Thoolse rommelmarkt trekpleister programma rond molen De Hoop Koeien nog buiten in Stavenisse Slechts vier stemmen tegen zoet water Drie ooievaars bij St. Maartensdijk WÊ 7 jaar garantie! BOUMAN POTTER ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND 4s~l -H€V S.G.P. de grootste op Chr. MAVO Uien 23 ct. Waterschap trekt drie ton uit voor onderzoek Woensdag 7 mei 1986 42e Jaargang no. 25 Zo ver af en zo dichtbij! Bij VAN H0UTE Zaterdag 250-jarig molenjubileum in Tholen Eerste lustrum braderie in Oud-Vossemeer 'Leven van boer wordt zuur gemaakt' Extra kosten Spinazie Stadswandeling DEZE WEEK: Voor het eerst hebben de hoofdingelanden van het waterschap Tholen hun stem moeten bepalen over zoet water. De met veel spanning tegemoet geziene uitspraak leverde een verrassend klein aantal tegenstemmers op: slechts 4 van de 33 hoofdin gelanden stemden dinsdagavond tegen een krediet van 300.000 gulden voor een onderzoek naar zoetwatervoorzieningen op Tholen en St. Philipsland. "Schitterend, daar moeten meer mensen van delen." Enthousiaste inwoners van St. Maartensdijk stelden zo maandagavond onze redactie op de hoogte van de komst van drie ooievaars. Ze hadden eerst geprobeerd een rustig plekje op te zoeken in het natuurgebied de Pluimpot, maar de talrijke kokmeeuwen verjoegen de vreemde gasten van het vogeleiland. Op een perceel bouwland aan de Groenedijk streken ze neer. "Vermoedelijk zijn het zwervende, in Nederland ge kweekte exemplaren", zegt Piet Stols, voorzitter van de vogelwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen. Hij noemt de aanwezigheid van ooievaars 'vrij zeld zaam'. "Een paar jaar terug is er één bij de Thoolse brug gezien en enkele weken geleden stond er één bij Steenbergen, maar dat is een uitzondering." Hij geeft aan, dat praktisch alle ooievaars geringd zijn. Daaraan is af te lezen, waar de vogels vandaan komen. Ze moeten voldoende dierlijk voedsel(kik- kers, e.d.) hebben om het langer in St. Maartensdijk uit te houden. Als ze 't goed naar hun zin hebben, gaan de ooievaars misschien nog eieren leggen, maar dan is er wel een hoog punt nodig. Misschien is er van het mastklimmen op Koninginnedag nog een paal over. Kosten voor de baat Aarzeling Randverschijnselen Verschrikkelijk moeilijk Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer In de week van festiviteiten en herdenkingen heeft ook de land bouw in onze regio zijn slag kun nen slaan. Er was tevoren nogal geduld nodig, want de weersom standigheden hadden tot Konin ginnedag maar weinig overeen komst met wat lente is. Een predi kant drukte het zondag zo uit, dat God het land weer aan de boeren had vrijgegeven voor de inzaai. Nu liep het als een trein, want de structuur was inmiddels prima, evenals de temperatuur die er op volgde en het in deze omtrek veel al beperkte buitje, zodat het zaad meteen de vaste verbinding met de grond kreeg. Er zijn op een jaar niet eens zoveel groeidagen nodig om er een mooi gewas van te maken, verder ligt alles buiten en is het altijd afwachten. Naar buiten gingen ook de koeien en ook dat was een latertje want na de strenge vorst en na het koude voorjaar kwam ook in het wei land de groei wat laat op gang. Daarom waren ook nog lang niet alle koeien in de laatste aprilweek in de wei. Het kan wat later of wat vroeger zijn, maar al de eeu wen door zijn lente en zomer, herfst en winter gebleven en die zullen blijven zolang er op dit on dermaanse leven zal zijn. Anders ligt dat bij menselijke scheppingen. Die kunnen tot ge volg hebben, dat de koeien weer naar binnen moeten, terwijl ze volgens het jaargetijde buiten kunnen zijn. De verplichting van het weer binnenhalen ontstond deze week en de politie heeft daartoe de veehouders, voorzover nog niet op de hoogte, de nodige voorlichting verstrekt. De melk koeien moesten op stal. Wie heeft zich tot dusver ooit kunnen voor stellen, dat een ongeval in een kerncentrale te Rusland gevolgen kon hebben voor Sint Philipslandse- on Thoolse vee houders (ja ook voor dieren). Die gevolgen blijven gelukkig nog zeer beperkt, maar het heeft toch ook ons land geschokt. Vaak waren er rampen elders in de wereld als aardbevingen met soms vele doden en nog veel meer ontheemden, van dichtbij kennen we overstromingen, die ook ram pen kunnen zijn en vrijwel steeds waren ook slachtoffers te betreu ren, maar dat bleef dan toch be perkt tot het soms wel omvangrij ke gebied van de ramp zelf. De scheppingen van mensen kunnen tot gevolg hebben, dat er nu we reldwijd ernstige gevolgen ont staan. Daarbij is er één zaak vrij wel onveranderd en die doet ons vooral dezer dagen herinneren aan de Tweede Wereldoorlog, toen het hier dagelijks gonsde van geruchten en er daarbij maar wei nig zekerheden waren. Dat is ruim 40 jaar later niet anders, want als zich zoals nu in Rusland een toch ernstig ongeval voor doet, zijn er mede door het re giem meteen weer grote onzeker heden en velerlei geruchten. Die geruchten terzijde schuivend, blijft toch het voorheen onvoor stelbare, dat iets dat zover af lijkt te zijn, tegelijkertijd zo dichtbij is. Daarbij behoeven we elkaar niet de angst aan te preken, maar evenmin te verdoezelen dat we met onze scheppingen toch min of meer op een vulkaan leven, die een grotere verantwoordelijkheid oplegt dan er ooit tevoren was. Een verantwoordelijkheid, die zich niet kan beperken tot dat ge bied waar iets is ontstaan of wordt gebouwd, maar dat tegelij kertijd wereldwijd overleg en maatregelen vergt. Nooit tevoren immers was er iets met ernstige gevolgen zo ver af en tegelijker tijd zo dichtbij. (G.H.). De SGP mag zich verheugen in grote populariteit op de Christe lijk MAVO te Tholen, zo bleek uit de uitslag van de door Keesing ge houden scholierenverkiezingen. Van de 112 uitgebrachte stemmen gingen er 63 naar de SGP (56,2%). Het CDA kreeg 25 scho lieren achter zich (22.35). Dertien leerlingen stemden op het RPF (11,6%). Zes leerlingen gaven hun stem aan de VVD (5,4%). Twee kiezers brachten hun stem uit op de EVP (1,8%) en het GPV, de PvdA en Loesje kregen elk 1 stem Voordat de verkiezingen gehou den werden, zijn in de lessen maatschappijleer en geschiedenis de belangrijkste verschillen tussen de politieke partijen aan de orde gekomen en de scholieren hebben zich in deze lessen ook gebogen over het functioneren van het ka binet Lubbers. De rommelmarkt in Tholen was een grote trekpleister de Gereformeerde en Hervormde jeugdverenigingen bij de festiviteiten op Koninginnedag. t Was buiten- en scouting Heenetrecht werd beloond met een bruto- gewoon druk op de Markt, maar het aanbod aan arti- opbrengst van zo'n 7200 gulden. Zie voor meer zonni- kelen was ook enorm. De inzet van vrijwilligers van ge indrukken van Koninginnedag pagina 9. Markt 23, St. Maartensdijk Eendrachtsweg, Tholen Advertentie I.M. Voor de vijfde keer organiseert de middenstandsvereniging Oud Vossemeer een braderie en dat traditioneel op de zaterdag na He melvaartsdag. Zaterdag tussen half twee en negen uur zijn zeven tien middenstanders en diverse verenigingen present op het plein voor de Vossenkuil, met diverse aanbiedingen en attracties.Zo zijn er stands van de Anbo, Anib, wel- farewerk Rode Kruis, voetbal- en judovereniging, toneel- en mu ziekvereniging, visclub, de Vogel vrienden en de peuterspeelzaal. Als speciale attractie is een lucht kussen van 8 bij 8 meter op gesteld. Bovendien maakt ieder bij besteding van vijf gulden kans op een van de drie levensmidde lenpakketten. Rond de klok van negen uur volgen de uitslagen van de diverse prijsvragen en eveneens de eerste trekking van de jubi leumloterij van v.v. Vosmeer. Rollerwedstrijden Op initiatief van de eilandelijke middenstandsfederatie wordt dit jaar op elke Thoolse braderie (be halve Stavenisse) een roller wedstrijd georganiseerd. De di verse wedstrijden vormen een competitie. Er zijn diverse prijzen beschikbaar en bovendien voor de uiteindelijke winnaar een bokaal, de eerste ronde wordt in Oud Vossemeer gespeeld. De snelste tijden van de roller wedstrijden komen in aanmer king voor een prijs. Van het to taal van 6 wedstrijden (op elke braderie behalve Stavenisse) wordt een klassement (één catego rie) opgemaakt en voor de vijf beste tijden zijn geldprijzen van resp. 150, 125, 100, 75 en 50 gul den beschikbaar, terwijl de win naar een bokaal ontvangt. De heer Nijssen uit Roosendaal, treedt als speaker op. Veehouder C. v.d. Berg uit de Buurtweg bij Stavenisse houdt zijn melkkoeien nog buiten, on danks het verbod van de minister van landbouw na het meten van verhoogde radio-activiteit als ge volg van het ongeluk met de Rus sische kernenergiecentrale. "Al ons kuilvoer is op, evenals het hooi en stro", zegt mevr. v.d. Berg. "Het is een lange winter geweest. De koeien liepen al veertien dagen tot drie weken buiten. Als je ze nu weer binnen zou zetten, is 't een gebrul van jewelste. Dat nemen ze niet." Veehouder v.d. Berg was dinsdag avond nog door niemand bena derd en maandag haalde de tank auto van Menken de melk nog op. "We weten niet wie er nog voer over heeft, maar als we dat wel wisten, zien ze je ook al aanko men." Ze vindt dat er teveel ophef over de melk gemaakt wordt. "Over water en groenten hoor je nie mand. Eerst hebben we die stakin gen in de zuivelfabrieken gehad en nu dit. Ze proberen het leven van de boer zuur te maken", aldus mevr. v.d. Berg. De maatregel werd zaterdag uit voorzorg afgekondigd. Wanneer de koeien veel gras eten met een grotere dosis radio-activiteit zou dat nadelige gevolgen voor de melk, de consument, de zuivelin dustrie en de export kunnen hebben. Maandag controleerde de Thoolse politie of iedere veehouder het be vel van de minister opgevolgd had, maar sommigen zeiden nog niet op de hoogte te zijn van de maatregel. De meeste melkkoeien liepen drie a vier dagen buiten. "Er zijn veehouders die krap in het voer zitten", zegt dhr. J.J. van der Slikke uit Tholen. Hij was zelf gebeld door districtsbureauhou der De Wilde om overschotten en tekorten aan voer te registreren, wat in Goes centraal geregeld zou worden. "Als je bix moet bijvoe ren, geeft dat een rijksdaalder per koe per dag aan extra kosten", al dus Van der Slikke. Het ministerie van landbouw heeft inmiddels het dringende ad vies gegeven geen verse spinazie meer te eten gezien het meten van verhoogde radio-activiteit. Volkstuinders zouden hun spina zie moeten vernietigen. De maatregelen zijn het gevolg van een explosie en een brand in de nacht van vrijdag 25 op zater dag 26 april in een kerncentrale te Tsjernobyl, 130 km van Kiev. De brand was dinsdag nog steeds niet geblust en de uitstoot van radioac tief materiaal in de atmosfeer ging nog door. Er vielen twee doden en er werden 25.000 mensen geëvacu eerd. Zaterdag zullen rond de 250-jarige, pas gerestaureerde molen De Hoop in Tholen tal van activiteiten plaatsvinden, waarbij iedereen welkom is. Maar niet al leen rond de molen, ook in het stadje zelf en in Meulvliet is men tijdens deze Molendag in de weer met bezigheden in het kader van het feest. Rond en in de molen kan men en kele tentoonstellingen bekijken. Zeelandia en Bakkerij van Oost hebben een aantal attributen van het oude bakkersambacht bijeen vergaard om het bakkersberoep aan de kijkers te 'tonen. Huis en Heem, de vereniging tot behoud van de historische kernen en het landschap van Tholen, heeft een overzichts-tentoonstelling ge maakt door middel van affiches over het restauratie-ambacht. Te vens wordt getracht het beroep van steenhouwer-beeldhouwer ac tief in bedrijf te laten zien. Ongeveer 14.00 uur zal er vanaf Hof van Holland een stadswande ling onder leiding van dhr. P.A. Boot gemaakt worden. Men zal tijdens deze 1 1/2 uur durende tocht onder meer het stadhuis en de Gasthuiskapel bezoeken, ter wijl ook aandacht wordt besteed aan de meest bezienswaardige plekjes van Tholen. De organisa tie is in handen van Huis en Heem in de V.V.V. De Natuurvereniging zal in de molen een deel van haar ten toonstelling over "de flora en fauna van het eiland Tholen" ex poseren, terwijl men ook infor matie krijgt over de Natuurvere niging. De afd. Bergen op Zoom van Greenpeace zal in de molen aanwezig zijn met documentatie en informatie over hun ac tiegroep. Molen de Hoop als onderwerp van tekeningen, schilderijen en foto's is voor de bezoekers een at tractief kijkspel. Ook hangen er tekeningen van de Thoolse schooljeugd. De drie basisscholen inspireerden hun leerlingen tussen 6 en 12 jaar mee te doen aan deze tekenwedstrijd waarmee een prachtige doos kleurpotloden uit de molenserie van de bekende Bruynzeel potlodenfabriek te winnen viel. Winnaars werden ge kozen uit 243 inzendingen: Pim Quist 7 jaar, Jaccon Steyns 7 jr, Johnny van Kuik 8 jr, Anita Schot 8 jr, Ties Mellema 10 jr, Arjan Nederlof 10 jr, Marleen de Graaf 10 jr, René Eerland 10 jr, Jeroen Huiskamp 11 jr en Sjoerd van Oevelen 11 jr. De kinderen kunnen hun prijzen zaterdag tij dens de molendag in ontvangst nemen. VERVOLG PAG. 10 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM Veraf en zeer dichtbij Stralende Koninginnedag bracht volop feest Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen Tholen wil, zonder knellend streekplan, eigen zaken Een diamanten bruidspaar in Oud-Vossemeer Nog meer lintjes Drie ton voor studie water schap over zoet water ie Uitbreiding jachthaven St. Annaland van 150 naar 220 ligplaatsen Taakverdeling b en w van St. Philipsland Melkkoeien in Stavenisse nog buiten ondanks verbod mi nister Eerste lustrum braderie Oud- Vossemeer Een ode aan molen de Hoop in Tholen Noad 2 en Vosmeer-dames kampioen Thoolse revanche in sneldam- tournooi GUN MOEDER(DAG) IN ELK GEVAL EEN GULLE LACH Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Veiling St.Annaland donderdag 1 mei. 40 Ton uien 40 opwaarts klasse 2 NL f. 23,60. A.A. Geluk en mevr. J.A. Snoep- Overbeeke uit St. Annaland, L.C. Groenewege uit St. Maartensdijk A SS P en M.M. Punt uit Oud-Vossemeer waren tegen, de 29 anderen toon den zich voorstander van een on derzoek om een verantwoorde af weging te kunnen maken. "Dan moet er een duidelijk rapport op tafel liggen", zei D. Vermaas en L.J. Koopman onderstreepte dat om verantwoord te kunnen zijn ten opzichte van de landbouw. "Ik ben ook^iiet tegen een dege lijke studie, maar wel op dit mo ment", zei Punt. "Zoet water moet eerst een reële kans van sla gen hebben, want als er straks geen meerderheid voor is, zijn die drie ton wel naar de knoppen." "De kosten gaan ook hier voor de baat uit", zei J. Versluijs. "Je moet alle mogelijkheden onder zoeken om een verantwoorde beslissing te kunnen nemen, want als we dat niet doen, zit de land bouw al bij voorbaat in een ach terstandsituatie. En de marges in het bouwplan zijn al zo klein." Hij pleitte voor een koppeling van de zoet watervoorziening aan de ruilverkaveling, wat ook dijkgraaf I.C. Hage gunstig achtte voor een opiniepeiling bij belanghebben den en het gelijktijdig aanleggen van leidingen. Punt zei iets minder enthousiast te zijn. "Voordat we niet zeker weten, dat zoet water een meer derheid haalt, moeten we dit on derzoek opschorten. Over de kosten is al eerder wat bekend ge- worden(100 gulden per hectare) en dat kan na het onderzoek een tientje mee- of tegenvallen. We moeten op Tholen/St. Philipsland opboksen tegen negentig procent van het areaal landbouwgrond dat in ons land al een zoet water heeft. Het kostenplaatje is erg be langrijk en eerst moet er een dui delijke aanwijzing zijn, dat de meerderheid voor is." Dijkgraaf Hage noemde dat zon der studie een 'beetje gewaagd'. "Het is niet verantwoord met zo weinig gegevens zo'n belangrijke, ingrijpende beslissing te nemen. Dan wordt het al gauw ge voelsmatig en krijg je stemming makerij." Hij bespeurde een beperkt aantal duidelijke voor- en tegenstanders en een 'grote meerderheid die aar zelt'. A.A. Geluk vroeg of er vanuit de landbouw al eens een verzoek om zoet water was geweest, waarop de dijkgraaf verwees naar een werk groep van akkerbouwers, veehou ders en fruittelers, die in 1978 unaniem voor zoet water pleitte. De dijkgraaf had gevoelsmatig op de eerdere districtsvergaderingen veel discussie over de 100 gulden per ha verwacht, maar de besluit vorming en de toedeling van de kosten noemde hij de belangrijk ste punten. Hij constateerde, dat er nog teveel onzekere factoren waren om zon der studie over de komst van zoet water te beslissen. "Het is niet de bedoeling om twijfelaars over de brug te halen, maar om ze infor matie te geven voor een vaste me ningsvorming. 't Gaat erom, of belanghebbenden een investering op dit terrein verantwoord vinden. Ten onrechte wordt er teveel na druk gelegd op randverschijnse len", aldus de Thoolse dijkgraaf. Geluk pleitte opnieuw voor een andere kostenverdeling tussen VERVOLG PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1