Woning door brand verwoest Rabobank Q Ziekenhuis V rederust definitief stichting Rechtbank over bouwfraude Tholen werkt Nieuwe ambulance In THOLEN Bent u thans vrijwillig verzekerd bij het ziekenfonds..? De Rabobank geeft u een deskundig advies. r Vereniging draagt bezittingen en schulden over Donderdag 6 maart 1986 DE EENDRACHTBODE 11 geld en goede raad De leden van de vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzie ken in Zeeland hebben donderdag het besluit genomen om het psychiatrisch zie kenhuis Vrederust te Halsteren over te dragen aan de stichting Christelijk Psychiatrisch Ziekenhuis Vrederust. De plannen om de bestuurlijke structuur van Vrederust te wijzigen waren al geruime tijd in voorbereiding. Gevolg van overheidsbeleid Bestuursmeerderheid Ledenverlies Bestuursverkiezing De Eendrachtbode, de Thoolse Courant zit voortaan aan de Nieuwstraat i.p.v. aan de ring Sint- Annaland Hoofdsteunen In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart voor drie is de woning Havenplein 1 te St. Annaland door een uitslaande brand verwoest.. Het pand was niet bewoond. Gerommeld Hele drukte Geruisloos Prestigeobject Geen bewijs Kwaliteit Ter stimulering van de werkgelegenheid heeft wethouder van economische zaken J. Versluys een vrachtauto van de transportbedrijven Schot uit Tholen en Geuze uit Sint Annaland van een sticker met de slogan 'In Tholen werkt het' voorzien. Met deze leus gaat de gemeente proberen nog meer bedrijven voor Tholen warm te maken. Terechte conclusie Niet achterom kijken Normschendend Diep dal Papieren facade Door de opheffing van het vrijwillig ziekenfonds kan het zijn dat u aangewezen bent op een particuliere ziektekostenverzekering. Een verzekering die u zelf moet sluiten. Dat is een belangrijke beslissing. Op welke aanbieding moet u ingaan en op welke niet? Laat u daarom bijtijds informeren door de Rabobank. VERVOLG VAN PAG. 1 VERVOLG VAN PAG 1 Deze beslissing werd genomen tij dens een buitengewone ledenver gadering van de vereniging in zaal De Sprenge op het terrein van Vre derust. Waarnemend voorzitter S. Francke opende de vergadering met gebed en schriftlezing. Daar na stond hij stil bij het overlijden van voorzitter E. Baerends door een verkeersongeval. De heer Bae rends was vanaf 1973 secretaris en vanaf 1979 vervulde hij de functie van voorzitter. 'Door hem werden de moeilijke en ingrijpende beslis singen die wij vanmiddag moeten nemen voorbereid. Wij zijn de heer Baerends zeer dankbaar voor het vele werk dat hij voor de vere niging en daardoor voor Vrede rust heeft gedaan', aldus dhr. Francken. De bestuurlijke bestuurswijziging is het gevolg van het overheids be leid van de regering inzake de regi onalisering van de gezondheidszorg. De regering wil door regionalistie de gezond heidszorg afstemmen op het ver zorgingsgebied. Tholen, Sint Philipsland en West Brabant blij ven op Vrederust aangewezen, maar overig Zeeland gaat naar het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis Zeeland in Goes (P.Z.Z.). Door de nieuwe structuur is voor een groot gedeelte een einde gekomen aan de bestuurlijke band die al sinds jaren tussen de vereniging en Vre derust bestaat. Het nieuwe stich- tings bestuur neemt de exploitatie van het ziekenhuis over en ook de bestuurlijke verantwoordelijkheid van het reilen en zeilen van Vrede rust komt in handen van de stichting. De vereniging blijft nog wel be-' trokken bij het bestuur van Vrede rust doordat de donderdag gekozen verenigingsleden me vrouw L.A. Padt-Visser(Poort- vliet), dhr. I.C. Hage (Oud-Vossemeer) en de heren Gi- deonse en Snoodijk de meerder heid vormen in het nieuwe stichtingsbestuur. Op de vergade ring werd besloten om de schul den en het vermogen over te hevelen naar de nieuw stichting. Alleen een bedrag van ruim vier ton, voornamelijk bestaande uit contrubuties van de leden, blijft in handen van de vereniging, die gewoon blijft bestaan. De verenin- ging blijft steun verlenen aan Vre derust, het psychotherapeutisch centrum de Viersprong te Halste ren en ook psychiatrisch zieken huis Zeeland in Goes kan nog rekenen op steun. Op welke ma nier dat gaat gebeuren is nog niet bekend. Daarover moet het nieu we bestuur zich nog beraden. Ook blijft de vereniging bestuursleden leveren voor de stichting. Verschillende aanwezigen waren wat bezorgd over de toekomst van de vereniging nu deze niet meer zo direct betrokken is bij Vrederust dan vroeger het geval was. En en kelen waren zelfs bang voor leden verlies. Waarnemend voorzitter S. Francke sloot een klein ledenver lies niet uit. 'Jongeren spreekt het niet meer zo aan om de vereniging financieel te steunen en zien dit als een taak van de overheid. En dit is mede de oorzaak dat de ver eniging flink vergrijsd', aldus dhr. Francke. Op het eind van de ver gadering sprak dhr. Francke de hoop uit dat de mensen lid zou den blijven van de vereniging zo dat de doelstellingen verwezenlijkt kunnen blijven worden. Bij de bestuursverkiezing voor het verenigingsbestuur werden me vrouw l.A. Padt-Visser uit Poort vliet, de heer l.C. Hage uit Oud Vossemeer en C. Meertens uit Poortvliet gekozen. Ook ging de vergadering ging unaniem ac- coord met het aanpassen van de statuten aan de nieuwe situatie. Tot slot bedankte waarnemend voorzitter Francke de 11.023 le den, de afdelingen, de correspon denten en ieder die de vereniging een warm hart toedraagt. Dat was een Mercedes, maar het bestuur koos na een grondig on derzoek nu voor een Opel Senator. "Je moet kijken in welk gebied een ambulance moet opereren. In het verleden waren er klachten over de vering, dus hebben we daaraan veel aandacht besteed", aldus de voorzitter. Dhr. A.J. Smeenk van Nedam uit Roermond (importeur van Miesen ambulances uit het Westduitse Bonn) sprak over een hele snelle, fijne geveerde, rustige auto. Een automaat met injectiemotor, voor zien van speciale remmen, halo geen verlichting en gespoten in opvallende kleuren. Deze wagen voldoet landelijk overal, aldus Smeenk. Door problemen bij het aanleveren van het chassis duurde de levering langer, want het Rode Kruis had vorig jaar september al gepland. De leverancier hoopte op veel veilige kilometers en bood een ingelijste kleurenfoto van de am bulance aan, alsmede een bloemetje. De nieuwe ambulance is een halve meter langer dan de vorige en heeft volgens chauffeur C.G. Hage een aantal belangrijke verbeteringen. Ten eerste de hoofdsteunen aan de brancard om niet weg te glijden, wat met name voor kraamvrouwen van belang is. Verder kan de bran card voor lange mensen verlengd worden. Voor sport- en bedrijfson- ■'v?r yte- LJlisra- De uitgebrande woning op de hoek Havenplein/Molendijk in St. Annaland, waar vroeger de weegbrug ge vestigd was. Door het instorten van het dak werden de zitbanken van de bejaarden beschadigd. De voor het aangrenzende perceel de buren. Gezien de strenge vorst korpsen St. Annaland en Stavenis- gunstige wind en snel ingrijpen van en de zich daarbij voordoende se. Die vrijdagochtend bereikte de de vrijwillige brandweer voorkwa- moeilijkheden bij brandkranen, brandweer het alarm om 2.48 uur, men, dat het vuur oversloeg naar werd het vuur bestreden door de waarna St. Annaland om 2.51 uur uitrukte en een minuut later ter plaatse was gezien de korte afstand van Bierensstraat naar Havenplein. Stavenisse werd tegelijk gealar meerd bij deze uitslaande brand en rukte om 2.52 uur uit. Er waren 2 voertuigen, 25 brandweerlieden, 5 stralen lage en 2 hoge druk inge zet voor de bestrijding. Het pand, eigendom van dhr. Slag ter uit Dordrecht en meer als twee de woning in gebruik, brandde geheel uit. Een week voor de brand was de eigenaar nog in de woning geweest en had hij zijn c.v. ketel aan het branden gekregen. Een ka chel, waarvan hij beweerde dat er goedkeuring was van het nutsbe drijf, maar de politie kon daarvan geen bevestiging krijgen. Bij zijn vertrek had hij gas, licht en water weer afgesloten. Er werd nog een haspel met snoer ontdekt, maar waarvoor dat diende, werd niet duidelijk. Het optreden van de brandweer voorkwam in elk geval belangrij ke schade voor de buren. De von ken vlogen door de straffe wind overigens tot bij de woning van commandant W.J. van Popering aan de Molendijk. Het was die nacht bitter koud. Door de vorst van 6 a 7 graden was de Molendijk en de afrit Voorstraat spiegelglad door bevriezing van het bluswater. Gemeentewerken zorgde voor een wagen zout. De politie en centraal commandant L.T. Steenpoorte was bij de brand aanwezig. Advertentie I.M. ter waarde van 323.000 gulden die in zijn periode waren uitgeschre ven niet te kennen. Hij had noch werk noch personeel aangenomen of betaald. Het bleek een papie ren BV te zijn. Bij de verzilvering van cheques kreeg de stroman 10%. Ook van het timmer-, vlecht- en voegbedrijf Van S. waren er blan co nota's gebruikt voor verval sing. Van de drie bedrijven was daar het meest omgegaan gezien de 187.000 gulden BTW die terug gevorderd was tegenover 96 mille bij Van A. en ruim 51 mille bij D. De werknemers wisselden regel matig van werkgever: naast de drie het eigen bedrijf van V. en nog andere ondernemingen. 'Een man is in een periode van 1 jaar zelfs 13 keer van bedrijf gewis seld', zei de rechtbankpresident. Hij liet verder weten, dat een hele ploeg soms massaal van werkge ver wisselde. Uitvoerder R.M. uit Oud-Vossemeer reikte twee keer een serie van dertig ontslagbewij- zen uit. Hij betaalde de werkne mers ook wekelijks contant uit. Toen er iemand 14 dagen ziek werd en geen uitkering kreeg, be taalde V. die later uit. Via het ar beidsbureau Tholen werden verschillende werknemers aange trokken. Toen er eens iemand op merkingen maakte bij de wisseling van werkgever Van S. naar D. liet uitvoerder R.M. we ten, dat er bij Van S. 'gerommeld' was. Bij D. kreeg de werknemer een lager loon. Hoewel de werknemers van de drie bedrijven loonstrookjes kre gen met de naam van D, Van S. en Van A., waren ze in feite in dienst van V., die ze zwart betaalde en niet op de verzamelloonstaat ver meldde. De omzet werd ook ge heel op nota's van de drie onderaannemers weggeboekt, waardoor het Sociaal Fonds Bouwnijverheid werd benadeeld. Werknemer J.J.H. informeerde wel eens naar de wisseling van be drijven, maar daarop gaf V. nooit antwoord. Later kreeg H. moei lijkheden met de belasting, want er bleek van zijn loon geen be lasting betaald te zijn. Rechter mevr.mr.Vermeulen vroeg V. hoe het mogelijk was dat er niemand van de drie onderaannemers op het werk aanwezig was. 'Het was een hele drukte in die periode', antwoordde V. 'en we lieten het bedrijf dan keurig via een briefje weten, dat het niet meer mocht voorkomen.' Het onderzoek was extra bemoei lijkt, zo liet de officier van justitie weten en er was ook van afgezien om de nieuwe onderneming van V., Headcarol, door te lichten. 'Er zijn echter aanwijzingen, dat hij in dat bedrijf met zijn frauduleu ze handelingen doorging', aldus mr. Van Marion. Via schriftproe- ven bij het gerechtelijk laboratori um was volgens hem 'met grote Raadsman mr.Boot erkende, dat de justitie heel wat manuren aan deze zaak had besteed, maar hij vond, dat de onderzoekers geen oogkleppen moeten krijgen. 'V. had vaak ongenoegen met hen omdat ze hem persoonlijk aan het kruis wilden nagelen, 't Is een prestige-object geworden, waarbij V. als centrale figuur uiteindelijk overbleef. Er waren echter meer verdachten en waarom zijn uit rechtsgelijkheid niet de beruchte J.H. van onderaannemer D. en Van V. van onderaannemer Van A. als medeschuldigen gedag vaard? V. heeft in verband met het onderzoek en zijn toekomstige straf onder sterke druk geleefd.' De raadsman zei, dat de beschul digingen over de valse nota's niet hard te maken waren. 'Directeur J.B. van onderaannemer Van A. kan er niet met echte kennis iets van zeggen. Er is ook onduidelijk heid over andere situaties, zodat ik voor de vervalsing van de reke ningen vrijspraak vraag', aldus mr.Boot. Ook ten aanzien van de 'onjuiste verzamelloonstaten vroeg de Steenbergse advocaat vrijspraak. 'Verschillende van de negen ge hoorde werknemers hadden geen arbeidsovereenkomst en geen con tact met V. Ze kenden hem ook niet. V. ontkent dat J.J.H. bij hem veel vooruitgang bij het bedienen met de beschikbaarheid van zes be voegde verpleegkundigen voor rea nimatie". Van den Hoek dankte het gemeen tebestuur voor de ontvangst in het gemeentehuis en het steeds fre quenter wordend goed samenspel in verband met de voorbereiding op de rampenbestrijding waarbij ook de brandweer een grote rol speelt. Rode Kruis-secretaris en verpleegkundige H. Brinkman met de reanim 'atie-apparaluur die de Thoolse ambulance voor het eerst rijk is en mevr. E.M. van Akkeren-van Ast met de draagbare zuurstofset voor automatische beademing. Mevr. van Akkeren, die 15 jaar helpster is geweest bij de ambulancedienst, werd zaterdag bij haar afscheid dank gebracht. Kringsecretaris J.J. Marteijn bood haar bloemen en een ge schenkenbon aan, wat door voorzitter A. van den Hoek werd on derstreept. Hij uitte zijn waardering omdat mevr. Van Akkeren vanaf het prille begin bij de totale opbouw van de Thoolse ambulancedienst betrokken was. Kringsecretaris J.J. Marteijn van het Zeeuwse Rode Kruis noemde Tholen naast West-Zeeuws- Vlaanderen en Schouwen West hoek een van de drie afdelingen die een eigen ambulancedienst hebben. Hij sprak van een prachtige aan winst en signaleerde ook een op waardering allerwege van het vrijwilligerswerk. "We hebben echter ook de verplichting om kwa liteit te leveren. Het mag geen ama teurisme zijn, we moeten ons meten met professionals. Tholen heeft de noodzaak van scholing tij dig ingezien", aldus Marteijn, die op 11 maart 1975 ook present was bij de ingebruikneming van de vo rige ambulance. gevallen is er een aparte schepbran- card. Het looppad, waar eventueel een tweede brancard kan komen als er bij een ongeluk twee gewon den zijn, is bijzonder belangrijk voor reanimatie en het gemakke lijk bereiken van de patiënt. Een verbetering is verder de zitting voor de bijrijdster/verpleegkundige. Er is meer staanhoogte en een 220 Volts aansluiting aan de buiten kant van de ambulance om de brancard te verwarmen. Wethouder J. Versluijs bevestigt een sticker op een vrachtwagen in het kader van Tholen promotion en met name de werving van bedrijven. De kreet 'In Tholen werkt het' is volgens de locoburgemeester geen loze kreet, maar een veel beteken de conclusie. 'Het is een on derstrepen van de hoogstaande arbeidsproductiviteit van de Thoolse werknemer. Het is een symbool voor wat de Thoolse be drijven in een stuk samenwerking tot stand kunnen brengen. De tot standkoming van deze sticker is hiervan een voorbeeld. Het ont werp was in handen van architec tenbureau Boelhouwers uit Tholen, de druk werd verzorgd door Quality Productions uit Sint Maartensdijk en voor de presenta tie dragen de transportonderne mingen Schot en Geuze zorg. De opdracht kwam van de afdeling bedrijfsaquistie en het bureau voorlichting van de Gemeente', al dus de heer Versluys. 'In Tholen werkt het' is volgens de wethouder een terechte conclu sie na een periode van drie jaar actieve werkgelegenheids bevorde ring. De heer Versluys: 'De vruch ten van de inzet van het gemeentelijke apparaat gaan zich nu duidelijk afwerpen. Voorbeel den hiervan zijn de vestigingen van de bedrijfsverzamelgebou wen, maar ook bedrijven als Ba- renbrug, Prince, Onion, Westinghouse en Aarden. ;n de agrarische sector komen initiatie ven van de grond, in de vorm van vis en zagerkweek. Ook moeten we de vergevorderde ontwikke lingsplannen in de recreatievesec- tor voor de elkweer accomodatie met bungalowpark te Gorishoek niet vergeten. Een machtig stuk werkgelegenheid, niet alleen bij de totstandkoming, maar ook in de exploitatie'. 'Kunnen we nu tevreden achter kijken en toezien hoe de zaak zich ontwikkeld? Allerminst. De werk- gelegenheidsstructuur van Tholen noopt" tot verdere acties. We moe ten nu gaan voortbouwen op het fundament', aldus wethouder Ver sluys. Het ligt in de bedoeling dat er in de toekomst nog meer Thoolse transportbedrijven Tho len gaan promoten op de Neder landse wegen en ver daar buiten. mate van waarschijnlijkheid' ko men vast te staan, dat de valse no ta's op de schrijfmachine van V. waren getypt. 'Het was al V. wat de klok sloeg', had ook uitvoerder M. verklaard. Volgens de officier was het geruisloos overgaan van de ene naar de andere aannemer een wijd verbreide praktijk in de bouw. 'Het kon verschillende werknemers ook niet schelen, als ze maar goed verdienden.' De officier somde tenslotte een aantal argumenten op voor zijn strafvoorstel. Ten eerste het feit, dat de staat voor enige honder denduizenden guldens was bena deeld. 'De 334.000 gulden BTW is een minimumbedrag. Er zijn aan wijzingen, dat V. na het onder zoek van de justitie in zijn nieuwe bedrijf is doorgegaan. Hij heeft er niet zoveel spijt van en zijn fiscaal ethos is niet zo groot. Zijn ontdui ken en vervalsen is niet meer dan ordinair zakken vullen ten opzich te van inwoners die wel aan hun verplichtingen voldoen. Zijn normschend patroon vraagt een straf om andere malafide aanne mers af te schrikken. Veelal wordt er op werknemersfraude afgege ven, maar witte boorden crimina liteit - waartoe ik deze zaak reken - berokkent de gemeenschap veel meer schade.' Een ander argument voor zijn eis was, dat zo'n fraude de overheid tot een kostbaar on derzoek dwingt. Volgens de offi cier liet de wijze waarop V. zijn vermogenspositie had geregeld geen ruimte voor een financiële straf, waardoor hij tot zijn eis kwam van 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. in dienst was en later bleek ook H. dat het op een vergissing be rustte. Ze kregen wel het loon van uitvoerder R.M., maar dat is geen bewijs dat de werknemers bij V. in dienst waren.' Volgens mr.Boot moest V. ervoor waken, dat de hoofdaannemer erachter kwam dat V. met onderaanne-mers werkte,want dat is contractueel niet toegestaan. 'Hij wilde daar om de loonadministratie in eigen hand houden. De verklaringen van de getuigen geven niet aan, dat V. in de fout is gegaan. De bouw is een heel aparte wereld met een heel aparte manier van werken.' Volgens de raadsman geven de wisselingen van werkgever de in druk, dat er maar wat aan gerot zooid wordt, maar dat is niet het geval. 'Er zijn geen werkelijk har de feiten aangedragen en ik wil ook met nadruk tegenspreken, dat V. na het faillissement is doorge gaan met de aangevoerde zaken. Dat staat niet vast. V. is in een diep dal terecht gekomen, terwijl de bouwwereld door hem zo ge liefd is. Mijn client heeft zijn zak ken niet gevuld en hij heeft geen geld, ook niet op banken, in binnen-, noch buitenland. V. is het slachtoffer van de belasting dienst en de bedrijfsvereniging in plaats van andersom', aldus mr.Boot. De officier van justitie liet de raadsman weten, dat J.H. al ver volgd was en dat de mensen die de administratie van V. verzorgd hadden, niet aangepakt werden. Het ging wat hem betreft ook al leen om het arrondissement Mid delburg. Mr. van Marion sprak verder over een 'papieren facade van BV'tjes voor verlenging van de geldstroom'. Gezien de geslo tenheid van de bankwereld zag hij geen taak voor het Openbaar Mi nisterie ten aanzien van het onder zoeken van financiële middelen. 'Er moet aangetoond worden dat het een papieren facade is', vond de raadsman, die van een stuk on gelijkheid sprak. Volgens hem moesten er meer mensen verhoord worden, zodat zou uitkomen, dat er daadwerkelijk mensen van de drie onderaannemers voor V. ge werkt hebben. 'Gezien de le vensstijl en huisvesting leeft V. niet in enige welstand', constateer de mr.Boot tenslotte. De recht bankpresident gaf de verdachte het laatste woord. 'Ik heb niets te zeggen', liet V. weten. 'Weer niets te zeggen', was de reactie van mr.Nomes, die aankondigde, dat de rechtbank op 12 maart uit spraak doet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11