Vernieuwing in jubileumjaar Groenteboer naar Arob-rechter Spannende tijden voor de SGP d) De Schelde V erontreinigingshef fing blijft 51,per v.e. Oesterdam bespoedigen Peze heeft u toch zeker cd? Oprichting computerclub Dieleman Tholen opent in Hoogstraat nieuwe boekhandel van MIL-HEIJNS Weigering vergunning standplaats Gedoogsteun aan regering, t.v., euthanasie, vrouwenkiesrecht Kruisraketten 'verdelging' Vrouw en kunst Wie bakt er pannekoeken? Donderdag 1 mei 1986 DE EENDRACHTBODE 9 In het jubileumjaar ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan heeft Dieleman bv aan de Hoogstraat in Tholen een nieuwe boek- en kantoorboekhandel ge opend. Mevr. J.F.S. Zachariasse-Dieleman, dochter van de oprichter van het bedrijf, verrichtte woensdag middag de officiële opening door de rolluiken naar boven te laten en een lint door te knippen. Meer in 't centrum DE DRIE OPGROEIENDE DOCHTERS VAN GERT BERESTEIJN Op eigen kracht Tijdig vernieuwen "Ik ben vast van plan om 't te winnen", zegt dhr. C.J. v.d. Berge uit Tholen zelfverzekerd. Hij heeft zich tot de Arob-rechter gewend nadat eerst b en w en vervol gens de gemeenteraad hem een vergunning weigerden voor een standplaats met zijn verkoopwagen voor groenten en fruit. Vorstschade Zekerheid Kruidenierspolitiek Nieuwe bestuurder Drainage Zoet water ^HBOGIFWIJZER De drie gebroeders Tichem die nu Dieleman bv lei- mevr. Zachariasse-Dieleman en mevr. Tichem den, v.Ln.r. Leen, Rens en Kees met tussen hen in Zachariasse. Naast kritiek op de Gode-vijandige samenleving spaarde dhr. P. v.d. Breevaart uit Hendrik Ido Am bacht voor de SGP-kiesvereniging St. Philipsland ook zijn eigen partij niet. Hij vroeg zich zelfs af, of de SGP als politieke partij nog wel zou kunnen voortbe staan. "Als de SGP nog nee durft te zeggen tegen ge doogsteun aan de regering, als de wetsontwerpen euthanasie en anti-discriminatie daardoor geen wet worden, dan is de vraag of je de SGP als politieke partij niet moet opheffen." Dooddoeners Heilsegoïsme Oogkleppen Je moet 't gezien hebben, bij... Video Bont gemaakt Gedoogsteun Geen zwartkijker Gruwelijke zonden Het deed haar groot genoegen, het idee van haar kleinzoon Kees in de praktijk te kunnen brengen. "Ik ben blij en dankbaar, deze mijlpaal tijdens het zestigjarig bestaan te kunnen meemaken. Met vader was ik in 1926 mede oprichtster van het bedrijf en van daag kunnen we een prachtige winkel openen met meer kantoor artikelen en boeken dan voor heen. 't Is een grote uitbreiding van het familiebedrijf, dat in zijn zestigjarig bestaan aan de vierde generatie toe is. Heel veel werklust en succes toegewenst en Gods ze gen, want daar is alles aan gele gen", zei mevr. Zachariasse, die een foto van haar vorig jaar over leden echtgenoot, dhr. C.J. Za chariasse, aanbood voor het kan toor, waar al een portret van oprichter C. Dieleman hing. "Alles heeft zijn bestemde tijd", zo citeerde mevr. S. Tichem- Zachariasse de Prediker. Met haar man J. Tichem, die twee jaar gele den wegens gezondheidsredenen moest stoppen, zette ze in 1954 het bedrijf voort. Ze was er trots op, dat nu drie zoons(Leen, Kees en Rens) de onderneming verder uitbouwen. Hen veel wijsheid toe wensend uit de Spreuken-dichter, overhandigde ze haar drie zoons een foto van vader Tichem, alsme de een foto van de drie broers zelf in hun jeugdjaren. Dieleman zat van oudsher aan de Oudelandsestraat. In 1926 was Christiaan Dieleman, na een me ningsverschil met de directie van de Thoolse Courant, in zijn huis voor zichzelf begonnen. Zijn dochter en schoonzoon volgden hem twee jaar later op, wat zich in 1954 herhaalde bij C.J. Zacharias se. Acht jaar geleden werd de win kel totaal vernieuwd, maar gewij zigde omstandigheden noopten tot herbezinning. Met de sluiting "Fantastische meiden. 14,17 en 19 jaar. Mode? O, zij weten pre cies wat ze willen. Ze komen met hun gekozen mode thuis met een gezicht van: durf eens te zeggen dat het leijk is..." '„"O maar, Gert, ik heb maar twéé dochters. Toch snap ik je best. Ze hadden allebei een nieuwe bril nodig." We gaan naar OPTICIËN VAN MIL "zeiden ze." Die weet precies wat teeners wil len dragen." En ze slaagden. "Geweldig" zeiden ze." Een blit se zaak..." BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. van supermarkt Schot-Duivendijk en modehuis Geluk op de Markt, waar eerder Saskia Mode al gestopt was, kwam de boek- en kantoorboekhandel wat geïso leerd van de andere winkelvoor zieningen in Tholen te zitten. "Daar hebben we zorgen over ge had, want de winkel liep fan tastisch", zei drs. Chr. Zacharias se, commissaris van Dieleman bv. In.de Hoogstraat werd een al lan ger leegstaand pand gekocht, waar voorheen Sportshop Best man en vroeger de Amro Bank ge vestigd was. "We zitten nu dichter in het centrum en die 200 maakt wel degelijk wat uit. Dat is een he le goede beslissing", zei Zachari asse, die gekscherend opmerkte, eerst het stadhuis te willen kopen, maar daarvoor gaf de gemeente geen toestemming. Hij herinnerde nog aan het poli tieke gekrakeel bij de vestiging van een nieuwe drukkerij met steun van rijk, provincie en ge meente in St. Maartensdijk. "Dit gebeurt hier allemaal op eigen kracht en 't is ook goed voor de werkgelegenheid." Bij Dieleman werken tien vaste en zeven partti me krachten. De drukkerij, die na het vertrek van de boek- en kantoorboekhan del naar de Hoogstraat, nu aan de Oudelandsestraat meer armslag krijgt, was ook te klein geworden. Verkoper Kees Tichem brengt veel werk mee uit de Randstad. Drs. Zachariasse herinnerde aan de wil van oprichter Dieleman om door te zetten en noemde 't bui tengewoon plezierig deze opening te kunnen meemaken. Hij zei erg trots te zijn, commissaris bij de onderneming te kunnen zijn en wenste het bedrijf groei en bloei. "Tijdig vernieuwen en investeren is belangrijk", zei dhr. J. Zachari asse, die zich nog de tijd herinner de van opa Dieleman met streep jesbroek, hoed en pijp. "Er waren toen een paar potloden te koop en vandaag is een prachtige zaak ge opend, in het jaar van het zestig jarig bestaan." Hij bood een elek trische klok aan. Directeur L.M. Tichem, die de ve le genodigden in de Gasthuiskapel had verwelkomd en de zestigjarige geschiedenis in het kort belichtte, overhandigde oma Zachariasse en moeder Tichem bloemen voor de zorgen die ze alle jaren door voor het bedrijf hadden. "De winkel is al bijna te klein", concludeerde hij in zijn dank woord voor de grote belangstel ling en overweldigende cadeaus. Dhr. T. Viergever maakte de teke ningen en aannemersbedrijf C. van Bergen Henegouwen voerde De gemeente gaf geen vergunning op grond van de bestaande regels, waarbij een beperkt aantal onder nemers een standplaatsvergun ning krijgt. Als er een plaats vrij komt, staat groentehandel E.H.J. Westerbeek uit Breda nog op de wachtlijst, die nu al standplaatsen heeft in St. Maartensdijk, Poort vliet, Scherpenisse en Stavenisse. "Dat kan ik niet accepteren en evenmin begrijpen", zegt Van den Berge. "Die regeling moet open gebroken worden ten gunste van een eigen inwoner, die voor een stuk werkgelegenheid heeft ge zorgd, zware investeringen heeft gedaan en financieel niet bij de gemeente heeft aangeklopt." De Tholenaar zit al zestien jaar in de fruitteelt, maar twee jaar ach ter elkaar leed hij voor tonnen vorstschade. Bovendien wordt 2 ha boomgaard onteigend voor aanleg van de weg naar de Oester- dam. September vorig jaar begon hij met een verkoopwagen voor het venten van groente en fruit. Later kwam er een winkelwagen bij en morgen komt de derde wagen bin nen. Er zijn vijf vaste en ty/ee los se medewerkers. Van den Berge heeft ventvergun ningen van de gemeente Tho- len(hij komt in alle kernen behal ve St. Maartensdijk omdat er daar volgens hem teveel groente handelaren zijn), Halsteren/Le pelstraat, Dinteloord/Prinsen- land en Bergen op Zoom. In St. Philipsland heeft de Tholenaar een marktvergunning, waarvoor hij nog in onderhandeling is met Roosendaal, Veere en Vrouwen polder. In de laatste twee gemeen ten gaat 't om markten in het va kantieseizoen. Naast de produkten uit de eigen boomgaarden koopt Van den Ber ge artikelen op de veilingen Ba- rendrecht en Kapelle. Op het in dustrieterrein van Tholen kocht hij de loods van transportbedrijf Quaak, waarin hij een koelcel bouwde. "Bij het venten is er grote concur rentie. Soms sta je met drie wa gens op één dag in één straat. Standplaatsen bieden meer zeker heid en zijn kostenbesparend. Bo vendien kun je de consument dan een groter assortiment bieden", aldus Van den Berge. Hij vindt, dat hij onredelijk door het gemeentebestuur is behan deld. "Op Tholen werkt 't, pro pageert de gemeente, maar 't werkt niet. Ik stuit op tegenstand. Eigen inwoners moeten voorgaan, zeker als je werkgelegenheid biedt. Als ik vergunning voor standplaatsen in de zeven kernen krijg, komen er drie vaste en twee losse krachten bij. Van 's morgens half vier tot 's nachts twaalf uur ben ik in getouw, maar de ge meente voert een kruidenierspoli tiek", aldus Van den Berge. Hij heeft bureau Wittenbols Partner ingeschakeld voor de Arob-procedure: administratieve rechtspraak overheidsbeslis- singen. het project uit. Onderaannemers waren loodgieter J. van Dij k- Coomans, electrotechnisch bu reau Van As, schilder L. v.d. Hoofd, Van 't Hof aluminium, Hemi winkelinterieurs en Kli maatservice Zuid. De winkel, waarin de kleuren grijsblauw overheersen, is zo'n 60 m2 groter dan aan de Oudeland sestraat. Daardoor kan het uitge breide assortiment van de boek en kantoorboekhandel nog beter gepresenteerd worden. In de Hoogstraat is het een stuk leven diger geworden nu een leegstaand pand zijn winkelfunctie heeft her kregen. De algemene vergadering van het Waterschap Tholen behandelt dinsdagavond het voorstel van het dagelijks bestuur om het heffings bedrag waterverontreiniging 1987 te handhaven op 51,per ver vuilingseenheid. Binnen dit waterschap zijn er 26.500 v.e. 's geregistreerd. In de begroting is de post onvoorzien weliswaar gereduceerd tot 10.93,tegenover 26.883, in 1986, maar dit is voor het bestuur geen aanleiding de hef fing te verhogen. De prognoses voor 1986-1990 komen althans voor 1987 uit. Of dat ook tot 1990 het geval zal zijn, wordt pas ze kerheid als de zuiveringstechni- sche werken voor Oud- Vossemeer, Sint Philipsland en Anna Jacobapolder geheel zijn voltooid. In deze vergadering zal ook de heer S.Wagemaker te Sint Phi lipsland worden beëdigd als hoofdingelande van district V. De heer Wagemaker was bestuurslid van de inmiddels opgeheven Prins Hendrikpolder. Door g.s. is de benoeming inmiddels al goed gekeurd. De ingelanden van de opgeheven Door voorfinanciering uit de al gemene reserves van de provincie zouden de wegen van en naar de Oesterdam tegelijk met de dam in 1988 klaar moeten zijn. Dat drin gend pleidooi heeft de Kamer van Koophandel van Koophandel ge voerd in een brief aan gedeputeer de staten van Zeeland. Door da ling van de rente zijn de voor waarden gunstig. De KvK berekende in 1983, dat de aanleg van de Oesterdam het regi onale bedrijfsleven jaarlijks 5.5 miljoen zou besparen. De verbin ding van Tholen met Zuid- Beveland kan werkgelegenheid en recreatie stimuleren. In de commissie bedrijfsleven vroeg M.A. van Beek maandaga vond aandacht voor die brief en wethouder Versluijs liet blijken, dat b en w de KvK zeker zullen steunen. „De weg kan niet gefa seerd aangelegd worden en het is niet goed het verkeer tot 1990 via polderwegen, die daarvoor niet berekend zijn, te leiden. Tegelijk met de dam in 1988 moeten de we gen klaar zijn. Er wordt hard aan gewerkt, men is er voortvarend mee bezig", aldus wethouder Ver sluijs. ZLM-Kringvoorzitter M.C.J. Kosten meldde, dat provinciale waterstaat dinsdagavond overleg zou voeren met belanghebbenden die grond moeten missen voor de Thoolse aansluiting op de Oester dam. De commissie ging accoord met het uit de inspraak voortgekomen tracé 4, dat voor het eerst ter spra ke kwam tijdens informele con tacten met statenlid mr. J.A. de Boe uit Poortvliet. De weg komt westelijk van de Veer weg en het Stenen Kruis te liggen. Hoewel ve len positief over dit alternatief oordeelden, was niet iedereen ge lukkig. Dhr. J.J. de Wilde karak teriseerde het plan eerder als 'op gedrongen door grondgebruikers die van hun bezwaren af willen'. Commissielid H. Zwikker had in de stukken gelezen, dat statenlid H. Venekamp voor een fietspad van Tholen-stad naar de Oester dam had gepleit, dat langs karre- velden voert, waar volgens provin ciale waterstaat de rust van vogels flink verstoord zou worden. "Als het wandelpad in natuurgebied de Pluimpot een fietspad was ge weest, had 't volgens Venekamp dus goed kunnen zijn", merkte Zwikker badinerend op. polder zijn geïnformeerd over de samenvoeging en de gevolgen daarvan, o.a. ten aanzien van het onderhoudsloten. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft de heer A. Heijboer, Bos 3 te Stavenisse pach taf stand getekend van de Havendijk in zijn woonplaats. Het dagelijks bestuur van het wa terschap wil wachten met een nieuwe pachtuitgifte van de Ha vendijk tot de kistdam is verwij derd. Dit werk wordt binnenkort uitgevoerd. Het grasgewas van de dijk is verhuurd aan de heer C. Dorst te Stavenisse. Voor de opheffing van de ge meenschappelijke drainage zijn tot april 258 aanvragen verzon den. Daarvan werden 142 subsi diebeschikkingen ontvangen, 6 aanvragen werden afgewezen. Er kwam goedkeuring binnen van de Hoofdingenieur-directeur Rijks waterstaat Zeeland voor het slo pen van vijf situatiesluizen op Tholen en Sint Philipsland. De werken zijn gegund (bestek 1) be treft aan Zinkcon. Mij Papen- drecht voor 296.000,en bestek B aan Aann. Mij Vermeer Grond en Wegen b.v. te Hoofd dorp voor 371.500,Op de agenda voor 6 mei komen ook 40 ingekomen stukken voor, waar van het overgrote merendeel ech ter nauwelijks discussie zal ver gen. Een ander voorstel betreft het weer voor 6 jaar verhuren van het jachtrecht op de schorren en slikken van Sint Philipsland, met name vóór de zeedijken van de Abram Wisse, de Willempolder en de polder Anna-Jacoba aan de heer W.M. Quist te Sint Philips land. De huursom blijft 4000, per jaar. De beschikbare opper vlakte is na de grondruil met de stichting "Het Zeeuwse Land schap" teruggebracht tot 208.69.70 hectare. De hoofdingelanden worden met de agenda uitvoerig geïnformeercf over de huidige stand van zaken rond het onderzoek naar een zoet watervoorziening voor Tholen en Sint Philipsland. De totstandko ming van de stormvloedkering heeft immers tot gevolg, dat bin nen het Oosterscheldebekken een gereduceerd zoutwater getijde regime blijft bestaan. Doorspoe ling van de bovenrivieren, zoals Rijn en Maas kunnen voor zoda nige ontzilting zorgen met de ver wachting dat voor het groeisei zoen 1990 over voldoende en kwalitatief geschikt zoet water kan worden beschikt. Om dat beschikbare zoetwater te kunnen aanwenden, moeten nog al wat waterstaatkundige voorzie ningen worden aangebracht. Er is een studiecommissie ge vormd, bestaande uit bestuursle den en hoofdambtenaren van het waterschap en vertegenwoordi gers van landbouw-organisaties. Haar taak is zoveel mogelijk voorbereidend onderzoek te doen en adviserend op te treden. Een voorstudie om tot definitieve planvorming voor zoetwater te komen, zal naar raming 3 ton ver gen. Aan de hoofdingelanden wordt dinsdag gevraagd om dat krediet beschikbaar te stellen. A' - «MPHUK Van de Breevaart, leraar en mede werker van het Reformatorisch Dagblad, zei donderdagavond voor 29 belangstellenden in het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente, dat er een toenemende spanning bestaat tussen Staatkundig Gereformeerd zijn en realisme. "De discussie in onze partij over praktische poli tiek en getuigenispolitiek is een dieptreurige ontwikkeling. We moeten met elkaar praten en naar elkfótf luisteren in plaats van over elkaar praten. Helaas zijn er, die in het ideaal blijven steken. Ze doen aan luchtfietserij. Ze preken uitsluitend voor eigen parochie en dat is niet juist in een politieke partij. Anderen dreigen verstikt te raken in de realiteit. Die komen wel goed over bij andersdenken den, maar raken vervreemd van de achterban. De woorden van de SGP verdwij nen in het luchtledige omdat er in een anti-godsdienstige samenle ving geen weerklank meer is. On ze kinderen raken steeds beter ge schoold en prikken door dood doeners heen. Naar buiten toe moeten we eenheid laten zien, eenheid in verscheidenheid, maar moet je voor de lieve vrede de waarheid geweld aan doen? Het weren van de vrouw is toch geba seerd op schijnargumenten. We moeten elkaar accepteren als het over middelmatige zaken als het vrouwenkiesrecht gaat", aldus Van de Breevaart. "De vrouw kan toch stemmen in opdracht van het hoofd, de man", bracht dhr. Eerland naar voren. Stemmen bij volmacht vond de inleider geen wezenlijk verschil. "Het is de plicht van volwassenen om te stemmen, zowel mannen als vrouwen, want in de nood der tij den is elke stem er één. Bij gewe tensnood dient men elkaar echter vrij te laten. Stemmen is ook een keuze, geen regeerdaad, want dan zouden we als regering van het volk in de knel komen." Van de Breevaart constateerde, dat er te weinig discussie is in SGP-kring over hete hangijzers. "Je moet niet zeggen: 't zijn slechte tijden, maar je moet ruchtbaarheid geven aan je me ning. In de kerken is er ook teveel heilsegoïsme, teveel innerlijkheid. Ze moeten naar hoorzittingen over etische en zedelijke zaken. Wij zijn niet beter, maar we weten beter en dat maakt onze verant woordelijkheid groter, 't Is onze plicht om een zoutend zout en een lichtend licht te zijn." Als u op een aardig idee uit bent in wand-, vloer- of zelfs plafondtegels, dan móét u in de showroom van De Schelde gaan kijken. Simpele tegeltjes, fantastisch mooie tegels, eerlijke natuursteen en ga zo maar even door. Keus genoeg en ideëen in overvloed. Altijd van uitstekende kwaliteit en altijd met een smaakvol èn deskundig advies. Ga er eens kijken. Ontdek dat een beter idee niet altijd duurder is en dat kwaliteit niets méér kost... Bouwmaterialenhandel De Schelde bv - Vermuidenweg 3 (naast Gamma) - Bergen op Zoom - Tel. 01640-36910 Advertentie IM SGP-inleider Van de Breevaart bracht in St. Philipsland naar voren, dat er in zijn kring ook te weinig over kruisraketten is nagedacht. "In de Tweede Ka mer heeft de SGP de komst van kruisraketten gesteund, maar dat is geen etisch verant woorde bewapening meer. 't Is een verdelgingsmiddel. We vertrouwen meer op de Navo in plaats van op God. Heeft een Christen in een concentra tiekamp in Rusland niet meer vrijheid dan wij?" De inleider roerde desgevraagd ook de televisie aan, mede in ver band met Kamervragen van SGP- lijsttrekker Van der Vlies over re cente examenopgaven over een vi- deoclip(t.v. opnamen rond een po pulair lied) waardoor leerlingen uit SGP-kring benadeeld werden. "De invloed van de t.v. is gigan tisch. Het is een onderdeel van de Gode-vijandige samenleving, maar er is in onze kring te weinig over nagedacht. We hebben oog kleppen op en gedaan of er niks geen ontwikkelingen waren. De hele technologie gaat door en we hadden ons intenser op deze za ken moeten bezinnen.TV. is ont zettend aantrekkelijk: het speelt in op hartstochten en sensatie en het komt er - zeker met kinderen - niet van om alleen naar de EO en het Journaal te kijken. Trouwens, de EO heeft als breekijzer gewerkt voor onze gezindte, drempelverla gend bij invoering van t.v. in onze kringen. En dan kan er dankzij de EO meer aandacht aan euthanasie en abortus zijn gegeven, de nade len gaan toch nog boven de voor delen. 't Was toch een ontheili ging van de Psalmen wanneer die via de 'muzikale fruitmand' van bouwwerken galmden." Van de Breevaart vond video wat anders dan t.v. "Een videoband moet je kopen, zoals een boek. Dat is een eigen keuze. We moeten elkaar bij middelmatige zaken respecteren en waarderen en er in elk geval over nadenken en alter natieven verzinnen. Zo is het be kend, dat leerlingen uit onze kring een achterstand in Engels hebben. Dat zouden we kunnen inhalen met Engelse reformatorische lec tuur in plaats van videoclips." De Tweede Kamerverkiezingen van 21 mei en de positie van de SGP bij eventuele steun aan de re gering kwamen donderdagavond ook aan de orde. Als CDA en VVD samen maar 74 van de 150 Kamerzetels halen, zou de zoge naamde Staphorster-variant aan bod kunnen komen: steun van SGP, RPF en GPV. Van de Bree vaart wilde dan wel de positie van de zondag, euthanasie, abortus en gewetensbezwaarden beschermen, want "op etisch-zedelijk gebied heeft Lubbers het bonter gemaakt dan welk kabinet ook." Naast de genoemde zaken wees de inleider daarbij ook op de individualise ring van het belastingstelsel. Het maakt volgens hem weinig uit of er een CDA/PvdA of een CDA/VVD-regering komt. "De Franse revolutie werkt toch bij al le drie door: de vrijheid bij de VVD, de gelijkheid bij de PvdA en de broederschap bij het CDA. Ook bij de christen-democraten is de Franse revolutie de basis en niet het Woord van God. Dat is randversiering. De mens is volstrekt vrij en autonoom, vrij in ontuchtigheid." Van de Breevaart zag gedoogsteun ten aanzien van zaken die de SGP niet principieel raken, als enige mogelijkheid om de CDA/VVD- regering in het zadel te houden. "Een PvdA/VVD-regering zou een ramp zijn, dat is verschrikke lijk. De SGP is wat meer VVD dan PvdA gericht met het terug dringen van de staatsmacht en meer vrijheid voor de burgers." De inleider dacht met ge doogsteun wetten ten aanzien van euthanasie en anti-discriminatie te kunnen voorkomen, maar wet houder L. Walpot voorzag tweestrijd binnen de SGP. "Ge doogsteun schept namelijk meer situaties van 'beter een half ei dan een lege dop' en wat voor de één middelmatig is, vindt de ander onaanvaardbaar. Dat geeft in on ze partij tweestrijd tussen rekke- lijken en fundamentalisten. Op etisch-zedelijk gebied moeten we de handen vrij houden", aldus Walpot. Ook dhr. Van Westen vond, dat er geen water in de wijn gedaan moest worden. Burgemeester Vo gel meende, dat er te vroeg ge praat werd over gedoogsteun, want eerst moeten de verkiezingen van 21 mei maar eens afgewacht worden. "En ook hierbij mogen we op God vertrouwen." Van de Breevaart merkte nog op, dat er wel raadsleden, wethouders en burgemeesters geaccepteerd worden. "Maar als we op lande lijk niveau verantwoordelijkheid gaan dragen, komen er opeens be denkingen." De inleider zei niet bekend te staan als een zwartkijker, maar de Gode-vijandige samenleving kon volgens hem niet zwart genoeg worden geschilderd. "Aan cultu rele minderheden wordt veel ge daan, maar de SGP wordt een cul turele minderheid zonder subsi die. De agressie tegen ons zal toe nemen. Het is ook gruwelijk, wat PvdA-lijsttrekker Den Uyl op Paaszondag over christenen heeft gezegd. Hij verwijt ons anti democratische tendenzen, maar als de PvdA in een gemeenteraad 51% van de stemmen haalt, doet men hetzelfde als de SGP: niet- democratisch. We moeten schouder aan schou der staan en een dam opwerpen met andere partijen. Ook met naast ons staande partijen kun nen we echter nooit samengaan, maar alleen samenwerken." Ondanks bezwaren tegen de R.K. Kerk en de Paus zei Van de Bree vaart, dat ook hier de tijds omstandigheden veranderd zijn. "Op etisch-zedelijk gebied heb ben we dingen gemeen met bis schop Gijsen." Voorzitter Chr. van 't Hof had in zijn openingwoord ivaar aanlei ding van Jeremia 6 over de voor spelling van de belegering van Je ruzalem een sombere tijd ge schetst. "Er is zo weinig naasten liefde gezien de harde acties en de zinloze aanslagen. Men is bezorgd over zeldzame planten en dieren, maar het leven van de ongeboren mens wordt niet beschermd. De recente babymoord in een Haags ziekenhuis is één ding dat boven tafel komt. Het begin van het le ven wordt bedreigd en ook het einde is niet meer onaantastbaar. Met vreze zien we de wetgeving over euthanasie tegemoet. God wil gruwelijke zonden als abortus en euthanasie niet door de vingers zien. Benauwde oorde len Gods zijn aanstaande. Hij gaat ons kastijden, uit liefde. Het verval van ons land gaat zich steeds meer openbaren en de tijd is rijp voor verwoesting. Er is be kering nodig", aldus voorzitter Van 't Hof. De vergadering was geopend met het zingen van Ps 1:1 naar de be rijming van Datheen en gebed. In leider Van de Breevaart besloot met gebed na samenzang van Ps 74:17 en 19. Onder dit thema wil de stichting Vergeet Mij Niet in Tholen de laatste koffie-ochtend organise ren. Men zou het leuk vinden om kunstvoorwerpen, door vrouwen gemaakt, te exposeren. Daarom zoekt men op deze manier contact met vrouwen die zich bezig hou den met het vervaardigen van al lerlei kunst. Als er genoeg interes se is, kan in juni een expositie worden ingericht. Vrouwen die belangstelling hebben kunnen bel len naar M.J.E. v. Eijndhoven, tel. 01662-2945. P.T.C., de vereniging van Philips Thuiscomputer gebruikers heeft sinds kort ook een afdeling in Brabant en Zeeland. De afdeling is aan de hand van de postcodes 4400-4419, 4600-4699 ingedeeld en omvat onder andere de plaat sen Krabbendijke, Putte, Bergen op Zoom, maar ook het eiland Tholen valt onder de afdeling. Momenteel heeft de afdeling zestig leden. De bijeenkomsten worden op maandagavonden in de Burge meester Bouwenseschool (L.T.S.) gehouden en beginnen om 19.00 uur( 12 mei, 9 juni, 15 september, 13 oktober, 10 november en 8 de cember). Thema's die op deze avonden behandeld zullen worden zijn onder meer de Philipscompu- ter, Basicode-2, printers en viditel. Verder ligt het in de bedoeling per kwartaal een afdelings-clubkrant te laten verschijnen met daarin in formatie over de clubavonden, be richten, bestellen van hard- en software enzovoorts. Tot voorzitter van de afdeling is de heer J.E.M. van der Werf uit Sint Maartensdijk gekozen. De heer C.J. Wessels eveneens uit Sint Maartensdijk verzorgt het secreta riaat en het penningmeesterschap. Voor meer informatie kunt u te recht bij de heer C.J. Wessels, Gladiolenstraat 10 Sint Maartens dijk, tel. 01666-2939. Al eerder werd geattendeerd op de activiteiten rond Molendag op 10 mei en dan met name in verband met het 250-jarig bestaan van mo len "De Hoop" in Tholen. Het voornemen bestond dat de scou ting Tholen bij de molen panne koeken zou bakken en verkopen, maar die club is die dag elders ac tief. Mogelijk is er nog een andere vereniging van het eiland, die deze molenattractie wil verzorgen, waarvan de baten in de vereni gingskas kunnen. Wil het bestuur van die vereniging zich dan in ver binding stellen met mevr. O. Huis kamp, tel. 01660-2187 of met het VVV tel. 01663-2544.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9