'Vroeger uitbundig, nu meer prestatie' Jolanda Bazen in de soundmix show Lintje voor 50-jarig lidmaatschap Euterpe Koninklijk brons voor Beentje over in Scherpenisse Comité 500 jaar St. Philipsland muzikant Piet de Viet BCHJMAN POTTER Roosendalers gepakt voor zestien inbraken Het nieuws van Tholen en St. Philipsland komt nu uit de NieuwSstraat Te late ommezwaai provincie 1 Donderdag 20 februari 1986 42e Jaargang no. 14 Hoog peil Geen gekke dingen Vereningsman Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Zaterdagavond 1 maart in Meulvliet Jolanda Bazen (15) uit St. Annaland is de enige Thool se deelnemer in de soundmix show van de KRO tele visie. De voorronden worden zaterdagavond 1 maart om acht uur gehouden in sporthal Meulvliet te Tho len. De beheerscommissie heeft hiervoor twaalf kan didaten, die door de juryleden Rein Sluyk, Hans van Eyk en vermoedelijk Sandra Reemer worden be oordeeld. School gaat voor Roberto Jacketti Uien 16 cent In Stavenisse en St. Maartensdijk o.a. DEZE WEEK De 22-jarige E. v.d. W. en de 20-jarige C.H., beiden uit Roosendaal, hebben bij zestien inbraken voor zo'n 90.000 gulden gestolen. Er zijn slechts vijf videoban den teruggevonden. De twee hebben bekend, te heb ben ingebroken bij supermarkt Priem in Stavenisse, waar voor 7000 gulden sigaretten en 5000 gulden kof fie was gestolen. Autodiefstal S.R.V. bestolen Feest van 12 t/m 27 juni 1987 Op initiatief van het gemeentebestuur is een comité 500 jaar St. Philipsland gevormd om in samenwerking met de plaaatselijke verenigingen van vrijdagavond 12 t/m zaterdag 27 juni 1987 evenementen te organiseren. Dominerende rol Woensdag Biddag Tijdens een feestelijke gebeurtenis in Haestinge te St. Maartensdijk is dhr. P. de Viet (65) koninklijk onder scheiden wegens zijn vijftigjarig lidmaatschap van en bijzondere verdiensten voor muziekvereniging Euter pe. Loco-burgemeester J. Versluijs speldde de bronzen medaille vrijdagavond op temidden van de familie De Viet en alle muzikanten, die 'Lang zal ze leven' speel den en 'Hiep, hiep, hoera!' aanhieven. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsla'nd, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Het dezé week verschenen voor ontwerp Streekplan Zeeland wekt de indruk, dat er in Middelburg een ommezwaai tot stand kwam. Een ommezwaai doet aan de voor deur van verkiezingen niét zo aan trekkelijk aan. Het duidt op wat onevenwichtigheid of - wil men het positief benaderen - aan een aan passing aan de tijd. Men kan ons nog meer vertellen op Tholen en St. Philipsland, maar feit is wel, dat er in deze regio ook in de ze ventiger jaren volop is gepleit voor de nodige zorg voor de kleinere kernen. Terwijl vrijwel geheel Zeeland van een streekplan werd voorzien, zij het recent Midden-Zeeland, is er dat voor Tholen en St. Philipsland nooit uitgekomen. We moesten het in de zeventiger jaren maar doen met een structuurplan van de ge meente Tholen met deelrapporten over bevolkingsgroei en woning bouw, recreatie, enz., maar voor zover bekend, is dat nooit door Middelburg goedgekeurd. De no ta bewoningspatroon zag het licht en gebonden aan de richtlijnen van de Provinciale Planologische Dienst kwam er een groeikern per regio en verder hoogstens natuur lijke aanwas. Daartegen is in die jaren in deze kolommen fel gerea geerd, want in de praktijk waren er geen groeistuipen te voorzien. Laat er nu notabene in het 120 pa gina's tellende voorontwerp Streekplan Zeeland staan, dat er extra aandacht moet komen voor de - met onze woorden dan - 'ver kommerende' kleine kernen. In ons gebied worden daarbij Scher- penisse en Stavenisse als zodanig aangegeven. In de begeleidende brief van g.s. staat ook, dat het geen definitief standpunt is. Bij het plan is een informatieblad ge voegd, dat als een samenvatting kan worden gezien van het gede tailleerder uitgewerkte ontwerp. Er wordt op gewezen, dat de steden en de kleinere kernen in dat ont werp de meeste aandacht moeten krijgen. Dat is wel een omme zwaai. Afgezien van de steden, die eertijds moesten worden afgeremd, kregen de kleine kernen helemaal geen kans om zich zelfs op natuur lijke wijze (geboorte-overschot) te ontplooien. Gelukkig maar, dat destijds de Thoolse en St. Phi- lipslandse besturen poogden de kleine mazen in de wet te vinden, anders waren de kleinste kernen er slechter aan toe geweest. Wacht even, er staat in het ontwerp ook, dat men bij een nadere keuze het uitgestippeld beleid maar moet be perken tot kansrijke kleine kernen. Wat zijn in onze streek nog kans rijke kleine kernen? Scherpenisse, dichtbij de smalstad gelegen en aan de directe lijn van het openbaar vervoer. Maar geldt dat ook voor Stavenisse en Anna Jacobapolder? Of moeten die maar worden opge heven? De provincie zal ons blij vend-als hinderpaal ontmoeten als men deze kernen wil prijsgeven. Overigens treft in dit opzicht niet alleen het Provinciaal Bestuur schuld. Er waren destijds voor de gemeente nog volop mogelijkhe den tussen te snelle smalstadsgroei en te.grote afbrokkeling van Sta venisse. In St. Philipsland lieten de bestuurders Anna Jacobapolder ook aan z'n lot over voordat er een injectie kwam met een nieuwe school ën woningbouw. Intussen was Anna Jacobapolder al uit het telefoon- en postcodeboek ge schrapt. In het voorontwerp Streekplan Zeeland wordt verder aandacht ge schonken aan de verzorgende func tie van Bergen op Zoom voor Tholen/St. Philipsland. Er staat ook, dat voorkomen dient te wor den, dat voorzieningen op de ene plaats, voorzieningen in andere plaatsen - vooral in kwetsbare ker nen - in hun bestaan bedreigen. Landinrichtingsprojecten zullen de landbouw op St. Philipsland en Tholen ten goede kunnen komen »n de provinciale wegen over de Philips- en de Oesterdam hebben de hoogste prioriteit. Wat zeuren we dan nog. Een streekplan geeft in grote lijnen aan, hoe de ruimte in een bepaalde streek in de toe komst mag worden gebruikt. Er was eens een zomerhuizenplan voor de kleine Suzannapolder in St. Annaland, maar toen moest dat recreatiegebeuren worden beperkt, zoals alle bestemmingsplannen in Middelburgse ogen veel te ruim in hun jasje zaten. De plannen zijn verloren en de ommezwaai zal veel van het voorbije niet goed kunnen maken (G.H.) VERVOLG PAG. 7 Dhr. W.L. Bijl uit Tholen, bestuurslid van de Koninklijke Nederlands Federatie van muziek verenigingen afdeling Zeeland, sprak van een feestdag. "Er wordt wel eens gezegd, dat vijftig jaar bij eenzelfde bedrijf werken niet zo'n prestatie is omdat het een kwestie van niet anders kunnen is. Vijftig jaar bij één vereniging is echter nooit een kwestie van moe ten, maar vrije wil. Er zijn dan wel eens momenten dat je wilt stoppen en helaas doen velen dat, maar u bleef, al is het met MVK niet altijd over rozen gegaan. Eu terpe heeft echter nu een peil be reikt, waarvan men vroeger niet durfde dromen. Hou 't in hoge eer. Voor muziek ben je niet gauw te oud, al moet je dan misschien een toontje lager spelen", zei Bijl, die de gouden jubilaris een KNF- speld met oorkonde overhandigde "De onderscheidingen zijn ver diend en dan zeg ik niets teveel", opnieuw. Ik kende je ouders al en je vader was een verstandige man: hij was raadslid. Jij ambieerde geen bestuursfunctie, maar je had veel meer inbreng dan je zelf dacht. Op de achtergrond was jij de stabiliserende factor. Je was be houdend, we moesten geen gekke dingen doen, zoals de verkleed partijen tijdens een optocht en bij 500 jaar Smalstad. Je remde een beetje, maar je was een voorbeeld voor iedereen. Drie dirigenten heb je al versleten en toen Van Os kwam en nieuwe muziek invoerde, dachten we even dat je zou stop pen. Je vrouw stimuleerde je en zei: ik ga naar volksdansen en jij blijft bij de muziek. We hopen dat je nog jaren mee kunt, maar laat de jongeren maar bij een rond gang meedoen. We zijn blij met de koninklijke onderscheiding, die op de hele vereniging afstraalt", aldus voorzitter Van Damme. Hij bood de jubilaris een aansteker met inscriptie aan en overhandig de mevr. De Viet bloemen. Dirigent B. van Os hoopte van Piet de Viet werd samen met zijn twee broers lid van de muziekvereni ging MVK in St. Maartensdijk. Z'n ene broer was blazer, de andere trom meldrager. Bij meneer Brevet, de vader van de huidige directeur van de Rieburch, leerden ze muziek lezen. "Twee vrienden van me hadden die cursus al gevolgd en dat bracht me er toe om ook lid te worden. Twee jaar speelde ik tweede bugel, één jaar tweede tuba en daarna eer ste tuba. Samen met onze dirigent Joh. Geluk ging ik bij de muziekver eniging in Stavenisse spelen, ik blies ook in Scherpenisse en in de perio de van dirigent Gijzen ging ik met de muziekvereniging Waarde naar het concours. Het was vroeger veel uitbundiger, nu is 't meer prestatie gericht. Uniformen hebben we bij MVK nooit gedragen. Pas bij de fusie in 1964 kreeg Euterpe de kleding van de muziekvereniging uit Scherpenisse. Sa men met dirigent Geluk gingen we naar concoursen in Steenbergen en Dinteloord. Dirigent Van Os stimuleert de vereniging nu bijzonder. Hij is wel veeleisend, maar 't werkt plezierig met hem. Bij MVK moest voor zitter Kees Hage af en toe komen om de vereniging op te beuren, maar Euterpe groeit en bloeit. Ik heb alles voor de muziek over gehad, al heb ik dan nooit een bestuurs functie vervuld. Vader zat echter in zoveel besturen en we kregen ook 120 man van de landarbeidersbond over de vloer om te stempelen, dat ik nooit in een bestuur wilde. Zelf heb ik m'n zoon naar de muziek school laten gaan in de hoop dat hij muzikant zou worden, maar hij heeft nooit een instrument vastgehouden", aldus jubilaris Piet de Viet, vijftig jaar muzikant in St. Maartensdijk. _WONINGINRICHTING tl i 1 -L Advertentie 1M "Ik deed een jaar geleden voor de 'If grap mee aan een playbackshow in Havenzicht, maar toen ik eerste werd in de voorronden, besloot ik verder te gaan", vertelt Jolanda Bazen. Ze werd derde met "I 1» won't let you go" (Ik zal je niet la ten gaan) van Agnetha Faltskog, iïf? de blonde zangeres van Abba, die iKi* na het stoppen van de beroemde Zweedse muziekgroep met een so- locarrière begon. jHS een uit Duitsland afkomstige band Jmf met de originele muziek, zonder tBBWBF W JK stem. Ontelbare keren al heeft ze Ni' het nummer gehoord en Jolanda flsli vindt 't nog steeds leuk. Met de ap- mmBHMfllfl paratuur van de Flu oefent ze re gelmatig in de Wellevaete. Ze vindt het 'doodeng' om 1 maart de volle sporthal binnen te stap pen, maar Adrie Zwagemaker en Leen Rijstenbil zorgen ervoor dat ze er piekfijn uitziet met blonde ha ren en een zwart-wit pak (broek, blouse en jasje). Op de lagere school heeft ze al veel in to neelstukjes gezongen en hoofdrol len gespeeld. Soundmix (de combinatie van de eigen stem met een muziekband) slaat Jolanda ho ger aan dan playback. "Je doet dan maar net alsof en je hebt geen contact met je publiek. Bij sound mix moet je ook veel meer oefenen". Na haar optreden in Havenzicht heeft ze negen verzoeken gehad om elders op te treden, maar dat wim pelde de scholiere (3e klas havo Mollerlyceum) allemaal af. "De school gaat voor. M'n ouders vin den de deelname aan de soundmix show ook alleen maar goed, wan neer de studie niet in gevaar komt." Jolanda is ook actief in de gymnastiekvereniging WIK. Of ze werkelijk op de t.v. komt, hangt van de klassering af, want na Jolanda Bazen uit St. Annaland als de blonde zangeres van ABBA. de voorronden volgen halve fina les en tenslotte de finale. Zaterdag middag is 'Agnetha' echter al via de lokale radio te horen in het Sloth-programma van 12.45 tot 13.45 uur. "Ik heb wel een beetje haar stem", zegt Jolanda, die ove rigens geen fan is van de Zweedse zangeres. "Roberto Jacketti and the Scooters, die vind ik goed". Als het kan, wil ze na de havo wel wat doen op muziekgebied. De be heerscommissie, die o.l.v. Piet v.d. Vlies het evenement met grote me dewerking van de KRO organi seert, stelt bekers beschikbaar voor de voorronden op 1 maart. De sup porters van Jolanda zullen er me de voor zorgen, dat er in elk geval één beker op Tholen blijft. (Zie ook Tholenderwijs). Veiling Sint Annaland, dinsdag 11 februari. Maat opwaarts klasse 2 NL, 16,10- 16,40 per ton. Aanvoer 60 ton. Dinsdag 19 februari 60 ton uien 16,10 tot 16,70 per 100 kg. Streekplan Zeeland Koninklijke onderscheiding gouden muzikant Politie deed goede slag Gemeente betaalt dak R.K. kleuterschool Oud-Vossemeer Vallen en opstaan met de computer •k ANIB blijft pleiten voor aan gepaste stemhokjes D.G.D. in plaats van schoo- lartsendienst k Jolanda Bazen in de soundmix show Henk Geluk nieuwe SPG- kandidaat in St. Philipsland k Natuurgeneeskunde trekt veel mensen in Scherpenisse Flipland gaat 500-jarig bestaan vieren Speerpunten van arbeids bureau Thoolse dammers landelijk op gedeelde eerste plaats k HET ENTHOUSIASME VAN EEN EENLING KAN EEN GROTE UITWERKING HEBBEN, ZOALS EEN BEETJE VUUR VEEL HOUT KAN DOEN ONTVLAMMEN k Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dankzij een attente buurman van de Mikromarkt in Tholen, waar ze vorige week een poging tot inbraak deden, kon de politie de twee 10 fe bruari aanhouden. Dinsdag 18 fe bruari werden ze in vrijheid gesteld, maar het onderzoek naar de helers duurt nog voort. In St. Maartensdijk bleken ze bij de fa. Verjaal een poging tot in braak te hebben gedaan, maar om dat de Roosendalers te lang werk hadden, lieten ze hun plannen va ren. De twee hadden zich vooral toegelegd op de zogenaamde snel- kraak. Na het middernachtelijke uur reden ze rond in het Brabant se en Oost-Zeeland om een buit uit te zoeken. Waar het in hun ogen veilig was, brachten ze de auto tot stilstand, sloegen een ruit in of for ceerden een deur en pakten alles mee wat voor het grijpen was. Ze verdwenen met een volle auto, waarna de gestolen goederen vrij wel in alle gevallen de volgende dag werden verkocht. Behalve in Stavenisse, St. Maar tensdijk en Tholen heeft het twee tal sinds december vorig jaar twee radio/T.V.-winkels in Yerseke ge plunderd, twee in Steenbergen, 1 in Bergen op Zoom, Hoogerheide, Roosendaal en Kruiningen, voorts een supermarkt in Kruisland en Klundert en een kleding- sigarenmagazijn in Roosendaal. De recherchegroep van de Thool se politie deed een tweede goede vangst met de arrestatie van twee criminelen uit Oss. Op 6 februari werd uitgekeken naar een BMW, die 2 januari op Schiphol was gestolen. Die kwam volgens de in formaties inderdaad naar St. Maartensdijk, waar voor de BBA- garage werd geparkeerd. Toen de politie daarop afging, was de bestuurder weer in zijn wagen gestapt en poogde hij haastig weg te rijden. Daarbij werd het politie- busje aangereden. Arrestatie volg de van P.C.P.J. van D. uit Oss. De auto bleek van zijn broer te zijn, die door de politie in Oss werd op gehaald. Die beweerde, de auto van een ander te hebben gehuurd, maar aan dat verhaal zat kop noch staart. De politie kwam er achter, dat de aan een Amsterdams ver huurbedrijf toebehorende auto, op Schiphol was gestolen. De eigenaar kreeg de half jaar oude wagen in goede staat terug. Inmiddels werd ook bekend, wie de auto op Schip hol heeft gestolen, maar die is nog voortvluchtig. De twee broers uit Oss zijn door de Thoolse politie anderhalve dag verhoord en na het opmaken van proces-verbaal vrij gelaten. In St. Philipsland werd in de nacht van 13 op 14 februari SRV- zuivelhandel Verwijs bestolen. Uit de loods aan de haven werden gro te hoeveelheden koffie, rookworst, kaas en andere levensmiddelen meegenomen ter waarde van vele duizenden guldens. De deur was geforceerd. De da- der(s) was (waren) met een auto ge komen die een dag eerder in Hoogerheide was gestolen en later in Etten Leur is teruggevonden. De politie is nog met het onderzoek bezig en als er nog iemand goede informatie kan verstrekken, is dat bij de politie welkom. Voorzitter is burgemeester T.A. Vogel, secretaris is gemeentesecre taris J.P.A. de Kok, penning meester A.W. Beurkens. Leden zijn verder J.H. de Kok, Piet Kreeft, Gert Goedegebuure, Jan Ligtendag Pzn., A. de Raat, W. Quak, Joop Neele, J.v.d. Velde (A.J.P.) en N.J.G. Jansen. Het co mité is twee keer bij elkaar geweest en heeft alle verenigingen aange schreven om zich van 12 t/m 27 ju ni op een of andere manier te kunnen presenteren. Op 13 maart 1487 stelde Anna van Bourgondië, Vrouwe van Ra- vestein, de voorwaarden vast voor het bedijken van het schorren- en slikkengebied waarin het eiland Sint Philipsland ligt. De bedijking werd kort daarna aangevat en ver moedelijk in hetzelfde jaar vol tooid. Het 500-jarig bestaan zal niet ongemerkt voorbij gaan. De feestelijkheden worden in twee we ken geconcentreerd en verder is het de bedoeling een boekje uit te ge ven over de geschiedenis van Sint Philipsland. bracht voorzitter M. van Damme naar voren. "We hebben hier lang naar toe geleefd en er is veel over gepraat, maar op deze speciale avond kunnen we toch extra aan dacht aan dit jubileum besteden. Hij schetste, hoe de MVK-periode heel moeilijk was. "Toen de ko ningin vijftig jaar werd, was er nog een krakkemikkig groepje van 12 a 13 man over, maar De Viet kreeg ze bij elkaar en 's avonds begon de oude vereniging harte, dat De Viet door zou gaan als leider van de tenorgroep. "Er is goed materiaal aanwezig en daarnaast is er een voortvarend bestuur. Je bent een geweldige verenigingsman, die de jongelui kansen geeft", aldus Van Os, die Euterpe liet weten, dat ze niet bang hoeven te zijn voor een dirigenten-wisseling. Daar was de jubilaris blij mee, De Viet werd in december 1935 lid van de in 1919 opgerichte muziekvereniging 'Met Vereende Krachten' (MVK) te St. Maar tensdijk. Er was niet altijd even veel belangstelling en toen er ook in Stavenisse en Scherpenis se moeilijkheden met de bezet ting kwamen, gaf de Viet de stoot voor een fusie. Per 1 ja nuari 1964 gingen de Eendracht uit Scherpenisse, Oefening Baart Kunst uit Stavenisse en MVK uit St. Maartensdijk samen tot de nieuwe muziekvereniging Euter pe. Die bestaat nu uit een fanfa re met 40 leden, een drumband met 16 deelnemers en 18 majo rettes. Versluijs wees erop, dat een mu ziekvereniging iets eigens is voor een plattelandskern. "Het is een samenbindend element, onont beerlijk voor presentaties op hoogtijdagen. Wat zou 500 jaar Smalstad geweest zijn zonder Euterpe?" De Viet voelde nooit wat voor een bestuursfunctie, maar met zijn grote ervaring was hij de ongeko zen adviseur van de muziekvereni ging en een vraagbaak voor de dirigent. Hij maakte zich extra verdienstelijk voor het uniformen fonds in de schiettent op de jaar lijkse braderie. "U was een voorbeeldig, actief lid, die een do minerende rol vervulde bij Euter pe. En dat allemaal naast uw werk als kantonnier bij provinciale wa terstaat: vanaf 1962 voor Tholen en Poortvliet en vanaf 1970 voor St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse totdat u per 31 decem ber 1982 in de VUT ging. Daarna hebt u zich nog eens extra ingezet voor de muziek: u hebt meer klank en kleur gebracht in St. Maartensdijk", aldus de loco burgemeester, die'de gouden mu zikant de eremedaille verbonden Beentje over in Scherpenisse, dit keer met een trio. Zaterdagmiddag von den er op de grote ijsbaan op het Pluimpotterrein wedstrijden schoonrijden plaats. Gouden muzikant Piet de Viet van Euterpe uit St. Maartensdijk wordt door loco-burgemeester Versluijs gefeliciteerd met zijn koninklijke onderscheiding. De protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland houden woens dag a.s. Biddag voor gewas en ar beid. Er zijn dan overal kerkdiensten, terwijl scholen, win kels, openbare gebouvven en kan toren gesloten zijn. Tuba-blazer De Viet is een voor beeld voor de vereniging. Geen re petitie sloeg hij over en als die een keer samenviel met een verjaardag, kwam hij nog tot de pauze. Hij leidde muzikanten op, organiseer de oud-papier-acties en adviseerde het bestuur met zijn rijke ervaring. "Een stuwende kracht", zei loco burgemeester Versluijs. Hij bracht naar voren, dat vijftig jaar actief muzikant zijn, zeldzaam voorkomt op Tholen. "Daarom wenst ook het gemeentebestuur van zijn waar dering te getuigen". aan de Orde van Oranje Nassau in brons opspeldde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1