Niet-Thoolse aannemer reconstrueert Bosstraat Zestigjarig bruidspaar in Sint Maartensdijk Aannemer in commissie Bedrijfsleven Tholen 27 belangstellenden voor nieuwe teelten ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Zoet water BOUMAN POTTER Gemeente wit grond C.N.C. IV 1 -Ju Donderdag 30 januari 19 42e Jaargang no. 11 - 11 Wethouder Koopman tevreden over prijs Koekjes Veel verhuisd Krom gewerkt Pruimen 'Over de prijsvorming ben ik redelijk tevreden, maar helaas is het een aannemer van buiten de gemeente geworden.' Dat concludeert wethouder L.J. Koop man na het nieuwe systeem van aanbesteding bij de B0ITI6n TOOiCn reconstructie Bosstraat Tholen, waar de Hollandsche Wegenbouw Zanen bv uit Goes als laagste uit de bus kwam. Daarentegen is HWZ-calculator E.W. van Vossen jzn. 'uit St. Annaland verheugd met de uit slag. 'Voor de eerste keer mochten we meedoen op Tholen en 't is gelukt.' Tijl Uylenspiegel Asfaltcentrale Twee raadsleden mogen wel blijven De twee raadsleden in de commissie Bedrijfsleven mogen blijven als ze namens de raad en niet namens hun fractie optreden, maar de commissie zou best uitge breid kunnen worden met een vertegenwoordiger van de aannemingsbedrijven. Geen politiek Klankbord Adan voorzitter van S.V.R.Z. Uien 15 cent DEZE WEEK Vis, zagers, champignons en witlof Voor starters of mensen die een aanvullend inkomen willen, geeft het gemeentebestuur van Tholen voor lichting over de kweek van meervallen, zagers, cham pignons en witlof. Voor de bijeenkomsten op 4 en 20 februari hebben zich via Tholenderwijs en de studie dag over zoet water in Haestinge al 27 belangstellen den gemeld. Te weinig rendement Spuigaten Overtuigen Record grondverkoop Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665 2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschi|nt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,55 per halfjaar. Per jaar 35,55 per post 45,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur W. Heijboer Met winterse buien zit de land bouw na het record bezoek aan de RAI nog volop in het vergadersei zoen, waarin ook het bouwplan 1986 zijn beslag krijgt. Het meest actuele onderwerp is de mogelijke zoetwatervoorziening in de nabije toekomst. Bij elke nieuwe ont wikkeling zijn er mensen die meer van zoiets profiteren dan een an der. Bij het zoet water zal de tuin bouw er veel eerder profijnt van hebben dan de veeteelt. De ex ploitanten van 'kassen' hebben nu veelal al bassins om het regen water op te vangen en later te be nutten als de sla, radijs of toma ten vocht nodig hebben. Dat heeft ook geld gekost. Daarentegen zijn er akkerbouwers die het voordeel van de zoetwatervoorziening niet zien zitten. Het zal moeilijk zijn om het pro fijtbeginsel volledig toe te passen, zoals bij de reinigingsrechten en de waterzuivering, waar de ver vuiler betaalt. Uit de sloten zullen aangrenzende landbouwers zoet water kunnen halen, maar als al leen de kosten op de echte ver bruikers zouden drukken, is er geen schijn van kans dat de zoet watervoorziening er komt. De an dere'kant van de medaille is, dat die kosten op de gehele landbouw drukken. Als de beslissing door de algemene vergadering van het waterschap eenmaal genomen is, kan men er moeilijk onderuit. Er zijn mensen die altijd maar door- drammen, dat ontwikkelingen niet vallen te keren, maar de praktijk bewijst, dat men her haaldelijk terugkomt op wat eens als 'zaligmakend' werd gepredikt. Er zijn ook bij de afnemers en niet-afnemers van zoet water gro te tegenstellingen. Als het water schap Tholen 100 gulden per ha (op Schouwen-Duiveland zelfs 130) extra vraagt voor zoet water, dan zet degene die helemaal geen zoet water wil gebruiken, wel gro te vraagtekens. Met zoet water krijg je hogere opbrengsten en komt dan de afzet niet in de knel. wat lagere prijzen tot gevolg heeft. Tijdens de studiedag in Haestinge zag ir. Tacken dat niet zo somber in. Hij had daar in zijn berekeningen al aan gedacht en dan nog was zijn uitkomst po sitief. Is er echter een zodanige solidari teit onder de landbouwers dat men de honderd gulden per ha wil opbrengen om het gehele gebied gemakkelijker te kunnen 'verko pen'? Zelfs als men geen liter zoet water extra afneemt en geen dub beltje meer kan ontvangen van een hogere opbrengst? Alles overziende, kunnen we er heel wat moeilijker uitkomen dan eertijds bij de herverkaveling, waarvan iedere grondgebruiker kon profiteren. Daarbij waren immers veel meer algemene zaken die voordeel konden opleveren. Al blijven we ervan overtuigd, dat een nieuwe ontwikkeling niet zo maar moet worden afgewezen, de kostenverdeling moet toch wel dicht bij de billijkheidsgrens lig gen. (G.H.). Het gemeentebestuur voert on derhandelingen met het compost- bedrijf C.N.C. over de aankoop van grond in de Slabbecoornpol- der bij Tholen. Wethouder J. Versluijs deelde dat dinsdaga vond in'de commissie Bedrijfsle ven mee op vragen van FNV- vertegenwoordiger J. Snoep. C.N.C. kocht de grond destijds voor vestiging van een tweede compostbedrijf voor champig nonkwekers naast die in het Lim burgse Ottersum. Langdurige be roepsprocedures over de Planolo gische en Hinderwetprocedue de den C.N.C. tenslotte van de Thoolse vestiging afzien. De gemeente wil een beperkt deel van de grond kopen om het in dustrieterrein naast de rioolwater zuiveringsinstallatie bij Tholen te kunnen uitbreiden. Tussen de CNC-grond en het industrieter rein ligt nog een andere eigenaar, maar via ruiling denken b. en w. die zaak te kunnen oplossen, j Over verkoop van de andere CNC-grond vindt ook overleg i plaats, aldus wethouder Versluijs. Het zestigjarig bruidspaar Van Haaften-Bil uit St. Maartensdijk. "I)e koningin wil u met deze bij zondere gebeurtenis graag van harte feliciteren". I)at was één van de beste wensen die het echt paar C. van Haaften (83) en W.P. van Haaften-Bil (80) uit St. Maar tensdijk ontving ter gelegenheid van het zestigjarig huwelijksfeest. Het gemeentebestuur van Tholen stuurde een fruitmand, er kwa men dinsdag bloemen en vele schriftelijke felicitaties. Na een ontvangst 's middags in de eigen woning aan de Markt, werd er 's avonds feest gevierd bij zoon Jan in de .lacoba van Beierenstraa Het echtpaar is nog goed gezónd en houdt de spieren soepel op de hometrainer. "Ik ben bijna altijd bezig, daarvoor ben ik veel te driftig", zegt dhr. Van Haaften. Hij wykt in z'n eigen tuin of in die van z'n zoon Lies en trekt er per fiets, bromfiets of auto op uit. "Ik spit nog, maar ben nooit moe". Zes weken geleden brak hij een enkel, maar die is inmid dels al weer genezen. Mevr. van Haaften doet het wat kalmer aan en heeft sinds drie jaar een werkster voor het onder houd van de grote woning. Het nu zestigjarig bruidspaar leerde elkaar op de kermis in Scherpenisse kennen. Kees kocht een halfpond koekjes voor Mina en dat maakte indruk. "Ze liep zo hard van stapel, ik mocht niet eens meer met een ander meisje dansen". Hij trouwde na vijf jaar met de dochter van wagemaker Kees Bil, die verder veertig jaar kerkorganist was. Van Haaften werkte op het ou derlijk boerenbedrijf aan de Pro- vincialeweg. Naast de akkerbouw had men melkkoeien, mestvee en varkens. Voor andere landbou wers voerde Van Haaften loon werk uit. Het was dag en nacht werken. Vader was al heel vroeg gestorven, zodat moeder het be drijf met haar zoons deed. Mede door de evacuatie in 1944 en 1953 is het echtpaar Van Haaf ten wel twaalf keer verhuisd, niet alleen op het eiland maar ook naar Wouw en Rotterdam. In Wouw, waar 40 a 50 Smerdieke- naars geëvacueerd waren, had men een goede plaats bij het on derwijzersechtpaar Nuyten. Ter gelegenheid van het zestigjarig huwelijk was er zelfs nog een bloemetje van mevr. Nuyten. Door de oorlogshandelingen in Wouw verbrandde al het ht is- raad. Men was weken ongerust omdat drie kinderen elders wa ren, terwijl men in de schuilkelder zat. "We hebben toen heel wat meegemaakt, maar we zijn alle maal nog bij elkaar", constateert mevr. Van Haaften dankbaar. WONINGINRICHTING te i tl Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Het echtpaar heeft 9 kinderen (6 jongens en 3 meisjes), 21 klein- en 4 achterkleinkinderen. Van Haaften nam in 1932 het be drijf van z'n moeder, die ook koopdag hield, over en op 59-jarige leeftijd stopte hij ermee. "Moeder heeft zich altijd krom gewerkt - ze is nooit in Tholen ge weest tijdens haar leven, alleen in Stavenisse en St. Maartensdijk - en ik dacht, dat zal Keesje niet dóen". Een zoon zette het bedrij4 nog enkele jaren voort, maar nu zit er niemand meer in de landbouw. "Ik ben eigenlijk veertig jaar te vroeg geboren, dan had ik 't veel gemakkelijker gehad", zegt Van Haaften, die echter moeilijk stil kan zitten. Hij heeft nu weer plannen voor een betere overkap ping van zijn serre. Mevr. Van Haaften was ook blij toen ze in 1962 naar de Markt kwamen, want dat was weer in, inplaats van buiten het dorp. "Het is te hopen, dat we hier voor de laatste keer verhuisd zijn", zegt ze. Dhr. van Haaften heeft vorig jaar nog geslacht, eet nog spek en worst en het gehele jaar ook fruit uit eigen tuin. Vanaf z'n zesde jaar heeft hij tabak ge pruimd, maar zeven jaar geleden wisselde hij dat maar in voor een sigaartje. Kees van Haaften blijft opge ruimd. Hij woont naast café Smerdiek en als er 's avonds laat wel eens muziek te horen is wan neer hij gaat slapen, ergert hij zich niet. "Dan ga ik maar mee zingen". Dat was"ons streven', aldus calcu lator Van Vossen. HWZ schreef in voor 298.000 gul den, exclusief btw, Jaartsveld's wegenbouwbedrijf uit Steenber gen voor 308.500, Gebr. Moer land bv uit St. Annaland voor 312.000 en A.C. van der Werf uit Scherpenisse voor 319.500 gul den. Wethouder Koopman noemt de verschillen 'niet buitensporig'. 'Het is een normaal beeld, maar 't is jammer, dat de twee aannemers van buiten de gemeente de laagste zijn. Ik zou me niet zo maar laten verdringen als Thoolse aanne mers', aldus Koopman. Voorheen werd er voor elk werk maar één Thoolse aannemer uit genodigd, voor grotere karweien soms drie, maar nu waren 't voor het eerst vijf, waarvan twee bui ten Tholen. Tot een bepaald be drag blijft het gemeentebestuur overigens maar één Thoolse aan nemer uitnodigen. 'We verwach ten wel, dat ze de zogenaamde WAC-gelden (die ze bij meerdere uitnodigingen anders bij de voor aanbesteding aan de aannemers- bond moeten betalen) van circa 1/2 van elke ton naar de ge meente laten toevloeien', aldus Koopman. Hij hoopt, dat de ge meentelijke relaties met de Thool se aannemers blijven bestaan. 'Maar ze moeten niet laten blij ken, dat ze de baas zijn. Er zat geen concurrentie in bij de Thool se aannemers en net als Tijl Uy lenspiegel hebben ze 't ernaar ge maakt, dat b en w met dit nieuwe systeem zijn gekomen. We gaan niet over op openbare aanbeste dingen, want daar lijdt de kwali teit van het werk onder', zegt de wethouder. Koopman vindt het enigszins een pleister op de wonde, dat er nog Thoolse werknemers bij HWZ zijn. Volgens calculator Van Vos sen zijn dat er tussen de 5 en 10, verdeeld over Zeeland, West- Brabant en Rotterdam. HWZ, een onderdeel van de Hollandsche Beton Groep, heeft ook een vesti ging in Bergen op Zoom, waar men samen met Van Dijck Petit de asfaltcentrale de Zoom exploi teert. Van Vossen hoopt daarom op Tholen ook voor asfaltwerken in aanmerking te komen. De reconstructie van de Bosstraat in Tholen zal gedurende 70 werk bare dagen verwezenlijkt worden. 'Het luistert nauw zo'n eerste keer, we zullen het waar moeten maken', zegt Van Vossen, die bij de aanbesteding van een werk van vijftien miljoen gulden pas nog als .tweede uit de bus kwam. Volgens hem is bij de Bosstraat de normale, verplichte WAC- procedure gevolgd. 'Bij veel aan bestedingen wordt gezegd, dat de laagste inschrijver gek is, maar ik prijs me bijzonder gelukkig, dat HWZ de aannemer geworden is. BTL uit Haaren gaat voor 6477 gulden, exclusief btw, 51 populie ren rooien: 33 op de Stoofdijk in Stavenisse en 18 aan de Molensin gel in Tholen. Als tweede aanne mer was de gebr. Van Poortvliet uit Oud-Vossemeer uitgenodigd, die inschreef voor 7500 gulden. Voor het maaien van bermen langs de tertiaire en quartaire we gen van de gemeente Tholen was loonbedrijf Wielaard uit St. Maartensdijk de laagste inschrij ver met 15.250 gulden. Fase uit Poortvliet wilde het karwei doen voor 15.750, Hage uit Poortvliet voor 21 mille en Den Engelsman uit St. Annaland voor 23.000 gul den, alles exclusief btw. Advertentie IM Dat bleek dinsdagavond het standpunt van de meerderheid van de Thoolse commissie Be drijfsleven, die over het functio neren sprak naar aanleiding van een discussie in de eigen gemeen teraad. Met name J.L. van Gorsel (VVD) vond het onjuist, dat al leen Th. Aarnoudse (SGP) en J. de Bres (PvdA) in de commissie B.L. zaten. Dinsdagavond was van Gorsel er wel ais plaatsver vanger van de verhinderde Aar noudse. Bij installatie van de nieuwe gemeenteraad op 29 april worden ook alle commissieleden benoemd, zodat het een goade ge legenheid was voor herbezinning. J.K. Elenbaas uit Poortvliet wilde het zonder raadsleden doen. "Het is geen correcte zaak om maar twee van de vijf raadsfracties hier te hebben, maar de politiek hoort hier niet bij. Daar is de gemeente raad voor. Er zijn door de twee raadsleden heel duidelijk per soonlijke standpunten naar voren gebracht", aldus Elenbaas, die overigens erkende, dat er bij iede reen wel een politieke kleur zal doorschemeren. Hij pleitte verder voor vaste ver gaderdata, een keer per kwartaal, om de commissie meer inhoud te geven. Hij zette een vraagteken bij het functioneren, want van de adviezen hoor je soms niets meer. J. Snoep uit St. Annaland be greep niet, dat de commissie na tien jaar niet meer functioneerde. Overigens was hij 't met Elenbaas eens, dat er geen raadsleden in thuishoren. raadsleden kon hij vrede hebben, maar vijf vond hij teveel. "Dat kan de meningen van de vertegen woordigers van het bedrijfsleven onderdrukken en dan krijg je in de commissie al een compromis". P.K.M. Stouten uit Stavenisse zag geen bezwaar in raadsleden in de commissie, maar twee vond hij er voldoende. Hij wilde wel een extra vertegenwoordiger van de industrie die de laatste tijd nogal uitgebreid is. M.C. Hage uit Scherpenisse wilde de twee raadsleden in de commis sie ook handhaven. "Misschien kunnen we ze nog overtuigen". M.C.J. Kosten uit Tholen was er eveneens voorstander van. "De twee moeten dan wel de raad ver tegenwoordigen en niet de fractie". gebreid moet worden, dan met een vakbondsvertegenwoordiger, zei Snoep, die op de 1300 FNV- leden wees. "Die werken allemaal niet op Tholen en het gaat om het Thoolse bedrijfsleven", merkte Stouten op. Van Gorsel had liever meer raadsleden in de commissie gehad om alle stromingen te doen verte genwoordigen. "Je hebt daar een stuk klankbord waarvan je nut kunt hebben in de raad. Ook de bedrijfsbezoeken zijn van belang". Wethouder Versluijs vond, dat de raadsleden op de publieke tribune of via het verslag voldoende ken nis konden nemen van de activi teiten van de commissie Be drijfsleven. Van Gorsel merkte op, dat raadsleden voorzichtig moeten zijn met het spreekrecht voor de aanvang van de commis sievergaderingen, maar Versluijs. vond met de Bres, dat vragen stel len gerust mag. "Meningen ver kondigen is een andere zaak". De heer ing. G.J.A.M. Adan heeft de heer Kaland als voorzit ter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland opgevolgd. Tot de S.V.R.Z. behoren de te huizen Ten Anker (Tholen), Maartenshof (St. Maartensdijk) en de Rozeboom (St. Philips- land). Op vrijdag 7 februari krijgt de heer Kaland een afscheidsre ceptie aangeboden in de recreatie zaal van het verpleeghuis Der Boede, Ter Poorteweg 15 te Kou- dekerke. Veiling St. Annaland, 28 januari: uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 14,50 - 15,30 per 100 kg, aanvoer 115 ton. Zoetwater-prolematiek Viskweek op het land wat on natuurlijk? Contactarmoe alleenstaanden Aannemer in commissie be drijfsleven? Veertig jaar Stoofstraat in Poortvliet Niet-Thoolse aannemer gaat Bosstraat Tholen verbeteren Vitaal diamanten bruidspaar in St. Maartensdijk "f Gratis juridisch adWes in Tholen ANBO maakt zich sterk voor ouderenraad De Zeeuwse familie Uijl te boek Rapport over dienstverlening ouderen in St. Philipsland Uit op Tholen in stichting? Gebarencursus voor doven "f" Amigos via Veronica naar het kampioenschap HET ZEKERSTE MIDDEL OM NIET VAN MENING TE VERANDEREN IS: NIET NADENKEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's. Wethouder Versluijs deelde dat dinsdagavond mee in de commis sie Bedrijfsleven, die zonder veel enthousiasme de nota Viskweek besprak. "We zitten rondom in het water, maar we kunnen er niks mee doen", concludeerde FN V-vertegenwoordiger J. Snoep. "Is het nu verantwoord om vis, die in het water thuis hoort, op een industrieterrein te gaan kweken?", vroeg J.K. Elen baas (Overleg Orgaan Industrie Tholen) zich af. "We zijn blij dat het eerste schaap al over de dam is in het be drijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. In Noorwegen en Italië heeft men er al veel ervaring mee en viskweek lijkt perspectief te bieden als inkomensaanvul ling", aldus de wethouder. Een viskweker en twee vertegenwoor digers van het Ministerie van Landbouw en Visserij geven 4 fe bruari voorlichting. Op 20 febru ari gebeurt dat over champignons en witlof. Bij de organisatie is het bestuur van de ZLM-kring be trokken geweest. Elenbaas vond het moeilijk om H. Zwikker uit Scherpenisse wil de frequenter vergaderen omdat soms zaken achteraf pas in de commissie komen. Met twee De Bres ontkende ten stelligste, dat hij partijpolitieke stellingen had betrokken in de commissie B.L. "Die beschuldigingen moe ten waargemaakt worden". Wethouder Versluijs vond niet, dat het de spuigaten uitgelopen was. Alleen Aarnoudse had eens van principiële bezwaren melding gemaakt na toestemming van de voorzitter. Vaste vergadertijden achtte hij niet doelmatig. De we thouder onderstreepte, dat het om een beleidsadviserende com missie ging. "In detail kan 't alle maal niet". Hij voelde wel voor uitbreiding van de commissie, maar niet alle bedrijven zijn bij het overleg or gaan industrie Tholen aangeslo ten. Elenbaas doelde met name op een vertegenwoordiger van de aannemingsbedrijven. "Dat is een behoorlijke groep op Tho len". Aan de orde kwam nog, dat CNV-vertegenwoordiger J. Uijl, die zich afgemeld had, vaak niet present is, evenmin als zijn plaats vervanger. Als de commissie uit- Peter Scherpenisse en Eiiie van Schetsen kregen vrijdagmiddag bij de Wellevaete tussen de sneeuwbuien door een hulde van E- en F-pupillen van de voetbalvereniging WHS, waar de bruidegom actief 'meespeelt. iets zinnigs te zeggen over de nota Viskweek. "Het rapport is on voorstelbaar ingewikkeld, de kosten-baten verhouding is bij zonder theoretisch: er is te weinig rendement en het is ook eenzijdig met alleen paling en meerval. In het open water heb je 1001 vis soorten. Is viskweek wel zin vol?", vroeg Elenbaas zich af. H. Zwikker (recreatie) pleitte ervoor eerst de afzetmogelijkheden en de markt te bekijken, terwijl raadslid J. de Bres de mening van de deskundigen op 4 februari wil de afwachten. P.K.M. Stouten (ZLM) vond het positief, dat de meerval met weinig voer ge kweekt kan worden. Volgens hem is in kassen een rendabele kweek mogelijk. Hij vond het wel jam mer, dat er geen afvalwarmte be schikbaar is. Stouten zag niets in de kweek van paling gezien de enorme investeringen die hiervoor nodig zijn: o.a. 5 a 6 mensen. Volgens wethouder Versluijs is er wel degelijk een markt voor op land gekweekte vis, gezien de er varing elders. "De quotering van de E.E.G. geeft aan, dat gewone vis niet onuitputtelijk is. We ha len er deskundigen bij om de vis kweek degelijk aan te pakken. Ie der kan er het zijne uitpikken", zei de wethouder. Hij maakte verder met trots mel ding van een record grondver koop voor bedrijfsvestigingen in 1985. Er is ook veel gebouwd en de gehele economische situatie is gunstiger geworden door daling van het werkeloosheidspercentagc van 26 naar 13. Versluijs citeerde de Kamer van Koophandel, die het gemeentebestuur een pluim gaf voor de bijzondere activitei ten bij de werving van bedrijven. B. en w. gaan door en daarom is de gemeente Tholen ook verte genwoordigd in een provinciale werkgroep voor verdere agrari sche ontwikkeling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1