THOLENDERWIJS "Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen" informatierubriek van de gemeente tholen RAMADAN. VASTENTIJD VOOR DE MILIEU-MEDEDELINGEN MOSLIMS NATIONALE MOLENDAG WOENSDAG 14 MEI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Pinksterketen Woensdag 7 mei 1986 DE EENDRACHTBODE 5 ZATERDAG 10 MEI: iepeziekte levensgevaarlijk SPREEKUUR B EN W. IK ZAL U GEEN WEZEN LATEN. Gedwongen 'bVoorjaaf kMintmet- Meur.' Uw huis is de schilder waard. IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 'IDE HOOP" THOLEN Aanstaande zaterdag staan de draaibare molens op Tholen weder om volop in de belangstelling. En eigenlijk niet alleen zaterdag. Er wordt de laatste jaren nogal wat gedaan aan het behoud van de molens op Tholen. Zo werd vorig jaar molen "de Nijverheid" in Sint-Maartensdijk gerestaureerd. Op dit moment wordt er gewerkt aan de molen in Stavenisse en vrijdag 9 mei a.s. wordt de vang ge licht van de dit jaar gerestaureerde walkorenmolen "de Hoop" in Tholen. Maar daarover straks meer. In elke Thoolse woonkern staat tenminste één molen. Alle molens op Tholen zijn korenmolens. In Sint-Annaland staat een korenmo len van het type standerdmolen; alle andere molens zijn zogenaam de bovenkruiers. De standerdmolen is een houten molen die in zijn geheel om een dikke houten as (standerd) naar de wind gericht wordt (kruien). Van de overige molens wordt alleen de bovenkant, de kap, met daaraan de wieken, op de wind gericht. Als de vang wordt gelicht, de rem wordt eraf gehaald, gaan de wieken draaien. Dat is een im posant gezicht, zeker als men zich op de stelling bevindt (achter het veiligheidstouw!!!). De wiek, met een lengte van meer dan 10 meter, gaat dan met zijn grote massa enkele meters voor u langs. Als u geïnteresseerd bent in molens is een bezoek eraan zeker de moeite waard. Zaterdag 10 mei kan dat, tijdens de Nationale Mo lendag. Op alle Thoolse molens zal de blauwe wimpel, als teken van gastvrijheid, qpnieuw wapperen. Molen "de Hoop" 250 jaar We staan in het bijzonder even stij bij molen "de Hoop" te Tholen. Op 26 maart j.l. bestond deze molen 250 jaar. De afgelopen perio de is de molen grondig gerestaureerd en wel zodanig, dat deze weer maalvaardig is. Op vrijdag 9 mei a.s. om 1 5.00 uur, wordt de molen officieel in gebruik gesteld door wethouder L.J. Koopman. Tijdens de Nationale Molendag van zaterdag 10 mei wordt cle Thoolse burgerij in de gelegenheid gesteld de gerestaureerde mo len te bezichtigen. Tegelijkertijd kan een 4-tal kleine exposities worden bekeken die in de molen zijn ingericht. Voorts zijn er op, in en rondom de molen diverse aktiviteiten zoals oude ambachten, wedstrijd voor eigen gebakken brood, het graveren van glazen met een afbeelding van de molen, een optreden van de harmonie Con cordia enzovoorts. Op zaterdag 10 mei zijn de Thoolse molens er voor u! Op woensdag 14 mei a.s. komt de kommissie ruimtelijke ordening voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. De vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. De kommissie vergadert voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling. Voorzitter is wethouder L.J. Koop man. Leden van de kommissie zijn: de heren P. van Belzen (R.P.F./G.P.V.), K.A. Heijboer (S.G.P.), J.L. van Gorsel (V.V.D.) en M.A.J. van der Linde (P.v.d.A.), alsmede mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (C.D.A.). Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: Bespreking rapport projekt Zoommeer; Na de aanleg van de Philips- en Oesterdam ontstaat er in het ge bied dat zich uitstrekt van de Volkeraksluizen tot de Kreekkrakslui- zen een vast waterpeil. Dit gebied wordt officieel aangeduid als het Zoommeer. Als waterpeil kan ruwweg worden uitgegaan van N.A.P. Het karakter van het gebied wijzigt nogal. In het oogsprin gend is dat een aantal platen en slikken in dat gebied permanent droog komt te liggen. Een niet onbelangrijk deel van het gebied be hoort tot de gemeente Tholen. Het betreffen allereerst de Speel mansplaten ten zuiden van de Schakerloopolder, alsmede een aan tal platen ten noorden van het stadje Tholen, dat pal naast het Schelde-Rijnkanaal is gelegen. Vraag is thans welke bestemming aan die droogvallende platen ge geven moet worden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft ruim een jaar geleden een projektgroep Zoommeer in het leven ge roepen met als taak- en doelstelling te rapporteren over de mogelij ke en wenselijke bestemmingen in het gebied. De eindrapportage is thans gereed en wordt om advies aan de kommissie voorgelegd. Zonder in detail te treden heeft de projektgroep Zoommeer in gestemd met een bestemming tot een dagrecratieve voorziening van de Speelmansplaten met als concrete voorstellen de aanleg van een strandje voor oeverrecreatie, met aansluitend daarop een surfstrand, aangevuld met groen en bescheiden sanitaire voorzie ningen. Voor wat betreft de droogvallende schorren en slikken langs de Schelde-Rijnverbinding kiest men voor een spontane na tuurlijke ontwikkeling, hetgeen zoveel wil zeggen dat dit in eerste instantie zal leiden tot een verruiging van de vegetatie, later ge volgd door de ontwikkeling van struwelen en bos. Het gebied kan een geheel vormen met de Rammegors. Bespreking concept-streekplan provincie Zeeland; Voor de eerste keer bereidt de provincie een streekplan voor de ge hele provincie voor. Tot nu was het grondgebied in stukjes geknipt en werden voor die gebieden aparte streekplannen vastgesteld. Tholen en Sint-Philipsland kennen echter nog geen streekplan. Een van de redenen om nu de gehele provincie in één keer aan te pak ken is dat er, ondanks bepaalde verschillen, toch op een groot aan tal puntén eenzelfde beleid kan worden geformuleerd. Voorts voor komt één streekplan het trekken van kunstmatige grenzen door de Zeeuwse wateren. Het voorontwerp-streekplan zoals dit is ver schenen is een lijvig stuk dat om commentaar aan de kommissie ruimtelijke ordening wordt voorgelegd. Bespreking notitie m.b.t. de noordelijke wegaansluiting Oesterdam; Provinciale Waterstaat heeft een notitie uitgebracht over de noor delijke wegaansluiting op de Oesterdam. In deze notitie wordt de gehouden inspraakprocedure geëvalueerd; tevens wordt een ana lyse gegeven met betrekking tot het tijdens de inspraakprocedure ingediende alternatief: te weten tracé 4. Uit de notitie blijkt dat de maatschappelijke aanvaardbaarheid van dit alternatief het gunstigst ligt, terwijl zich geen andere overwegende bezwaren te gen dit alternatief openbaren. Konklusie is dan ook dat een sterke voorkeur voor alternatief 4 bestaat. De kommissie wordt om ad vies gevraagd. Vanaf 1980 voert de ge meente Tholen een aktief minderhedenbeleid. In sep tember 1983 werd door de gemeenteraad de "Nota Min derhedenbeleid Tholen" vast gesteld, waarin zijn opgeno men de uitgangspunten voor een beleid. Eén van de uit gangspunten is het onder de aandacht brengen van de Ne derlandse samenleving van achtergronden, cultuur en le venswijze van de minderhe den. Ook dit artikel is als zo danig bedoeld. De meeste moslims onder de buitenlandse werknemers houden zich, ook al zijn ze al jaren in Nederland, aan de strenge voorschriften van de Ramadan. Wat is Ramadan? De Ramadan (voor de Marokkanen) of Ramazan (voor de Turken) is de maand waarin de Koran geopenbaard werd aan Mohammed de pro feet. Gedurende deze maand wordt gevast Dit betekent dat de Moslims zich van praktisch alles onthouden. Vanaf de dageraad, dat is 2 uur voor zonsopgang, tot zonsondergang, eten of drinken zij helemaal niets. De strenge moslim zal zelfs niet slikken (spuugt zijn speeksel op straat uit). Ook roken zij in die tijd niet, terwijl ook sexuele relaties of wat daartoe zou kunnen leiden, tot de verboden zaken horen. In de islamitische landen wordt door de vastentijd het hele sociale en ekonomische leven ontwricht Het leven van alle dag neemt een heel ander ritme aan; de dag wordt a n.w anders ingedeeld. Zo zijn bijvoorbeeld restaurants en winkels overdag gesloten en 's nachts geopend Vooral op het platteland houdt men zich streng aan deze regel. In Nederland wordt met deze vastentijd vaak geen rekening gehouden. Dit kan problemen veroorzaken o.a. op bedrijven, ziekenhuizen, scho len en bij individuele kontakten. Ondanks het feit dat wij als Nederlander misschien niet achter deze manier van vasten kunnen staan, is het voor moslims toch een hele prestatie op deze manier de voorschriften uit de Koran na te leven We zullen moeten vermijden minachtend of gekscherend over het vasten te praten. Ook kunnen we proberen om in de late uurtjes wat meer lawaai te aksepteren dan normaal, omdat deze mensen pas 's avonds na zond sondergang eten, wat nogal eens kan uitlopen op een feestje RAMADAN 1986 Dit jaar vindt de Ramadan plaats van 9 mei tot 8 juni. De moslims in Nederland vragen de Nederlanders wat begrip te hebben voor deze voor hen zo belangrijke vastentijd. De Ramadan wordt afgesloten met het Suikerfeest. Met dit feest wordt gevierd dat de zware opgave om een maand te vasten door gelovigen goed is vervuld en hij weer met een schone lei kan begin nen. Met andere woorden: met het volbrengen van de Ramadan bewijst men een goed Moslim te zijn. Openingstijden stortplaats "Tuttelhoek" De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is de werkdagen maan dag t/m donderdag geopend van 8.00-12.15 uur en van 13.15-16.00 uur. Op vrijdag zijn de openingstijden van 8.00-11.30 uur. Vrijdagmiddag is de stortplaats altijd gesloten. De praktijk wijst uit dat veel mensen dit niet weten en teruggestuurd moeten worden. Geen huisvuil in gele plastic zak chemisch afval De gemeente Tholen kent een inzamelingssysteem voor chemisch afval. Met gebruikmaking van een daartoe speciaal uitgereikte gele plastic zak kunnen chemische afvalstoffen aan'de medewerkers van de reinigingsdienst worden afgegeven. Het komt steeds meer voor dat via deze plastic zak normaal huis vuil wordt aangeboden. Dit is natuurlijk niet de bedoeling. Zo zijn ook lege flacons van afwasmiddelen geen chemisch afval. Deze flacons moeten in de gewone huisvuilzak worden aangeboden. Oliecontainers In elke Thoolse woonkern staan oliecontainers waarin de burgers afgewerkte olie kwijt kunnen. Deze containers bieden geen plaats aan diverse door smeermiddelen vervuilde onderdelen e.d. (oliefil ters, blikken en bussen). Het is zeker ook niet de bedoeling om de ze filters, blikken en bussen bij de containers achter te laten. Olie filters kunnen in de gele plastic zak voor chemisch afval worden gestopt, terwijl lege olieblikken en -bussen gewoon met het huis vuil worden verwerkt. Ook bij het overhevelen van de olie in de containers dient de nodige zorgvuldigheid te worden betracht. Gemorste olie veroorzaakt na melijk bodemverontreiniging. Tot slot De door ons hierboven aangehaalde zaken zijn nog maar enkele on derdelen van het ophalen en verwerken van afvalstoffen waar het toch nog al eens fout gaat. Er zouden er nog meerdere genoemd kunnen worden, zoals het niet op de juiste manier aanbieden van het huisvuil, het te vroeg baiten zetten van huisvuilzakken en het langs de rand van het trottoir zetten van de zakjes met chemisch afval (i.p.v. het afgeven aan het personeel). Willen we Tholen schoon houden, dan is het zaak dat iedereen zich aan de vast gestelde regels houdt. Dat geldt dus ook voor UI! MfeubiM itptbMf voor gezond» komen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 12 mei 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco-burgemeester P. van Schetsen en de wethouders L.J. Koopman en J. Versluijs hou den hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. De iep is een boom die met name in Zeeland veel is en wordt gebruikt voor landschap- en straatbeplanting. In de zeventiger jaren stak de zogenaamde iepeziekte de kop op. Deze ziekte heeft sindsdien een flin ke aanslag gepleegd op het iepenbestand, ook in de gemeente Tholen. In sommige gevallen zijn al le iepen op dijkgedeelten gerooid. Sinds 1978 wordt de iepziekte aktief bestreden door Staatsbosbe heer, de Plantenziektenkundige Dienst en de gemeentelijke plant soenendienst. Deze campagne heeft tot nu toe geresulteerd in een daling van het jaarlijks aantal op te ruimen iepen. De iepeziekte wordt veroorzaakt door de iepenspinkever, die zich juist onder de bast van de boom ophoudt. Doordat er toch nogal eens wat iepen worden gerooid, is er een aardig aanbod van deze houtsoort voor openhaardhout. En juist daarin schuilt een groot gevaar voor de ge zonde iepenboom. De iepenspinkever gedijt goed in de houtopslag plaats bij particulieren. Van daaruit vindt hij zijn weg naar gezonde bomen, die op hun beurt weer worden aangetast. Wij doen een ernstig beroep op de Thoolse inwoners om haardhout afkomstig van de iepenboom te schillen (verwijderen van de bast), alvorens het hout op te slaan. Indien u niet zeker bent of u met ie penhout te maken hebt, neem dan even kontakt op met de plant soenendienst van de gemeente, tel. 01666-2955, tst. 146. Voor de goede orde volgen onderstaand enkele citaten uit de uit voeringsvoorschriften van de Plantenziektenwet: Het is verboden gevelde iepen of delen daarvan voorhanden of in voorraad te heb ben of te vervoeren. Dit verbod geldt niet ten aanzien van: a. geheel ontschorst hout; b. hóut met een doorsnede kleinder dan 4 cm. overdenking Johannes 14:18. De zondag tussen hemelvaartsdag en Pinksteren wordt weeszondag genoemd. Dat is de tijd, dat de Heere niet meer lichamelijk bij Zijn discipelen is. En zegt de tekst: Ik zal u geen wezen laten. Wij worden hier bepaald bij het afscheidsgesprek van de Heiland met Zijn jongeren kort voor Zijn gang naar het kruis. De woorden des Heeren worden hier als zachte ontroerende muziek, waardoor Hij de smart van het scheiden wil verzachten. Scheiden doet toch pijn, los moeten laten wat wij vu rig beminden is onuitsprekelijk smartelijk. Houden wij er reke ning mee, dat het éénmaal voor ons komt? De discipelen moeten worden voorbereid op een nood zakelijke scheiding, die echter grote winst zal brengen. Hadden ze dat kunnen verstaan. Zij ver stonden niet, dat deze scheiding zou leiden tot eeuwige hereniging hierboven in een land, waar geen inwoner zal zeggen: Ik ben ziek. Het is waar, dat Jezus wederkeert naar Zijn Vaderland, maar in dat Vaderland met zijn Vaderhuis is plaats voor degenen, die Hij kocht met Zijn bloed. Onze schei ding, zo wil de goede trouwe lief devolle Herder zeggen, is niet eeu wig, maar voor een tijd. Ik ga heen om uw plaats te bereiden. Jezus reist Zijn gezelschap voor uit om alles voor de ontvangst ge reed te maken.Om dit te kunnen doen, moet Hij over Golgotha, na Gethsemané te zijn doorgekro pen, als het ware huiswaarts rei zen... anders toch werd Hem de toegang niet ontsloten naar het huis Zijns Vaders en nog minder had Hij recht de woningen in ge reedheid te brengen om Zijn scha pen te ontvangen, de vreemdelin gen op aarde. Hoe kon de Heere niet zo gelaten spreken? Omdat Hij de Zijnen liefTiad en het Zijn spijze was te doen de wil des Va ders.Dit offer kon de Vader al leen behagen en het is als de sleu tel, die de hemelpoort Hem opent. Hij ziet hier over lijden en dood heen en het is alsof Hij reeds de open hemeldeur inblikt en Zijn troon klaar ziet staan. Zo lang Jezus op aarde wandelde, was Hij de Trooster van Zijn dis cipelen, Hij was hen ten Leids man, Hij onderwees hen, nam het voor hen op, bestrafte hen en ging hen voor op het onbekende le venspad. Nu gaat Hij heen naar de hemel, maar Hij vergeet hen niet. Hij zal de Heilige Geest zen den. In de nieuwe Leidsman, de Heilige Geest, zullen zij de Meester terugvinden. Daarom zullen zij worden verrijkt met Pinksteren, want Jezus blijft, wat Hij was, maar nu in de hemel, hun Voorspraak bij de Vader. Maar lichamelijk voer Hij ten he mel en is alleen daar als zodanig tegenwoordig. Deze waarheid wordt door de tekst in het bijzon der belicht, onder een beeld dat sterk spreekt: Ik zal u geen wezen laten. Hier is de taal van een ster vende vader, vol tederheid en toch mannelijk en sterk de waar heid uitsprekend. Hun toestand wordt levendig en teer beschre ven. Zonder Jezus, door Hem verlaten, waren zij als onmondi- gekinderen die hun ouders verlie zen, terwijl zij hun hulp nog zo nodig hebben. Kom, bewonder de stervende Zaligmaker, Die bij tijds Zijn beschikkingen treft voor degenen die Hij achterliet. Zijn we bereid om te sterven? Be denk toch, dat we dit éénmaal moeten doen. Bereid uw huis o mens, want gij gaat sterven!!! Zoek daarom de Heere terwijl Hij te vinden is. Of bent u een wees geworden door genade? Dat zijn al Gods kinderen in en voor de wereld. Zij hebben hier geen thuis, zij zijn vreemdelingen. Bent u dat ook? Kunt u zeggen: de wereld kan mij niet verzorgen, ik heb hier op aarde geen hulp en steun voor mijn ziel? U kunt niet God en de wereld dienen. Wie het met de wereld houdt zal met de wereld verloren gaan. Waar houdt u het mee? Scherpenisse Ds. P. van Bergen Bravenboer. Ook nu weer konden de gevalle nen van de Tweede Wereldoorlog in vrede worden herdacht. Naast de nationale bijeenkokmsten op de Dam en op de Waalsdorper- vlakte was er weer een herdenking op de Thoolse Markt. De publieke belangstelling was wellicht iets minder dan andere jaren maar de sobere plechtigheid was ook nu weer indrukwekkend. In de week van 12 tot en met 16 mei zal in enkele kernen een korte gebedsdienst worden gehouden in het kader van de landelijke Pinksterketen. Deze diensten van gen om 19.00 uur aan. De leiding is in handen van de plaatselijke voorganger, het rooster is als volgt: Maandag 12 mei 19.00 uur R.K. kerk Tholen; dinsdag 13 mei 19.00 uur Geref. Kerk Oud- Vossemeer; woensdag 14 mei 19.00 uur de Maartenshof St. Maartensdijk; vrijdag 16 mei 19.00 uur Ontmoetingskerk Poortvliet. Het 'plateau, met daarop de spreuk "Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen", werd al voor de officiële herdenking met bloemen belegd. Loco burgemeester P. van Schetsen en zijn echtgenote waren samen met de heren Renes en Withagen van het Comité dodenherdenking de officiële aanwezigen. Zeven leden van het Korps Nationale Reserve hielden de wacht bij de half stok gehesen vlag en het plateau. Drumband en Harmonie van Concordia onder leiding van P. Steijns zorgden voor de instru mentale omlijsting. Na de aan komst op de Markt werd door Concordia "Bede voor het Vader land" gespeeld, daarna "Alle Menschen müssen sterben", "Herzlich tut mich verlangen", "Herzliebster Jesu" en "Blijf bij mij Heer", alle 4 koralen van J.S. Bach. Arnold van Bavel blies na het klokgelui en voor de 2 minu ten stilte "The Last Post". Tij dens die twee minuten, wellicht symbolisch voor de vrede, werd slechts het koeren en fladderen van enkele duiven in de kastanje bomen op de Markt gehoord. Na het eerste couplet van het volkslied, door velen meegezon gen, legde de loco-burgemeester en zijn vrouw een bloemengroet namens de bevolking van Tholen, terwijl het comité dodenherden king eveneens voor een bloemstuk zorgde. Velen uit het publiek be toonden daarna hun eer in de vorm van bloemen. "Canticum" onder leiding van dhr. Riedijk bracht daarna nog 2 liederen ten gehore: "Ecce Quomodo rrjori- tur" van Handel en "Tenebrae Factae Sunt" van D. Perez. Het publiek luisterde geboeid - en on danks het feit dat er tijdens deze herdenking geen woorden gespro ken, doch slechts gezongen werd, is iedereen onder de indruk van het moment. De bloemen blijven op de markt tussen de Thoolse be volking, in tegenstelling tot ande re jaren. De Hervormde Gemeente Tholen had de avonddienst zondag ver vroegd van half zeven naar vijf uur, waarbij gastpredikant ds. A. de Reuver uit Delft - die eerder in Tholen stond - naar aanleiding van Lucas 7 inging op de doden herdenking. Overigens bleek de eigen predi kant ds. H. Verheul volgens de Kerkbode niet te spreken over de gang van zaken. "We werden hier toe door onze burgerlijke over heid min of meer gedwongen. Zonder enige vorm van overleg kregen we een brief, waarin het programma o.a. vermeldt, dat om 19.45 uur de klokken zullen gaan luiden. Dit maakt het voor ons onmogelijk op de gebruikelijke tijd dienst te houden. De kerkeraad heeft in een brief aan b en w haar ongenoegen dui delijk gemaakt. Dit betekent niet, als zou de kerkeraad tegen de her denking van de doden uit de Tweede Wereldoorlog zijn. We hadden met het oog op het karak ter van de zondag liever gezien, dat het op zaterdagavond had plaatsgevonden", aldus ds. Ver heul in de Kerkbode. De Chr. Geref. Kerk en de Geref. Gemeente in Tholen, die veel ver der van de Markt staan dan de N.H. Kerk, handhaafden hun avonddienst op half zeven. Naar schatting werd de dodenher denking zondagavond op de Markt bijgewoond door 250 a 300 mensen. In 1980 viel de dodenherdenking ook op zondag, maar het navol gen van de landelijke richtlijnen bleek toen op Tholen niet zo om streden. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse vroeg er in de maart vergadering aandacht voor en in formeerde er in de april- vergadering globaal naar tijdens het mondeling vragenuurtje. Wet houder C.J. Moerland antwoord de, dat de kerken van het klokge lui om kwart voor acht medede ling was gedaan. Bovendien was het vriendelijke verzoek gedaan, het aanvangsuur van de avond dienst eventueel zodanig te willen regelen, dat men van het klokgelui geen hinder ondervindt. De avonddienst in de N.H. Kerk begon toen om zes uur met ds. L. Wüllschleger als voorganger. "N Geluk schilders en afwerkingsbedrijf Voorstraat 18 4675 CB St. Philipsland Tel. 01677-2930 of 01677-2664 Advertentie IM 3^1 Ik heb nooit geweten, dat een mens zoveel in één keer kan incasseren. Ik trek het me verschrikkelijk aan, maar ik weet, dat ik er niets aan kan veranderen: het huwelijk van Hillie is een feit; Hans Joachim zit in de gevangenis zijn vonnis af te wachten en Hannelies hoort straks van de kinderrechter, wat er met haar gaat gebeuren. Nog geen zestien jaar en nu al in konflikt met de justitie. Ergens heb ik in mijn opvoe ding gefaald". "Onzin", Ben. Wat was er op jouw kinderen aan te merken vóór de scheiding?" De man dacht enige tijd na. "Wat moet ik daar op ant woorden? Hillie ging al lang haar eigen weg. In huis groette ze me nau welijks. Achteraf bekeken zal ze wel een soort verhouding gehad heb ben met die specialist, want waar was ze anders al die weekeinden, dat ze niet thuis bleef? Ze zei nooit waarheen ze ging en voor hoe lang ze wegbleef. "Hij zuchtte. "Ja, en Hans.... Die trok zich van mij ook ook nauwelijks iets aan; hij hing helemaal aan zijn moeder. Bij al haar egoïsme was Hans altijd een soort lieveling van haar. Hans kon immers geen kwaad bij haar doen? Die kreeg meermalen in de maand een briefje toegestopt of mocht haar wagen gebruiken in de weekeinden. Ik weet het immers? Blijft tenslotte Hannelies over. Daar weet ik nu geen raad mee, he? Hoe is dit kind opeens aan die kriminele inslag ge komen? Door verkeerde vriendinnen? Of door het feit, dat ze geld te kort kwam? Maar waarom wendde ze zich dan niet tot haar vader? Ik zou haar immers financieel geholpen hebben, zoveel als in mijn vermo gen ligt..." "Verwijt jezelf alsjeblieft niets, Ben. Hij droeg er geen verantwoorde lijkheid meer voor; de rechter wees immers de beide minderjarige kin deren aan de moeder toe?" "Maar ik werd toeziend voogd", weerlegde hij. Ze glimlachte. "Dat is een formaliteit, die weinig betekent, Ben. Dat weet jij ook". Hij knikte enkele malen. "Goed, wettelijk ga ik dan wel geheel vrijuit, maar moreel? Als ik terugzie op deze achttien maanden... wat heb ik dan gedaan voor mijn kinderen? Voor Hans? En Hannelies? "Ze wilden niet door jou geholpen worden. Anders hadden ze na de scheiding wel kontakt met je opgenomen. Waarschijnlijk hebben ze ge dacht: vader is zonder werk, dus daar hoeven we ook niet bij aan te kloppen". Reina wist, dat ik weer werk had. Ze wist veel meer. Dat jij hier regel matig komt en dat Yolanda een paar keren bij me is geweest..." "Bespioneerde ze je?" vroeg Grada geschokt. Hij haalde zijn schouders op. "Ik weet het niet. Van Alingen vertelde het me. Ze wilde alimentatie, maar ik wees de advokaat er op, dat ze geen rente betaalde. Ze wilde tweehonderd in de maand. Dat was ze mij ook aan rente per maand schuldig, dus in feite bleven we quitte". "Je zult nu wel verplicht worden tot betaling van alimentatie. Heb je hierover nog geen mededeling gehad?" "Nee. Maar ze kan het krijgen. Al zal ze nu, na de verkoop van het huis, vast geen genoegen nemen met tweehonderd". "Ik denk het ook niet. Maar over de hoogte der alimentatie beslist de rechter. Je hoort dat te zijner tijd wel". Ze dronken koffie en rookten een sigaret. "Ergens zit het me toch dwars, Grada, dat ik er zelfs geen moeite voor heb gedaan om bijvoor beeld met mijn jongste dochter in kontakt te komen. Had ik dit wel gedaan... ik had haar bijvoorbeeld bij de school kunnen opwachten, nietwaar?... dan zou ze misschien niet ontspoord zijn. Ik kom niet los van de gedachte, dat ik medeschuldig ben aan haar misstap". "Je ziet het allemaal te zwaarmoedig. Het is en blijft erg. Weet je...bel es Utrecht, de Raad voor Kinderbescherming, of je haar mag bezoe ken. Als je haar ziet en spreekt.... Overigens, wat haar betreft maak ik me geen zorgen... het zal voor Hannelies nog wel meevallen. Denk in ieder geval wel aan je gezondheid, Ben". Ze boog zich naar hem toe. "Ik ga wat beter op je letten, Ben, want je bent me in al die maanden lief geworden, dat weet je nu wel. Ze kuste hem, even over zijn grijzend hoofd strijkend. "Wanneer moet Reina eigenlijk uit haar huis?" Grada keek verwonderd op. "Ze is er al meer dan een week uit. Van meneer Bloon hoorde ik, dat ze het na haar vertrek hebben uitgemest. Het zag er uit! Meer dan weg!" "Ze was vroeger zo precies; ik snap er niets van. Waar verblijft ze nu?" "Geen idee. Ze is op een morgen weggereden, haar wagen vol gestouwd. De rest van haar meubels en zo zijn opgeslagen in een gemeenteschuur. Daar heeft de makelaar voor gezorgd". De man dacht na. "Best mogelijk, dat ze alsnog naar Spanje is vertrokken. Daar wilde ze vroeger al in de winter heen. Liefst een paar maanden, maar dat kon natuurlijk niet". Grada ging naar de keu ken om nog een kop koffie klaar te maken. Even later kwam ze ermee terug en ging weer zitten. "De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ze voorlopig haar intrek in het Spaans-Franse grensgebied heeft geno men. Om in de nabijheid van Hans te zijn, als hij wordt oerecht". Hij knikte enkel, maar antwoordde niet meer. De man zat zo met zijn eigen gedachten. Na tien minuten kwam ze overeind: "Sorry, dat ik vanavond niet langer kan blijven; ik moet nog even naar Hannie en Jan. Pieker niet te veel, lieve jongen., laat alles rustig betijen. Met Hannelies zal het echt zo'n vaart niet lopen en wat Hans betreft... je kunt er totaal niets aan veranderen. Ellendig, maar het is zo". Ze boog zich nog eens over de man en kuste hem. "Ga niet te laat naar bed. En volgend voorjaar, als alles vergeten is, gaan we trouwen. Jij en ik...we zullen het goed met elkaar kunnen vinden". Pas twee dagen later, toen hij van zijn werk op weg was naar huis, drong het goed tot hem door, dat Grada gesproken had over een huwe lijk. Hoe maakte ze dat ook weer? O ja: volgend voorjaar, als alles is vergeten... Thuis was Grada al bezig met het avondeten. Hij ging in de kamer zit ten en stak een sigaret op. Grada kwam even later binnen. "Hallo! Ik heb je niet thuis horen komen". Ze liep naar de bar en schonk een glaasje in, dat ze bij hem op het tafeltje zette, gelijk hem kussend. "Al les goed? Niet teveel gepiekerd de laatste dagen?" Hij haalde de schouders op. "Zulke dingen kun je niet zo maar van je afzetten, Grada". "Dat is waar, Nou, drink je aperitiefje, he? Met tien minuten heb ik het eten klaar". Die avond vertelde ze, dat Hannie aan het eind van de maand weg zou gaan. "Ze is in verwachting en elke morgen vroeg hardstikke beroerd. Heb je nog niks gemerkt op kantoor? Nu ja, Jan en Hannie zijn dik twee jaar getrouwd, dus..."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5