THOLENDERWIJS O MAANDAG 24 FEBRUARI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING GEMEENTE 'N GOEDE UITVOERING VERKEERSCIRCULATIEPLAN STADSKERN THOLEN VERTRAAGD HENNIE HUISMAN SOUNDMIX-SHOW DINSDAG 25 JANUARI: HOORZITTING SANERINGSPLAN WESTSTRAAT/NOORDSTRAAT TE SINT-ANNALAND SLUITING GEMEENTEHUIS EN BIBLIOTHEKEN I.V.M. BIDDAG VOORLICHTINGSAVOND WITLOF- EN CHAMPIGNONTEELT HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNING WIJZIGING SCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. BIDDAG informatierubriek van de gemeente tholen Donderdag 20 februari 1986 DE EENDRACHTBODE 5 Zaterdag 1 maart om 20.00 uur Sporthal "Meulvliet" te Tholen SPREEKUUR B. EN W. VANAVOND: SINT MAARTENSDIJK Is afwezig Radiopredikant in St. Maartensdijk IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Onder voorzitterschap van wethouder L.J. Koopman komt op maan dag 24 februari a.s. de kommissie ruimtelijke ordening voor een ver gadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De vergadering begint om 1 9.30 uur en is openbaar. Dat betekent dat elke belangstellende van harte welkom is. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: Vaststelling volumebesluit 1986 ingevolge de Wet op de Stads en Dorpsvernieuwing; Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft eind 1985 bekend gemaakt, dat in het stads vernieuwingsfonds 1986 voor de gemeente Tholen een bedrag wordt gestort van f 1.230.960, Op grond van eerdere cijfers was het gemeentebestuur uitgegaan van een bedrag van f 1.344.120, zodat enige aanpassing van de bedragen over de verschillende sektoren nodig is. Die sekto ren zijn: 1 Bijdragen aan door eigenaren van panden bewoonde wonin gen, welke worden verbeterd c.q. verbouwd; Bijdrage aan de Stichting "Beter Wonen" ten behoeve van de voortzetting van het renovatieprogramma van woningwet woningen c.s.; Restauratie van woonhuismonumenten; Verwerving van gronden en panden en verplaatsing van mi- lieuhinderlijke bedrijven; Rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden. In de in 1985 verschenen gemeentelijke Nota Stads- en Dorps vernieuwing was reeds een globale verdeling van het toegeken de budget voor 1986 gemaakt. De in 1 985 opgedane ervaringen maken het volgens burgemeester en wethouders niet noodza kelijk dat de gemaakte opzet in belangrijke mate wordt bijgesteld. Overigens meent het kollege dat de budgetten van 1985 f 1.104.000, en 1986 (f 1.230.960, niet los van elkaar gezien kunnen worden, omdat het voorkomt dat nog ten laste van het budget 1985 komende zaken eerst in 1986 kunnen wor den afgerond. De kommissie wordt gevraagd in te stemmen met het volume- besluit 1986 op basis van de navolgende verdeling: sektor 1 f 450.000, sektor 2 f 55.000, sektor 3 f 95.000, sek tor 4 f 530.960,— en sektor 5 f 100.000, Voor sektor 5 (rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden) geldt dat de gemaakte kosten/gedane investeringen volledig ten laste van het stadsvernieuwingsfonds dienen te komen. In de ge meentebegroting 1986 zijn de navolgende werken geraamd: Bergingsriool Anna van Bourgondiëstraat (2e fase) Sint-Annaland f 750.000,-. Aanpassing polderriool Stavenisse f 360.000,— Riolering Smidsstraat-Zuidplantsoeri Poortvliet f 280.000,— Totaal f 1.390.000,- Het spreekt voor zich dat met een gereserveerd bedrag van f 100.000,— voor 1986 deze werken niet uitgevoerd kunnen worden. Het gemeentebestuur wenst deze werken met andere middelen te financieren. Daarmee wordt in feite berust in een jaar lijks tekort van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds ten laste van de algemene gemeentelijke middelen. Bespreking nota landinrichtingsbeleid Tholen; Op 1 5 oktober 1985 is de Landinrichtingswet in werking getre den. Op grond van deze wet hebben de drie Zeeuwse Landbouw organisaties een aanvraag tot ruilverkaveling van gronden op het Thoolse grondgebied ingediend bij het College van Gedeputeer de Staten van Zeeland. De aanvragers achten het dringend no dig dat de huidige verkavelingssituatie wordt verbeterd. Overigens is men van mening dat de gewenste verbeteringen naar verwachting door middel van een ruilverkaveling met een admi nistratief karakter zijn te verwezenlijken. Op woensdag 19 maart hebben de verkiezin gen voor de gemeenteraden plaats. Neder- t y/TT p A A XT p» II 1 li landers van 18 jaar of ouder kunnen W IJ V TrA r\ I VJ1N ZtCl aan die verkiezingen deelnemen. DA A Tl PTA/TTM n'et-Nederlanders hun stem uitbrengen. iVililiy VJJ_i V JJii 1. Zijmogendeelnemenaandeverkiezin- gen, wanneer zij 18 jaar of ouder zijn, minstens een aaneengesloten periode van vijf jaar in Nederland wonen en hier op 4 februari 1986 legaal verblijven. Misschien hebt u nog vragen over de verkiezingen. Hoe u moet stemmen. Wat precies de invloed van de gemeenteraad is. Wat u moet doen, als u zelf niet kunt gaan stemmen op 19 maart Daarover ligt uitgebrede informatie \oor u klaar. Via uw gemeente hoort u hoe u hierover kunt beschikken. Vraag erom, want alle stemmen gelden. Dus uw stem ook \foor informatie over verkiezingsprogramma's en kandi daten kunt u bij de politieke partijen in uw ge meente terecht. Hun adressen zijn bij uw ge meente bekend. 19 MAART 1986. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Centrale Landinrichtingscommissie heeft op 22 november 1 985 een 'Zienswijze' ten aanzien van het verzoek uitgebracht. De kommissie bedrijfsleven wordt gevraagd een advies over dit rapport uit te brengen. De Centrale Landinrichtingscommissie konkludeert dat de huidi ge inrichtingssituatie kan worden verbeterd door de uitvoering van een ruilverkaveling met een administratief karakter. De ruim telijke functies van het gebied zijn naar de mening van de com missie duidelijk weergegeven in de gemeentelijke bestemmingsplannen, terwijl er geen sprake is van nauwe ver wevenheid van belangen. Mede tegen de achtergrond dat ruil verkaveling de aangewezen vorm van landinrichting is, kan door middel van een vereenvoudigde wijze van voorbereiding een land inrichtingsplan worden opgesteld. De kommissie wordt voorgesteld de nota voor kennisgeving aan te nemen. Bespreking bestemmingsplan "Bedrijventerrein" (Sint-Annaland); Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft goedkeuring verleend aan genoemd bestemmingsplan. Wel wordt nog een kantteke ning geplaatst ten aanzien van de ontsluiting van het plan. Als het in de bedoeling ligt om in de toekomst nog meer ontsluitin gen te projekteren op de Veilingweg, ontstaan naar de mening van Gedeputeerde Staten te veel aansluitingen op deze (tertiai re) weg. Burgemeester en wethouder vinden dit een juiste konstatering, doch geven aan dat dit niet het uitgangspunt van het plan is. Nieu we ontsluitingen zullen namelijk op de Ceciliaweg of op de nieuw aan te leggen industrieweg worden gemaakt. De goedkeuring van het plan wordt ter kennisneming van de kom missie gebracht. In de rubriek "Tholenderwijs" van 16 januari j.l. deelden wij u me de dat het verkeerscirculatieplan voor de Stadskern Tholen, alsme de de invoering van een "blauwe zone" voor een deel van het gebied medio februari van kracht zou worden. De weersomstandigheden zijn momenteel van dien aard dat de be nodigde verkeersborden en wegmarkeringen niet kunnen worden aangebracht. Indien echter eind van deze week de dooi inzet zal in de week van 24 februari een begin met de werkzaamheden worden gemaakt. Voorlopig houdt het gemeentebestuur de invoering van het verkeers circulatieplan op 1 maart a.s. In dat geval zullen wij u in deze ru briek van donderdag 26 februari nog wat uitgebreider informeren. De K.R.O. soundmix-show is ongetwijfeld één van Neder lands meest populaire t.v.-programma's. Dit programma is in een kort tijdsbestek uitgegroeid tot een show met een amu sementswaarde van ongekende hoogte. De kijk- en waarde ringscijfers spreken voor zich. Per t.v.-aflevering gemiddeld 7 miljoen kijkers die het programma met het cijfer 7,5 waarderen. Deze waardering wordt onderstreept door het feit dat de zeer geliefde presentator van de Soundmix/playback show, Hen- nie Huisman, winnaar is geworden van de televizierring voor 1985. De kandidaten, die op het televisiescherm hun act brengen, worden geselecteerd tijdens voorrondes die door het hele land gehouden worden. Deze voorrondes genieten bij het publiek een bijzonder aanzien en staan dan ook steeds garant voor een hoog bezoekersaantal. Eén van die voorrondes vindt dus plaats in Tholen. Waaruit bestaat het programma: Presentator Hennie Huisman met minimaal 10 soundmix kan didaten (deze zingen live op bestaande -orkestbanden). Er wordt opgetreden in wedstrijdverband ten behoeve van een t.v.-uitzending. Verder kunt u een optreden verwachten van Jochem van Gelder, één van Nederlands beste bandparo- disten alsmede een optreden van een bekende t.v.- soundmixer of-playbacker, winnaar uit een K.R.O. t.v.- uitzending. De jury wordt gevormd door vakmensen te weten één t.v.- producer, één bekende Nederlandse zanger of zangeres en een afgevaardigde van de K.R.O. Entree: ƒ10,— voor volwassenen, f 6,50 voor jeugd tot 16 jaar en 65 plussers De organisatie van deze aktiviteit is in handen van de beheers- kommissie van sport- en gemaanschapscentrum "Meulvliet". Voorverkoopadressen de heer H. Nieuwenhuis, 01660-2363, Drukkerij en kantoor boekhandel Dieleman, 01660-41 50, de heer J. van den Heu vel, 01660-2743. St. Annaland: Boek- en kantoorboekhandel Heijboer, Ring 66. In de direkte omgeving van de Weststraat/Noordstraat te Sint- Annaland bevinden zich een aantal opstallen, voornamelijk schuren en bergingen, die voor een groot deel in een slechte staat van on derhoud verkeren. In 1984 heeft de gemeente van het transportbedrijf Van 't Hof reeds een bedrijfsruimte aan de Noordstraat gekocht, terwijl inmiddels ook met de heer J. Sturris overeenstemming is bereikt over de aankoop van zijn schuur aan diezelfde straat. Vervolgens werd in 1985 de woning Weststraat 38 aangekocht, waardoor ter plaatse een over zichtelijker verkeerssituatie kan ontstaan. Voor het bereiken van een stedebouwkundig verantwoorde oplos sing in de omgeving Weststraat/Noordstraat is het zaak dat aan het ingezette saneringsproces een vervolg wordt gegeven. Om die reden is onlangs een schetsplan ontworpen (2ie afgedrukte tekening) dat als belangrijkste doelstelling heeft het versterken van de woonfunktie ter plekke. Op basis van dit schetsplan zullen aan de Weststraat/Noordstraat circa 11 woningen teruggebouwd kun nen worden. Het op 16 maart 1981 door de gemeenteraad van Tholen vastgestel de bestemmingsplan "Kom" (Sint-Annaland) zal in verband hiermede gedeeltelijk gewijzigd moeten worden. Teneinde de bouwplannen te kunnen verwezenlijken dient het ge meentebestuur nog een aantal eigendommen te verwerven aan beide zijden van de Weststraat. Met een aantal eigenaren zijn daartoe in middels onderhandelingen gestart. Met een aantal anderen gaat dat op korte termijn gebeuren. De te verwerven eigendommen zijn: Een schuur met erf van mevr. M.J. Slager, Voorstraat 39; een deel van het erf van mevr. A.B. GunstVoorstraat 43; een opslagruim te van dhr. J. Mollenbrok alsmede een schuur van deze zelfde eige naar aan de Weststraat; een berging en stalling van dhr. J. Sturris, Weststraat 9; de praktijkruimte en schuur van de tandartsen C.C.M. Wouters en D.J.H.M. Vos; een schuur van dhr. A. Goedegebuure aan de Weststraat; de schuur met erf van dhr. C. van Oudenaarde, Weststraat 37; de woning, erf en schuur van dhr. J. Kroezen en mevr. K. Bartels aan de Noordstraat 5; erf van dhr. E.v.d. Maas, Voorstraat 45. Hoorzitting Belanghebbenden en belangstellenden krijgen op dinsdag 25 februari de gelegenheid kennis te nemen van het schetsplan. Daartoe wordt in sport- en gemeenschapscentrum "de Wellevaete" te Sint- Annaland een hoorzitting belegd. De aanvang is 19.30 uur. In verband met de Biddag is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk op woensdag 26 februari de gehele dag gesloten. Dat zelfde geldt voor de openbare bibliotheken te Tholen, Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 24 februari 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco-burgemeester J. Versluijs en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen hou den hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. In de rubriek Tholenderwijs en via de regionale pers is het voorne men aangekondigd om bij voldoende belangstelling voorlichtingsa vonden te organiseren over het starten van een eigen bedrijf. Daarbij werd met name gedoeld op voorlichting over commerciële viskweek (meerval), champignonkweek en witlofkweek. Met veel sukses werd onlangs de voorlichtingsavond over de com merciële viskweek gehouden. Voor vanavond staat de voorlichtings avond voor witlof- en champignonteelt gepland. Plaats van hande ling is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, aanvang 1 9.30 uur. Op deze avond zijn niet alleen diegenen die zich daarvoor inmiddels hebben aangemeld van harte welkom, maar ook zij die nu eerst be langstelling hebben voor deze teelten. Het programma luidt als volgt: 19.30 uur: - korte inleiding door loco-burgemeester en tevens wethouder Eco nomische Zaken de heer J. Versluijs; 19.35 uur: - inleiding over witlofteelt door mevr. P. Keijzer, witlofkweekcon- sulente voor Zeeland; 20.00 uur: inleiding door ir. J. Kramer, inzake champignonteelt. Na een kleine pauze zal vervolgens gelegenheid bestaan tot het stel len van vragen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat in de periode van 1 7 t/m 20 januari bij hen aanvragen om een 1986 vergunning ingevolge de Hinderwet zijn ingekomen van: a. dhr. C.A. Geuze, Langeweg 19 te Sint-Annaland voor het oprich ten en in werking hebben van een staalstraalbedrijf voor het stra len van staalkonstrukties op het perceel kadastraal bekend sektie H, nr. 385 gelegen aan de Langeweg 19 te Sint-Annaland; b. de heren A.G.J, en A.G.M. Leemreijze, Provincialeweg 11a te Sint-Maartensdijk voor het uitbreiden of wijzigen van een var- kensmesterij op het perceel kadastraal bekend sektie L, nr. 20 gelegen aan de Provincialeweg 7a te Sint-Maartensdijk. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 21 februari 1986 op de sekretaire van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk, ter inzage, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint- Maartensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de da tum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons college worden in gebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 10 maart 1986 voor aanvrage a. om 9.00 uur en voor aanvrage b. om 9.30 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd ge zag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wet houders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 31 oktober 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen In verband met de Biddag van woensdag 26 februari zal het huis vuil in de kernen Oud-Vossemeer en Poortvliet (totaal) worden op gehaald op dinsdag 25 februari. Houdt u daar rekening mee! De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op woensdag 26 fe bruari de gehele dag gesloten. deze regio, zijn leerlingen van mevr. Hernady, die tot 1979 ver bonden was aan de gemeentelijke muziek- en balletschool. De organisatie van dit evenement was in handen van de Beheerscom missie. m Kwaak lijstaanvoerder Uitslagen van klaverjasvereniging de Pendelaars: 1. R, Kwaak 5325 Dr. J.H.E. Janssen van vrijdag 21 februari t/m maandag 10 maart. De apotheek blijft geopend. Waarneming in dringende gevallen door Dr. J.M. v/d Bel. Advertentie I.M. pnt. 2. W. Dane 5180 pnt.. 3. T. Arts 5158 pnt. 4. P. van Spplun- ter. 5084 pnt. 5. J. van der Werf 4073 pnt. 6. P. van Bloppoel 4921 pnt. 7. J. Knuist 4804 pnt. 8. J. van Gorsel 4643 pnt. 9. H. Zwa- gemaker 4618 pnt. 10. P. Bazen 4394 pnt. 11. Mevr. Franke 4361 pn. 12. J. van Zetten 4323 pnt. 13. L. Kampman 4140 pnt. 14. J. van Splunter 4046 pnt. 15. H. Oostdijk 3845 pnt. 16. B. v.'t Hof 3533 pnt. Stand per 14-2: 1. R, Kwaak 68179 pnt. 2. W. Dane 65086 pnt. 3. P. van Bloppoel 64702 pnt. 4. L. Kampman 64300 pnt. 5. J. van Splunter 63853 pnt. 6. A. Arts 63654 pnt. 7. H. Zwagemaker 63450 pnt. 8. J. van Zetten 26180 pnt. 9. J. van Gorsel 61959 pnt. 10. J. Knuist 61753 pnt. 11. Mevr. Franke 60602 pnt. 12. J. v.d. Werf 60513 pnt. 13. H. Oostdijk 55786 pnt. 14. R. van Bloppoel 55531 pnt. 15. P. van Splunter 47509 pnt. 16. B. van 't Hof 36428 pnt. 17. P. Bazen 26115 pnt. 18. H. Poot 23722 pnt. 19 pnt. J. Guiljam 13873 pnt. 20. R. Vermaas 8885 pnt. 21. M. van Harlingen 8736 pnt. Vrijdagavond zijn er geen competitiewedstrijden, omdat er deze avond een groot klaver- jastoernooi in cafe Smerdiek ge houden wordt. Aanbesteding Onder de Linden Straatmakersbedrijf C.W. van Haaften uit Stavenisse was met 85650,de laagste inschrijver voor de herbestrating van Onder de Linden. Straatmakersbedrijf A. Goedegebuure schreef in voor 86.000,—. IJsfeest de Rieburch De Riebujch vierde gistermorgen feest op de ijsbaan te Scherpenis- se, waar verschillende activiteiten werden georganiseerd. Sleetje rij den: groep III: 1. René Boogers, 2. Kees Verberne, groep IV/V: 1. Jos Oostdijk, 2. Marjanne van Houdt groep VI/VI1: 1. Edwin Houweling, 2. Henri van Zundert. Slalom: groep III: 1. Philip Zwar- tepoorte groep IV: 1. Brenda Al dus. Groep V: 1Robert Moerland groep VI: 1. Jouself Bouzzoui. Korte baan wedstrijden: groep III, IV, V: 1. Ronnie Weggemans, 2. Monique Soomers, 3. Mareska Vermaas, 4. Lennard v.d. Ree. Groep IV, VII, VIII: 1. Henriëtte op den Brouw, 2. Marjolein Mol. 3. Sandy de Vreugd en bij de jon gens 1. Danny op den Brouw, 2. Jeroen Kloet, 3. Frank Boom. Holle Bolle Gijs (gooien met erw ten): 1. Raymond Bijl. Lange baan wedstrijden: meisjes 1. Marjolein Mol, 2. Colinda Mulders, 3. Sara Roelse. Jongens 1. Danny op den Brouw, 2. Jeroen Kloet, 3. Herbert Mol. Verkeerde indruk rouwcentrum Volgens wethouder Koopman is er in het voorstel voor grondverkoop aan J. van Haaften aan de Nijver- heidsweg een verkeerde indruk ge wekt, dat daar een begrafenisonderneming met rouw- VERVOLG PAG 10 Zondagmorgen om 10 uur spreekt ds. A.H. van Gent in de Reho- bothkerk te St. Maartensdijk. De radio-predikant is wekelijks op zondagmiddagen om half drie op het eiland Tholen te beluisteren via de SLOTH. Degenen, die de Bloe- mendaalse pastor van de stichting Radiogemeente (te horen via aller lei kabelnetten) eens een keer per soonlijk willen ontmoeten zijn van harte welkom. Dat hij zijn gezin verwaarloost, geen geld opstuurt en net doet alsof hij vrijgezel is. Grada wilde het niet geloven en veronderstelde in eerste in stantie, dat het jaloezie was van die collega. Maar op ons advies is ze naar het Arbeidsbureau gegaan en daar werd bevestigd, dat hij in Spanje een vrouw en vier kinderen had. Overigens was zijn werkver gunning ingetrokken, omdat hij zijn gezin in de steek had gelaten. Bin nen een paar weken moest hij terug naar zijn land. Of hij dat gedaan heeft, is niet bekend, maar hij is opeens verdwenen. Grada is er kapot van. Stapelgek is die meid. Alsof er geen fatsoenlijke mannen in ons eigen land te vinden zouden zijn! Ik neem aan, dat ze in staat zou zijn met hem te gaan samenleven, trots het feit, dat ze nu met de waarheid op de hoogte is. Kunt u daarvan hoogte krijgen?" Hij dacht aan het gezegde: Liefde is blind, maar vond het onder de gegeven omstandig heden banaal het te berde te brengen. En omdat hij niet reageerde, ver volgde Hannie: "Kijk, zoals Yolanda al het mogelijke deed om meneer Bouman Gruijters aan de haak te slaan, is te begrijpen. Grada heeft ons die hele historie eens verteld. Hij was toen nog gefortuneerd en kon nog redelijk met zichzelf voor de dag komen. Voor Yolanda betekende een huwelijk met de fabrieksdirecteur: verzorgd zijn, in een zekere weelde kunnende leven en de mevrouw uit hangen: mevrouw Bouman Gruijters, echtgenote van de Nehafa-directeur. Dat klinkt immers? Maar wat Grada in die Spanjaard heeft gezien....Een gewone fabriek sarbeider, al is dat geen schande, vast niet. Maar mij dunkt, Grada met haar ontwikkeling en capaciteiten, sekretaresse van meneer van den Dungen, een van de bekendste advokaten...ze is toch een intellectuele vrouw? Die kan zeker wel iets beters krijgen dan een getrouwde Span- jaard!""Allicht. Maar jullie vrouwen zijn onder bepaalde omstandig heden ondoorgrondelijk, Hannie Ik ben vier en twintig jaar getrouwd geweest, maar achteraf bekeken heb ik mijn vrouw nooit goed gekend. Hoe is Grada en hoe ben jij? Tenslotte zijn jullie zusters". Ze snoof verachtelijk. "Eer ik toch met een getrouwde kerel aanpapte!" Hij be gon te lachen. "Nou..je leeft er anders al een hele poos mee'. Ze be greep hem niet. "Ik? U bent niet lekker! Met wie dan?" "Met Jan Rij- link. Hij is toch een getrouwde man?" Ze keek even schaapachtig en begon daarna zuinigjes te lachen. "Gut, daar trap ik nog in. Maar se rieus: ik ben in dat opzicht heel anders dan Grada. Neem nu Jan, he? We zijn 't van het begin af aan helemaal met elkaar eens geweest. Eigenlijk was ik al gauw gek op hem. Neem nu eens aan, dat hij ge trouwd bleek te zijn en ik kwam er achter. Dan bestond hij niet meer voor me, hoe gek ik ook op hem was. Ik ben vast geen heilige, maar ergens trek ik wel een strakke grens, reken maar!" 'Och, er zijn geen twee mensen hetzelfde", meende Ben, op zijn horloge kijkend. "We gaan maar weer eens aan de slag; de hoogste tijd zou meneer Bekkers zeggen". Op een dinsdagavond, een paar weken later, was ze er ineens weer. Ben van den Ogenaller moest na werktijd nog even naar het post kantoor om geld tehalen. Dat betekende een omweg en op weg naar huis precies in de spits. Zodat hij een drie kwartier later dan normaal thuis kwam. Meteen, dat hij de gang betrad, rook hij de etenslucht. Ze is er weer, wist hij en meteen was hij blij gestemd. Enige tijd geleden had hij Grada een deursleutel gegeven. "Kun je er in, als ik onverhoopt later ben", had hij gezegd. Zodoende kon ze naar binnen, als hij er niet of nog niet was. Meteen doorlopend naaV de keuken, knikte hij het meisje vriendelijk toe, maar schrok, toen hij haar strakke gezicht zag. Mens, wat heeft ze het zich aangetrokken, begreep hij. Maar opgewekt klonk zijn stem, toen hij haar begroette: "Hallo! Blij je weer te zien!". Grada draaide zich even om. Een flauwe glimlach kwam over haar ge zicht. "Dag", zei ze zacht. Daarna wijzend naar een pan op het vuur: "Ik heb verse andijvie". "Heerlijk. En hardstikke fijn, dat je er weer bent. Kind, ik heb je gemist". In de deuropening staande, nam hij een sigaret en stak die op. Ze ant woordde niet en keek evenmin op. De man rookte even. Het meisje reageerde helemaal niet meer op zijn aanwezigheid, zodat hij naar de kamer ging en het avondblad pakte. Pas toen ze aan tafel zaten en met de maaltijd bezig waren, zei ze op zachte, verontschuldigende toon: "Sorry, dat ik een paar keer niet kwam, meneer'. "O, je bent bij voor baat al gepardonneerd. Maar ik raak aan je gewend, he? Die dinsdag en vrijdagavonden zijn voor mij hoogtepunten". Enigszins verbaasd keek ze hem aan. "Werkelijk?" "Allicht. Ik mag je, dat kun je weten. Bovendien, omdat ik doorgaans alleen ben, zijn deze uurtjes voor mij een verademing". Ze antwoordde niet, maar legde mes en vork neer. Hij zag, dat ze maar weinig gegeten had. "Je moet meer eten", moe digde hij aan. "Je ziet er slecht uit". Schouderophalend zocht ze in haar tasje naar een sigaret en stak die op. "Ik heb een week niet ge werkt; het is allemaal zo ellendig". "Ik weet er natuurlijk van", ver volgde de man op kalme toon. "Ik ga niet verwijten, daartoe heb ik het recht niet. Het is helemaal een aangelegenheid van jezelf. Alleen zou ik willen zeggen: probeer je er overheen te zetten. Voor het overi ge...als je er behoefte aan hebt, kom dan vaker hierheen. Je bent altijd welkom, je hebt de sleutel, dus..." "Dank je", antwoordde ze zacht, voor het eerst hem tutoyerend. Tegen tienen ging ze weg. In de gang hielp hij haar in de regenmantel, want het was slecht weer geworden. In een opwelling kuste hij haar op beide wangen. "Pas goed op jezelf, Grada", zei hij enkel. "Ze redt het", zei Grada op een winderige avond aan het eind van sep tember. "Ze krijg het nog voor elkaar, let op mijn woorden". Ben van den Ogenaller begreep haar niet dadelijk. "Over wie heb je het eigen lijk?". "Over Yolanda. Die meid heeft even geluk in haar leven! De rechter heeft beslist, dat ze voorlopig de beschikking krijgt over haar huis. Natuurlijk betwisten de kinderen uit het eerste huwelijk van me neer Bouman Gruijters deze beslissing, maar er is een testament, waa rin meneer heeft bepaald, dat de langstlevende er mag blijven wonen. Vrij van welke verplichtingen ook. Meneer van den Dungen heeft er al les op nageslagen, maar niets kunnen vinden om het te beletten. Er zijn namelijk nog een aantal schuldeisers, die nauwelijks iets gehad hebben van de opbrengst uit het faillissement der Nehafa. Die hadden gegokt op beide woningen. Ook meneer Vaandonk heeft protest aangetekend. Hij schijnt ziek te zijn, want er was een verklaring van een arts uit Lau sanne". De man proefde opnieuw de jaloezie in haar stem. Hij wist nu, dat ze Yolanda nooit hoog had. Omdat ze haar verleden kent. Een be rekende griet, was haar oordeel. Misschien had Grada wel gelijk met deze definitie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5