Bedrijfsverzamelgebouw is te groot risico Anib: stembureaus moeten 100% goed Jury uitgelaten zonder Hennie Vrouwen vallen SGP en RPF Tholen aan Verder bouwen aan de ouderenraad Weinig interesse alarmeringssysteem V erzorgingsbehoef te wordt alsmaar groter Burgemeester Vogel van St-Philipsland: Inspraak plan voor de bejaardenoorden Verbetering kinderopvang studerenden Regiovergadering Anbo Tholen Ophokplicht postduiven Anbo tegen bezuiniging bejaardenhulp Donderdag 3 april 1986 DE EENDRACHTBODE 9 Het gemeentebestuur van Sint-Philipsland heeft al vele contacten gelegd om op het industrieterrein een bedrijfsverzamelgebouw te verwezenlijken, maar het risi co is te groot. Burgemeester T.A. Vogel zei dat in de gemeenteraad op vragen van P. van Hekken(SGP). Vijftien mille Woningverbetering Straten slecht Groente- en fruithal Toegankelijkheid voor gehandicapten De deur bij de hellingbaan in de Vossenkuil te Oud- Vossemeer was op slot bij de gemeenteraadsverkiezin gen, zodat rolstoelgebruikers daar nog niet konden stemmen. De verlichting was ook minimaal. In 't Ou we Raed'uus te Poortvliet zat het stembureau in het voorste deel in plaats van in de grote zaal met de in gang voor gehandicapten aan de Achterstraat. In de Stove te Stavenisse waren de latten in de stemhokjes te laag. In St. Philipsland is er nog niets aangepast. Het stembureau Anna Jacobapolder is wel goed be reikbaar, maar nergens op Flipland zijn er aangepaste stemhokjes. Ringleiding Grond Steintjeskreek Hennie Huisman was er dan wel nietde jury hield de stemming er goed in tijdens het jodelen van mevr. Leendertse uit Wemeldinge: v.l.n.r. Sarien Bout uit Tholen, t.v.producer Rein Sluik, popmusicus Hans van Eijkfex Tee Set) en invaller presentator Chiel Montagne, meer bekend van Op losse groevendan van de soundmixshow. Beetje apart Discriminatie in verkiezingsprogramma's In een 'open brief aan de inwoners van het eiland Tholen' beschuldigt de stichting vrouwenactiviteiten Tholen 'Vergeet mij niet' de SGP en de RPF/GPV dinsdag van discriminatie in hun programma's voor de gemeenteraadsverkiezingen. Gezin Geloof Onderhoud tuinen Geen brief HET TWEE BRILLEN GEHAN NES VAN TANTE D0RA 'DetyuCcCett'fcofi van MIL-HEIJNS Michael Jackson St. Philipsland schakelt hulpverleners in Het gemeentebestuur gaat via de commissie openbare bejaardenwerk, wijkverpleegkundige, huisarts, maat schappelijk werk en de kerken meer bekendheid geven aan het alarmeringssysteem voor ouderen in Sint- Philipsland. Koninginnedag Nachtbranders De Tramput Rijbewijzen In toenemende mate hebben bewoners van de drie bejaardentehuizen op Tholen verzorging nodig. De mensen worden ouder en meer hulpbehoevend. Door bezui nigingen en arbeidstijdverkorting valt het echter steeds minder mee om aan die wensen te voldoen. Doorstroming van een verzorgingstehuis naar een verpleeg huis is ook niet gemakkelijk wegens de wachtlijsten, zo werd duidelijk tijdens drie inspraakbijeenkomsten over het provinciaal plan voor de bejaardenoorden. Zieken Alarmering Gedwongen Grenzen verlegd Het deed Van Hekken pijn, dat er pas een Fliplandse ondernemer, orgelbouwer P. Huijser, naar het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk is uitgeweken. 'Dat is geen goede ontwikkeling', vond het SGP-raadslid. 'Een bedrijfs verzamelgebouw voor Sint- Philipsland is onderzocht', liet de burgemeester weten. 'We hebben prijzen en plannen gehad, maar 5, 6 a 700 m2 is met een maximale subsidie van de provincie en de ge meente niet haalbaar. Gezien de kleine oppervlakte krijg je een te hoge m2 prijs en als je het be drijfsverzamelgebouw groter maakt, is het risico ook te groot', zei de raadsvoorzitter. De gemeenteraad trok 15.000 gul den uit voor het laten drukken van een folder voor werving van bedrijven. Hiervoor wordt de re- servepot huisvesting gemeente werken aangesproken. Verder wordt er een aantal advertenties geplaatst in gerichte (vak)bladen. J. de Jager(CDA) pleitte ervoor om bedrijven die in ruimtenood zitten, actief aan te schrijven en L. den Engelsman(SGP) vroeg aandacht voor een voorlichtingsa vond voor ondernemers op 15 april in samenwerking met de Ka mer van Koophandel en de Rabo bank. A.P. Kornaat(PVAB) had vernomen, dat Sint-Philipsland een constructiebedrijf met 30-35 arbeidsplaatsen misgelopen was. Aan een verzoek om een nissen- hut op het industrieterrein te mo gen bouwen, zou onvoldoende aandacht zijn besteed. "Er zijn kansen gemist, terwijl er al 8-10 Fliplanders bij dat bedrijf wer ken. Nu is er ruimte in Heine- noord gehuurd", aldus Kornaat. 'Het is mij onbekend en het is nooit gevraagd', antwoordde de burgemeester en de wethouders noch andere raadsleden bleken er evenmin iets van te weten. 'Ik heb bij geruchte wel eens gehoord, dat men bij een particulier naar ruim te vroeg', zei de burgemeester. Hij liet weten, dat b en w zich ten aan zien van nissenhutten op het in dustrieterrein soepeler opstellen. De subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing werd gewijzigd, maar C. den Braber(PVAB) noemde het jammer, dat het mini mumbedrag aan verbeterings- kosten om voor subsidie in aan merking te komen, werd verhoogd van 1500 tot 5000 gulden. 'Dat is aan de hoge kant en verschillende mensen krijgen dan geen bijdrage meer.' Ook zijn fractiegenoot Kor naat was er niet over te spreken. 'De kleine man die een douchecel of toilet verbetert, zet je buiten spel. Gemeentewerken zou als dienstverlenend bedrijf ook die kleine aanvragen moeten honore ren', aldus de PVAB- fractievoorzitter. De burgemeester was best bereid om er in de mei vergadering op terug te komen, want het pas verschenen praktijk boek van de VNG noemt 3000 gulden als minimum. "De prak tijk bewijst echter, dat er geen aanvragen beneden de 5000 gul den zijn." Wethouder L. Walpot bracht naar voren, dat er wel een bepaalde verhouding tussen ver- bouwingskosten en subsidie moet zijn. 'We gaan geen achterstallig onderhoud subsidiëren, het die nen verbeteringen te zijn.' Vorig jaar is er voor zeven woningen 41.000 gulden subsidie toegezegd, waarvan 6969 gulden voor twee huizen is betaald. Bij de vaststelling van het meerja renprogramma dorpsvernieuwing 1986-1991 werd de Zuiddijk- Oostdijk naar voren gehaald in verband met de slechte toestand van de riolering. Dat kan niet tot 1988 wachten. Raadslid Den En gelsman drong daar nog eens op aan, want hij vond het niet juist, lapmiddelen te blijven gebruiken om de straten bruikbaar te hou den. "Je kunt niet blijven prut sen", gaf de burgemeester toe, "maar de Oostdijk was een cala miteit en dan moet de rest weer uitgesteld worden. Die Oostdijk was veel slechter dan gedacht was. Er kan zo een gat in vallen." Kor naat informeerde nog naar het opknappen van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder, waarvan dit jaar de eerste fase en in 1987 de tweede fase is gepland. "Ik hoop nog steeds dat het dit jaar lukt", antwoordde de burgemeester, "maar als er geen subsidie komt, krijgt u geen voorstel van b en w. Houd moed, de aanvraag is al lang weg, maar een toezegging hebben we nog niet." Het beroep van dhr. C.I. van Dij- ke uit Sint-Annaland om twee af wijzende beslissingen van b en w te herzien, werd op voorstel van Den Engelsman aangehouden. Volgens het bestemmingsplan is de Voorstraat concentratiegebied van winkels, zodat er in het pand Wilhelminastraat 2 geen groente zaak mag komen. Ook een vent en standplaatsenvergunning we zen b en w af op grond van een raadsbesluit: per branche mogen maximaal twee vergunningen worden verleend en dat is al ge beurd. B en W bleven bij hun standpunt gezien het uitgestippel de beleid voor de dorpsvernieu wing en de rechtszekerheid voor de burgers. Den Engelsman had het daar moeilijk mee. "Dit on derwerp lag zeer gevoelig bij het college van b en w en daarbuiten, 't Is jammer, dat de commissie midden- en kleinbedrijf niet ge hoord is. Neem het voorstel terug en zet alles heel uitvoerig en goed reglement voor PTT- gebouwen. De ringleiding in de Wellevaete werd tijdens de vergadering ge probeerd, maar er bleek een bromtoon in de geluidsinstallatie te zitten, zodat de apparatuur na gezien moet worden. Voorzitter Damen hield een pleidooi voor het gebruiken van het pas geopen de vissteiger voor minder validen te Stavenisse. Iedereen mag daar trouwens vissen, maar als het druk is, hebben gehandicapten wel voorrang. De Anib organi seert 20 mei een vistocht voor de leden met de boot. Secretaris A. Schipper uit Scherpenisse werd herkozen, evenals de bestuursle den mej. Quist uit Tholen, dhr. Prins uit Tholen en dhr. Vroegop uit Scherpenisse. Het bestuur werd versterkt met dhr. Gijzen uit St. Maartensdijk, die als tweede secretaris zal worden ingewerkt. De voorzitter vroeg aandacht voor een goed gebruik van de pas jesregeling, waarbij Anib-leden korting krijgen in bepaalde win kels, aangezien het nog wel eens misgaat. Besloten werd om bij b en w te vragen om een bushalte bij de Wellevaete te St. Annaland. Na de vergadering volgde er bingo en een loterij voor jong en oud, waarvoor de middenstand prach tige prijzen had geschonken, 't Was heel gezellig. Die opsomming gaf Anib- voorzitter R.J. Damen zaterdag middag tijdens de door 80 leden en 15 kinderen bijgewoonde jaar vergadering in de Wellevaete te Sint-Annaland. Toch constateerde hij een grote vooruitgang: 80% voor de visueel, gehandicapten en 25-30 voor de lichamelijk ge handicapten. Bij de Kamerverkie zingen op 21 mei wordt het onder zoek vervolgd omdat de Anib van de gemeentebesturen op Tholen en St. Philipsland optimale voor zieningen wil voor gehandicapten. Dat niet alleen die mensen van de verbeteringen profiteren, hoorde voorzitter Damen van het stembu reau in de vergaderzaal van de Ge reformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat te Tholen. Men had nog nooit zoveel moeders met kinderwagens binnen gehacl. Met veel moeite kreeg het bestuur de toezegging van de PTT, dat er in het nieuwe postkantoor aan de Dalemsestraat te Tholen een ring leiding voor doven en slechtho renden komt. Ir. Tielens kwam er speciaal voor uit Den Haag naar Tholen. De voorzieningen worden met de bouw aangebracht, maar de aansluiting is vers twee, want dat staat nog niet in het landelijk op een rijtje, want er hangt veel van af" aldus Den Engelsman. "Het mag "best meer uitgediept worden", antwoordde de burge meester. "Ik heb er geen bezwaar tegen als de commissie midden- en kleinbedrijf snel bij elkaar komt. De werkgroep dorpsver nieuwing heeft er wel over gespro ken. Het gaat om een planologi sche maatregelen die aan het bestemmingsplan getoetst moet worden." De grondprijzen in plan Steintjes kreek te Anna Jacobapolder, die nog dateerden van 1982, werden verhoogd. Voor een woningwet woning moet voortaan 12.500 gul den betaald worden in plaats van 10.800 gulden. Voor vrijstaande bouw f 100,50(83,00) per m2, halfvrijstaande bouw f 94,50(79,50) per m2 en voor auto boxen 124(102) gulden per m2. De burgemeester liet Kornaat weten, dat 25 mille via het egalisatie fonds weggewerkte renteverliezen, niet in deze opzet voorkwamen. Plezieriger vond hij de medede ling, dat kersvers twee verzoeken binnenkwamen om tegenover Ons Dorpshuis een premie A-woning te bouwen. Verschillende onder wijszaken waren hamerstukken, ook de vaststelling van het huis vestingsoverzicht 1987 t/m 1990 basisonderwijs. De Koningin Juli- anaschool wil er twee lokalen aan de Achterstraat bijbouwen, waar door de Prinses Marijke kleuter school, die aan onderhoud eigen lijk veertig mille vergt, zou kun nen vervallen. Met de inspectie zijn hierover al besprekingen gevoerd. Het netwerk voor betaalde kin deropvang ten behoeve van, voor al vrouwelijke, cursisten van opleidings/vormingsinstituten voor onderwijs voor volwassenen dient in Zeeland behoorlijk te worden ontwikkeld, zo blijkt uit de zojuist verschenen nota 'Twee de kans onderwijs en kinderop vang in Zeeland'. In de nota staat onder meer: dat het aanbeveling verdient om de opvatting te stimu leren dat het goed en vanzelfspre kend is om gebruik te maken van kinderopvang indien de moeders een opleiding volgen. Onderzocht moet worden hoe een netwerk van gastouders opgezet dient te wor den. In basisscholen moeten over- blijfmogelijkheden (voor zover dit nog niet is gebeurt) gereali seerd worden. Kinderopvang dient zowel voor zeer jonge kinderen, als voor schoolkinderen mogelijk te zijn. Dit betekent dat meerdere vormen van kinderopvang elkaar moeten aanvullen en de kwaliteit gegarandeerd moet worden door middel van goede financiering met betaalde krachten. In Sint Philipsland ligt het peuterspeel- zaalbezoek 5,5% hoger dan op Tholen. In Flipland bezoeken 25 van de 76 kinderen de speelzaal (32,9%). In Tholen 'maken 167 van de 609 kinderen (27,4%) ge bruik van de peuterspeelzaal. VERVOLG VAN PAG. 1 Jolanda Bazen noemde de win naar 'hardstikke goed' en de Gol den Earring 'fantastisch'. Ze had niet gedacht dat het jodelen als nummer twee uit de bus zou ko men. "Dat was wel een beetje apart." Jurylid Sarien Bout kon zich een eind in de top drie vin den. "De deelnemers waren in de kleedkamer tevoren al gewaar schuwd, dat ze niet te hoge ver wachtingen moesten hebben. Er zit bij de organisatoren een heel eigen filosie achter: ze werken naar een t.v. programma toe en dat staat ook bij de keuze van de prijswinnaars voorop. Rein Sluik ziet 1200 deelnemers per jaar en hij constateerde, dat de kwaliteit "Deze partijen hebben zich ken nelijk tot taak gesteld bij subsidie toewijzing, woonruimteverdeling, werkgelegenheid en maatschappe lijke dienstverlening groepen mensen achter te stellen of uit te sluiten", aldus mevr. M.J.E. van Eijndhoven uit Poortvliet van Vergeet mij niet. Zij noemt een aantal standpunten van de twee Thoolse raadsfracties 'discrimine rend voor een groot aantal men sen, met name vrouwen, al leenstaanden en ongehuwd sa menwonenden'. Uit het SGP-programma wordt geciteerd: 'Bij woonruimteverde ling dient de Goddelijke ordening van huwelijk en gezin onverzwakt te functioneren'. Van de RPF/GPV: 'Aangezien het niet de taak is van de overheid de burgers bepaalde politieke of maatschap pelijke opvattingen of overtuigin gen op te leggen, dient zij zich te onthouden van het subsidiëren van allerlei meningsvormende ac tiviteiten, zoals bijvoorbeeld emancipatiecursussen, die vaak de tendens hebben om de Bijbelse norm inzake huwelijk en gezin te bestrijden.' Als tweede punt uit het programma van de RPF/GPV- fractie wordt in de open brief ge noemd: 'De gemeente heeft in haar personeelsbeleid ondermeer tot taak het aanbieden van banen waarvan een kostwinner zijn gezin kan onderhouden; in deze tijd van grote werkloosheid dient daarom deeltijdarbeid tot een absoluut noodzakelijk minimum te worden beperkt, aangezien dit ten koste gaat van volwaardige banen'. "Wij vinden dat hierdoor onze rechtspositie en die van anderen wordt aangetast", aldus mevr. Van Eijndhoven. "Wij menen, dat niemand het recht heeft van- Een werkgroep van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude- ren(Anbo) gaat de plannen voor een ouderenraad nader uitwerken. Mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet uit Tholen, mevr. M. van Driel- Vaders uit Oud-Vossemeer en dhr. F.G. van der Zande uit Oud- Vossemeerworden bijgestaan door Els van Tilburg van de stich ting Welzijn voor Ouderen Tho len. Een ouderenraad geeft advies aan b en w over zaken die ouderen aangaan. Er kan zowel gevraagd als ongevraagd advies worden ge geven. Niet alleen Anbo-leden maken deel uit van de raad, maar vertegenwoordigers van alle oude ren van het gehele eiland. Tijdens de regiovergadering in St. Maar tensdijk bleek het een moeilijk punt te zijn of men zelfstandig een ouderenraad moet vormen of dat de gemeente gevraagd moet worden een commissie ouderen raad in te stellen. De werkgroep gaat dat bekijken. Stevig werd ge discussieerd over het plan voor de bejaardenoorden, waarover drie inspraakbijeenkomsten zijn geor ganiseerd. De indicatiecommissie, de Vossemeren, de wachtlijsten, de warme maaltijdvoorziening, kortom een lawine van problemen kwam aan de orde. Het gratis onderhoud van de voortuinen bij bejaardenwonin gen van de woningstichting Beter Wonen kwam ook aan de orde. Op de ene plaats worden ze wel onderhouden door de wo ningstichting, op de andere plaats niet. De kosten, tien gulden, zou den nog niet zijn geïnd, zo kwam naar voren. Vermoedelijk doen twaalf Anbo-leden mee aan de besturencursus in Oud-Vossemeer. Het Anbo-congres zal 22 april worden bezocht door de heren Kloet en Van der Zande en mevr. Van Driel. Het ouderenprogram- ma van de Sloth-radio wordt ver zorgd door mevr. Van Driel uit Oud-Vossemeer en dhr. Ojevaar en mevr. Mayer uit Poortvliet. Er werden nog verschillende mu taties in de besturen meegedeeld: St. Maartensdijk kreeg dhr. L. Kloet als penningmeester, St. An naland dhr. M. Moerland als nieuw bestuurslid, Scherpenisse dhr. Mayer als secretaris, Poort vliet dhr. Van As als voorzitter en Oud-Vossemeer dhr. Smulders als penningmeester. uit zijn of haar geloofsovertuiging mensen te discrimineren op grond van levensopvatting, geslacht, ge loof of sexuele geaardheid. Een politieke partij heeft ook niet het recht om bij haar uitvoerend be leid binnen de gemeente discrimi nerend te werk te gaan", zo schrijft 'Vergeet mij niet' in de open brief. De fractievoorzitters van de twee bekritiseerde partijen in de Thoolse gemeenteraad, Th. Aar- noudse en P. van Belzen, hadden gisterenmiddag nog geen brief van 'Vergeet mij niet' ontvangen en de eerste had ook via andere kanalen nog helemaal niets van de inhoud vernomen. Van Bel- zen(RPF) noch mr. J.P. Loof(GPV) hadden de brief even min, maar de eerste had wel van de zaak gehoord omdat een dag bladcorrespondent hem erover belde. "De brief verwondert me wel", aldus Van Belzen. "In te genstelling tot de SGP hebben wij vrouwen op de kandidatenlijst. En wat de subsidie voor menings vormende activiteiten betreft: ook kerkelijke verenigingen die zich uitsluitend met kerkelijke zaken bezighouden, subsidiëren we niet. Dat is geen taak van de overheid", aldus het RPF/GPV-raadslid. In de periode van 7 april tot en met 30 mei komt er een ophok plicht voor postduiven. De Zeeuwse postduivenhouders moe ten hun duiven ophokken van 10.00 uur tot 17.00 uur. Duiven die zich in boven genoemde perio de toch op het veld bevinden, lo pen grote kans het slachtoffer te worden aan maatregelen die noodzakelijkerwijs getroffen zul len worden ter bestrijding van wil de en verwilderde duiven. Het op- hokgebod geldt niet op zondagen en met het oog op wedstrijden evenmin op de zaterdagen in de- maand mei. Ook geldt het gebod niet voor jonge duiven. Vanaf morgenavond, vrijdag 4 april, beginnen de jagers van de KNJV Tholen en St. Philipsland met het gezamenlijk afschieten van houtduiven. Als je meemaakt wat mijn tante beleefde. Ze zat altijd vreselijk te hannessen met 2 brillen. Ze las graag en keek graag. En was zo nieuwsgie rig als... Vul zelf maar in. Als ze dacht: dat is iets bijzon ders was het weg, eer ze haar tweede bril opgezet had. Nu heeft ze een prachti ge bril met VARILUX-glazen. En nu kijkt ze naar alle neu zen waar een bril op staat.... En ziet al dat op en af zetten van anderen. Deed ik vroe ger ook denkt zij. Vroeger. 3 weken geleden pas. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. niet zo verschrikkelijk hoog lag. Ze vonden 't niet zo'n erg goede soundmixshow. In een eerdere voorronde gingen zes deelnemers naar de halve finale, hier maar twee. Jack Jersey, die als eerste optrad, vond ik goed, maar bij de heren in de jury moest je flink je best doen om een inbreng te heb ben", aldus Sarien Bout, die 't toch een leuke belevenis vond. Ook voor de overige deelnemers was de soundmixshow dat, al kon den de supporters van de 21-jarige Oud Beijerlander die Bruce Springsteen imiteerde, moeilijk aanvaarden, dat hun idool nog te groen was. De 35-jarige Zevenber genaar die Cliff Richard's 'First lessons in love' nazong, viel even eens buiten de prijzen, evenals de 30-jarige Jack Jersey uit Bergen op Zoom, de 20-jarige inwoner van Brouwershaven met een moei lijk nummer van Depeche Mode en de 17-jarige Oost-Souburgse uitgave van Susan Vega. Sound mixers die wel succes boekte en de t.v. show al haalden, de Everly Brothers, kregen bloemen voor hun intermezzo in Tholen en Mi chael Jackson, die in 1983 de playbackshow won, liet de hon derden in Meulvliet een enorme show zien. De Ballroom Blitzers deden daarvoor niet onder met o.a. Jailhouse Rock. Gedurende drie uur waren de toeschouwers geamuseerd, dankzij de sound mixshow. De postzakken met kaarten 'van harte beterschap' uit Tholen, zal Hennie Huisman in zijn volgende t.v. show vast wel to nen en mogelijk ziet u dan ook de kleine George Michael of de strui se Olga Lowina terug. Burgemeester Vogel zei dat in de gemeenteraad op vragen van SGP- fractievoorzitter L. den Engels man. "Het verwondert ons, dat er zo weinig interesse is, ondanks de kosten van honderd gulden per jaar. We zullen er bredere bekend heid aan moeten geven, hoewel al le 65 ers thuis een brief hebben gehad. Sommige dingen moet je echter twee keer zeggen', aldus de raadsvoorzitter. De gemeente heeft 1154 gulden(2308 inwoners a 50 cent) in een fonds gestort, waaruit de eenmalige aanslui- tingskosten van 30 gulden worden betaald. Daarnaast wordt aan de gebruiker een reductie van f 1,75 per week verleend in de abonne mentskosten, die wekelijks f 2,00 bedragen, dankzij een provinciale bijdrage en handhaving van de ge meentelijke subsidie. Het ballonconflict dat vorig jaar bij de viering van Koninginnedag ontstond toen de chr. school aan stoot nam aan ballonnen van de Vereniging voor Openbaar Onder- wijs(VOO) is uit de wereld. Burge meester Vogel bemiddelde met succes tussen de Oranjevereniging en het bestuur van de chr. school. De kinderspelen zullen 30 april in de Voorstraat worden gehouden. De tractaties, waarvoor de ge meente f 4,50 per leerling(totaal 300) beschikbaar heeft gesteld, vinden in onderling overleg plaats. De rekeningen gaan naar de gemeente. "Geen ballonnen meer", merkte Den Braber nog gekscherend op en De Jager con cludeerde: "een goede zaak dat dit opgelost is." Kornaat had via schriftelijke vra gen de aandacht gevestigd op het ontbreken van een nachtbrander in Steintjeskreek en het uitvallen van de straatverlichting op de hoek Rijksweg/Oostdijk. Twee al lang bestelde lichtpunten, waar van 1 nachtbrander, zijn door de vorst nog niet geïnstalleerd, ant woordde de burgemeester. De chr. school in Anna Jacobapolder heeft voor de ingang aan de Lan- geweg ook nog een lichtpunt ge vraagd, maar dat is moeilijk op te lossen. Voor de uitgevallen lan taarn aan de Rijksweg zal de PZEM binnenkort komen. Op schriftelijke vragen van de PVAB over het ophalen van huisvuil in het buitengebied wilde de burge meester in een volgende raadsver gadering pas ingaan omdat de tijd tekort was om een goed antwoord te maken. De speeltoestellen in de Tramput aan de Deensestraat kwamen al vaak ter sprake in de gemeente raad, maar het beschikbaar stellen van een extra krediet van 1000 a 1500 gulden leverde alleen een glimlachende Kornaat op. Hij bleek in z'n schik, dat er.nu einde lijk schot in zit. De totale kosten bedragen naar schatting 7000 gulden. De verkoop van de woningwetwo ning Gladiolenstraat 23 aan huur der fam. M.C. Reijngoudt voor 68.000 gulden en het geven van ge meentegarantie voor de lening was een hamerstuk. Dat gold ook voor de grondruil met C.J. Hiemstra bij het binnenterrein aan de Stationsstraat en de ver koop van 24 m2 grond a 15 gulden aan A. Kunst. De legesverordening werd gewij zigd in verband met de komende afgifte van rijbewijzen via de ge meente. Dat zal f 23,95 gaan ver gen: f 7,50 voor het rijk en f 16,45 gemeentelijke kosten. Via een Vi ditel aansluiting wil de gemeente de gegevens uit het Centraal Re gister Rijbewijzen ontvangen. Er wordt op gemiddeld 240 rijbewij zen per jaar gerekend. Kornaat wees aan de hand van de notulen 1983 wethouder Walpot terecht, dat de PVAB alleen voor openba re werken had gereserveerd en niet voor een tweede sportveld. Wal pot had vorige keer aan de hand van een raadsverslag uit de Een- drachtbode het tegendeel be weerd. Hij legde zich nu bij de zienswijze van Kornaat neer. Het was 26 maart de voorlaatste keer dat deze Fliplandse gemeen teraad bijeen kwam. Op 23 april wordt afscheid genomen van P. van Hekken en 29 april treedt H. Geluk aan met de bekende zes. Dan vinden ook de wethouders- verkiezingen plaats. Uit de opkomst en de deelname aan de discussie kwam ook naar voren, dat een groeiend aantal be woners van bejaardentehuizen geestelijk niet meer in staat is zo'n bijeenkomst te volgen. In Sint Maartenshof waren nog wel 22 aanwezigen, zowel van binnen als buiten het tehuis, maar slechts een handvol deed aan de inspraak mee. In Ten Anker, waar in de flat altijd nog de meest kwieke oude ren wonen, waren maar 12 mensen en in de Schutse 14. Daaronder ook steeds vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Het gewestelijk bestuur van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (Anbo) Zeeland zegt in een verklaring, 'met verontwaar diging kennis genomen te hebben van de grove bezuinigingsplannen van de overheid ten aanzien van de bejaardenoorden'. Volgens de Anbo, zijn de plannen van dusda nige omvang, dat er sprake is van een aanzienlijke verlaging van het levenspeil van de oudere mens: in krimping van personeel heeft een sterk verminderende verzorging tot gevolg, directe hulp 's nachts gebeurt nu al op onverantwoorde wijze, direct contact personeel- bewoners is praktisch onmogelijk geworden. Deze plannen verster ken de vereenzaming van de oude re mens, aldus de Anbo. Het ge westelijk bestuur meent, dat 'deze onverantwoorde bezuinigingen niet zonder meer door mogen gaan'. "We zullen niet nalaten om te proberen paal en perk te stellen aan deze onzalige plannen. Dit hebben de ouderen niet ver diend", zegt de bond in de ver klaring. Bond van Ouderen(Anbo). Julia Lebeau van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen leidde steeds de bijeenkomsten. Er waren over de verzorgingste huizen positieve en negatieven ge luiden: van "ik heb het hier vijf jaar reuze naar m'n zin" tot "de laatste twee jaar is de verzorging een stuk minder geworden". De een wil zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen, maar anderen die geen kinderen of andere fami lieleden hebben, gaan liever eerder naar een bejaardentehuis, waar ze "onder de mensen" zijn. Dan moet er echter wel plaats zijn. Toch heeft de Schutse onlangs drie mensen die vereenzaamden, kunnen opnemen, ondanks dat ze van de indicatiecommissie de laagste urgentie I hadden. Wie in een bejaardentehuis ziek wordt, kan in Sint Maartenshof en de Schutse twee maanden blij ven. In Ten Anker is die opvang- mogelijkheid er niet. Volgens di recteur A. van Loon van Sint Maartenshof en Ten Anker wordt in overleg met de familie gepro beerd mensen zolang mogelijk in de eigen omgeving te verplegen. "Voor het bezoek is dat vlakbij, maar een verpleeghuis als het ABG kan meer zorgkwaliteit bie den. Het is een afweging." goedkoper geacht, want dan moet er een uitgebreidere 24 uurs zorg zijn. "Met korter werken, wordt alles al duurder, dus is het volledig waardeloos",' zei één van de ouderen. "Oud worden is niks, maar oud wezen" en "een oude boom moet je niet verplanten", waren ook en kele uitlatingen tijdens de drie bij eenkomsten. Uit de discussie bleek, dat 95% van de mensen wacht tot het een gedwongen zaak is om naar een bejaardentehuis te gaan, hoewel een enkeling meende, dat je moet gaan als je nog goed bent. "Het is een grote stap naar een bejaarden tehuis", zo werd gezegd, "maar als je die kunt doen, ben je er door en heb je er geen spijt van gezien de afleiding en de ontspan ning." Het uitgangspunt van de provincie, zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen en thuis verzorging krijgen, werd niet Voor het langer zelfstandig blij ven, werden de warme maaltijd voorziening en het alarmsysteem genoemd. Wat dat laatste betreft: voor een gulden per week krijg je binnen tien minuten hulp als je hebt gebeld. In Sint Maartenshof komen er ook niet-bewoners eten en men doet daar ook mee aan ontspanningsactiviteiten. Over wogen wordt om toekomstige be woners in de bewonerscommissie zitting te laten nemen omdat er binnen het tehuis op 1 vrouw na geen kandidaten zijn. In de Schut se bleek dat weer wel te lukken. Directeur J. Wesdorp van de Schutse signaleerde ook proble men bij de vergrijzing. "Hoe lan ger de opname wordt uitgesteld des te meer men direct naar een verpleeghuis moet. Het bejaar dentehuis als tussenstation krijgt zo een ander karakter, maar we mogen geen extra personeel aan trekken ondanks de grotere zorg behoefte." Toch betaalt de Schutse 'uit eigen zak' de tweede nacht zuster en het extra toezicht op de gesloten afdeling met demente be jaarden. "Het is allemaal best hier", maar ook "er komen zo weinig mensen meer in de recrea tiezaal waarmee je kunt praten" kon je horen tijdens de drie in spraakbijeenkomsten op Tholen. De verzorgingstehuizen blijken in een toenemende behoefte te voor zien, al worden de grenzen wel verlegd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9