Schapenvierling in St. Maartensdijk Kwalijk dat g.s. geen verpleegbedden geven Voor 90 mille vergif gestolen PROFITEER OOK NOG IN APRIL: SPIERINKJE VOOR /2,50 Blindgang BOUMAN POTTER 4b' I -4SS 115 ton uien Anita en Ed op de radio Chiel Montagne vervangt 'zieke' Hennie Huisman in Tholen Bij Cebeco in Sint Annaland Donderdag 3 april 1986 42e Jaargang no. 20 Vanavond bloed geven Stralend Stem knudde Gekke dagen DEZE WEEK: Ramp '"t Is toch jammer dat Hennie er niet is", zegt één van de vele jeugdige toeschouwers in de pauze tegen z'n vriendje. Op de vraag 'was je daar voor geko men?' is het bedeesde antwoord 'een beetje'. De voor zitter van de beheerscommissie van Meulvliet, dhr. H. Nieuwenhuis, is minder terughoudend in zijn reactie op het wegblijven van de t.v.presentator, die de sound- mixshow via de KRO-televisie landelijk een grote po pulariteit gaf. "Ik voel me belazerd. De beheerscom missie accepteert niet zomaar een smoesje. Wij en Uit op Tholen pakken niks meer van organisatiebureau Bolsius uit Tilburg", briest de nijdige Nieuwenhuis in 't rond. De vader van de enige Thoolse deelnemer, Jolanda Bazen, reageert nuchter: "Chiel Montagne was de beste vervanger." Wel 1000 Twee extra Voorzitter Aarnoudse van de Schutse Voorzitter Th. Aarnoudse van het prot.chr.bejaarden- centrum de Schutse te Sint-Annaland heeft in krachti ge bewoordingen zijn teleurstelling uitgesproken over het uitblijven van verpleeghuisbedden. Hij noemde het 'kwalijk' en 'verschrikkelijk' dat gedeputeerde staten geen uitspraak willen doen over de tweede serie van 45 verpleeghuisbedden voor Tholen en Sint- Philipsland. Geen moed Met een bij graanhandel Dijke te Scherpenisse gesto len vrachtwagen zijn bij Cebeco Zuidwest in St. An naland voor 90.000 gulden gewasbeschermingsmidde len meegenomen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post t 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer och wel een artieste! Jolanda Bazenfin het midden met strikje) uit Sint Annaland met de overige deelnemers aan de soundmixs how in de Thoolse sporthal Meulvliet. Onder het oog van Hennie Huisman, de grote afwezige, maken ze zich klaar voor de finale. Tweede van links Rini Leendertse uit Wemeldinge, die met haar jodelkunst de tweede prijs won. Rechts met leren jack Erik van de Weegen uit Halsteren, die met zijn vertolking van de Golden Earring de derde prijs won. Daarachter gaat de eerste prijswinnaar verscholen, een achttienja rige Steenbergenaar, die George Michael perfect nabootste. Voor de Paasdagen kwam er een onvoorstelbare hoeveelheid onge vraagd drukwerk in de brievenbus. Van alle kanten werden folders ge produceerd over shows en aanbie dingen voor het pas begonnen voorjaar. Daarbij kwamen nog tal rijke kranten - ongevraagd ook - en door de doublures ziet men door de bomen het bos niet meer. Feit is, zo is proefondervindelijk vastgesteld, dat er zo'n veertig pro cent al meteen aan de doos met oud papier wordt toevertrouwd. Verenigingen beleven daar nog ple zier aan, al is de kiloprijs niet om over naar huis te schrijven. Er is de laatste jaren een zo snel groei end aanbod van informatie, dat het kennisnemen daarvan ver ach ter moet blijven. Het is als het wer ken in een jachtige tijd, dat teveel naar de rust in het weekeinde wordt uitgezien. Dan is er een sche ve verhouding. Prof.dr. J.J. van Cuilenborg, hoogleraar in de com municatiewetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, benadrukte vorig jaar tijdens een symposium te Middelburg de blindgang van informatie. "Veel informatie gaat blind en de kans daarop neemt bij verdere informa tisering toe. Steeds meer informa tie zal aangeboden worden die geen antwoord is op iemands vraag, maar een antwoord op een vraag die nog bedacht moet worden." Het komt er op neer, dat de vraag naar informatie veel minder snel groeit dan het aanbod. Zodra het aanbod de vraag gaat overtreffen, daalt het in prijs als het om pro- dukten gaat en in waarde als het om informatie is te doen. Geen wonder, dat in Amerika al een nieuw stadium is bereikt. Daar wordt geen geld meer geboden om allerlei informatie in de krant te krijgen, maar wordt aan degene, die denkt wat te informeren te heb ben, gevraagd, wat zij of hij ervoor wil betalen, een omdraaiing van de marktverhoudingen: de auteur, oorspronkelijk aanbieder van in formatie, wordt vrager van pu- blieksaandacht en communicatie capaciteit en daarvoor moet hij dan maar betalen. Kortom, er ont staat een groeiende kloof tussen informatie-aanbod en informatie vraag. Voor degenen die in de in formatiebank zitten, een toene mend probleem. Wat doen de mensen met mijn informatie of is het blindgang? Je wordt er 'spuug zat' van, hoor je wel zeggen over de pak papier die in de brievenbus komt. Zelfs als ons nieuwsblad het gemiddeld f aantal pagina's ver overschrijdt, zal er minder inten sief gelezen zijn, dan wanneer het allemaal binnen een beperkte tijd kan worden opgenomen. Dat is dan nog nieuws van heel dichtbij huis, waarvoor er altijd belangstel ling blijft, maar zelfs dat kan te veel zijn. Over-informatisering en blindgang zijn verschijnselen die een illustratie zijn van een oude economische wet, de wet van de af nemende meeropbrengsten en stij gende meerkosten, zei prof. Van Cuilenborg. Verhoudingsgewijs kost het steeds meer om mensen met voorlichting te bereiken, ter wijl met een groeiend aanbod ver houdingsgewijs steeds minder mensen worden bereikt. Iedereen die hiermee van doen krijgt, zal de blindgang moeten incalculeren. (G.H.) Het Thoolse Rode Kruis houdt vanavond, donderdag 3 april, van half zeven tot negen uur in Haestinge te St. Maartensdijk open huis voor bloeafname. Als u goed gezond bent en in het afgelo pen jaar geen ernstige ziekte hebt doorgemaakt, bent u van harte welkom. Bij twijfel raadplege men de huisarts. De leeftijdsgren zen zijn van 18 t/m 65 jaar. Veiling Sint Annaland dinsdag 1-4. Uien maat 40 opwaartsklasse 2NL van 17.70 tot 18.40. Aanvoer 115 ton. Het zangduo Anita en Ed uit Sint Annaland is vandaag (donderdag) om 17.00 uur te beluisteren in het programma Hollandse Hits van Veronica. Een onderdeel hiervan is de Pats Boem Show, waarin nieuw talent een kans krijgt zich te presenteren. Anita en Ed zullen in dit programma op Radio 2 hun single 'Het kleine kind uit de der de wereld' live ten gehore brengen. Na een eerder uitstel wegens ziek te, moesten de 650 toeschouwers in de Thoolse sporthal het zater dagavond toch nog zonder Hen nie Huisman doen. Jolanda Ba zen uit St. Annaland, die de blon de zangeres van Abba uitbeeldde, vond, dat de organiatoren het eigenlijk niet konden maken om het programma zonder Hennie Huisman door te laten gaan. "Hij zet de deelnemers altijd flink voor paal. Ik heb 't idee, dat Hennie niet echt ziek is, maar dat 't meer gemakzucht is om niet naar Tho len te komen." Chiel Montagne, die voor de TROS t.v. 'Op losse groeven' presenteerde, vult de leemte op. De enige Thoolse deelnemer komt als vijfde aan de beurt, net voor de pauze. "Het hele eiland is in rep en roer geweest om van Jolan da Bazen zangeres Agnetha te ma ken", zegt jurylid Sarien Bout- Sakko uit Tholen. Moeder Bazer maakte van katoensatijn een zwarte broek met jasje en een wit te blouse van satijn met een zwart strikje. Laura Ouwens uit Oud- Vossemeer, instructrice jazzballet, schaafde de danspasje bij, kapper Adrie Zwagemaker uit St. Maar tensdijk zorgde voor een blond kapsel en Ria Moerland uit Oud- Vossemeer bracht de juiste make up aan. De zaal en de tribune, be zet door vele supporters, reageren enthousiast en ook jurylid Hans van Eyk(popmusicus van de voor malige Tee Set) is aanvankelijk vol lof. "Er staat toch wel een ar tieste! Fantastisch, wat een blije manier van presenteren, wat een uitstraling en dan die danspasjes. Je durft het toch maar aan: een wereldster imiteren. Dat is echter dubbel zo moeilijk en aan de zui verheid van de zang moet je wat doen. Je was iets onzeker, je dwaalde teveel van de toonsoort af, je moet meer op de geluids band letten", zo luidde de beoor deling van Hans van Eyk. Sarien Bout wilde als Thools jury lid nog wel een compliment geven voor het perfecte dansje en boven dien was Jolanda met haar vijf tien jaar de jongste deelnemer. De St. Annalandse Agnetha was er in de pauze echter al van over tuigd, dat ze buiten de prijzen viel. "Het was verschrikkelijk. Tussentijds wilde ik stoppen, want mijn stem was knudde. Terwijl het zingen vrijdagavond bij de repeti tie nog zo goed ging, sloeg mijn stem nu telkens over. Ik ging door m'n knieën. Ik ben blij dat mijn uitstraling nog een beetje was, maar het was schijn en m'n stem vind ik het belangrijkste. Ik zal proberen om zangles te nemen', aldus de havo-scholiere heet van de naald. "De zenuwen speelden een grote rol", zegt vader Bazen. "Ondanks dat je buiten de prijzen valt, is bij zo'n optreden alleen maar winst te behalen, want het meedoen is al een teken dat Jolanda iets nieuws wil aanpakken. Gelukkig wil ze •it. Dat hebben we gestimuleerd, maar achteraf is het maar goed, dat het zo afloopt, want de basis is toch te smal. 't Is een leuke er varing geweest." Moeder Bazen heeft eveneens van het meedoen genoten, maar ze slaakt ook een zucht van verlichting. "Ik ben blij, dat het achter de rug is, want we hebben gekke veertien dagen achter de rug." Ondertussen waren de prijswin- gewisseld, zodat duidelijk wordt, in welke periode een schaap is ge dekt. Eén ram kan 40 a 50 scha pen aan en in tegenstelling tot de koeien, gebeurt de fokkerij in de schapenhouderij nog veelal via natuurlijke dekking. Met het zo genaamde 'sponzen' wordt de na tuur wel een handje geholpen om op die manier twee lammerronden extra, in de vier jaar dat een schaap meegaat, eruit te halen. Een vruchtbaar schaap als de moeder van de vierling (drie ooien en een ram) wordt met extra zorg omringd, want die is prima voor de fokkerij. Het vlees is het be langrijkste, de wol brengt f 3,80 a f 4,00 per kilo op. Lammetjes horen bij het voor jaar. De kleuters van de openbare basisschool de Schalm uit Stave- nisse brachten donderdagmiddag een bezoek aan de schapenhoude rij van dhr. Van Hemert aan de Kastelijnsweg te Sint Maar tensdijk. De opzienbarende inbraak ge beurde in de nacht van dinsdag 25 op woensdag 26 maart. De Daf 2800 turbo vrachtauto ter waarde van 15.000 gulden stond bij de be drijfsgebouwen van Dijke aan de Veerdijkseweg, buiten de bebouw de kom van Scherpenisse. De sleu tels bleken nog in het contact te zitten. De daders reden naar de haven van St. Annaland, waar ze bij Ce- beco in het gebouw wisten te ko men. Met de daar aanwezige hef truck laadden ze de circa zes pal lets met gewasbeschermingsmid delen. De vrachtwagen werd woensdag leeg en onbeheerd aangetroffen in de omgeving van Rozenburg in het Europoortgebied. Ieder die inlichtingen kan ver strekken over deze diefstallen, wordt verzocht om contact op te nemen met de Thoolse politie: 01660-3750. Advertentie 1M Informatie-blindgang Grote diefstal bij Cebeco nog niet opgelost Voor Sint Philipsland is, risi co bedrijfsverzamelgebouw te groot Geringe animo voor alarme ringssysteem ouderen in Flipland Anbo Tholen werkt aan oude- renraad Anib blijft stembureau kri tisch bekijken Verzorgingsbehoefte wordt steeds groter "f" Kwalijk dat g.s. geen verhuis- bedden geven Vrouwen klagen SGP en RPF/GPV aan wegens discri minatie Eerste directeur en nieuwe voorzitter Montessorischool Show zonder Hennie Huis man trekt 650 toeschouwers Stemmen van lezers Schapenvierling in St. Maar tensdijk Thoolse gymnastiekverenigin gen in de prijzen Noad bekert verder na straf schoppen tegen WHS DE MENSEN ZIJN NOOIT ZO ONBERADEN, ALS WANNEER ZIJ PLOTSE LING MAATREGELEN GAAN NEMEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Dat de ouderen het liefst in de vertrouwde omgeving blijven, dus na het verzorgingstehuis in het vlakbij gelegen verpleeghuis, bracht Schutse-bewoner J.J. Mos selman onder woorden: "Als het kan, willen we voor honderd pro cent blijven, want 't is een ramp voor de mensen die weg moeten." Voorzitter Aarnoudse: "Als g.s. geen uitspraak doen over de twee de 45 bedden, kan de rest van de mensen nog naar het A.B.G." Hij had zich verder boos gemaakt omdat het provinciaal bestuur in het plan voor de bejaardenoorden schrijft, dat o.a. de Schutse niet meer helemaal voldoet aan de voorschriften omdat het voor of rond 1965 is gebouwd. "Die om schrijving is totaal verkeerd. Ik bestrijd, dat we niet in staat zijn tot goede verzorging. Destijds is er toch ook vergunning gegeven voor de Schutse. Door die om schrijving ontstaat er een wonder lijke situatie. Dat moet gewijzigd worden, hierover is meer duide lijkheid nodig" zei de voorzitter, die erkende, dat de Schutse wel voor verbetering vatbaar is. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet 'Er staat toch wel een üand met de overige deelnemers aan de soundmixs- I van Hennie Huisman, de grote afwezige, maken 'endertse uit Wemeldinge, die met haar jodelkunst Weegen uit Halsteren, die met zijn vertolking van t de eerste prijswinnaar verscholen, een achttienja- )otste. De tweejarige Florus van Twist uit Sint Maartensdijk Floor van Twist uit St. Maartensdijk is trots op zijn schapenvierling en zijn tweejarige zoon Florus doet er niet voor onder. "Het is ook een unicum voor een Texelaar", zegt Van Twist. "Ik fok nu al dertien jaar schapen, maar een vierling van een Texelaar heb ik nog nooit gehad." Bij een Swifter, een ander ras met rankere schapen, komt dat meer voor omdat die in de regel meer lammeren geeft. De slachtbaar- heid van de Texelaar is echter be ter en Van Twist zegt met gemid deld 1.5 lam tegenover landelijk 1.3 voor een Texelaar zeer goed te zitten. Hij heeft al 173 lammeren van 103 schapen en nog bijna 70 schapen gaan binnenkort nog' voor nageslacht zorgen. Verder heeft de Smerdiekse veehouder nog 80 jaarlingen buiten lopen, die eind april/begin mei lamme ren zullen werpen. Dit wat de Texelaars betreft, want van de 36 Swifters zijn er ook al 50 lamme ren. Van Twist fokt de schapen totdat ze los van de moeder(spee- nout) hun eigen weg kunnen vin den, een ander mest ze dan af. Bij de vierling moet de fles er wel bij, want dat kan de moeder niet al leen af. Dezelfde dag dat de vier ling geboren werd, kwam er nog een drieling. Van Twist slaapt de zer dagen voortdurend in de stal, de voormalige manege aan de Eerste Dijk, want 't is druk met borelingen. Hij heeft nu al vijf drielingen en één vierling. Toch is de schapenhouderij bij- bij de schapenvierling. zaak. "Alleen van de schapen kun je niet leven. Dan heb je er wel 1000 nodig en dan nog heb je on voldoende inkomen. De stieren- mesterij geeft een leuke boter ham. Ik ben nu met een gierkelder voor 70 stieren bezig en daarnaast doe ik aan kalveropfok. Verder wordt de schuur waar de schapen nu staan, 's zomers gebruikt voor de fouragehandel. Ik fungeer dan als loonwerker." In plaats van ba len stro is het nu zeer levendig in de schuur met tientallen schapen en lammetjes in verschilllende vakken, gescheiden naar geboor teperiode. De pas geborenen heb ben een aparte ruimte. Verschillende schapen vallen op door de gekleurde vlek van het dekkrijtblok, dat de ram van augustus tot januari draagt. Om de achttien dagen wordt de kleur(rood, groen, blauw, geel) naars al gehuldigd: de 18-jarige uit Turkije afkomstige Yilmaz Tuncer uit Bergen op Zoom, die al bij herhaling een gooi deed naar de hoogste eer bij een voorronde van de soundmixshow, was de on betwiste nummer 1 met zijn uit beelding van George Michael. Zo wel qua kleding, kapsel, presenta tie als zang stak hij er boven uit. "Hij heeft alles gedaan om als ar tiest op te treden", zei jurylid en t.v. producer Rein Sluik. "Als soundmixer moet je ook op je idool lijken." De tweede prijs was een grote verrassing: Rini Leen dertse uit Wemeldinge ging met haar jodelact als tweede naar de halve finale. "Er wordt vaak te licht over jodelen gedacht", merk te Rein Sluik op en de jury deinde tijdens haar optreden mee in een poging de zaal bij dit optreden van Olga Lowina wat losser te krijgen. Erik van de Weegen(19) uit Halsteren had met zijn Golden Earring direct na de pauze succes en 'When de lady smiles' bleek goed voor een derde prijs. Die gaf echter geen toegang tot de halve finale van de soundmixshow om dat daarvoor slechts twee deelne mers in aanmerking kwamen. VERVOLG PAG. 9 Die zaak kwam donderdagmid dag in de Schutse aan de orde tij dens de derde en laatste inspraak bijeenkomst over het provinciaal plan voor de bejaardenoorden. De eerste serie van 45 verpleeg bedden wil men bij Ten Anker in Tholen bouwen, dat geëxploiteerd wordt door de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ). Ook daarover was Aarnoudse niet te spreken. "In Tholen, dat nota bene de minste verzorgingsplaat sen (16) heeft, wil men een ver pleeghuis bouwen, maar hier in de Schutse hebben we 80 mensen en Sint Maartenshof heeft er 75. Het is treurig, dat er hier niets komt. Breng de verzorging bij de men sen, wordt er gezegd. Laten g.s. daarom zo spoedig mogelijk voor een verpleegafdeling zorgen." Aarnoudse herinnerde aan een eerdere inspraakbijeenkomst, 'toen g.s. nog een slag om de arm hielden over de tweede 45 ver pleeghuisbedden. "Het is beden kelijk, dat ze nu geen uitspraak willen doen. Dat geeft me geen moed", zei de voorzitter van de Schutse. Bestuurslid Franke was erg geschrokken van het negatief advies van het college voor zie kenhuisvoorzieningen over de 45 bedden bij ten Anker. "Waar blijft de provincie in deze? Het college voor ziekenhuisvoorzie ningen gaat in de schoenen van het ministerie van WVC staan", meende Franke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1