of bij geschrift of afbeelding, aanzet tot haat tegen of discrimi natie van mensen of gewelddadig optreden tegen persoon of goed van mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensovertui ging, wordt gestraft met Naast dit artikel kent het Wet boek tevens een betekenistitel, welke onder artikel 90 quater exact aangeeft wat onder discimi- natie wordt verstaan en wel: "El ke vorm van onderscheid, elke uitsluiting, beperking of voor keur, die ten doel heeft of ten ge volge kan hebben dat de erken ning, het genot of de uitoefening op voet van gelijkheid van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden op politiek, economisch, sociaal of cultureel terrein of op andere terreinen van het openbare leven, wordt teniet gedaan of aangetast". Morele maatstaven De programma's van genoemde partijen er op nagelezen, is ons niets gebleken van bijv. het aan zetten tot haat tegen of discrimi natie van mensen, dan wel ge welddadig optreden hiertegen. Het enige wat door deze partijen wordt nagestreefd, is handhaving van een aantal morele maatsta ven, die niet de opvattingen van een ieder zijn. Men doet in de eigen partijprogramma's slechts voorstellen -de programmapunten- zoals men de zaak zelf voorstaat. De kiezer be paalt echter zelf of hij het hier wel of niet mee eens is. Het staat dus de ondertekenaars van de brief van de stichting "Vergeet mij niet" vrij een andere keus te ma ken bij het uitbrengen van zijn of haar stem. Juist doordat men de ze vrijheid bezit, dan we van deze mogelijkheid gebruik kan maken, is het dus onwaar, dat men ach tergesteld wordt of zou worden. Was er hier sprake van een wet- die dwingend opgelegd is aan een ieder- die bijv. de verdeling van woonruimte regelde, in die zin dat eerst een gezin een woning toege wezen zou krijgen en pas als die allemaal zouden zijn voorzien, de mensen die er een andere vorm van samenleven op na houden, dan pas mag men stellen dat iemand wordt achtergesteld. De wet namelijk moet door ieder worden nageleefd. Wij denken dat het volkomen duidelijk is voor iedere lezer dat er een levens groot verschil is tussen iets dat bij wet geregeld is en een aantal pro grammapunten van een politieke partij. Aan de hand van vo renstaande hebben wij getracht enig inzicht te verschaffen in het verschil tussen het begrip "discri minatie" en het begrip "vrijheid van meningsuiting". Verdraagzaamheid Met het geven van een mening in de vorm van programmapunten is namelijk nog geen enkele vorm van onderscheid, uitsluiting, be perking of voorkeur gecreeërd welke als gevolg heeft dat men op enigerlei wijze in een recht of vrij heid wordt aangetast, dan wel dat dit wordt teniet gedaan. Het zou toch een ondenkbare si tuatie zijn wanneer een politieke partij, door het innemen van een aantal standpunten, zich schuldig zou maken aan discriminatie. (Met uitzondering van die partij en die dit wel voorstaan en waar van de namen U wellicht ook be kend zijn). Met even zoveel recht zou dan degene die op een confes sionele lijst stemt, zich gediscri mineerd kunnen voelen door het partijprogramma van een pro gressieve lijst, die de morele waar den heel anders interpreteert. Het is misschien wel eens moeilijk, om te aanvaarden dat niet iedereen er gelijke opvattingen op na houdt. Verdraagzaamheid is echter een groot goed waarom wij als Neder landers wereldwijd bekend staan. Daarom is het een goede zaak, dat wij elkaar, juist bij tegen gestelde opvattingen, respecteren en een ieder in zijn of haar waar de laten. Slechts op deze wijze gaan wij op een goede manier met de ons gegeven democratische bestuursvorm om. W.F. Wienen, Garnalenstraat 3, te Tholen. E.C.M. Waasdorp. Kreeftenstraat 29 te Tholen. Tijdens de open dag van het Regi onaal Educatief Centrum, zater dag in Meulvliet, leverden de cur sisten een aantrekkelijk visite kaartje af aan de kijkers. Het was de afsluiting van het seizoen '85-'86 en Peter Rosier, coördina tor kunstzinnige vorming, hoop je, dat door deze tentoonstelling de bezoekers werden opgeroepen zich op te geven voor de cursissen van het nieuwe seizoen. Voor het eerst was er een combinatie tentoonstelling van werkstukken van deelnemers uit Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland. De afdeling van Tholen is de grootste, doch de andere kernen leverden eveneens een zeer aan trekkelijk deel van de expositie. De foto's die door de deelnemers aan de cursus fotograferen wer den geleverd, bleken elk voor zich kunststukjes. Er waren blauw- THOLEN 9 mei Disco-avond Stichting Jeugd- en Jongerenwerk, Meulvliet 10 mei Zang- en orgelavond, 19.30 uur N.H.Kerk 14 mei Gourmetten NCVB 24 mei Oriëntatierit MAC 24 mei Drumband-festival Con cordia, 14.30 u. 26 mei Microscoopavond Aquari umver. Labeo, Meulvliet POORTVLIET 9 mei Bijeenkomst VVD, 20 u. Tolrust SCHERPEN ISSE 7 mei Forumavond SGP, vereni- gingsgeb. Geref.Gem. 19.30 uur 14 mei Plattelandsvrouwen, wijk verpleging, 20.00 uur H.Huis 17 mei Braderie OUD VOSSEMEER 10 mei Braderie, marktplein 10 mei Jeugdspeldag i.v.m. 40 jaar v.v. Vosmeer, sportpark, 9 u. uur 12 mei Regio-jaarvergadering CDA, 19.30 uur Vossenkuil 16 mei prestatieloop v.v. Vosmeer 16, 17 en 19 mei fancy-fair v.v. Vosmeer, sportpark 31 mei Viswedstrijd H.S.V. 't Scharretje, 13.00-16.00 uur Van Haaftenpolder SINT ANNALAND 9 triëi. Disco drive-in SLOTH, (play back) Wellevaete Vanaf 9 mei Expositie tegels in streekmuseum de Meestoof STAVEN ISSE 23 mei Bingo op camping Quaak, Stavenisse, 19.30 uur SINT PHILIPSLAND 13 mei Forumavond politieke par tijen, georganiseerd door de VVD, (deelname SGP, PvdA en CDA) 19.30 u. de Wimpel BERGEN OP ZOOM t/m 1 juni Expositie van Joop van Rijsbergen (grafiek), Markie zenhof film film film ROXY 1: Pionnen - a.l. wo 14 en 20 u. do 14, 16.30, 19 en 21.30 u. vr en za 14, 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma en di 20 u. wo 14 en 20 u. ROXY 2: Militaire academy - 16 jr. wo, ma, di en wo 20 u. do en zo 16.30, 19 en 21.30 u. vr en za 19 en 21.30 u. Donald Duck's tekenfilm grabbelton - a.l. wo, do, vr, za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: White Nights - a.l. wo 20 u. do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. vr en za 19 en 21.30, ma, di en wo 20 u. CINEMACTUEEL 2: Out of Af rica - a.l. wo 20 u. do en zo 14, 18.30 en 21.30 u. vr en za 18.30 en 21.30 u. ma, di en wo 20 u CINEMACTUEEL 3: A chorus line - a.l. wo 20 u. do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. vr en za 19 en 21.30 u. ma, di en wo 20 u. drukken te zien, een vorm van grafische techniek met fotografie als basis. De beroepsmodellen, gefotografeerd door le jaars cur sisten tijdens de foto-vakbeurs, stonden in Meulvliet te pronk en docent Chris Spijkers kon trots zijn op zijn leerlingen. Het kinde ratelier dat in december reeds het le deel van hun cursus afsloot met een voorstelling "poppenpro- ject" voor ouders en belangstel lenden, toonde zaterdagmiddag het vervolg van de lessen. Ze had den onder andere maskers ge maakt, voor het eerst was op de draaischijf gewerkt en was door de jeugd zelf geglazuurd. Abstracte werkstukken in ecoline en krijt en beeldjes naar aanlei ding van een stuk expressie, alles de moeite waard. De werkstukjes van het begin van de cursus met het vergelijkingsmateriaal van de laatste lessen daarnaast liet zien dat Jaap Heuvingh de kreativiteit op allerlei manieren uit de kinde ren naar boven haalt. Zijn maandagavond-cursus boetse ren/beeldhouwen liet niet alleen door de foto's maar zeker ook door de tentoongestelde resulta ten zien wat "de oprechte ama teur" vermag. De koppen oogst ten veel bewondering. Natuurlijk komen eerst de basistechnieken aan bod en naar model boetseren e.d. Dus nieuwe leerlingen behoe ven nooit bang te zijn dat ze irt een gat vallen. De lees- en schrijf- groepen boden een stapel documentatie- en vermeldden met trots dat men zeer positief ge werkt heeft met 11 mensen in het alfabetiseringsproject. Aan deze stand werd ook informatie gele verd over het Open School pro ject, terwijl alvast informatie ver krijgbaar was over het "Vrou- wenkeerjaar" dat hét R.E.C. en de Stichting "Vergeet-Mij-Niet" samen willen starten op Tholen. Ook over de cursus Assertiviteit was materiaal verkrijgbaar. Van het onlangs gehouden optreden van de Theaterwerkplaats onder leiding van Hetty de Leur kon men foto's bekijken. De cursus keramiek en pottenvormen die ook- in St. Annaland gegeven wordt, zag men gepresenteerd met prachtige werkstukken die gemaakt waren naar het thema "Indianen cultuur". De "nieuwe lingen" van St. Annaland bleken zeer content en ook Wijna Zou tendijk die deze cursussen leidt, was reuze tevreden. Zij is zeer en thousiast om ook zoals nu de plannen liggen, in het komende seizoen in Oud-Vossemeer van start te gaan. deze cursus heet dan "Kennismaken met klei" - maar de ervaring leert dat deze ken nismaking meestal uitmondt in een stevige verbintenis die bij sommigen al enkele jaren duurt en waarvan dë knappe resultaten op deze open dag te zien waren. Een groot deel van de tentoonstel ling werd in beslag genomen door de werkstukken van de teken- en schildercursisten. Zowel op woensdagavond als op donder dagmiddag zijn een aantal dames en heren wekelijks met potlood, krijt, verf, kwast, papier en mo dellen onder leiding van Léon Vermunt in de weer om hun ar tistieke vaardigheid op papier te krijgen. Het eindresultaat was zeer bezienswaardig- er hingen sfeervolle pentekeningen van het hele eiland, kleurige boeketten, een karakteristieke schippers „kop", een vrouwelijke "kop" die bijzonder mooi in pastelkrijt was weergegegeven. doch ook de aquarellen van stillevens en b.v. de Wal en de molen, leverden lo vende woorden op. De woensdagavond-cursus heeft daartoe weinig gelegenheid, maar de donderdagmiddag-leerlingen zullen hun lessen de komende maand in de buitenlucht in de praktijk brengen. Tijdens de openingswoorden noemde Rosier vooral de ontmoe ting van alle cursisten belangrijk! Men kon eikaars werken bewon deren en hopenlijk zal tijdens de eerstkomende voorjaarsten toonstelling ook de groep Oud- Vossemeer hierbij betrokken zijn. De glazen werden na het wel komswoord verdiend geheven op de afdeling kunstzinnige vorming van het R.E.C. de Bevelanden- Tholen". Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Telefoon: 33666 Advertentie I.M. Vrijdag 9 mei 18.00-19.30 19.30-20.30 20.30-21.30 21.30-22.30 Weekend voor de deur. Pres.: Marjo Donders, Leo Troost en Harry v.d. Ree. Er is hoop met gospelmuziek. Jazz in de polder. Pres.: Jean Quist. Cyborg's tijdingen van elders. 11.00-12.30 12.30-14.00 14.00-16.00 16.00-17.30 17.30-18.30 Zaterdag 10 mei 10.30-11.00 Marja's kinderprogramma Jeugdprogramma met Top 15, Ned.talige top 3 en Ditjes en Datjes. Pres.: Jacco Vinjé, Gert Smits en Liane Burgers. S.L.O.TH.-Actua. Eindred.: Els Frigge. De Verzoekhoek. Pres.: Jan Voormeulen. Stu- dionr. 01660-4004. Rawhide. Countryprogramma. Pres.: Gert Smits en Erik Bestman. S.L.O.TH.-Sport. Pres.: Marianne van Leeu wen, Albert Nagels en Leen Ottevanger. Zondag 11 mei 11.30-14.30 De Zevensprong. Familieprogramma met di verse spelletjes, Studionr. 01660-4004. Pres.: Cees Burgers. 14.30-15.30 Bloemendaalse radio kerkdienst Ds. Van Gent. 20.30-21.30 Viva la Musica. Pres.: Sarien Bout, solisten blaasinstrumenten uit St. Annaland en Tholen Maandag 12 mei 18.00-19.00 Computerhobby hoek. Pres.: Jan Slabbe- koorn en André Bout, de Spectrum Dinsdag 13 mei 18.00-19.30 Jeroen met de hits van toen. Woensdag 14 mei 18.00-19.00 Streeknieuws. Pres.: Marjo Donders. 19.00-20.00 Vliegende schijven. Pres.: Jan van Hie. Donderdag 15 mei 18.00-19.30 Rondom 60. Pres.: Mevr. van Driel Vaders, Greetje Mayers en Wim Ojevaar. De PZEM gaat door de sterke da ling van de olieprijzen, de gas- en elektriciteitsprijzen de voorschot ten voor de kleinverbruikers verla gen. Met een winst van ruim 9 mil joen, was het resultaat voor de PZEM in 1985 bevredigend te noemen, al had de PZEM echter wel f 19 miljoen gulden minder winst dan in 1984. Deze teruggang komt mede door de per 1 januari 1985 toegepaste tariefsverlagingen voor zowel gas en elektriciteit. De tarieven voor de kleinverbruikers van gas zijn met 3 cent per m3 verlaagd en de tarieven van elek triciteit zijn inclusief brandstoffen met 0,8 cent per kwh verlaagd. Bovengenoemde tariefsverlagin gen die ook golden voor de groot verbruikers betekenden dat de energiekosten voor de verbruikers in 1985 met 28 miljoen zijn verlaagd. Factoren die positief tot het resul taat over 1985 hebben bijgedragen zijn de gunstige bedrijfstijd van de kernenergiecentrale en het toe genomen verschil tussen conventi onele en nucleaire brandstofprij zen. In 1985 steeg de afzet van elektriciteit in Zeeland met 1,2%. Deze stijging is te danken aan het economisch herstel bij de kleine en middelgrote bedrijven. Door de koude beginperiode van vorig jaar is de afzet van gas met 16.9% toegenomen. De PZEM verwacht dat door de dalende prijzen van de conventionele brandstoffen, dat het resultaat over 1986 nega tief zal uitvallen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 7