Nieuwe betonfabriek op terrein van TBI Vis met malle sprieten trekt 75 nieuwsgierigen 'Een appelsiene kreeg je alleen wanneer je ziek was Bomen Stoofdijk voor de bijl BOUMAN POTTER ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Diefstal 12 mille Ut! dS'i DEZE WEEK Discussie verkiezingen Uien 15,7 cent Van der Have is adjudant Donderdag 6 februari 1986 42e Jaargang no. 12 Van 10-20 in toekomst naar 40 arbeidsplaatsen Aarding b.v. uit Nunspeet gaat in de voormalige bedrijfshallen van de Thoolse betonindustrie te St. Maartensdijk op betrekkelijk grote schaal betonwaren pro duceren die een brede bestemming hebben. In de aanloopfase betekent dat werk gelegenheid voor 10 tot 20 mensen en op middellange termijn wordt een groei voorzien tot minimaal 40 medewerkers. Electronica Voorlichting over kweek meerval van gemeentebestuur en ZLM Voor een leek smaakt gerookte meerval net als paling, maar hij is steviger en minder vet. Paling heeft echter een groot marktaandeel, ook al kost het 25 gul den per kilo, terwijl de onbekende 'Vis met de malle sprieten' de consument nog moet zien te veroveren, terwijl die 15 gulden per kilo kost. De stoutste verwach tingen van het gemeentebestuur en de ZLM-kring werden echter overtroffen, toen zo'n 75 mensen dinsdag aanwezig waren op de voorlichtingsavond over vis- kweek in het gemeentehuiss te St. Maartensdijk. M. Scherpenisse 50 jaar groenteboer in St. Maartensdijk In stilte wilde dhr. M. Scherpenisse uit St. Maartens dijk zijn gouden jubileum laten passeren. Tijdens een gesprek met een klant in het knusse groentewinkeltje in de Ds. de Bresstraat kwam echter naar voren, dat hij al ruim vijftig jaar groenteboer is. Er kwamen bloemen en felicitaties, maar groenteboer Scherpe nisse gaat eigenlijk het liefst gewoon z'n gang. "Die attenties, dat ligt me niet zo en bovendien wil ik de mensen niet op kosten jagen". Subsidie Kommer en kwel Moeilijk vak In de badkuip Tien mille Opoe was beter Vier groenteboeren Niet bouw- en breekachtig Kleuterleidster Vol energie Nieuwe directeur van de Rabobank Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,55 per halfjaar. Per jaar 35,55 per post 45,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W Heijboer B en w van Tholen, die dat ver heugd bekend maken, spreken van een realistische prognose van een gerenommeerd, bonafide be drijf. Aarding Holding biedt met verschillende werkmaatschappij en in heel Nederland werk aan ruim 400 mensen. In St. Maar tensdijk gaat het om een nieuwe afdeling. Naast de hallen is het aangrenzende terrein van meer dan 50.000 m2 gekocht met het oog op nu al geplande uitbreidin gen. De hallen en terreinen liggen er ongebruikt sinds het faillisse ment van betonfabriek de Thool se, voorheen de T.B.I. Aarding heeft een zeer omvang rijk produktiepakket waaronder geavanceerde, hoog technologische produkten. Men beschikt over een apparatenfa- briek waar complete program ma's worden ontworpen en ver vaardigd op het gebied van weerstandslastechniek, automati sering en elektronische besturing. Een andere werkmaatschappij, Atrace, is gespecialiseerd in de bouw van containers, die wereld wijd hun bestemming vinden. Derde poot van Aarding is een fa briek van mallen voor gevels, vloeren, wanden en trappen. Een volgende activiteit is een scheeps werf met machinefabriek, waar coasters en off-shore platforms worden gemaakt bij Vervake b.v. te Heusden. Tenslotte heeft Aar ding internationale bekendheid verworven met speciale gereed schappen en testeenheden voor straalvliegtuigen. fa* Grote animo voor informatie viskweek In St. Philipsland een water schap minder, maar de ge meente groter 4" Het gezin als de hoeksteen meermalen in het middelpunt Een gouden groenteboer in de Smalstad Twee hazen in 1 schot Een zilveren jachtopzichter in Poortvliet De 24 uurs zorg voor hoogbe jaarden Van het breisel tot 75 mille voor kerk en zending van 40-jarig Tryfosa Landbouw zoekt alterna tieven Fliplandse PVAB wil geen aanstoot geven Nieuwe betonfabriek in St. Maartensdijk School met de bijbel St. An- naland weer kampioen schooldaminen Voor het eerst weer KNVB- voetbal in 1986 Blaffende gemeenleraadskan- didaten bijten niet Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Niet alleen van Tholen, zei wet houder Versiuijs, maar ook uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Bra bant. Ook mensen van St. Phi lipsland waren nieuwsgierig naar de mogelijkheden van de meerval, maar de moed zonk ze in de schoenen bij de sombere perspec tieven die twee ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij schilderden. "Zo meteen loopt u allemaal nog weg", zei drs. P.J.A. Soons na z'n medede ling, dat eigenlijk niemand op ge kweekte vis zit te wachten. "Er is een zeer groot aanbod, een breed assortiment van goede kwaliteit, betrekkelijk goedkoop. Er is geen gat in de markt. U moet dus iets speciaals brengen, van betere kwaliteit, met een betere smaak tegen een lagere prijs, 't Zal heel bijzonder moeten smaken. De consument bepaalt of de kweek van meerval slaagt". Als je succes hebt, kun je 30% van de investeringen terugkrijgen maar dat moet voor 15 maart a.s. aangevraagd worden. Soons noemde meerval nu nog een ex clusieve vis voor de restaurants. "Vijftien gulden per kilo is on houdbaar voor een breed publiek gezien de 6,50 voor kabeljauww en de 3,50 voor schol. De kwe kers moeten zorgen dat meerval bekend wordt. Dan kunnen ze een stukje van de palingmarkt halen, maar de kwaliteit moet constant hoog zijn. Een paar knoeiers kun nen de markt goed bederven. Daarom stelt viskweek zeer hoge eisen aan kwaliteit en vakken nis", zei drs. Soons. Hij noemde meerval nog niet direct botertje tot de boom, want om 1 kilo vis te kweken is anderhalve kilo voer a 1,60 per kg nodig en bij filtre ren houdt men maar 40%van de meerval over. Ook viskweekconsulent ir. P. Klein Breteler beloofde geen koei en met gouden hoorns. "Neder land is niet echt geschikt voor vis kweek. we vallen tussen de wal en schip in, maar de weinige mog- lijkheden kunnen we benutten. De eerste 5 a 10 jaar is het daarbij wel kommer en kwel". Hij schetste (je kweek van forel, zalm, paling en meerval. In Noor wegen, Schotland en Amerika zijn er gunstige omstandigheden voor viskweek in kooien, maar de ervaringen in de Oosterschelde zijn slecht gezien de hoge tempe ratuur en het hoge zoutgehalte. Toch signaleerde de viskweekcon sulent niet vermoede perspectie ven bij de Zoute Kwel op Schouwen-Duiveland. "Het wordt puur een bedrijfsecono misch vraagpunt". De kweek van 30 ton meerval vol gens het recirculatiesysteem (her- benutten van energie en water) vergt een investering van 325.000 gulden. De jaarlijkse kosten zijn 219.000 gulden. Bij een opbrengst van 10 gulden per kilo levert dat een ondernemersinkomen op van 81.000 gulden, bij een prijs van negen gulden 51 mille en bij 8 gul den 21 mille. Ir. Klein Breteler noemde die be rekeningen van het Landbouw Economisch Instituut echter theo retische verhalen. "Viskweek is wat anders dan beroepsvisserij. Het is een heel moeilijk vak, waarvoor een heel uitgekiende, voorzichtige bedrijfsvoering no dig is".Hij dacht daarbij aanziek- tes, de juiste temperatuur (een meerval heeft 25 graden warmte nodig) en tijdige verversing van het water. Deskundigen kwamen onlangs tot de conclusie, dat de kweek van meerval.Volgens het recirculatiesysteem 5 tot 10 gul den per kilo vis aan investeringen vergt, terwijl de produktiekosten 6 tot 7 gulden per kilo zijn. De produktiecapaciteit is 50 ton. Voor paling zijn de investeringen 15-20 gulden, produktiekosten 10-12 gulden en de capaciteit 50 ton. Bij meerval is de markt het knelpunt en bij paling het brood, aldus de viskweekconsulent. Hij noemde de kweek van zagers interessant gezien de prijzen van 65-120 gulden per kilo. De man uit de praktijk was J. van der Schaft uit Üden, oud straaljagerpiloot, leidinggevend functionaris bij Philips, verkoop directeur. van de tapijtfabriek Desso en nu meervalkweker. Sa men met zijn dochter, die in Wa- geningen studeerde. Hij zag heel wat van de wereld in Taiwan, Pa kistan, India en Amerika. "Toen ik die gekke vis zag, begon er een commerciële bel te rinkelen. Uit Wageningen kreeg ik visjes, die onder primitieve omstandigheden in de badkuip groeiden. In Mon- Op initiatief van de VVD houden de vijf Thoolse politieke partijen die in de gemeenteraad vertegen woordigd zijn weer een verkie zingsavond. Dit gebeurt op dins dag 11 maart in de Wellevaete te St. Annaland, waar de lijstaan voerder van SGP, PvdA, CDA, VVD en RPF/GPV elk een inlei ding houden, waarna er gelegen heid is voor discussie. Veiling Sint Annaland, dinsdag 4 februari: uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 15,70 per 100 kilo. Aanvoer 50 ton. nikcndam heb ik ze laten roken en in Volendam liet ik mensen proe-, ven en daar kreeg ik de eerste gunstige berichten. Met schade en schande ben ik wijs geworden", zei van der Schaft. Hij benadrukte, dat je ten eerste de teelttechniek goed moetbheer- 'sen, vervolgens moet je goedkoop produceren en goed kunnen ver kopen. "Met technologie en slim heid zijn we verder gekomen en nu is er een fabrieksmatige aan pak nodig - het kweken van meer val is bio-industrie -om de kost prijs omlaag te krijgen. Geleide lijk aan moeten we inspelen op de behoeften die we aan het schep pen zijn. De onbekendheid van het beest is al voorbij en per regio moeten we het verder aanpakken. Grote hoeveelheden kunnen we technisch absoluut niet aan". De meervalkweker uit Uden hield de 75 belangstellenden voor, dat ze met een investering van 10.000 gulden in acht glazen bakken kunnen beginnen met de kweek van meerval. "Daarmee kun je ervaring opdoen en als je het vak kent, kun je altijd nog uitbreiden. Je kunt daarvan niet leven, maar er zijn goede mogelijkheden bij verder uitbouw. Wees echter voorzichtig, want 't is een moei lijk vak", zei van der Schaft. In de pauze kon men proeven van gerookte meerval, waarna er nog uitgebreid werd gediscussieerd over viskweek. Samen met z'n vader ging Merien Scherpenisse al op 12-jarige leef tijd naar de 'witte juun' bij A. v.d. Hoek in de Noord. Op een gegeven moment vond vader Scherpenisse dat welletjes: hij be gon een tuinderij en verkocht de groenten per kruiwagen in het dorp. Merien was 14 jaar toen hij in de groentehandel begon en in 1937 openden zijn vader en moe der een winkeltje in de Ds. de Bresstraat. Als oudste van drie jongens en twee meisjes was 't aanpakken, maar 't liep niet altijd ov^r rozen. "Ik had eens een hele morgen gevent voor drie gulden, maar toen ik op de Markt bukte, viel al het geld in het Stinkgat. Je durfde bijna niet naar huis. Mijn zuster overkwam iets dergelijks. Ze ging met 70 cent wisselgeld op pad, maar had 's avonds maar 30 cent over, zodat er ergens iets fout moest zijn gegaan. En m'n broer reed een keer met de bak fiets in de haven". 't Was een heel andere tijd. Ter wijl nu de variatie enorm is met champignons, paprika's, kiwi's, witlof en het gehele jaar sla ging het vroeger alleen om appels, pe ren, koolsoorten en een kropje slag. "Een appelsiene was een luxe. Die kreeg je alleen wanneer je ziek was. Zo kwam er eens een meisje om vijf citroenen, want opoe was*ziek. Veertien dagen la ter komt ze er twee terugbrengen, want opoe was beter". Dat is nu onvoorstelbaar, maar groente boer Scherpenisse nam ze terug. "Je kunt niet zoveel van je neus maken als je een winkel hebt, want je trekt aan het kortste eind: ze komen niet meer". De vraag naar groenten en fruit is in de loop der jaren flink toegenomen. "Een fruitschaal kende je vroeger niet, maar nu komt het bijna elke dag voor". Scherpenisse ver koopt nu ook meer aardappelen en uien omdat er minder mensen in de landbouw werken. Er is heel wat veranderd sinds de verkoop van vijf kop aardappels (ongeveer vier kilo). St. Maartensdijk had vier groen teboeren: Willem Stoutjesdijk, Izak Hage, Lau op den Brouw en Merien Scherpenisse. De laatste twee gingen drie keer per week sa men per fiets naar Bergen op Zoom om groente en fruit te ko pen. Cor Bijl bracht 't per vracht wagen mee. "Ik was altijd voor goede kwaliteit, ik moest geen rommel hebben. Als je goede spullen hebt tegen een redelijke prijs, dan gooi je praktisch niets weg, behalve dan spinazie". Vol gens Scherpenisse hadden alle vier groenteboeren redelijk de kost. De kruiwagen van het eerste begin werd later een bakfiets en vervol gens een motorbakfiets. "Om drie uur 's ochtends moest je al beginnen, 't Was altijd werken, zodat ik nooit heb leren zwem men, want 's zondags mocht ik niet van moeder". In 1947/48 begon Scherpenisse zelfstandig toen zijn ouders zich terugtrokken. De winkel werd in de loop der jaren iets vergroot, maar Scherpenisse was niet bouw en breekachtig. "Het is heel een voudig gebleven: de berekening wordt op een briefje gemaakt en de kinderen krijgen een snoepje". Scherpenisse stopte vijf jaar gele den met het zelf kopen van groen te en fruit op de veiling te Bergen op Zoom. Alles komt nu via gros siers, die hij minstens een keer per week bezoekt en ze komen ook zelf. In 1962 stopte Scherpenisse met venten, want op aandringen van de toenmalige burgemeester Bou- wense vatte mevr. J.P. Scherpenisse-Hage haar taak van kleuterleidster weer op. Verschil lende mensen hebben toen goed geholpen, zoals er vorig jaar me dewerking was toen dhr. Scherpe nisse in augustus voor een heupo peratie in het ziekenhuis werd op genomen. "M'n vrouw, dochter, buurman en een gepensioneerde onderwijzer zorgden ervoor dat alles doorging". Mevr. Scherpe nisse bleef twintig jaar kleuter leidster en in de vakanties hielp ze in de winkel mee. Ze had er even min als haar man behoefte aan om er op uit te trekken. "De win kel is altijd open, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Als ik maar in m'n gedoetje zit en 's avonds naar het land kan, dan vind ik 't prima, 't Kan je lust maar wezen." Scherpenisse tui niert graag, maar hij verhuurt ook een deel van z'n landerijen. Scherpenisse zegt, dat zijn groen tezaak altijd buitengewoon goed heeft gedraaid. "Ik heb een leuke winkel en ik mag nog helemaal niet mopperen, al is 't wel moeilij ker boksen tegen standplaatsen en supermarkten". Hij denkt er nog niet aan om dit De gouden groenteboer van St. Maartensdijk, dhr. M. Scherpe nisse met zijn echtgenote in het winkeltje aan de ds. de Bresstraat. jaar op z'n 65ste te stoppen. Met z'n onafscheidelijke pijp - 'ik rook een half pond tabak per dag' - hoopt Scherpenisse de klanten nog lang van dienst te zijn. "Ik zit nog vol energie en als ik gezond ben, ga ik door. 't Lijkt me een donker gat als ik moet stoppen. Als je de winkel op slot doet, zijn al je contacten weg. M'n dochter werkt veel mee en ik hoop, dat de kleinkinderen de winkel overne men', want het mooiste is dat de zaak doorgaat", aldus de gouden groenteboer uit St. Maartensdijk. De plaatsvervangend comman dant van de groep Tholen van de rijkspolitie, Th.W. van der Have, is van opperwachtmeester bevor derd tot adjudant. Dit gebeurde met terugwerkende kracht tot 1 januari 1985! Reden hiervan is, dat een groep van 31 politiemen sen zoals die op Tholen en St. Philipsland werkt, organiek een tweede adjudant nodig heeft. "De vervanging in zo'n grote groep is dermate zwaar, dat de bevordering terecht is", aldus groepscommandant D. Cop- poolse. Wachtmeester C.IJ. Reitsma is bevorderd tot wachtmeester le klasse, wachtmeester le klasse C.A. van Roosendaal is ver plaatst van de groep Tholen naar de groep Steenbergen. Wacht meester A. Hofland is geslaagd voor het Korpsrijbewijs BA/PA. Opperwachtmeester D. Dupon is op eigen verzoek ontheven uit zijn functie als postcommandant te St. Philipsland en tevens terugge plaatst in de rang van wacht meester le klasse. Daarvoor is nog geen opvolger gevonden, hoewel de sollicitatie procedure al loopt. Aangezien opper Bals het rayon St. Maar tensdijk heeft verlaten, zijn er momenteel twee kaderfuncties in de groep Tholen vacant. Voor de familie Priem in de Voorstraat te Stavenisse was het vrijdagmorgen een beroerde ont dekking, dat er uit het magazijn van de supermarkt voor 5000 gul den aan koffie en 7000 gulden aan sigaretten was gestolen. Weliswaar dekt de verzekering de schade, maar de herbevoorrading van de onlangs heropende winkel vergde toch weer een paar dagen, waarin soms klanten moesten worden teleurgesteld. Bovendien zat men met vernielin gen van het slot, e.d. De techni sche recherche van de rijkspolitie stelde een onderzoek in. Als er ie mand is die in de nacht of vroege morgen iets verdachts in de Julia- nastraat aan de achterkant van de winkel hoorde, kan hij/zij de po litie inlichten. Andries van der Perk (39) uit Put- tershoek is per l maart benoemd als directeur van de Rabobank St. Annaland-Poortvliet. Daarmee volgt hij W.C. van Breda op die een gelijke functie kreeg in Steen bergen. Dhr. v.d. Perk is nu hoofd Parti culieren van de Rabobank Dor drecht met 38 personeelsleden en 7 kantoren. Hij begon in 1968 in zijn Strijen bij de Rabobank, waar hij opklom tot Hoofd Ad ministratie en Intern Controleur. In 1978 kwam dhr. v.d. Perk in dienst van de Rabobank Neder land om vanuit het districtsskan- toor Rotterdam bij ziekte of an dere afwezigheid van directeuren op plaatselijke kantoren als ver vanger op te treden. In 1984 werd hij Hoofd particulieren te Dor drecht. De nieuwe directeur is blij nu weer terug te kunnen naar het platteland. Met zijn vouw en vier kinderen (drie dochters en l zoon, in leeftijd variërend van l 1/2 tot 14 jaar) hoopt hij zich in St. An naland te vestigen. In zijn geboor teplaats Puttershoek was hij ac tief in het onderwijs als mede oprichter van een school. De nieuwe directeur vindt inburgeren in de gemeenschap belangrijk. "Ik denk door integratie in het verenigings- en maatschappelijk leven een deel van mijn nieuwe functie waar te maken", aldus dhr. v.d. Perk. De bomen aan de Stoofdijk te Stavenisse gaan binnenkort voor de bijl in het kader van de reconstructie van deze toegangsweg tot het dorp. Het gaat om 33 populieren, die door B.T.L. uit Haaren zi/llen worden gerooid. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1