Bruidspaar voor de klas Walpot en Kosten blijven wethouder Geitenvijfling in Scherpenisse 103 jaar PROFITEER OOK NOG IN APRIL: SPIERINKJE VOOR /2,50 BOUMAN POTTER Actie dragen autogordels IMiet van een leien dakje Standplaatsen Juf Kitty Groenendijk van School met de Bijbel Anna Jacobapolder Uien 19 cent 4<Sl-4<5 Donderdag 17 april 1986 42e Jaargang no. 22 't Was maandagochtend al vroeg feest op de School met de Bijbel te Anna Jacobapolder. "Lang zullen ze leven, hiep, hiep, hoera!", klonk het al om kwart over negen voor het bruidspaar Clarijs-Groenendijk uit' Oud-Vossemeer. De 47 leerlingen zagen hun juf Kitty in een prachtige bruidsjapon met aan haar zijde brui degom Eddie Clarijs. Kookboeken EAJ-leerkracht Groei tl li SGP Flipland met kleinste fractie in zee De grootste en de kleinste fractie in de gemeenteraad van St. Philipsland, de drie zetels tellende SGP en het met één man vertegenwoordigde Gemeentebelang, gaan de wethouders leveren. Daardoor blijven L. Walpot en A. Kosten op hun post, zo blijkt uit het vooroverleg over de wethoudersverkiezingen. De offi ciële beslissing valt pas 29 april, wanneer de nieuwe gemeenteraad voor het eerst vergadert. Geen onvertogen woord Geen liefdesverklaring Volop tijd Verwonderd Enquete DEZE WEEK: Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel A.J. SCHOT ZN. B.V. Regelmatige aanvoer van levende Thoolse bot. Ook Zeeuwse paling. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement I 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 6,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Evenmin als vorig jaar gaat het de landbouw nu voor de wind. We richten de aandacht daarmee niet zozeer op de matige tot slechte prijsstelling van de vrije produk- ten als de aardappelen en de ui en, al heeft men ook daar de wind zeker niet mee, maar medio april meer op de nog moeilijk van de grond komende inzaai en het po ten. Afgelopen weekend werd hier en daar op de lichtere gronden dan wel een aarzelend begin ge maakt, maar het had wat de hoe veelheid hectaren betreft nog niet veel om het lijf. De hoop was ge vestigd op een langere droge pe riode in deze week, al wettigden tijdens het weekend de weersvoor uitzichten die hoop niet en ze wer den dan ook al maandag de bo dem ingeslagen. Niet zozeer door grote hoeveelheden regen, maar wel viel er genoeg neerslag om er af te blijven. Vooral met het klein zaad valt er niet te modderen. Het betekent niet dat er half april al grote zorg moet zijn over een te la te inzaai, maar als dat voorjaar toch weer al zover vordert, ligt het niet alleen voor de hand dat alles zo ongeveer tegelijk komt, maar ook dat er al wordt begonnen ter wijl de structuur nog twijfelachtig is. Inmiddels gaf de weersver wachting van gisteren voor ko mende week wat meer hoop op een drogere periode en als die een goede week wil aanhouden, kan er veel gebeuren. Dat betekent dat men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig is en dat houdt ook een toenemend landbouwver- keer in op de polderwegen. Het is zaak dat alle weggebruikers daar mee extra rekening houden. On dertussen zet het voorjaar in de natuur nu toch wel door. Niet al leen omdat de vogels hun nest klaar hebben voor de mei-eitjes, maar ook omdat de knoppen aan de bomen zwellen, de struiken groene blaadjes krijgen. Daarom wensen we na de langdurige kou de niet alleen de landbouw, maar iedereen een beter voorjaar toe dan het tot dusver was. (G.H.) Een Thoolse ondernemer kwam in beroep bij de gemeenteraad, nadat het dagelijks bestuur een verzoek tot het mogen innemen van een standplaats in alle kernen heeft afgewezen. Nu zal daar op zich de plaatselijke detailhandel niet rouwig om zijn, want in plaats van de eens te Sint Maar tensdijk ontstane weekmarkt, is het nu wekelijks in alle kernen raak. Mogelijk tot genoegen van de consument, althans zolang er plaatselijk ook vaste voorzienin gen bestendigd blijven, want an ders komt men van de regen in de drup.Dit laatste hielden ook b en w en de middenstandsfederatie des-tij ds voor ogen bij de vent- en standplaatsenverordening. Daar bij kan evenmin de Wet op de Ambulante Handel terzijde wor den geschoven. Echter, om zovéél als mogelijk is in het belang van de inwoners het plaatselijk voor- zieningenpeil in stand te hou den,werden voor die standplaat senvergunningen toch criteria gesteld.In de kleine kernen bij voorbeeld 1 standplaats in een branche die er ter plaatse toch al is, terwijl dat in grotere kernen tot 2 of 3 kan worden uitgebreid. Het valt aan te nemen, dat het college met in achtneming van al le spelregels en criteria het ver zoek voor de verkoop van groen ten en fruit niet zo maar hebben afgewezen. Vooral in die sector is- het voor een gevestigde, gespecia liseerde groenten/en fruithandel- toch al niet eenvoudig de eindjes aan elkaar te knopen, mede ook- door de concurrentie van super markten en daarbij dan nog de standplaatsen, de wekelijkse 'markt'. Dat alles overziende, lijkt het bezwaarschrift van de Thoolse ondernemer ook bij de raad niet zo veel kans te maken op een posi tieve uitspraak voor bezwaar- de.Wie echter in het uitvoerig pre advies van het college leest, da- taan een drietal groenten- en fruit handelaren buiten de gemeente die standplaatsvergunning wel is verleend(overigens ook geheel volgens wettelijke bepalin- genjmoet het minstens wat sneu vinden dat een Thoolse onderne mer wel moet worden afgewezen. De andere kant van deze medaille is echter het loslaten van alle crite ria en dan is voor de plaatselijke ondernemer zeker het hek van de dam. Temeer omdat de kosten van de ambulante handel op ge meentegrond in geen verhouding staan tot de veel zwaardere vaste- lasten van de gevestigde detail handel. Elke ondernemer houdt in hoge mate van vrijheid blijheid, maar ook hier kan gel den, dat de put pas wordt ge dempt als het kalf toch al verdron ken is. (G.H). Het bruidspaar rondom in de kinderen van de School met de Bijbel te Anna Jacobapolder, lerares Kitty Groenendijk en haar man Eddie Clarijs. sinds januari hebben we er zeven leerlingen bij gekregen en dat is procentueel veel voor ons. Die stijging van het leerlingenaantal had eigenlijk niemand voorzien. Met 37 leerlingen zijn we aan dit schooljaar begonnen en nu zijn er 47. Er is een beetje import in An na Jacobapolder gekomen en in de oude school worden kinderen geboren. Door de komst van jon ge mensen wordt de vergrijzing een halt toegeroepen."De School met de Bijbel te Anna Jacobapol der heeft zeven leerkrachten voor 47 leerlingen. Directeur Bert de Kok, Frans Ronner en Barbara Dekker - die met de kleuters nog in Ons Dorpshuis is gehuisvest - vormen de vaste leerkrachten. Wi- di de Kok is tot 1988 voor twee da gen nog als overgangs- boventallige leerkracht aan de school verbonden, zoals Conny Ronner tot 1988 voor 1 morgen per week nog stimuleringsleer kracht is. Tenslotte is er nog een Vf' lèerkracht: Elsa van Westen. Inmiddels is bestuurslid J. Nell als nieuwe voorzitter benoemd. Hij volgt dhr. I.G. de Jager op, die on langs afscheid nam. Vrijdag waren ze getrouwd, waar bij de bruiloftsgasten heel wat ki lometers aflegden. De bruid ver trok 's morgens met sneeuw van uit het ouderlijk huis te Gronin gen naar Weesp, waar ruim hon derd mensen de huwelijksvoltrek king in het gemeentehuis bij woonden. Vervolgens reed men naar de woonplaats van de brui degom, Nieuw-Vossemeer, voor de kerkelijke bevestiging. De receptie was weer in Chez le Port te Steen bergen en aan het einde van de drukke huwelijksdag zocht het bruidspaar de eigen woning te Oud-Vossemeer op. "We hebben een heleboel bloe men gekregen, een medicijnkast je, een kookboek van de collega's en verschillende andere cadeaus", vertelde juf Kitty. Er kwam maan dagochtend nog heel wat bij, want de lege ringband die directeur Bert de Kok aanbood, werd door de kinderen gevuld met recepten, breipatronen, boodschappen lijsten en een heleboel meer en minder goede wensen in de vorm van koppen uit kranten en tijd schriften. Daarnaast kreeg het bruidspaar nog plantjes, panne lappen, theedoeken, e.d.. Juf Kit ty had voor elke leerling aandacht en ieder werkstuk, dat in samen werking met vader of moeder was gemaakt, werd uitvoerig bekeken. De kinderen kregen tot besluit nog een tractatie. Kitty Groenendijk is sinds een halfjaar aan de School met de Bij bel te Anna Jacobapolder verbon den als EAJ-leerkracht: experi menteel arbeidsproject jongeren. Dit vierjarig project voor kleine scholen in Zeeland loopt aan het einde van dit schooljaar af. Direc teur De Kok vindt dat jammer omdat juf Kitty een enthousiaste leerkracht is, die goed met kinde ren kan omgaan. Ze is nu twee da gen in Anna Jacobapolder: ander halve dag voor het EAJ-project en een halve dag voor het opvangen van de arbeidstijdverkorting van collega's. Directeur De Kok is blij met de gunstige ontwikkelingen voor zijn school. "We groeien een beetje: .«WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM Veiling Sint Annaland dinsdag 15 april. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL. 18,60 tot 19.-. Aan voer 75 ton. 't Was voor het eerst, dat de vier Fliplandse partijen gezamenlijk over de wethoudersverkiezingen spraken. "Vier jaar geleden ben ik persoonlijk te hard van stapel gelopen", zegt SGP-fractievoor- zitter L. den Engelsman, die de bijeenkomst vrijdagavond leidde. "Op het stembureau in Anna Ja cobapolder zat ik samen met De Jager en die wees erop, dat het in de toekomst wettelijk verplicht wordt, dat de hele raad geraad pleegd moet worden over de we thouderskeuze. Daarom is af gesproken voor de komende pe riode al samen te komen." Behalve de nieuwe raad, was er vrijdagavond van elke partij ook een bestuurslid aanwezig: secreta ris P. Huijser van de SGP, secreta resse mevr. A. Verstrate-Stols van de PVAB, voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen van het CDA en M. v.d. Reest van Gemeente belang. "Het was een nette, keurige bij eenkomst waarin geen onvertogen woord is gevallen", liet voorzitter Den Engelsman desgevraagd we ten. "Er verandert niets, 't blijft bij het oude." Vrijdagavond meldde hij echter 'geen uitslag' omdat Gemeentebe lang niet direct antwoord kon ge ven op de mededeling van de SGP, dat op dezelfde voet voortgegaan zou worden. "Hoewel na de uit nodiging een week was verstreken, had Gemeentebelang nog geen standpunt ingenomen. Kosten moest eerst nog met zijn bestuur overleggen." Den Engelsman zei niet voor een afspiegelingscollege zoals de SGP Tholen(waar de grootste fracties een wethouder mogen leveren)ge- A. Kosten (46) L. Walpot (51) Gemeentebelang SGP St. Philipsland St. Philipsland pleit te hebben, maar voor een programcollege. "De laatste vier jaar zijn de standpunten tussen PVAB en SGP nogal hard gewor den. We hebben nu een andere PVAB dan in de periode van wet houder A.A. Rijstenbil. Toen liep 't anders dan nu en dat geldt dan van weerskanten. Onze compli menten voor het optreden van De Jager als raadslid waren geen lief desverklaring aan het CDA, dat bijvoorbeeld bij woningtoewij zing andere opvattingen heeft dan de SGP. Op de forumavond kwam dat nog duidelijk naar voren. Op het principiële vlak staan we na der tot Kosten. Het programma van Gemeentebelang ligt het dichtst bij de SGP", aldus de voorzitter van het wethouderso- verleg. De vijfling van Sik, een nederlandse witte melk geit van M.J. Klippel te Scherpenisse, Corina, Leann en Adiaan vinden 't leuk, zoveel lammeren, rechts mevr. L. Klippel-Heijboer. Het record van de bonte geiten- vierling(zie pagina 11) in Poort vliet is dinsdag al gebroken met een witte vijfling in Scherpenisse. Dat is werkelijk een zeldzaam heid, zo hoorde eigenaar M.J. Klippel van dhr. De Jong van de landelijke geitenfokvereniging. Klippel heeft maar 1 geit als hob by, maar Sik is wel een hele goeie. De vierjarige Nederlandse witte melkgeit heeft een zeer hoge melkgift met ruim 4 kg per dag. "Dat kunnen we zelf niet op, zo dat er wat naar anderen gaat en we maken er ook wel joghurt van." Sik zorgt ook goed voor nakome lingen in samenwerking met de Alex, de bok van mevr. I. van Len te uit Tholen: de eerste worp in april 1984 leverde een tweeling op, vorig jaar kwam er een drieling op de wereld en nu een vijfling. Zon dagavond werden vijf boklamme- ren geboren: in gewicht variërend van 2 tot 2 1/2 kg, samen ruim 11 kg. De normale draagtijd be draagt 150 dagen, in dit geval wa ren 't er 148. "We dachten eerst dat er maar vier waren, maar later kwam er nog één achteraan", ver telt Klippel, die lid is van de Gei tenfokvereniging Zeeland. De lammeren drinken nu nog bij de moeder, maar aangezien zij maar twee spenen heeft, wordt er ook met flesjes melk gegeven, wat vooral voor de kinderen Corina, Leann en Adriaan een leuke be zigheid is. Klippel sloeg er ook nog literatuur op na, waarbij hij constateerde, dat een Engelse gei tenhouder met vijftig jaar erva ring nog nooit een vijfling had gezien. Na 21 jaar bij Key en Kramer in Maassluis werkzaam te zijn ge weest, heeft hij vorige week van de VUT-regeling gebruik ge maakt, zodat Den Engelsman nu volop tijd heeft voor het raadslid maatschap. Toch heeft hij de wet houderszetel niet geambieerd, hoewel Walpot zich als calculator bij aannemingsbedrijf Ligtendag soms moeilijk vrij kan maken voor het wethouderswerk. Kosten heeft daar sinds een maand alle ruimte voor omdat hij als verte genwoordiger in verlichtingsarti kelen werkloos is geworden. Wal pot blijft volgens Den Engelsman echter loco-burgemeester en Kosten tweede wethouder. Een taakverdeling is nog in discussie. Tot nu toe hadden de wethouders geen portefeuilles, maar de raad heeft al verschillende keren aange drongen op een grotere verant woordelijkheid voor de wethou ders. Kornaat vond daarbij, dat de gekozen dagelijks bestuurders hun geld moesten waarmaken. Hij wees daar ook vrijdagavond nog op, maar qua samenstelling van het college had de PVAB- fractievoorzitter 'niets anders ver wacht'. De Jager was er gelukkig mee, dat de raad 'zo vrij rond de tafel kon zitten', deelde voorzitter Den Engelsman mee. SGP en Gemeentebelang hebben samen 902 stemmen tegenover vier jaar geleden 899, PVAB en CDA 687(650), zodat het verschil is verkleind van 249 tot 215 stem men. Was vorige keer het CDA de kleinste fractie met 1 restzetel, nu is dat Gemeentebelang. De SGP heeft 3 zetels, PVAB 2, CDA en Gemeentebelang elk 1 zetel. De kleinste fractie zou niet direct op handhaving van de wethou derszetel hebben gerekend. "Je moet niet vergeten, dat Gemeente belang stemmen had verloren, ter wijl het CDA had gewonnen. De mogelijkheid was er dus, dat het CDA door de SGP uitgenodigd zou worden", verklaarde de woordvoerder van Gemeentebe lang, secretaris W. Quak. "Bestuur en fractie van de SGP kozen echter 3 april unaniem voor blijvende samenwerking met Ge meentebelang. Dat kregen we 1! april te horen. Men deed toen ver wonderd, dat Gemeentebelang niet direct 'alsjeblieft, graag' zei, maar de SGP had zelf veertien da gen na de verkiezingen nodig om te vergaderen. Dan is het toch bil lijk, dat wij een paar dagen kre gen voor beraad." Standplaatsen Programcollege in St. Phi lipsland Financiële steun gemeenten voor mobiele computerto- mograaf Thoolse ambtswoning te koop Veel vraag naar geitemelk met vier- en vijfling Districtswedstrijd EHBO en nieuwe gediplomeerden senio ren en junioren Onderscheiding constructie bedrijf Van Beek Kritiek Fliplandse onderne mers op gemeente en Kamer van Koophandel FNV blijft voor 36 urige werkweek ijveren Hulde voor 40-jarig bestuurslid Thoolse vissersve reniging Ter Tolne naar landelijke fina le schooldammen Vergeet-Mij-Niet wil chr. par tijen bij justitie aanklagen Tholen meldt zich aan voor schoolsportactiviteiten Accommodatie moet mee groeien met prestaties voet balkampioen Noad Amigos ongeslagen volleybal kampioen BETER ALS BOER TE PAARD, DAN ALS HEER TE VOET Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Gemeentebelang had overigens 20 maart, een dag na de verkiezin gen, een ledenvergadering gehou den. Daar kwam het stemmenver- VERVOLG PAG. 11 Morgen, vrijdag 18 april, viert in Den Haag Arie Polderman zijn 103de verjaardag. De heer Pol derman werd in 1883 in St. Maar tensdijk geboren als zoon van Adriaan Polderman. Het land bouwersgezin telde 16 kinderen. Op 18-jarige leeftijd kwam Arie als militair in de residentie te recht, waar hij bij het regiment Grenadiers en Jagers één van de beste scherpschutters was. Na zijn diensttijd werkte hij enkele jaren bij de Zuid-Hollandse Bierbrou werij en vervolgens was hij 40 jaar stoker bij het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag. Na het overlijden van zijn vrouw woonde de heer Polderman bij zijn doch ter, maar de laatste jaren wordt hij verzorgd in het verpleeghuis 't Sunneke. De jarige weet nog goed over vroeger te vertellen en hij rookt ook nog graag zijn sigaar tje. Ook vanuit zijn geboor testreek wordt hij geluk gewenst met het bereiken van deze hoge leeftijd. De politie zal als vervolg op de ac tie van Veilig Verkeer in april en mei controle uitoefenen op het dragen van autogordels. Reden hiervan is, dat in het afgelopen jaar een toenemend aantal auto ongelukken is gebeurd, waarbij de inzittenden gewond raakten door dat in de meeste gevallen geen au togordel werd gedragen. Deze maand zal voornamelijk nog ge waarschuwd worden, maar in be paalde gevallen volgt een proces verbaal. In mei krijg je direct een boete. Veilig Verkeer reikt nog fol ders uit met informatie over auto gordels en kinderzitjes, waarover nogal wat misverstanden bestaan. Ook op de politiebureaus, bij di verse openbare instellingen en in bepaalde garages is die folder ver krijgbaar. Bij de plaatselijke poli tie kan men altijd terecht voor na dere informatie. Viswinkel Eendrachtsweg 15, tel. 01660-2540 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1