Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Rabobank S Subsidie patiënten verenigingen Aanzet voor ondeelbare Delta een groot succes Vermeer legt damwegen aan f Geld nodig voor een nieuwe auto? Donderdag 13 februari 1986 Psoriassisvereniging Anorexia Nervosa Gezondsheidszorg Z-Vlaanderen Epilepsie Vereniging Kind en ziekenhuis Federatie ouderverenigingen Besteding IN BEHOEF Sinds kort bestaat in Zeeland het kunstmagazine "mooie moeite". In het magazine wordt informatie gegeven over theater, muziek, dans, film, letteren, beeldende kunst en musea. Financiering Redactie COMMISSIES Welzijn Onderwijs Milieu Abonnement Weg Middelburg- West-Souburg Watersport Kraamkamer STEMMEN VAN LEZERS Over jachtopzieners, stropers, wildschade Wanneer u geld wilt lenen voor een nieuwe auto, het inrichten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijgt een gedegen advies en de rente is aantrekkelijk laag zodat u niet teveel betaalt. Maak daarom nu een afspraak met de adviseur van de Rabobank. geld en goede raad Tholen weer niet op t.v. De Eendrachtbode, de Thoolse Courant zit voortaan aan de Nieuwstraat i.p.v. aan de ring Sint- Annaland A B D IJ TEUWS Eind 1984 hebben provinciale staten besloten een onderzoek in te stellen naar de totstandko ming van een patiëntenplatform en de subsidieverzoeken van af zonderlijke patiëntenvereniging aan te houden tot daarover meer bekend was. Inmiddels is gebleken, dat de or ganisaties voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten hun be langen goed behartigd vinden in respectievelijk de Zeeuwse stich ting voor revalidatie en het pro vinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg. Nader onderzoek is nodig voor de vorming van een platform voor patiëntenverenigingen. Het dagelijks bestuur vindt, dat nu niet langer kan worden ge wacht met een beslissing over de afzonderlijke subsidie- voorstellen. De provincie heeft f 50.000,— te besteden. De Psoriassisvereniging Noord- Brabant en Zeeland heeft ge vraagd om ruim tien mille in het begrotingstekort van 1982/1983. Het Zeeuwse aan deel in het tekort bedraagt ech ter maar f 5.800, Van de 75.000 patiënten zijn er maar 550 bij de vereniging aangeslo ten. Gedeputeerde staten vin den, dat door uitbreiding van het ledental de inkomsten kunnen worden vergroot en stelt daarom voor geen subsidie te geven. De stichting Anorexia Nervosa heeft subsidie gevraagd maar daarbij geen bedrag genoemd. Ook hier vinden gs, dat door ver- groting van het ledenaantal de inkomsten kunnen worden ver groot. Bovendien gaat het om een landelijk werkende stichting en daarom komt het rijk eerder in aanmerking om subsidie te geven. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt krijgt de werkgroep Gezond heidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen ook geen provinciaal geld. Ge vraagd is om f 950, in het te kort op de uitgave van het rapport "klachtenonderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen". Met de provinciale raad voor de volksge zondheid vinden gs, dat in plaats van 240 exemplaren er 180 ge drukt hadden kunnen worden, waardoor er geen tekort was ontstaan. Verder wordt opge merkt, dat de werkgroep een re gionaal en niet een provinciaal belang dient. De belangengroep Epilepsie Ver eniging regio Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ruim twee dui zend gulden gevraagd ter dek king van het begrotingstekort. Opgemerkt wordt, dat de vere niging geen inkomsten uit contri butie heeft en dat het meer op de lijn van de gemeenten in de re gio ligt de vereniging te steunen. De landelijke vereniging Kind en ziekenhuis heeft subsidie ge vraagd voor begeleiding en voor lichting van de werkgroepen in Middelburg, Terneuzen en Yerse- ke. Vastgesteld is, dat de werk groepen niet in het subsidieverzoek zijn gekend en ook niet in de organisatie van trainingsbijeenkomsten. Ook hier luidt het advies geen subsidie te verlenen. De stichting Federatie van Ou dervereniging heeft om een sub sidie van bijna f 90.000,— gevraagd, uit te smeren over een aantal jaren en te besteden aan een provinciaal medewerker. De federatie bestaat uit oudervere nigingen van gehandicapte kin deren. De provinciale raad voor de volksgezondheid en het pro vinciaal overleg zwakzinnigen zorg hebben gs gunstig geadviseerd. Het college be grijpt, dat er behoefte bestaat aan een beroepskracht, maar vindt ook, dat in Zeeland al eer beroep kan worden gedaan op het provinciaal overleg zwakzin nigenzorg en het provinciaal op bouworgaan Stichting Zeiand. Gs vinden het niet zinvol daar een nieuwe organisatie bij te ma ken. Zij stellen daarom voor de subsidie niet te verlenen. Gedeputeerde staten willen de patiëntenverenigingen financieel steunen bij voorlichtingsactivitei ten en het werven van nieuwe le den. Als voorwaarden aan de bijdrage verbinden zij, dat de or ganisaties op provinciaal niveau werkzaam moeten zijn, dat de activiteiten van de organisatie gericht zijn op de bevordering van zelfstandigheid en mondig heid van de patiënten en dat de organisaties eigen inkomsten moeten hebben om in ieder ge val een deel van hun activiteiten te kunnen bekostigen. Voorrang wordt gegeven aan subsidies, waardoor activiteiten van meer dan een vereniging kunnen wor den uitgevoerd. De financiële bij drage moet worden gezien als een start-, project- of experimen teersubsidie. Bijdragen in salaris kosten worden niet gegeven. Provinciale staten beslissen over de financiering op 21 maart. Kunst in mooie moeite De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten behandelt op dins dag 1 8 februari, 10.40 uur, een bijstandszaak. Het bezwaar richt ,ziph tegen uitspraken van de ge meenten Axel en Terneuzen. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Mooie moeite verschijnt tienmaal per jaar en kost per jaar in abon nement dertig gulden. Losse nummers, die in de boekhandel te koop zijn, kosten vier gulden per stuk. Het kunstmagazine is een uitga ve van de stichting Kunstpromo tie Zeeland in Middelburg. Behalve informatie over op han den zijnde tentoonstellingen, op tredens, filmvertoningen en dergelijke wordt achtergrondin formatie gegeven in redactione le bijdragen. Daarbij moet worden gedacht aan de beschrij ving van de voorbereidingen voor een theaterproduktie, aan het oeuvre van schrijvers, com ponisten en beeldende kunste naars en aan interviews. Culturele organisaties en het be drijfsleven zullen worden bena derd in mooie moeite te adverteren. Het gaat om onge veer tien advertentiepagina's. Mooie moeite wordt gesteund door de Zeeuwse culturele raad, het theaterbureau Uit in Zeeland, de stichting Nieuwe Muziek Zee land, het filmtheater Meccanoïn Middelburg, het Zuidlandtheater in Terneuzen en het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Mid delburg. De stichting Kunstpromotie Zee land schrijft in een brief aan het provinciaal bestuur van Zeeland, dat die organisaties echter geen geld hebben om het magazine te financieren. Uit in Zeeland heeft zich bereid verklaard in de aan loopfase mee te betalen. De Uit- agenda van het theaterbureau is namelijk vervallen met het ver schijnen van mooie moeite. Aan de provincie is gevraagd zich over twee jaar garant te stel len tot een bedrag van f 25.000, te verdelen over vijftien mille voor 1985 en tien mille over 1 986. De Zeeuwse culturele raad heeft het dagelijks bestuur van de pro vincie geadviseerd de garantie subsidie te verlenen. De sectie algemene zaken van de raad schrijft, dat mooie moeite "een goede dienstverlening aan het in kunst geïnteresseerde publiek is en alleen maar kan bijdragen aan het beter functioneren van de ve le organisaties op kunstgebied - groot en klein - in Zeeland". Gedeputeerde Staten zijn het daarmee eens. Zij stellen provin ciale staten voor voor 1985 en 1986 een garantiesubsidie van f 25.000,— te verlenen. De redactie van mooie moeite bestaat uit twee deeltijd redacteuren. Zij worden bij gestaan door een adviesraad met vertegenwoordigers van Uit in Zeeland, de Culturele raad Vlis- singen, het Zuidlandtheater in Terneuzen, de stichting Nieuwe Muziek, het Zeeuws dansover- leg, filmtheater Meccano, de af deling letteren van het Zeeuws Kunstenaarscentrum, de Zeeuw se culturele raad en de federatie van Zeeuwse musea en oudheid kamers. De redactie is gevestigd aan de Molendijk 46, 4339 AD Nieuw- Maandag 1 7 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommissie voor welzijn. Er zal gesproken worden over de jaarverslagen 1984 van.de PBC, Technische Bibliotheek, de Centrale Muziek bibliotheek alsmede aangesloten bibliotheken. Verder komen aan de orde het beleid en de knelpunten van de Zeeuwse Bibliotheek 1986-1990 en een aantal sta- tenvoorstellen; subsidie aan de Stichting Kunstpromotie Zee land, en een onderzoek naar de mogelijkheden van een provinci aal patiëntenplatform en subsi diëring patiëntenorganisaties. De afdeling voortgezet onderwijs van de Provinciale Onderwijs raad komt op woensdag 19 fe bruari, 14.00 uur, in vergadering bijeen. Agendapunten zijn: sa menstelling afdeling voortgezet onderwijs, regeling spreekrecht bij bespreking advies plan van scholen, begeleiding in het voort gezet onderwijs en school en beroepskeuzewerk. Op vrijdag 21 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommis sie voor milieuhygiëne. Aan de orde komen de begrotingsproce dure en het ontwerp Ie partiële herziening Streekplan Midden- en Sint-Joosland, telefoon 01182 2741 of 01180-26043. Zoals gemeld, kost een abonne ment per jaar dertig gulden. Daarvoor worden tien nummers van mooie moeite gemaakt. Het adres van de abonnementenad ministratie is: postbus 303, 4330 AH Middelburg, telefoon 01180-13894. Provinciale staten beslissen over de garantie-subsidie, die wordt gedekt uit het welzijnsfonds van de provincie, op 21 maart. Zeeland voor de vestiging van nieuwe kerncentrales. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissies welzijn en milieu hygiëne bieden spreekrecht voor het publiek. In 1980 is de rijbaan op de weg tussen Middelburg en West- Souburg verdubbeld. Nu is de tijd gekomen om de toplaag op de weg aan te brengen. Met dat werk wordt altijd ge wacht tot de weg zich heeft ge zet, wat onder meer wordt bevorderd door het verkeer dat er overheen rijdt. Tot het werk horen: uitvullen van zettingsverschil- len en het opnieuw stellen van het dwarsprofiel; aanbrengen van een deklaag; aanbrengen van wegmarke ringen; aanvullen en inzaaien van bermen, herbestraten van parkeerstroken. Het is de bedoeling in het voor jaar, nadat er geen kans meer is op vorst, met de werkzaamhe den te beginnen. De kosten van het aanbrengen van de toplaag zijn begroot op f 1,95 miljoen. Er is nog f 85.000, -r- over van het krediet voor de verdubbeling van de rijstroken, zodat nu aan provin ciale staten een krediet van f 1.865.000,— wordt ge vraagd. De rijbaanverdubbeling kostte destijds f 10,6 miljoen, waarvan drie ton voor rekening kwam van de gemeente Mid delburg. Provinciale staten beslissen over het krediet op 21 maart. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 VERVOLG VAN PAG. 1 rij, het Dejta Instituut voor Hydro- biologisch Onderzoek, Rijkswaterstaat, de ANWB, pro vinciaal bestuur van Zeeland (ge deputeerde mr. J.P. Boersma) en Natuur en Milieu. Daarna was er een forum, waarin o.a. Zevibel- voorzitter Van den Bos zitting had. Boissevain concludeert, dat de re sultaten van hetrijk moeten ko men. "Die moet het voortouw nemen". hebben. Als er direct maatregelen genomen worden, valt er geen grond in het water", aldus drs. Boissevain. Wat Tholen en St. Philipsland be treft, noemt de voorzitter van het Delta-overleg 't gelukkig, dat alle grootscheepse recreatie-plannen in de ijskast zijn gezet. Hij gelooft ook nog niet erg in de beperkte uit breidingsplannen voor de jachtha vens. "Ik ben nu zeventien jaar actief watersporter in St. Annaland en wat me opvalt, is het geweldige verloop. Ik ken niemand meer. De ANWB constateert ook, dat de watersport terugloopt. Nieuw bloed blijft uit. Er zijn overal lig plaatsen. In St. Annaland moet men ook niet teveel boten toelaten, want nu kan men soms al niet meer draaien. De gemeente moet kiezen tussen beroeps- of pleziervaart bij de afweging van eventuele uit breiding". Een jachthaven biij Gorishoek ziet Boissevain helemaal niet zitten. "Dat is technisch niet te doen. In het verleden is daar ook nooit een haven geweest door de veel te ster ke stroom, het diepe water en het ontbreken van een achterland". Wat de visserij betreft, is de Thool- se natuurbeschermer benieuwd naar de toekomst van de mossel cultuur in de wateren rond Tholen en St. Philipsland. "Blijft de kraamkamer van de Oosterschel- de in onze hoek na het gereedko men van de stormvloedkering en raakt de Oosterschelde niet onder voed? Hoe verhouden natuur en visserij zich door de recreatie plannen?" De voorzitter van het Delta-overleg zegt met dit sympo sium de kat de bel te hebben aan gebonden. "Maar de kous is niet af, we gaan verder na dit eerste, grootschalige optreden naar bui ten. Met de oeverbescherming in het Haringvliet hebben we al suc ces gehad en daarvan kan men bij de Krammer/Volkerak ook profijt Met lovende woorden, geschenken en een onderscheiding is jachtop ziener De Wit te Poortvlie' gehul digd door de familie Van Doorn. Dat ter gelegenheid van eei zilve ren dienstbetrekking. Hem willen wij alsnog feliciteren met dat feit. Op de receptie waren veel jagers, collega's en jachtopzieners, rijkspolitie, enz. Ook zijn vrouw werd in de hulde betrokken, daar ook zij een belangrijk aandeel had in het werk, zij het dan als thuis- front. Het is inderdaad juist, dat De Wit zich volledig heeft ingezet voor de jacht en toezicht op stro pen, enz. In het verslag lees ik zo dat hij de taak destijds heeft over genomen van Speyer, de vorige Poortvlietse jachtopziener. De volksmond hield het er vroeger op, dat men een stroper moest zijn ge weest, wilde men een goede jach topziener zijn of worden. Ik geloof dat De Wit de knepen van het vak wel kende, daar hij aan Speyer een goede leermeester had. In dit ver band nog wat herinneringen aan wijlen Speijer. Hij was in alles een goed jachtopziener en voor ieder bovendien vriendelijk en behulp zaam. Zijn standpunt was, dat hij eerst de stroper vast moest hebben, wilde hij een bekeuring geven. Hij liep vaak met Marien Uyl in het veld in de "jonge hoek". Toen zei Uyl tegen Speyer: "Als u er nu bij was, dat ik een haas dood sloeg met de stok en u zag dat niet, zou u mij dan bekeuren". Speyer ant woordde: "Absoluut niet, want een overtreding moet wettelijk en overtuigend bewezen kunnen wor den. "Uyl zei daarop: "Kom dan even mee terug, want Uyl liep lang zaam langs de slootkant en daar lag een haas aan de kant in de berm. Onder het praten had Uyl de haas zien liggen en die een klap ge geven met zijn stok. Speyer stond mogelijk wat vreemd te kijken, maar liet daarvan niets merken. Uyl kreeg geen bekeuring. Dat is slechts een enkele herinnering, maar zo zijn veel van dit soort din gen gebeurd. Inderdaad was het immers zo, hetgeen ook De Wit heeft opgemerkt, dat er vroeger mensen in onze streek stroopten, merendeels uit armoe, soms ook wel omdat ze een haasje zo lekker vonden. Nu komen stropers veel al uit de Brabantse contreien. Een herinnering is ook, dat Speyer op zijn fiets naar de "Alfas" was ge reden. Hij had een schot gehoord in de omgeving Langeweg en reed er vlug naar toe, maar er viel niets meer te ontdekken. Op hetzelfde moment hoorde hij in de Alfas weer een schot, daar was weer een andere stroper doende. Er was een knaap die aan mede-inwoners het sein gaf, waar Speyer zich ophield en daar maakte men dan gebruik van om elders zijn slag te slaan. Het is immers precies zoals de heer Scherpenisse uit Sint Maartensdijk in dat leuke verslag opmerkte: het zit in 't bloed en dat krijgt men er nooit uit. Met een schot schoot Scherpenisse 2 hazen neer, het zal hem geen twee keer zijn gelukt. Ik heb een vriend in Zoetermeer dat ook -een stroper is. Die ging met een maat en een verslaggever op een avond bij guur weer stropen. Zij moesten door een vaart baden, waarbij het hoofd maar goed en wel boven water stak, dus ook ge weer en lichtbak op het hoofd ver voerd moesten worden. De verslaggever wist niet dat het zo'n hard bestaan was. Ze zijn tenslot te met acht hazen op de foto ge gaan en die is met een verslag van een stropersnacht in de krant ge komen. Ik heb destijds De Wit die foto nog laten zien. Behalve dit goede over jachtopzieners en het avontuurlijke van stropen nog iets anders rond dat wild. Daarbij wil ik voorop stellen dat ik De Wit toe wens, dat hij nog vele jaren in dienst in de Poortvlietse polder mag vertoeven, zoals ik eveneens de familie Van Doorn een goede jacht wil toewensen, maar zeker is ook, dat er negatieve kanten aan zitten, waarmee met name de klei ne agrarische ondernemer kan tobben. De schade namelijk door hazen, konijnen, fasanten, patrij zen en woudduiven aan het tuin- bouwgewas. Het jonge groen smaakt hen uitstekend en fasanten en patrijzen pikken de ontkiemen de bonen uit, zodra ze boven de grond komen. Daarbij leveren de uitwerpselen ook weinig plezier op, want mede daardoor komen de brandnetels op alsof ze gezaaid zijn. Extra wieden. Ondergeteken de had afgelopen jaar bonen ge zaaid voor de pluk en ook anderen, maar niemand heeft kunnen pluk ken. Alles was opgegeten of ver nield. Nu mag er dan een Faunabeheer zijn, maar daar komt niet zo veel van terecht, omdat het vooral de kleine perceeltjes zijn van de kleinere boer, die de scha de lijden. Hoogstens met als ver goeding daarvoor nu en dan een fasant of haasje. Het is nooit een voudig de gulden middenweg te vinden. Met dank aan de redactie voor de beschikbaar gestelde ruimte S.W. Quist Noordstraat 32, Poortvliet r r Ook deze keer was het buiten de schuld van de E.B., dat na het be richt over het optreden van het Thools klarinetkwartet deze uit voering vrijdagavond tijdens de uitzending van de Ombudsman niet op het scherm kwam. Het bleek namelijk, dat de VARA er de gewoonte van maakt, dat eerst de "artiesten" een uitzending meema ken en dan de volgende keer pas muzikaal te horen zijn. Dat is vol gens dhr. Leyendekker van de VA RA logisch, anders kunnen de mensen hun eigen optreden niet zien. (Misschien dat ze bij de VA RA niet weten, dat er in Tholen Eind deze maand begint Vermeer met fase I van de weg over de Philips- dam. Dit omvat het maken van een weggedeelte tussen de Rijksweg en de zeedijk van de Prins Hendrikpolder op St. Philipsland, aanleg van de hoofdrijbaan op de Philipsdam tot aan de Krammersluizen en het maken van een parallelweg (fietspad) langs de hele weg. Provinciale Sta ten stelden hiervoor in november 6,3 miljoen gulden beschikbaar. Vermeer Grond en Wegen b.v. uit Hoofddorp gaat voor 2.889.000 gulden (exclusief b.t.w.) fase I van de weg over de Philipsdam uitvoe- ook al video is...) Enfin, de volgen de keer dus, bij de Ombudsman: het Thoolse klarinetkwartet, maar de Thoolse bezoekers hadden vrij dag wel een gezellig uitstapje. ren. Dit omvat de aanleg van een steenfundering en asfaltlaag over het gedeelte van de Rijksweg Sint Philipsland tot aan de Kram mersluizen, aanleg van een paral lelweg en aanpassing van de aansluiting op de Rijksweg. Voor dit werk van Provinciale Wa terstaat schreven 19 bedrijven in. De hoogste inschrijver was Eeblok Rotterdam b.v. uit Nieuwerkerk a.d. IJssel met 3.874.000 gulden. Ook de eerste fase van de weg over de Oesterdam zal door Vermeer worden uitgevoerd. Van 23 in schrijvers was dit bedrijf met 2.835.000 gulden (excl. b.t.w.) op nieuw de laagste. Hoogste inschrij ver voor een bedrag van 4.196.000 gulden was Hollebeek en Vens uit Zaandam. Dit werk omvat even eens de aanleg van een steenfunde ring en asfaltlaag met parallelweg en aansluiting op de oude Rijksweg door Zuid-Beveland. Eind van de maand zal met de werkaamheden worden begonnen,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 7