Veiligheidsdagen in Goes Streekplan in Middelburg SI.QVH de commissaris der koningin in zeeland Predikant in Poortvliet Sakor collecte Fonds sport gehandicapten Donderdag 10 april 1986 Kandidatenlijsten Eerste Kamer Het Zoommeer in het oostelijke deel van de Oosterschei- Natuurgebied ZuidgOTS de ontstaat door de aanleg van de Oesterdam tussen Tholen en Zuid-Beveland en wordt verder begrensd door Tholen, Noord-Brabant en de Markiezaatskade. Zoet water Vaarroute Natuur en landschap Speelmansplaten PAK EVEN UW ZAKBOEKJE r OVERZICHT: 33 33 provinciale griffie IN EEN LAGERE VERSNELLING ABDIJ Dinsdag 22 en woensdag 23 april worden in Goes de Veilig heidsdagen gehouden. In De Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, presenteren zich allerlei organisaties en in stellingen die de veiligheid in en om het huis nastreven. Uit informatie van de stichting Consument en Veiligheid blijkt, dat 37,5 procent van de onge vallen in en om het huis gebeu ren. Meisjes en vrouwen van nul tot dertig jaar en jongens en mannen van nul tot veertig jaar lopen de meeste kans op een ongeluk(je). Mevrouw P. Aronson-Gobitz van de com missie Veiligheid van de Zeeuw se Vrouwenraad schrijft in het voorwoord op het programma voor de dagen, dat het eigenlijk merkwaardig is, dat juist op de plaats, waar iedereen zich het veiligst voelt - thuis - zoveel on gelukken gebeuren. Hoe de ongelukken kunnen worden voorkomen, of wat te doen als er toch iets fout gaat, is allemaal te zien in De Prins van Oranje. Standhouders zijn de Goese brandweer, de Zeeuwse stich ting voor revalidatie, de stich ting Open Deur, de Nederlandse Brandwonden stichting, de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij PZEM, het Zeeuws Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk, de gemeente Goes, Veilig Verkeer Nederland, de Nationale Commissie tegen Alcoholisme, het bureau voor koming misdrijven, de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen, de EHBO, de Nederlandse Hartstichting, het Nederlandse Rode Kruis, de stichting Consu ment en Veiligheid, de Zeeuwse Apotheek en de Vrouwen Ad vies Commissie. Aandacht is er onder meer voor brandpreventie, de toeganke lijkheid van gebouwen voor ge handicapten, veilig speelgoed. IETTWS giftige planten in huis en tuin, gladheidbestrijding, volksge zondheid, de inlevering van oude medicijnen en ander klein chemisch afval en de bouw van huizen met daarin praktische voorzieningen. Tijdens de Veiligheidsdagen worden films, diaseries en vide oprogramma's getoond. Ook kunnen de bezoekers meedoen aan een quiz, waarbij zij worden getest op hun kennis over vei ligheid in en om het huis. In De Prins van Oranje is verder, een crèche ingericht voor baby-, peuter- en kleuteropvang. De organisatie van de Veilig heidsdagen is in handen van de commissie Veiligheid van de Zeeuwse Vrouwenraad en van de Goese Vrouwenraad. Dins dag zijn de openingstijden van 10.00 tot 21.00 uur en woens dag van 9.00 tot 17.00 uur. Het programmaboek met infor matie over de stands is gratis aan de zaal verkrijgbaar. Overi gens - de toegang tot de Veilig heidsdagen is ook gratis. Op woensdag 16 april worden de kandidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van de eerste kamer der staten- generaal ingeleverd bij de com missaris der Koningin. Het zijn de politieke partijen die de kan didaten stellen en die ook de lijsten inleveren. De lijsten liggen daarna tot vrij dag 18 april ter inzage in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het bureau al gemene en juridische zaken is daarvoor van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur geopend. nrichting Zoommeer Maandag 14 april, 19.30 uur, is de laatste inspraakavond over het streekplan Zeeland. De bijeenkomst is in het provinciehuis, ingang Abdijplein. In het streekplan wordt de ruimtelijke indeling van de hele provin cie geregeld. Dat betekent onder andere, dat die indeling op provin ciaal niveau nu ook gaat gelden voor Tholen en Sint Philipsland. Tot nu toe was er voor deze gebieden geen streekplan. Belangrijke punten die in het streekplan aan de orde komen zijn werkgelegenheid, recreatie en de groeimogelijkheden - of het ont breken daarvan - van de dorpen en steden. Bij het bureau voorlichting van de provincie zijn gratis verkrijgbaar de streekplankrant Zeeland en het informatieblad Streekplan Zee land. Ook het streekplan zelf is er verkrijgbaar. Het kost f 25, Aanmeldingen voor de inspraakavond worden ook bij het bureau voorlichting ingewacht: Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180-31394 en 31396. Bi De commissie compartimente ring Oosterschelde heeft begin dit jaar een inrichtings- en be heersplan voor het Zoommeer opgesteld. Het plan wordt van daag - woensdag - besproken in een vergadering van de provin ciale planologische commissie in Middelburg. Nadat de Oesterdam klaar is ontstaat ten oosten van de dam een zoet meer. Van getijdebe weging is dan geen sprake meer en de waterhoogte zal rond NAP liggen. Op het ogenblik wordt nog gestudeerd over de waterhuishouding en de ont- zilting. Uitgangspunt bij de inrich tingsplannen is de Schelde- Rijnverbinding - de vaarroute tussen Antwerpen en de Rijn. Zij wordt bevaren door de vier- baksduwvaart, andere binnen vaartuigen, de Rijn-kustvaart en gestreken bokken. Een kwart van de schepen vervoert ge vaarlijke stoffen. De plezier- vaart is erg beperkt. In de regle menten voor het scheepvaart verkeer zijn voor de recreatie vaart namelijk belemmeringen opgenomen. Bij de inrichting van het Zoommeer is de Schelde-Rijnverbinding een vast gegeven. Alle andere din gen die erbij komen, moeten te gen de scheepvaart worden afgezet. Y//M"':- Het tweede belangrijke crite rium is natuur- en landschaps behoud. De gronden die in het Zoommeer droog komen te val len, worden bestempeld als na tuurgebied. Hiermee wordt aan gesloten op de uitgangspunten die voor de Oosterschelde gel den. Daar wordt voorrang gege ven aan het natuurbehoud, ge volgd door de visserij en de be roepsvaart en in laatste instan tie recreatie. Recreatie wordt ook in het Zoommeer het laat ste punt. Het stukje Zoommeer, waar de provincie Zeeland zeggenschap heeft, wordt hoofdzakelijk ge vormd door de Speelmanspla ten. De platen liggen ten zuiden van Tholen en via de Oesterdam worden zij bereikbaar. De af stand tot het Schelde- Rijnkanaal is vrij groot en daar om kan recreatie op de Speel mansplaten worden toege staan, aldus de commissie com- De stichting Het Zeeuwse Landschap is in de gelegenheid bijna 163 hectare schor en slik in de Zuidgors, buitendijks bij Ellewouts- dijk, aan te kopen. Het dagelijks bestuur van de provincie (gedepu teerde staten) stelt voor hierop geen subsidie te verlenen. In de nota natuur- en landschapsbescherming van de provincie valt de Zuidgors onder de invloedsfeer van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Dat wil zeggen, dat die vereniging het meest voor verwerving in aanmerking komt en dat andere natuur beschermingsorganisaties zich daarmee niet bemoeien. partimentering Oosterschelde. De oever moet worden op gespoten met zand en bekeken moet worden of dat kan worden gecombineerd met het werk aan de Oesterdam. Vanaf de oever zou een beginpunt voor surfers kunnen worden ge maakt. De surfers zouden dan verder gebruik kunnen maken van het Bergse Diep. Het gebied zal vooral voor dag recreatie worden ingericht. De bedoeling is een capaciteit van zo'n duizend mensen per dag, eventueel in samenhang met de activiteiten verder op het meer uit te breiden tot drieduizend. Door de Speelmansplaten tot recreatiegebied te maken, kan worden voorkomen, dat aan de westelijke kant van de Oester dam grote recreatieve druk op de Oosterschelde ontstaat. Het gebied zou via een aparte weg toegankelijk moeten wor den. Ook moet er parkeergele genheid worden gemaakt. De Voordat die afspraken werden gemaakt is de Zuidgors al eens te koop aangeboden aan de stichting Het Zeeuws Land schap, maar de transactie kon toen niet doorgaan, doordat de provincie een subsidiestop had ontsluitingsweg kan met de hoofdrijbaan en de parallelweg worden verbonden via een aan- sluitpunt, dat al in de oorspron kelijke plannen voor de Oester dam zit, maar dat ligt nogal ver oostelijk van het gebied, dat voor recreatie moet worden in gericht. Er zou een extra aan- sluitpunt gemaakt kunnen wor den aan de westkant van het damvak Speelmansplaten I, zo'n 2,5 kilometer van het al geplande aansluitpunt. Daar zou ook een verbinding voor fietsers tussen de parallelweg en de ontsluitingsweg kunnen worden gemaakt. Het provinci aal bestuur bekijkt of in de be groting voor de weg over de Oesterdam geld vrijgemaakt kan worden voor het extra aan sluitpunt. De commissie com- partimenteringswerken voelt er niet voor een restaurant te vestigen op het terrein van de Bergsediepsluis. Bij rijkswa terstaat is een verzoek voor die voorziening ingediend, maar er is nauwelijks ruimte voor op het terrein en bovendien vindt de commissie, dat de aard van de recreatie een restaurant niet no dig maakt. De Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders zal een schetsont werp maken, dat als basis kan dienen voor de recreatieve in richting. Het ministerie van landbouw en visserij onder zoekt of er geld is voor de aan leg van sanitaire voorzieningen. De gemeente Tholen zal wor den gevraagd het beheer over de Speelmansplaten te voeren. Mocht worden besloten op de Speelmansplaten geen recrea tie toe te staan, dan moeten maatregelen worden genomen om het gebied te beschermen, opdat er geen "wildgroeirecrea- tie" ontstaat. afgekondigd. Om het gebi'ed toch veilig te stellen heeft oud voorzitter J.M. Baron van Tuijll van Serooskerken van Het Zeeuwse Landschap het gebied toen gekocht en daarbij is be paald, dat hij het ter gelegener tijd zou doorverkopen aan Het Zeeuwse Landschap. Van Tuijll van Serooskerken doet nu die belofte gestand en de Vereni ging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft verklaard tegen aankoop door de "concurrent" geen bezwaar te hebben. Gedeputeerde staten willen vasthouden aan de bepalingen in de nota natuur- en land schapsbescherming over de in vloedsferen. Bovendien vinden zij het voorbehoud van de ver koper om hem en zijn zoon le venslang jachtrecht te geven te zwaar, zeker als wordt bedacht, dat de gebruikelijke termijn daarvoor zes jaar is. De statencommissie voor ruim telijke ordening heeft het sta- tenvoorstel inmiddels bespro ken. De woordvoerders van het CDA, de SGP en de PSP/CPN zijn het met gedeputeerde sta ten eens, maar woordvoerders van de PvdA, VVD en D'66 vin den, dat de natuurbelangen het best gediend zijn met de aankoop. De aankoopprijs is bepaald op vijf ton. Als de provincie subsi dieert, dan betekent dat een bij drage in de aankoopsom van f 250.000, Op 2 mei valt de beslissing in de statenverga dering. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 THOLEN 15 en 22 apr. ANIB- soosmiddagen 21 apr. Bijeenkomsten aquarium ver. Labeo, Meulvliet 12 apr. Excursie Natuurvrienden naar Bosje en 10 u. bezichtigen molen 12 apr. Actie "Een voor Afrika" (jeugdclubs Geref. Kerk), Het Visnet 14-17 u. 14 apr. Voorstelling over spiegels, 20.30 u. Meulvliet 16 apr. Mevr. Wallenburg spreekt voor NCVB 19 apr. The Margriet Eshuijs Band, 20.30 u. Meulvliet 19 en 30 apr. Oriëntatierit MAC 21 apr. Lezing over de Ooster schelde, 20.00 u. Meulvliet 30 apr. Rommelmarkt Tholen OUD VOSSEMEER 11 apr. Bijeenkomst VBOK, Vere- nigingsgeb. Herv. Gem., Ring 7, 20.15 u. 15 apr. Lezing dhr. Franke bij Plattel.Vrouwen over alcohol en drugsverslaving. 16 apr. Bingo-middag ANBO 18 apr. Ledenverg. P.J.Z. 20.00 u. Vossenkuil 19 apr. Viswedstrijd H.S.V. 't Scharretje, Oud Vossemeersebrug van 11.30 tot 14.30 u. SINT ANNALAND 11 apr. EHBO-kringwedstrijden. 20.00 uur De Wellevaete SINT MAARTENSDIJK 15 apr. Filmvertoning door dhr. Venekamp, Haestinge 19.45 uur, Plattelandsvrouwen. SCHERPENISSE 30 apr. criterium voor trimmers SINT PHILIPSLAND 12 apr. Bazar/verkoping, N.H. ver. geb. BERGEN OP ZOOM t/m 20 apr. Expositie van olieverf schilderijen van Piet Vloemans, dag. van 14-17 u. Markiezenhof 12 apr. Concert "The Burning Candles", 't Tort, Lourdesplein 1, 20.00 u. t/m 21 apr. Olieverfschil derijen van Piet Vloemans t/m 2/ apr. Tentoonstelling in het kader van de landelijke actieweek over milieu, landbouw en ontwikke ling. "Honger hoeft niet", Mar kiezenhof. t/m 24 apr. "Smakelijk eten". Ten toonstelling rond eten in boeken, Markiezenhof film film film ROXY 1: Rocky 4 - a.l. do, vr en za 14, 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma en di 20 u. wo 14 en 20 u. ROXY 2: Hot Chili - 16 jr. do, vr, za en zo 19 en.21.30 u. ma, di en wo 20 u. Taran en de toverketel - a.l. do, vr en za 14, zo 14, 16.30, wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Out of Af rica - a.l. do, vr, za en zo 14, 18.30 en 21.30 u. ma, di en wo 18.30 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Mama is boos - a.l. do, vr en za 14, 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma, di en wo 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Out of Af rica - a.l. do,.vr en za 20 u. zo 16 en 20 u. ma, di en wo 20 u. Vrijdag 11 april 18.00-19.30 Weekend voor de deur. Pres.: Marjo Donders, Leo troost, Harry v.d.Ree 19.30-20.30 Er is hoop Met gospelmuziek 20.30-21.30 Jazz in de polder. Pres.: Jean Quist. Ond.: "Jazz oude stijl". 21.30-22.30 Cyborg's tijdingen van elders. Sagen en le gendes. Zaterdag 12 april 10.30-11.00 Marja's kinderprogramma. 11.00-12.30 Jeugdprogramma met Ned. top 3 en top 15 en Ditjes en Datje. Pres.: Gert Smits, Jacco Vin- jé, Liane Burgers 12.30-14.00 S.L.O.Th. Aktua. Eindred.: Els Frigge. 14.00-16.00 De verzoekhoek. Pres.: Jan Voormeulen. Ver zoekjes 01660-2646 of tijdens uitzending 01660-4004. 16.00-17.30 Rawhide. Countryprogramma met Gert Smits en Erik Bestman. 17.30-18.30 S.L.O.Th, sport. Pres.: Marianne v. leeuwen, Albert Nagels en Leen Ottevanger Zondag 13 april 1L30-14.30 De Zevensprong. Familieprogramma met di verse spelletjes. Pres.: Cees Burgers. 14.30-15.30 Bloemdaalse radio met kerkdienst Ds. van Gent. 20.30-21.30 Viva la musica. Met platenkeus Jacques Boel houwers. Pres.: Sarien Bout Maandag 14 april 18.00-19.00 De computer/hobby hoek. Pres.: Jan Slabbe- koorn en André Bout. Vandaag de C-64 Dinsdag 15 april 18.00-19.30 Jeroen met de hits van toen. Woensdag 16 april 18.00-19.00 Streeknieuws. Pres.: Marjo Donders 19.00-20.00 Vliegende schijven. Pres.: Jan van Hie. Donderdag 17 april 18.00-19.30 Bejaardenprogramma. Pres.: Mevr.Van Driel- Vaders, Greet Mayer en Wim Ojevaar. De 51-jarige kandidaat A. Egas uit Vriezenveen wordt de nieuwe predikant van de Hervormde Ge meente Poortvliet. Eind juli/be gin augustus hoopt hij bevestigd te worden als opvolger van ds. Tj. de Jong, die juni 1985 naar Gar deren vertrok. Kandidaat Egas heeft vorig jaar al een keer in Poortvliet gepreekt evenals in maart na het uitbrengen van een beroep door de kerkeraad. Hij werd in Werkendam geboren, waar dhr. Egas de schoenenwinkel van zijn grootvader overnam. "Op mijn 28ste heb ik een roe ping van de Heere ontvangen. Daar heb ik het erg moeilijk mee gehad, want studeren betekende financieel een opoffering voor ons gezin. We moesten heel wat aangename dingen loslaten, maar tenslotte heb ik me eraan over mo gen geven en met plezier heb ik de studie gevolgd." Na de vooroplei ding ging dhr. Egas in 1971 naar de rijksuniversiteit te Utrecht om theologie te studeren. Zijn winkel - die toen veelal door zijn vrouw werd gedaan - hield hij aan tot 1974, toen met succes het kandi daatsexamen werd afgelegd. Dat opende mogelijkheden om le raar te worden aan mavo's in Gor- kum en Veenendaal, waar dhr. Egas godsdienst, maatschappij leer en Engels gaf. Het gezin ver huisde naar Bilthoven, vlakbij Utrecht. In 1976 studeerde dhr. Egas af en in 1979 kreeg hij pasto raal werk bij de evangelisatie op Gereformeerde grondslag van de Hervormde Gemeente Vriezen- C -ns CD CD P D E> v] CQ •rH maakt bekend, dat de lijsten van de kandidaten voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke lijsten op 16 april 1986 bij hem zullen worden ingeleverd, voor een ieder tot 18 april 1986 ter inzage liggen ter provinciale griffie, St. Pie terstraat 42 te Middelburg, van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. DE COMMISSARIS DER KONINGIN VOORNOEMD, Boertien sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 veen. Dat was al in 1906 ontstaan door een plaatselijke scheuring. Dhr. Egas werd destijds in dat werk ingeleid door ds. J. Catsburg uit Garderen, die nog predikant in Sint-Maartensdijk is geweest. In feite deed hij het normale werk van een predikant, behalve de sa cramenten, maar in Poortvliet komt hij voor het eerst in de volle Evangeliebediening. De kandi daat zal daar voor het eerst als predikant bevestigd worden. Hij is gehuwd en heeft zeven kin deren, van wie er twee zijn ge trouwd. Geld voor filmzaahGedeputeerde Staten willen 186.473,be schikbaar stellen voor de aan schaf van apparatuur voor de nieuw in te richten filmzaal in het Roosevelt Studiecentrum voor het Bureau Voorlichting. Tot en met zaterdag a.s. duurt de Sakor-collecte nog, de nationale collecte voor de kinderbescher ming. Waarschijnlijk komt men niet in alle plaatsen met een bus huis-aan-huis, zodat er ook gestort kan worden op giro 40.40.40 van Sakor Den Bosch. In Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland wordt er in elk ge val wel gecollecteerd. In de week van 21 tot en met 28 april wordt door het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten on der het motto: "Wat is mijn ge zondheid en vitaliteit waard',de jaarlijkse nationale collecte ge houden. De opbrengst komt met inspraak van de Prov. Sportraad ten goede aan verenigingen voor gehandicapten ten behoeve van bewegings- en sportoefeningen op velerlei gebied. Ook in onze ge meente wordt steeds meer aan dacht besteed aan de positie van de gehandicapten. Een voorbeeld hiervan is de onlangs geopende vissteiger in Stavenisse. Bom! Het blad met borden en schotels, bestek en het jusschaaltje kwam met kletterend lawaai op de vloer. Ontzet bleef het meisje naar de ontstane ravage staan kijken, maar Ben zag de jus over de vloerbe dekking en riep: "Vlug! Een doek en warm water!" Even later waren ze samen aan het opruimen en terwijl de man de scherven bijeengaarde met het bestek en de borden, die heel gebleven waren, boende en poetste Grada op haar knieën op het tapijt, tot ze er rood van werd. De man begon te lachen, legde het blad opzij en keek haar aan. Op het laatst lachte hij zo luid, dat de vrouw verstoord naar hem keek. "Wel ja... ga er een beetje om zittep Jij ook met je gekke vraag!" Hij lachte nog altijd, terwijl de vrouw verder wreef op het tapijt. Tel kens bettende met een doek, nat van het warme water. Tenslotte zei hij, overeind komende met het blad: "Hou" nu maar op. Als er een vlek overblijft, leggen we er wel een matje of iets dergelijks over". Daarna liep hij naar de keuken, over het meisje heenstappend. "Wat had jij eigenlijk zo ineens? Kramp in je vingers?" Hij keek nog eens lachend naar het meisje, dat nu ook overeind kwam. Slierten haar hin gen voor haar rode gezicht. Bij de gootsteen begon ze de beide doeken uit te wringen. Ben stond geamuseerd naar haar te kijken. Woedend over de in haar ogen geleden nederlaag, zei ze, zonder hem aan te kij ken: "Jij ook met je rotvraag! Wie zegt er nu zoiets!" "Weet je wel, dat jij nu hardstikke inkonsekwent bent? Als Yolanda zonder meer bij me zou komen wonen, zou je misschien niet eens be zwaar hebben, maar nu ik het jou vraag, word je nijdig. Straks gooi je me nog voor de voeten, dat het een belediging was". "Is het ook! Zoiets stel je niet voor!" "Yolanda deed het bij mij anders wel". Hij wees naar voren: "hier, in de kamer". "Moet zij weten. Ik bedoelde het anders. Ik dacht enkel aan jouw bestwil. Jij moet niet alleen blijven, dat bedoelde ik. En als je dan per sé niet wilt trouwen, neem haar dan zo in huis. Je hoeft het toch niet aan de grote klok te hangen, dat jullie niet naar het gemeente huis zijn geweest voor een boekje? Het gaat om jou. Je hebt een baan en een huis. Goed, een huurhuis, maar van de gemeente en je zult een slechtere huisbaas hebben. Als appeltje voor de dorst heb je nog dertig duizend gulden tegoed als hypotheekhouder. Je bent gezond en al loop je naar de vijftig, nog behoorlijk aantrekkelijk voor een vrouw. Dus waarom zul je alleen blijven?" "Heb je er opeens genoeg van? Om dinsdags en vrijdags hierheen te komen? Of wil je er geld voor hebben? Zeg het maar...ik wilde je er al veel eerder voor betalen, maar jij wilde het niet aannemen". Ze maakte dreigende bewegingen met een uitgewrongen theedoek. "Ik heb grote zin je een optater te geven! Dat bedoel ik niet! Ik kom graag hier, dat weet je. Voor mij is het immers ook een goeie afleiding en waarom zal ik er geld voor vragen? Ik eet toch ook mee? Ik dacht enkel aan jou, maar dat schijn je niet te waardeer". Opeens was hij bij haar. Met beide handen omklemde hij haar armen en zijn gezicht dicht bij het hare. "Wie zegt, dat ik alles, wat jij al die weken en maanden voor me gedaan hebt, niet waarderen? Ik wou wel, dat ik het op de een of andere manier tot uitdrukking kon brengen: al die goeie zorgen, dat lekkere eten, iedere keer weer opnieuw het schoonhouden van kamers en keuken, gang en overloop en noem maar op. Dacht je, dat ik daar niet blij om ben en dankbaar?" Hij liet haar zo heftig los, dat ze wankelde. Een paar passen terugtre dend, zocht hij zenuwachtig naar een sigaret en toen hij er een gevon den had, stak hij die op. Met zijn rug tegen het uiterste eind van de aanrecht geleund, trok hij heftig aan de sigaret voor hij vervolgde: "Wat jij zei, weet ik zelf ook wel. Ik probeer er .tegen te vechten, want het kan niet. Als Yolanda bij me intrekt, zal het een poos goed gaan, weken, maanden, tot het nieuwtje er af is. Wederzijds. Je gaat elkan ders foutfn en gebreken duidelijker zien en er komt te eniger tijd herrie over het geld. Als Yolanda dat huis niet kan verkopen, kan ze het mis schien verhuren. Dat brengt wel wat op, maar volgens mij niet vol doende voor haar hang maar luxe. Over en weer gaan we dan elkaar verwijten naar het hoofd gooien en wat dan? Als we niet getrouwd zijn, kan ze weer haar eigen weg gaan. Dat samenwonen... nee, dat wil ik niet. Dus een hqwelijk. Wat dan? Na twee of drie of vier jaar? Of langer? Is Yolanda een vrouw, die trouw kan blijven onder minder gunstige omstandigheden? Ze zegt, dat ze van Jacob heeft gehouden, maar tot hoe lang? Ook nog na de ineenstorting van de Nehafa? In dat pension in Lausanne? Het feit, dat de baas verongelukte, deed haar nauwelijks iets. Heb jij verdriet bij haar gezien, die eerste tijd, dat ze terug was in ons land? Ik niet. Lichamelijk is ze nog altijd een aantrek kelijke vrouw, al is ze niet meer zo knap als indertijd, maar wat wil je? Ze zal ook wel naar de veertig lopen. Wat niet wegneemt, dat ze nog altijd een mooi figuur heeft. Maar dat is niet alles, Grada. En daarom durf ik het niet meer aan. Zeker niet met haar. Ondanks mijn verlan gen naar een vrouw". Hij knikte enkele malen. "Ja, je mag het nu wel weten: dat brandt soms in me. Misschien is het maar goed, dat jij naar Yolanda bent gegaan. Ik had ook het plan, maar ik voelde me niet sterk genoeg. Als Yolanda had blijven aanhouden, zou ik misschien uiteindelijk toch ja gezegd hebben. Ik heb ook mijn zwakheden en ze is een aantrekkelijke vrouw. Probeer dan maar eens staande te blijven". De vrouw had bijna ademloos geluisterd. Ze legde de uitgewrongen vaatdoek neer en droogde haar handen af. Zonder zich verder te be kommeren over de nog altijd niet afgewassen vaat, voor zover die niet aan diggelen was gevallen, liep ze naar de man en greep hem bij de arm. "kom op, dit gaan we verder met elkaar uitpraten, jij en ik. In de kamer. Met een sigaret en een kop koffie. En daarna een borrel. Kom, we hoeven er hier geen staande receptie van te maken". In de gang draaide de man zich om, want hij wilde de keukendeur slui ten, maar Grada wilde gelijktijdig hetzelfde doen. Daarom greep geen van beiden de deurkruk, maar elkaar. Even was er iets van schrik op zijn gezicht, maar het volgende ogenblik vonden hun lippen elkaar en sloeg Grada haar armen pm zijn hals, zijn gezicht dicht naar zich toe trekkend. "Idioot, ik houcl van je...dat moet je toch al lang begrepen hebben!"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 7