THOLEIMDERWIJS OPERA ENSEMBLE BELCANTORIUM DINSDAG 28 JANUARI: KOMMISSIE BEDRIJFSLEVEN WIJZIGING BIJSTANDSNORMEN PER 1-1-1986 DE WERKGROEP "VROUWENEMANCIPATIE, THOLEN";...WIE...WAT...HOE...? CURSUS "INSPRAAK" VOOR BUITENLANDERS ONDERZOEK NAAR SITUATIE VAN VROUWEN IN THOOLSE BESTUREN, KOMMISSIES, PARTIJEN EN RADEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN informatierubriek van de gemeente tholen Donderdag 23 januari 1986 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B. EN W. Zaterdag 1 februari 1986 om 20.00 uur dorpshuis "Holland Huis" te Scherpenisse IN EEN LAGERE VERSNELLING M t u t 1 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op dinsdag 28 januari vergadert de kommissie bedrijfsleven onder voorzitterschap van wethouder J. Versluijs in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Dat betekent dat elke belangstellende van harte welkom is. Vooraf kan gebuik worden gemaakt van het spreekrecht. Naast de gebruikelijke agendapunten (opening, vaststelling ver slag, rondvraag en sluiting) worden voorts aan de orde gesteld: Haalbaarheidsstudie commerciële viskweek in de gemeente Tholen; Vorige week maandag heeft de Thoolse gemeenteraad deze haal baarheidsstudie besproken en voor kennismaking aangenomen. Burgemeester en wethouders vragen echter ook advies van de kommissie bedrijfsleven over de studie die is verricht door de Grontmij N.V. De belangrijkste konklusies van de Grontmij zijn: 1. De commerciële viskweek van paling en meerval onder gecon ditioneerde omstandigheden in onze gemeente is reëel aanwezig. 2. De condities voor de kweek van tong en tarbot in onze gemeen te zijn niet in bijzonder gunstige zin aanwezig. 3. De omvang van de stortplaats 'Tuttelhoek' is te gering m op een rendabele wijze stortgas te winnen. 4. Biogaswinning uit agrarisch afval kan niet als een rendabele ak- tiviteit worden beschouwd. 5. Toepassing van windenergie voor viskweek is op dit moment nog niet rendabel. 6. Een in Sint-Maartensdijk gevestigd uien-frituurbedrijf beschikt over voldoende restwarmte en niet uitgesloten kan worden dat dit bedrijf als energie-leverancier kan dienen voor commerciële viskweek. 7. Commerciële viskweek in inlagen of oude zeearmen (deel van de Pluimpot) is niet rendabel. 8. Commerciël viskweek kan eventueel ook als nevenaktiviteit bij een landbouwbedrijf worden gestart. Alhoewel de waarde van studies en onderzoekingen nooit mag worden overtrokken, kan gezegd worden dat het onderhavige rapport in ieder geval een aantal vragen concreet beantwoordt, afrekent met twijfels over alternatieve energiewinning, kortom richting geeft voor het terzake te voeren beleid. Thans valt im mers 'onderbouwd' aan te geven op welke realistische wijze mogelijkheden aanwezig zijn voor commerciële viskweek in on ze gemeente. De haalbaarheidsstudie is voor burgemeester en wethouders in middels reden geweest een aantal zaken op te starten. Zo is het be- drijfsaquisitiebeleid met name gericht op het aantrekken van bedrij- vfen voor de kweek van meerval en aal, alsmede zagers. Voorts wordt in samenwerking met de Z.L.M. een studiedag aan het on derwerp besteed en worden voorlichtingsavonden belegd met een aantal personen die te kennen hebben gegeven een eigen bedrijf te willen starten voor wat betreft commerciële viskweek. Ook zijn er kontakten gelegd met de beroepsvissersvereniging te Tholen met als doel het uitbouwen van de bedrijfstak met commerciële viskweek. Bespreking nota van de Landinrichtingscommissie; Op 1 5 oktober 1985 is de Landinrichtingswet in werking getreden. Op grond van deze wet hebben de drie Zeeuwse Landbouworgani saties een aanvraag tot ruilverkaveling van gronden op het Thoolse grondgebied ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De aanvragers achten het dringend nodig dat de hui dige verkavelingssituatie wordt verbeterd. Overigens is men van mening dat de gewenste verbeteringen naar verwachting door middel van een ruilverkaveling met een admi nistratief karakter zijn te verwezenlijken. De Centrale Landinrichtingscommissie heeft op 22 november 1985 een 'Zienswijze' ten aanzien van het verzoek uitgebracht. De kommissie bedrijfsleven wordt gevraagd een advies over dit rap port uit te brengen. De Centrale Landinrichtingscommissie konkludeert dat de huidige inrichtingssituatie kan worden verbeterd door de uitvoering van een ruilverkaveling met een administratief karakter. De ruimtelijke functie van het gebiéü zijn naar de mening van de commissie dui delijk weergegeven in de gemeentelijke bestemmingsplannen, ter wijl er geen sprake is van nauwe verwevenheid van belangen. Me de tegen de achtergrond dat ruilverkaveling de aangewezen vorm van landinrichting is, kan door middel van een vereenvoudigde wij ze van voorbereiding een landinrichtingsplan worden opgesteld. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 27 januari 1986 in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Loco-burgemeester J. Versluijs en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Per 1 januari 1986 zijn de bijstandsnormen gewijzigd. De uitkerin gen vallen iets hoger uit, immers ze zijn gekoppeld aan de hoogte van het netto-minimumloon, dat als gevolg van een verlaging van de sociale premies licht stijgt. Echtparen en een-oudergezinnen gaan er wat de bijstand betreft rond twee tientjes per maand op vooruit. Onderstaand volgen de nieuwe netto normbedragen: Per mpand Echtparen f 1492,85 ■Éénoudergezinnen f 1343,55 Vakantiegeld per maand: Echtparen f 80,69 Één oudergezinnen f 72,62 Voor thuisinwonende (werklo ze) kinderen zijn de normbe dragen: bij 20 jaar f 431,80 bij 19 jaar f 344,90 bij 18 jaar f 342,80 Vakantiegeld per maand: bij 20 jaar f 45,36 bij 19 jaar f 38,24 bij 18 jaar f 32,90 Voor alleenstaanden (niet wo ningdelers) zijn de normbe dragen; bij 23 jaar en ouder f 1045,00 bij 22 jaar f 896,60 bij 21 jaar f 780,85 bij 18-19-20 jaar f 730,05 Voor alleenstaanden (woning delers) zijn de normbedragen: bij 23 jaar en ouder f 887,65 bij 22 jaar f 760,60 bij 18 t/m 21 jaar f 730,05 Vakantiegeld vcjor beide groe- pen„alleenstaanden: bij 23 jaar en ouder f 56,48 bij 22 jaar f 55,35 bij 21 jaar f 52,88 bij 20 jaar f 45,36 bij 19 jaar f 38,24 bij 18 jaar f 32,90 Het vakantiegeld wordt eens per jaar uitbetaald. Woonkosten Huurders met een huur tussen f 246,70 en f 670 per maand hebben meestal recht op huur subsidie. Bijstandsontvangers met een eigen huis waarvan de woonkosten tussen f 246,70 en f 670 per maand liggen, kunnen een toeslag krijgen die gelijk is aan de huursubsidie. Bij woonkosten boven f 670 per maand kan hooguit tijdelijk een toeslag worden gegeven. Verdiensten uit (deeltijd-)arbeid Van het geld dat een bijstand sontvanger verdient, wordt 25 percent van de uitkering afge trokken. Voor één oudergezinnen geldt, dat de eerste f 74,65 van wat de ou der per maand verdient, niet wordt afgetrokken. Inwonende kinderen, onderver huur en kostgangers Op de uitkering van ouders met meerderjarige inwonende kin deren en inwonende kinderen met éigen inkomsten wordt .ongeacht het aantal kinderen - een bedrag van f 36,30 per week of f 1 57,35 per maand in mindering gebracht. Dezelfde aftrek geldt voor bijstandsge rechtigden met één onderhuur der. Voor bijstandsgerechtig den met één kostganger geldt een aftrek van f 55,10 per week of f 238,75 per maand. Is er meer dan één onderhuur der of kostganger, dan stelt de gemeente per geval vast welk gedeelte van het kostgeld of de bruto onderhuur wordt aange merkt als netto inkomsten die op de uitkering in mindering worden gebracht. Echtpaar één-oudérgezin Alleenstaande 23 jaar of ouder Alleenstaande 22 jaar Alleenstaande 21 jaar Alleenstaande 20 jaar Alleenstaande 19 jaar Thuisinwonende 20 jaar Thuisinwonende 19 jaar Thuiswinonende 18 jaar Eigen vermogen: Niet al het spaargeld behoeft te worden aangesproken voordat men voor bijstand in aanmer king komt. Het vrij te laten ver mogen is: f 1 5.900 voor gezinnen; f 7.950 voor alleenstaanden. Eigen huis Voor mensen die een bijstand suitkering ontvangen voor hun dagelijkse levensonderhoud, jonger zijn dan 65 jaar en een ei gen huis bewonen, geldt een extra vrijlating. Bij hen wordt van het vermogen in het huis. nog eens f 1 5.000 volledig vrij gelaten en van het meerdere de helft. De totale vermogensvrij lating is begrensd tot f 75.700 voor gezinnen en f 67.750 voor alleenstaanden. 223,95 156,75 134,50 117,15 109,50 69,10 64,75 51,75 51,40 Het Opera-ensemble "Belcantorium" uit Bergen op Zoom bestaat sinds 1979. Toch zijn de termen "jong" en derhalve misschien "onvolwassen" niet op hun plaats omdat veel leden van "Belcantorium" reeds deel uitmaakten van de in 1973 opgerichte opera-klas van de gemeen telijke Muziek- en Balletschool van Bergen op Zoom onder leiding van Elsa Hernédy-van Bueren. Uit die opera-klas ontstond een zelfstandige vereniging "Belcantorium" genaamd. Met een enorm enthousiasme werd gestreefd naar een zo hoog mogelijke graad van perfektie in een repertoire dat beslist niet als eenvoudig mag worden gekwalificeerd. Dat repertoire was de eerste jaren samengesteld uit aria's en en sembles uit het gangbare opera-oeuvre waarbij zowel uit het Duit se, Franse, Italiaanse en Slavische repertoire werd geput. Ook de Funktioneren van de kommissie bedrijfsleven in relatie met de posi tie van raadsleden; Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting is in de gemeen teraad gediscussieerd over het funktioneren van de commissie be drijfsleven; de diskussie spitste zich met name toe op.de positie van de gemeenteraadsleden in die kommissie. Knelpunt bleek te zijn dat niet alle gemeenteraadsfrakties in de kommissies vertegen woordigd zijn. In dat verband bepleitte een gemeenteraadslid om de kommissie bedrijfsleven breder samen te stellen en in feite alle frakties in de kommissie af te vaardigen. Konklusie was dat een keus moet worden gemaakt uit een zoge naamd funktionele kommissie; een kommissie waarin uitsluitend disciplines en vertegenwoordigers uit bedrijfsleven en vakbonden worden gepresenteerd, waarna de standpunten in het politieke or gaan, de gemeenteraad, zo nodig aan de orde komen. Alternatief is dat gekozen wordt voor een kommissie, waarin zowel vertegen woordigers van bedrijfsleven en vakbond zijn vertegenwoord als alle raadsfrakties zitting hebben. Weer ander alternatief tenslotte is dat niets wordt gewijzigd in de huidige samenstelling. De materie is vervolgens aan de orde gesteld in de kommissie bestuurlijke aangelegenheden. In het algemeen bleek geen kritiek te bestaan op het funktioneren van de kommissie. Wel bestonden verschillende inzichten over de vraag of nu een brede kommissie geformeerd moet worden - met alle raadsfrakties daarin vertegen woordigd - dan wel een smallere basis gezocht moet worden; al of niet gereduceerd tot uitsluitend representanten van bedrijfsleven en vakbond. Konklusie was dat het een goede zaak zou zijn om de visie van de kommissie bedrijfsleven in de overwegingen te betrekken en eens af te tasten welk standpunt de overige kommissieleden terzake innemen. operette nam een niet onbelangrijke plaats in. Verder fragmenten uit oratoria en het geheel werd gekompleteerd met uiteenlopende liederen. Van die "veelheid" is vanaf seizoen 1982-1983 afgeweken. "Bel cantorium" heeft gestreefd naar een wat bredere belichting van werken. Met deze formule probeert zij een homogener geheel te bieden dat de toehoorders een wat vollediger beeld geeft van de gekozen werken. Entree: leden f 9,— niet-leden 710,— jeugd tot 18 jaar en 65-plussers 7 6,50 Geen voorverkoop. Kaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal. Zaterdag 1 februari a s. start het Regionaal Educatief Centrum te Tholen met een CURSUS "INSPRAAK" voor buitenlanders. De cursus is vooralle buitenlanders die in de gemeente Tholen wonen. In de cursus wordt informatie gegeven over hoe de gemeente werkt; Wat ambtenaren, de gemeenteraad, de burgemeester en' wethouders doen. Er wordt gepraat over hoe buitenlanders invloed uit kunnen oefenen op beslissingen die in een gemeente worden genomenOmdat buitenlanders dit jaar voor het eerst mee kunnen doen aan de ge meenteraadsverkiezingen, wordt in de cursus ook informatie gegeven over die verkiezingen. Tijdens de laatste cursus-bijeenkomst zullen de Thoolse politiekè partijen informatie geven over wat zij voor de mensen in de gemeente Tholen doen. Deze laatste bijeenkomst vindt plaats in de Raadszaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De cursus "Inspraak" wordt gegeven door een medewerker van de Stichting Welzijn Buitenlanders uit Bergen op Zoom. De informatie wordt in de Nederlandse taal gegeven. Daarbij wordt gebruik gemaakt van folders, video en dia's. De cursus is gratis!! en duurt 6 weken. Iedere zaterdag-middag, van 15.30 tot 18.00 uur, in het R.E.C.-ge bouw, Molenvlietsedijk 5a te Tholen. Als u mee wilt doen aan deze cursus, dan moet u zich vóót 24 januari opgeven bij: Jan Amesz van het R.E.C., Molenvliefse- straat 5a te Tholen (tel. 01660-3194). óf bij: Carien Rockx, gemeentehuis Sint Maartensdijk (tel. 01 666-2955). Mei 1985 heeft het college van burgemeester en wethouders de werkgroep "Vrouwenemancipatie, Tholen" ingesteld. De werk groep werd ingesteld naar aanleiding van een bijeenkomst over het gemeentelijk emancipatiebeleid, welke eind 1984 plaats vond. De vrouwenverenigingen die bij deze bijeenkomst aanwezig waren, waren van mening dat de situatie van de Thoolse vrouwen alle reerst zou moeten worden onderzocht, alvorens de gemeente Tho len bepaalde beleidsmaatregelen zou nemen. Het gemeente bestuur deelde deze mening en stelde de werkgroep in die als taak kreeg: "Een onderzoek in te stellen naar de situatie van Thoolse vrouwen en dit te verwoorden in een nota "Vrouwenemancipatie, Tholen". Op persoonlijke titel werden 8 vrouwen benoemd, die zich, vanuit verschillende invalshoeken, interesseerden voor de leefsituatie van Thoolse vrouwen. De werkgroep kreeg ambtelijke ondersteuning toegewezen en de Stichting Vrouwenemancipatie, Zeeland zei toe de werkgroep te zullen begeleiden. 12 juni 1985 vond de eerste vergadering van de werkgroep plaats. Om het onderzoek van de werkgroep zo praktisch mogelijk te ver richten, werd besloten de werkgroep onder te verdelen in 3 sub groepen: -subgroep "Vrouw en arbeid" -subgroep "Vrouw en inspraak" -subgroep "Vrouw en onderwijs" Thans zijn de subgroepjes zelfstandig aan het werk om de landelij ke en Thoolse situatie op de diverse terreinen te onderzoeken. Om de wensen en knelpunten die Thoolse vrouwen ervaren te in ventariseren maken de subgroepen gebruik van enquêtes, inter- vieuws en gesprekken met diverse instellingen en personen. Het meest recent is het onderzoek van de subgroep "Vrouw en in spraak" naar de situatie van vrouwen binnen besturen, raden, or ganisaties en kommissies. Ook van de subgroep "Vrouw en ar beid" is een enquete op komst om na te gaan in hoeverre Thoolse vrouwen een plaats binnen de arbeidsmarkt willen hebben en wel ke belemmeringen zij daarbij ervaren. De subgroep "Vrouw en onderwijs" gaat onderzoek verrichten naar de situatie van meisjes binnen het voortgezet onderwijs. Toch zal de nadruk van het totale onderzoek van deze subgroep op het terrein van de volwasseneducatie komen te liggen. Nagegaan zal worden welke mogelijkheden Thoolse vrouwen hebben om op nieuw een studie te gaan volgen, gericht op het vinden van een baan of om 'gewoon' bij te blijven. Met hulp van diverse instanties en personen hoopt de werkgroep in mei 1986 haar onderzoek af te ronden en de gemeenteraad haar nota te presenteren. De werkgroep "Vrouwenemancipatie, Tholen" is als volgt samen gesteld: Mw. A. Stolk-Lankhorst Mw. E.M. van Tilburg Mw. M. Lammering-Geluk Mw. J.A. Snoep-Overbeeke Mw. T.M. Breure-de Wilde Mw. N. Roggeband Mw. M. Velthuis Mw. A. Uitzetter De werkgroep wordt ambtelijk ondersteund door Mw. C. Rockx, van het buro welzijn. De begeleiding is in handen van mw. J. van de Meulen van de Stichting Vrouwenemancipatie, Zeeland. De sub-groep "Vrouw en inspraak", welke deel uitmaakt van de werkgroep "Vrouwenemancipatie, Tholen", heeft onlangs alle Thoolse organisaties een enquête-formulier toegestuurd. Dit, om te onderzoeken in hoeverre vrouwen deel uitmaken van die organisaties en welke taken zij daarbinnen vervullen. Het onderzoek van de sub-groep is er mede opgericht te inventari seren welke knelpunten vrouwen ervaren bij het wel- of niet deel uitmaken van een bestuur, kommissie, partij of raad. De aangeschreven organisaties worden verzocht de - inge vulde - enquête-formulieren vóór 1 februari a.s. te zenden aan: Gemeente Tholen, t.a.v. mw. C. Rockx Markt 1-5, 4695 CE Sint Maartensdijk. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, op 20 januari 1 986 vergun ningen zijn verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van aanvragen van: a. de heer W.H. Chong, Anna van Burenplein 23 te Scherpenis se voor het oprichten en in werking hebben van een Chinees- Indisch afhaalrestaurant gelegen aan de Eendrachtsweg 9 te Tholen; b. de heer J. van 't Hof, Oud Kempenshofstedeweg 2 te Stave- nisse voor het oprichten en in werking hebben van een agra risch bedrijf met mestvarkens gelegen aan de Oud Kempens hofstedeweg 2 te Stavenisse. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 24 januari 1 986 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28, eerste lid onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijker wijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepas sing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint Maartensdijk, 23 januari 1986 Burgemeester en wethouders van Tholen. ln gedachten ging hij vergelijken: Reina, die enkel aan zichzelf dacht, de pur sang egoïste, nauwelijks rekening houdende met anderen. Haar eigen man niet uitgezcnderd. Een echtgenote, die zich op het laatste helemaal van haar man had afgekeerd... Stel daar tegenover dit meisje, onbaatzuchtig helpende, alsof dat de vanzelfsprekendste zaak van de wereld is. Doodgewoon. Uitgaande van de gedachte', die man kan alleen niet zijn huis inrichten, dus moet ik helpen. Samen met zijn zuster en zwager. En een collega van Jan. Want zo, wij als jonge mensen samen, redden het wellicht in één dag. De gewezen sekretaresse, die hem met een warme blik van genegenheid aankijkt, zijn hand stevig drukt, joviaal vrolijk. Ze wil hem blijven helpen, twee keer in de week. Omdat hij nog altijd niet antwoordt, zegt het meisje zacht, voor zich uit kijkend: "ik wil me niet opdringen, meneer, vast niet. Het is niet mijn bedoeling uw privacy te schenden. Maar ik dacht...u bent zo alleen..." De man knikt. Iets van de oude zekerheid, die hij bezat als adjunct-di recteur van de Nehafa, waar hij soms op korte termijn belangrijke beslissingen moest nemen, komt weer terug. "Oké, Grada: zo bekeken, zeg ik: graag. Heel graag. Maar bind je niet. Als je een avond niet kunt, is er nog niets overboord. Dat geldt evenzo voor de zaterdagmorgen. Kom wanneer je wilt: 's avonds of zaterdags of zondags...Jij zult hier altijd welkom zijn, gesnapt?" Het meisje komt met een'kleur van blijdschap overeind. "Dank u wel, meneer, dat is aardig gezegd. Dat doe ik. Dinsdagavond ben ik er, ja? Morgen gaat u lekker in uw eentje in uw huisje rondscharrelen, he? Ongestoord. Geniet maar fijn!" De handdruk is zo mogelijk nog steviger dan anders. Ze kijken elkaar aan. Kameraadschappelijk. Zonder welke bijbedoeling ook. Hij strijkt enkel haar over de wang, als hij haar uitlaat en zegt: "Rij voorzichtig". Ben van den Ogenaller is gauw geacclimatiseerd in zijn huisje aan de Feldmanlaan. Het is zeker minstens tachtig jaar oud en in de loop der jaren is er heel wat aan vertimmerd; de bijkeuken is kennelijk later aangebouwd. Het afdak, waaronder een flinke auto kan staan, even eens. Buiten, aan de muren kun je nog zien, dat er eertijds veel kleinere ramen in waren. Maar nu ziet het er mooi en tamelijk modern uit. De vorige bewoner, die er ruim tien jaar heeft vertoefd, heeft er heel wat in vernieuwd. Het is gezellig en knus. Groot genoeg voor een man alleen. Een gescheiden man. Grada is de eerste dinsdagavond meteen van haar werk doorgereden naar de Feldmanlaan. Bijna gelijktijdig arriverend met de bewoner. Ze is meteen in de keuken aan de slag gegaan. In de middagpauze heeft ze vlug haar inkopen gedaan: aardappelen, groente, vlees. En ingrediën ten om snel een kop soep te maken. binnen een uur heeft ze alles op tafel staan. En eten ze samen. Het is een gezellige maaltijd. Grada weet te vertellen, dat Yolanda Bouman Gruijters, de weduwe van de verongelukte ex-directeur, terug is in Nederland. Ze heeft in Zwitserland alles verkocht. Voorlopig verblijft ze in een hotel in de stad. Meneer van den Dungen zal bekijken, of hij nog wat voor haar kan doen. In het kader van het faillissement, dat nog altijd niet helemaal is geëindigd. Grada heeft Yolanda gezien, want ze is na haar terugkeer in Nederland éénmaal bij meneer van den Dungen geweest. Grada heeft haar in eerste instantie te woord gestaan en wat met de vrouw gepraat, totdat meneer van den Dungen haar kon ontvangen. "Ze is oud geworden", vertelt de sekretaresse van de advokaat tijdens de maaltijd. "En dik. Vroeger was ze hardstikke knap, dat weet u ook wel, he? Ze schijnt moeilijkheden te hebben met die twee kinderen uit het eerste huwelijk van meneer Bouman Gruijters. Die eisen hun erfdeel op, maar Yolanda beweert, dat alles haar eigendom was. Indertijd zijn ze op huwelijks voorwaarden getrouwd, omdat meneer Bouman Gruijters rekening moest houden met zijn kinderen. Toen was hij de man, die geld had, want Yolanda bracht waarschijnlijk niet veel mee in dit huwelijk. Maar als ik het goed heb begrepen, schijnen de rollen omgedraaid te zijn: de hele woninginrichting moet door haar bekostigd zijn. Ze heeft alle mogelijke nota's, rekeningen en bankoverzichten bij zich om te bewij zen, dat haar man in feite niets meer bezet. Of het allemaal waar is? Wie zal 't zeggen? Zolang het tegendeel niet bewezen kan worden, maakt ze een goeie kans. Geloof maar, dat die Yolanda een uitgekookte is!" "Wat denken jullie ervan?" vroeg de man. "Als je op een advokatenkantoor werk, word je van lieverlee wantrou wig. Achterdochtig, zou ik haast zeggen. Door wat je elke dag mee maakt met cliënten. Vooral in echtscheidingszaken. Om nog maar te zwijgen van de criminele klanten". Tot zijn grote verwondering had Ben van den Ogenaller een dag of tien later gelegenheid om de weduwe van de Nehafa-directeur weer te zien. Want op een avond, toen Ben zelf zijn avondmaaltijd had klaargemaakt en bezig was deze te veroberen, werd er gebeld. Hij zag wel een auto in de oprijlaan staan en iemand voor de deur, maar kon niet ontdekken wie. Des te groter was zijn verbazing, toen hij, na de deur geopend te hebben, oog in oog stond met Yolanda Bouman Gruijters. "Yolanda". "Hallo. Ben. Poos geleden, niet? Mag ik verder komen?" "Allicht. Mijn condoleances, Yolanda. Ik heb er natuurlijk over gehoord". "Zal wel", antwoordde ze emotieloos, '"t Stond in een paar Zwitserse kranten". De man hielp haar uit het korte jasje en hing die aan de kapstok, waarna hij de vrouw voor ging naar de kamer. "Excuseer me... ik was net met de maaltijd bezig". Ze ging in een hoek van het vertrek bij het raam zitten en stak een sigaret op. "Laat ik je niet storen. Hopelijk krijg je er geen nare bijsmaak van, nu je mij weer gezien hebt". De man grinnikte even en ging verder met zijn maal. Hoewel hij nog een toespijs had staan, besloot hij ermee te wachten. Snel ruimde hij af en keerde daarna terug in de kamer, waarna hij ook een sigaret opstak. 'Tk hoorde, dat jullie van elkaar af zijn, he? Ik woon hier alleen". Hij had het op de lippen om te antwoorden: Ik heb tweemaal in de week iemand, maar besloot er over te zwijgen. Ze knikte enkele malen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5