'Geen eigentijdse ideëen, maar nuchtere, praktische conclusies' Rabobank Ouderavond O.L.S. Ter Tolne over hersenvliesontsteking Fiets en eer voor veehouder Toon Gaakeer Bent u thans vrijwillig verzekerd bij het ziekenfonds..? De Rabobank geeft u een deskundig advies. Commercie Omroep is een gevaar Het vergeten leger Donderdag 13 februari 1986 DE EENDRACHTBODE 9 Kandidaat-raadslid J. van der Jagt uit Tholen wil 'degelijke discussies' Dhr. J. van der Jagt (56) uit Tholen wil de uitdaging best aan om twee perioden van vier jaar raadslid te worden voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. "Maar je moet nuchter blijven: vorige keer hadden we een restzetel, zodat het voorbarig is om te zeggen, dat ik in maart gekozen wordt. Dat bepalen de kie zers, maar we hopen wel op handhaving van vijf zetels". Voorsprong Kerkewerk Vrouwenkiesrecht Vertrouwen Muziek heel belangrijk BALLET- EN DANSKLEDING Voorzichtig met Bijbelteksten Door de opheffing van het vrijwillig ziekenfonds kan het zijn dat u aangewezen bent op een particuliere ziektekostenverzekering. Een verzekering die u zelf moet sluiten. Dat is een belangrijke beslissing. Op welke aanbieding moet u ingaan en op welke niet? Laat u daarom bijtijds informeren door de Rabobank. geld en goede raad Onverklaarbaar Vier zieken Bereikbaarheid Groene Kruis Preventie Infectiebron Engels Koffieochtend "Vergeet mij niet' C. Slabbekoorn voor Vara Tholen: "De vercommercialisering van de omroep is een ge vaar voor de Geestelijke Volksgezondheid. Het is een hele bedenkelijke ontwikkeling, maar moeilijk te ke ren". Dat zei oud-hoofdbestuurder Cees Slabbecoorn van de Vara dinsdagavond voor een dertigtal be langstellenden van de afdeling Tholen. Consumentenmand Ook D.M. Giljam stopte met melkveehouderij De afdeling Tholen/St. Philipsland van het Zeeuws Rundvee Syndicaat (Z.R.S.) heeft dinsdagavond afscheid genomen van twee trouwe bestuurders: A.C. Gaa keer uit Stavenisse en D.M. Giljam uit Poortvliet, die respectievelijk 32 en 16'jaar de belangen van de veehouderij behartigden. Gaakeer, die 25 jaar penningmeester was, kreeg een fiets en werd benoemd tot erelid. Met plezier Weinig effect Kadavers Kalveren Van der Jagt stond al een keer ze vende, vier jaar geleden achtste en nu vijfde om als Tholenaar zijn stadsgenoot C.A. Rijnberg, die momenteel raadslid is, op te vol gen. "Ik heb zelf de boot nooit af gehouden om in de gemeenteraad te komen, maar toen destijds wet houder C. Boender overleed, was ik nog geen twee jaar lid van de SGP. Dat was een voorwaarde om raadslid te worden. Men vond toen, dat Rijnberg de honneurs moest waarnemen". Van der Jagt komt uit Scherpenis- se, woonde van 1956 tot 1960 in Poortvliet en verhuisde daarna naar Tholen, waar hij de tweede man is bij Provinciale Waterstaat, gezien zijn functie komt hij op heel Tholen en St. Philipsland en in St. Annaland werkte hij destijds een jaar aan de jachthaven, die Van der Jagt zelf ontwierp. Hij noemt zijn werkkring een pré voor het raadslidmaatschap. "Sociale con tacten zijn onmisbaar en bij pen del buiten het eiland kun je te weinig meeleven. Als je in de ge meente werkt, zul je de zaken ge makkelijker en beter kunnen beoordelen. Als provinciaal amb tenaar heb je supervisie op ge meente en waterschap en dat geeft je ook een bepaalde voorsprong. Zo heb ik op openbare werken al wel een visie". De wit uitgeslagen wegen na de strooibeurt, donder dagochtend na de lichte sneeuwval, komen ter sprake. "Dat is zonder meer slecht. Met name gescheurd asfalt lijdt er erg van. Er komt pe- kelwater in, het verkeer laat zijn krachten erop gelden en dan val len er gaten in het wegdek. Zout is funest voor auto's en voor we gen en met iets minder zout zou den we ook een goed effect kunnen hebben, "s Ochtends vroeg wordt de beslissing genomen om te strooien en men laat zich daarbij wel eens leiden door de buurman (rijkswaterstaat, provinciale wa terstaat Noord-Brabant). Op Tho len was er donderdag minder sneeuw gevallen, maar als er een buitje bijgekomen was, zat je goed. Andersom gebeurt 't ook wel eens". Van der Jagt was naast zijn tech nisch werk actief in de kerk en de gezondheidszorg. In 1976 werd hij diaken van de Gereformeerde Ge meente (Rehobothkerk Tholen) en in 1977 ouderling,waarmee hij vo rig jaar januari vrijwillig stopte. Van der Jagt bleef wel trouw kerk ganger. Daarnaast was hij vijf jaar bestuurslid van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust, wat statutair in 1984 ophield. Daardoor kwam er meer tijd beschikbaar. "De aan drang die op me uitgeoefend is om me nu serieus kandidaat te stellen voor de gemeenteraad, heb ik me laten welgevallen". Er kan een actieve inbreng van dhr. Van der jagt verwacht wor den. "Ik houd van een degelijke discussie en in 't algemeen heb ik vrij snel m'n mening klaar. Ik stel me niet afhankelijk op van wat een ander zegt. de eerste klap is een daalder waard. Het moet niet uit gesloten worden, dat ik met min derheidsstandpunten kom, maar je probeert intern tot een vergelijk te komen. Ik ga niet tekeer als een en fant terrible, ik ga geen solo spe len. Ik ben loyaal met de SGP-beginselen en de mensen. Het streven is, samen eén, maar over zakelijke dingen kun je verschil lend denken en als je dat kunt on derbouwen met feiten, kom ik daarvoor uit. Dat moeten natuur lijk geen kleinigheden zijn, maar je moet niet als een marionet van de partij in de gemeenteraad gaan zit ten en evenmin als een eenling". Zo heeft Van der Jagt een uit gesproken mening over combina tie van functies in de partij en kiesrecht, dat volgens het SGP- programma nog steeds verboden is. Het hoofdbestuur gaf er een dis cussienota over uit 'In haar waar de', maar de meerderheid van de SGP-kiesvereniging Tholen-stad (waarvan dhr. Van der Jagt voor zitter is) was tegen het toelaten van vrouwenkiesrecht. "Het is altijd al omstreden geweest in onze partij, 't is een gevoelige zaak, maar ik heb nu al een paar keer zitting ge had op een stembureau. Dan hoor je naast 'goedenmorgen' of 'goe- denmiddag' reacties als 'we hebben weer van ons recht gebruik ge maakt' en 'we hebben onze plicht weer gedaan'. Het valt me op, dat die laatste opmerking doorgaans te vinden is bij mensen uit onze par tij of zij die daar dichtbij staan. In de tijd van ds. Kersten waren er al vrouwen die hun stem uitbrachten en als de vrouwen op Tholen alle maal thuisbleven, zou de SGP- fractie halveren. Ik pleit niet voor het meegaan met eigentijdse ideëen, maar meer voor een nuch terder en reëeler conclusie van de praktijk, ter wille van de rust geeft men het eigen standpunt op. La ten we ter wille van de vrede maar toegeven, wordt er gezegd. Dingen die niet tót het wezenlijke behoren, moet je inderdaad niet doordrij ven, daar win je niets mee. Aan de andere kant moet je ook niet met bravour gaan zeggen, dat het vrou wenkiesrecht verboden is. Van meet af aan had men zo nuchter moeten zijn om orde op zaken te stellen. Je moet zoiets rustig onder ogen zien". Van der Jagt ziet het echter nimmer gebeuren, dat een vrouw in de Thoolse SGP- raadsfractie zitting zal hebben. De Thoolse raadskandidaat houdt van slagvaardig werken. "B en W zijn bij de uitvoering van raads besluiten gebonden aan het amb tenarenapparaat en aan wat van bovenaf (provincie en rijk) komt. Daar zit je aan vast. In vele geval len geven b en w de voorzet voor zaken die in de gemeenteraad ko men, al is de raad het hoofd van de gemeente, je moet ook vetrou- wen op je ambtenaren, maar als ambtenaar moet je ook je plek we ten. Hoe hoger je positie, hoe moeilijker dat echter gaat. Een po liticus kan ook wel eens teveel druk op de ambtenaren uitoefenen. Bij de Thoolse aansluiting op de Oesterdam bijvoorbeeld, zijn er ontzettend veel vragen gesteld en dan kun je in tijdnood komen". Van der Jagt is een technicus. Hij volgde bij M. Moerland te Oud- Vossemeer de cursus waterbouw kunde en kreeg ook lessen van C.J. de Regt, het toenmalige dienst- kringhoofd van Provinciale Wa terstaat. In 1954 deed hij met succes examen voor het diploma waterbouwkunde Zeeland en in 1972 diende Van der Jagt op de T.H. in Delft een scriptie in over de Oosterschelde. Na een gunstige beoordeling volgde zijn inschrij ving in het ingenieursregister, waardoor op de kandidatenlijst ook 'ing.' voor zijn naam staat. Muziek neemt een hele grote plaats in bij Van der Jagt. Daarop wij zen het grote orgel in de huiskamer (speciaal gebouwd en voorzien van o.a. een Bourbon 15 v) en verder is er een spinet en een piano. "Ik was 35, toen ik m'n eerste pijpor gel kocht. Aan de muziekschool in Bergen op Zoom volgde ik lessen, evenals m'n zoon en oudste doch ter. M'n jongste dochter ging naar de Zeeuwse muziekschool en stu deert nu aan het conservatorium. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Telefoon: 33666 Ing. J. van der Jagt uit Tholen Goed muziekonderwijs is heel be langrijk voor de geestelijke rijpheid en evenwichtigheid van de mens. Luther zei 't ook, dat er naast the ologie geen zaak van zo groot be lang was dan muziek. Muziek mag best goed aan z'n trekken komen in.de gemeente, maar het kost al gauw teveel. Men denkt te gauw voor wat, hoort wat. Baten zijn nauwelijks te noemen, men ziet er niets voor terug. Toch is muzie konderwijs voor de dorpsharmo nie best belangrijk. Blokfluitgroepjes zijn dikwijls van tijdelijke aard, maar het is de moeite waard. Voor sport wordt er ook een heleboel geld uitgegeven". Gelet op zijn leeftijd stemde Van der Jagt met enige aarzeling in met zijn kandidatuur. Hij hoopt naar de beginselen van Gereformeerde Staatkunde te handelen. "Dat be tekent het koningschap van God op alle levensterreinen erkennen, het nut van de naaste zoeken en van Gods heerschappij getuigen. We staan niet naar allerhande ver nieuwingen. Gereformeerde staat kunde betekent echter evenmin ouderwets zijn of doen, maar oude dingen en waarden opnieuw zeggen en betrachten. Het betekent ook niet, dat tegenwoordige zaken geen aandacht krijgen. Ze worden prak tisch benaderd naar het richtsnoer van Schrift en Belijdenis. Wij hul digen een theocratische visie op de staatkundige ordening. Gods wet heeft universele gelding. Ik hoop waar nodig te getuigen, maar je moet heel voorzichtig zijn met Bij belteksten in de gemeenteraad, de Heere geve wijsheid en kracht", al dus de nieuwe SGP-kandidaat Van der Jagt, die bij een gelijkblijvend zeteltal in de Thoolse gemeente raad komt. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Schoolarts C. van Meer was de deskundige die door de Ouderraad van de O.L.S. Ter Tolne was uit genodigd om tijdens de jaarlijkse ouderavond toelichting te geven op het veelbesproken onderwerp "hersenvliesontsteking". Zoals te verwachten was, was een groot aantal ouders in de gemeen schapsruimte van de school pre sent. Secretaris dhr. A. Schenkhuysen kon naast de ouders ook wethouder van Onderwijs dhr. J. Versluijs, welkom heetten. Men had gekozen voor een vrijblijvend begin. Leraar dhr. O. Huiskamp, toonde een aantal door hem ge maakte dia's van de kinderen tij dens het Sint Nicolaas- en Kerstfeest. Daarna was het woord aan dr.C. van Meer, die een zeer uitgebreide lezing hield over hersenvliesontste king of, zoals door hem genoemd, "Meningitis". Hij had zijn voor dracht (die voor een deel der aan wezigen toch teveel doorspekt was met de voor hem zo logische me dische terminologie) onderverdeeld in: 1de verspreiding van de ziek te. 2e. de manifestatie, 3e de kli nische mogelijkheden en 4e de preventie. Dr. van Meer vertelde dat vele mensen drager zijn van de menigo- coccus, de bacterie die dit ziekte beeld veroorzaakt. We zijn dus z.g. gastheren en de commensaal (de meningococ) verblijft in de neus- keelholte, zonder ooit last te geven. Door omstandigheden echter kan dit evenwicht verstoord worden. De drager raakt in slechte condi tie, of de bacterie wordt, door meestal onbekende oorzaak, aan vallender. Wel is uit vroeger jaren bekend, dat slechte hygiënische omstandigheden of een slechte li chamelijke conditie een negatieve rol speelden. Maar, zo vervolgde dr. van Meer, thans is ieders con ditie goed, de hygiënische omstan digheden, zoals ook in deze school, optimaal. Vooral de luchtcircula- tie is prima. Dit werd erbij gezegd omdat de verspreiding via drup peltjescontact gaat. Maar waarom nu juist in deze school in een tijdsbestek van on geveer een jaar 4 ziektegevallen voorkwamen, is onverklaarbaar. Er werd nog vefmeld dat ook in Vlissingen en in Terneuzen het af gelopen jaar zich een ziektegeval had voorgedaan. Ook de tekenen om het ziektebeeld vast te stellen, werden uitgelegd. Dit blijkt in veel gevallen bijzon der moeilijk voor de geraadpleeg de arts. Er is hoofdpijn, koorts, neusverkoudheid, maar wel is de patiënt vrij acuut ernstig ziek. De koorts loopt snel op, maar ver toont daarbij een langame pols. Dit in tegenstelling tot de snelle pols bij"normale" koorts. Dit laatste kan een vingerwijing zijn voor de diagnose. De daarop vol gende nekkramp, zoals dat vroeger wel voorkwam, is nu dankzij de snelle diagnose en de snelle behan deling uitgesloten. Er zijn natuur lijk nog uitzonderingen, het beeld verloopt dan snel, zonder hoofd pijn en zonder koorts, de patiënt belandt in een schemertoestand en er volgt nekstijfheid. Ook het ziek tebeeld zoals het optreedt bij ba- De wijkverpleegkundigen op Tho len en St. Philipsland zijn voor spoedgevallen, zowel overdag, 's avonds als 's nachts, alleen nog te bereiken via tel. 01666-2318. Het vroegere nummer in Goes is ver vallen. Als er niemand in het kantoor Scherpenisse (waar de hoofdwijk- verpleegkundige en de administra tie zetelt) aanwezig is, krijgt men een automatische telefoonbeant- woorder te horen. Men kan dan naam en telefoonnummer op de band inspreken en de dienstdoen de wijkverpleegkundige wordt door middel van een semafoon di rect gewaarschuwd. Het systeem blijkt al goed te werken, zo deelde waarnemend- hoofdwijkverpleegkundige J. Din- gemanse mee. by's en peuters werd uitgelegd. Kenmerkend voor de meningitis is het progressieve optreden: na b.v. 6 uur kan men meestal wel een juiste diagnoe stellen en dan kan meteen met een antibioticum wor den behandeld. Er werd iets verteld over de preven tie. Kinderen van de school weren, heeft geen zin. De korte behande ling met medicijnen, zoals nu met de medescholieren uit de groep ge beurde, is prima. Want, zo gaf de spreker als voorbeeld, al zou men een grote koepel over heel Tholen bouwen en iedereen volstoppen met antibiotica, dan nóg kan men niet voorkomen dat bij de eerstvol gende persoon die daarna de brug overkomt, niet opnieuw Meningo- coccen meekomen. En er was, zo benadrukte dr. van Meer nog maals, geen sprake van een epide mie. Er is immers een incubatietijd van 3 a 4 dagen en als het werke lijk een besmettelijke ziekte zou zijn, was binnen korte tijd de hele school en waren nog veel meer Tholenaren ziek geweest. Men kan ook (nog) niet vaccineren tegen Meningitis. Er zijn van deze ziek te drie z.g. stammen bekend, de A., B. en C. In Nederlnd is in te genstelling tot landen in Afrika de B.-stam bekend en tot op heden heeft men daartegen nog geen in enting kunnen ontwikkelen. Al met al is de beste behandelingsme thode: snel met de patiënt naar een ziekenhuis te gaan, waar men een goed en strijdbaar plan heeft klaar liggen. Aansluitend aan het verhaal over hersenvliesontstekin vertelde de schoolarts nog het een en ander over de ziekte geelzucht, die -zoals direkteur F.J. Kousemaker uitlegde- ook enkele keren op de school was geconstateerd. Na de pauze, waarbij in de "wan delgangen" druk werd gediscus sieerd, konden door de aanwezige ouders vragen aan dr. van Meer worden gesteld. Hierbij bleek dat men, ondanks de uitvoerige uitleg, toch nogal wat moeite had met het begrip besmet tingsgevaar. Er werden vragen gesteld over een eventuele aanwe zige infectiebron in de school, over de onrust die ontstaat na het sig naleren van een geval van hersen vliesontsteking. Op bepaalde momenten, zoals toen er werd gesproken over de verantwoorde lijkheden omtrent het informeren van de betrokken ouders, sprong huisarts E.N. Mellema de schoo larts bij. Hij had namelijk zijn handtekening gezet onder de brief die naar de ouders gegaan was. Tot zijn verwondering echter, had slechts een der ouders, ondanks het advies om de arts te bellen, gebruik gemaakt van de gelegenheid om nadere informatie te verkrijgen. Ook dr. Mellema vertelde nog eens aan de ouders exact, hoe het pro ces van de ziektegevallen verlopen was. Ook hij zei nog steeds in het duister te tasten naar het ontstaan van deze "explosie" van ziektege vallen. Slechts de toekomst zal ons leren, aldus de plaatselijke huis arts, of 1985 incidenteel geweest is, of dat er naar verloop van tijd op het eiland nog meer gevallen zul len voorkomen. Een der ouders vroeg of de wat vollere klassen ook een reden konden zijn, doch van uit de school werd deze opmerking meteen weerlegd omdat er eerder veel grotere groepen zijn geweest Dr. van Meer kreeg voor zijn spreekbeurt als dank een boeket bloemen aangeboden. Na dit medische onderwerp was het woord aan dhr. J. Flikweert, die iets vertelde over het vak En gels dat binnenkort op de basis school verplicht is. De methode van de Nederlandse Onderwijs Te levisie in samenwerking met Te- leac, zal wworden gevolgd, een zg. communicatieve methode. Dat wil zeggen, dat men in tegenstelling tot vroegere jaren veel vaardiger wordt in luisteren, spreken, lezen en schrijven. Het gebruik van de moe dertaal tijdens de lessen, is beperkt. In mei a.s. zal men al in groep 7 'en 8 met de Engelse lessen begin nen. Na deze overvloed van mede delingen en informatie, gingen de ouders al dan niet tevreden, huis waarts. De stichting "'Vergeet mij niet" or ganiseert woensdag a.s. een koffie ochtend in Meulvliet te Tholen.De dames Deurloo (CDA) en Snoep (PvdA) komen vertellen wat hen er toe heeft bewogen, om naast het huisvrouw en huismoeder zijn, hun stem te laten horen Ln de pelitiek. Zij zullen niet spreken over hun politieke voorkeur, maar waarom zij in de politiek zijn gegaan en de weg die zij als vrouwen hiervoor bewandeld hebben. De aanvang van de koffie-ochtend is 9.15 uur. In een schets van de omroepen in het verleden, het heden en de toe komst, wees hij op de belangrijk- h-eid van de informatieverstrekking. "Alle geestelijke stromingen waren in de omroepen vertegenwoordigd, maar vandaag zie je een ontwikke ling die ons fraaie systeem wijzigt. De versplintering maakt het moei lijk om goede programma's te ma ken en de principiële omroepen worden sterk de dupe. De jeugd leeft in een consumptiemaatschap pij en heeft weinig tijd om zich in te leven in maatschappelijke pro blemen, al heeft de Vara voor de arbeidersbeweging dan een ande re betekenis gekregen dat) vroeger". Slabbekoorn, tevens burgemeester van Brouwershaven, had geen goed woord over voor het pleidooi van het wetenschappelijk bureau van dcPvdA voor de invoering van een commercieel televisienet. "Dat is gewoon een schunnige zaak van een paar doctorandussen. De meesten beseffen niet, dat je nu 85 gulden als omroepbijdrage betaalt, maar met commercie t.v. wordt er 800 gulden in het consumptiepak ket doorberekend. Die reclame kosten moeten er immers uitkomen. Ik had liever gezien, dat men principiëler was geweest door de glitter in omroepland te tempe ren", zei Slabbekoorn. In zijn te rugblik stipte hij ook de rol van de kerk nog aan. Hij vond het jam mer dat niet veel eerder de sociale wetgeving ter hand was genomen in plaats van te volstaan met aal moezen. Slabbekoorn constateer de nu in de ontwikkelingslanden een stuk praktische naastenliefde en verantwoordelijkheidsbesef van de kerk. Voorzitter J. de Bres, die sinds een halfjaar voorzitter is van de Lan delijke Commissie Omroeppolitiek van de Vara en daardoor de discus sie rond de Mediawet van nabij volgt, begroette o.a. mevr. van Oe- veren en dhr. Jonker van het ge westelijk Vara-bestuur. Afdelingspenningmeester C. Quist werd aanbevolen om ook penning meester van het Vara-district Z.ee- land te worden. De avond in café Smerdiek werd verder gevuld met discussie, de ver koop van grammofoonplaten en boeken, de verloting van taarten, een fruit- en consumentenmand en het luisteren naar voorzitter - dichter Jan de Bres, die uit eigen werk voordroeg. Het aantal veehouders dunt uit. "We hebben hier bijna net zoveel gasten en oud-bestuursleden als le den", zei voorzitter J.J. van der Slikke in Tolrust te Poortvliet, waar 35 belangstellenden de alge mene vergadering bijwoonden. Gaakeer werd in 1954 bestuurslid van de toenmalige afdeling St. An naland, hij volgde secretaris penningmeester W.A. Boogaard op en werd in 1961 van de gecon centreerde fok- en controlevereni ging Tholen/St. Philipsland penningmeester. Hij had met heel veel monsternemers te maken en kreeg in de loop der jaren alle le den wel een keer op bezoek voor de kascontrole. Gaakeer was jaren lang jurylid van de kalveropfo- kwedstrijd bij de Thoolse dagen en daarnaast nog zestien jaar voetbal scheidsrechter. Vijftig jaar heeft hij met de hand gemolken, maar met de kerst verkocht Gaakeer zijn laatste twee koeien (vaarzen). Zijn boerderij in Stavenisse^was toen al overgenomen door nertsenfokker Walhout, maar de helft van de grond hield hij voor akkerbouw, met name bloemzaadteelt. Gaa keer, die inmiddels naar Bergen op Zoom is verhuisd, blijft zo toch nog bij de landbouw betrokken. Voorzitter van der Slikke bedank te hem voor de inzet en goede ver standhouding en Gaakeer was op zijn beurt blij met de fiets en het erelidmaatschap. Hij herinnerde aan de vele contacten en de samen werking met oud-secretaris G.A. de Hond. "Ik hoop nog het een en ander te beleven in de veehoude rij, zoals bij de Thoolse Dagen", aldus Gaakeer. Ook vice-voorzitter Giljam, die na zestien bestuursjaren afscheid nam, hoopte de fokveedag nog te blijven volgen. "Er is wel wat ver anderd, maar zonder vee zou het toch moeilijk voor me zijn". Hij maakte gebruik van de opkoopre geling in het kader van de super heffing en stopte met de melkveehouderij. Giljam blijft echter bezig met mestvee. De voorzitter dankte hem voor z'n rustig en weldoordacht optreden en bood hem een cadeaubon aan. J.C.A. Vissers uit Tholen en H.van Putte uit St. Annaland wer den hun opvolgers in het bestuur. A. Duijnhouwer uit Scherpenisse en J.P. v.d. Jagt uit St. Annaland werden als bestuurslid herkozen. In de Financiële Commissie werd C.W. Noom uit St. Maartensdijk opgevolgd door W.v.d. Male uit Poortvliet. Penningmeester Gaakeer meldde in zijn laatste jaarverslag een ba tig saldo van 615,40 op een be drag van 28 mille, waardoor het bezit kwam op 3913,18. Voorzitter van der Slikke meldde in zijn openingswoord, dat de su perheffing de Nederlandse melk veehouders in 1985/86 zo'n 140 miljoen gulden zal kosten tegen over 80 een jaar eerder. "Jammer genoeg heeft het weinig effect, want de boter- en vleesberg blijft groeien en de prijzen zijn laag. We zijn nog niet van de schrik van de superheffing bekomen, of er ko men nieuwe problemen met de mest. Hopelijk komt daarvoor een subsidieregeling", zei de voor zitter. Overigens kunnen de zuivelover- schotten niet zozeer aan de Thoolse veehouders worden toegeschreven, want dhr. J. Stroo van de Z.R.'S. klaagde bij herhaling over het ach terblijven van de Thoolse melkpro- duktie, al heeft Zeeland dan z'n -eerste plaats op de nationale rang lijst behouden. Stroo komt bij de produktielijsten teveel dezelfde na men tegen. De hoogste melkgift is 66.502 ltr. en slechts elf koeien ge ven meer dan 50.000 ltr. De totale opbrengst daalde, maar de gram men vet stegen op Tholen, wat dhr. Stroo een goede zaak vond. Secretaris L. Istha onderstreepte het slechte gemiddelde van de Thoolse melkproduktie met per centages. Hij bracht ook naar vo ren, dat er jaren waren met 12 a 13 dekstieren, maar nu is er maar 1 meer naast 2 weidestieren. Stroo zag daar met de aanwezig heid van K.I. -stieren geen proble men bij. Hij schreef de lage produktie meer toe aan het Thool se bedrijfstype. "Er zijn te weinig topveebedrijven omdat 't hier veel al gemengde bedrijven zijn. Dan komen de koeien wel eens op de tweede of derde plaats en dat gaat ten koste van de melkproduktie". De Thoolse veehouders bleken on tevreden over het ophalen van ka davers. Die moeten in Goes gebracht worden, terwijl in ande re Zeeuwse regio's de dode dieren worden opgehaald. Voorzitter van der Slikke vond dat met W. van Putte onbillijk en discriminerend. Dhr. Boers van de gezondheids dienst zei desgevraagd, dat de drie bestaande routes niet zomaar te wijzigen zijn omdat de dode die ren op tijd in Gouda onderzocht moeten worden. Hij vermoedde, dat er in mei/juni een aanpassing plaats zou kunnen vinden. Vice-voorzitter Giljam reikte de prijzen van de Thoolse Dagen uit, die door het bezoek van Prinses Margriet extra aandacht kregen. Hij vond de markt in St. Maartens dijk voor een keer wel leuk, maar de veehouders gaan liever naar het vertrouwde Pluimpot-terrein in Scherpenisse. Giljam hoopte weer op 92 koeien, maar voor het eerst sinds jaren zal het met de kalverop- fokwedstrijd niet lukken. Er zijn maar twee deelnemers. Ing. Teenstra uit Zundert sprak na de pauze nog over voederwinning en graslandvernieu wing 24 mei wordt in de kazerne te Os- sendrecht tijdens de reünie van oud-militairen van het derde Regi ment Infanterie, het eerste deel van het door D.F. Bentschap Knook (St. Maartensdijk) .geschreven boek "Het vergeten leger" gepre senteerd. Ook wordt op de reünie het vaandel getoond. Dit vaandel vermeldt vele wapenfeiten, onder andere de Zesdaagse oorlog, de slag. bij Waterloo en de strijd in het voormalige Nederlands-Indie. De reünie is alleen toegankelijk voor de oud-militairen van het derde Regiment Infanterie, die van sep tember 1947 tot 7 april 1950 op Zuid-Sumatra in actie waren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9