Aanlegsteiger Stavenisse nu voor minder mobiele sportvissers Ligtendag met Duitser in zee voor Gorishoek 1100 gulden via Woord en Daad voor maaltijd 1500 kinderen r PROFITEER OOK NOG IN APRIL: SPIERINKJE VOOR /2,50 Zomertijd BOUMAN POTTER Huisman's soundmix-show zaterdag in Tholen Actie BenjaminfJuliana van Stolbergschbol uit St.Maartensdijk Molen De Hoop 250 jaar FNV en politici op forumavond Uitslag verkiezingen Donderdag 27 maart 1986 42e Jaargang no. 19 Een eeuw geleden voor Middelburgse boot en nu voor recreatie Met de ingebruikname van een zeevissteiger voor ge handicapten in Stavenisse kwam zaterdag landelijk een unieke mogelijkheid tot stand. Terwijl er in den lande immers al meerdere soortgelijke voorzieningen zijn voor de zoetwaterhengelsport, is het voor zeevis nog een zeldzaamheid. Het initiatief hiertoe werd in 1980 genomen door de Lions-Club Tholen, een service-vereniging die naast onderlinge vriendschaps banden zich tracht in te zetten voor leniging van de noden van de naaste. Nadat de eerste 25 mille via ver schillende akties van de club bij elkaar kwam, bleek het rijk en de gemeente Tholen tot volle medewerking bereid om 75% te subsidiëren. Stoombootdienst Middelburg- Rotterdam -L 'Dit geeft ontzettende perspectieven' Directeur J.M. Ligtendag(ól) van het gelijknamige aannemingsbedrijf uit St.Philipsland heeft de helft van zijn aandelen verkocht aan de Duitse projectont wikkelaar die de recreatiebungalows met elk-weer- voorziening bij Gorishoek wil bouwen. 'Dit geeft ontzettende perspectieven', zegt Ligtendag, die mo menteel veertig mensen in dienst heeft. Expansie Zaterdag wordt in Meulvliet te Tholen de Hennie Huisman's soundmix-show gehouden. Het drie uur durende programma begint om 20.00 uur. De kandi daten worden beoordeeld door een deskundige jury die bestaat uit mevr. S. Bout- Sakko (muzieklerares), Rein Sluyk (de producer van het gelijknamige t.v. pro gramma) en Hans van Eyk (voormalig lid van de be kende formatie Tee-Set). De Juliana van Stolberg-/Benjaminschool uit St.Maartensdijk heeft 1100 gulden overgedragen aan de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad. Daarmee kunnen 1500 kinderen in Haïti 1 dag van een warme maaltijd worden voorzien. Mevr.Meeuwissen van de contactcommissie Tholen en St.Philipsland van Woord en Daad nam de bijdra ge in ontvangst van directeur A.B.Goedhart. Spaarbusjes Met Pasen Grond gekocht Woningbouw DEZE WEEK: A.J. Schot Zn. b.v. Verse Zeeuwse Paling grote kreukels gratis nieuwe viskrant boordevol visnieuws Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement I 18,55 per halfjaar. Per jaar I 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer De voorzitter van de Deltafederatie van sportvissers, A. van Overveld, ving geen bot bij de opening van de vissteiger voor minder validen, zaterdagmiddag bij de stormachtige zeekant van Stavenisse. Naast hem voorzitter H. Zwikker van de Lionsclub Tholen, die het initiatief nam voor dit project, dat met subsidie van de directie openluchtrecreatie van het ministerie van landbouw en visserij tot stand kwam. te onderzoeken. Vandaag zien we het resultaat daarvan, zei de loco burgemeester, die iedereen dank bracht voor de medewerking en degene die er gebruik van gaat maken veel vis- of kijkgeaoegens toewenste. Hopelijk is dit zeldza- VERVOLG PAG. 11 Loco-burgemeester J. Versluijs zei op de stormachtig^ natte za terdagmiddag 22 maart hoe na een eeuw van het ontstaan van de ze aanlegsteiger de gemeente nu om drie redenen bijzonder con tent is met deze voorziening, t.w. omdat een sportvoorziening voor minder validen is geschapen die in wijde regio in een behoefte kan voorzien, omdat er vervolgens de doelstelling van de serviceclub in tot uiting is gebracht en in de der de plaats omdat dit in Stavenisse tot stand kwam, een kern in deze gemeente, die best wat meer be drijvigheid kan gebruiken. "Op zich is een gelegenheid tot vissen in een gemeente als Tholen, ge heel omgeven door water, geen bijzonderheid", zo vervolgde de Thoolse loco-burgemeester. Het bijzondere zit hem in het feit dat zout viswater vaak ligt aan wat ongemakkelijk bereikbare dijken, die voor sommige medemensen zelfs onbereikbaar zijn. Dat vraagt om extra voorzieningen. Dat kon in Stavenisse dankzij de aanwezigheid van een meer dan honderd jaar oude aanlegsteiger. Op 27 oktober 1876, zo dook Ver sluijs in de historie, verzochten Stavenisse, Sint Annaland, Sint Maartensdijk en Scherpenisse provinciale staten van Zeeland een steiger aan te leggen om Sta venisse en de omringende ge meenten uit het isolement te ver lossen. Met een steiger zou men immers gebruik kunnen maken van de stoombootdienst Middelburg-Zierikzee-Rotterdam voor vervoer van landbouwpro- dukten, vee en mensen. Daartoe was al eerder een initiatief geno men door de ZLM, Tholen, maar dat verzoek was afgewezen we gens het gevaar dat de boot op een stenen dam zou stoten. Het tweede verzoek werd ingewilligd onder voorwaarde dat de gemeen ten de weg Sint Annaland- Stavenisse zouden verharden. In 1877 werden proefpalen geslagen, 3 mei 1878 werd het werk aan besteed voor 24.987,Een halfjaar later werd de steiger op geleverd. In het begin van deze eeuw voer ook een trambootje van de RTM op Stavenisse met als andere aanlegplaatsen, Anna Ja- cobapolder, Numansdorp en Zie- rikzee. Later kwam de bekende Boomsluiter de verbinding met Ouwerkerk op Duiveland onder houden. In de dertiger jaren zijn die bootdiensten, met uitzonde ring van Boomsluiter, gestaakt door de concurrentie van het weg verkeer. De steigergeschiedenis, eindigde in de tweede wereldoor log, toen ongewenste Oosterbu ren het goede steigerhout voor een deel voor andere doeleinden gebruikten. Er bleef nog een en ander over om 35 jaar later het initiatief van de Lionsclub nader In de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 maart wordt de klok weer een uur vooruit gezet: de zo mertijd gaat in. Dat betekent 's avonds langer licht om te tuinie ren, te fietsen of te wandelen. Of ficieel wordt de klok om 2.00 uur een uur vooruit gezet naar 3.00 uur. De zomertijd blijft gehand haafd tot 28 september. WONINGINRICHTING .1 i Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie 1M De Fliplandse aannemer spreekt van 'stormachtige ontwikkelin gen' in de laatste weken. Hij zocht contact met Ulrich Küchen uit het West-Duitse Walhorn, nadat hij in de E.B. gelezen had, dat die het recreatieproject Gorishoek bij Scherpenisse wilde verwezenlij ken. 'Hoewel hij al een eind rond was met Uijtdewilligen(het bouw bedrijf uit Oud-Vossemeer dat destijds in de Thoolse gemeente raad ook als partner werd ge noemd) klikte het meteen. Het to tale project kost 40 miljoen gul den, waarvan 25 miljoen bouw kosten.' De West-Duitse projectontwikke laar wordt financieel directeur bij Ligtendag, die zelf technisch di recteur van zijn aannemingsbe drijf blijft. Ligtendag op zijn beurt neemt een belang in het sport- en recreatieproject Tholen B.V. 'Ulrich Küchen(44) is een ras- In deze populaire show van de K.R.O. zal Jolanda Bazen uit Sint Annaland met het nummer 'I won't let you go' van de blonde Abba zangeres Agnetha Faltskog proberen de Thoolse eer hoog' te louden. Verder worden nummers vertolkt van de Golden Earring, Susanna Vega, Bruce Springsteen, Depeche Mode, Jack Jersey, Cliff Richard, John Denver en verder is er een kandidaat die een Tiroler- act op de planken brengt. Ook is er een optreden van de Neder landse Michael Jackson en de pas opgerichtte groep The, Ballroom Blitz. De organisatie van deze avond is in handen van de beheer scommissie van Meulvliet in sa menwerking met bureau Louis Bolsius B.V. uit Tilburg. Zesde klassers van de Juliana van Stolbergschool in St. Maartensdijk weten al heel wat meer van Haïti dankzij het project van Woord en Daad, waarvoor we 1100 gulden bij elkaar brachten. Midden onder een van de leerlingen met het duizendje, dat directeur Goedhart(rechtsachter) overhandigde aan mevr. Meeuwissen(linksachter) van Woord en Daad. "Tussen school en maatschappij willen we een identiteitsgebonden beleid voeren", zegt directeur Goedhart. "Alle vakken, ook mu ziek en handvaardigheid, zijn in dit project geïntegreerd." De school had via Woord en Daad al een 12-jarige jongen in Brazilië geadopteerd, waarvoor elke maandag geld wordt meege bracht. "Nu wilden we weer wat voor onze verre naaste doen en via Woord en Daad weten we zeker, dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. We twijfelden tussen Co lumbia en Haïti en het werd dat laatste land", aldus de directeur. Door de vlucht van president "Papa Doc" is Haïti de laatste tijd veel in het nieuws. "Bijna nie mand weet, dat Columbus ook Haïti ontdekt heeft", zegt dhr.Goedhart. "De blanken kwa men daar als heersers. Wij kun nen dat niet goed maken, maar wij kunnen wel naar een eerlijker en Bijbelse relatie streven door ons de situatie daar aan te trekken en proberen zaken te helen. Woord en Daad werkt in de armste delen van Haïti, waar iedf- re dag 9000 kinderen geholpen worden. Het gemiddelde jaarloon is 300 gulden per gezin, zodat er heel wat te doen valt. Woord en Daad heeft er scholen en voorzie ningen op het gebied van gezond heidszorg." Alle leerlingen van 4 tot 12 jaar werkten mee aan het project. Tien dagen hadden ze thuis een spaar- busje, dat door familieleden en kennissen werd gevuld en de "geldthermometer" op school gaf steeds de groeiende stand aan. Daarnaast werd er geplakt en ge knipt om een groot aantal werkstukken te maken, die in de gang werden tentoongesteld. Tij dens de contactavond over de rap porten konden de ouders daarvan kennis nemen. De kinderen wer den via de jeugdkrant van Woord en Daad elk kwartaal op de hoog te gehouden van het hulpproject in Haïti. Mevr.Meeuwissen toon de zich ingenomen met de inzet van de leerlingen. Ze had voor iedereen een sticker en een snoep je meegebracht. zakenman met bedrijven in Duits land en België. Hij gaat voor meer opdrachten zorgen en dat bete kent expansie voor ons aanne mingsbedrijf. Dat zou een gewel- zige opkikker zijn en we zijn al uit de gevarenzone', aldus Ligtendag, wiens bedrijf in de problemen kwam toen door hem in vertrou wen genomen opvolgers niet capa bel bleken. Hij ging zelf weer aan het roer staan en tekende onlangs de overeenkomst om het grootste karwei uit zijn loopbaan te op te knappen. De projectontwikkelaar wil echter eerst de zekerheid hebben, dat er geen .belemmeringen meer zijn om het plan bij Gorishoek uit te voe ren. De zogenaamde artikel 19-procedure op grond van de Wet op de ruimtelijke ordening loopt nog. Toch heeft Küchen er volgens Ligtendag alle vertrouwen in. 'Hij heeft al woningen verkocht en vol gend jaar Pasen wil hij de eerste bungalows bewoond hebben.' Lig tendag wordt door de projectont wikkelaar gezien als een plaatse lijk goed bekende vertrouwens man, die veel zaken kan regelen. 'Zo zal ik voor het straat- en riole ringswerk Thoolse aannemers in schakelen en het is ook niet uit gesloten, dat timmerfabriek de Pluumpot in St.Maartensdijk er bij betrokken wordt. De bedoe ling is namelijk om de huizen in houtskeletbouw uit te voeren.' Behalve vakantiebungalows om vat het project ook een overdekt zwembad, restaurant, super markt, bouwlingbaan, e.d. Er zijn ook al onderhandelingen gevoerd met de Rabobank, Amro Bank en de Algemene Bank Nederland. De grond bij Gorishoek is eigendom van J. Versluijs, die daar vlakbij zijn boerderij heeft. 'Er is een voorlopig koopcontract getekend voor ruim 10 ha', bevestigt de landbouwer, die beter bekend is als loco-burgemeester. Hij ont kent berichten, dat hij al vervan gende grond gekocht zou hebben. 'Ik heb met geen makelaar con tact gehad en zolang deze grond niet verkocht is, ben ik daar zeker niet voor in.' Een klein deel van de voor het recreatieproject benodig de grond is eigendom van het wa terschap Tholen. Ligtendag toert ondertussen met zijn Duitse partner langs verschil lende bouwprojecten om het grootste plan nader uit te werken. Hij heeft er alle vertrouwen in en aan de andere kant - als er onver hoopt iets mis mocht gaan - niets te verliezen. Aan het verliezen van een groot deel van de zeggenschap in de onderneming tilt de Fli plandse aannemer niet zo zwaar. 'Er zijn nog twee kleine aandeel houders van een 5%, één aan mijn kant en een ander aan de zijde van Küchen.' De grootste werkgever in St. Philipsland heeft op dit mo ment goed werk. 'We hebben alle maal kleine woningbouwprojec ten onder handen in Zuid- Beveland en op Walcheren en ook zijn we weer aan het rekenen voor dertien huizen in Flipland', aldus een optimistische aannemer Lig tendag. Op woensdag 26 maart a.s. bestaat walkorenmolen "De Hoop" te Tholen 250 jaar. De molen heeft de afgelopen twee jaar een fikse opknapbeurt ge had. Begin deze maand is de laat ste hand gelegd aan de meest re cente restauratie. Het gemeentebestuur van Tholen heeft in overleg met de vrijwillige molenaar, de heer O. Huiskamp, besloten de feestelijke her ingebruikstelling van de molen uit te stellen tot vrijdag 9 mei a.s. Naar verwachting zijn de weers omstandigheden in die periode beter dan nu. Aansluitend wordt op 10 mei de Nationale Molendag gevierd, een dag waarbij de gehele Thoolse bevolking betrokken kan worden bij de her ingebruikstelling van de 250-jarige molen "De Hoop". Fliplandse aannemer aast met Duitse projectontwikkelaar op recreatieplan Gorishoek. Venekamp blijft bijg. S. en raad tegen wandelpad door natuurgebied Gedichten rond Pasen Streekmuseum de Meestoof kreeg gift van Haagse Zeeuwen Eerste cursus jeugd Ehboin St. Philipsland Chr. school St. Maartensdijk offerde 1100 gulden voor Haiti Ontmoetingspunt leenstaanden in Tholen al- Vissteiger voor gehandicapten bij Stavenisse geopend Plattelandsvrouwen handwerksters prima Gezinsvervangend tehuis Phi ladelphia Kantongerecht over onverze kerd rijden, vogelvangst en blijdschap, boete te kunnen betalen Eigen kerken in plaats van Bloemendaal op Slot-radio Zaterdagavond soundmixs- how in Meulvliet Ereprijzen Olympia en Wik bij eerste springtoernooi in Tholen Thoolse scholen naar halve fi nale nationaal damkampi oenschap BESTENDIGHEID IS IN HET BESTE EEN VERVELENDE, SLA PERIGE EIGENSCHAP Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De FNV Tholen organiseert don derdagavond 17 april in café Smerdiek te St.Maartensdijk een openbare forumdiscussie in het kader van het thema 'kiezen voor nieuwe kansen', het beleidspro gramma van de vakbeweging voor de jaren 1986-1990. Drie Thoolse statenleden hebben hun medewer king toegezegd: H.Vene- kamp(PvdA) uit Tholen, E.Ph.Nieuwkerk(CDA) uit Poort vliet en L.A.M.Elenbaas(VVD) uit Scherpenisse. Namens het fe deratiebestuur van de FNV komt Henk van Eekert naar St.Maar tensdijk, terwijl het Links Kollek- tief Walcheren is benaderd voor de muzikale bijdragen. Voorzitter is FNV-districtsbestuurder Tj. Strous. Helaas zijn in de verkiezing suitslag van de gemeente raadsverkiezingen enkele fou ten geslopen. In de gemeente Tholen was het totaal voor de RPF/GPV wel goed, maar niet dat van Tholen-stad: dat moest 290 zijn in plaats van 209. In de gemeente St. Philips land waren ook de totalen juist, maar de SGP had in St. Phililpsland-dorp 661 in plaats van 667 stemmen en het CDA in Anna Jacobapol- der 125 in plaats van 119 stemmen. Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vis handel Viswinkel Eendrachtweg 15, tel. 01660-2540 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1