i\s i - Vrees voor leerlingenverlies v.o. door concentratie St.Maartensdijk Gemeente over 1984 nog vier ton tegoed Huwelijk in hof auto Prinses Margriet DE ENIGE ÉCHTE TH00LSE COURANT Scholen- fusie II BOUMAN POTTER de Meestoof op T.V. Raad: in elk geval dependance handhaven in Tholen Donderdag 23 januari 1986. ^.^^3 42 jaargang no. 10 Vechtpartijen Haestinge/Tholen Het aanwijzen van St. Maartensdijk als hoofdvesti ging na de fusie van l.t.s,, l.h.n.o. en gem. mavo zou in de toekomst tot gevolg kunnen hebben, dat er meer Thoolse leerlingen naar Brabantse scholen voor voortgezet onderwijs gaan. Die vrees werd maandag middag geuit in de gemeenteraad,waar overigens unaniem werd ingestemd met de fusie. Buslijn Bittere noodzaak In Goes Molenstraat tel. 01662 2445 Poortvliet Accountants signaleren grote achterstanden Het ontbreekt bij de gemeente Tholen aan voldoende interne controle en er zijn te grote achterstanden bij de invordering van debiteuren. Zo moet er nu over 1984 nog bijna 400.000 gulden binnenkomen. Dat kwam maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad aan het licht aan de hand van controleverslagen van het accountantskantoor van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Griezelig Uit op Tholen Grondbedrijf DEZE WEEK Honderd gulden voor 13 uur op het stembureau Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,55 per halfjaar. Per jaar 35,55 per post 45,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W. Heijboer Zo min ais voor 1971 het laatste woord over de gemeentelijke her indeling in 1 nummer van een krant of in 1 bijeenkomst kon worden verwoord, zo min als de concentratie van de waterschap pen of het Groene Kruis in een handomdraai tot stand kon ko men, zo min kan een jaren later besproken fusie van scholen voor voortgezet onderwijs zonder in spraak van betrokkenen en veel informatie tot stand komen. Niettemin zal Tholen-stad, als ze wakker is, opschrikken door uit latingen die er deze week in de raadszaal te St. Maartensdijk warden vernomen. Het is in dit stadium natuurlijk helemaal niet de bedoeling dat nu al de met het woord 'dependances' aangeduide schoolgebouwen van de LHNO en de Gem. Mavo in Tholen weg vallen en worden geconcentreerd in het daarvoor inmiddels ook al uitgeroi^ien centrum St. Maar tensdijk. Stel dat over enkele ja ren het ministerie genoeg geld heeft om te zeggen dat die Thool se scholengemeenschap nu maar eens volledig geconcentreerd moet worden of dat er ingrijpen de verbeteringen aan de depen dances moeten gebeuren. Men mag nooit vergeten, dat fusie te gelijkertijd concentratie inhoudt en hoezeer er dan ook gepleit .wordt voor behoud van de leef baarheid in alle kernen zoals bij de gemeentelijke herindeling ge beurde, de schaalvergroting en concentratie kwam er en neemt verder toe. In Tholen was vroeger de nor maalschool, waar elke eilandbe woner die meer wilde worden dan boerenknecht, moest terecht ko men. De natuurlijke route was naar Tholen, ook met het open baar vervoer, waarop kinderen en bejaarden het meest aangewezen zijn. In wezen is de Smalstad het natuurlijke centrum niet van het eiland Tholen. Oud-Vossemeer, Poortvliet, St. Annaland en de bijna 6000 inwoners van Tholen zelf zijn niet - zeker niet met het openbaar vervoer - gericht op het kunstmatig centrum, scholencon centratie in St. Maartensdijk zou een schoolvlucht naar het Bra bantse betekenen in een periode dat men met dalende leerlinge naantallen en nieuwe schoolrich- tingen toch al alles nodig heeft om in de toekomst staande te blij ven. De Chr. Mavo, die pas de nieuwbouw betrok, blijft in Tho len met een nog vrij grote aan hang, maar de scholenfusie zou voor eens en voor altijd moeten waarborgen, dat er zonder meer in Tholen-stad dependances die nen te blijven. Als dat niet vast ligt, blijft er een gevaar voor de toekomst van de scholen aanwe zig. In dat geval hebben de politi ci niet gewerkt aan het behoud van de Thoolse scholier voor het eiland, maar hebben die bewust weggejaagd. De schrik mag om het hart slaan, hopelijk zonder gevolgen voor de persoonlijke ge zondheid. (G.H.). Na een langdurig onderzoek heeft de politie vechtpartijen in St. Maartensdijk en Tholen opgelost. In beide gevallen bleken dezelfde mensen erbij betrokken te zijn: W.A.J.K. en J.J.G. uit St. Maar tensdijk en J.V. uit St. Annaland. In St. Maartensdijk betrof 't een vechtpartij tijdens het optreden van de popgroep Toontje Lager in Haestinge en in Tholen gebeur de 't in de Oudejaarsnacht in en buiten de bar 't Anker. De vecht partij met zware mishandeling en openlijke geweldpleging vergde een langdurig verhoor van be schadigden en talrijke getuigen voordat de politie een nauwkeurig proces-verbaal kon maken. De drie daders hadden cursussen in een bepaalde vechtsport ge volgd, maar de openlijke geweld pleging in Tholen ontstond in elk geval na een ruim alcoholgebruik. Soms werd door een van de drie,, maar ook wel eens door alle drie opgetreden tegenover andere mensen. Vooral in Tholen was het 'Van oud op nieuw' tussen drie en vijf uur volgens de politie 'een grote puinhoop' door overmatig alcoholgebruik. Degenen die zich weerden, werden in elkaar gesla gen. Onder de slachtoffers waren mensen met gebroken kaken of uitgeslagen tanden en andere ver wondingen. Twee moesten er naar de dokter en een kwam er zelfs nog in het ziekenhuis terechti De L.T.S. in St. Maartensdijkhier gezien vanaf de Parallelweg, wordt de hoofdvestiging van de Thoolse Scholengemeenschap die ontstaat door fusie van de L.T.S.LHNO-school de Oesterschelp en de Gem. Mavo. De l.t.s. staat in St. Maartensdijk en Scherpenisse, de Oesterschelp (lhno) en de gem. mavo in Tho len. De scholengemeenschap moet volgens het ministerie een hoofdvestiging krijgen. "Gelet op de voorzieningen binnen de schoolgebouwen geven wij voor alsnog de voorkeur aan de hoofd vestiging in St. Maartensdijk. Een rol hierbij speelt, dat de uitbrei dingsmogelijkheden in Tholen bij de huidige schoolgebouwen (Si mon Lindhoutstraat en Jan van Bloisstraat) vrijwel nihil zijn. De andere momenteel in gebruik zijnde gebouwen zullen zo lang als noodzakelijk is, dienst doen als dependance van de hoofd vestiging", aldus b en w in hun voorstel. J. v.d. Heuvel (VVD) pleitte er voor om in elk geval een depen dance in Tholen te handhaven om problemen te voorkomen. Vol gens wethouder J. Versluijs hoef de hij daarvoor geen angst te heb ben. "De gebouwen blijven zo, want er is geen geld om alles op een plaats te concentreren. Daar over koesteren we geen illusies. Concentratie is verre toekomst", aldus de wethouder. J. de Bres (PvdA) vond het plei dooi voor handhaving van een de pendance in Tholen te begrens be keken. "Tholen is de grootste kern, heeft de grootste toeleve ring van leerlingen en is gunstig gelegen. Bij centralisatie van de nieuwe scholengemeenschap in St. Maartensdijk zal er verminde ring van leerlingen ontstaan als de inwoners van Tholen moeten kie zen tussen St. Maartensdijk of Bergen op Zoom". M. van Dam me (VVD) was dat met hem eens."In een nieuwe opzet zou den we voor St. Maartensdijk kie zen, maar concentratie in die plaats doet nu afbreuk aan het onderwijs. Als dat in de toekomst gaat gebeuren, vrees ik afvloeiing van Oud-Vossemeerse leerlingen naar het Brabantse. Per bus kom je immers veel gemakkelijker in Tholen en Bergen op Zoom dan in St. Maartensdijk. Daar moet je rekening mee houden", zei Van Damme. Wethouder Versluijs antwoord de, dat voordat er bijgebouwd wordt of een nieuwe school tot stand komt, een nieuwe afweging zal plaatsvinden in de gemeente raad. "Dat vraagt een stuk herbe zinning van alle betrokkenen, an ders is de kans groot, dat er meer Thoolse leerlingen naar elders gaan". De gehele raad was 't erover eens, dat de fusie nodig is. "De scholen staan niet te trappelen, maar het is bittere noodzaak", zei Van den HeuveL Hij hoopte op een zoda nige kwaliteit en sfeer binnen de nieuwe scholengemeenschap, dat de ouders geen enkele behoefte hebben om hun kinderen naar el ders te sturen. De VVD'er be treurde 't, dat de chr. mavo niet meedeed. W.C. van Kempen (CDA) zag door de fusie meer perspectief voor het Thoolse 'voortgezet onderwijs. "Zowel kwantitatief (het aantal vakken) als kwalitatief". De Bres noemde de fusie een 'to taal Thools belang'. "Alles is er aan gelegen om zoveel mogelijk leerlingen passend voortgezet on derwijs in onze gemeente te ge ven. Met elke afvloeiing naar el ders is de Thoolse gemeenschap in geen enkel opzicht gediend". Volgens P. van Belzen (RPF/GPV) wordt de fusie door de nieuwe opheffingsnormen en herschikking van het ministerie min of meer opgelegd. "De argu menten van b en w spreke^i me niet helemaal aan. Bij een fusie is het geven en nemen. Ik wens de nieuwe scholengemeenschap een goede start toe en hoop dat hij zich zich kan zetten, zodat er een positieve toekomst kan ont staan", aldus Van Belzen, die een leuke naam wilde verzinnen voor de Thoolse scholengemeenschap. en nu de fusie van het v.o.. Hij wenste de nieuwe scholengemeen schap ook een goede start toe, maar had met Van Kempen en De Bres nog vragen over de af vloeiingsregeling voor personeel, de meerdere opleidingsmogelijk heden en de administratieve werk- zamheden na de fusie op het ZLM-kantoor te Goes. Wethouder Versluijs was met Van Kempen de ZLM (eigenaresse Ihno-school de Oesterschelp) er kentelijk voor de medewerking aan de fusie, maar hoopte dat het ook omgekeerd zou zijn gezien de gezamenlijke belangen voor een stuk onderwijs op het platteland. "We zijn blij dat het zover is ge komen in het belang van het Thoolse onderwijs, hoewel er best verschillende visies waren". Dat '■leek o.a.de administratie te zijn. De ZLM wilde meer dan de 12 uren (6 administratieve eenhe den), maar Tholen had zich daar tegen verzet omdat er volgens Versluijs dan zaken in de knel zouden komen. Nu zal alleen de salarisadministratie van de nieu we Thoolse scholengemeenschap in Goes plaatsvinden. Die wordt momenteel voor de l.t.s. en de gem. mavo ook al door derden gedaan. Voor de rest moet de hele administratie op Tholen afgewik keld worden, zei de wethouder. VERVOLG PAG. 7 M. Dijke (SGP) sprak van een stormachtige ontwikkelinng bin nen het Thoolse onderwijs: eerst de vorming van de basisscholen WONINGINRICHTING Advertentie IM Met name M. van Damme (VVD) verzekerde, dat b en w de opmer- zei de opmerkingen van de VNG 'zeer ernstig' te nemen. "We moeten niet de naam krijgen, dat de gemeente toch niet meer om honderd gulden komt. Als debi teuren merken, dat de crediteur gemakkelijk is, hoopt het aantal .vorderingen zich op". Volgens de controle van de VNG van de ad ministratie algemene dienst, le- geskas en grondbedrijf over het le, 2e en 3e kwartaal 1985 was er over 1984 nog 508.000 gulden te vorderen. Wethouder P. van Schetsen zei maandag, dat 't in- midels teruggebracht was tot een 'krappe vier ton'. De invordering 'is volop in gang gezet". De con trolerapporten van de VNG wa ren gedateerd op 1 juli, 23 sep tember en 15 november vorig jaar maar ze stonden pas in januari 1986 op de raadsagenda. J. de Bres (PvdA) en M. Dijke (SGP) wezen daar op. "De laatste jaren waren we gewend, dat de VNG geen opmerkingen had over de ge meentelijke administratie. Daar waren we trots op, maar nu is er een zwaailicht gaan draaien om beter op te letten", zei W.C. van Kempen (CDA). "De administra tie moet nauwkeuriger bijgehou den worden", vond ook Dijke. Volgens de ambtenaren van de af deling financien waren de achter standen mede ontstaan door de inyoering van de automatisering en de aanpassing van de admi nistratie. Ze vonden het ook 'grie zelig' om achterstallige vorderin gen te innen waarvan ze niet zeker wisten of die betaald waren. Van Damme erkende, dat zoiets ver schrikkelijk moeilijk was, maar hij vond, dat men zich dan toch op een glad vlak begaf. "Bij de gemeente moet 't zuiver zijn". Van Kempen was het met van Damme eens. Wethouder van Schetsen proefde begrip bij de raad over de oor zaak van de achterstanden. Hij kingen van de VNG, die hij overi gens maar ten dele juist noemde, ernstig genomen hebben. "Er zijn maatregelen genomen, o.a. ten aanzien van de parafering, maar de VNG heeft altijd al opmerkin gen gemaakt. Volgens van Dam me ging het onder meer om niet teruggevorderde voorschotten van sociale zaken over 1984. De Bres pleitte in dit verband voor een 'heel duidelijk, maar ook so ciaal beleid, niet geforceerd'. Een van de maatregelen die b en w al genomen hadden, sloeg op de kaartverkoop voor de culturele voorstellingen van Uit op Tholen en de beheerscommissie van de dorpshuizen. Van Damme had liever gezien, dat de wethouder in plaats van een ambtenaar Uit op Tholen daarover had ingelicht. "Maar of het nu lange of korte tenen zijn, men heeft 't gemakke lijk verloren gaat". Ook de Bres informeerde hiernaar, mede ge zien het artikel in de E.B. van 16 januari. "Naar buiten toe is het wat harder overgekomen dan de VNG zei", aldus wethouder Van Schetsen. Loco-burgemeesterVersluijs liet weten dat er deze week al een gesprek was met de werkgroep Uit op Tholen. "Men wil uitdruk kelijk, dat de financien via de ge meente blijven lopen en dat geeft gevolgen", aldus Versluijs. De commissie financien gaat de gevolgen van de opheffing van het grondbedrijf bespreken, zo deelde wethouder Versluijs mee op de vragen van de raadsleden Van Gorsel en de Bres. "Als de prijs van bepaalde gronden de pan uitrijst, moet er uit de alge mene dienst bijgepast worden. Daarover dienen we in de toe komst te praten", aldus Van Gor sel. Dat bleek voor b en w geen probleem te zijn. In juni reden Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven er nog in van Stavenisse naar St. Maartensdijk ter gelegenheid van 500 jaar Smalstad. Vrijdag was de blauwe hof auto de unieke huwelijkswagen van het bruidspaar Ricardo Kross en Leny Geluk uit St. Maartensdijk. Taxibedrijf Han Schot was er bijzonder trots op, de auto van de Prinses voor deze gelegenheid op de kop te hebben getikt. Het was echt een eenmalige iets. De in 1984 gebouwde Ford Granada met een extra zware 2.8 liter motor en air-conditioning, destijds goed voor vijftig mille, was na 34.000 km. aan vervanging toe omdat het Koninklijk Huis graag het nieuwe model Scorpio wilde proberen. Het bruidspaar Kross-Geluk met de twee bruidsmeisjes (een nichtje van de bruid en van de bruidegom) waren echter bijzonder verguld met de 'oude' hof au to, die met het A.A.-nummerbord de aandacht trok, zoals op de foto in de Gladiolenstraat te St. Maartensdijk voor het ouderlijk huis van de bruid. Links dhr. Schot. Scholenfusie II Thoolse raad wil viskweek op de voel volgen Accountants tikken gemeente op de vingers wegens achter standen Stille armoe komt niet snel boven water, zegt Raad St. Philipsland Donkere wolken voor brandweer Veertigjarige V.V. Vosmeer springlevend Vechtpartijen opgelost Vrees voor leerlingenverlies bij concentratie na fusie scho len V.O. VVV op vakantiebeurs, ge meente op Hiswa Een ziekenhuis in Uganda op VVereldlepradag Overdekt zwembad dankzij bungalowpark bij Gorishoek Weer stemmen van lezers herv. gem./r.p.f. Programma muziekbond 1986 Thoolse schaker in Wijk aan Zee Ronde van Nederland via Tholen OUDE PAARDEN ZET MEN AAN DE DIJK Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Evangelische Omroep heeft te levisie opnamen gemaakt in streekmuseum de Meestoof te Sint-Annaland. De voorwerpen die gefilmd zijn hebben betrek king op het verdronken land van Reimerswaal. De opnames wor den op 30^'anuari tussen 16.50 en 17.30 uur in het jeugdprogramma "De Kinderkrant" uitgezonden. Donderdag 30 januari organiseert de E.O. in de Wingerd in Tholen een vrouwenbijeenkomst. Me vrouw drs. A. Hoek-van Kooten spreekt dan over het thema "Het gezin vroeger en nu". De morgen begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. De organisatie is in handen van de presentatrice van "De muzikale fruitmand" Bertie Richardson. Begin 1977 besloot de Thoolse raad om het presentiegeld voor le den van het stembureau op 75,per dag te bepalen. Dit bedrag leek b en w niet meer in overeenstemming met het huidig loonpeil. Het voorstel was er nu 100,— voor uit te trekken. Voor avondwerk blijft het 25,-. VVD woordvoerder M. van Dam me, die vond dat hij hierover wat gemakkelijker kon praten dan zijn collega's omdat hij uit de raad stapt, erkende dat het huidig bedrag lang niet in overeenstem ming was met het loonpeil. "Nu moet je bij zo'n functie wel wat voor je kiezer over hebben, maar ook nu is het financieel nog zeker niet aantrekkelijk, want je bent er die dag toch een uur of 13 voor in touw, dus kom je nog maar op f 8,—". Hij wees er in dit vel band op, dat er voor maaltijden in sommige locaties wel te weinig is uitgetrokken, omdat er al jaren niet is veranderd. Dat gaf SGP-er K.A. Heijboer aanleiding op te merken, waarom bejaardentehui zen die maaltijd voor een klein beetje vergoeding moeten geven. De voorzitter, wnd. burgemeester J. Versluijs, deed de toezegging dat de bedragen nader bekeken zullen worden voor wat die maal tijden betreft. Het RPF/GPV raadslid P. van Belzen had nog maar 1 keer op een stembureau gezeten, maar vond dat het weinig hongerig noch dorstig maakt. "Dat komt nog wel", meende Van Damme schertsend, als de ze nuwen eenmaal parten gaan spe len". Overigens gaf dit voorstel geen bezwaren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1