De Pluumpot 25 jaar ijzersterk in houtskeletbouw en kozijnen 225 bungalows bij Gorishoek 167 zakken bloed BOUMAN POTTER Politieke bijeenkomst ouderen Binnen 12 maanden zes gevallen hersenvliesontsteking in Tholen ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND ItfTt Gezondheids- De Oesterschelp, gem. Mavo en Burg. zorg Bouwenseschool Scho/en-fusie —L 300 ton uien Oudercursus PvdA-lijst definitief Donderdag 16 januari 1986 42e Jaargang no. 9 Het aantal scholen voor voortgezet onderwijs op Tholen zal van vier worden teruggebracht naar twee, nu de Burg. Bouwenseschool in St.Maartensdijk, de gemeentelijke mavo en de Oesterschelp in Tholen een fusie aangaan per 1 augustus a.s. De Thoolse ge meenteraad zal zich maandag hierover uitspreken. Volgens het voorstel van b. en w. zal St.Maartensdijk de vestigingsplaats van de nieuwe school worden, omdat de mogelijkheden voor uitbreiding daar wel aanwezig, zijn in tegenstelling tot Tholen. VERSE ZEEUWSE PALING WIJTING Bestuur Goed beheer Z.L.M. Personeel V 1 Individueel Timmerfabriek in St. Maartensdijk huldigt twee zilveren jubilarissen "Wie had dit 25 .jaar geleden kunnen vermoeden?", zo vroeg directeur Hans Muller van timmerfabriek de Pluumpot bij de viering van het zilveren jubileum, vrijdagavond in Moerstede te Bergen op Zoom. Op 3 januari 1961 begon het bedrijf aan de Nijverheidsweg te St. Maartensdijk met 11 medewerkers op 1400 m2, nu komen de 28 personeelsleden ruimte tekort met 4000 m2. Er moet uitgebreid worden, maar waar? DEZE WEEK Mita DC 111 C copieermachine Dieleman b.v., Plan West-Duitse projectontwikkelaar Het gemeentebestuur heeft overeenstemming bereikt over de bouw van een elk weer-accommodatie en een zomerwoningenpark met een maximum capaciteit van 225 zomerwoningen bij Gorishoek. Op korte ter mijn zullen de definitieve contracten met een West- Duits projectontwikkelingsbureau worden getekend. Glas-in-lood raam Medicamenten vrijwel steeds doeltreffend Het wordt hier niet verbloemd, dat er in Tholen toch wat onrust is ontstaan, nu zich kortgeleden weer een geval heeft voorgedaan van hersenvliesontsteking bij een scholier. Binnen het jaar was dat een zesde geval en dan mag er best bezorgdheid zijn. Want bezorgd heid betekent attent zijn op, in een school, bij ouders, bij de gezondheidsdienst. Dat is dan ook gewenst, zonder reden voor paniek. Immers, zelfs deze op zich heus wel ernstige ziekte wordt en kan veel doeltref fender worden behandeld dan dit bijvoorbeeld voor de oorlog nog mogelijk was. Voortreffelijke geneesmiddelen Inderdaad veel Extreem veel zieken DIELEMAN B.V. Eendrachtbode postbus 5 4697 ZG Sint-Armaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,55 per halfjaar. Per jaar 35,55 per post 45,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur W. Heijboer In de wintermaanden neemt de gezondheidszorg gewoonlijk toe en dat blijft dan lang niet altijd beperkt tot bejaarden, waarvan de weerstand overigens geleidelijk aan minder wordt dan bij jonge ren. Nu zich echter in Tholen op nieuw een geval voordeed van hersenvliesontsteking in een pe riode dat er toch al veel zieken zijn, krijgt dat extra aandacht en gonst het al snel van geruchten, die altijd weer overtrokken zijn. Maar daarmee mag de zorg niet zijn weggenomen om te beteren, te voorkomen. In dat opzicht is de twintigste eeuw belangrijk bevoorrecht bij vroeger tijden, toen een longont steking een stevige griep, laat staan een hersenvliesontsteking of een tuberculose, als het ware het doodvonnis inluidde. Die bevoor rechte positie mag geen aanlei ding geven tot nonchalance. In tegendeel, de middelen verplich ten temeer. Als dus ook hersen vliesontsteking in vrijwel alle ge vallen zonder nevenverschijnse len kan worden genezen, moet dat te meer verplichten tot zorgzaam heid. Een zorg, die niet maar moet worden overgelaten aan degenen, die in 'grieptijd' dag en nacht klaar moeten staan, maar die het gehele jaar op dat gezondheids terrein de nodige voorschriften en waarschuwingen signaleren. Toch, wist men dat de zes tot dus verre patiëntjes met hersenvlie sontsteking volledig zijn genezen? De zorg van de buitenwacht kan te groot zijn, ook te onverschillig (G.H.). Er is al een paar jaar over gespro ken en daarbij zal ieder wel tot de conclusie zijn gekomen, dat het een noocbbreekt-wet probleem was. In het pré-advies voor be handeling in de Thoolse gemeen- teraacU, komende maandag staat dat er vanaf december 1983 on derhandelingen waren met drie scholen, t.w. de Oesterschelp, Ge meentelijke Mavo en L.T.S. Bij elke fusie zijn er sterken en zwak keren. Maar de besprekingen ga ven toch aanleiding om, wilde de sterke, laat staan de zwakke het hoofd boven water houden in de toekomst, consessies te moeten doen. Nou dat moet inderdaad gebeuren bij een fusie. Dan kan de sterke wel juichen, dat het een centrum-concentratie tot stand bracht, maar hij zal in de toe komst merken dat er toch ook water bij de wijn, moet worden gedaan. Kortom, naar onze me ning kan die fusie nodig, zelfs ontkoombaar zijn, maar zal wel afbreuk doen aan aller zelfstan digheid, zowel aan de grotere als aan de kleinere van de drie. Dat hebben in elk geval alle school- vergrotingen geleerd. (G.H.). het aangaan van een fusie tussen de drie scholen. De medezeggen schapsraden van de Burg. Bou wenseschool en de gem. Mavo hebben al een positief advies ver strekt De door het Rode Kruis georga niseerde bloedafname avond in "de Druiventros" te Sint Philips- land is een groot succes geworden. Er werden maar liefst 167 zakken bloed afgetapt. Veel (jonge) men sen kwamen voor de eerste keer bloed geven. Van de 167 mensen kwamen er 10 van het eiland Tholen. Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar: Thoolse vishandel A.J. Schot en Zn. b.v. viswinkel Eendrachtsweg 15 Tel.: 01660-2540 Nog steeds in voorraad 1 kilo4.00 3 kilo voor10.00 GROTE GESTOOMDE MAKREEL 2.00 Advertentie I.M De gemeente - bevoegd gezag van de Mavo en de Burg. Beuwense- school - onderhandelt al sinds de cember 1983 met de Z.L.M. - be voegd gezag van de Oesterschelp - over fusiemogelijkheden. De bes prekingen zijn nu zo ver gevor derd, dat een voorstel tot fusie aan de raad kan worden voorgelegd. De fusiegedachte is afkomstig van de onderwijsteams van de Oester schelp en de Burg. Bouwense school, die tijdens het experiment Funderend Onderwijs een sa menwerking op gang brachten. Daarnaast bestaat er ook landelijk een tendens om te komen tot scholengemeenschappen van ver schillende vormen van lager be roepsonderwijs of van lager be roepsonderwijs met algemeen vormend onderwijs. Ook zag het gemeentebestuur graag dat het openbaar Mavo-onderwijs be houden kon blijven, wat door de landelijke opheffingsnorm voet de toekomst onzekerheid gaf. Door fusie van m.a.v.o., l.t.o. en l.h.n.o. tot één school, wordt de definitieve schoolkeuze voor de leerling uitgesteld, want er zijn gezamenlijke brugklassen. Daar naast ontstaan er meer mogelijk heden om tot individueel beroep sonderwijs te komen en wordt een betere doorstroming tussen de verschillende onderwijsvormen mogelijk. Met de Z.L.M. is overeenstem ming bereikt over handhaving van het openbaar onderwijs (de Oes terschelp behoort nu nog tot het bijzonder onderwijs) en er zal op grond van artikel 61 van de ge meentewet een bestuurscommis sie worden ingesteld bestaande uit zeven personen. Naast een lid van het Thoolse college hebben hierin drie raadsleden en drie leden van de Z.L.M. zitting. De administratie van de nieuwe scholengemeenschap zal op school zelf gevoerd worden. Nu is het nog zo, dat alleen de Burg. Bouwenseschool dit zelf doet. De Oesterschelp heeft op school al leen een hulpadministratie met de centrale administratie in Goes en de administratie van de gemeen telijke Mavo wordt door de ge meentesecretarie verzorgd. De Z.L.M. wil graag betrokken blij ven bij het voortgezet onderwijs op het platteland en gezien de goede manier van beheer van scholen respecteert het gemeente bestuur dit. Daarom zullen admi nistratieve werkzaamheden op het gebied van onderwijs die thans ook al door derden worden ver richt, aan de Z.L.M. worden uit besteed. Daardoor wordt het ver lies van arbeid gecompenseerd. Na verloop van tijd zal worden bekeken of dit een werkbare con structie is. Uitvoerig is gesproken over het in elkaar schuiven van het personeel van de huidige drie scholen op één lijst en het vaststellen van een af vloeiingsregeling. De drie mede zeggenschapsraden wordt nu om advies gevraagd. Vanavond is er voor het personeel een voorlich tingsavond, waarbij ook de vak bonden zijn uitgenodigd. De gemeenteraad besluit maan dag over overname van de eigen dommen van de Oesterschelp en WONINGINRICHTING tl Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM De Thoolse raad behandelt ook een voorstel tot aanvraag van het opnemen van een afdeling voor individueel technisch onderwijs aan de Burg. Bouwenseschool in het plan voor scholen 1986 t/m 1988 én 1988 t/m 1990. Een eer dere aanvraag werd door de staatssecretaris niet gehonoreerd, ondanks positieve adviezen van de Nederlandse Algemeen Bij zondere Schoolraad en de Pro vinciale Onderwijsraad voor Zee land. Gezien het vormen van een scholengemeenschap per 1 augus tus a.s. kan het i.t.o.-onderwijs worden uitgebreid tot i.b.o.-on- derwijs. Daarom willen b. en w. opnieuw een aanvraag indienen, met als ingangsdatum voor be kostiging 1 augustus 1987. Tevens wordt de raad gevraagd accoord te gaan met de voorlopige vaststelling van de exploitatiever goeding over 1984 van 'De Veste' in Tholen. Dit betreft een totaal bedrag van 85.955,68. Ook wordt de 'Verplaatsingskostenve- rordening gemeente-personeel' niet langer van toepassinq ver klaard voor onderwijzend perso neel aan kleuter- en lagere scho len in de gemeente Tholen. De ANBO organiseert dinsdag om 13.30 uur in de Vossenkuil te Oud Vossemeer een bijeenkomst in het kader van de komende ge meenteraadsverkiezingen. De ANBO is gestart met de actie: "ouderen doen ook mee". De ou deren willen n.l. een duidelijk beeld krijgen in hoeverre de be langen van ouderen in de partij programma's zijn terug te vinden en hoe de politieke partijen de komende 4 jaar met de belangen van de ouderen denken om te gaan. Ook wordt een toelichting verwacht op een aantal algemene punten van de partij program ma's. Alle partijen krijgen tien minuten de gelegenheid om hun programma toe te lichten. Hierna is er gelegenheid orp vragen te stellen. Timmerfabriek de Pluumpot te St. Maartensdijk vierde het zilveren jubi leum met de huldiging van twee medewerkers van het eerste uur: algemeen fabriekschef P. Verduit (3e van links) en chef van de prefabafdeling C. van den Hoek (2e van links). Naast de twee jubilarissen de directeur, de gebroeders J.L. (rechts) en S.C. Muller (links). begonnen de personeelsleden met hun 'aanhang' aan een feestelijk etentje ter gelegenheid van het zilveren jubileum. Zie pagina 9: de Pluumpot goed voor 350 houtskeletbouwwonin- gen en machinaal timmerwerk voor 6 a 700 huizen per jaar. Onrust in Tholen Scholen-fusie P.v.d.A.-lijst definitief In 1 jaar zes gevallen hersen vliesontsteking Tholen Fusie voortgezet onderwijs De Pluumpot groeit mee met toenemende animo H.S.B. Toekomst voor viskweek op Tholen 225 bungalows bij Gorishoek Onrust bij 'Uit op Tholen' Bestemmingsplan 'De Muije' nu accoord Vervoer gehandicapten De strijd tegen de Lepra is nog lang niet gestreden Zeeland kreeg er goed 300 in woners bij Veertig jaar Vosmeer-voetbal- historie De Pluumpot 25 jaar ijzer- sterk in houtskeletbouw 167 zakken bloed uit Sint Phi- lipsland EIEREN EN IJZER DOET MEN NIET IN DEZELFDE ZAK Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veiling Sint Annaland: dinsdag 7-1uien maat 40 opwaartsklasse 2 NL 19.90-20.70. Aanvoer 140 top. Dinsdag 14-1, uien maat 40 op waartsklasse 2 NL 19.10-20.10. Aanvoer 160 ton. Kees van den Hoek en Piet Ver duit, beiden 41 jaar, hebben de hele ontwikkeling van de timmer fabriek meegemaakt en zij werden dan ook als steunpilaren van het eerste uur gehuldigd. Als zestien jarige gediplomeerde lts'ers tra den ze als leerling-timmerman in dienst, ze haalden de nodige vak diploma's en bouwden een positie op, waar menigeen jaloers en zij zelf trots op kunnen zijn. Verduit is algemeen fabriekschef, Van den Hoek chef van de prefabafdeling. Hun onderlinge verstandhouding is optimaal bij een zeer nauwe sa menwerking en ook de contacten met de directie verlopen buiten gewoon plezierig. "Dat mede door respect voor eikaars mening en ook met kleur leverbaar. Informeer naar onze speciale prijs. Tevens diverse inruil copieermachines vanaf 500,ex 19% b.t.w. Rekenmachines, kassa's, schrijfmachines, zakcalcula- tors enz. Oudelandsestraat 9, Tholen .tel.: 01660-4150. Advertentie IM Volgend seizoen zal met de bouw een aanvang worden gemaakt, waardoor een nieuwe toeristische trekpleister ontstaat. Door de stichting van deze voorziening verwacht het gemeentebestuur een stijging van de bestedingen en schat die op jaarbasis op ruwweg zeven miljoen gulden. Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse kunnen hiervan in hoge mate profiteren. Samen met de exploitatie van het complex kan dit alles belangrijke structurele werkgelegenheid bie den, aldus het gemeentebestuur. Zowel gedeputeerde staten als de stuurgroep Oosterschelde staan positief tegenover het plan, waar na de gemeente in samenwerking met de Grontmij. En het archi tectenbureau Rob E. van de Bergh te Bergen op Zoom de acquisitie is gestart om tot verwezenlijking van het plan te komen. De raad wordt maandag gevraagd een voorbe- reidingsbesluit voor het betref fende gebied te nemen. onderlinge waardering voor el- kaars werk", aldus de directeur. De volgende generatie Muller bood de jubilarissen een cheque aan en de dames een bloemetje. Het personeel bleef niet achter bij monde van dhr. P. Bazen, die niet alleen een boek en een bloemetje voor elk jubilerend echtpaar had, maar ook nog een geijkte rolme- ter. In een humoristisch gedicht kwam naar voren, dat het meten van de chefs verbetering behoeft. De twee directeuren van de tim merfabriek, Hans en Sam Muller, werd bij monde van dhr. Verduit een ontwerp van een glas-in- lood-raam aangeboden, dat eind deze maand tussen het kantoor en de produktieruimte zal worden aangebracht. Hierop zal het gehe le bedrijfscomplex te zien zijn. Voor de dames Muller waren er bloemen. Tenslotte sprak Elma Muller haar vader toe omdat hij ondanks zijn vele werk, altijd tijd had uitge trokken voor z'n gezin. Daarna Woensdag 19 februari gaat om 19.30 uur in het wijkgebouw aan de Molenvlietsestraat, de ouder cursus van start. De bedoeling van de cursus is: informatie verschaf fen over zwangerschap, bevalling en de eerste tijd na de bevalling. Ook zal er gesproken worden over de leefwijze, de beleving, de ver schijnselen van de zwangerschap. Men krijgt een film te zien over de bevalling. Ook de kraamtijd, de borst- of flesvoeding en de ver zorging en de onwikkeling van de baby komen aan bod. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de wijkverpleegkun digen Anja de Groot, tel. 01663- 2383 en Ineke Balk, tel. 01667-2476. De leden van de afdeling Tholen van de PvdA hebben donderdag avond de definitieve kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen op 19 maart a.s. vast gesteld. Er is slechts één wijziging in de advieslijst gekomen door het terugtreden van J. Snoep uit St. Annaland (omdat zijn vrouw ook op de lijst voorkomt). Daardoor telt de lijst 21 kandidaten en schuiven J. de Graaf, J. Westdorp en J.J. Roodenburg elk een plaats op- Om de kernenvertegenwoordi ging in stand te houden werd op de derde plaats, na het terugtre den van mevroux Boissevain-van Riet, opnieuw een kandidaat uit Tholen-stad geplaatst in de per soon van M.A.J. van der Linde. Als er dan toch wat onrust in die eigen regio is, stel je je als voor lichter in verbinding met deskun digen. Je hoeft niet bezorgd te zijn, dat plaatselijke artsen niet meteen zeer attent zijn, maar dat is dan evengoed de inspecteur van de volksgezondheid in deze pro vincie, dr. S. Lelie in Middelburg. Hij had zelfs dinsdag nog een gesprek iri Zuid-Holland met twee specialisten op dit gebied. Niet omdat hij daarvoor perse naar de omgeving van de residentie was getrokken, maar omdat het bij andere werkzaamheden toch ter sprake werd gebracht. Daar werd hem nog eens duidelijk, dat voor dit gebeuren het sluiten van scho len geen enkele zin heeft. In dat opzich is er ook houvast aan het rapport dat de gezondheidsraad over deze ziekte nog vrij recent heeft uitgebracht. De diagnose van hersenvliesont steking, of zoals dat in de volks mond in alle gevallen - en dat is het lang niet - nekkramp werd genoemd, was voor de oorlog als het ware een vonnis voor het slachtoffer. Maar was dat toen ook de T.B.C. of zoals de volks mond dat weer noemde, de tering, niet? Als er van nekkramp sprake was, gold dat veelal militairen. Vanzelfsprekend gaan medici niet voorbij aan een dergelijke signa lering. Kan het de plotselinge ve randering in een levenspatroon zijn, die de over de gehele wereld bij mensen aanwezige bacterie de overhand doet krijgen op de nor male afweer? De minder hygiëni sche situatie, het eerste zware oe fenpakket? Vanzelfsprekend die nen medici dat alles in te calcule ren als het om eventuele oorzaken gaat. Maar van enorm belang, zo vertelde ons eveneens dokter Le lie in zijn uitstekende en openlijke toelichting, zijn de zoveel betere geneesmiddelen (zoals de anti biotica) dan vroeger. Als het om de ziekte, de hersenvliesontste king zelf gaat, kan er volledig herstel zijn zonder restverschijn- selen. Dit was er ook bij de tot dusver Thoolse patiënten. Dokter Lelie ontkende niet, dat er, al zijn ze dan nog verdeeld over een jaar, met zes gevallen in Tho len meer zijn dan zulks in het al gemeen voorkomt. Als men het ons vraagt, is uiteraard 1 geval nog te veel, voegde de inspecteur voor de volksgezondheid er aan toe. Maar dat een geval in januari te maken zou hebben met zo'n pa tiënt in juni van vorig jaar, valt niet aan te nemen. Wel is het vrij zeker, dat de winterperiode min der weerstand oplevert, waardoor bijvoorbeeld ook veel meer griep aanwezig is. Maar zonder te ont kennen dat die zes in een jaar te veel zijn, is dat zeker geen epide mie. Onder bijzondere omstan digheden kan een hersenvliesont steking inderdaad nekkramp worden. Als men welke arts dan ook nu zou vragen of er nog meer gevallen van deze ziekte zijn te verwachten, dan zal het antwoord mogen zijn, dat dit niet waar schijnlijk is, maar evenmin uitge sloten. Dat is een zo reëel ant woord, dat dit niemand behoeft te verontrusten, mits het accent niet op dat laatste wordt gelegd. Er is ook geen duidelijke oorzaak, eer der toeval, dat het een bepaalde school is, waar zich die gevallen voordoen. Laat staan, zoals toch door een verslaggever werd geïn formeerd, of Tholen door langere isolatie, door een zekere confes sionele samenstelling, in dit op zicht vatbaarder zou kqnnen zijn. Dr. Lelie beantwoordde dit niet met: "onzin", maar ver daarvan daan lag dat ook weer niet. Her senvliesontsteking is geen ziekte waarvoor vaccinatie nodig is. Dat er de mogelijkheid is en dat ook door de plaatselijke gezondheids dienst middels een schrijven, werd doorgegeven om gedurende een vijftal dagen bepaalde medica menten toe te passen, kon onge wild wat onrust veroorzaken. Maar dit mocht evenmin meteen een overbodigheid worden ge noemd. Er is ook de nodige infor matie aan de ouders doorgegeven. De wethouder van onderwijs, de heer J. Versluijs, zei ons dat er op de scholen naar hij vernam ex treem veel zieken waren. Dan zijn soms voor wat de leraren betreft zelfs 7 vervangers bij een grotere formatie nog niet genoeg, want onder die leraren is er eveneens ziekte. Het is al voorgekomen, dat de rest van een klas die nog ge zond was, om die reden maar naar huis werd gestuurd, maar dat was zeer incidenteel. Het is nu toch wel een periode om voorzichtig te zijn, ook voor wat extra inspan ningen betreft en zelf zouden we er nog aan toe willen voegen dat het voor de kinderen - mogelijk ook wel voor ouderen - uiterst be langrijk is tijdig naar bed te gaan. Niet alleen omdat zich nu in Tholen over een niet zo lange pe riode wat ernstiger gevallen voor deden, maar omdat dit in het al gemeen toch een zeker euvel van de tijd is, waarvoor bij nare ge volgen niet meteen allerlei ge ruchten de ronde moeten doen. Evenmin moet iets aan een school worden verweten of verwacht dat een dokter daar meteen alles voor het grijpen heeft om die gevolgen te bezweren. Die gezondheidszorg moet aan de basis beginnen. In dat opzicht moet toch de hand ook nogal eens in eigen boezem wor den gestoken. Niet te beginnen bij een ander. Verbouwingsopruiming nu opnieuw aangevuld Tholen Oudelandsestraat 9 Tel. 01660-4150 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1