'Je wordt binnengehaald alsof je winnaar Evert van Benthem bent' Eis bouwfraude 2 Vz jaar cel Z| Het nieuws van Tholen en St. Philipsland komt nu uit de NieuwSstraat Ultramoderne uitrusting voor Thoolse Rode Kruis i -JL BOUMAN POTTER Vier van de vijf Elfstedenrijders verdienden het kruisje Win een prijs met de E.B. openingspuzzel Donderdag 6 maart 42e Jaargang no. 1 Democratisch Na tien jaar heeft het Thoolse Rode Kruis weer een nieuwe ambulance met voor het eerst reanimatieap- paratuur en een zuurstofset voor beademing. Deze voorziening is echter alleen mogelijk dankzij de inzet van vrijwilligers, die dag en nacht voor de gemeen schap beschikbaar zijn. Wethouder P. van Schetsen onderstreepte dat bij de officiële overdracht van de nieuwe ambulance. Scholing DEZE WEE Vier van de vijf Thoolse schaatsenrijders hebben de veertiende Elfstedentocht volbracht. Leen van Driel, Leen Menheere en Chris Koopman uit St.Maartens dijk herhaalden daarmee hun prestatie van vorig jaar. Voor Dies Potappel, eveneens uit St.Maartensdijk, was het de eerste keer dat hij aan de legendarische schaatstocht in Friesland meedeed. Thijs Moerland uit Stavenisse moest even na Hindeloopen met ver zwikte enkels van het ijs, 'maar of je nu uitvalt of niet, de mensen blijven enthousiast.' Met nieuwe truien en mutsen, wel of geen zere enkels, ontberingen en materiaalpech, maar in elk geval met veel voldoening kwamen de vijf Thoolse Elfsteden tochtschaatsers thuis. Staande links veteraan Leen van Driel(44), die van 5.45 tot 17.15 uur de 200 km reed(vorig jaar van 6.00 tot 16.45 uur). Rechts Chris Koopman(31), die van 6.15 tot 17.00 uur nodig had(6.00 - 17.00 in 1985). Zittend v.l.n.r. Dies Potap pel^), die voor de eerste keer meedeed en precies het klokje rond reed: 7.15 tot 19.15 uur. In het midden Leen Menheere(33) met het Elfstedenkruisje van vo rig jaar: 9.00 - 22.30(7.15 - 21.30) en rechts Thijs Moerland(36), die van 8.30 tot 13.30 uur op het ijs stond. Snelheidscontrole Mevr. Wagemaker overleden: 105 Vossemeerder vervalste nota's en loonstaten Wegens valsheid in geschrifte hoorde de 41-jarige D.H.V. uit Oud-Vossemeer vrijdag voor de Middel burgse rechtbank 2 1/2 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Officier van justitie mr.J. van Marion ver weet hem 'ordinair zakken vullen' en 'parasitair ge drag', maar raadsman mr. J.J.M. Boot voerde aan, dat V. niet de bedoeling had om de belastingdienst en de bedrijfsvereniging te benadelen. 'V. is niet de han dige jongen die koelbloedig opereert om zoveel moge lijk geld te verdienen.' Drie ton BTW Papieren BV Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post t 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Toch min of meer in aansluiting van hetgeen vorige week in deze kolom werd vermeld over de sa menstelling van het gemeente bestuur was en is er de conclusie: "Aan het hoofd der gemeente staat een raad". Het is dus niet zo, dat de gemeenteraad een soort volks vertegenwoordiging is zoals onze Staten-Generaal, dat is de Tweede en Eerste Kamer, dat het college van b. en w. een soort ministerraad is en de burgemeester een soort president. Een totaal onjuiste op vatting. De gemeenteraad, of schoon door de inwoners gekozen, is ZELF de overheid. Het gemeen terecht is dus wel heel democra tisch: de bevolking kiest rechtstreeks haar eigen overheid. Vorige week tipten we ook even aan hoe er een verschil is in het aantal raadsleden in de kleinste Zeeuwse gemeente, Sint Philips land en het grotere Tholen. Daar is ook een formule voor in de ge- meentwet. Tot 3000 inwoners 7 raadsleden, van 3001 - 6000 zijn het er 11, van 6001 tot 10.000 is het 13 en Tholen valt met bijna 20.000 inwoners in de categorie van 17 raadsleden. Dat gaat zo door tot maximaal 45 in de grootste steden. Om in de raad gekozen te kunnen worden moet men aan drie eisen voldoen: 1 Nederlander zijn. 2 in gezetene der gemeente zijn en dat is men pas als men er twaalf maan den heeft gewoond. 3 tenminste 23(21?) jaar zijn. Ook is het mogelijk dat men niet in aanmerking komt vanwege familie-relaties: man en vrouw, broers, zusters en zwagers kunnen niet tegelijk lid van dezelfde raad zijn. Vroeger werd datnog verder doorgevoerd tot bijvoorbeeld on derwijzers bij het openbaar onder wijs'! Die was immers in gemeentedienst. Een opslagwijzer van een bijzondere school kon wel raadslid zijn, omdat die in dienst was van het schoolbestuur. In dit opzicht is de gemeentewet inmid dels echter al gewijzigd en zover de herinnering recent teruggaat, is het hoofd van de openbare school te Scherpenisse, die daartoe de pri meur had en opnieuw verkiesbaar is op de P.v.d.A. kandidatenlijst. Een andere voorschrift in die ge meentewet is dat de raad tenminste zes maal per jaar moet vergaderen, maar daarnaast kunnen b. en w. en zelfs alleen de burgemeester of een bepaald aantal leden van de raad - en dat is opnieuw afhankelijk van de grootte van de gemeente - even eens een raadsvergadering beleg gen, dan wel doen beleggen. Die vergaderingen moeten in het open baar worden gehouden en dus toe gankelijk zijn voor publiek en pers. De raad kan in geheime (zgn. besloten) zitting overgaan, indien bijvoorbeeld de privacy van perso nen te zeer in het geding zou ko men. Overigens blijven besloten zittingen de laatste jaren beperkt tot vrijwel nihil, integenstelling tot vroeger, toen vrijwel elke benoe ming van de een of ander in een be paalde functie reden was om de deuren lang of kort te sluiten. Dat zowel raadsleden als wethou ders, naast de vast gesalarieerde burgemeester en secretaris een ver goeding krijgen, kan in elk geval bekend zijn. Opnieuw hangt de grootte daarvan af van de grootte der gemeente. De wethouders krij gen zowel vergoeding voor bijge woonde raadsvergaderingen als een salaris voor de wethoudersfunctie. In een kleine gemeente zal die we thouder daar nooit van kunnen rondkomen, terwijl er toch nogal eens een beroep op hem gedaan moet - het kan ook een zij zijn- worden. Zodra het jaarsalaris on geveer toereikend mag worden ge noemd, is het ook een zo goed als volledige dag- (en) bovendien vaak avondtaak. Die wethouders worden evenals de raadsleden om de 4 jaar gekozen. Dat krijgen we nu weer op de eer ste dinsdag in september. In Sint Philipsland gaat het dan om 2, in Tholen om 3 wethouders. Tenslotte dan nog iets over de bur gemeester. Die wordt benoemd door de koningin. Daaraan gaat dan de sollicitatieperiode, het be zoek van sollicitanten bij de com missaris der koningin op uitnodiging van de laatste, het stel len van een drietal en dan naar de minister van binnenlandse zaken, die de beslissing neemt, welke dan door de koningin met haar hand tekening wordt bekrachtigd. Met name voor de gemeente Tho len is een burgemeesterbenoeming op dit moment bijzonder aktueel, al kan de eindbeslissing nog even aanlopen. Een burgemeester wordt voor 6 jaar benoemd en die perio de kan voor telkens 6 jaar worden verlengd tot de tot dusver nog pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. Zij of hij kan wel eerder in de V.U.T. Ambtshalve is de bur gemeester voorzitter van de raad, maar hij mag niet meestemmen. In deze procedure van raadsleden en wethouders met een bijzonder democratisch recht, wijkt de be noeming van een burgemeester Vrijwilligers houden ook nieuwe ambulance gaande De wethouder sprak zaterdagmor gen over een aanwinst voor alle in woners van Tholen en St. Philipsland. "Deze verrijking met ultra moderne apparatuur doet ons groot genoegen en geeft voldoe ning. Het is een groot goed om midden op 't eiland zo'n ambulan ce - inmiddels al de derde of vierde- te hebben. Zo'n goed uitgeruste auto als deze hebben we nog niet gehad. De gemeenten subsidieer den de ambulance eerst, maar dat wordt nu anders geregeld, al blijft het een wagen van het Rode Kruis. Het zou onmogelijk zijn deze am bulance - gemiddeld éen rit per dag - op commerciële basis te exploi teren. Alleen door vrijwilligers, zo als dat ook met de brandweer gebeurt, kan 't". Volgens de wethouder verdient de gezondheidszorg ook bestuurlijk blijvend de aandacht omdat de Zeeuwse regio Tholen/St. Philips land op West-Brabant is gericht. "Die werkbare situatie moet in sa menwerking met het Rode Kruis behouden blijven, in dit geval met name de alarmering via de Centra le Post Ambulancevervoer te Roo sendaal. Hopelijk mag de nieuwe ambulance nog lang tot heil dienen van mensen die in nood verkeren", aldus Wethouder Van Schetsen. Ook Rode Kruisvoorzitter A. van den Hoek noemde 't bijzonder be langrijk om als Thoolse bevolking over een eigen ambulance te be schikken. "Gezien de kosten is dat niet zo gemakkelijk, maar het kan dankzij de vrijwilligers, die tegen een geringe vergoeding meedoen. Het is blijvend van belang om de ambulance voor de eigen mensen en de eigen streek beschikbaar te houden. Er zijn bijzonder actieve mensen bij het Rode Kruis en de scholing blijft niet achterwege, met name voor deze ambulance, die voorzien is van de meest moderne apparatuur. We boeken bijzonder VERVOLG PAG. 7 7 De overdracht van de nieuwe ambulance zaterdag voor het gemeentehuis in St. wethouder P. van Schetsen, die de sirene met zwaailichten in werking stelde. Maartensdijk. Links voorzitter A. van den Hoek, rechts De Democratisch gekozen raad Gemeentepolitiek leeft in St. Philipsland •k Tholen promotion via vracht wagens Zilveren jubileum machinist J. Moerland Andere bestuursvorm Vre derust Vrijwilligers houden ook nieu we ambulance gaande Elfstedenrijders vertellen hun ervaringen Chr. Volksdeel wordt beper kingen opgedrongen, zegt SGP Landbouwers willen voor zoet water beslissen Fliplandse orgelmaker naar Tholen Nieuw orgel Immanuel Tholen Sport gehandicapten wil vrij willigers Een echte streekpuzzel bij het Eendrachtbode- openingsfestijn DOM IS HIJ DIE ZICH VOOR EEN VROUWENKENNER HOUDT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's hierbij af. Een afwijking die op valt, omdat de raad aan het hoofd der gemeente staat, maar het uit voerend hóófd niet zelf kan kiezen. Nu zitten er zowel voor- als nade len aan. Het is de vraag of een eigen gekozen burgemeester zo vrij kan staan tegenover zijn gemeen te naren, maar anderszijds is een benoeming door de Kroon niet de democratie ten top. Inmiddels kwam de stembus weer dichterbij. (G.H.). Daar kan Potappel over meepra ten. 'Ik heb wel eens even moeten slikken, vooral in Franeker. M'n mond viel open toen ik daar aan kwam. Alsof je Evert van Ben them bent, zo word je binnengehaald. Ik vond het ge- vBITBSSing weldig.' Koopman vond de Elfste dentocht nog enthousiaster dan vorig jaar. 'Op elke plaats was er nu muziek. Ieder heeft wel eens een inzinking, een punt waar je wilt stoppen, maar door de mu ziek word je gewoon naar de eindstreep gedragen.' Van Driel hoorde aan de finish tussen de duizenden toeschouwers z'n naam roepen. 'Ik zwaaide vriendelijk, maar het bleek m'n dochter Tonnie te zijn. Dat was wel een verrassing. Ze durfde niet aan mijn ijzige baard pakken om dat er dan misschien een stuk zou afbreken.' De vrouw van Dies Po tappel was direct met haar man meegegaan naar Friesland en dat was ook een mooie ondersteun- ning. De anderen werden thuis ontvangen met bloemen, fruit- VERVOLG PAG 13 Ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe kantoor van de Eendrachtbode vindt u op pagina 15 een puzzel, waar mee tien waardebonnen van vijftig gulden te winnen zijn. Doe mee en stuur de oplossing voor 15 maart naar de Een drachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. De politie heeft maandag op vijf plaatsen snelheidscontrole gehou den. In de Molenstraat te Oud- Vossemeer werden geen overtre dingen geconstateerd, maar wel op de Ten Ankerweg in Tholen. Twee automobilisten werden daar be keurd wegens overschrijding van de maximum snelheid. In de smalle St. Annalandse Nieuwstraat wer den geen bekeuringen uitgedeeld, evenmin als in het bos te Stavenis se. Daarentegen waren er drie boe tes in de Stoofstraat te Poortvliet, waar de politie vrijwel altijd prijs heeft. Mevr. H. Wagemaker-Bartels uit Anna Jacobapolder is dinsdagmor gen op 105-jarige leeftijd overle den. Zij was de oudste inwoner uit de streek. Sinds december 1977 verbleef ze in het bejaardentehuis de Vossemeren te Nieuw- Vossemeer. De eeuwelinge kreeg landelijke bekendheid toen ze nog een reis naar haar kinderen in Australië maakte. In oktober vo rig jaar bereikte ze de hoge leeftijd van 105 jaar. Al enkele dagen ging 't nu achteruit .met de gezond heidstoestand van mevr. Wagema ker, die dinsdagochtend heel rustig is ingeslapen. Zij wordt in Anna Jacobapolder begraven. De oudste inwoner van de Vossemeren is nu dhr. L. Havermans uit Oud- Vossemeer, die 95 jaar is. De officier en rechtbankpresident mr.Nomes deden een greep uit het omvangrijke dossier. V. was tegen de lamp gelopen bij een fraude onderzoek in Roosendaal. Op 23 februari 1983 was zijn bouwbe drijf failliet verklaard en op 17 ja nuari 1984 werd bij V. tijdens een huiszoeking de administratie in beslag genomen. Er waren gelden aan het bedrijf onttrokken voor betaling van zwarte lonen en prive-uitgaven van V. Een fraude team, bestaande uit medewerkers van de politie, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings- dienst(FIOD) en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, spitste het onderzoek toe op drie bouwpro jecten: Philip Morris in Bergen op Zoom, Dupont en Nemours in Dordrecht en Botlek Albouw. Met valse rekeningen van drie bedrij ven^. uit Eindhoven, G. van A. bv uit Etten-Leur en Van S. uit Tilburg) was er een 'nepboekhou- ding gevoerd die geen cent waard was', zoals éen van de getuigen het uitdrukte. V. zou blanco nota's hebben ingevuld met werkzaam heden die niet door werknemers van de drie bedrijven, maar door eigen mensen werden uitgevoerd. De werknemers werden aangeno men en ontslagen door V. of zijn uitvoerder en ook door hen be taald, hoewel ze zogenaamd voor bedrijf D., Van A. of Van S. werkten. Om financieel-economische rede nen had de justitie het omvangrij ke onderzoek beperkt tot 1981, maar volgens de officier stond de omvang van de fraude 'op geen stukken na vast'. Onder het mom van de drie bedrijven was over 1981 in elk geval f 334.741,36 aan BTW door V. in mindering ge bracht op verschuldigde belasting. Er waren bij het onderzoek negen werknemers gehoord en toen de rechtbankpresident informeerde, zei hij: 'Ik zou het echt niet weten, want het is 4 a 5 jaar geleden, hoogstens ken ik er 1 of 2 van.' Van aannemingsbedrijf D. waren 58 blanco nota's vervalst, waar- Voor de directeur 2000 gulden had ontvangen, maar het invullen was weer door een ander gebeurd, de officier merkte op, dat nog opper vlakkiger contacten als tussen V. en D. nauwelijks mogelijk waren. 'Het gebeurde telefonisch, per post en met een cheque aan een onbekende man. V. gaf daarover weinig geloofwaardige verklarin gen. Hij spreekt als enige de waar heid, de anderen vertellen allemaal leugens', aldus mr. Van Marion. WON ING IN RICHTING AÉ— l l: i Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM Van het tweede bedrijf, Van A., waren 113 rekeningen 'op een da verende manier misbruikt', zoals directeur Van V. tegenover de po litie had verklaard. Volgens de of ficier was het aannemingsbedrijf Van A. gekocht door een 'groep malafide ondernemers'. Een stro man werd als directeur aan gesteld. De eerste was J.B. uit Oud-Vossemeer. Hij moest een keer per week naar Rotterdam om blanco nota's te ondertekenen, maar verder 'moest hij zich ner gens mee bemoeien'. Toen J.B. dat echter vier weken had gedaan en nog steeds niet de toegezegde 500 gulden per week had ontvangen, stopte hij ermee. Toen werd Van V. directeur. B. zei de 51 fakturen VERVOLG PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1