Nog te weinig bloed gegeven P. van Schetsen loco-burgemeester PROFITEER OOK NOG IN APRIL: SPIERINKJE VOOR /2,50 Méér zorg BOUMAN POTTER Uien 19 cent 1007 ton graan van Cebeco voor Rotterdamse meelfabriek ln oktober Expo Tholen a J Donderdag 10 april 1986 42e Jaargang no. 21 Eenakterfestival "Je kunt toch merken, dat jullie hardstikke blij zijn" zegt Cebeco-medewerker Giel Dekker uit Poortvliet tegen de glunderende Fliplanders. Voor het eerst sinds twintig jaar wordt er weer een schip geladen in de ha ven van Sint-Philipsland. En wat voor één. De 1291 ton metende Ria van 70 meter lang en 9 meter breed krijgt 1007 ton tarwe aan boord. Niet minder dan 66 vrachtwagens rijden drie dagen af en aan en de weeg brug draait op volle toeren. Het is zijn eerste karwei dit jaar. Met name de oudere Fliplanders genieten van zoveel leven in de brouwerij. Nieuwe haven Lang laden Een donor minder dan vorige keer "Met 390 flessen bloed tegenover in september 390 is het wel een geslaagde avond, maar voor 18.000 inwo ners is het natuurlijk wel te weinig", zegt dhr. L.M. Niemantsverdriet van de Rode Kruiscolonne Tholen na de donoravond van donderdag in Haestinge te Sint-Maartensdijk. Zwaardere controle DEZE WEEK: Bakker Controle Vooroverleg wethoudersverkiezingen De drie zittende Thoolse wethouders blijven in func tie, maar PvdA-kandidaat P. van Schetsen zal het loco-burgemeesterschap overnemen van CDA- voorman J. Versluijs. Dat werd dinsdagavond duide lijk tijdens het vooroverleg over de wethoudersverkie zingen van de nieuwe Thoolse gemeenteraad. Absurd Gezond Lintjes doorknippen Zetelwinst vertalen Onvergefelijk Eendraclnóoae Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Dat het gevolg van ouderdom ge breken is, kan dan weliswaar niet in zijn algemeenheid worden toe gepast, zeker niet door een zich steeds verder ontwikkelende ge zondheidszorg, die oude spreuk heeft toch lang niet geheel aan waarde ingeboet. Het percentage van de sterken en de zeer sterken, zoals het bijvoor beeld zeventig- en tachtigjarigen aanduidt, neemt de laatste jaren gestaag toe. Als er met die toene mende ouderdom dan toch altijd nog toenemende gebreken reste ren, is het voor de gemeenschap een noodzakelijke vanzelfspre kendheid, de zorg voor de hulp behoevende voorzoveel als moge lijk is, uit te breiden. Dat bleek trouwens ook uit het dezer dagen openbaar komen van het jaarverslag 1985 van de Fede ratie voor Maatschappelijke Dienstverlening, waaronder het Thoolse Welzijnsorgaan ressor teert. Zestig procent van de in dat verslagjaar geholpen gezinnen of alleenstaanden waren 65 jaar en ouder. En zo wordt er letterlijk aan toegevoegd: opvallend is het aantal hoogbejaarden daaronder. Vanzelfsprekend is eveneens, dat met dat ouder worden ook een langduriger hulpverlening nodig is. Dat is voor zo'n federatie niet zo gemakkelijk waar te maken in een tijd dat er van de zijde van de rijksoverheid op alle sectoren wordt bezuinigd. De tendens is er immers bovendien, dat een steeds intensiever verzorging nodig is. Daardoor is het de laatste jaren toch wel wat moeilijker geworden om op een gedeelte van een dag aan ouderen hulp te' verlenen, wanneer dat nog beperkt kan blij ven tot de meest lastige huishou delijke karweitjes. Lastig dan voor bejaarden, voor wie het trapklimmen, dus het schoonma ken van ramen, enz. om het maar heel eenvoudig te houden, te ris kant wordt. Daarop werd destijds wat gevon den door de zogenaamde Alpha hulp, neerkomend op wat vroeger de werkster werd genoemd, die een ochtend of middagje kwam voor de "boel". De wet op de tweeverdieners knaagde wat aan deze vorm van hulpverlening, omdat het veelal ging om dames, die enkele uren per week bij een particulier huishoudelijke hulp verrichtten. De terugslag bleef echter beperkt en inmiddels blijkt ook die tweeverdienerspap wat minder heet dan oorspronkelijk is opgediend. Blijft niettemin voor de Federatie het probleem van meer werk zon der meer geld. Het openbaart zich niet alleen in deze sector en met name door de Federatie werd zo tijdig op het bezuinigingseffect ingespeeld, dat ernstige proble men werden voorkomen. Toch zal de gemeenschap er van overtuigd blijven, dat hier een taak ligt, die niet meer valt te schrappen in de samenleving. Dat er zelfs met de toenemende zorg, zoals hierboven geschetst, geen vermindering van die hulpverle ning kan worden getolereerd. Het geldt niet alleen voor de gezins zorg en het maatschappelijk werk, maar voor de gezondheids zorg in het algemeen. Dat de nog wel werkende gemeenschap daar toe voor een deel moet opdraaien, is niet het ergste, zonder dat ook daar uiterste normen overschre den kunnen worden. Beroerder is in feite, als men die hulp behoeft. Al kan het dan ook als een zegen worden ervaren, dat hulp wordt geboden. Dan dient dat wel zo doelmatig mogelijk te gebeuren, want ook in de gezondheidszorg kunnen de bomen niet tot de he mel groeien. Maar met toenemen de zorg blijft een toenemende hulpverlening toch geboden. Veiling Sint Annaland dinsdag 8 april. Uien maat 40 opwaarts klasse 2NL 17,50 tot 19,--. Aan voer 115 ton. Op zaterdag 26 en zondag 27 april organiseert de Streekkern West van het Brabants Centrum voor het Amateurtoneel (BCA) voor de achtste keer het Eenakterfestival in ontmoetingscentrum De Wit- tenhorst te Halsteren. Tijdens dit festival komen 11 West- Brabantse amateurtoneelgroepen op de planken. Het festival wordt 26 april geopend door dhr. H.J. Hen- driksen, burgemeester van Halste ren. Voor meer informatie: tel. 013-363936 Eerste schip sinds twintig jaar geladen in de haven van Flipland Ook schipper W.K. Schot uit Sint- Maartensdijk(nu woonachtig in Terneuzen) geniet ervan. "Er be weegt weer wat. Het haventje leent zich er fantastisch voor, de inwoners hebben een extra attrac tie tijdens hun ommetje en 't is een leuke reclame voor de scheep- Van 15 t/m 18 oktober komt er weer een Expo Tholen. Dat is woensdagavond in café Tolrust te Poortvliet besloten tijdens een le denvergadering van de Expovere- niging. Voorzittér J.K. Elenbaas kwam aan de hand van een inven tarisatie onder de zeventien aan wezigen tot 545 m2 standopper vlakte. Aangevuld met afwezige bedrijven waarvan hij overtuigd was dat ze meedoen, kwam hij aan 885 m2, zodat er voorlopig nog 200 m2 vrij is. De Expo valt in de herfstvakantie, zoals dat ook in 1984 het geval was. Het is nog niet zeker of de standplaats weer aan de Zoekweg is of op de voor malige oesterputten in Tholen met de Bosstraat als vlakbij gele gen parkeerterrein. Twee jaar gele den was de organisatie door de Expovereniging een experiment. Financieel lukte het met de hak ken over de sloot, zei voorzitter Elenbaas. In de begroting 1986 van vijftig mille is de standhuur verhoogd, evenals de toe gangsprijzen voor de bezoekers. De organisatoren kunnen profite ren van de ervaringen in 1984, waardoor een aantal kosten be perkt kan wórden. Alles verkeert nog in het beginstadium, de plan nen moeten nog nader uitgewerkt worden. vaart. Zoiets kunnen we best ge bruiken." Schot kon z'n ogen niet geloven, toen op de schippers- beurs Sint-Philipsland op het bord verscheen. "Ik had er al eens een weekend ligplaats gekozen, maar een vracht had ik nog nooit gezien, 't Was eerst in Middelburg aangemeld, maar daar waren geen liefhebbers, zodat het op de beurs Terneuzen kwam." "Sinds de nieuwe haven is aange legd, is dit de eerste boot die gela den wordt en alle betrokkenen wa ren er over tevree", zegt haven meester J. van Duuren trots. "Het is wel twintig jaar geleden", weet weger C. v.d. Reest te vertellen. Voor zeven gulden per ton nam schipper Schot de vracht Sint- Philipsland/Rotterdam aan. Er waren drie laaddagen gerekend, bij overschrijding zou Cebeco moeten betalen, maar het lukte al lemaal prima van dinsdagochtend tot en met donderdagmiddag, hoewel men woensdag nog twee uur oponthoud had van de herij king van de weegbrug. Met een heftruck en een zuiger werden de twee vrachtwagens ge laden in de Cebeco-loodsen op het Fliplandse industrieterrein de Prins Hendrikpolder. Vandaar reed men naar de haven om de volle vracht te wegen. De kipwa gen stortte de tarwe op een trans portband, die het ruim van de Ria deed vollopen. "Het laadt een beetje lang, want met de appara tuur in de Rotterdamse haven ben je in een paar uur vol of leeg, maar het havengeld is in Sint- Philipsland maar zes cent per ton "Als er voldoende bloed aanwezig is, kan dit veel mensen redden. Op de weg komen veel ongelukken voor en ook voor operaties is er heel wat bloed nodig. Men denkt soms: dat overkomt ons niet, maar elk gezin heeft er wel mee te maken. Als we dit allemaal goed beseffen en we zijn gezond, kun nen we niet anders dan tussen de 18 en 65 jaar een halve liter bloed afstaan voor onze medemens", al dus Niemantsverdriet. Hij rekent 18 september in Haestinge op een groeiend aantal donors bij de volgende bloedafna me. Colonnehelpers namen don derdag een vrije dag om de bran cards e.d. naar Sint-Maartensdijk te brengen en alles gereed te zet ten. Welfarewerksters waren 's avonds aanwezig om hulp te bie den bij de bloedafname. Mede werksters van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis controleerden tevoren de bloeddruk en prikten bloed. Nieuw was het aanbrengen van een wegwerpthermometer onder de tong voor het meten van even tuele koorts. Zeven mensen wer den na die zwaardere controle op doktersadvies als donor afgewe zen en 1 bloedgever kwam een uur te laat. Er kwamen donderdaga vond 37 nieuwe donors tegenover 53 in september. Administratrice Tiny de Vos registreerde verder 25 mensen die voor de vijfde keer bloed gaven. Per kern: Tholen Poortvliet Scherpenisse St. M'dijk Stavenisse St. A'land O-Vossemeer Ossendrecht Diversen Totaal apr sept 53 53 47 43 38 46 99 104 50 49 81 67 21 22 1 1 0 4 390 391 Tijdens de ledenvergadering van het Thoolse Rode Kruis is dins dagavond voorgesteld de kerken in te schakelen om de bloedafna me te stimuleren. Destijds gebeur de dat ook in St. Philipsland. Eventueel zou kunnen worden volstaan met de medewerking van de eindredacteuren van de kerk bladen. Voorzitter Van den Hoek meende, dat er wel meer goede doelen zijn, waarachter de kerken kunnen staan, maar hij vond ook, dat er niets nagelaten moest wor den om het aantal donors te laten stijgen. Het bestuur zal contact opnemen met de kerken. Tarwe van Sint-Philipslandse akkers werd via de Ria vanuit de Fliplandse haven verscheept naar een Rot terdamse meelfabriek. Meer zorg Thoolse wethouders gepro longeerd Spectaculair karwei in Poortvliet Na 20 jaar scheepslading in Sint Philipsland Gezinszorg en maatschappe lijk werk met anderen Een Thoolse Kamerkandidaat Een nieuwe predikant in Poortvliet Er kunnen veel meer Thoolse bloeddonors zijn Expo in oktober Ambulance Thoolse Rode Kruis deskundig bemand Vele stemmen van lezers Wordt Amigos zaterdag kampioen? Voetbalcompetitie nadert beslissend stadium DE JUISTE TEMPERA TUUR IN HUIS WORDT BEREIKT DOOR WARME HARTEN; NIET DOOR HE TE HOOFDEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. en dat is heel weinig. Toch heb je er ook water en elektriciteit." i Schipper Schot is tarwe gewend, want hij begon bij z'n vader in Sint-Maartensdijk als bakker. Twee broers van hem zetten de zaak op dit moment nog voort. "Ik had de boeken van Paddeltje en Michiel de Ruyter gelezen en de scheepvaart trok me aan. Tenslotte kwam de familie van moederskant uit de visserij. We waren vrij om te kiezen, maar als je dan bezig bent, denk je: waar begin je aan. Vanaf m'n vijftiende vaar ik en inmiddels zit ik al weer tien jaar op de Ria. Je kunt niet ziek zijn op een schip van een mil joen, maar gelukkig gaat 't goed. Ik vaar veel in Nederland, maar ook in België en Duitsland en een enkele keer in Frankrijk, 't Mooie is, dat m'n zoon van zeventien weer bakker wordt, ook al zeg ik dan: waar begin je aan. Hij is al twee keer achter elkaar jeugdkam pioen van Nederland geworden." Ook op de kwaliteit van de Fli plandse wintertarwe wordt gelet. Dhr. W.D. Kesteloo uit Koudeker- ke van de Internationale Controle Maatschappij(ICM) uit Terneu zen is drie dagen in Sint Philips land om in opdracht van de koper drie dagen toezicht te houden. De ICM (het hoofdkantoor staat in Zwitserland) controleert het ge wicht van alle goederen, niet al leen agrarische produkten, maar ook chemische artikelen. Bijna van elke vracht Fliplandse tarwe neemt hij een monster om een goede doorsnee te krijgen. Vier flesjes, waarvan het monster elk betrekking heeft op 250 ton, wor den verzegeld. Het vochtgehalte mag volgens de leveringsvoor waarden 17% zijn, maar het is maar 15 1/2%, wat volgens schip per Schot een strop is voor de Ce beco omdat het zo'n 25 ton ver schil uitmaakt. Het graan is uit stekend, verzekert controleur Kesteloo, die ook in de gaten houdt of weger Van de Reest zijn werk goed doet. "De weegbrug moet in het zicht van het schip zijn, wat hier in Sint-Philipsland VERVOLG PAG 9 L.J. Koopman (59) SGP St. Maartensdijk Geen linten doorknippen l J. Versluijs (49) CDA Scherpenisse Locoschap vraagt veel Verkiezingswinnaar PvdA wilde ook de portefeuille economische zaken overnemen van het CDA, maar alle andere fracties waren er voor die taak bij Versluijs te laten. "Hij heeft die portefeuille voor treffelijk beheerd", zei SGP- fractievoorzitter Th. Aarnoudse. "Ik heb best belangstelling voor handhaving van het loco- burge meesterschap", liet de CDA- wethouder weten, "maar ik kan er ook best begrip voor opbrengen als die taak door de grootste par tij wordt geclaimd. Dan moeten de daarbij behorende taken echter door de eerste loco gebeuren, ook in de weekeinden. Dat legt beslag op je vrije tijd, je gezin en je be drijf, zo heb ik. ervaren. Van Schetsen was van mening, dat de representatieve taken van b en w verminderd kunnen worden, maar WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie 1M ik niet. Als hij loco wordt, ben ik echter niet meer beschikbaar als eerste vervanger van de burge meester", waarschuwde Versluijs. PvdA-fractievoorzitter J. de Bres reageerde daar fel op. "Ik maak heel concreet bezwaren tegen de opmerkingen van Versluijs. Het is volkomen absurd dat er iemand loco-burgemeester wordt, die zijn taken niet uitvoert. Zo'n figuur moeten we niet hebben. Vier jaar geleden werd Van Schetsen voor het eerst wethouder. Hij is nu in gewerkt en ondanks kritische no ten - ook van onze kant - moeten we zijn kandidatuur na een suc cesvolle periode nu niet in twijfel trekken. Het zou een totale mis kenning van zijn persoon als zo danig zijn, als het loco burgemeesterschap niet gehono reerd zou worden", aldus De Bres. Van Schetsen noemde het van zelfsprekend, dat de andere wet houders de loco alleen in geval van ziekte zouden vervangen. "Het was toch vier jaar geleden, toen ik pas wethouder werd, een gezond standpunt om me niet als loco beschikbaar te stellen." Ver sluijs noemde de situatie vier jaar geleden de oorzaak van zijn op merkingen. "Toen hadden we de zelfde discussie en Koopman was als wethouder van de grootste partij de eerst aangewezene om loco-burgemeester te worden, maar hij wilde dat om principiële overwegingen niet." "Het ligt niet in m'n aard om lint jes door te knippen en dat hoort duidelijk bij het locoschap", merkte Koopman op. "Ik doe lie ver m'n werk. Wanneer de nieuwe burgemeester komt en ik mijn portefeuille ruimtelijke ordening moet inleveren, wil ik er wat an- ders(bouwzaken) bij. Anders heb ik te weinig werk, want ik wil vol ledig meedoen." Van Schetsen liet weten, dat uit een oriënterend ge sprek van de drie wethouders kandidaten was gebleken, dat Ver sluijs als eerste onderwijs claimt, Koopman openbare werken en Van Schetsen sociale zaken. "Het grote verschil zit hem in economi sche zaken. Daarvoor heb ik inte resse, evenals vier jaar geleden, maar Versluijs tilde bijzonder zwaar aan de wisseling van die portefeuille. Met een wijziging van het loco-burgemeesterschap had Versluijs minder problemen. Andere taken zijn niet uitge diept", aldus Van Schetsen, die als voorzitter van de bijeenkomst optrad. Koopman zei naast open bare werken ook milieu en aan- en verkoop te willen handhaven. De Bres, Koopman, Van Schetsen en Van Gorsel uitten hun waarde ring voor de 'prima' en 'voortref felijke' vervulling van het loco burgemeesterschap door Versluijs. "Het is echter alleszins redelijk, dat de grootste partij de loco le vert", zei Aarnoudse en daar was RPF/GPV-raadslid P. van Belzen het mee eens. "Indien de betrok kene daar tenminste prijs op stelt", voegde hij eraan toe. "Ik heb alle waardering voor Van Schetsen, maar ten aanzien van het locoschap sla ik Versluijs ho ger aan", zei VVD-Iijsttrekker J.l. van Gorsel. "Dat de PvdA de ze telwinst wil vertalen is een reëele vraag, maar gezien de omstandig heden zou dan beter de sector sport en welzijn volledig naar Van Schetsen kunnen", aldus het libe rale raadslid. Van Belzen pleitte ook voor die combinatie, evenals voor een sa menvoeging van milieu en econo mische zaken. "Dat zou verhelde rend kunnen werken." Het 'RPF/GPV-raadslid pleitte ervoor de ervaring van Versluijs bij eco nomische zaken te behouden. "Dat heeft effect gesorteerd waar van we allemaal geprofiteerd heb ben." Koopman zei het op prijs te stellen als tweede wethouder ge-' kozen te worden, na Van Schet sen, maar hij wilde zich nog bera den over het aanvaarden van het tweede loco-burgemeesterschap. Dat de drie grootste fracties, PvdA en SGP met elk 5 zetels en het CDA met 4 zetels, weer de wethouders leveren op basis van een afspiegelingscollege, was al- VERVOLG PAG. 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1