Aanzet voor ondeelbare Delta een groot succes SGP'er Flipland bedankt als lid Geen rimpeltje.... Industrieterrein St. Maartensdijk wordt nog groter Eendrachtbode is verhuisd Computer gemeente te klein BOUMAN POTTER Lijsttrekkers Tholen voor de Sloth-radio Het nieuws van Tholen en St. Philipsland komt nu uit de NieuwSstraat thoolse courant Donderdag 13 febr 42e Jaargang no. 1 Stemhokje dichtbij Zoetwater Voorzitter drs. E. C. Boissevain uit Tholen: "Het liep als een trein. We kunnen terugzien op een zeer geslaagde dag". Drs., È.C. Boissevain uit Tholen, voorzitter van het Delta-overleg, is bijzonder inge nomen met de grote belangstelling voor en de reacties op het symposium 'De Del ta, ondeelbaar', dat donderdag in hotel Goderie te Roosendaal is gehouden. Dynamiek Stampvol Potenties benutten Tracé 4 wordt het bij de Oesterdam H.C. den Haan jr. uit St, Philipsland, die door de le denvergadering van de SGP als negende op de kandi datenlijst was gezet, staat niet meer op de maandag door het hoofdstembureau officieel vastgestelde lijst. Daarmee is de enige Hervormde bij de SGP- kandidaten verdwenen. Van Schetsen bestuurslid van S.V.R.Z. „WONINGINRICHTING .1 .7 1 1 ~L Forumavond DEZE WEEK Vier van de vijf lijstaanvoerders van de Thoolse poli tieke partijen die aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen, zijn de komende zaterdagen via de kabel in het Sloth-programnia te horen. De SGP werkt hier aan niet mee, hoewel de Tweede Kamerleden ir. Van Rossum en ir. Van der Vlies wel regelmatig via de lan delijke radio te beluisteren zijn. Wethouder L.J. Koop man wees de Sloth op een uitspraak van de SGP-partijraad uit 1964, dat radio noch televisie voor propaganda-doeleinden benut zouden worden. Nummering In 2 jaar al meer dan 20.000 m2 Als de Thoolse gemeenteraad het maandagavond goed vindt, wordt het industrieterrein in St. Maartensdijk verder uitgebreid. Er is een gelegenheidskoop van ruim 1 ha pachtvrije grond van de Dienst der Domeinen, schuin tegenover het eerste bedrijfsverzamelgebouw. Rouwcentrum Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Het kan zijn omdat we dezer da gen zijn ingevroren en de schaatssport extra aandacht heeft van een groot deel der jeugdige en middelbare burgeressen en bur gers, dat er minder aandacht is voor wat er daarna moet gebeuren. Feit is toch dat 19 maart met snel le schreden nadert. Tien tegen een, dat de lezer zich nu afvraagt, wat zij of hij met 19 maart van doen heeft. Als het lichtje gaat branden, inderdaad, dan al de gemeente raadsverkiezingen Misschien is menigeen door vorst verlet of carnaval nog niet uit de winterslaap ontwaakt, maar de lentemaand nadert toch met rasse schreden. Minstens een procent van onze bevolking zal reeds nu drommels goed die 19e maart heb ben ingeprikt. Ongetwijfeld zijn zo niet de leden van de kiesverenigin gen dan toch zeker de bestuurders daarvan, laat staan degenen, die de 'voorlichting' betrachten, doende, om plannen te beramen en die te concretiseren. Daarover bij de sa menstelling van dit artikel pieke rend, moet eigenlijk worden betreurd, dat de gemeenteraads- en tweede kamerverkiezingen zo snel op elkaar volgen. Wellicht was het aantrekkelijker voor niet alleen de daarbij zo nauw betrokkenen, maar evengoed voor alle kiezers dat er een jaar en toch minstens een half jaar tussen lag. Als het echter om de vier jaar kiezen blijft, zal het nooit anders worden of die verkiezing voor de nationale volks vertegenwoordigers en die van de gemeentelijke kandidaten liggen vrij dicht bij elkaar. Terwijl men nationaal al volop doende is de politieke prikken uit te delen, staat het politieke tour- nooi tot dusver regionaal nog op een laag pitje. We meenden toch, na het al eerder onder de aandacht brengen van de kandidatenlijsten, daarmee toch wat verder te moe ten gaan in dit nummer, door een gesprekje met een van de waar schijnlijk nieuwe raadsleden en dat zal komende weken met de andere mogelijke 'nieuwe' worden gevolgd. Dat alles zal de kiezers nog niet di rect klaar wakker maken, maar het is toch gewenst er vast op te wij zen, dat iedereen van het democra tisch stemrecht gebruik zou dienen te maken. Dit temeer in vergelij king met wat recent op de Filippij nen plaatsvond en daarbij tegelijkertijd met de zekerheid, dat er in ons land van een frauduleus stemgebeuren geen sprake kan en zal zijn. Dat vertrapt de democra tie. In een klein land als het onze zou het helemaal een miskleun zijn, laat staan in onze kleine plaat selijke gemeenschappen. Als het er immers echt op aankomt, hebben we elkaar toch weer nodig. In dat licht bezien was het niet zo verwon derlijk dat eertijds de nu 40-jarige P.v.d.A. naar een zogenaamde 'doorbraak' streefde. Het was im mers in een tijd, waaraan een pe riode was voorafgegaan dat men elkaar in de 'nood' weer zo hoogst nodig had en vervolgens in een tijdvak, dat iedereen niets anders voor ogen stond dan gezamenlijk de opbouw van het land ter hand te nemen. De voormannen van die partij hadden echter de in norma le omstandigheden ingeboren na tionale hokjesgeest onderschat. Gelukkig is het democratisch bestel er toch niet minder op geworden. Nu staan we aan de vooravond van een gemeenteraadsverkiezing, want nogmaals het is snel 19 maart, waardoor de 'geesten' toch weer wat meer gescheiden optreden. De verkiezingsprogramma's zijn of bekend of voltooid. Dan mag en moet ook wel weer iedere partij voor zijn, in eigen ogen, nobel stre ven opkomen. We behoeven daar aan ook niet eens te twijfelen, want geen enkele politieke groepering in onze regio gaat er van uit, de boel eens flink in de war te willen schoppen. Wel om het naar haar inzicht meest doeltreffende politie ke beleid te verdedigen. Dat mag ook volop. De kiezer maakt tenslotte toch individueel de keu ze, in dat stemhokje, dat bijna al klaar staat. (G.H.) Dit onderwerp, belangrijk voor het agrarisch perspectief, blijft bij voortduring de gemoederen van vakgenoten bezighouden. Deze week was dat het geval bij de C.B.T.B.-broeders. Opnieuw bleek dat er vrijwel niemand aan een per tinente afwijzing daarvan toekomt. Maar de mogelijke realisering daarvan wordt wel verschillend be naderd. Er doemde in zoverre' een nieuw element op, dat een 'bui tenstaander' benadrukte, dat er hier een landelijk zo gewild pro- dukt wordt geteeld, dat dit via een zoetwater-voorziening nog een ex tra impuls zou kunnen krijgen. Dat was de inderdaad alom in den lan de geroemde Thoolse Doré. Van- De voorgevel van het nieuwe kantoor van de Eendrachtbode, de Thoolse Courant, aan de Nieuwstraat in Sint-Annaland. Het kantoor van de Eendrachtbode, dat vele jaren ondergebracht was op de bovenverdieping .van boekhandel Heijboer aan de Ring, is verhuisd naar de Nieuwstraat 4, eveneens in St. Annaland. Daar beschikt de krant over een zelfstandig kantoor op de begane grond. Berichten en advertenties dienen voortaan in de Nieuwstraat (waar ook een brievenbus is) afgegeven te worden in plaats van aan de Ring. Voor de postverzending blijft Postbus 5 het aangewezen adres en ook het telefoonnummer blijft on veranderd 01665-2752. In de overgangsfase kan men bij geen gehoor nog tijdelijk 01665-2375 bellen. Begin maart volgt de officiële opening van het nieuwe kantoor. "Er is een aanzet gegeven voor een totaalvisie, zodat er een beleid komt, waarbij zowel scheepvaart, visserij, landbouw, recreatie als milieu in ogenschouw worden ge nomen. Het probleem is gesigna leerd, dat er teveel versnipperd is gebeurd. Gemeenten en provincies proberen alle mogelijke soorten lo kale plannen te ontwikkelen, zon der coördinatie. Wat in de Oosterscheldemonding gebeurt, is nog nergens vertoond in de werèld, dus de overheden dienen voorzich tig te zijn met hun plannen. Je kunt niet onafhankelijk van je bu ren iets van de grond tillen. Er dient in het kader van een totaal visie gewerkt te worden. Bestuur ders lopen achter bij die ontwikkeling en wij zijn ze een slag voor geweest". Drs. Boissevain riep de aanwezigen in de stampvolle zaal een hartelijk welkom toe. Er was een groot aan tal vertegenwoordigers uit alle la gen van het openbaar bestuur en van belangenorganisaties. Burge meester Vogel van St. Philipsland en burgemeester Rijstenbil van Nieuw-Vossemeer waren er, sta tenlid H. Venekamp en Zevibel- voorzitter J. van den Bos, beiden uit Tholen, maar tot grpte te leurstelling van Boissevain, was het gemeentebestuur van Tholen in het geheel niet vertegenwoordigd. uit het Sint Annalandse veilinggebeuren eertijds wel eens gepropageerd als de 'Alvantho' - dat betekende alles (uit de vrucht bare klei) van Tholen. Volgens die buitenstaander is daarop in feite nog te weinig ingespeeld. Zelfs al komen die eerste weken van de aar dappeloogst handelaren tot uit Leeuwarden toe op de Thoolse vei lingen. Zo'n van buitenaf aangedragen aspect kan toch ook weer een pré zijn voor de twijfelaars aan zoetwater-mogelijkheden. Inder daad kwamen daarbij ook andere in te calculeren onderdelen een woordje meespreken, zoals het kostenvraagstuk en een dan toch weer overvoeren van de markt, zo als inmiddels de melkplas aantoont. Maar overigens staan we niet zo ver van die 'buitenstaander' met zijn Doré-nadruk. Al jaren geleden suggereerden we in dat opzicht over te gaan tot een nationale re clame met de 'Alvantho'. Niet om dat wij het zo goed weten, maar omdat voor wat dan ook te onder nemen, de kost voor de baat uit gaat. Wie er van overtuigd is dat die baat de kost zal overtrekken, zal het als goed ondernemer niet la ten passeren. (G.H.). Hij herinnerde eraan, dat de acti viteiten van het Delta-overleg in 1977 zijn begonnen. De Zeeuwse en Brabantse Milieufederatie, het Centrum Milieubeheer Zuid- Holland, de stichting Natuur en Milieu, het Zuid-Hollands-, Zeeuws- en Brabants Landschap en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten waren van mening, dat het onderling overleg binnen de natuur- en milieube scherming versterking behoefde wegens de dynaniek van de ontwik kelingen als gevolg van de Delta werken. "Die dynaniek is er nog steeds en noopt bij voortduring tot het innemen van gecoördineerde standpunten over een breed veld van onderwerpen. Om dat besluit vormingsproces een basis te geven, hebben wij een visie op het gebeu ren in de Delta ontwikkeld in de nota 'De Delta, ondeelbaar'. Met dat woord 'ondeelbaar' en die komma hebben wij de samenhang proberen aan te geven, die wij zien tussen de verschillende regio's in het gebied van de sectoren waarin de problemen gewoonlijk worden ingedeeld. Natuurlijk bepalen milieu- en natuurbescherming on ze gezichtshoek, maar daarbij po gen wij de belangen van andere sectoren niet uit het oog te verlie zen. Wederzijds toetsen van sector- belangen kan het onderlinge begrip verbeteren en zo bijdragen tot een uitgebalanceerd overheidsbeleid" Volgens Boissevain was het sympo sium juist nu georganiseerd omdat het gereedkomen van de Deltawer ken vragen van inrichting en be heer in het centrum van de belangstelling en dus van het beleid brengen. Hij bracht naar voren, Op het computersysteem van de gemeente zit onvoldoende schijf ruimte. Dit is deels te wijten aan de foutieve berekeningen door Samson Data Systemen. De uit breiding van het computersysteem met een schijf was voorzien in de meerjarenraming bij de automati sering van de administratie en de technische dienst. De totale kosten, inclusief installatie en BTW bedra gen 46.500,Samson verleent op de aanschafprijs van de schijf een korting van 35%. In feite be tekent dit, dat de ruimte die op dit moment tekort is, door Samson wordt betaald. dat de Deltawerken een aanzienlijk verlies aan milieu- en natuurwaar den met zich mee hebben gebracht. "Maar wij willen niet volstaan met het verloren gegane te betreuren. Datgene wat overblijft, heeft nog veel potenties en die moeten ten volle benut worden. Dit maakt in de naaste toekomst een groot aan tal afgewogen beslissingen nodig, waartoe wij gaarne onze steen wil len bijdragen", zei de voorzitter van het Delta-overleg. Eén van die potenties is een nieuw waddenge bied van 2000 m2 dat zich voor de Zeeuwse/Zuid-Hollandse kust ont wikkelt'. Er waren inleidingen door vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en visse- VERVOLG PAG. 7 Het door belanghebbende land bouwers en bewoners aangedragen trace 4 voor de Thoolse aansluiting naar de Oesterdam, gooit hoge ogen. Dat blijkt uit een ambtelijk advies voor de statencommissie Ruimtelijke Ordening, die vrijdag morgen 21 februari om 9.30 uur in Middelburg vergadert en waar ook spreekrecht is. Het waterschap Tholen, rijkswa terstaat, de Zeeuwse Milieu Fede ratie en de provinciaal Planologische Dienst zijn het eens met trace 4., dat westelijk van de Veerweg loopt. De schade die zal ontstaan aan de Karrevelden, zal worden gecompenseerd, mits dat tegen aanvaardbare kosten moge lijk is. Nog geen beslissing wordt genomen over de aansluiting op de nieuwe Postweg. Dat beïnvloedt de tracekeurze niet, zodat Provincia le Waterstaat eerst nadere adviezen kan inwwinnen. Verkeerslichten bij de splitsing Oesterdam- weg/Nieuwe Postweg vergen 250.000 gulden, een fietstunnel van de richting Poortvliet naar de Ee- weg 1.500.000 gulden. De totale kosten van trace 4 zijn 10.9 miljoen gulden, terwijl het oorspronkelijk favoriete trace 1 wat duurder was met 11.6 miljoen. Trace 4 komt er met vijf pluspun ten, het hoogste van alle alterna tieven. Ten aanzien van het verkeer zijn netwerkvorm en aanpassing kruispuntvorm goed en de kruispuntvorm matig. Ten aanzien van de landbouwkundige aspecten is de ontsluiting goed, maar de ka velsnijding slecht. Het ruimte beslag is het grootst van alle plannen: 16 ha. Wat het milieu betreft, is de geluid hinder goed, evenals de aanvaard baarheid bij belanghebbenden.^ Trace 4 is echter slecht in fasen uit te voeren. Aangezien de recente aanbestedingen bij de Oester- en Philipsdam elk 1 miljoen gulden onder de begroting schijnen te zit ten, heeft de provincie weer meer geld voor de Thoolse aansluiting naar de Oesterdam. Zonder medeweten op kandidatenlijst Voorzitter Chr. van 't Hof be vestigt dat. Volgens hem was Den Haan destijds niet op de ledenver gadering en door ziekte van de se cretaris was hem ook niet gevraagd of hij kandidaat wenste te zijn. "Hij wilde niet op de lijst". Mevr. den Haan (haar man was af wezig) toonde zich verbolgen over de gang van zaken. "In de Een drachtbode lazen we dat m'n man kandidaat was, maar we wisten er helemaal niets van. Dat hebben we onmiddellijk laten schrappen, want zoiets mag toch helemaal niet. M'n man was wel lid van de SGP, maar in al die zeven jaar is hij nooit op een vergadering ge weest. Hij heeft direct het lidmaat schap opgezegd, want dit kwam Wethouder P. van Schetsen is wij len burgemeester E. Baerends op gevolgd in het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). Hij is tevens lid van de stichtingsraad en voorzitter van de Huiscommissie Tholen/St. Philipsland, waaronder Ten An ker, Sint Maartenshof en de Roze- boom vallen. De SVRZ is volop bezig met de plannen voor een verpleeghuis van 45 bedden en verbetering van het verzorgingsgedeelte van Ten Anker in Tholen, wat 27 bedden betreft. Een ambtelijke commissie en ver tegenwoordigers van de architec tenbureaus Swinkels uit Maastricht en Wisse uit Vlissingen hopen de ze maand nog het programma van eisen klaar te hebben. "Het is een ingrijpend gebeuren", zei een woordvoerder van de SVRZ. Hij wil geen tijd verloren laten gaan als de officiële toestemming uit Den Haag komt, zodat er begin 1987 gebouwd kan worden. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM Zaterdagmiddag waagden zich enkele schaatsers in Tholen op een dee! van de Veste bij de Molensingel, wat dit fraaie beeld opleverde. "Het is jaren geleden dat we zulk ijs hebben gehad. Er zit geen rimpeltje in zegt voorzitter M.C. Hage van de ijsclub uit Scherpenisse. Vanaf maandag konden daar de schaatsliefhebbers volop genieten van de grote Pluimpotbaan. Oud- Vossemeer had zaterdag al de primeur aan de Veerstraat. De ijsclub daar beschikt over een nieuw clubgebouw met materiaalberging, bestuurskamer-loket, een ruimte om de schaatsen aan te trekken en een verkoopgelegenheid voor een hapje en een drankje. Ook in Stavenisse werd zaterdag de ijsbaan aan de Stoof dijk in gebruik genomen, terwijl St. Philipsland op de Tramput en op de Rammegors schaatsmo- gelijkheden heeft. In St. Annaland werd maandag de ijsbaan aan de Hoenderweg in gebruik genomen en zaterdagmorgen en -middag zijn daar wedstrijden gepland. In Tholen probeerden zaterdag enkele schaatsers een gedeelte van de Veste uit bij de Molensingel, maar de officiële ijsbaan aan de Parksingel was ook dinsdagavond nog niet open. Met fraaie zonnige omstan digheden is het prima schaatsen op kwaliteitsijs, als het 's nachts maar blijft vriezen, anders kunnen de banen de grote belangstelling niet lang doorstaan. een beetje heersend, dictatorachtig over". Mevr. den Haan zegt dat zij en haar man landelijk wel SGP stemmen, maar in de Fliplandse kiesvereniging voelen ze zich niet thuis. Het centraal stembureau in St. Philipsland heeft donderdag de nummering van de kandidaten lijsten vastgesteld, waarvoor de zit tende raadsleden een aanbeveling hadden ingediend. De SGP kreeg nummer 1 dankzij drie handteke ningen ep de PVAB 2. Zowel CDA als Gemeentebelang hadden elk 1 handtekening, maar na loting kwam dezelfde nummering als vier jaar geleden uit de bus: 3. CDA 4. Gemeentebelang. De PVAB heeft het initiatief genomen voor een fo rumavond op donderdag 27 fe bruari om acht uur in dorpshuis de Wimpel. Maandagavond waren er nog geen reacties van de andere drie partijen of ze hieraan wilden meewerken. Stemhokje dichterbij Zoet water en Alvantho's Aanzet succes ondeelbare Delta SGP-kandidaat J. van der Jagt: nuchtere conclusies van de praktijk Weer uitbreiding industrieter rein Smalstad Wegen naar Oesterdam Philips- en Fliplandse SGP'er bedankte Thoolse lijsttrekkers voor SLOTH-radio Ouderavond Ter Tolne over hersenvliesontsteking Fiets en eer voor Toon Gaakeer veehouder Vara vindt commerciële om roep gevaarlijk De Eendrachtbode is verhuisd Schaatssport kwam volop aan z'n trekken ER IS GEEN WFiG DIE NIET NAAR HUIS VOERT Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vanaf zaterdagmiddag 12.30 u. zonder SGP P. van Belzen (RPF/GPV) opent zaterdagmiddag in Sloth-actua, dat 's middags om half één begint, de rij. De vraaggesprekken duren twintig minuten. Na Van Belzen volgen J.L. van Gorsel (VVD), J. Versluijs (CDA) en P. van Schet sen (PvdA). De laatste zaterdag voor de verkiezingen, 15 maart, wordt benut voor een verslag van de discussie-avond in de Wellevae- te op 11 maart. Bij de officiële kandidaatstelling waren er maandag geen proble men, evenmin als donderdag bij de nummering van de lijsten. De Staatkundig Gereformeerde Partij (5 raadsleden) kreeg nummer 1. In onderling overleg bepaalden de Thoolse politieke partijen de ver dere volgorde, want aangezien zo wel PvdA als CDA vier vertegenwoordigers in de raad heb ben, zou er loting nodig zijn ge weest. Het Christen Democratisch Appel liet de PvdA echter voor gaan en diende maar drie in plaats van vier handtekeningen in bij de aanbeveling. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie werkte toen weer mee door maar twee in plaats van drie (er zitten drie libe ralen in de raad) handtekeningen in te dienen om vierde te worden. RPF/GPV werd automatisch vijf de. Het aantal mensen dat erom vraagt, is bepalend voor vaststel ling van het lijstnummer. De grondvoorraad loopt volgens b en w sterk terug. In de voorbije twee jaar is meer dan 20.000 m2 in- dustriegrond in St. Maartensdijk verkocht. Verwacht wordt, dat er op korte termijn nog gronduitgif- ten zullen kunnen volgen voor nieuwe bedrijven. De wens om het industrieterrein uit te breiden, werd versterkt door het beschikbaar ko men van pachtvrije grond. Dat is financieel-economisch aantrekke lijk, waardoor het gemeente bestuur mede in staat is het lage grondkostenniveau van 27,50 in stand te houden. In de praktijk blijkt een laag grondkostenniveau voor zich vestigende ondernemin gen nog steeds een aantrekkelijke factor te zijn. daarom blijven b en w hechten aan het sterk bewaken van de grondkosten. Gezien de huidige marktverhoudingen vindt het college de door de Domeinen bedongen prijs aanvaardbaar. Aardappelhandel Van Houdt B.V., die sinds kort op het in dustrieterrein in St. Maartensdijk is gevestigd, wil eventuele uitbrei ding in de toekomst veilig stellen. B en W zijn bereid een strook van 10 m naast het gebouw aan Van Houdt te verkopen, totaal 1000 m2. Naast die aardappelhandel wil rijschool en taxi-onderneming J. van Haaften 3000 m2 grond van de gemeente kopen. Hij begint met een begrafenisonderneming en rouwcentrum en wil alle activitei ten onder een dak brengen. Van Haaften werkt nu vanuit zijn wo ning aan de Jacoba van Beie- renstraat en huurt ook ruimte voor zijn wagenpark in het onderne mingscentrum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1