Natuurvrienden groeit als kool Vijf Tholenaren bij Elfstedentocht Huis en Heem pleit voor bedrijfspanden De schoonste rijders Tandarts Van Tuyn overleden tl Minister Brinkman in A.J.P. Boekenbeurs in Tholen Het nieuws van Tholen en St. Philipsland komt nu uit de NieuwSstraat Het bestuur Forumavond Flipland Ooibossen iets unieks BOUMAN POTTER Alarmnummers telefoonboek zijn fout Donderdag [27 februari 1986 42e Jaargang no. 15 Jongste vereniging in St. Philipsland eert 100ste lid "Ik vond het wel leuk", was de laconieke reactie van de Ij-jarige Annemarie van Herk uit Anna Jacoba polder, die besloot lid te worden van de jongste St. Philipsland vereniging, de snel groeiende Natuurvrien den. Burgemeester T.A. Vogel, mede-oprichter en daarom ere-lid, huldigde Annemarie met bloemen en een geschenkbon als honderdste begunstiger van de Natuurvrienden. Inmiddels zijn dat er al 111 en za terdag a.s. staat nog een ledenwerfactie voor de deur. Activeren Nestkassen Werving -L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Leen van Driel, Chris Koopman, Leen Menheere, Dies Potappel (allen uit St. Maartensdijk) en Thijs Moer land uit Stavenisse hebben de Thoolse schaatseer in de Elfstedentocht hoog gehouden. Zij kwamen giste ren als enige Tholenaren tussen het internationale ge zelschap van 16.000 deelnemers aan de start van de veertiende editie van de legendarische Elfstedentocht over 200 kilometer. DEZE WEEK: Nu alleen subsidie voor restauratie woonhuizen Volgens Huis en Heem vallen bedrijfspand-monumenten op Tholen tot nu toe tussen wal en schip. Daardoor is bijvoorbeeld Brugstraat 11/13 (Mikromarkt) in Tholen nog steeds niet verbeterd, evenmin als café-restaurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad voelt er veel voor om de subsidiemogelijkheden voor monumenten te verruimen, maar wethouder L.J. Koopman wist die gulheid maandagavond nog af te remmen. Wees voorzichtig Knelpuntenpot Veel te eng Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon'01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per haltjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs I 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer De aanvankelijk door velen met vreugde begroete vorstperiode an no 1986 krijgt door haar langere duur dan ons land - en zeker het zuidwesten - gewend is, met de dag wat minder enthousiastelingen. Ex tremiteiten hebben altijd ook na delige gevolgen. Ondanks de talrijke, ongekende sneeuwvrije dagen in deze februarimaand, ne men de ongemakken toch hier en daar toe. Hoogbejaarden krijgen een lange winterpauze en voor me nig dier is het een toenemende noodsituatie. Anderzijds vriest de akker zo lekker uit als zelden voor komt en met de gisteren verreden, zo late elfstedentocht is ook alles gezegd, wat op schaatsgebied maar mogelijk is in het lage landje aan de zee. De realiteit van de vlak voor de deur staande lentemaand drukt echter met de neus op de feiten. Temeer omdat er binnen drie we ken al gemeenteraadsverkiezirfgen zijn. Daarom kunnen de politieke partijen ook niet meer wachten om uit de startblokken te komen. De gisteren voltooide elfstedentocht hebben ze dan ook maar gezien als een afsluiting van wat zo geweldig van hun voornemens afleidt. In dit kader is het mogelijk nuttig wat theorie te berde te brengen over het gemeentebestuur. Door gewinterde lezers kunnen dat al weten, maar met elke nieuwe ver kiezingsperiode van vier jaar trekt er ook een volgende generatie het stemhokje in. Samenstelling, in richting en bevoegdheden van ge meentebesturen zijn in de gemeentewet geregeld. Die dateert uit 1851. Grondlegger was de be kende liberale staatsman mr. J.R. Thorbecke. In de loop der jaren is die wet bij herhaling aangepast, maar in grote lijnen is er nog al tijd de basis van toen. Het bestuur van iedere gemeente, of ze tot de grootste of tot de kleinste behoort, bestaat uit drie organen: de ge meenteraad, het college van burge meester en wethouders en de burgemeester. Daarmee is ook de rangorde aangegeven in de ambte lijke sector: de gemeentesecrataris en de ontvanger. In kleine gemeen ten kon de burgemeester ook vaak als secretaris functioneren, maar dat raakt steeds meer uit de tijd. Kijk maar naar St. Philipsland, waar die functies inmiddels ook gesplitst zijn. De wet laat toe, dat dezelfde man of vrouw burgemeester is van meer gemeenten, maar dan niet boven de 5000 inwoners. Dat was vroe ger het geval met Scherpenisse/St. Maartensdijk, maar daarmee heb ben we nu niet meer van doen na de gemeentelijke herindeling van 1971. Het minimum aantal raadsleden werd via die wet van 1851 zeven en dat is in St. Philips land ook het geval. De grotere ge meente Tholen heeft er zeventien. Als de jeugd gevraagd wordt wie er aan het hoofd van de gemeente staat, vullen ze mogelijk in acht van de tien gevallen 'de burge meester' in. Praktisch zitten de da gelijkse bestuurders aan het roer, maar in artikel 152 van de grond wet staat het toch anders: aan het hoofd der gemeente staat de raad. Dat is een onderstreping van de be langrijkheid van woensdag 19 maart a.s. wanneer de gemeente raadsverkiezingen worden gehou den. (g.h.) Vanavond, donderdag, om acht uur organiseren de politieke groe peringen in St. Philipsland een bij eenkomst met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. Op initiatief van de PVAB komen in dorpshuis de Wimpel ook de SGP, het CDA en gemeentebelang aan bod. Burgemeester T.A. vogel is voorzitter van het forum, waarin de lijsttrekkers Walpot, Kornaat, de Jager en Kosten zitting hebben. Iedere belangstellende is welkom. De VVD Tholen en St. Philipsland heeft de dinsdagavond geplande spreekbeurt van Gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster en lijsttrek ker J.L. van Gorsel uitgesteld in verband met de begrafenis van mi nister van Binnenlandse Zaken mr. Rietkerk, die tot de VVD behoor de. Op de Slikken van de Heen wor den ooibossen aangelegd. Volgens burgemeester T.A. Vogel van St. Philipsland wordt dat iets unieks voor geheel Nederland. Dergelijke rivierbegeleidende bossen zijn ook langs de Loire in Frankrijk te vin den, maar nergens in ons land. Het prachtige gebied is sinds 1 januari grondgebied van St. Philipsland geworden, zo meldde burgemeester Vogel niet zonder trots tijdens de huldiging van het honderste lid van de Natuurvrienden. Burgemeester T.A. Vogel, mede-oprichter en ere-lid, huldigde met genoegen de honderdste begunstiger van de natuurvrienden St. Philips land, Annemarie van Herk uit Anna Jacobapolder. Tussen hen in de bestuursleden Matthijs Bakker, Marian v.d. Berg en Leo Verwijs. Natuur- en Landschapsbescher ming hield toen een lezing en zo'n negen belangstellenden voelden er voor om blijvend iets aan vogels en planten te doen. In november werd de vereniging officieel opgericht. "Het is nuttig, dat mensen oog hebben voor de prachtige natuur", zei burgemeester Vogel. "Je ziet wel eenlingen met een verrekijker op pad, maar 't is jammer, dat ve len het mooie van de natuur nog niet zo zien. Dat moet geactiveerd worden en sinds de oprichting van de Natuurvrienden is de belangstel ling geweldig gegroeid. St. Philips land heeft Bruintjeskreek, de Eendenkooi, Rammegors en sinds 1 januari door de grenswijziging ook de Slikken van de Heen. De Rammegors is al prachtig. De meeste bossages liggen wel op Thools grondgebied, maar het meest waardevolle deel is van St. Philipsland. Om de natuur goed te kunnen 'lezen', moet je iemand hebben die je helpt en dan ga je 't steeds mooier vinden. Daarom is een vereniging als de Natuurvrien den zo belangrijk voor opvang van de jeugd. Gezien de subsidie bent u ook het troetelkindje van het ge meentebestuur. Zonder uitzonde ring draagt de gemeenteraad u een warm hart toe. Het ga u verder goed", zo besloot burgemeester Vogel. "Een burgemeester als ere-lid en dan nog één die Vogel heet, waar vind je dat bij een natuurvereni- ging", zegt voorzitter Peter van Nieuwenhuijzen trots. Hij hoopt vblgend jaar de 200ste begunstiger te verwelkomen en de burge meester ziet dat wel zitten. "In 3 1/2 jaar naar de 100 is prima, maar dat is nog maar 4% van de bevol king van St. Philipsland. Op naar de 10%!". Hij bracht in herinnering, dat op 7 mei 1982 de basis werd gelegd voor de Natuurvrienden in St. Phi lipsland. Dhr. Wiersma van het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor benkreek, het schoonmaken van dijken, een fietstocht naar Schou wen, een boottocht op de Greve- lingen, een bezoek aan het zijderupsmuseum te Wouw en ver der wordt doorgegaan met het ob serveren en tellen van vogels in opdracht van rijkswaterstaat en de Deltafederatie. Zaterdag werd een bezoek ge bracht aan de sterrenwacht in Hoe ven en het faunamuseum in Oudenbosch. "Het is bij de Na tuurvrienden niet alleen dia's kij ken en achter iemand aan hobbelen", zegt secretaris Gert Goedegebuure. "We zijn ook ac tief bezig met nestkassen (binnen- '.ort eveneens voor kerkuilen) en de Botanische tuin". Penningmeester Leo Verwijs, die herkomen werd, meldde met genoe gen de subsidie van 1700 gulden, die dit jaar van de gemeente te ver wachten valt. In de kascontrole commissie werd Marian v.d. Berg, die bestuurslid is, opgevolgd door mevr. E.v.d. Vlies-van Dijke. De Natuurvrienden St. Philipsland telt 49 leden, 29 jeugdleden en 33 do nateurs, maar dat aantal zal zater dag beslist toenemen. De jaarvergadering werd besloten met het vertonen van twee natuurfilms. Tandarts E. van Tuyn is woensdag 19 februari plotseling overleden. Hij was 58 jaar. Zaterdagmorgen heeft de begrafenis plaatsgevonden vanuit de kapel van Maria Midde lares te Heide-Kalmthout in Belgie. Dhr. van Tuyn was een bekende persoonlijkheid op Tholen en St. Philipsland gezien zijn jarenlange praktijk als tandarts. In augustus 1981 droeg hij al zijn spreekuren over aan jongere collega's, terwijl zich later ook meerdere andere tan dartsen vestigden. Voor die tijd werkte hij vrijwel als enige in de streek. Na de overdracht van zijn praktijk kwam dhr. Van Tuyn in dienst bij Wereld Gezondheids Or ganisatie (WHO) in het Midden- Amerikaanse land Costa Rica. Ook van daaruit bleef hij meeleven -met zijn vroegere werkgebied. In december werd de tandarts opge nomen in een ziekenhuis in Belgie, maar hij ging weer terug naar Costa Rica. Toen hij opnieuw naar Belgie reisde werd dhr. Van Tuyn in het vliegtuig getroffen door een hersenbloeding. Hij raakte in co ma en overleed woensdag in een ziekenhuis. Een ledenwerfactie in Anna Jaco bapolder en bij de inwoners buiten de bebouwde kom van St. Phi- lipslan heeft 6 leden en 7 donateurs opgeleverd. In verband met het schaatsen zijn de activiteiten wat opgeschort, maar zaterdag a.s. wil len de Natuurvrienden St. Philips land bewerken. Tijdens de jaarvergadering, vrijda gavond in de Wimpel, werd terug geblikt op goed bezochte activiteiten, met name door de jeugd. Er zijn plannen voor dauw- trappen op de slikken in de Krab- „WONINGINRICHTING Advertentie IM Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur brengt woensdag 12 maart een be zoek aan Anna Jacobapolder. Zijn doel is met name het resultaat van de dorpsvernieuwing, wat in A.J.P. nogal aangeslagen is met o.a. de verbouwing van de voor malige chr. school in de Langeweg. Daaraan gekoppeld is de bouw van bejaardenwoningen en het ont moetingspunt met de gedenksteen van Del Campo, die voorheen bij de Sluis stond. In Ons Dorpshuis zal minister Brinkman, die verge zeld wordt door leden van Gede puteerde Staten van Zeeland en b. en w. van St. Philipsland, nog het woord voeren, 's Middags gaat hij naar Sirjansland, dat ook meedoet aan de intergemeentelijke, geza menlijke aanpak van de dorpsver nieuwing op St. Philipsland en Schouwen-Duiveland. De Thoolse schaatsracks hebben zich prima op de monsterrit kun nen voorbereiden. "We hebben veel kilometers in de benen omdat we de Molentocht (75 km.), een rit in Haastrecht, de 70 km. lange tocht over de Nieuwkoopseplassen en de Zevenwoudentocht (110 km.) hebben, gereden. Bovendien heb ben we menig uurtje op de ijsbaan in Scherpenisse vertoefd", aldus een enthousiaste Leen Menheere die dinsdag verwachtte dat de tocht zwaarder zou zijn dan vorig jaar. Peter van der Kooy en Sander Westdorp uit St. Annaland waren zeer teleurgesteld. Ze hadden er al les aan gedaan om een startbewijs te bemachtigen, maar zij slaagden hierin niet omdat zij, in tegenstel ling tot de vijf starters, geen lid zijn van de Friesche Vereniging De Elfsteden. Vorig jaar slaagden Sander Westdorp, Chris Koop man,-Leen van Driel, Peter van der Kooy en Flip Potter er in om de klassieker uit te rijden en kwamen daardoor in het bezit van het door vele mensen zo fel begeerde Elfste dentochtkruisje. Zaterdag 8 maart wordt van half twee tot vier uur in het N.H. Ver enigingsgebouw de Wingerd in Tholen een tweedehands boeken beurs georganiseerd. Bij goed re sultaat gebeurt dat enkele keren per jaar. Het idee komt van Theo van Stui- venberg uit 's Heer Arendskerke, die vorig jaar met groot succes in Middelburg de eerste boekenbeurs organiseerde, wat door anderen werd overgenomen. Particulieren kunnen hun eigen boeken verko pen door een standplaats van vijf tien gulden te huren. Bezoekers betalen een gulden entree en kin deren tot vijftien jaar hebben gra tis toegang. Uitgangspunt van de organisatoren is (naast van Stuivenberg dhr. M.J. de Regt) 'verantwoorde' lectuur. Zeker is al, dat er een uitgebreid assortiment oude en nieuwe theo logie te vinden is, geschiedenis, po pulair wetenschappelijke werken, kinderboeken, chr. romans, verha len, literaire werken, bladmuziek, enz. Het bestuur van een gemeente Enquete zoet water gewenst Heldere sloot kan van Tholen miniatuur Keukenhof maken Tandarts van Tuyn overleden Ook PVAB'ers gaan naar de kerk Huis en Heem pleit voor sub sidie bedrijfspanden Nieuwbouw West- /Noordstraat St. Annaland geen probleem RPF/GPV: kerk en overheid, hou je bij je leest Champignons en witlof niet zo'n publiekstrekker als meerval Brandweer speelbal op provin ciale golven Saskia en Serge stalen de show Natuurvrienden St. Philips land groeien als kool Vanaf 1 maart elke avond S.L.O.TH. Eerste gediplomeerde schoon makers Vijf Tholenaren reden de elfstedentocht IEDEREEN RIJDT WEL EENS EEN SCHEVE SCHAATS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. "B. en W. van Tholen beslissen in hun oneindige wijsheid dat alleen woonhuis-monumenten gesubsi dieerd worden, terwijl dat in het overgrote deel van de gemeenten ook voor bedrijfspanden gebeurt", zei Huis en Heem-voorzitter drs. W. Heijbroek, die gebruik maak te van het spreekrecht. Hij pleitte ervoor om de modelverordening van de Vereniging van Nederland se Gemeenten te gebruiken, zoals ook Zierikzee, Middelburg en Ber gen op Zoom doen. "Aan boerde rijen en winkels van middenstanders die mede de kern De schaatspret blijft aanhouden. De zestigjarige ijsclub St. Annaland orga niseerde zaterdag wedstrijden schoonrijden en kreeg ter gelegenheid van het jubileum hiervoor een premie van zestig gulden van het oudste lid, de ne gentigjarige Mina Gunst, die al vanaf de oprichting de ijsclub steunt. Het bestuur zorgde voor een heuse huldiging van de beste schoonrijders met een podium, bloemen en medailles. Op de foto de winnaars van de paren vanaf 21 jaar met in het midden To Scherpenisse en Jacob Dake, rechts Iza Leem- reijze en Bram Dake en links dochter Jose en Vader Rien Hage. leefbaar moeten maken, onthoud je nu mogelijkheden. Daar komt nog bij, dat het bedrag voor woon huismonumenten (45.000 gulden in 1985) niet gebruikt is, terwijl er een ambitieus plan lag van architect Boelhouwers om de Mikromarkt in Tholen te verbeteren. De rijks dienst voor Monumentenzorg had 't al goedgekeurd. De uitvoering kan niet tot 1990 wachten, want dan is het pand aan de Brugstraat al ingestort en dat is toch niet de bedoeling van b. en w.", zei Heijbroek. "Wees voorzichtig om op een an dere toer te gaan", waarschuwde wethouder Koopman de commis sie. Hij hield de vijf raadsleden ook voor, dat eigenlijk alleen de verdeling aan de orde was en niet de verordening Stads- en Dorps vernieuwing. Die had de raad vo rig jaar zelf vastgesteld. B. en W. hadden al met Huis en Heem gesproken omdat ze 10 oktober vo rig jaar dezelfde problematiek al signaleerde, maar het advies van de ambtelijke werkgroep was nog niet binnen bij het college. "Het is dus nog niet afgewezen", zo probeer de de wethouder Huis en Heem te troosten. De commissie was eensgezind van mening, dat er wat moet verande ren. "Het potje voor woonhuis monumenten is niet gebruikt, zo dat het beleid iets bijgesteld dient te worden", zei P. van Belzen. Hij vroeg zich ook af, of de verdeling (7.7<Vo voor woorthuis- monumenten, 43% voor sanerings- gevallen en 36% voor verbetering van woningen) wel juist was. Ook W.L. Bijl signaleerde aan de ene kant een tekort(bedrijfspanden) en aan de andere kant een over- schot(woonhuizen). De bijdragere geling karakteristieke gebouwen is ontoereikend, zodat de verorde ning toch een keer aangepast moet worden, aldus Bijl. ook aan een tijdelijke oplossing om de bedrijfspanden voor verval te behoeden. J.L. van Gorsel dacht ook dat er een hiaat was. De 45 mille die on gebruikt bleven, zijn naar de rio lering gegaan, maar ook daarvoor is nog een heel beperkt bedrag over. "Het rijk heeft minder be schikbaar gesteld", antwoordde wethouder Koopman. "Alles moet van de 1.230.000 gulden gebeu ren". Hij vond niet, dat de ge meente iets verweten kon worden. "Ondanks een verdubbeling was er in 1985 gewoon geen behoefte aan de subsidie", aldus de wethouder. "Er is meer dan woonhuizen", merkte mevr. Boissevain op, maar Koopman wilde met bedrijfspan den toch niet tegelijk kerken, e.d. gebouwen onder de verordening la ten vallen, want die vergen een paar miljoen. "Die vallen er niet onder", zei Heijbroek van de pu blieke tribune. "Wel waar", kaatste ambtenaar C. Nuyten de bal terug. Wethouder Koopman wees de commissie erop, dat de gemeente echt wel wat aan monumenten doet. "Uit eigen middelen hebben we drie ton beschikbaar gesteld voor restauratie van de molen in St. Maartensdijk, waar de provin cie nog eens 100.000 gulden bijge daan heeft. Ook voor verbetering van de molen in Tholen geven we geld. We doen veel aan de restau ratie. Uit de bijdrageregeling ka rakteristieke gebouwen hebben we VERVOLG PAG. 9 "De verordening is veel te.eng ge formuleerd", concludeerde mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet. "Van de 45.000 gulden is vorig jaar niets gebruikt, terwijl er toch wel wat te doen is in die sector. Je'moet de subsidie niet strikt tot woonhuis monumenten beperken". Ze dacht In de nieuwe telefoongids 22 (Ber gen op Zoom, Roosendaal, Tho len) met oranje omslag staan op de achterkant van de omslag verkeer de alarmnummers voor Tholen en St. Philipsland. Hoewel dat even als voor West-Brabant 0011 is, staat bij brandweer, politie en am bulance 01100-14444 voor Tholen en St. Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1