Zes donors zestig keer bloed Anna Jacobapolder wordt levendiger Woensdag raadsverkiezingen Enorme betrokkenheid van inwoners St.Philipsland BOUMAN POTTER Later Het nieuws van Tholen en St. Philipsland komt nu uit de NieuwSstraat Streekmuseum nu op t.v.? open huis Die stem van u! Donderdag 13 maart 1986 42e Jaargang no. 17 In 1954 begon de toenmalige huisarts en Rode Kruis- voorzitter H.Menger in St.Philipsland met een avoa- tuur: bloedafname-avonden. Je kreeg een prik iri jé arm en de dag erna liet men als een heldendaad el kaar de opgestroopte arm met de pleister zien. Dat was reclame voor prachtig werk, pro deo, een stuk naastenliefde, zo bracht dokter Menger vrijdagavond in herinnering. Hij noemde het ongelofelijk en fan tastisch zes trouwe donors te kunnen huldigen voor zestig keer bloedgeven. Dat is een hele plas: 30 liter of 4 emmers vol bloed voor de medemens. Geen supermens Voortrekkersrol Predikanten Prachtige tweeling Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Commissaris aan 't werk De kleuters stonden met hun neus tegen het raam ge drukt, een enkele inwoner zwaaide. Minister Brink man had gisterochtend ruim baan in het stille Anna Jacobapolder, dat door de mist werd toegedekt. In het voormalige schoollokaal van klas 1 en 2, nu ver anderd in de fraaie woning van de fam.v.d.Reest-van Starkenburg, bekeek de minister het paradepaardje van de dorpsvernieuwing. De 430 inwoners van Anna Jacobapolder geloven er weer in, nadat bestuurders en ambtenaren zich om het langzaam verkommeren de dorp hadden bekommerd. Ons Dorpshuis Kassa rinkelt Geloven Wandeling Een ton DEZE WEEK: f 25.000f- voor zagerkwekerij Aasgroothandel Vrijdag en zaterdag in 'De Bloemenhal' Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint:Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden I 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Met een gezamenlijke bijeen komst van alle Thoolse politieke partijen kwam vrijwel iedereen weer aan zijn trekken. Een uit zondering was er noodzakelijk voor de V.V.D., die wegens het overlijden van partijgenoot mi nister Rietkerk ook de Thoolse politieke samenkomst zodanig moest verzetten dat het verslag pas verschijnt nadat de stembus al heeft gesproken. Voor de derde achtereenvolgende maal bestaat deze kolom in elk geval wat meer uit informatie, dan uit een kritisch commentaar. Met name willen we aan de voora vond van de raadsverkiezingen aantonen, hoe belangrijk een stem, dus ook die van u, kan zijn. Daartoe is het eenvoudig terug te grijpen op de uitkomsten van de vorige raadsverkiezingen, in 1982. In Sint Philipsland zat toen de kiesdeler rond de 220 stem men. De uitslag maakte duidelijk, dat de daar grootste partij, de S.G.P. meteen de twee volle zetels haalde, maar ook in aanmerking kwam voor de eerste restzetel, we gens het stemmenoverschot na de verdeelde eerste twee zetels. Daar entegen had de P.V.A.B. ook meteen twee volle zetels, maar kreeg toch die derde niet omdat het C.D.A. meer dan driekwart van de stemmen voor een zetel veroverde en daardoor zitting kreeg boven een derde P.V.A.B.- zetel. Bij het C.D.A. ging het maar om twee stemmen. Zonder die twee had die politieke partij geen zitting in de raad gekregen. Gemeentebelang had daar meteen al een volle zetel en nog 17 stem men over. Het kan dus erg heet toegaan, of met andere woorden, heel nauw ruiken. Twee, maar zelfs ook een stem kan ergens een doorslaggevende factor zijn voor een zetel. Wie wil dan nog bewe ren, dat zijn of haar stem nauwe lijks kan meetellen? In de Thoolse uitkomst lag de kiesdeler (uitgerekend op het to taal geldige stemmen gedeeld door 17) rond de 600, of exact 594,82. daardoor kreeg de P.v.d.A. meteen drie volle zetels en kwam met haar stemmenover schot in aanmerking voor de eer ste restzetel. De S.G.P. behaalde meteen vier volle en had nog ge noeg over voor de tweede restze tel. De C.D.A.-fractie had met een drie volle zetels en kwam in aanmerking voor de vierde restze tel, maar pas nadat de R.P.F./G.P.V. voldoende bleek te hebben om in de raad te komen met de derde restzetel. De V.V.D. tenslotte had meteen al voldoende stemmen om drie volle zetels te claimen en had toen nog 22 stem men overschot, dus kon niet mee dingen naar een van de vier te ver delen restzetels. Deze lijn doortrekkend moet er nogal verschuiving plaatsvinden, ook al wijst daarop de landelijke tendens, om de P.v.d.A. aan de vijfde zetel te helpen, zelfs met in achtneming van het feit, dat nu de twee splinterpartijtjes (PSP en D'66) niet aan de raadsverkiezin gen deelnemen. De kans dat de S.G.P. er naast vijf nog een rest zetel kan uithalen lijkt evenmin groot te zijn. Het C.D.A. kan in de handen klappen als er met een restzetel opnieuw vier raadsleden uit die partij kunnen optreden. Dat er aan de V.V.D. zo stevig ge tornd zal worden (gezien landelij ke enquetes), dat de derde zetel - al is het dan mogelijk direct geen volle, maar een restzetel - in ge vaar komt, zou naar Thoolse be grippen een vrij grote verschui ving inhouden. Tenslotte zou op het landelijk plaatje de R.P.F./G.P.V. haar enige (en dat een restzetel) verloren kunnen zien gaan, ware het niet dat bij de gemeenteraadsverkiezingen ook de persoonlijke inbreng lang niet geheel over het hoofd gezien moet worden. Wat gaat er dus op 19 maart in derdaad veranderen? Een zetel verschuiving? Als het er twee worden, is het niet gering. Zag u met het hierboven aangehaalde voorbeeld, dat een stem toch beslissend kan zijn? Ja, die van u. (G.H.). Vanmiddag, donderdag, om vijf uur zal het streekmuseum de Meestoof in St.Annaland te zien zijn op de televisie. In het E.O.- programma de Kinderkrant van Wim de Knijf zullen de beelden te zien zijn, die eerder al waren be loofd, maar toen wegens tijdge brek niet op het scherm kwamen. 'Ik dachl, na 60 keer bloedgeven zie ik maar smalle mensen voor me, maar u ziet er nog welvarend uit', zei waarnemend-kringcommissaris mr. M. van Boven vrijdagavond bij de huldiging van trouwe bloeddonors in St. Philipsland, v.l.n.r. F. den Braber, G.C. Quist, L.J. den Braber, mevr. G. Quist-Reijngoudt, J.L. Verhage en J.C. Verwijs. De jaarlijkse Rode Kruisavond in de Wimpel te St.Philipsland had niet alleen daardoor aan sfeer ge wonnen, maar met name ook door de entourage: de kleine zaal gaf een stuk meer gezelligheid met veel belangstellenden, dan de slechts voor een miniem gedeelte gevulde grote zaal in voorgaande jaren. De 775 leden laten overigens veel al verstek gaan, maar de kracht van de afdeling ligt in de collecte en de bloedafname, zei voorzitter dokter A. van Doesburg. Met bestuurslid P. Voorwinden als stu wende motor worden elk jaar twee donoravonden georganiseerd. Het bestuur had pas het laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ned.Rode Kruis in Amster dam bezocht en men was daar nog eens doordrongen van de noodzaak tot blijvende medewer king. 'Mede dankzij de bloedafname- avonden heeft de gezondheids zorg in Nederland een hoog peil bereikt', zei Voorwinden. 'Je hoeft geen supermens te zijn om donor te worden, wel gezond en dat is een groot goed. 't Kwam voor de vele trouwe donors op de twee avonden niet altijd goed uit, maar ze kwamen toch. Die ge trouwheid is belangrijk voor de medemens. Ze kwamen niet voor een bedankje of een schouder klopje', aldus Voorwinden, die als 'aanmoedigingsprem ie' Landsteiner-onderscheidingen uitreikte voor 5, 25 en 60 keer bloedgeven. Voorzitter Van Does burg doet zelf ook mee, zo bleek uit de lijst van Voorwinden voor vijf keer bloedgeven. Vijftig keer was er dit maal wonderlijk genoeg niet bij, maar wel iets unieks: zestig keer. In Zeeland komt dat zelden voor, in geheel Nederland gaat het om enkele honderden do nors, maar dat is dan nog maar 1% van het totaal, zei dhr.Vonk van het Ned.Rode Kruis uit Den Haag. Waarnemend-kringcommissaris mr.M.van Boven prees St.Philips land om zijn voortrekkersrol bij de bloedafname. 'Dankzij de in zet van dokter Menger waren er twee donor-avonden per jaar en andere afdelingen pakten dat op: Valkenisse, Domburg en Tholen geven nu ook twee keer per jaar bloed. We zijn trots op onze groei van 5169 eenheden in 1984 tot 5908 in 1985. Men dacht wel eens, dat met de komst van bloedban ken de donoravonden overbodig zouden worden, maar niets is minder waar. Het aantal donors bedraagt 5 op elke 100 volwasse nen en dat is nodig als je de groei in transfusies ziet: 9000 in 1945, via 250.000 in 1960 tot 650.000 in 1984 en dat alleen in ziekenhui zen.' Mr. Van Boven bracht naar voren, dat St.Philipsland in 17 jaar totaal 10.500 eenheden bloed had ingezameld. 'Dat tekent heel duidelijk de betrokkenheid van de bevolking. De medemenselijk heid, de naaste staat voorop. We kunnen niet buiten menselijk bloed, ondanks berichten over vervangende middelen. Belange loos, gratis, hebben ook de zes vrijwilligers die we vanavond hul digen, zestig keer bloed gegeven voor de onbekende medemens', aldus de waarnemend kringcom missaris, die de waardering on derstreepte met een Landsteiner- plaquette waarin de naam van de donor was gegraveerd. Dokter Menger herinnerde eraan, hoe hij in militaire dienst met het bloedgeven in aanraking was ge komen. 'De soldaten waren en thousiast, want ze kregen extra rantsoen en vrij. Bij de burgers moest je dat maar afwachten. Ik dacht eraan om de predikanten, die in St.Philipsland een vrij groot gehoor hebben, in te schakelen. Ds. Van Leeuwen en ds.Gebraad droegen hun steentje bij en maak ten de donoravond de zondag voor de bloedafname tijdens de kerkdienst bekend en met succes. De eerste keer hadden we 133 deelnemers, de tweede keer het dubbele aantal. Hoeveel zwangere vrouwen kregen ter bescherming tegen rode hond-infectie niet uw bloed, hoeveel mensen met de bloederziekte hebben hun leven niet kunnen behouden met stol- lingsprodukten, hoeveel operaties zijn er niet gebeurd, hoeveel men sen met geelzucht zijn er niet be schermd met uw bloed, kortom het was een waardevolle bijdrage van u allen', aldus dokter Menger. Hij gaf vervolgens een karakte ristiek van de zes trouwe donors. 'Cent den Braber had het druk met de waterstaat, maar kwam toch alle bloedafname-avonden. Fantastisch die trouw. Leen den Braber zorgde voor goede mond- op-mond reclame. Ook toen hij met een maagzweer op bed lag, kwam hij nog bloedgeven.' 'Maar hij viel toen wel tegen de muur', merkte zijn vrouw op. 'Griet Quist-Reijngoudt: ook haar me dewerking was onvergetelijk. Ze kreeg een prachtige tweeling, dus het bloedgeven kon geen kwaad voor de voortplanting. Jan Verhage hield de eer van Anna Ja- cobapolder hoog. Hij is het toon beeld van gezondheid en met bloedgeven zakt de bloeddruk wat. Jan Verwijs ging alsmaar door en schoof de ondernemings raad en de duivensport ter zijde als er bloed gegeven moest wor den. Gerrit Quist was altijd rustig, maar als 't donoravond was, kon hij niet thuisblijven. Zo kunnen jullie tot je 65ste doorgaan. AJles geeft een zekere gewenning, maar jullie trouw is een voorbeeld', al dus dokter Menger. VERVOLG PAG. 13 WONINGINRICHTING Advertentie IM De commissaris der koningin in Zeeland, dr.C.Boertien, is weer voor halve dagen begon nen met zijn werkzaamheden. De waarnemend- kringcommissaris van het Zeeuwse Rode Kruis, mr.M.van Boven, deelde dat vrijdag mee tijdens de jaar vergadering in St.Philipsland. Dr.Boertien is daar als ere voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis een vaste gast, maar hij moet het nog rustig aan doen, zodat hij geen avondvergaderingen bezoekt. De commissaris herstelt van een hartaanval, die hij eind december kreeg. Minister onthaald op bolus en klederdrachtpop 'De mist kwam net op tijd om de minister te tonen, hoe zwak een aantal infrastructurele voorzie ningen in Zeeland zijn', merkte de weer kwieke commissaris der ko ningin dr.C.Boertien gekscherend op. Gedeputeerde mevr.E.Maris- Koster deed er nog een schepje bovenop. Zij moest wegens de mist vanuit Zeeuws-Vlaanderen helemaal via Antwerpen en Bra bant naar Anna Jacobapolder. De minister had ook vertraging en na de koffie met bolus liet een ver kouden burgemeester T.A.Vogel weten, dat dorpsvernieuwing ook een terrein met verrassingen is. In Anna Jacobapolder is er toch veel tot stand gekomen: het pleintje met de gedenksteen van Del Cam- po en bankjes als ontmoe tingspunt aan de Langeweg, zo'n 4a 5 huurwoningen per jaar, een trapveldje, verbetering van de bestrating en er komt dankzij par ticulier initiatief een speeltuin. Met vraagtekens van velen werd de oude school als beeld- en sfeer bepalend gebouwd omgevormd tot drie woningen en iedereen is er content mee. Een duidelijke ach terblijver is de particuliere wo ningverbetering, waaraan meer aandacht en geld moet worden besteed. Een misrekening in het dorpsplan noemde de burge meester verder de onvoldoende aandacht voor het dorpshuis. 'De aanpassing van Ons Dorpshuis is onderschat of ondergesneeuwd. Nu de levendigheid en het vereni gingsleven stimulansen ontvangt, blijkt deze accommodatie ver be neden de maat te zijn. Inmiddels zijn er ver uitgewerkte plannen in het kader van een leerlingenbouw plaats. De gemeente wil er finan cieel veel aan doen, maar hulp van hogere overheden lijkt onontbeer lijk.' De burgemeester werd be moedigd door gedeputeerde mevr.Maris,, die bereid was een verzoek om financiële steun 'heel serieus, doch kritisch' te bekijken, 'maar ik zeg nog geen bijdrage toe'. De gedeputeerde was er met de burgemeester van overtuigd, dat de bewonersactiviteiten dankzij de aandacht die de bestuurders aan Anna Jacobapolder geven, zijn toegenomen. 'De mensen doen dingen die ze vroeger niet deden en de druk op het dorps huis neemt toe.' Volgens dhr. Vogel houden verschillende zaken als woningbouw en -verbetering, win kel, school, openbaar vervoer en verenigingsleven verband met el kaar en ze beïnvloeden elkaar ook. Door de - overigens voor zichtige - nieuwbouw en dus ook nieuwe inwoners gaat de kassa bij de - weinige - winkeliers meer rin kelen, de schoolbevolking trekt wat aan en het verenigingsleven neemt toe. Dat allemaal door de wat meer gegeven aandacht aan Anna Jacobapolder, zei de burge meester. Vogel noemde de psychologie bij dorpsvernieuwing belangrijk. 'Er moet een opinieverandering plaatsvinden bij bestuurders, ambtelijke apparaat en bevolking en dat is zeker in Anna Jacoba polder gelukt. Men moet erin ge loven. Als bijvoorbeeld gemeente werken niet vasthoudend was doorgegaan toen halverwege de voorbereiding de architect het niet meer zag zitten, was de school ze ker niet verbouwd.' Ook de bevol king van Anna Jacobapolder gaat er volgens de burgemeester in ge loven. 'Het is de taak van het ge meentebestuur de bewoners meer zelf- en dorpsbewustheid te geven. Het is tenslotte hun dorp. Voor de Polder was dat zeker nodig, want om de een of andere niet duidelijk geformuleerde reden zag men AJP als een soort aanhangsel van het dorp Sf.Philipsland. Anna Ja cobapolder verdween zelfs uit het telefoonboek. Kleine dingen? Toch niet. Een dorp moet zijn eigenwaarde hebben en zijn eigen verenigingen, zijn eigen dorpshuis en zijn eigen voorzieningen. Al die zaken kosten geld, maar in de eerste plaats interesse en wat in spanning. Wij zijn blij de minister te laten zien, wat met een combi natie van interesse, inspanning en geld in samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente tot stand kan komen', aldus de burge meester. Behalve dinsdagavond in 'de Wellevaetete St. Annaland presenteerden de vijf lijsttrekkers voor de Thoolse gemeenteraadsverkiezingen zich ook zaterdagmiddag al gezamenlijk. In het gemeentehuis te St. Maartens dijk gaven ze informatie aan zo'n 25 buitenlanders, met name Marokkanen. Ook werden vele vragen beant woord. Die voor het eerst mogen stemmen. De lijsttrekkers P. van Belzen (RPF-GPV) en L.J. Koopman (SGP) waren verhinderd en hadden plaatsver vangers gestuurd, v.l.n.r. Mr. J. Loof (RPF/GPV), P. van Schetsen (PvdA), J. Versluijs (CDA), gespreksleider voorlichtingsambtenaar F.A.P.M. Bakx, J.L. van Gorsel (VVD) en Th. Aarnoudse (SGP). Mevr.Maris complimenteerde het gemeentebestuur met 'de inventi- teit en het creatief denken' bij de verbetering van de oude school. De burgemeester benadrukte de samenwerking met andere ge meenten die met dezelfde proble matiek zitten. Dat werkt stimule rend en geeft een betere ingang bij provincie en rijk. 'Samenwerking en ondersteuning van provinciale mankracht en kennis en zeker ook met financiële middelen is onont beerlijk', aldus Vogel. Hij bood de minister als herinnering een pop in klederdracht aan, terwijl er voor de andere gasten een grote bolus was. In Ons Dorpshuis was een tentoonstelling ingericht met foto's en tekeningen van de dorps vernieuwing in Anna Jacobapol der. Het gezelschap maakte ver volgens een wandeling langs de nieuwe huizen en de School met de Bijbel in Steintjeskreek, via de oude bebouwing aan de Noord- weg naar het ontmoetingspunt bij de steen van Del Campo. Tenslotte werd de woning van de fam.v.d.Reest bezichtigd. Het veer Zijpe-Anna Jacobapol der was door de mist uit de vaart, zodat de minister via Steenbergen en Goeree-Overflakkeeïhoest om rijden om op Schouwen- Duiveland te komen, waar in Sir- jansland de verdere resultaten van de dorpsvernieuwing in kleine kernen werd bekeken. Voor de af ronding van het eerste succesvolle meerjarenexperiment zegde de minister 100.000 gulden toe. Het stimuleringspotje kan aan een of wellicht twee regionale projecten worden besteed. Die beslissende stem van u Veel politiek rond de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen Venekamp roept gemeente halt toe bij aanleg wandelpad in na tuurgebied Zes donors gaven zestig keer Fliplands bloed Een zilveren koster en een ver trekkende brandweerman in Tholen Zelstandig kantoor Eendracht bode geopend PvdA-kandidaat Chiel van der Linde kiest voor mensen die onder liggen Zijn Philips- en Oesterdamwe- gen SGP-compromissen? CDA over verdere stimulering onderwijs en werkgelegenheid Sport, politiek en verdwazing op forumavond Ook vrouwen lieten hun stem horen Minister Brinkman in Anna Jacobapolder Lening voor zagerskwekerij, subsidie voor SLOTh. Thoolse dammers reserve na tionaal kampioen Vertrekkende schoolbestuur der A.J.P. ere-voorzitter BLIJMOEDIGHEID IS (MAARTSE) ZONNE SCHIJN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In verband met het publiceren van de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen ver schijn' de Eendrachtbode donucrdag later dan gewoon lijk, namelijk 's middags in plaats van 's morgens. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een achtergestelde lening van 25.000,te verstrekken (tegen 7,5 procent rente) aan Ma- rinzo b.v. dit bedrijf wil een za gerkwekerij vestigen op het in dustrieterrein te Sint Maartens dijk. Marinzo (Marine zootech niek) wil daarvoor zelf een in dustriehal bouwen, bestaande uit een kweekruimte van ruim 1200 m2, aangevuld met kantoor-, la boratorium en koelruimte. De di rectie heeft al geruime tijd in een laboratorium in Roosendaal geëx perimenteerd met de kweek van zagers., op grond waarvan is besloten om nu een commerciële activiteit te starten. Op grond van de ontwikkelde technieken wordt een jaarproductie van 30 ton za gers verwacht. De afzet van het product wordt enigszins veiliggesteld doordat in de b.v. een aasgroothandel deel neemt, die tevens een lening aan de b.v. verstrekt. In het begin zal aan 4,5 personen werk worden ge boden en er wordt een groei ver wacht tot 8 a 10 personen. Omdat gekweekte zagers veel langer houdbaar zijn dan 'gestoken' za gers zijn er goede exportmogelijk heden voor het product. Vanwege de lagere productiekosten is het ook niet uitgesloten, dat de ge kweekte zager de pier kan gaan vervangen. G.S. van Zeeland heb ben eveneens besloten een achter gestelde lening te verstrekken en het ministerie van economische zaken heeft het bedrijf een staats garantiekrediet in het vooruit zicht gesteld. Ook in het ondernemerscentrum St. Maartensdijk vindt uitbrei ding plaats, doordat mechanisa- tiecentrum Tholen een tweede ruimte in gebruik gaat nemen. Vorige week timmerde dit bedrijf nog met een show aan de weg. Slachtveld 11, Tholen. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1