Gemeente leent nieuw bedrijf 20 mille Oud papier kreeg 5 cent garantie Thoolse turnsters bij Zeeuwse top IK NEEM DESSO Brugklas 110 leerlingen begin scholengemeenschap BOUMAN POTTER ksi -4T-S ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Reactie op plan bejaardenoorden veel te zwak 7 jaar garantie! Dijkdoorbraak Oud-Vossemeer Donderdag 24 april 1986 42e Jaargang no. 23 Computertomograaf Kunststofprodukten in St. Maartensdijk Dragon Plastics v.o.f. uit Bergen op Zoom krijgt voor vestiging in het ondernemerscentrum te St. Maartens dijk een rentedragende lening van 20.000 gulden van de gemeente Tholen. Zeven a acht man Scheidende Van Damme gaf en kreeg cadeautje Bij VAN H0UTE DEZE WEEK: Fusie Lts., l.h.n.o. en gem. mavo in augustus een feit "Tussen nu en augustus moet er nog heel wat gebeuren", zegt de eerste directeur van de nieuwe Thoolse scholengemeenschap, "maar het wordt een school waar Tholen in gelooft en waar Tholen zich in herkent." Dhr. A.A. Meloen, nu nog directeur van de l.t.s., krijgt in het nieuwe schooljaar de leiding over 630 leerlingen, waarvan 110 brugklassers. Zij gaan in feite de Thoolse scholengemeenschap vormen, want de huidige leerlingen van l.t.s, l.h.n.o. en gemeentelijke mavo maken hun school nog volgens het oude systeem af. Jongens en meisjes ledereen kookt Bestuur Levensvatbaar Breed pakket Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs 1 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Maandagavond in de Thoolse raad, dinsdagavond op een CDA- bijeenkomst in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder en gister avond in de gemeenteraad van Sint-Philipsland is de actie van de stichting Kankerpreventie Zeeland voor een mobiele computertomo graaf ter sprake gekomen. Zo'n duur apparaat is in enkele grote ziekenhuizen in gebruik voor kan kerpreventie. Daarmee is het mo gelijk de juiste plaats van enig on heil in het menselijk lichaam op te sporen, zonder dat ingrepen ge daan moeten worden die lastig en pijnlijk kunnen zijn. Gezien de kosten heeft het mini sterie van WVC normen gesteld, waardoor bijvoorbeeld alleen Bre da en Rotterdam zich zo'n appa raat met rijkssubsidie kunnen ver oorloven. Zeeland voldoet nu en in de toekomst lang niet aan die normen, met name gezien de be volkingsdichtheid. De stichting Kankerpreventie Zeeland wil nu een uiterste poging doen, toch zo'n computertomograaf, maar dan mobiel, in onze provincie te krijgen. Als Zeeland daarvoor zelf een miljoen op tafel legt, zou de staatssecretaris van WVC posi tief kunnen beslissen het tweede miljoen bij te passen. Bedrijfsle ven, particulieren en gemeenten zijn verzocht het eerste miljoen bijeen te brengen. De PZEM deed de eerste duit in het zakje. De Thoolse gemeenteraad stelde zich maandagavond garant voor 19.000 gulden, wanneer het mil joen niet via bedrijven of particu lieren binnenkomt. Hieraan was de voorwaarde verbonden, dat de computertomograaf ook bij Lie- vensberg standplaats moet kiezen. De indeling in gezondheidsregio's geeft voor Tholen/St. Philipsland niet zo'n aantrekkelijke situatie. Behorend bij de provincie Zee land zijn we aangewezen op Ber gen op Zoom en Roosendaal. Ook met de brandweer kennen we die problemen. Ons gebied dreigt een speelbal te worden van het Zeeuws-Brabants touwtrekken, zo is recent opgemerkt. Het lijkt erop, dat de Zeeuwse ac tie voor de mobiele computerto mograaf voor onze streek zijn doel mist, hoe graag we ook goede bedoelingen als deze willen steu nen. Voorwaarde is, dat het appa raat bij Lievensberg komt, maar zowel het Bergse als het Roosen- daalse ziekenhuis zijn zelf bezig een tomograaf in huis te krijgen. Men heeft er zelf een niet onbe langrijke bijdrage voor over, maar zou in de deelname ook graag de gemeente Bergen op Zoom be trokken zien, wat de kansen op in stemming van het rijk kan vergro ten. Door dit alles is het uiterst moei lijk op dit moment de stichting Kankerpreventie Zeeland bij te vallen en bedrijven in deze regio tot vrijgevigheid aan te sporen, hoezeer bijvoorbeeld collectes voor gezondheidszorg(Koningin Wilhelmina Fonds en Rode Kruis) op Tholen en St. Philipsland goed bedacht worden. Begrijpelijk is, dat wanneer er mogelijkheden zijn voor een computertomo graaf, iedereen daarvan de eigen mensen wil laten profiteren. Daarom is meer duidelijkheid met spoed gewenst.(G.H.) B en W hebben niet krachtig ge noeg gereageerd op het provincia le plan voor de bejaardenoorden, constateerde de Thoolse gemeen teraad unaniem. "Het college is nogal voorzichtig geweest, terwijl de provincie te weinig rekening houdt met de Thoolse situatie", zei raadslid De Bres. "De reactie is veel te zwak als je ziet wat er bij de bevolking en de instellingen wordt gevoeld." Hij verwees naar zijn collega Aar- noudse, die tijdens de hoorzitting in de Schutse al een flink Thools geluid had laten horen. "Het is minimaal wat daarvan in het offi ciële verslag van de stichting Wel zijn voor Ouderen is overgebleven en ik vrees, dat het op deze ma nier in Middelburg helemaal ten onder gaat. 't Kan nooit te sterk benadrukt worden, dat de ver- pleegmogelijkheden naar de men sen toe gebracht moeten worden in plaats van dat we ze afvoeren naar het ABG", zei Aarnoudse. B en W zegden toe een nieuwe brief aan het provinciaal bestuur te zenden met de gevoelens van de raad over het plan voor de bejaar denoorden. De raad nam daarvoor maandag avond een unaniem besluit. Al leen J. de Bres had nog enkele op merkingen. "Wordt het sociaal klimaat, het naleven van cao- voorwaarden e.d., mede in de be schouwingen betrokken, want dat is uitermate belangrijk", zei de PvdA-fractievoorzitter. Volgens wethouder Versluijs kan de gemeente in deze geen rechten laten gelden. "Maar er is geen re den om aan toepassing van de c.a.o. te twijfelen als men zegt van goede wil te zijn." Dat achtte De Bres positief. Van Damme merkte nog op, dat de rechter de aangewezen persoon is voor het niet-naleven van cao's. "Als b en w echter proeven, dat de c.a.o. met voeten wordt getreden, moet het college nooit met een voorstel voor een geldlening ko men.' Dragon maakt kano's, amfibie- fietsen en een combi aanhangwagen, roeiboot en - zeilboot. Er zijn nog meerdere toepassingen van het rotatiegie- ten: containers, brandstoftanks, wegmarkeringen, surfplanken, randapparatuur van machines, enz. De matrijskosten van de nieuwe produktietechniek zijn be trekkelijk laag, zodat het rotatie- gieten met name geschikt is voor de vervaardiging van voorwerpen uit kunststof in kleine tot middel grote series. Het is wel arbeids intensief met een betrekkelijk lan ge produktietijd. Het Bergse bedrijf wil een tweede machine kopen omdat een aantal grote orders is geboekt en het be gin succesvol is. De ruimte is ech ter ongeschikt voor uitbreiding, wat in St. Maartensdijk wel lukt. Op korte termijn bestaat volgens b en w uitzicht op 7 a 8 ar beidsplaatsen. De rapporten van de Rijksnijverheidsdienst en het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland zijn positief. Eén van de directieleden van Dra gon, dhr. C. van Gils, brengt ook het importeren en distribueren van keukens en aanverwante ap paratuur over naar St. Maartens dijk. Begin 1985 konden oud- papierophalers nog in de handen wrijven, toen er 12 cent voor een kilo werd uitgeteld, maar dat is inmiddels geheel anders. Nu is het maar rond de 3 cent. "Die verenigingen leveren de goedkoopste vuilnismannen aan de gemeente" zei Van Damme bij het voorstel om de gemeentega rantie van 3 op 4 cent de kilo te brengen. Hij had het college een viertal weken eerder al onder de aandacht gebracht, dat de mu ziekverenigingen nergens meer komen met de huidige oud-papier, prijs. B en w komen nu met één cent verhoging, maar als we na gaan wat het de gemeente zou gaan kosten als onze reinigings dienst al dat oud papier moest gaan ophalen en in het Tuttel hoekje verwerken, dan zou het een veelvoud zijn. Hij hield een pleidooi de garantieprijs op 5 cent de kilo te brengen, waarmee hij de verenigingen bij zijn afscheid als raadslid nog een cadeautje wil de geven en dat als voorzitter van de Bond van Muziekgezelschap pen als het ware ook zelf kreeg. Met de achtergrond van een mu- ziekbestuursfunctie haakte ook W.L. Bijl grif in op de suggestie van zijn VVD-collega. Van Bel- zen wees ook op het milieu-aspect en wilde graag de 5 cent-suggestie steunen. Moerland attendeerde nog op het verschil in prijzen, me de als gevolg van het door sommi ge verenigingen op een centraal punt te brengen. Hij benadrukte dat zijn fractie met name het mi lieu hoog in het vaandel heeft. De raadsvoorzitter constateerde, dat de gehele raad naar 5 cent wil de en na overleg bleek daartegen ook in het college geen bezwaar te bestaan. Hij wees er nog op, hoe afvoer per weegbrugkaartje plaatsvindt, zodat verschillen mi nimaal kunnen zijn. Als markt waarde wordt de richtprijs van de vereniging van oud papierhandelaren aangehouden. Van Damme benadrukte nog, dat men wel de ophalers, maar niet de handel moet subsidiëren. De succesvolle groep van de gymnastiekvereniging WIK, die twee lste prijzen won bij provinciale kam pioenschappen in Terneuzen, zaterdagavond bij thuiskomst voor sportzaal de Wellevaete te St. Annaland. De Thoolse deelnemers gaven za terdag een prima visitekaartje af, door twee eerste, één tweede en één derde prijs in de wacht te sle pen, tijdens de finales van de Ze- Bra verenigingswedstrijden tur nen in Terneuzen. Markt 23, St. Maartensdijk Eendrachtsweg, Tholen Advertentie I.M. Categorie Al (meisjes t/m 11 jr., gemakkelijke oefenstof), 1- WIK, St. Annaland 114,65 pnt., 2. Olympia, Tholen 112,65 pnt., 14. Spido, Oud-Vossemeer 108,05 pnt. Categorie BI (meisjes 12 en 13 jr., gemakkelijke oefenstof). 1. WIK, dn. Annaland 114,20 pnt., 4. Olympia, Tholen 111,65 pnt. Categorie Cl (meisjes 14 en 15 jr., gemakkelijke oefenstof). 3. WIK, St. Annaland 115,55 pnt. Categorie Dl (meisjes 16 jr. en ouder, gemakkelijke oefenstof). 4. Olympia, Tholen 117,85 pnt., 6. WIK, St. Annaland 112,65 pnt. In deze categorie werd de ploeg van WIK al op het eerste toestel geconfronteerd met een blessure. De winnaars kregen in elke cate gorie de Rabo-cup uitgereikt. Voor de turnsters van WIK was er bovendien bij thuiskomst een bloemenhulde door het bestuur. Deelnemers: 4 groepen van WIK, 3 van Olympia en 1 van Spido. El ke deelnemer ontving een KNGV Ze-Bra diploma. Computertomograaf en vensberg Lie- Thoolse raad voelde zich voor joker staan De ambtswoning van de baan Thoolse scholengemeenschap begint met 110 leerlingen in de brugklas Vier raadsleden zwaaiden af Achterstand omvangrijk Woensdag ginnedag sociale zaken is het Konin- SGP verzocht dodenherking op zaterdag- in plaats van zondagavond Afscheid directrice Ten Anker Gemeente geeft 5 cent voor goedkope vuilnisophalers Wisselbeker definitief voor Smalstads Mannenkoor Thoolse turners bij de Zeeuw se top Tholense Boys verslaat kam pioen Noad EEN GOEDE KOK WEET OOK RESTANTEN TE VERWERKEN Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Niet zestig, zoals de kop ten om rechte aangaf, maar tachtig jaar(in het artikel stond duidelijk 13 maart 1906) geleden vond in Oud-Vossemeer een dijkdoor braak plaats. Op dit bericht in de E.B. van 17 april kwamen ver schillende reacties en mogelijk volgen er nog meer foto's van de ze overstroming. Na zeven jaar is de fusie van drie van de vier Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs een feit. De chr. mavo blijft zelfstandig, maar de lagere technische Burgemeester Bouwenseschool in St. Maartens- Leerlingen van de Eevliet en de School met de Bijbel uit Poortvliet in actie aan de Margrietlaan te Scher- penisse, waar de boomfeestdag werd gevierd met het planten van 10 iepen en 435 struiken. Op de achter grond de N.H. Kerk met links het verenigingsgebouw de Hoeksteen en daarvoor de nieuwe bejaardenwo ningen. De kinderen bekeken in het Holland Huis dias en bezichtigden verder de plantentuin en machi nes van gemeentewerken. dijk, de Oesterschelp voor lager huishoud- en nijverheidsonder wijs in Tholen en de gemeentelij ke mavo in Tholen gaan samen verder. "Apart zouden we niet kunnen voortbestaan", zegt Me loen, "ook niet nu de staatssecre taris de leerlingennorm heeft ver laagd van 60 naar 30 per klas." In 1979 werden de fusieplannen in de ijskast gezet. Het experiment funderend onderwijs eiste alle aandacht op, maar bracht al meer toenadering. In 1984 werd de draad weer opgepakt en donder dag keurde het ministerie van on derwijs de plannen goed. De 110 zesde klassers van de basis scholen op Tholen en St. Philips land die zich al aangemeld hebben voor lts, lhno en gem. mavo, gaan de veranderingen in augustus di rect merken. Meisjes die naar de Oesterschelp dachten, te gaan of jongens die de lts wilden volgen, gaan nu samen naar de brugklas in St. Maartensdijk of Tholen. Dat is afhankelijk van hun woon plaats, want de afstand huis- school wordt zo kort mogelijk ge houden. Geografisch wordt de si tuatie met de fietsafstand beke ken. "Maar het gebeurt niet star en er is een keuzemogelijkheid", verzekert Meloen. Uitgangspunt is, dat kinderen uit St. Philipsland, Oud-Vossemeer en Tholen in Tholen naar de brugklas gaan en de óverigen naar St. Maartensdijk. Dit kan 1 dag per week wisselen omdat alleen op de Oesterschelp een keuken is en op de l.t.s. materiaal voor alge mene technieken. Elke brugklasser gaat namelijk koken als onderdeel van twee uur zorgvakken per week. Voor de lts en gem. mavo is dat nieuw. Zo is ook het keuzevak Frans nieuw voor de lts en de lhno. In heel Ne derland is 4 uur Nederlands, 3 uur Engels, wiskunde, natuurkunde en gymnastiek en 2 uur tekenen verplicht, maar elke school heeft nog 4 a 5 uur ruimte. Bij de Thoolse scholengemeenschap kan men kiezen tussen 2 uur Frans of 2 uur techniek, terwijl er daar naast nog 2 uur les in verzorging wordt gegeven. De schooltijd wordt 1 uur langer: 29 in plaats van 28. Voor personeel en leerlingen wordt 't een hele verandering, maar nog voor meer betrokkenen. Daarom krijgen de ouders van de 110 brugklassers en de directeuren van de basisscholen uitgebreide voorlichting over de nieuwe si tuatie. Het bestuur van de Thoolse scho lengemeenschap wordt gevormd door drie leden van de ZLM(de huidige exploitant van de Oester schelp), drie leden van de Thoolse gemeenteraad en de Thoolse we thouder van onderwijs als voor zitter. De ZLM vaardigt mevr. Van Gorsel-de Oude uit Oud- Vossemeer af, Kringvoorzitter M.C.J. Kosten uit Tholen en dhr. Paauwe uit Goes. Hij verzorgt op het ZLM-kantoor nu de admi nistratie van de Oesterschelp. Van de Thoolse scholengemeenschap zal alleen de salarisadministratie in Goes gebeuren met nog tien uur per week bijkomend werk, maar de algemene administratie gebeurt in de hoofdvestiging te St. Maar tensdijk, waar anderhalf perso neelslid meer nodig is. De drie raadsleden worden 29 april benoemd, evenals de voor zitter, al zal dat vrijwel zeker wet houder J. Versluijs zijn. De personeelsleden en medezeg genschapsraden zijn over de goed keuring van de fusie ingelicht, na dat het provinciaal bestuur en de onderwijsinspectie eerder positie ve adviezen hadden gegeven. "Het ministerie heeft geen enkel aspect negatief beoordeeld", zegt adspirant-voorzitter Versluijs, die voorzitter van de fusie-werkgroep is. Er is gekeken of de scholenge meenschap op termijn levensvat baar is, of het bestaansrecht van andere scholen niet in gevaar komt en of er na de fusie een evenwichte spreiding is, zonder overlappingen. De huidige Its-directeur Meloen is benoemd tot directeur van de Thoolse scholengemeenschap met mevr. Provoost(directrice de Oesterschelp) als plaatsvervanger. De heren Van den Donker(gem. mavo), Hoek van Dijke(lhno) en De Wit(lts) worden adjunct directeur. Pas over vier jaar is de scholenge meenschap rond, wanneer de toe komstige brugklassers aan hun eindexamenjaar beginnen. "Als het een volgroeide scholenge meenschap is, gaan we clusters vormen van leerlingen van een be paald niveau'zegt directeur Me loen. "We krijgen straks een heel breed pakket met zeven verschil lende afdelingen op vier ni- VERVOLG PAG 9 WONINGINRICHTING Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1