SFiRi Chr. school St. Annaland weer schooldamkampioen Verouderende bevolking vergt aanpassing zorg-instituten PVAB wil geen aanstoot geven H00RT0ESTELLEN Herverkaveling St Philipsland ACOUSTICON ANDRIESSEN Vrouwen- Opzoekboek Donderdag 6 februari 1986 DE EENDRACHTBODE 15 Smerdiek 4 op scherp Teleurstellend SPS 3 verloor van WHS Smerdiek 2 zegeviert in 's- Gravenmoer Wederom succes voorThoolse damjeugd De "ervaren" dammers Antoine van Luyk, Marco Saarloos, Erwin Nelisse en Danny Bult, aangevuld met de nieuwelingen Anco van 't Hof en Marco Bolier, vormen samen het team van de School met de Bijbel te St. Annaland dat op 29 januari de eilandelijke schooldamtitel in de wacht sleepte. Ook in 1985 wist deze school de eerste plaats te behalen en drong toen door tot de kwartfinales van de Nederlandse schooldamkampioenschappen. Verdiende winst Tholen I Junioren (16-19 jaar) Tholense Boys 5 kon geen vuist maken Vosmeer dames winnen voor rust Nota 24 uurszorg Welzijnsorgaan Geen automatische opname meer Hulp op afroep Zorgwatten Nieuw bestuurslid Niet afzetten tegen bouwbeleid SGP De Partij voor Algemene Belangen (PVAB) in St. Philipsland wil met het oog op de naderende verkie zingen geen aanstoot geven. Dat bleek vrijdagavond in de Druiventros tijdens de discussie over de ontwerp-nota 'Met het oog op uw welzijn'. Niet afzetten Winkels Bootjes Prikkelen Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor, om de administratieve ruilverkaveling van Sint Phi lipsland op het voorbereidingsschema landinrichting te plaatsen. Het gaat om een gebied van 1900 ha. Na goedkeuring door de Staten zal het voorbereidings schema op voordracht van de Centrale Landinrich tingscommissie (CLC) door de minister van land bouw worden vastgesteld. Landbouw mru Wit speler kreeg nog een kans om die nog wat benarde voorsprong te vergroten, maar hij bleek na een solo te ver uitgeput om te kunnen uithalen. Intussen had Ab West dorp al tot drie maal toe een waarschuwing gekregen, dat hij niet alle kracht moest aanwenden tegen een fragiele tegenstander en daarom hield hij het op zeker ogenblik maar voor gezien om te worden verwisseld voor Rien Fa se. Het bleef spannend, want de gasten lieten niet zo maar de kaas van het brood eten, hoe bekwaam Martin van Bendegom en Leen Quist zich ook in de WHS- defensie weerden. Nogmaals was er een mogelijkheid voor Ketting om die voorsprong te vergroten, maar hij faalde opnieuw in het zestien meter gebied. Doelman Verhoef droeg in belangrijke ma te bij tot de WHS 4 overwinning. De vierde keus van Smerdiek heeft met 7-1 gewonnen van ZPR 3. Vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Valkenburg wer den de Bergenaren onder druk ge zet. Al na tien minuten kopte Re- mi Lindhout 1-0 binnen, uit een hoekschop vat) Jaap de Rijke. Het was aan scheidsrechter Janus Valkenburg te danken dat ZPR niet op gelijke hoogte kwam. Hij zag een duidelijke handsbal van Sjaak Moerland over het hoofd. ZPR raakte hierdoor wat geïrri teerd en Remi Lindhout profiteer de hiervan door 2-0 te scoren. Vlak voor rust tekende Jos Guil- jam met een schitterende boogbal 3-0 aan. Als de blauw zwarten nog wat zorgvuldiger met de kan sen waren omgesprongen dan was de voorsprong nog groter geweest. Na rust kwam Jaap o.d. Brouw in het veld voor Remi Lindhout. Smerdiek speelde nog beter dan voor de rust en onder leiding van Kees van den Hoek werd aanval na aanval opgezet. Merien Koop man bracht de stand op 4-0. ZPR kwam terug tot 4-1. Jaap o.d. Brouw scoorde 5-1 en even later verzilverde Huib Knuist een straf schop: 6-1. Knuist bepaalde met een prachtig schot de eindstand op 7-1. Na een stop van 1,5 jaar maakten de gebroeders de Jonge een geslaagde come-back. Op papier was de thuisclub ster ker. SPS 3 heeft dat oök al in me nige partij getoond, maar dat luk te niet tegen WHS 5. Bij die be zoekers had de al in jaren klim mende, maar nog steeds-onmisba- re Ko Geuze de plaats onder de lat weer ingenomen na een langduri ge knieblessure. Dat WHS die eerste helft al tot 0-3 kon uitlopen middels 2 doelpunten van Han van Vossen en 1 van Henk Keur was voor SPS 2 nog het meest ver wonderlijken de tweede helft was SPS trouwens sterker: na 20 mïftuten was men al teruggeko men tot 3-2. Daar bleef het echter bij, dankzij ook de bij WHS na een driemaandse blessure weer te ruggekeerde Piet Ridderhof. Een kwartier voor het einde maakte André van Ast met een knal van afstand een eind aan elke verdere SPS illusie: 4-2 tegen SPS waar het vuurwerk dit keer niet uitkwam. De reserves van Smerdiek hadden nog wat goed te maken tegen ON1 I uit 's-Gravenmoer. Voor de winterstop verloren de blauw zwarten in eigen huis met 1-4 van ONI 2. Zaterdag revancheerde Smerdiek zich door met 1-2 te winnen. De eerste 45 minuten had Smer diek de wind in de rug en dit re sulteerde in een licht veldover- wicht. Dit wist men echter niet in doelpunten om te zetten. De Bra banders waren erg gevaarlijk met snelle counters.Invaller doelman Jan Guiljam moest enkele malen tot het uiterste gaan om z'n doel schoon te houden. Vlak voor de thee kwam Smerdiek op een 0-1 voorsprong door een treffer van Sjaak Kwaak, na aangeven van Jos Leemrijze. De tweede helft kwam de thuisploeg bijzonder sterk uit de startblokken en Smerdiek kwam onder druk te staan. In de 23e mi nuut werd de ONI spits in het strafschop gebied onder de voet gelopen door Leo Sultiens en Martin op den Brouw. Indirecte vrije trap besliste de arbiter. De vrije trap werd drie keer over ge nomen en de derde maal was het dan ook raak: 1-1. Vlak na de ge lijkmaker behoedde Jan Giljam met een fantastische reactie z'n team voor een achterstand. Smer diek nam het heft langzaam maar zeker weer in handen. Vlak voor tijd ging Arnold Hogendoorn goed door gaf het leer op maat aan Peter Franke die eenvoudig in kon tikken: 1-2. ONI probeerde nog wel terug te komen, maar te vergeefs, Smerdiek gaf de winst niet meer uit handen. Zaterdag 4, 18 en 25 januari wer den te 's-Gravenpolder de per soonlijke damkampioenschappen van Zeeland voor junioren, aspi ranten en pupillen gehouden. Bij de pupillen tot 12 jaar bonden de 5 Tholenaren de strijd aan met 7 andere Zeeuwse dammers: Mar- tijn Schellinger, Francel Kouse maker en de gebroeders Jacco, Erik en Robert van Gorsel. Al in de eerste ronde wisten Martijn en Jacco een lichte voorsprong op te bouwen die zij in de daarop vol gende ronden niet meer afston den. de strijd ging daarna tussen hun beiden. Martijn wist daarbij te zegevieren en werd daarmee verdiend kampioen van Zeeland met op 1 punt gevolgd door Jac co. Een mooi resultaat voor bei den. De eindstand: Martijn Schel linger Tholen 17 pnt. 2. Jacco van Gorsel Tholen 16 pnt. 3. Jan Pie- ter v.d. Veer Zierikzee 15 pnt. 4. Marco Antonissen 's-Gravenp. 13 pnt. 5. Jaap v.d. Horst 's- Gravenp. 12 pnt. 6. Francel Kou semaker Tholen 9 pnt. 7. Erik van Gorsel Tholen 8 pnt. 10. Robert van Gorsel Tholen 4 pnt. Meesier Kasse (links) met de dammers van de school met de bijbel te Her en Danny Bult. Daarachter jurylid v.d. Velde van de Thoolse dam- Aspiranten (13-16 St. Annaland, die hun kampioenschap prolongeerden: Marco Saar- club de Eendracht en organisator meester Huiskamp van ter Toolne. :00 loos, Antoine van Luijk, Erwin Nelisse, Anco van 't Hof, Marco Bo- |33f) Ook nu weer was er tijdens de twee aansluitende woensdagen (deze keer in de gemeenschaps ruimte van de O.L.S. Ter Tolne) een spannende strijd tussen de ne gen deelnemende scholen. Aan sluitend op het geslaagde experi ment in '85 werd ook nu weer gespeeld volgens het systeem dat iedereen-iedereen aan het bord ontmoet. De schooldamkampi oenschappen die voor de 9e keer werden georganiseerd door de he ren O. Huiskamp en B. de Koek. Zij vinden het jammer dat de school uit Poortvliet enkele jaren geleden heeft afgehaakt, maar hopen dat de 10e editie weer com pleet zal zijn. Deze worden des kundig gesteund door de leden van damclub De Eendracht. Zij weten immers hoe belangrijk het enthousiasme bij jonge scholieren kan werken. Vanuit eerdere schooldamkampioenschappen kreeg men uitstekende leden voor de damclub. Wel moet hierbij worden vermeld dat van het win nende team, dat begeleid werd door meneer Kasse, geen enkel lid actief dammer is. En hun presta ties waren daar niet minder om. Woensdagmiddag 29 januari was tijdens de laatste wedstrijd de spanning te snijden. Erik van Gorsel van de C.N.S. De Regen boog te Tholen en Marco de Jon ge van de St. Anthoniusschool uit Oud-Vossemeer ontmoetten el kaar aan het bord. In deze partij werd namelijk de tweede plaats bepald. Dat bleek, met een bord- punt meer, de C.N.S. De Regen boog te worden. Ter Tolne moest genoegen nemen met de eervolle derde plaats. Ook het team van de Regenboog, bestaande uit Jacco en Erik van Gorsel, Jacco van der Kleyn, Marco de Kunder, Robert van de Sande en als reserve Arno Burggraaf mag op 5 maart hoogst waarschijnlijk mee naar 's Gra venpolder voor de Zeeuwse schooldamkampioenschappen De prijzen, die beschikbaar wer den gesteld door de RABO-bank, werden aan de winnaars overhan digd door dhr. Huiskamp. Hij dankte alle deelnemers, maar vooral ook de heren van der Vel de en de Rijke van de damclub die hun medewerking verleenden. Er was een mooie wisselbeker en de School met de Bijbel mocht deze mee naar St. Annaland nemen, evenals in 1985 en in 1980. Er wa ren gouden, zilveren en bronzen medailles beschikbaar en voor de dammertjes, die met evenveel ple zier meededen, doch geen ereme taal wonnen, was er toch een spel. Stand schooldammen: 1. School met de Bijbel St. Anna land 16 p 71-9 2. C.N.S.De Regenboog Tholen 13 p. 6lB|5 3. Ó.B.S. Ter Tolne Tholen 13 p. .64-16 4. O.B.S. De Schalm Stavenisse 10 p. 34-46 5. O.B.S. De Rieburg St. Maar tensdijk 8 p. 40-40 6. O.B.S. De Casembrootschool St. Annaland 6 p. 25-55 7. School met de Bijbel Anna Ja- cobapolder 4 p. 24-56 8. O.B.S. De Oosterscheldeschool Scherpenisse 2 p. 25-55 9. St. Anthoniussschool Oud Vossemeer 0 p. 12-68 In de zevende ronde van het kam pioenschap in de Zeeuwse hoofd klas behaalden de Thoolse dam mers een kleine, maar verdiende 11-9 overwinning in de thuis wedstrijd tegen Aagtekerke. Door dit resultaat klom men op naar een gedeelde derde plaats op de ranglijst. Uitslagen: J. Moerland- M. Provoost 2-0, S. Baerends-F. Blaas 0-2, P.C. v.d.Velde-D. Bos- selaar 2-0, R. Gunter-J. Engle- vaart 0-2, A. Slager-J. Maranus 1-1, A. Kousemaker-A. Willemse 2-0, H. Gunter-A. Provoost 0-2, C. Droogers-M.C. de Smit 0-2, A. Boogerd-A. Franke 2-0, J. v.dd. Velde-S. Blaas 2-0. Stand: 1 Lammerenburg 7 5 2 0 12 83-57 2. Goes 1 7 5 1 1 11 83-57 3. Tholen I 7 3 3 1 9 82-58 4. B.D.V. B. op Zoom 1 7 3 3 1 9 78-62 5. Middelburg II 7 4 0 3 8 75-65 6. Aagtekerke I 7 3 1 3 7 70-70 7. 's'Gravenpolder II 7 2 2 3 6 71-69 8. Gapinge I 7 2 14 5 62-78 9. Souburg I 7 1 1 5 3 51-89 10. 's-Gravenpolder III 7 0 1 6 1 45-95. Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: J. v.d. Velde - H. Geluk 0-2, A. Schot - A. Slager 1-1, W.A. Boo- gerd - B. kegge 1-1, A. Schot - H. Geluk 0-2, T. v.d. Male - J. de Rijke 2-0, C. Droogers- S. Schot 2-0, J. de Rijke - C. van Splunter 2-0, P. Luten - A. Slager 1-1, R.Gunter - J. v.d. Velde 2-0, A. Boogerd - S. Baerends 0-2. Bij de aspiranten hadden 2 Thole naren ingeschreven. Dit waren Ronnie Gunter (St. Annaland) en Marnix Kousemaker(Tholen). Beiden wisten in de voorronden door te dringen tot de finale- groep. Ronnie bleek daarbij de beste papieren te bezitten. Mede vanwege zijn ervaring in de diver se toernooien behoefde hij slechts eenmaal een remise toe te staan. Met een punt voorsprong op nummer 2 kon hij de titel van zijn broer (Henk Gunter), die vorig jaar kampioen was, overnemen. De eindstand: 1. Ronnie Gunter St. Annaland 9 pnt. 2. Arjo Kou semaker Yerseke 8 pnt.; 3. Adria- na Hamers 's-Gravenp. 7 pnt. 4. Marnix Kousemaker Tholen 4 pnt.; 5. Danny de Jager 's- Gravenp. 1 p. Ook bij de junioren waren er 2 in schrijvingen. De St. Annalanders Henk Gunter en Peter van Dijke hadden het heel wat moeilijker. In tegenstelling tot de aspiranten en pupillen moesten zij geheel volgens de regels 60 zetteen in 2 uur halen. Meer dan eens zaten zij zodoende meer dan 4 uren achter het bord. Zij konden echter niet verhinderen, dat Sjakko Sandee zijn Zeeuwse titel prolongeerde. Kampioen van Zeeland werd. De eindstand: 1Sjakko Sandee Goes 8 pnt. 2. Michel d. Visser 's- Gravenp. 6 pnt. 3. Gerard Krijger 's-Gravenp. 6 pnt. 4. Henk Gun ter St. Annal. 6 pnt. 5. Peter v. Dijke St. Annal. 4 pnt. 6. Peter Dierks Goes 0 p. De plaatsen 2, 3 en 4 zijn vast gesteld volgens het SB-systeem. Tholense Boys 5 kon in de eerste helft van de wedstrijd tegen DVO 7 vooral in aanvallend opzicht geen vuist maken. Met de rust keek de ploeg van leider Johan Slabbekoorn tegen een 3-0 achter stand aan. De tweede 45 minuten ging het stukken beter. De Boys hadden nu een veldoverwicht. Emiel Streng schoot tot twee keer toe keihard op de vuisten van de Bra bantse doelman. DVO besliste de partij met een uitval: 4-0. Andy van der Velde redde de Thoolse eer met een fraai doelpunt: 4-1. Ook Jaap van de Berge was erg dicht bij een doelpunt, maar hem ontbrak alle geluk. Op bezoek bij Dosko gingen de Vosmeer dames al meteen goed van start, want na de aftrap kon Anita Goedegebuure meteen sco ren: 0-1. De thuisclub kwam daarna beter in het spel en hun linksbuiten gaf de Vosmeer verdediging problemen. De be zoekers moesten zich dan ook tot uitvallen beperken. Na 20 minu ten startte Marion Capelle vanaf de achterlijn, kon haar tegenstan der passeren en schoot met links. De indraaiende bal verdween fraai in de kruising: 0-2. De Zeeu wen waren duidelijk beter en lie pen tien minuten later uit naar 0-3. Marion Capelle paste op Ma rian Verhoef, die met een lob de bal achter de doelvrouwe werkte. Na de pauze herhaalde Anita Goedegebuure het huzarenstukje uit de eerste helft. Opnieuw een doelpunt vanaf de aftrap, nadat ze de verdediging te snel af was: 0-4. Tien minuten later kwam er een hoge Dosko-voorzet. Maaike v.d. Laak wilde de bal wegwer ken, maar deze verdween hard achter zus Conny en het stond 1-4. Toen was Vosmeer er condi tioneel door, het goede spel van voor de rust wraakte zich. Toch liepen de oranje-zwarten nog ver der uit, want tien minuten voor tijd gaf Marja Vermaas een pass op Anita Goedegebuure, die de eindstand op 1-5 bepaalde. Naaste concurrent DSE 2 blijft een punt op achterstand. De Et- tense ploeg versloeg titelkandi daat nummer drie, Marjola Girls. Via het Kruiswerk is een 24-uurs hulpverlening ingesteld en het Welzijnsorgaan (met de taken gezins- en bejaardenzorg plus al gemeen maatschappelijk werk) experimenteerde ook al met de 24-uurs zorg. Feit is immers dat de Nederlandse bevolking veroudert. Binnen de bejaardencategorie is zelfs een sterke toename waarneembaar van hen die ouder dan 80 worden. Dan is er ook toenemende be hoefte aan verzorging. Daarmee worden artsen, wijkverpleging en gezinsverzorging dan ook in toe nemende mate geconfronteerd. De volgorde van deze "verzor gers" is hierboven wat willekeurig gekozen, want dat hangt immers helemaal af van individuele om standigheden. Heeft een bejaarde en nog zelfstandig wonende hoog bejaarde eenmaal per week een dag een bejaardenhelpster nodig, of is de situatie zo, dat hij of zij 's avonds te bed gebracht moet worden en er 's morgens weer moet worden uitgehaald. Dan zit men toch veelaLdicht bij de kruis- zorg en daaraan voorafgaande zal ongetwijfeld artsenhulp zijn inge roepen. Het is wel duidelijk dat deze drie gezondheidszorgers nauwe samenwerking behoeven. Dat kwam ter sprake tijdens de algemene vergadering van het Welzijnsorgaan Tholen, waarbij het hoofd van de gezins- en be jaardenverzorging, de heer J.P. Verburgh uit Sint Maartensdijk de 7 x 24 uurs zorg nader toelicht, met als gevolg daarover een uitge breide discussie van de aanwezige bestuurders. Er wordt immers steeds minder dan voorheen auto matisch gedacht aan een opname in een bejaardenoord en verpleeg tehuis, zo hield Verburgh zijn hoorders voor. Eerst de mogelijk heden van thuiszorg bekijken, waardoor overigens die oorden niet overbodig worden in de maatschapij. Daardoor echter dient de thuiszorg zich aan te pas sen aan de behoeften van o.a. chronisch zieken, terminale pa tiënten, lichamelijk gehandicap ten en gezinnen met gehandicapte kinderen. Voor de gezinsverzorging houdt het andere eisen in aan het stan daardpakket. Het moet immers worden aangevuld met het na af roep snel hulp kunnen bieden met huishoudelijke, verzorgende en/of begeleidende hulp. Met bo vendien wisselende tijdstippen, ook buiten kantoortijd. Kenmerk voor die veranderingen binnen de gezinsverzorging zijn: streven naar differentiatie, flexi biliteit, beschikbaar- en bereik baarheid. Kortom hulp op afroep en dat gedurende 7 x 24 uur in een week. Tegelijkertijd dan ook hulp op maat.. Al eerder publiceerden we over het experiment aange paste hulp en dus ook aangepaste werktijden, waarmee de Federatie Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging, waarin het Welzijns orgaan Tholen participeert, in 1984 van start ging. De conclusie luidde, dat de aangepaste hulp als onderdeel van het takenpakket gezinsverzorging moest worden opgenomen. In 1985 heeft deze Federatie getracht hulp op maat te geven, ook al is er daardoor nog geen officiële status, maar nu ligt er wel de nota 7 x 24 uur thuiszorg in Noord-Zeeland. Zo wel op Schouwen als Tholen is een werkgroepje gestart voor in tensieve samenwerking tussen kruisvereniging en gezinsverzor ging. Niet ondenkbaar is, zo was ook de veronderstelling van de heer Verburgh, dat dit uitgroeit naar een multidipicinaire eerste lijns indicatiecommissie, waarin uiteraard ook huisartsen en verte genwoordigers uit bejaardente huizen en verpleegtehuizen zitting hebben. Het gaat er om steeds die oplos sing te vinden, die haar of hem in staat stelt zolang mogelijk een menswaardig bestaan te hebben. Dat wil niet zeggen dat alles voor mensen gedaan en geregeld moet worden. Integendeel wat iemand nog zelf kan moet buiten de "zorgwatten" blijven, want zelf werkzaamheid, familie- en buren hulp moet eerder worden gesti muleerd dan afgeremd. Ook de gezinsverzorging dient aanvullen de hulp te blijven en op Tholen, zo concludeerde Verburgh, is zgn. mantelzorg (familie- en buren hulp) nog in ruime mate aanwezig. Uit de levendige discussie bleek, dat maar niet alles direct panklaar op het bordje ligt, terwijl er ook ten aanzien van bereikbaarheid, bezetting, financiële aspecten nog wel het een en ander moet worden geleerd, bewerkt en beschikbaar zal moeten zijn. De vergadering zei voor een verdere ontwikkeling blijvende aandacht te hebben en daarvan wilde men ook graag op de hoogte blijven. Er werden tijdens die algemene vergadering ook nog wat huis houdelijke punten afgewerkt. In het algemeen bestuur (en vervol gens ook in het dagelijks bestuur van Welzijnsorgaan) nam de heer J. Mees uit Oud-Vossemeer de plaats in van de naar Haarlem vertrokken heer Nijpels. Bestuur der M.A.J. Van der Linde uit Tholen informeerde hoe het staat met het (telefonisch) alarme ringsproject. Voorzitter J.M. de Kerf antwoordde dat de organisa tie daarvan niet in handen is van Welzijnszorg, zoals dat wel op Schouwen het geval is, maar de gemeente Tholen wenste de finan ciële kant in eigen hand te houden en daarom werden contacten met de kruisvereniging gelegd. Bij vaststelling van de rekening 1984 informeerde M. Dijke uit Scher penisse of het bedrag van de ont vangen ziekengelden niet aangeeft dat er eigenlijk een personeelste kort is. Directeur J.K. Stoutjes- dijk antwoordde, dat er meer zie kengeld wordt ontvangen dan aan vervanging wordt uitgegeven. Weer op informatie van Van de Linde zei de directeur, dat het geld van de kerken op Tholen naar de warme maaltijdvoorzie ning gaat. Bij de begrotingsbe handeling 1986 informeerde heer J. v.d. Heuvel uit Tholen of Al- phahulp door de Federatie wordt betaald. Het antwoord luidde, dat het hierbij gaat om een eigen bijdrage van hen die verzorgd worden. Op nog een laatste vraag van Van der Linde over de ar beidstijdverkorting was het ant woord, dat bij de part-time krachten de arbeidscontracten zijn verhoogd met het aantal uren van de atv. De 22 pagina's tellende nota was eerder al in Anna Jacobapolder besproken, waar volgens voorzit ter J. Walpot en raadslid A.P. Kornaat enkele rake opmerkingen en leuke dingen naar voren waren gebracht. In de Druiventros bo gen veertien leden zich over het discussiestuk, dat door het bestuur van de kiesvereniging, de propaganda- en adviescommissie en de raadsfractie was samen gesteld. Allerlei onderwerpen over de woonomgeving, werkge legenheid, bejaardenzorg, speel- gelegenheden, recreatie, milieu, sociale zaken, enz. kwamen aan de orde. "Het is een breed scala met een groot aantal raakvlakken voor de totale gemeenschap 't Sluit heel goed aan bij St. Philips land", zei fractievoorzitter Kornaat. Onder het hoofdstuk woning bouw stond o.a. "Aan de eis van goede (en te betalen) woningen moet zoveel mogelijk kunnen worden voldaan. Daarom ook is de PVAB fel gekant tegen het be leid dat de SGP in onze gemeente voert om de woningbouw tot het minimum te beperken." M. Bomas noemde het onverstan dig die zin op te nemen. "Je moet je niet afzetten tegen anderen, zo als de SGP. Ze worden nu al op de tweede bladzijde tegen de ha ren ingestreken, zij 't dat het de enige keer is, dat de SGP in de no ta genoemd wordt. Uit SGP-kring moet je de ledenwinst zien te ha len: jongeren, die op de drempel staan. Je kunt wel een heel boe kwerk tegen de SGP maken, maar dat moet je niet doen", aldus Bomas. over eens en de raadsleden C. den Braber en Kornaat lichtten dat nog toe met voorbeelden van ver liezen op bestemmingsplan als er niet gebouwd wordt, zoals 20.000 gulden bij Steintjeskreek in Anna Jacobapolder. G. Verkerke en mevr. Kornaat waren het met Bomas eens, dat de zin over de SGP geschrapt moest worden. "Het zal een discussie nota blijven", zei Kornaat. "Ook als de nota na deze avond een de finitieve vorm kan krijgen, kun nen we niet op de lauweren gaan rusten". Gesproken werd verder over de invoering van 30 km. (een te grote last gezien de noodzakelijke we- greconstructies) en een leuke' buurtwinkel. Dhr Dey noemde dat onmogelijk. "Dan zet je de tijd zestig jaar terug." Bomas zag perspectief wanneer de man el ders werkt en de vrouw de winkel erbij doet. Kornaat wees erop, dat er drie winkels op de nomina tie staan om gesloten te worden. Verbetering van en toezicht op de speelplaats de Tramput is óók een wens van de PVAB, evenals aan leg van het tweede sportveld en wellicht een tennisveld en een goed nacht- en weekendrooster voor artsen en dergelijke dienst verleners. "Moet je dan kiekeboe gaan spe len?", antwoordde J.A.A. Win terberg, die een belangrijke bij drage aan de samenstelling van de nota had geleverd. Hij bekende, ook zaken opgenomen te hebben 'om te prikkelen', maar de SGP- visie op de woningbouw staat toch lijnrecht tegenover die van de PVAB. Daar was iedereen het Bomas pleitte voor een steiger met vlonders in de werkhaven. Kornaat zei jaren geleden al het idee geopperd te hebben om voor eigen inwoners een mogelijkheid te bieden hun bootjes af te meren, maar de meerderheid was bang voor een jachthavenidee. "De PVAB is voor de leefbaarheid van de eigen bevolking en wil inwo ners die een bootje hebben een plezier doen", zei Kornaat, die ook voor een voorzichtige aanpak was. Den Braber vond, dat de gemeen te de kans om een strandje op te spuiten ook al een paar keer voor bij heeft laten gaan. De Philips- kereke (een Fliplandse zandboot) kan 't nu nog, maar dat kost wel een paar duizend gulden. Voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van; SINDS I901 Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen F.I.D.A. gediplomeerd Vervaardiging van mini in-het-oor-toestellen Vervaardiging van oorstukjes in eigen bedrijf Acousticon met vestigingen in geheel Nederland Zo nodig bezoek aan huis Penstraat 37 - Bergen op Zoom - Telefoon 01640-34464 Vlakbij de Grote Markt en de Bosstraat. Advertentie I.M. Het voorstel van GS gaat uit van een vereenvoudigde procedure, waarbij alleen een landinrich tingsplan wordt opgemaakt. Be halve voor St. Philipsland is ook voor 10.000 ha. op Tholen een verzoek ingediend, verdeeld in vier blokken van ca. 3000 ha., in verband met inpassing in het land elijk voorbereidingsschema. Bei: de gebieden komen nog niet voor op de beleidskaan. Buiten die be leidskaan kan echter jaarlijks 5000 ha. aan het voorbereidings schema landinrichting worden toegevoegd, als tenminste de rijksbijdrage niet hoger is dan 1000 gulden per ha. In 1985 werd van deze extra ruimte slechts 3015 ha. benut. GS zijn van mening, dat op lan- dinrichtingsgebied in Zeeland een achterstandssituatie is ontstaan, doordat in de laatste decennia weinig projecten zijn uitgevoerd. Gezien de recente landbouwpoli tiek achten GS het in stand hou den van gezonde concurrentiever houdingen binnen Nederland en de EEG essentieel. De aanvraag van Sint Philipsland dateert al van 1980. Het gebied is nog niet in een streekplan opge nomen, maar zal deel gaan uitma ken van het streekplan Zeeland, dat vermoedelijk in 1988 van kracht wordt. Ook het CLC vindt dat een ruilverkaveling met een administratief karakter een bij drage kan leveren aan een verbe tering van de inrichting van het gebied, met name voor de land bouw. In het gemeentelijke bestemmingsplan zijn de ruimte lijke functies duidelijk weergege ven, aldus de CLC. Een even wichtige regionale verdeling van landinrichtingsactiviteiten heeft mede geleid tot de keuze van GS. Die zijn bovendien van mening, dat parallel aan de ruilverkaveling ook de zoetwatervoorziening va nuit de Krammer kan worden ge realiseerd. Bij de Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland is men bezig met de voorbereiding van een nieuw Vrouwen-Opzoekboek. Het vori ge, dat vijf jaar geleden gemaakt werd door vrouwen van het over leg 'Luchtkasteel', is verouderd en in sommige gevallen incom pleet. Het boekwerkje zal ad sen bevatten die van belang zijn voor vrouwen en meiden die, be taald of onbetaald, aan de slag willen, die zich willen informeren over studie en/of cursusmogelijk heden, die zich met vrouwenwerk willen bezighouden of zich ge woon eens willen orienteren wat de mogelijkheden voor hen zijn in de provincie Zeeland. De stich ting zou in dit verband graag sug gesties ontvangen over adressen voor lezingen, cursussen, trainin gen, drukken, timmeren, metse len, kleding maken, supervisie, organisatie, gezondheidszorg en therapie tot bijvoorbeeld theater, muziek, sport en journalistiek. Vrouwen die hun deskundigheid in willen zetten ten behoeve van vrouwenemancipatie en opgeno men willen worden in het Vrouwen-Opzoekboek, worden verzocht dit voor 30 april kenbaar te maken met vakbekwaamheid, gewenste verdienste, beschikbaar heid en werkgebied bij de stich ting Vrouwenemancipatie Zee land, Postbus 235, 4300 AE in Zierikzee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 15