Thoolse elfstedenrijders Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Rabobank Q Vrijwilligers gevraagd sport gehandicapten Van Nijnatten remise schaaksimultaan bij De stilte die écht pijn doet Paasontbijt bij Engelsen Minder werk door komst dubbeldekker Wielertop in Nw. Borgvliet Olympia organiseert wedstrijden OPENINGS AANBIEDING 2,50 contant Geld nodig voor een nieuwe auto? Erik Manneke in 15 uur Bedrijfs resultaten WMZ in 1985 Donderdag 6 maart 1986 DE EENDRACHTBODE zaalvoetbal Verlies Vosmeer Tholense Boys verliest korfbal Schuimrubber Prinses Piepzak Per trein Training Rammegors Scheve schaats 't Leeft Rustig een spierinkje voor slechts R. van Nijnatten uit Tholen was de enige die Zeeuws kampioen Cor Jansen een remise afdwong tijdens de schaaksimultaan van Denk en Zet in Haestinge te Sint Maartensdijk. Wanneer u geld wilt lenen voor een nieuwe auto, het inrichten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijgt een gedegen advies en de rente is aantrekkelijk laag zodat u niet teveel betaalt. Maak daarom nu een afspraak met de adviseur van de Rabobank. geld en goede raad Waterschap wil eerst onafhankelijk onderzoek Ook de in Anna Jacobapolder aanwezige ingelanden op de districtsvergadering van het Waterschap Tholen staan niet te dringen om zoet water te krijgen. Ten minste niet tegen het bedrag, dat er op dit moment voor zou moeten worden neer geteld 100,per ha. Wel waren de aanwezigen van mening, dat in de besluitvorming alleen diegenen een stem mogen hebben, die aan het zoet water gaan betalen. Dit werd duidelijk uit de discussie na het inleidende praatje (even als in Scherpenisse en St. Annaland) van dijkgraaf I.C. Hage. Nooit regen Werkgroep Goede klei Principebesluit 13 Voor de vijfde keer Meulvliettournooi Zondag wordt in sporthal Meulvliet te Tholen de vijfde uitgave van het Meulvliet-zaalvoetbaltournooi geor ganiseerd. De deelnemende ploegen zijn: 't Dobbertje, De Leeuwen, Pi- nocchio, Euser, Caraco Boys, Dalem Boys, Geilings en Hof van Holland. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur. Er wordt in twee poules gespeeld. De finale partijen beginnen om onge veer 14.30 uur en de prijsuitreiking is om 17.15 uur. De wedstrijdleiding is ook deze keer in handen van de heer P. van Dongen. 27 MC kan beter 22 Februari speelden de dames van de 27 MC tegen de "Nieuwe Kloof" uit Bregen op Zoom. Deze werdstrijd werd door de Brabantse ploeg met 2-4 ge wonnen. De dames van de 27 MC zijn wat hun spel betreft wat in een dalen de lijn terechtgekomen en volgens de trainer-coach Nico van Gerven wordt er door de speelsters wat te gemakke lijk over de tegenstanders gedacht. Met de overwinningen van het vorig seizoen nog in gedachten is dit misschien ook wel logisch maar nu in het nieuwe jaar zijn er nog bijna geen winnende par tijen geweest. En zo ook afgelopen za terdag 1 maart ze speelden tegen de Hawai-Girls uit Bergen op Zoom en weer werd het een nederlaag met 0-4. »V oefenvoetbal Vosmeer verloor zondag een oe fenpartij tegen Moerse Boys in Zundert met 2-0. De ruststand van deze wedstrijd tegen de koploper in de 4e klasse F was 0-0. Ook de reserves van Vosmeer en Moerse Boys tegen elkaar in het strijdperk. De Zeeuwen wisten een 2-0 achterstand weg te werken en versloegen de koploper in de 3e re serve klasse met 2-3 dopr doelpun ten van Frank Timmermans, Wim Douw en Hans Vogel. Jeugdspeler Gerwin Hoek keepte een ver dienstelijke partij. De eerste ketis van Tholense Boys heeft zaterdag met 2-0 verloren van Bevelanders uit Kamperland. In de eerste helft waren beide ploegen aan elkaar gewaagd, maar na de thee waren de Noord-Bevelanders slagvaardiger dan de formatie van Jan Engelbert. Kieviten te sterk voor Emergo De reserves van Emergo speelden in Tholen tegen de vijfde keus van Oran je Ztvart. Het Thoolse team won na een 3-0 ruststand met 5-2. Voor Emergo 3 scoorden Ineke de Graaf (doorloop bal), Erwin Stapel (afstand) en Nelly de Jonge met een doorloopbal. Na rust brachten Willem Pijpers en Peter Klomps van afstand nog twee Thoolse treffers op het scorebord. Emergo 3 kwam in actie tegen de Kieviten 2. Emergo startte goed, maar toch wist men slechts twee maal te scoren door Harry Verduit van afstand en Wilma Reyngoudt van onder de korf. Vlak voor rust kwamen de reeds kampioen zijnde Kieviten terug tot 2-1En na de thee zorgden zij voor een 2-5 eindstand. De junioren moesten ook het onderspit delven tegen de junioren van De Kie viten. Met de rust stonden de ploegen nog op gelijke hoogte: 2-2. De doelpun ten werden gescoord door Jan Duine en Daaf de Rijke. Na rust was het eerst Emergo dat via Elvira v.d. Hoeven (doorloopbal) en Jan Duine (afstand) op voorsprong kwam. Daarna gingen De Kieviten met drie doelpunten aan Emergo voorbij. De meisje speelden in Hendrik Ido Am bacht tegen DVS '69. Eindstand 4-1 voor de Zuid-Hollanders. Het enige Emergo doelpunt kwam op naam van Claudia Goedegebuure. Zondag komt in Nieuw Borgvliet vrijwel de gehele Nederlandse en Belgische dames wielertop aan de start. Onder de vele Nederlandse favorieten bevinden zich onder an dere Heieen Hage uit Sint Maar tensdijk, Moniek Kaufman en Moniek de Bruin. De grootste kanshebster voor overwinning is de Belgische kampioene Josien van Huizen. De dameskoers begint om 14.30 uur. Om 13.00 uur wordt de spits afgebeten door de junioren en om 16.00 uur wordt het startschot gegeven voor de amateurs. Hier komen o.a. de bekende Willem- Jan van Loenhout en Peter Hof land aan het vertrek. Woensdag 12 maart organiseert gymnastiekvereniging Olympia uit Tholen voorwedstrijden van de Ze bra (Zeeuws-Brabantse Turnkring) worden gehouden in de "Meul vliet" en beginnen om 18.30 uur. Er doen 22 groepen van 5 vereni gingen uit de Regio Tholen en Schouwen-Duiveland aan het eve nement mee. In totaal komen er ongeveer 140 turnsters in aktie. De deelneemsters zijn verdeeld in 4 ca tegorieën, te weten: 10-11 jaar, 12-13 jaar, 14-15 jaar en 16 jaar en ouder. Ook dit jaar is Olympia met 10 deelnemende groepen de groot ste vereniging die meedoet. Ande re verenigingen zijn Duiveland, Kwiek, Wik en Spido. De tweede voorwedstrijd wordt 29 maart in Oosterland gehouden. VERVOLG VAN PAG. 1 manden en taarten. 'Ook thuis is het enthousiasme veel groter ge worden', zegt Koopman. 'Behalve bij de IJsclub Scherpenisse. Al ja ren zijn we lid en elke avond wa ren we op de ijsbaan te vinden, maar we kregen weer geen enkele felicitatie.' Van Driel meent, dat het bestuur hen misschien kwalijk neemt dat ze niet aan de wedstrij den meedoen. 'Wij rijden liever toertochten en als je toch aan zo'n wedstrijd in Scherpenisse mee doet, wil je goed voor de dag ko men en heb je kans op blessures wanneer je valt.' Van Driel reed de Elfstedentocht als een soort Michelin-mannetje: ingepakt met schuimrubber als een ijshockeyer en dan nog met een ijskegelbaard. Het schuim rubber diende uit voorzorg want in de Zeven Woudenroute, die hij samen met Koopman in Friesland had gereden, was Van Driel op z'n heup gevallen. 'Het was moor dend ijs door het zand en de scheuren.' Dat was in de Elfste dentocht niet beter. 'Voor Sneek ben ik wel twintig keer gevallen' vertelt Moerland. Potappel bleef beter op de been, maar in verband met de scheuren was het wel de ge hele dag geconcentreerd rijden. 'Door de scheuren, de ijzige kou en de wind was het veel zwaarder dan vorig jaar', aldus Koopman. 'Je had de tijd van vorig jaar in je hoofd en die wilde je verbeteren. Dat kostte energie en dat ging zich wreken. Ik was op toen ik aan kwam en 's avonds ben ik vroeg naar bed gegaan.' Koopman begon de Elfsteden tocht woensdagochtend met 14 graden onder nul, maar hij had zich goed ingevet met vasaline, zo als Van Driel uierzalf had ge bruikt. Ze hebben elkaar onderweg niet gezien. 'Je had ge noeg aan jezelf', zegt Koopman. 'Ik heb onderweg prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven nog gezien en die groetten terug.' Van Driel heeft met Adje Keulen- Deelstra gereden en Potappel moet gezien de drukte in de buurt van kroonprins Willem Alexander hebben geschaatst, maar gezien heeft hij hem niet. Met mueslire- pen, rozijnen en bevroren krente- bollen zorgden de Thoolse schaatsers voor energie. 'Ik had Mars bij me, maar die was zo hard als een bikkel', vertelt Leen Menheere. kwam, maar om kwart over vijf finishte. Daardoor profiteerde hij lang van de stralende zon, die de gezichten bruinde, al was daarvan door een bril en een muts niet zo veel meer te zien. Bij Moerland is de eerste ken nismaking met de Elfstedentocht niet tegengevallen, ook al hield hij het maar van 8.30 tot 13.30 uur vol door zijn verzwikte enkels. 'In Hindeloopen heb ik m'n laatste stempel gehaald, maar toen was het niet meer te doen. M'n schoe nen sleepten over het ijs in plaats van dat de schaatsen gleden. Ik heb techniek nul en dat brak me op. Ik sta schuin op de schaats en door het vele vallen waren er en kelblessures ontstaan. Een uur heb ik bij een tentje gezeten om bij te komen, waarna ik met een taxi naar het station van Hinde loopen ben gegaan om van daar uit per trein naar Leeuwarden te reizen. Ik zou iets voor m'n enkels moeten hebben, want ze doen nog steeds zeer, maar als er weer een Elfstedentocht is, ga ik opnieuw, want het is toch mooier als je hem uitrijdt', zegt de Stavenissenaar. verkocht. 'Dat heeft niks meer met sport te maken', vindt Koop man. Moerland vindt, dat zijn zoon van tien die de 60 km op de Rottemeren in 10 uur schaatst, eigenlijk ook kansen zou moeten krijgen. Menheere, Potappel en Moerland profiteerden van de vorstverlet in de bouw, maar Koopman moest zeven snipperdagen opnemen om te kunnen trainen en deelnemen aan de Elfstedentocht. Hij had 't er graag voor over en het kruisje was voor zijn vrouw. Samen met Henk Westerlaken, die ook aan atletiek doet en Van Driel wordt elke woensdagavond in Roosen daal getraind. Ze zijn lid gewor den van schaatsvereniging de Striene. 'We gebruiken veertig procent teveel energie volgens on ze trainster. Je rijdt op kracht en conditie en technisch ben je ner gens. Als zij rijdt, hoor je haar schaatsen niet lopen, fantastisch gewoon. Men is bezig om in Ber gen op Zoom een kunstijsbaan te krijgen en als dat lukt, zal dat de schaatssport enorm stimuleren', voorspelt Van Driel. In de Elfste dentocht werd er al beter ge schaatst dan vorig jaar: er was meer tempo. Je mocht alleen meedoen als je lid was van de vereniging de Friesche Elf Steden. Van Driel is dat al 20 jaar, Koopman 8 jaar. Potappel en Moerland meldden zich vorig jaar aan, evenals Menheere, die zijn lidmaatschap eerder had laten verlopen. Terwijl de anderen in 1985 hun kaart al ontvangen had den,zag Menheere de lidmaat schapskaart maar niet bij de post. 'Ik zat in m'n piepzak, maar na een telefoontje ontving ik twee weken voor de start de kaart.' Het gevolg was wel, dat Menheere van de vijf Tholenaren als laatste startte: pas om 9.00 uur tegenover Van Driel als oudste lid om 5.45 uur. 'Ik reed zo hard mogelijk om voor het duister in Dokkum te zijn, want in ons kosthuis hadden ze gezegd, dat het laatste stuk heel slecht was. Dat is me niet gelukt, want om 18.40 uur was ik in Bart- lehiem. Ik ben nog een keer goed hard gevallen. Door het zand op het ijs was de tocht zwaarder dan vorig jaar', aldus Menheere. Van Driel had met materiaalpech te kampen. 'Ik heb 60 km met een kromme schaats geharkt en dat kost veel kracht. M'n rechter schaats was na een valpartij hardstikke krom. In Workum is het me bij een EHBO-post pas ge lukt om de schaats te repareren, maar die kan ik nu wel wegknik- keren. Door de materiaalpech deed ik veel langer over de tocht dan vorig jaar. Bovendien ben ik nog een keer gevallen, 500 meter voor Dokkum. Het stuk Bartlehiem-Leeuwarden was slecht, zodat ik 't heel voorzichtig gereden heb', aldus Van Driel, die toch niet in het donker terecht Ook Potappel voelt z'n benen en enkels wel, maar hij vindt 't toch prachtig om zo'n tocht mee te ma ken. Hij trainde 350 km voor de Elfstedentocht, waarvan 100 km op de Rammegors, het bevroren natuurgebied tussen Tholen en St.Philipsland. Een rondje is daar 4 km en dat legde Potappel 25 keer af. Hij is bovendien actief voetballer bij S.C.Stavenisse, zoals ook Koopman speelt bij Smer- diek. Moerland fietste veel in de zomer, liep in het najaar en schaatste nu elke dag, bij voor keur toertochten. Menheere fietst en Van Driel doet aan atletiek. 'Ik had veel meer getraind dan vorig jaar', aldus Menheere. 'Veel gelo pen en zes tochten gereden van 60 tot 110 km.' Hoewel het dit keer zwaarder was, hebben de deelne mers toch twee achtereenvolgende jaren onder redelijke omstandig heden gereden. 'Bij windkracht 6 a 7 wordt het anders', aldus Van Driel. De vijf Tholenaren signaleren een toenemende belangstelling voor de schaatssport. 'Na de vorige Elfstedentocht zijn er in Stavenis- se al veel meer mensen op Noren gaan rijden', zegt Moerland. 'Een broer en een zwager van me heb ben nooit geschaatst, maar zijn fanatiek aan toertochten begon nen. De schaatssport leeft', constateert Koopman. Van Driel verwacht, dat de inschrijving voor de Elfstedentocht in de toekomst zal veranderen. 'Hele goede schaatsers kunnen niet meedoen nu er een ledenstop is. Er is vol gens het lidmaatschapsnummer gestart, maar dat is er niet eerlijk aan toegegaan. Er zal zeker een pasfoto op de kaart komen, zodat de kaart niet aan anderen kan worden gegeven.' Moerland werd 2500 gulden geboden voor zijn lidmaatschapskaart en volgens hem zijn er zelfs voor 4000 gulden Voor de Tholenaren die de Elfste dentocht voor de tweede keer meemaakten, was er vooraf min der spanning dan voor Moerland en Potappel. 'Wij hadden een •slaapplaats en een kaart, in tegen stelling tot vorige keer', aldus Koopman. Ze konden weer bij de zelfde mensen terecht. Moerland was daarentegen van de kaart, toen bekend werd dat de Elfste dentocht doorging. 'Van zondag op maandag heb ik maar drie uur geslapen.' Wanneer Koopman niet meer actief zou meedoen, ging hij voor de sfeer naar Friesland. 'Maar het moeten allemaal wel schaatsliefhebbers blijven, want in Leeuwarden was het nu een soort carnavalstoestand. Laat die mensen maar in Brabant en Lim burg blijven.' Toch vindt Koop man, dat ook de veertiende Elfstedentocht weer 'hardstikke leuk' is geweest. Evenals Van Driel was hij vorige zomer in Friesland op vakantie. 'Dan ken je 't niet meer terug, zo rustig.' Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe kantoor van de Eendrachtbode in deze schoonmaak- en opruimmaand Ook bij onze bezorgers in alle kernen op Tholen en St. Philipsland. Na veel voorbereidend werk, dat hoofdzakelijk door de Zeeuwse Sportraad maar ook vanuit de ge meente Tholen, provincie en niet te vergeten door de verschillende belangenverenigingen verricht werd gaat op 17 maart a.s. in De Wellevaete te Sint Annaland een speciale sportavond voor geestelij ke gehandicapten van start. Onder "sport" moet verstaan wor den het recreatief sport-bedrijven. Dus balspelen, lichte trimoefenin- gen e.d. Leen Hage uit Tholen volgde in Goes na zijn opleiding als Sportrecreatieleider A. de specia le cursus voor Sportrecreatieleider Geestelijke Gehandicapten. In Goes ging erna deze cursus meteen een groep van start die dankzij de inzetting van een groot aantal vrij willigers tot volle tevredenheid draait. In samenwerking met dhr. A. Doorenbos van de Zeeuwse Sportraad, zal Leen Hage vanaf 17 maart wekelijks in St. Annaland zo'n sport-avond voor geestelijk gehandicapten organiseren. Aan de Totaal achttien spelers begonnen donderdagavond om half acht aan de wedstrijd. Piet Alkema uit Sint Maartensdijk moest om kwart voor negen als eerste het onderspit delven. R. Ladan uit Oud-Vossemeer hield het vol tot kwart over tien. Thoolse topscha- kers als Jan Geuze uit Sint Anna land en Dick de Graaf uit Scherpenisse vielen wat tegen. In de partij tegen Van Nijnatten was er een stelling ontstaan, waar niet uit te komen was, nadat de Thole- naar een Bucker-stelling op het bord had gezet. Na negentien zet ten bood Cor Jansen toen maar remise aan. Toen er steeds spelers afvielen, kwam de Zeeuwse kam pioen sneller bij de overblijvende borden terug en die spelers kwa men toen wel in tijdnood. Jansen won zeventien partijen. De jongste deelnemer was de 13-jarige H. van Dijke uit Sint Maartensdijk, de oudste C. Hoek(67) uit Stavenisse. Denk en Zet was verheugd vier nieuwe le den te kunnen inschrijven. Gezien het succes van deze simultaan wil het bestuur zo'n evenement elk jaar herhalen. leden van "Philadelphia" werd reeds een schrijven over dit gebeu ren doorgegeven, maar ook niet- leden van Philadelphia zijn wel kom tijdens deze recreatie avonden. Het slagen van dergelijke avonden hangt echter samen met een goede begeleiding. Want men heeft de medewerking van een flink aantal vrijwilligers nodig. Vrijwilligers die zelf geen sportrecreatie-papieren nodig hebben (daarvoor kunnen ze door Hage worden geïnstrueerd) maar wel véél enthousiasme moe ten tonen. Er wordt daarbij niet al leen gedacht aan de ouders of familieleden van de geestelijk ge handicapten die deel gaan nemen, maar uiteraard ook aan mensen die de zorg rondom deze medemensen een warm hart toedragen. Dat men daarvoor naar St. Annaland moet is misschien vanuit andere kernen een probleem, maar "de Wellevae te" had ruimte beschikbaar en in dien er vervoersproblemen zijn kan er zonodig een mouw aangepast worden. Over het vervoer van de deelnemers aan de Sport Geestelijk Gehandicapten betreft, is al eerder in deze krant gepubliceerd. Er bestaat in Zeeland een organisatie die zorg draagt voor het gehandicapten-vervoer. Cördina- tor in Tholen-St. Philipsland is Ds. M.A. Janssen. Bij hem kan men zich opgeven wanneer er zo'n sportgebeuren door een geestelijk of lichamelijk gehandicapte be zocht wil worden. Hij regelt dan het verder vervoer. Ook hier is het vrijwilligerswerk weer bijzonder belangrijk. Nog steeds wil hij graag namen en adressen van mensen die eventueel in de avonduren hun auto of bus je beschikbaar willen stellen voor dit speciale vervoer. Zijn telefoon nummer is: 01660-4240. Mensen die zich op willen geven als vrijwilliger bij de Sportrecreatiea- vonden in de Wellevaete te St. An naland kunnen zich bij Leen Hage melden: tel. 01660-2099. Graag voor 17 maart, omdat men dan ge zamenlijk even een kort voorberei dend gesprek kan houden. 60JAAR REUMABESTRIJDING, MAAR WE ZIJN ER NOG LANG NIET Het Nationaal Reumafonds, Statenlaan 128,2582 GW Den Haag. Bankrek.nr.: 70.70.70.848. Giro: 324. HIT NATIONAAL RtUMAFONDS 'jj) De 16-jarige in Tholen geboren Erik Manneke uit Nieuw- Vossemeer volbracht de Elfste dentocht in vijftien uur. Vorig jaar reed zijn toen 16-jarige broer Berry(doelman bij de A-junioren van Noad uit St.Philipsland) de tocht uit in twaalf uur, maar we gens keuringen en examenklas ha vo kon hij woensdag niet meedoen. Beiden zijn op Tholen en St.Philipsland goed bekend omdat ze in wedstrijden te Scher penisse en St.Annaland op ere plaatsen terecht kwamen. Erik(examenklas landbouwschool Steenbergen) reed met de kaart van zijn vader, die wegens een oude blessure de gehele tocht niet durfde te rijden. Erik startte om 6.15 uur. Na 80 km zat hij 'stuk', mede wegens blaren, maar na een goede behandeling kon hij verder schaatsen. Na 125 km stond vader Rien Manneke te wachten, die de laatste 75 km met hem meereed om de eindstreep in Leeuwarden te halen. Na vijftien zware uren lukte dat. In Nieuw-Vossemeer wachtten Erik verschillende ver rassingen: een versierd huis en ve le bloemen en gelukwensen. Landbouw beslist over zoet water De heer Mol vroeg zich af, wie er om zoet water gevraagd heeft. Op ZLM-vergaderingen is nooit de mening van de leden gepeild, zei hij. Hij pleitte voorts voor stem men per hectare, want van de hoofdingelanden is nu bijna 25% (10 van de 42 namens de vervuilers) geen belanghebbende bij wel of geen zoet water. De groep die zij vertegenwoordigen hoeft niet bij te dragen in de kosten en daarom stemmen zij eigenlijk over ander mans portemonnee, aldus Mol. De dijkgraaf moest hem teleurstellen, want de wet laat geen andere stem mingsprocedure toe. Ook J. de Ja ger was voor een andere stemmingsprocedure. Hij zei dat er mogelijk wel een of andere onthef fing te vinden zou zijn en de dijk graaf was niet ongenegen om dat te gaan onderzoeken. vormen werkgroep moet volgens v.d. Hoek ook alternatieven be kijken. De Jager pleitte verder voor het in stellen van een werkgroep bestaan de uit waterschapsmensen (technische kant) en mensen van de landbouw. Deze zou dan objectief de voor- en nadelen en een kosten berekening van zoet water op pa pier moeten zetten. De dijkgraaf juichte dit voorstel toe. Ook het profijtbeginsel zag De Jager graag in dit onderzoek meegenomen. De heer Timmers informeerde of zoet water los staat van de ruilver kaveling. De dijkgraaf moest dit beamen, maar zou ook liever zien, dat beiden gelijktijdig kunnen wor den uitgevoerd. Dat zou ook nog kostenbesparend kunnen werken. Ph. v.d. Hoek onderstreepte dit. Hij vond het tevens van belang om duidelijk te laten horen dat de landbouw vóór zoet water is, om niet-belanghebbenden geen woor den in de mond te leggen. Een te N.L. de Oude vroeg zich af, of zoet water voor de Oudepolder in Sint Philipsland wel nodig is. De dijkgraaf vond dit een zaak voor de landbouw en wilde zich beper ken tot waterschapszaken. De Oude zei dat de indruk wordt ge wekt alsof 't nooit meer zou rege nen. In alle jaren dat hij landbouwer is, kan hij de werke lijk droge jaren echter op de vin gers van één hand tellen. Hij informeerde naar separatie van Tholen en Sint Philipsland, waar op Hage antwoordde dat hij daar mee zeer ongelukkig zou zijn. 'Op goede kleigrond is beregenen geen rendabele investering', zei J.R. Klompe. Dat was volgens hem ook de reden, dat op dê proefboer- derijen Westmaas en Rusthoeve nooit proeven met zoet water zijn genomen. Het hele gebied, op een bepaalde hoek op Tholen na, is goede klei, aldus Klompe. Hij noemde ook nog de marktpositie van de tuinbouw. Ph. v.d. Hoek bestreed de mening van Klompe. Volgens hem moet er eerst een af zet worden gecreëerd en daarna pas geproduceerd. Wel vond ook hij dat er mogelijk helemaal geen beregening nodig is. Daarom moet ook bekeken worden, welke posi tieve kanten er zitten aan alleen het hebben van zoet water en een be tere waterbeheersing. In zijn inleiding hield dijkgraaf Hage de ongeveer 35 aanwezigen voor, dat de nu bekende cijfers voortkomen uit onderzoeken waarbij het waterschap niet be trokken is geweest. Omdat men echter een duidelijk beeld wil krij gen wil het bestuur een onafhan kelijk onderzoek laten instellen, waarvoor de vergadering een kre diet wordt gevraagd. Als het plan gereed is, komt het waterschap te rug naar de landbouw. J. de Jager vond dat deze studie in elk geval moet doorgaan voor het na geslacht. Uit de vergadering kwam nog een vraag naar actiegroepen die het toekomstige Zoommeer zout willen houden, maar de dijk graaf voorzag daar geen enkel pro bleem. Een voorstel van de heer Mol om de hoogte van de heffing afhankelijk te laten zijn van de kwaliteit van het geleverde water wees hij van de hand. Ook kwam het probleem van de pachter ter sprake. Volgens de wet kan de hef fing alleen worden opgelegd aan de eigenaar van de grond, maar hoe deze dat met de pachter verrekent, is niet geregeld. Momenteel wordt aan een nieuwe waterschapswet ge werkt, waardoor het ook mogelijk wordt om heffingen rechtstreeks op te leggen aan pachters en huur ders. Dijkgraaf Hage verwacht echter niet, dat deze wet voor het begin van de jaren '90 in werking zal treden. Ph. v.d. Hoek merkte tenslotte nog op te hebben vernomen, dat Schouwen-Duiveland voor zoet water mogelijk water uit het Schelde-Rijnkanaal zal gebruiken. Het betreffende rapport zegt, dat in zo'n geval Sint Philipsland zal zijn uitgesloten van elke mogelijk heid op zoet water. Van den Hoek zou daar een tegenstander van zijn. Dames Amigos gelijk in matig duel Het eerste damesteam van Amigos heeft maandag tegen Bermi-Rapid 4 in een matig duel met 2-2 gelijk gespeeld. Misschien was de afwezigheid van de coach hiervan de oorzaak. De eerste set begon veelbelovend, maar naar mate de partij vorderde viel het spelpeil sterk terug en Bermi-Rapid wist de set met 12-15 te winnen. De tweede set ging vrijwel gelijk op. Tot op 9-10 bleef Amigos volgen, maar weer waren de Brabanders het beste in de slotfase. Het was mede door het matige blok en de verdediging van Amigos, dat Bermi Rapid de set winnend afsloot. De derde set gaf een geheel ander beeld te zien. De dames gingen er op alle fronten hard tegen aan. Zelfs de bank- zitster deed enthousiaste pogingen. Ook de teller en het publiek werkten mee. Een waarschuwing aan het adres van een speelster van Bermi-Rapid deso riënteerde de ploeg zodanig, dat er to taal geen lijn meer in het Roosendaalse team waar te nemen was. De Thoolse ploeg overklaste in deze fase hun tegen stander totaal. Amigos zegevierde in deze 16 minuten durende set met 15-9. In de laatste set probeerden de Thool se dames met fanatiek spel er nog een gelijkspel uit te slepen. Dit lukte dan ook met 15-8 setstand. 2-2 de terecht eindstand. Overwinning Amigos heren 2 Het tweede herenteam van Amigos heeft maandagavond in Steenbergen een 1-2 overwinning geboekt tegen Di- omedon 2. Er kwamen maar net zes man op de been, die de eerste set met 9-15 wonnen. De tweede set werd nipt verloren met 15-12, maar in de derde en laatste set was het verschil nog klei ner: 13-15 in het voordeel van Amigos. Thovo aan de leiding In de recreatieve competitie van de Ne- vobo is Thovo goed op weg om hoog te eindigen. Dinsdag werd gewonnen van Block '70 uit Bergen op Zoom. Eén van de ploegen die samen met Thovo aan de leiding gaan. Thovo overklaste Block '70 volledig. De wedstrijd werd door de Thovo heren niet lichtvaardig opgevat. Gelijk vanaf het begin begon Tnovo in de sterkste opstelling. Onder leiding van trainer-speler Henk Fran sen, trainer Huib Boxce is nog steeds ziek, evenals aanvoerder Stef Hoven, was de eerste set al snel bekeken. In de basis stonden Jan van 't Hof, Henk Roggeband, Hans Roggeband, Thijs Otte, Bram Roggeband en Henk Fran sen. De wissels Leen Beghtel en Rino Keur betekende geen verzwakking voor Thovo. Block werd in 90 minuten met 5-0 verslagen. Het is echter nog te vroeg om te juichen maar de 4 wedstrijden die nog gespeeld moeten worden mogen geen problemen opleveren voor deze goed gemotiveerde Thoolse volley ballers. Wegens enorm succes vorig jaar organiseert de stichting English Conversation Club weer een Paas- verblijf bij haar Engelse gastgezin nen in Northampton en Leicester. Onder het motto "Meet the Bri tish" staat tijdens dit verblijf het contact met het gastgezin en de daaruit voortvloeiende vriend schap centraal. Bovendien krijgt men 's-ochtends van Engelsen zeer nuttige conversatieles en wordt men in de gelegenheid gesteld om de bezienswaardigheden in de om geving te zien zoals de ouderlijke woning van Lady Diana en wordt men meegenomen op gezellige zgn. "country-pub tours" waarbij de spreekvaardigheid optimaal benut kan worden. Dit gebeuren staat open voor jong en oud. Behalve tijdens de Paasvakantie kan men ook mee op een "conversation tour" in de zomervakantie. Een gratis folder kan worden aange vraagd bij: Stichting E.C.C., van Slingelandtstr. 205, Den Haag, tel. 070-52.22.38. De productie en de inkoop van de N.V. Watermaatschappij Zuid- West Nederland lagen in de perio de tot en met het derde kwartaal 1985 3,9% hoger dan in dezelfde periode van 1984. Aangezien in het eerste halfjaar sprake was van een toename van 1.280.000 m3, was er in het derde kwartaal een feitelij ke daling van de afzet van 30.000 m3. De werkelijke afname in 1985 zal vermoedelijk op de 44 miljoen m3 liggen. Dit betekent 1,6 miljoen meer dan in de herziene begroting 1985 is opgenomen. Deze geraam de meerafname ligt nagenoeg ge heel in de sector grootverbruik boven 100.000 m3. Tot september 1985 was in totaal bijna 13,7 mil joen uitgegeven aan investerings- werken tegen 6,8 miljoen in de overeenkomstige periode van 1984. Door het in de vaart komen van de derde dubbeldekker op het veertra- ject Vlissingen-Breskens zullen er geen gedwongen ontslagen vallen bij het personeel van de Provincia le Stoombootdiensten (PSD). Door de komst van MS Prinses Ju liana worden er drie boten uit de vaart genomen en hierdoor wordt het aantal ploegen voor de varen de dienst teruggebracht tot 15. Ook de machines van de twee bestaan de dubbeldekkers worden geauto matiseerd, waardoor het mogelijk is een tweemans-bezetting te reali seren. De kosten voor beide sche pen bedragen miljoen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 13