THOLEN DER WIJS informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD DONDERDAG 20 FEBRUARI: VOORLICHTINGSAVOND WITLOF- EN CHAMPIGNONTEELT BLUSWATERWINPLAATSEN IN HET BUITENGEBIED WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 13 februari 1986 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B W medewerk(st)er Stemmen op een ander stembureau bij de verkiezing voor de Gemeenteraad op woensdag, 19 maart 1986. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 Maandag 17 februari a.s. komt de Thoolse gemeenteraad 's avonds om half acht voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: - Aanvullende subsidie R.E.C. "de Bevelanden-Tholen"; Het bestuur van het Regionaal Educatief Centrum "de Bevelanden-Tholen" heeft een aanvullende subsidie gevraagd in de kosten van de herbezetting van arbeidsplaatsen als gevolg van de arbeidstijdverkorting. Burgemeester en wethouders stellen voor een volledige herbe zetting van de part-time medewerkers in het uitvoerende werk toe te staan. Deze part-time medewerkers houden zich bezig met ondersteuning en vormings- en ontwikkelingswerk, de kunstzinnige vorming en het vaste deel van de amateuristische kunstbeoefening. Het niet herbezetten van de vrijgekomen arbeidstijd zou een ver korting van lestijden of een terugbrenging van de kursusduur met zich meebrengen. Het college vindt dat een te grote ingreep in de uitvoerende aktiviteiten van het R.E.C. De totale kosten van herbezetting bedraagt 717.496,—, waar van 73.145,51 voor rekening van de gemeente Tholen komt. - Uitbreiding computersysteem; Uit een onderzoek is gebleken dat momenteel niet op voldoende schijfruimte op het computersysteem kan worden gerekend. Bij uitbreiding op dit moment zijn ook de in de naaste toekomst ge plande uitbreidingen m.b.t. de postregistratie en de administra tie in het kader van de Wet op de Bejaardenoorden van voldoende capaciteit verzekerd. Voorgesteld wordt tot uitbreiding van het computersysteem met een schijf over te gaan, waarvoor een bedrag benodigd is van 746.500,-. - Vergoeding kosten aan bestuur Rehoboth-basisschool te Stave- nisse voor aanschaf methode Engels; Het vak Engels zal met ingang van 1 augustus 1986 verplicht op de basisscholen worden ingevoerd. Zo ook op de Rehoboth- basisschool in Stavenisse. Het bestuur vraagt financiële medewerking voor de aanschaf van een methode Engels. Volgens burgemeester en wethouders worden de normale'eisen aan het geven van basisonderwijs niet overschreden. De raad wordt dan ook voorgesteld de aanschaf kosten te vergoeden. Het Markiezaats kamerkoor treedt op zaterdag 1 5 februari op in het dorpshuis "De Stove" te Sta venisse. Opheffing gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint-Philipsland en Oostelijk Zuid-Beveland; Aan de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst wordt door een 13-tal gemeenten deelgenomen. Zes van deze ge meenten besloten toe te treden tot de zogenaamde Distriktskge- zondheidsdienst (D.G.D.) die onder meer als taak op zich heeft genomen de jeugdgezondheidszorg. Deze zes gemeenten wil den dan ook uit de gemeenschappelijke regeling treden. In de uittredingsbepalingen van de schoolartsendienst is echter opge nomen dat nog gedurende een periode van 5 jaar na uittreding betaald moet worden. Door deze dubbele financiële verplichting (betalen aan D.G.D. en schoolartsendienst) ontstonden proble men. Daarvoor is een oplossing gezocht. Thans bestaat de mo gelijkheid voor niet aan de D.G.D. deelnemende gemeenten te kiezen voor pakketafname van het pakket jeugdgezondheids zorg van de D.G.D. De schoolartsendienst kan daardoor in de D.G.D. worden opgenomen. Dit houdt onder meer in dat de hui dige rijkssubsidie die thans aan de schoolartsendienst wordt verstrekt overgeheveld wordt naar de D.G.D., terwijl de gemeen telijke subsidies ook aan de D.G.D. worden verstrekt. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor in te stemmen met de opheffing van de gemeenschappelijke rege ling Schoolartsendienst Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint- Philipsland en Oostelijk Zuid-Beveland. Subsidie 1984 Stichting gemeenschappelijke openbare biblio theek Tholen; Het bestuur van de Stichting gemeenschappelijke openbare bi bliotheek Tholen heeft de exploitatierekening 1984 ter goedkeu ring aan de raad ingediend. De rekening kent een gemeentelijke bijdrage van 7 292.003,35. Tegenover deze subsidie staat een rijksbijdrage van 7 31.588,85, zodat een netto gemeentelijke bij drage resteert van 7 260.414,50. De gemeentebegroting 1984 hield rekening met een gemeente lijke bijdrage van 7 309.285,— en een rijksbijdrage van 7 30.700,—. Derhalve met een gemeentelijke subsidie van 7 278.585,-. Gekonkludeerd kan worden dat de werkelijke subsidie ruim schoots binnen de raming van dat jaar gebleven is, hetgeen voornamelijk veroorzaakt is door lagere uitgaven enerzijds en hogere inkomsten anderzijds. De raad wordt gevraagd de reke ning 1984 van de Stichting goed te keuren. Verkoop van industriegrond aan aardappelhandel Van Houdt B.V. te Sint-Maartensdijk; Sinds kort is Van Houdt B.V. gevestigd op het industrieterrein te Sint-Maartensdijk. De direktie van het bedrijf wenst eventuele uitbreiding in de toekomst veilig te stellen en wenst een aanvul lende strook grond van 1080 m2 naast haar eigendom aan te kopen. De raad wordt gevraagd met deze verkoop in te stemmen. Uitgifte grond in erfpacht aan de "Coöperatieve Weegbrugvere niging Landbouwbelang G.A." te Sint-Maartensdijk; Op 2 februari 1970 is de raad van de voormalige gemeente Sint- Maartensdijk een perceeltje grond aan de Haven te Sint- Maartensdijk in erfpacht uitgegeven aan de Weegbrugvereni ging. Dit recht is telkens na 5 jaar verlengd door de gemeente raad van Tholen, in laatste termijn tot 1 april 1986. Alhoewel de aanwezigheid van de weegbrug niet in overeenstemming is met het geldende bestemmingsplan "Kom" Sint-Maartensdijk stel len burgemeester en wethouders de raad op verzoek van de ver eniging voor het erfpachtsrecht opnieuw voor 5 jaar te verlengen. Uitgangspunt daarbij is dat de canon (het verschul digde bedrag voor het gebruik van de 39 m2 grond) wordt be paald op 7 750,— Aankoop grond Maartensdijk; Aanvang: 20.00 uur. Op 1 5 oktober 1 964 richtte Elsa Hernédy-van Bueren in Bergen op Zoom het Madrigaalkoor op. Dit koor bestond uit leerlingen solo zang van de Gemeentelijke Muziek- en Balletschool, waaraan Elsa Hernady als docente voor piano en solozang verbonden was. In zeer korte tijd maakte zij van dit ensemble een gekwalificeerd ka merkoor, dat zich door talrijke concerten en radiouitzendingen een stevige reputatie verwierf. Zo werd het koor nog onlangs op grond van zijn prestaties tijdens de auditie en de daaropvolgende work shop, georganiseerd door de NOS en het Buma-fonds, uitgeno digd, om deel te nemen aan het slotconcert in het Concertgebouw in Amsterdam. Het koor trad toen echter reeds enige jaren op onder de naam Mar kiezaats Kamerkoor. Want toen Elsa Hernady in september 1979 als docente aan bovengenoemde muziekschool werd gepensio neerd, werd het Madrigaalkoor een zelfstandige vereniging en heette voortaan Markiezaats Kamerkoor. Nog steeds zijn bijna alle leden van het koor leerlingen van haar, waardoor een zeer homoge ne klank ontstaat en waardoor eventuele solopartijen door de koor leden zelf kunnen worden uitgevoerd. Het repertoire van het Markiezaats Kamerkoor is zeer uitgebreid. Het omvat werken uit o.a. Renaissance, Barok en Romantiek, maar ook voor moderne a-capella-werken van b.v. Britten, Bartók, Man neke of Messiaen heeft het koor een grote voorliefde. De entree is 7 5, voor volwassenen en 7 2,50 voor jeugd tot en met 1 2 jaar. De organisatie van deze aktiviteit is in handen van de beheerskom- missie van het dorpshuis in Stavenisse. van de Dienst der Domeinen te Sint- De grondvoorraad op het industrieterrein te Sint-Maartensdijk is de afgelopen jaren sterk teruggelopen. In de voorbije 2 jaar werd meer dan 20.000 m2 industriegrond verkocht, terwijl op korte termijn naar verwachting nog gronduitgiften zullen volgen. Om die reden is het gewenst om tot uitbreiding van het in dustrieterrein over te gaan. Met de Dienst der Domeinen is on derhandeld over de aankoop van ruim 1 hectare aanpalende grond die pachtvrij kan worden verworven. Met name dat laat ste gegeven is financieel-economisch aantrekkelijk omdat het lage grondkostenniveau van het industrieterrein te Sint- Maartensdijk - 7 27,50 - in stand kan worden gehouden. De raad wordt voorgesteld tot aankoop over te gaan. Verkoop grond te Stavenisse; Het na de sloop van het oude dorpshuis aan de Poststraat te Stavenisse beschikbaar gekomen perceel grond is ingevolge het bestemmingsplan "Kom" Stavenisse bestemd voor vrijstaande woningbouw. De heer F.W. Keur uit Stavenisse heeft te kennen gegeven op dit perceel ter grootte van 440 m2 een woning te bouwen. De raad wordt voorgesteld tot grondverkoop over te gaan tegen een bedrag van 7 103,65, excl. O.B. Verkoop van industriegrond op het industrieterrein te Sint- Maartensdijk aan de heer J. van Haaften; De heer J. van Haaften te Sint-Maartensdijk heeft een rijschool en taxi-onderneming. Sinds kort is aan zijn bedrijf een nieuwe poot toegevoegd, te weten een begrafenisonderneming met rouwcentrum. Betrokkene wil alle aktiviteiten onder een dak brengen en wenst daarom op het industrieterrein te Sint- Maartensdijk een bedrijfsruimte te bouwen. De raad wordt voor gesteld aan de heer Van Haaften 3255 m2 grond te verkopen. Vaststelling exploitatiesom jachthaven Tholen; Met het bestuur van de watersportvereniging "De Kogge" te Tholen is overleg gevoerd over de vaststelling van de exploitatie som 1986 voor de Thoolse Jachthaven. Voorgesteld wordt de exploitatiesom vast te stellen op 7 111.000,— In de rubriek Tholenderwijs en via de regionale pers is het voorne men aangekondigd om bij voldoende belangstelling voorlichtingsa vonden te organiseren over het starten van een eigen bedrijf. Daarbij werd met name gedoeld op voorlichting over commerciële viskweek (meerval), champignonkweek en witlofkweek. Met veel sukses werd vorige week dinsdag de voorlichtingsavond over de commerciële viskweek gehouden. Voor donderdag 20 fe bruari a.s. staat de voorlichtingsavond voor witlof- en champignon teelt gepland. Plaats van handeling is het gemeentehuis te Sint-tëlaartensdijk, aanvang 19.30 uur. Op deze avond zijn niet al leen diegenen die zich daarvoor inmiddels hebben aangemeld, maar ook zij die nu eerst belangstelling hebben voor deze teelten. Het programma voor donderdag 20 februari luidt als volgt: 19.30 uur: -korte inleiding door loco-burgemeester en tevens wethouder Eco nomische Zaken de heer J. Versluijs; 19.35 uur: -inleiding over witlofteelt door mevr. P. Keijzer, witlofkweek- consulente voor Zeeland; 20.00 uur: inleiding door ir. J. Kramer, inzake champignonteelt. De voorlichting zal worden verlucht met diabeelden. Na een kleine pauze zal vervolgens gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen. Strenge vorst tijdens de voorjaarsvakantie is fijn voor de jeugd, om dat dit de nodige ijspret oplevert. Bij het ontstaan van brand in het buitengebied kan strenge vorst grote problemen veroorzaken, door dat het in de sloten en plassen aanwezige bluswater niet bereikbaar is. De brandweerkorpsen op Tholen doen daarom een dringend be roep op de bewoners van woningen en boerderijen op die plaatsen in het buitengebied waar geen brandkraan aanwezig is, om door het hakken en openhouden van wakken in het ijs de bereikbaarheid van bluswater zeker te stellen. Hopelijk behoeft er geen gebruik van te worden gemaakt, maar indien dit wel noodzakelijk zou zijn kan het voor de redding van have en goed van enorm belang zijn. Wij hopen op uw medewerking te mogen rekenen. De centraal kommandant ing. LT. Steenpoorte De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 17 februari 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco burgemeester J. Versluijs en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. GEMEENTE THOLEN Ter gemeente-sekretarie kan geplaatst worden een voor het verrichten van administratieve werkzaamheden Aanstelling op basis van een arbeidsovereenkomst voor de duur van 6 maanden voor 4 dagen per week. Functie-eisen: Het bezit van het diploma havo. Bereidheid tot het volgen van verdere studie. Rang en salaris: De functierang is bepaald op schrijver-A Salaris aanlooprang min. 7 1680,84, max.: 7 1967,16 bru to per maand. Salaris functierang min. 7 1718,74, max.: 7 2161,68 bru to per maand. Beneden de leeftijd van 21 jaar wordt jeugdaftrek toegepast. Nadere inlichtingen omtrent de inhoud van de functie wor den desgewenst verstrekt door het hoofd van de afdeling Al gemeen Bestuur en Welzijn, de heer A.G. van de Sande, tel: 01666-2955, tst. 216. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders, van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. De burgemeester van Tholen maakt bekend dat de volgende regeling geldt om te mogen stemmen in een ander willekeu rig stembureau (mits gelegen in de gemeente Tholen), dan waarvoor men is opgeroepen. Aanvragen moeten worden gericht aan de burgemeester van de gemeente waar men op 4 februari 1986 in het kie- zersregister is opgenomen. Schriftelijk. Tot uiterlijk 5 maart 1986 kunt u een verzoek in dienen door middel van een aanvraagformulier dat kosteloos op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en op de PTT- kantoren in de andere woonkernen van de gemeente (dus behalve «Sint-Maartensdijk) verkrijgbaar is. Indien u uw oproepingskaart al hebt ontvangen, moet u die met het aan vraagformulier inleveren op het gemeentehuis of op de PTT- kantoren. Mondeling. Als u uw oproepingskaart hebt ontvangen kunt u nog tot uiterlijk 14 maart 1986 persoonlijk op het gemeen tehuis een verzoek indienen. U moet dan een aanvraagfor mulier op het gemeentehuis invullen en uw oproepingskaart meenemen. Wat verder. Na ontvangst van het verzoek vult de burgemeester de ach terzijde van de oproepingskaart in. Als dit gebeurd is, geldt de kaart voortaan als "kiezerslegitimatiekaart", waarmee u op elk willekeurig stembureau in de gemeente Tholen, dus ook op het eigen stembureau, waarvoor u bent opgeroepen, uw stem kunt uitbrengen. Het laatste zal voorkomen wan neer u van de bevoegdheid om op een ander bureau te stem men geen gebruik maakt omdat bijvoorbeeld het verblijf in een andere woonkern op de verkiezingsdag niet doorgaat. De regeling is ook van belang voor invaliden in een rolstoel die persoonlijk hun stem willen uitbrengen. Weliswaar is op elk bureau een onderlegger aanwezig waarop men, zittend in de eigen rolstoel, het stembiljet kan invullen, maar niet elk bureau is voor hen even gemakkelijk toegankelijk. De 3 be jaardentehuizen en de dorpshuizen te Sint-Annaland, Oud- Vossemeer en Stavenisse alsmede de vergaderruimte bij de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Tholen beschikken wél over een aangepaste toegang. Wie niet voor één van die bureaus wordt opgeroepen kan dus vragen elders te stemmen. Bij verlies van de kiezerslegitimatiekaart wordt geen nieuwe uitgereikt. Dit is een publicatie ingevolge artikel J3, lid 2 van de kieswet. Inlichtingen over deze publicatie zijn verkrijgbaar op het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk, tel: 01666-2955, de heren C.W. Droogers en L. den Braber. Sint-Maartensdijk, 4 februari 1986. De burgemeester voornoemd, J. Versluijs (Wnd). Ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk zijn ter inzage gelegd de geldig verklaarde lijsten van kandidaten voor de op 19 maart 1986 te houden verkiezing van de leden van de raad der gemeente Tholen. Wet op de dorps- en stadsvernieuwing (inspraak) Vanaf 14 februari 1 986 ligt voor een periode van 10 dagen (t/m 24 februari 1986) voor elke belanghebbende ter inzage in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk het voorstel tot vaststelling van het Volume-besluit 1 986 ingevolge de Wet op de dorps- en stadsvernieuwing. In dat voorstel is de prioriteit van een aantal stadsvernieu wingsactiviteiten weergegeven. Voorts wordt daarbij con creet aangegeven voor welke sectoren gelden worden gereserveerd. Het gaat daarbij om de navolgende sectoren: -Bijdragen t.b.v. de verbetering/verbouwing van woningen; -Bijdrage aan de woningbouwcorporatie t.b.v. de voortzet ting van het renovatieprogramma voor woningwetwoningen c.s.; -Bijdragen t.b.v. de restauratie van woonhuismonumenten: -Verwerving van gronden en panden en verplaatsing van mi- lieuhinderlijke bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden; -Rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden. Op maandagavond 24 februari a.s. om 19.30 uur, wordt voorafgaande aan de vergadering van de kommissie ruimte lijke ordening een hoorzitting belegd. Een ieder krijgt alsdan de gelegenheid inhoudelijk op het voorstel te reageren. Di- rekt na de hoorzitting bespreekt de kommissie in een open bare vergadering het voorstel. Rekening houdend met de gemaakte opmerkingen zal de kommissie een standpunt be palen en een advies uitbrengen aan het kollege van burge meester en wethouders. Op grond van dat advies formuleert het kollege een voorstel aan de raad. Tijdens de raadsverga dering van 1 7 maart 1986 kan het Volume-besluit 1986 de finitief worden vastgesteld. Sint-Maartensdijk, 12 februari 1986 De burgemeester van Tholen, (Wnd) THOLEN 13 feb. Alg. verg. ZLM, 19.30 u. Hof van Holland 15 feb. Orientatierit MAC 17 feb. Koffie-ochtend "Vergeet mij niet", 9.15 u. Meulvliet 17 feb. Clubavond aquariumver. Labec Meulvliet 18 en 25 feb. ANIB-soosmiddagen 19 feb. Bijeenkomst Plat tel.vrouwen 19 feb. Jaarfeest NCVB, Visnet 22 feb. Zandavond CHR. Gem. zangver. Crescendo, Rehoboth- kerk, 19.30 u. 22 feb. Bingoavond H.S.V. De Pieterman, De Tol. 22 feb. SLOTH-avond, met optre den Jilles de Puut en Saskia en Ser ge 20 u. Tevens is er een verloting. OUD-VOSSEMEER 19 feb. Ontspanningsmiddag AN- BO, georganiseerd door de Zonne bloem 14.30 u. De Vossenkuil. 27 feb. Jaarverg. ANBO, 14.00 u. De Vossenkuil SINT ANNALAND 13 feb. Alg.verg. ZLM 19.30 u. in zaal dhr. M. Poot. 19 feb. Openbare districtsvergade ring waterschap, 19.30 u. Wel- levaete 20 feb. Jaarverg. Studieclub Groente en bloemzaadteelt eiland Tholen, 19.30 u Wellevaete. 21 feb. Filmavond Casembroot- school, 19.30 u. Wellevaete STAVENISSE 15 feb. Optreden van het Markie zaats Kamerkoor, 20 u. De Stove 18 feb. Alg. verg. ZLM, 19.30 u. cafe Smits. SINT MAARTENSDIJK 19 feb.: koffieochtend Plattel. Vrouwen; 9.30 u. Haestinge. 21 feb. Gezinsavond ZLM en Plat telandsvrouwen, 19.30 u. Haestinge SCHERPENISSE 18 feb. Voorlichting Groene Kruis over natuurgeneeskunde, 19.30 u. Holland Huis. 20 feb. Openbare districtsverg. Waterschap, 19.30 u. H. Huis 22 feb. Dansen voor paren, 20 u. H. Huis. POORTVLIET i>_13jfebi^Regioi^er^i^eeuwse_ver. van schapenhouders, 19.30 u. Tolrust 17 febr. Alg. ledenverg. Ver. v. Be drijfsvoorlichting, 19.15 u. Tolrust 18 febr. Alg. ledenverg. fokkersc lub Tholen, Tolrust. 20 febr. Vergadering mestopslag, 10 u. Tolrust. SINT PHILIPSLAND di. 18 feb. jaarvergadering Platte landsvrouwen wo. 19 feb. bijeenkomst N.C.V.B. 19 feb. diavoorstelling voor oude ren, 14.30 u. de Wimpel 19 feb. Bijeenkomst NCVB 21 feb. Ledenverg. Natuurvrienden De Wimpel, 20 u. 22 feb. Excursie Natuurvrienden naar Hoeven 27 febr. Ver. van Bedrijfsvoorlich ting, gewasbestrijdingsmiddelen, Tolrust. 28 feb. Openbare districtsverg. wa terschap 14.00 u. Dorpshuis A.J.P. BERGEN OP ZOOM t/m 16 feb. Tekeningen en schil derijen van Charles Jansen, Et cetera. 16 feb. Open Huis Markiezenhof 12-17 u. 18 feb. Concert strijkersensemble The Academy of St. Martin in the fields, 20.15 u. De Stoelemat 21 feb. t/m 19 mrt. Expositie men selijke figuren in grafiek, tekenin gen, gouaches en aquarellen. 22 feb. Solo-toneelvoorstelling van De Martelgang van de dikzak door Jules Croiset. 20.15 u. De Stoelemat. 23 feb. Uitvoering Don Giovanni door h?t Nederlands Marionetten theater Bert Brugman, 12 u. hof zaal Markiezenhof. ROXY 1: King Solomons' mines a.l. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: Miami supercops a.l. dag, 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL IThe break fast club - a.l. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Brewsters millions - a.l. dag. vrij en za 19 en 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19en21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Traffic school - a.l. do 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma, di en wo Purple rose of Cairo - a.l. 20 u. De man knikte. "Ik weet er een beetje van. Yolanda was hier een poos je geleden op een avond en vertelde haar plannen. En of ik medewer king wilde verlenen, als dat noodzakelijk zou blijken. Nu ja, in princi pe heb ik dat toegezegd, maar op welke wijze kan ik haar helpen? Ik zou het niet weten". Grada keek hem met grote ogen aan. "Was ze hier? Biu? Dat is even brutaal!" "Brutaal? Waarom?" Ditmaal keek de man haar verbaasd aan. "Ze was tenslotte de vrouw van mijn baas". "Ja. En van de mijne. Maar ik heb haar nooit hoog geacht", verklaar de Grada Feit snuivend. "Jullie hebben waarschijnlijk nooit geweten en ik denk niemand: in de fabriek niet en op het kantoor evenmin.Me neer Vaandonk heeft haar indertijd opgedoken. In een striptease tent in Amsterdam. U weet, hoe baas Peet was: kon immers geen vrouw met rust laten? Hij is een weekeind met Yolande op sjouw geweest, voordat ze trouwde uiteraard, maar dat meneer Bouman Gruijters nooit te weten gekomen. Een jaar na de dood van mevrouw ging Peet met de baas naar Amsterdam en daar heeft meneer Vaandonk haar aanzijn zwager voorgesteld. Yolanda zal wel geld geroken hebben en deed lief tegen de baas. Binnen twee maanden waren ze getrouwd.Dat is nu twaalf jaar geleden". Van den Ogenaller keek zijn vroegere sekretaresse verbaasd aan. "Hoe weet jij dat allemaal? Je was nog maar een schoolmeisje, toen de baas met Yolanda trouwde. Misschien wist je nauwelijks van het bestaan van de Nehafa af". "Kunt u zich nog herinneren, dat meneer Vaandonk die dikke, blonde sekretaresse had?Lilly? De enige, die het enkele jaren bij hem heeft uit gehouden, omdat beiden aan elkaar gewaagd waren. Nou, Lilly heeft ook een blauwe maandag op het derde rangs toneel gestaan. En kende dus Yolanda. Ze waren zo'n beetje vriendinnen tot Yolanda met de- baas trouwde. Toen zag ze niemand meer. Lilly was later bij baas Peet op kantoor. Ik was er toen pas als typiste en kwam vaak bij Lilly. Zo babbelden we over allerlei dingen en heeft ze mij die hele historie ver teld". Hij schudde het hoofd. "Kind, je weet meer dan ik. Beleefd heidshalve waren we natuurlijk op de receptie". "Ze was vijf en twintig, toen ze met de baas trouwde. Hij liep toen al naar de vijftig, want zijn kinderen waren allen gebrouwd. Ze zal nu zo zeven-, acht en dertig zijn. Nu ja, als u haar ook hebt gezien, zult u moeten toegeven, dat ze er ook als veertig uitziet." Ben grinnikte. Hij hoorde de jaloezie in haar stem. "Ik kan moeilijk leeftijden schatten. Best mogelijk, dat ze tegen de veertig loopt. Maar dat is geen schande; ik ben bijna vijftig". Ze drukte haar sigaret weg in de asbak, de man aankijkend. "Ziet u helemaal niet naar uit. Voor in de veertig, meer geeft men u niet. Hannie zei laatst ook, dat u er nog zo jong uitziet". Hij boog, lachend. "Dank je, erg lief gezegd, maar ik voel best, dat ik geen dertig meer ben". Ze kwam overeind en begon de tafel af te ruimen. "U kunt anders nog heel goed met uzelf voor de dag komen". Het was die avond, dat Ben van den Ogenaller zich voor het eerst goed realiseerde, dat Grada een knappe vrouw was met een goed figuur. Hij betrapte er zich op, dat hij naar haar benen keek, toen ze met een blad vol afwas naar de keuken liep. Op het administratie kantoor bleef de verstandhouding onderling uitstekend. Al bemerkte hij aan bepaalde kleinigheden, dat Grada en Hannie wel eens met el kaar over hem spreken. Sinds hij op zichzelf woonde, kwam hij niet meer zo vaak bij Hannie en Jan thuis, want dat was aan het andere uiterste van het dorp en na kwart over elf ging er geen bus meer in de richting van de Feldmanlaan of hij moest eerst een eind lopen om bij lijn zeven te komen. Dus moest hij op de fiets en dat was een dikke twintig minuten. Aanvankelijk was afgesproken, dat ze eens in de week een kaartavondje zouden houden bij Hannie en Jan. Maar dat moest doorgaans op een vrijdag- of zaterdagavond, want door de week was Jan meestal weg met een groot transport. Bovendien gebeurde het een enkele keer, dat hij ook in het weekeind niet thuiskwam of pas zaterda gavond laat. Waarbij nog kwam, dat Grada ook wel eens verhinderd was. Volgens Hannie had ze omgang met een gastarbeider, een Span jaard. Tijdens een middagpauze verklaarde de vrouw: "Ze is gek, die vent is zeker tien jaar ouder en wie zegt me, dat-ie niet getrouwd is? Als je hem nu nog knap kon noemen, zou ik het enigszins kunnen be grijpen, maar volgens onze maatstaven is er slot noch val aan. Joost mag weten, wat ze in hem ziet". Ben dacht: "Misschien wil ze eindelijk wel eens onderdak zien te komen, want als ik me niet vergis, loopt Gra da ook al naar de dertig. Ze was ruim acht jaar mijn sekretaresse en daarvoor werkte ze al een paar jaar op het kantoor van de Nehafa. Ze kwam van de Mavo, dus zal ze zeventien of achttien geweest zijn, toen ze bij ons kwam werken. Dan is ze nu minstens acht en twintig, als het geen jaar ouder is. Neem het haar eens kwalijk, dat ze een man pro beert te krijgen. Ondanks dit kwam Grada steevast op dinsdag en vrij dag eten koken en at dan gelijk mee. Doorgaans nam ze na het afwas sen nog een kamer onderhanden. En af en toe wipte ze ook op een za terdagmorgen aan om te werken. Ben had haar al vaker een vergoeding willen geven voor al deze werkzaamheden, maar ze weigerde catego risch geld te aanvaarden. "U was altijd bijzonder goed voor me, toen ik uw sekretaresse was en ik herinner me nog, dat u opslag voor me Versierde, toen de baas het mij in eerste instantie weigerde. Zoiets ver geet ik niet en daarom ben ik blij, dat ik er nu wat tegenover kan stel len". Bij zo'n gelegenheid spraken ze over allerlei dingen, maar Ben hoorde haar nooit over haar vriend, de Spanjaard. Pas nadat ze op een vrijdag zonder enig bericht des avonds niet kwam opdagen en ook de volgende zaterdag niet, begreep Ben, dat dit twee dingen kon beteke nen: of ze is met hem uit, ergens heen. Misschien naar Spanje. Of ze is ziek, maar dan had ze wel een boodschap doorgegeven. En toen ze ook de dinsdag daarna wegbleef, werd hij ongerust. De volgende mor gen, op kantoor, nog voor ze aan het werk gingen, vroeg Ben aan haar zuster of ze ook wist, wat er met Grada aan de hand was. "O, houd er over op, die meid is mesjokke. Een collega van Manuël heeft haar ervan op de hoogte gesteld, dat-ie getrouwd is en vier kinderen heeft. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5