Vier mei Hoogtijdag ridder L. Guijt Ridder Jonker zeer vereerd Koninklijk zilver voor mej. Suurland Afscheid P.T.T.-er Joh. Scherpenisse ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER Geslaagden EHBO Stralende Koninginnedag Donderdag 1 mei 1986 42e Jaargang no. 24 Dhr. Guijt(rechts) ontvangt de felicitaties van de nieuwe directeur gemeentelijke ontwikkeling, ir. Van Veen, met zijn Ridderschap. Rissen hen in mevr. Guijt. Voormalig hoofd gemeentelijke ontwikkeling Tholen Leendert Guijt begon dinsdagmorgen in de tuin bij zijn woning aan de Herten kamp in Tholen, totdat zijn vrouw hem riep. Eén van de vrienden zou om elf uur in 't zonnetje gezet worden in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. "Ik ben geen vreemde in Jeruzalem op de 29ste april en hier aangekomen bleek 't ernst te zijn", aldus dhr. Guijt. Hij werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Veelzijdig Voortreffelijk vakman Kerkewerk -JL Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Thoolse hoofdscheepswerktuigkundige Shell tankers Na de uitreiking van twee onderscheidingen in het gemeentehuis te St. Maartens dijk, viel er dinsdagmorgen ook nog een flinke druppel van de lintjesregen in de Mossellaan te Tholen. Daar benoemde loco-burgemeester Versluijs hoofd scheepswerktuigkundige Jan Bernier Johannis Jonker tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wegbereider Wereldwijd Loco-burgemeester Versluijs feliciteert dhr. Jonker met zijn koninklijke onder scheiding. Links mevr. Jonker. Mej. SuurlandQinks) met haar zuster(mevr. Kaland) en schoonzuster in kleder dracht. 40 jaar gemeente: Scherpenisse en Tholen Jozina Maria Suurland uit Tholen heeft de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver ontvangen voor veertig jaar gemeentedienst: eerst in Scherpenisse en sinds de herindeling in de grote gemeente Tholen, waar ze de rechterhand is van archivaris J.P.B. Zuurdeeg. Adjunct-commies A Meelevend DEZE WEEK: Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs I 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Het was toch iemand die onder ons opgroeide, maar later naar el ders vertrok en nu met verbazing en verwondering las, hoe de SGP- raadsfractie het verzoek deed de dodenherdenking op zondag 4 mei te willen verschuiven naar za terdag 3 mei. Bijna waren we ge neigd de Emmaüsgangers te cite ren en te vragen of hij dan hele maal een vreemdeling was in het Thools-Sint Philipslands "Jeru zalem". De opvatting was echter, dat er bij welk religieus genoot schap of kerk dan ook toch geen bezwaar kon zijn tegen dodenher denking. Dat is er ook niet en dat werd in die raadsvergadering ook verwoord: als dat beperkt zou blijven tot een herdenking in de kerk kan het ook op zondag plaatsvinden. Voor de SGP bete kent echter een bestuurlijk open baar optreden op een plein, een daarbij genodigd muziekkorps, ook al blijft de uitvoering beperkt tot aangepaste muziek en "The last post" of een zangkoor dat het "Wilt heden nu treden" zingt, een ontheiliging van Gods dag als zoiets op de zondag plaats vindt. In dat opzicht komt men overeen met de sabbathsviering van de or thodoxe Joden in met name Jeru zalem, die de heiliging dan uiter aard beperken op basis van het Oude Testament. Men hoeft dan ook die SGP- overtuiging niet te delen, om tege lijkertijd het verzoek, van hun standpunt uit bezien, begrijpelijk te achten. Of het nu in de praktijk ook zo is, als eveneens naar voren werd gebracht in die raadsverga dering, dat men hierdoor een groot deel van de bevolking de mogelijkheid van die herdenking ontneemt, lijkt ons overdreven. Immers, zo'n groot deel van de bevolking, noch uit SGP-, noch uit andere geledingen, neemt deel aan de dodenherdenking. De laat ste jaren misschien dan wat meer dan kort na de oorlog, maar in percentage uitgedrukt betekent het een gering deel. Zelfs als het op een zaterdag is, moet grote moeite worden gedaan, wil men enig gevoel hebben voor het kwartier klokluiden en de twee minuten stilte, maar die misser moet dan niet uitsluitend of zeker niet uitsluitend aan de SGP wor den toegeschreven. De algemene tendens is, dat de dodenherden king de mens niet zo ligt. Bij me nigeen rijst zelfs de vraag, of dat 40 jaar na de bevrijding allemaal nog zo nodig moet worden her dacht. De doelstelling "opdat niet wordt vergeten", wordt gemak kelijk weggeschoven. We worden niet graag stilgezet bij wat we ver keerd deden. Dat anderszijds per sé die "vierde mei" als ook een soort heiliging wordt beschouwd, kan eveneens overdreven zijn. Vanzelfsprekend zou ook de SGP niet graag ontkennen, dat als be vrijding op een zondag was geko men, men tot maandag zou heb ben gewacht, maar dat is in hun ogen zeker geen steekhoudend ar gument om een herdenking daar van op Gods dag te vieren, zoals het merendeel van de mensen dat wil en ook meent te kunnen doen. Toch valt die bevrijding op zon dag met een historisch voorbeeld te staven. Het was zondag 9 juni 1940, een maand na de Duitse in val in ons land, dat Hitier het voor duizenden krijgsgevangen Nederlanders verheugend bericht door luidsprekers liet schallen, dat ze naar huis konden. Er wa ren jonge militairen na de gevan genneming rond de 10e en 12e mei ver weggevoerd tot in een krings gevangenkamp in het toenmalig Polen toe. Ze hadden 4 weken honger geleden, niet omdat er toen al niet meer voldoende voed sel zou zijn, maar omdat zelfs de over-georganiseerde Duitsers geen kans zagen de bij stromen binnenkomende krijgsgevange nen van het nodige te voorzien. Reken maar dat die Nederlanders in die verre Poolse provincie, waaronder drie Tholenaren dol gelukkig waren, dat Hitier hen op de zondag in de beestenwagon liet stappen om naar huis terug te kunnen keren. Als ze nog leven, zou hen dat op deze herdenkings zondag nog steeds als een zegen van God in herinnering kunnen komen. Dat de vrijheid er op 5 mei 1945 kwam, betekent boven dien dat èn nu de SGP dat ver zoek mag en kan doen, dat ande ren gepast (en hoe kan dat anders) zondag 4 mei de doden uit de Tweede Wereldoorlog op hun wijze kunnen en mogen herden ken. Wie tot die dankbaarheid voor het bevrijd zijn komt, zal dat met verdraagzaamheid anno 1986 ervaren en ook niemand zijn wijze van herdenken storen, laat staan beletten (G.H.). "Dit is één van de hoogtijdagen in een mensenleven", zei het voor malig hoofd van de Thoolse ge meentelijke ontwikkeling, die vo rig jaar om gezondheidsredenen de gemeentedienst moest verlaten. Loco-burgemeester J. Versluijs speldde hem de versierselen op in het bijzijn van zijn echtgenote, kinderen en het ambtenarenkorps. Guijt, op 18 februari 1928 in Kat wijk geboren, begon zijn 35-jarige loopbaan bij de overheid op 1 mei 1950 als bouwkundig opzichter bij de N.V. Spoorwegbouw te Utrecht. Na twee jaar kwam hij voor korte tijd bij de technische dienst van de gemeente Middel- harnis. "Kennelijk kon hij z'n draai bij de gemeente nog niet vinden", zei de loco burgemeester, "want van decem ber 1952 tot maart 1955 was hij bouwkundig tekenaar bij de PTT- centrale, afdeling gebouwen, in Den Haag. Vanaf 1955 kon hij echter het verlangen naar de ge meentelijke technische dienst niet meer weerstaan en tot vorig jaar is dhr. Guijt die trouw gebleven." Hij werkte als technisch ambte naar in Heenvliet, als adjunct directeur gemeentewerken in Ba- rendrecht en als directeur gemeen tewerken in Bleiswijk, voordat Guijt op 1 november 1978 werd benoemd als hoofd van de afde ling gemeentelijke ontwikkeling Tholen. "U had hier de verantwoordelijk heid en de leiding over een grote en veelzijdige afdeling. Samen waren daar zo'n zeventig mensen werkzaam, van wie er 46 in de buitendienst en 24 in de binnen dienst werkten. Onder de afdeling ressorteerden taken op het gebied van ruimtelijke ordening, grond en milieuzaken, openbare werken in de meest ruime zin, toepassing woningwet en advisering over ad ministratieve wetten aan andere afdelingen wat betreft technische aspecten. Zo kon het gebeuren, dat u als hoofd gemeentelijke ont wikkeling en ik als wethouder van onderwijs in een pittig probleem verzeilden met betrekking tot de scholenbouw." In zijn Thoolse diensttijd was Guijt tevens onbezoldigd adviseur bij de woningstichting Beter Wo nen, waarvan hij alle bestuurs- en commissievergaderingen bijwoon de en adviezen verstrekte inzake nieuwbouw en renovatie van hui zen. "U hebt u doen kennen als een voortreffelijk vakman met een grote inzet en werklust", aldus Versluijs. "Het medisch advies om in verband met ernstige hart klachten de werkzaamheden neer te leggen, was voor.u niet eenvou dig te verwerken. U deed uw werk met grote ambitie en u wist uw medewerkers te activeren. Ook in contacten naar de bevolking toe, heeft u zeer zeker uw verdiensten gehad." Buiten het gemeentewerk was Guijt van september 1981 tot sep tember 1984 actief als scriba van de Gereformeerde Kerk te Tholen. "Bedankt voor uw inzet, per soonlijke contacten en belangstel ling", zei de loco-burgemeester. "Wij weten dat de gezondheid, ook binnen uw gezin, te wensen overlaat. Des te meer wensen wij u toe, dat het u gegeven mag wor den, deze onderscheiding tot in lengte van jaren te mogen dra gen", aldus Versluijs, die nog een draagmedaille overhandigde. Ridder Guijt dankte Hare Ma jesteit en alle betrokkenen heel hartelijk voor deze onderschei ding. "Ik wil al m'n medewerkers erbij betrekken en de eer een klein beetje doorschuiven naar iedereen waarmee ik vroeger heb gewerkt." De familie Guijt werd vervolgens door de wethouders en ambtena ren van de Thoolse gemeentese cretarie gefeliciteerd met de hoge onderscheiding. _VyOIMII\IG INRICHTING li 1: i Advertentie IM "Ik ben hier met een bijzonder aangename opdracht gekomen", zo viel de loco-burgemeester met de deur in huis. De medaille was op 't nippertje 's morgens gearri veerd, maar dhr. C. van Da- len(hoofd personeelszaken van Shell Tankers) had voor de zeker heid nog een ridderorde meege kregen van het ministerie van ver keer en waterstaat. Met één medaille zei dhr. Jonker al 'zeer vereerd' te zijn. Hij werd in Dreischor geboren en trad na zijn opleiding tot werk tuigkundige aan de Zeevaart school de Ruyter te Vlissingen in dienst bij Shell Tankers. Na met succes de werktuigkundige rangen doorlopen te hebben, volgde in juni 1972 zijn aanstelling tot HWTK. "Al in een vroeg stadium ontwik kelde u zich tot een vakbekwaam en evenwichtig medewerker, met het talent om met mensen van al lerlei slag om te kunnen gaan", zei Versluijs. Naast uw grote vak kennis is het dit grote talent ge weest, waardoor u zich heeft ont wikkeld tot een wegbereider van wat we nu 'moderne bedrijfsvoe ring aan boord van schepen' noe men. Uw sociale instelling, loyali teit en grote belangstelling voor moderne management-technieken hebben u doen groeien tot een ex cellent medewerker. De walorganisatie deed vaak een beroep op uw expertise en kwali teiten in adviesgroepen, opleidin gen en het leveren van bijdragen aan het rationalisatie-gebeuren. In het voorlaatste nieuwbouwpro- gramma van Shell Tankers bleek u een meer dan uitstekende coördi nator. Niet alleen ten aanzien van de techniek/constructie, maar eveneens als adviseur van het nieuwbouwteam. U bleek een goed opleider van met name jon ge officieren en gezellen tot een hecht team. Mensen als u zijn no dig om de hedendaagse grote ver anderingen - voor wat u betreft in de tankvaart - het hoofd te kun nen bieden. Wij hebben daar ont zettend veel waardering voor en niet alleen wij", aldus de Thoolse loco-burgemeester op de laatste dag dat hij de ambtsketen droeg. "Dit komt je echt toe", zei kapi tein W. Hoogendijk, de voorzitter van de ondernemingsraad, in zijn felicitatie. Er waren verder geluk wensen van kapitein M. Hus na mens de 'bond van gepensioneer den', familieleden en buren. Dhr. Jonker is als 51-jarige per 1 april erg jong met pensioen ge gaan. Dit was het gevolg van af slankingsproblemen bij Shell: in tien jaar is het aantal schepen van 52 naar 23 teruggebracht. Mensen met dertig dienstjaren kregen de kans om met pensioen te gaan. "Ik heb nooit een hekel aan varen gehad en bij Shell had ik 't altijd goed naar m'n zin, maar het pro ject was afgelopen en dit was een mooie gelegenheid om te stop pen", aldus dhr. Jonker. 23 cursisten zijn bij het Neder landse Rode Kruis voor het EHBO-diploma. De cursus duur de 20 lessen en het examen werd afgenomen door Dr. Wiertx en kader-instrukteur de heer Nuyten. Eén groep cursisten kreeg les van ds. Padt en A. Bouten (praktijk), terwijl dr. Bouvy en A. Bouten les gaven aan de andere groep (lera ren LTS). De geslaagden zijn: J. Breeman (St. Philipsland), G. Elenbaas en L. Rottier (Poortvliet), J. Hartog, J. Kloet, H. te Kulve, L. Potappel, W. Priem-Hage B. Schot, W. Stoutjesdijk, R. Wessels-Hartog (Sint Maartensdijk). Deelnemers LTS: J. Bolier, S.D. Goeree, C. Lambrechts, A. Mun ter, P. G. Quist, A. Riedijk, W. Si mons, C.M. Slootweg, L. Stevens, S. Verpaalen, H. de Wit en A. Wijmans. Loco-burgemeester J. Versluijs speldde haar dinsdagmorgen de medaille op in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, waar ook een zuster en schoonzuster van mej. Suurland aanwezig waren. Daar naast de wethouders, ambtenaren en de familie Guijt, op wie even later de schijnwerper werd ge richt. "Toevalligerwijs gebeurt dit op de afsluitdag van een vierjarige bestuurlijke periode binnen het gemeentebestel in Nederland", zei Versluijs. "Ik maak daarom van de gelegenheid gebruik om het ge hele gemeentelijke team hartelijk te bedanken voor hun inzet, met name in de vandaag aflopende bestuurlijke periode. Bijzondere aandacht binnen dit gezelschap krijgt mej. Suurland. Op 17 november 1985 was het 40 jaar geleden, dat u in overheids dienst trad. U diende de gemeente Scherpenisse ruim een halfjaar in tijdelijke dienst, daarna ongeveer een jaar op arbeidsovereenkomst en per 15 juli 1947 in vaste dienst. Zo bent u, zoals anderen in dit ge zelschap, op de herindeling af gestevend. Vanaf 1 juli 1971 bent u werk zaam bij de huidige gemeente Tholen als adjunct-commies A en sinds september 1973 op het gemeente-archief. U maakt ar chiefbestanddelen nader toegan kelijk. U legt staten aan en ver zorgt ook een stuk corresponden tie. In de afgelopen dertien jaar hebt u al menige bezoeker van het gemeente-archief wegwijs ge maakt in de archieven van o.a. de burgerlijke stand en de bevolking. Door de klanten is menigmaal een beroep gedaan op uw kennis van historie, genealogie en topografie. Wij kennen u niet als een op de voorgrond tredend type, maar wel als een bijzonder plichtsgetrouwe medewerkster. Uw meelevend heid, vooral ook in persoonlijke zaken, heeft ons vaak aangenaam getroffen. Hartelijk bedankt daarvoor", zo besloot loco burgemeester Versluijs, die mej. Suurland nog een draagmedaille overhandigde. "Van harte gefeli citeerd en ik wens u toe, dat u in goede gezondheid nog vele jaren van deze koninklijke onderschei ding mag genieten." Ze ontving daarna vele felicitaties en bloemen, dankte het gemeente bestuur en de koningin, maar bo venal God voor deze feestelijke dag. Mej. Suurland(60) is nog niet van plan om te stoppen. Ze wil nog enkele jaren werkzaam blijven op het gemeente-archief. Hij kreeg bij zijn afscheid een fo to van z'n eerste schip, de Kalin- ga. Zijn laatste reis ging met de Cardissa naar een droogdok bij Athene. Jonker voer wereldwijd, met name naar Chili, Peru en Equador met smeerolie en hoog waardige olieprodukten. Sinds zijn huwelijk in 1959 woont hij in Tholen, waar sinds kort ook zijn moeder gevestigd is. Hij knapte voor haar het huis op, zo als Jonker ook aan z'n eigen wo ning veel zal knutselen. Boven dien blijft hij als adviseur bij schoonvader De Korte, die in de binnenvaart zit en een nieuw schip van 3000 ton laat bouwen, bij de scheepvaart betrokken. Het 4 mei herdenken Unieke eensgezindheid voor Thoolse wethouders Sint Philipsland blijft verdeeld Lievensberg praat over com- putertomograaf Concentratie waterschappen op lange baan Zuiveringsheffing voor 1987 onveranderd Ridderschap voor oud- directeur Guijt en scheeps- werktuigkundige Jonker Koninklijk zilver voor mej. Suurland Raad Sint Philipsland zwaai de Van Hekken uit Duidelijkheid gewenst in eu- thanasieregels Spannende tijden voor de S.G.P. Tegels in 'De Meestoof' CDA wil Lubbers het karwei laten afmaken Volleybal leeft op met drie kampioenen DE VISSER KAN MEN ME TEN AAN ZIJN NETTEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Begunstigd door volop zon en weinig wind is Koninginnedag gisteren een stralend feest gewor den. Organisatoren, deelnemers en kijkers troffen het uitstekend bij de buitenactiviteiten. Bij de rommelmarkt in Tholen, die voor het eerst sinds jaren weer terug was op 30 april, was het enorm druk, maar er was ook een geweldige hoeveelheid 'rommel'. In alle kernen op Tholen en St. Philipsland was er wat te doen, ook in Poortvliet, waarvan vorige week geen programma bekend was. In de Bernhardstraat en om geving had het Oranjecomité weer kinderspelen op touw gezet en ook daar was het gezellig. De muziekverenigingen kwamen verschillende keren in actie, zoals in St. Annaland, waar na lange tijd weer een aubade werd gehou den. Aan de met vlaggen versierde Ring was ook loco-burgemeester P. van Schetsen aanwezig. VZOS en de leerlingen van de twee basis scholen besloten met het Wil helmus. Volgende week meer in woord en beeld over Koninginnedag, waar op niet alleen gefeest, maar ook gewerkt werd. De landbouw profi teerde van de gunstige weersom standigheden om te zaaien en te poten. Dhr. Joh. Scherpenisse uit St. Annaland heeft tijdens een door de P.T.T. Bergen op Zoom aan geboden receptie afscheid geno men als postbesteller na een 40-jarig dienstverband. Daartoe waren 19 april in De La gune de familieleden, de directeur van de P.T.T. te Bergen op Zoom, de heer Meijer en de chefs expeditie Bosters en Van Loon aanwezig, evenals het personeel in dit ressort en dat met name de collega's van het eiland Tholen. In een toespraak herinnerde de heer Meijer er aan, hoe Scherpe nisse 40 jaar geleden was begon nen als losse kracht en vervolgens hulpbesteller werd. Een tijd was hij ook nog plaatsvervangend kantoorhouder waarvoor hij hier en gunder moest optreden, maar hij gaf voorkeur aan het plaatse lijk bestellerschap. De directeur dankte hem voor de inzet gedu rende zovele jaren, waardoor hij vooral in elk Sint Annalands per ceel van gover tot gord leerde kennen. Hij overhandigde daarbij de oorkonde en het gouden PTT insigne voor dat langdurig dienst verband en bovendien nog een fraai fototoestel. Narpens de per soneelsvereniging in het ressort Bergen op Zoom werden hem en zijn vrouw tuinstoelen met kus sens en bloemen aangeboden. Dat gebeurde bij monde van de plaat selijk kantoorhouder P. van 't Hof, die Scherpenisse ook in laatstgenoemde functie dank bracht voor de goede inzet en een VVV geschenkenbon aanbood. Namens de familie dankte vervol gens de broer van de scheidende PTT-er, de heer A.J. Scherpenis se directie en personeel voor de komst, goede woorden en ge schenken, waarna men nog wat gezellig nakaarte. Vorig jaar koninginnedag werd Scherpenisse al onderscheiden met het zilver in de Orde van Oranje Nassau, omdat hij toen al 40 jaar in overheidsdienst was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1