THOLENDERWIJS Premie - Koopwoningen A en B W*j* informatierubriek van de gemeente tholen Nieuwe regeling HOUDT HET TROTTOIR SNEEUW- EN IJSVRIJ! DE STEMPEL AUTOMAAT' IN HET RIJBEWIJS HINDERWET: OPENBARE KENNIS GEVING VERZOEK OM VERGUNNING GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 19 MAART 1986 Donderdag 9 januari 1986 DE EENDRACHTBODE 5 Registratie naam/aanduiding politieke groeperingen raadsverkiezing VANAVOND IN POORTVLIET: BRIGITTE KAANDORP Hoe raak ik er van af?? samenwonen, samen stemmen. AUTOMAAT SPREEKUUR B. EN W. Samen wonen.... samen stemmen Kandidaatstelling voor Gemeenteraad Inlichtingen uit kiezersregister DE RUST ROEST NIET IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 a. Dit kost het huis b. Dit betaalt de koper zelf Het Ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft onlangs een nieuwe folder uitgegeven met daarin de nieuwe regeling met betrekking tot Premie-Koopwo ningen A en B. De folders zijn verkrijgbaar (met eventuele nadere inlichtingen) bij het buro Volkshuisvesting van de gemeente Tholen. We nemen hieronder enkele belangrijke za ken uit de folder over. De voordelen van een premie koopwoning Voor premiekoopwoningen geeft het Rijk onder bepaalde voor waarden subsidie. Deze subsidie, een soort premie, wordt jaarlijks uitbetaald in gelijkblijvende bij dragen. Dat maakt het kopen van een eigen woning niet alleen aan trekkelijk, maar ook voor velen bereikbaar. Deze regeling heeft onder meer de volgende voorde len: er wordt rekening mee gehou den dat uw inkomen niet of nauwelijks meer groeit. bij het wegvallen van één in komen kan de subsidie wor den verhoogd. rentestijgingen worden voor een deel door het Rijk opge vangen. De nieuwe regeling geeft u dus meer zekerheid, waardoor u fi nancieel minder risico loopt. Per gemeente wordt ieder jaar het aantal woningen vastgesteld waarop premie A- of B-subsidie wordt gegeven. De belangrijkste verschillen tussen premie A en premie B ziet u hieronder. Algemene regels voor het kopen, van een premiewoning. Voordat u verder leest, eerst wat c. Dit draagt het Rijk bij algemene regels voor het kopen van een premie A- of B-woning. De koper of een van de kopers moet op de eerste bewonings- dag meerderjarig zijn. Dus minstens 21 jaar of getrouwd of getrouwd geweest. Een eventuele medekoper die niet is getrouwd, moet min stens 1 8 jaar zijn op de eerste dag van bewoning De koper moet zelf in het huis gaan wonen en zich op dat adres laten inschrijven bij de gemeente. Het belastbaar inkomen van de koper en de eventuele part ner mag gezamenlijk niet ho ger zijn dan 70.000,in het jaar dat voorafgaat aan het jaar waarin toestemming is afge geven voor de bouw. De koper en partner mogen in dat jaar ook geen vermogens belasting verschuldigd zijn. Het gaat hierbij dus om de be lasting op uw Vermogen- op 1 januari van het jaar dat voor afgaat aan het jaar waarin toe stemming wordt gegeven voor de bouw. PREMIE A Bij premie A-woningen geeft het Rijk u een jaarlijkse bijdrage voor rente en aflossing van een deel van de hypotheek. Hoe groot dit deel is, hangt af van uw inkomen. Hoe lager dit be lastbaar inkomen is (zie de folder), hoe hoger de subsidie. Voor een premie A-woning mag u gezamenlijk niet meer hebben verdiend dan 50.000, Het subsidiebedrag wordt uitbetaald in bijdragen van ƒ5.500,— per jaar. Verdient u gezamenlijk tus sen de 50.000,— en 70.000,—, dan mag u best een premie A-woning kopen, maar dan krijgt u de premie B-subsidie (zie de folder). Maar opgelet: éénmaal een pre mie B-subsidie, dan nooit meer een premie A-subsidie, ook al daalt uw gezamenlijk inkomen tot beneden de 50.000,—. Er zijn vier inkomensgroepen vastges teld met voor elke groep een sub sidiebedrag: Het Rijk betaalt deze subsidie niet ineens, maar in vaste bijdragen van ƒ5.500,— per jaar. En dit gedurende maximaal 30 jaar. minstens twee en hooguit vijf achtereenvolgende jaren betaald. Overigens hoeft een Premie B- woning niet per se duurder te zijn dan een Premie A-woning. Maar als u eenmaal een premie B- subsidie ontvangt, dan krijgt u nooit een Premie A-subsidie meer. Ook al daalt uw (gezamen lijk) inkomen tot beneden de 50.000,—. In tegenstelling tot premie A is zo n garantiebewijs bij premie B niet verplicht. Wat u moet doen Wat moet er allemaal gebeuren en wat moet u nog weten, voordat de subsidie ook werkelijk wordt uitgekeerd? Toestemming De procedure begint met de toe kenningsbeschikking. Zonder de ze principe-toestemming voor de bouw vooraf, kan er later geen premie worden gegeven. Na toestemming van de minister moet de bouw binnen vier maan den zover gevorderd zijn, dat de begane vloer er ligt Koopcontract Het is heel verstandig om in het Stichtingskosten Premie Stadsregio Rest v. Nederland t/m 142.000,- 142.001 - 152.000 152.001 - 162.000 162.001 - 172.000 t/m 132.000,- 132.001 - 142.000 142.001 - 152.000 152.001 - 162.000 5 x f 5.000,- 4 xf 5.000,- 3 x f 5.000,- 2 x f 5.000,- PREMIE B ledereen kan een Premie B- woning kopen, maar of u subsidie krijgt hangt af van uw belastbaar inkomen. Als uw (gezamenlijk) belastbaar inkomen niet hoger is dan 70.000,— dan komt u in aanmerking voor subsidie. Hoevéél subsidie u krijgt, bepalen de stichtingskosten van de wo ning. De bijdrage is altijd 5.000,— per jaar en wordt Belastbaar inkomen: Subsidie: - tot f 37.500,- f 42.000,- l*| Belastbaar inkomen: Subsidie: - tot f 42.500,- f 36.000,- Belastbaar inkomen: - tot f 50.000,- Subsidie: f 30.000,- koopcontract een ontbindende voorwaarde te laten opnemen. Een ontbindende voorwaarde kan zijn dat de koop vervalt als er geen toekenningsbeschikking wordt afgegeven, of als u geen ge meentegarantie (zie folder) krijgt, of geen woonvergunning. Zo'n ontbindende voorwaarde kan de koop weer ongedaan maken. In de genoemde folder wordt o.a. nog aandacht besteed aan: be lastbaar en gezamenlijk inkomen, stichtingskosten en extra's in de woning, enkele rekenvoorbeel den, de bank en de belastings dienst, een toetsing van het inko men, gemeentegarantie, subsidie bij doorverkoop, enz. Tenslotte Belangstellenden worden er op gewezen dat het aantal premie woningen dat de gemeente voor 1 986 heeft toegewezen gekregen nagenoeg is uitgegeven. Men dient dus rekening te houden met de mogelijkheid op een wachtlijst te worden geplaatst. Nu Koning Winter voorlopig niet van plan is zich terug te trekken doen wij een ernstig beroep op u om met name sneeuw en ijs weg te ruimen van trottoirs en voetpaden voor, achter of langs de woning(en) en gebouwen die bij u in gebruik zijn. Het is voor uw eigen gemak en veiligheid. Zodra sneeuw en ijs verwijderd zijn moet het trottoir/voetpad met stroefmakende stoffen worden bestrooid. Het opruimen van sneeuw en ijs is toegestaan tot op de uiterste rand van het voetpad/trottoir, maar dan wel zodanig dat voor het voetgangersverkeer voldoende ruimte overblijft. Er dient op gelet te worden dat bij het wegruimen van sneeuw en ijs de brand- en rioolputten alsmede de goten voor wateraf voer worden vrijgelaten. De burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis dat het centraal stembureau voor de verkiezing van de raad in zijn vergadering van heden naar aanleiding van daartoe ingekomen verzoeken heeft besloten om de namen en/of aanduidingen van de volgende politieke groeperingen met het oog op de per 1 9 maart 1 986 te houden gemeenteraadsverkiezing als volgt te registreren: Naam: Aanduiding: a. Staatkundig Gereformeerde Partij SGP b. Christen Democratisch Appèl CDA c. Partij van de Arbeid P.v.d.A. d. RPF/GPV e. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie V.V.D. Sint-Maartensdijk, 3 januari 1986. De burgemeester voornoemd, J. Versluijs (Wnd) Om 20.00 uur vanavond verzorgt de cabaretière Brigitte Kaandorp een voorstelling in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Alle teksten, liedjes en conferences schrijft de 21 -jarige Brigitte zelf. In haar voorstelling worstelt Brigitte Kaandorp met het leven in het algemeen en met zichzelrf in het bijzonder. Per voorstelling verscheurt zij zingend tien keer haar eigen hart en minstens zo vaak dat van de toeschouwers. Met haar ukele als enig houvast slaat zij zich dapper door jeugddrama's en liefdesverdriet heen. Brigitte Kaandorp is met pumps 1.60 m. Zij brengt opmerkelijk veel amusement voor haar lengte. Haar optreden bestaat uit verwachtingspatronen afbrekende teksten, verontschuldigende en kwasi-noncha- lante tussendoortjes en verrassende zanggrappen. In haar programma gaat Brigitte Kaandorp uit van het bestaande materiaal en uiteraard worden humor, hartstocht en spontaniteit, haar handelsmerken, gehandhaafd. Entree: leden 9,niet-leden 10,—, jeugd tot 18 jaar, en 65-plussers 6,50. Autobestuurders die geslaagd zijn voor een rij-examen dat zij afge legd hebben in een motorvoertuig met een automatische transmissie (automaat), krijgen in hun rijbe wijs een stempel, met daarop het woord 'automaat'. Dat stempel legt de houder van dat rijbewijs de 'eeuwigdurende beperking op, dat hij of zij uitslui tend mag rijden in motorvoertui gen met een automaat. Vaak wil men daar in de loop van de tijd vanaf, meestal omdat men een auto met versnelling koopt. Men kan zo'n stempel inderdaad kwijtraken, maar men zal dan eerst moeten aantonen, dat men overweg kan met een voertuig met een 'normale' koppeling en versnelling. Dat 'aantonen' moet gebeuren tijdens een CBR-examen. Het ex amen dat dan gedaan moet wor den is een normaal examen, zoals dat steeds afgenomen wordt. Met name wordt dan speciaal gelet op de bediening van het mechanis me van het motorvoertuig. Verder wordt er wel rekening mee gehouden, dat de kandidaat al de nodige rij-ervaring heeft opge daan. Het blijft echter een normaal rij examen, waarvoor af en toe kan didaten worden afgewezen. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de afdeling Bevolking van de gemeente Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend dat op 28 november 1 985 bij hen een aanvrage voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is ingekomen van: Vikubo B.V. Fenders and Floating Equipment, Nijverheidsweg 7 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een kunststofverwerkend bedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie M, nr. 749, gelegen aan de Nijverheidsweg 7 te Sint-Maartensdijk. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 10 januari 1986 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemoti veerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 27 januari 1 986 om 9 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar hebben ingebracht, op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 9 januari 1 986 Burgemeester en Wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 3 januari 1 986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Loco-burgemeester J. Versluijs en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 - 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Volksvertegenwoordigers, zegt de Grondwet, worden door de inwo ners van het land gekozen. De manier waarop dat gebeurt, is geregeld in de Kieswet. Daarin staat aan welke vereisten kiezers en kandidatenlijsten moeten vol doen, hoe en wanneer kiezers kunnen stemmen, hoe de uitslag wordt berekend en wie contro leert of verkiezingen eerlijk verlo pen. In de zomer van 1985 heeft het parlement een wijziging van de Kieswet aangenomen: voortaan hebben niet-Nederlanders van 1 8 jaar of ouder, die minstens een aaneengesloten periode van vijf jaar in Nederland wonen en hier op 4 februari 1 986 legaal verblij ven een belangrijk democratisch recht, het recht om gemeente raadsleden te kiezen en het recht om in de raad gekozen te worden, als ze 21 jaar of ouderzijn. Het betekent dat niet-Nederlan ders nu ook mannen of vrouwen kunnen kiezen, die namens hen besluiten nemen in de gemeente raad. In Nederland zijn het de ge kozen gemeenteraadsleden die beslissingen nemen. De burge meester is voorzitter van de ge meenteraad. Maar hij mag niet meestemmen. Het college van burgemeester en wethouders (B W) voert de beslissingen uit. Wethouders worden gekozen door en uit de gemeenteraadsle den. Zij mogen daarom wel meestemmen bij het nemen van besluiten. Elke wethouder heeft een eigen taak: woningbouw, financiën, so ciale zaken, welzijn, onderwijs of openbare werken. Er is alleen geen wethouder voor openbare orde. Dat is het werk van de bur gemeester, die hoofd van de poli tie is. Gemeenteraadsverkiezingen wor den eens in de vier jaar gehouden. Binnenkort gebeurt dat weer, op 1 9 maart '86. Door mee te stem men hebt u invloed op de samen stelling van de raad in uw ge meente en indirect ook op wie er straks wethouders worden. Alle regels, verordeningen en voorschriften, die in uw gemeente gelden, gelden ook voor u Daar om is het goed dat u nu mee kunt stemmen bij de gemeenteraads verkiezingen Door te stemmen kunt u ervoor zorgen, dat er voor taan ook naar uw mening en voorstellen geluisterd wordt. Op dinsdag 4 februari 1986 zal plaats hebben de kandidaat stelling voor de verkiezing van de raad der gemeente Tholen. Op die dag kunnen van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau ter sekretarie der ge meente te Sint-Maartensdijk lijsten van kandidaten worden in geleverd. De inlevering moet persoonlijk geschieden door een kiezer die bevoegd is in deze Gemeente te stemmen. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 30 kandidaten worden vermeld en iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 kiezers, die bevoegd zijn in deze Gemeente te stem men. Men mag maar één lijst ondertekenen en dezelfde kandidaat mag niet op meer dan één lijst voorkomen.. Van elke kanidaat moet bij de inlevering een schriftelijke ver klaring worden overgelegd dat hij of zij akkoord gaat met het voorkomen van zijn/haar naam op die lijst. De inleveraar die een machtiging bezit om een bepaalde naam of aanduiding boven de lijst te plaatsen, dient dit stuk in te leveren. De voor de kandidaatstelling benodigde formulieren zijn vanaf 14 januari 1 986 kosteloos verkrijgbaar ter gemeentesekretarie. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de gemeen tesekretarie, bureau burgerzaken, tel. 01666-2955, toestel 11 3 Sint-Maartensdijk, 6 januari 1986. De burgemeester van Tholen, J. Versluijs (Wnd). De burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat een ieder ter gemeentesekretarie, afdeling burgerzaken, koste loos de inlichtingen kan verkrijgen waaruit kan worden opge maakt of hij zelf of een ander al dan niet behoorlijk in het kiezersregister is opgenomen. In het kiezersregisters zijn opgenomen alle personen, die: 1ingezetene van de gemeente zijn, 2. op de dag der stemming de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, 3. niet van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten. a. b. Zij die geen Nederlander zijn dienen op de dag der kandi daatstelling: tenminste 5 jaar onafgebroken ingezetene van Nederland te zijn geweest, te beschikken over een vergunning tot verblijf. Alle inwoners, die op de dag der kandidaatstelling (4 fe bruari 1986) in het kiezersregister zijn opgenomen, zullen kunnen deelnemen aan de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, waarvoor de stemming plaats heeft op 1 9 maart 1986. Sint-Maartensdijk, 3 januari 1986. De burgemeester van Tholen, J. Versluijs (Wnd) overdenking 1986. Weer een jaar verder. Wij vliégen daarheen, zegt Mozes. We zijn op een vliegreis; waarhéén? Naar onze dood, ja. En dan? Is er een veilige luchthaven? Ja! Wat God betreft wel! Hij wil U veilig verder loodsen in de kracht en de rust die Hij qeeft in Jezus, De Rustverwerver en Rustaanbren- ger, néar Zijn veilige haven van volmaakte Goddelijke rust! In Hebreeën 4:9 lezen we: Er blijft dan een rust over voor het volk van God". Voor wie geldt dit heilige en on feilbare woord van God? Wie mag te midden van een doodlopende wereld vol ellende op weg zijn naar die volmaakte sabbatsrust? Augustinus geeft het antwoord: "Onrustig is ons hart in ons, tótdat het rust vindt in U, o Heere!" Het volk van God gaat naar die rust en mag de voorsmaak daarvan reeds nu ondervinden. Van nature ho ren we niet tot dat volk. Wij ver kiezen de onrust boven de rust in God. We moeten wederom gebo ren worden! En die wedergeboor te is mogelijk doordat Jezus Christus Gods geschenk is om te geraken tot rust van de herschep ping. Hij is Gods 7x7 (Mattheus 1:17). Hij maakt Zijn volk zalig van hun zonden. En wie in hem gelooft heeft eeuwig leven en zal niet verloren gaan. Wie gehoor geeft aan Jezus' roepstem: "Komt herwaarts tot Mij, allen die ver moeid en belast zijt", die geeft Hij rust! Goddelijke rust. Zo één is wedergeboren en gaat kennen het leven der wedergeboorte. Zo één mag behoren tot het volk van God. Pure genade dus! Een een zijdig Godswerk! Zo één wijdt Zondag aan Zondag de rustdag en leeft ook door de weeks in de door Jezus'verzoe- nend lijen en sterven aangebrach te rust. De Heilige Geest leidt zo één in alle waarheid! Zulken mo gen geleid door de meerdere Jo- zua gaan naar het hemelse Ka- naan der belofte. Maar hier zijn ze nog in de woestijn. Gods vrouw, de kerk, is hier in de woenstijn! Hier op aarde is ze niet thuis. Ze is een vreemdeling hier beneden. Ze heeft te strijden tegen de duivel, de wereld en eigen vlees. Vele in de Rode Zee gedoopten konden niet ingaan in het aardse beloofde land. Omdat God dat niet wou? Neen, wegens hun on geloof! Het woord der prediking deed hun geen nut, Omdat het met het geloof niet gemengd was in degenen, die het gehoord heb ben. Ze konden niet ingaan we gens hun ongehoorzaamheid! Daarom had God in hen geen welgevallen. Deze dingen zijn ons opgetekend tot onze waarschu wing. Op ons zijn de einden der eeuwen gekomen. Wij horen uit Gods woord, dat er een hemels Kanaan beloofd is voor degenen, die geloven. En dat God intussen u op de levensreis van al het no dige wil voorzien (Openbaring 12). "Heden, indien gij Zijn stem hoort, zo verhardt uw harten niet!" Vreselijk is het, die stem te hebben gehoord en u niet bekeerd te hebben tot God in Jezus Chris tus! Zonder Hem is God een ver terend vuur, Ja, al was u gedoopt, al ging u ter kerke: 't zal alles eenmaal tegen u getuigen. Er blijft dan een onrust over voor het niet-volk van God. Maar de rust is elders! De rust vindt u in Jezus, Die zegt: Wie tot Mij komt, zal Ik geenszins uitwerpen!" Neem dan in gebed en geloof de toevlucht tot Hem, Die de meerdere Jozua is. U vliegt waarheen? Wel, wie in Christus Jezus is wordt nooit meer uit Zijn Hand gerukt en mag ge rust op weg zijn naar de rust van Gods voltooiing (6x7 wordt 7x7 - Openbaring 12:6) waar geen on rust meer is, maar Gods eeuwige vrede! '"t Oudejaar is hééngegaan: in de kring des tijds verslonden. Vriend, hoe is het gegaan, leeft gij nóg in d'oude zonden? Of zijt gij door Jezus'bloed reeds vernieuwd in uw gemoed? Jaren snellen immer voort. Jezus blijft nóg altijd noden. Hebt gij reeds Zijn stem gehoord? Hem uw harte aangeboden? Haast u dan, eer 't is te laat: ook üw levensjaar vergaat"!. A.J. Kievit Oud-Vossemeer "Bij mij de derde of vierde keer misschien," weerlegde zijn vrouw. 'Tk bewonderde je wel vanwege je kolossale figuur, maar liefde was het nog niet, meneertje." Ben knikte begrijpend. 'Tn ieder geval hadden jullie al gauw door, datje niet meer buiten elkaar kunt. Wel, luitjes, houd het zo. Ook als er moeilijkheden komen en die doen zich op z'n tijd in ieder huwelijk voor, neem dat maar van mij aan. Mijn huwelijk is ook zo ongeveer begon nen. Wij dachten ook, dat we niet meer buiten elkander zouden kunnen. En je ziet nu, wat het resultaat werd, na ruim vier en twintig jaar getrouwd te zijn." Het was even stil en van die gelegenheid maakte de huisvrouw gebruik de glazen nog eens te vullen. Terwijl ze hiermee bezig was, zei ze op zachte toon: "Als de baas van Jan failliet ging en hij zonder werk raakte, zou dat voor mij geen verschil maken. Ik denk, dat ik dan nog meer van hem zou houden. En als we het dan met minder noeten doen, wel dan gebeurt dit. Wat maakt dat tenslotte uit?" Ben knikte nogmaals, maar verduidelijkte: "Er is toch een verschil: ik heb drie kinderen; twee ervan gaven hun moeder altijd in alles gelijk. Dan wordt de situatie heel anders. Er ontstaat een constante gespan nenheid, de sfeer in huis wordt erdoor gedrukt. Soms leek 't net of niemand meer behoorlijk overluid durfde te spreken. Ik weet, dat mijn jongste dochter er onder leed. Maar wat kan een kind van veertien jaar er tegen doen?" "Ziet u haar nog wel eens, meneer?" informeerde Hannie. "Een week of drie vóór ze met vakantie gingen, sprak ik haar hier in ons dorp. Ze was op de fiets. Ik weet, dat Reina alles doet om ook haar van me te vervreemden." "Als uw dochtertje werkelijk van u houdt, meneer, lukt haar dat nooit," meende Jan te moeten opmerken. Die avond kwam onverwacht zijn vroegere sekretaresse binnenlopen: Grada. Het weerzien was blij verrassend: "Waarachtig...mijn oude baas! Hoe maakt u het, meneer? Leuk u weer eens te zien!" Het meisje drukte hem hartelijk de hand, hem aankijkend. "Nou, nog niet veel veranderd, hoor, ondanks alle narigheid, die u gebt moeten doorstaan." "Dank je, Grada," zei hij, het meisje vriendelijk toeknikkend, "het gaat wel weer. Vooral nu ik aan de slag ben geraakt. Ik werk tijdelijk op een administratiekantoor." Het meisje knikte. "Ik weet het en toen ik 't hoorde van m'n zus, verheugde ik me er op voor u. Want wij hebben een fijne tijd gehad, toen' ik nog uw sekretaresse was bij de Nehafa. O ja...de Nehafa...weet u, dat meneer Bouman Gruijters dood is?" "Werkelijk?" Van den Ogenaller keek het meisje geschrokken aan. Grada Feit knikte. "Verongelukt bij Arosa. Met de man, bij wie hij in de auto zat, in een ravijn gestort. Zijn vrouw, weduwe dus, heeft kontakt opgenomen met meneer van den Dungen, indertijd curator in het fail lissement van de Nehafa. Ze probeert of ze iets terug kan krijgen." "En zal dat haar lukken?" informeerde haar zuster. Grada haalde haar schouders op. 'Tk weet het niet. Meneer heeft een telefoonsgesprek gehad met een Zwitserse advokaat. Ze zal nu wel terugkeren naar Nederland, veronderstel ik." Hannie keek op de klok. "Zeg, mensen, we zijn met z'n vieren en zo gek laat is het nog niet. Zullen we een kaartje leggen?" Jan Rijlink keek naar de bezoeker. "Als meneer geen bezwaar heeft?" "O nee, niet in 't minst. Ik heb wel zin in een spelletje kaart." "Oké, jongens, tenslotte is het morgen zaterdag, dus kunnen we uitsla pen." Het was ver over énen toen Van den Ogenaller en zijn vroegere sekre taresse naar buiten stapten, uitgeleide gedaan door het echtpaar Rijlink. Grada, die een kever had, besliste: 'Tk breng u even naar uw pension, meneer. Het is hardstikke laat en ik moet toch ongeveer dezelfde kant uit." Ben accepteerde meteen, want hij had er wel een beetje tegenop gezien het hele stuk terug te lopen. De laatste bus was al lang weg en het was zeker een dik half uur. In de auto vroeg hij: "Nog altijd thuis, Grada?" Ze knikte. "Ja, de enige, maar de oudjes vinden het wat fijn. L) moet eens een keer bij hen aanlopen. Ik ben ervan overtuigd, dat ze het geweldig vinden. Vader is verleden jaar gepensioneerd; soms verveelt hij zich een beetje. Hij heeft wel hobby's, hoor, o ja. Weet u, hij is nog te vitaal. Ik weet zeker, dat vader en moeder erg ingenomen zullen zijn met uw bezoek. Weet u wat? Kom morgenochtend koffiedrinken. Uur of elf? De bus stopt bijna voor de deur: lijn zeven. Moet u bij de Markt overstappen. Ja?" "Graag, Grada. Zaterdags en zondags verveel ik me wel eens een beetje, begrijp je?" "Als u straks in dat tuinmanshuisje zit aan de Feldnanlaan, bent u veel dichter bij alles. Kom ik u wel eens een keer opzoeken, hoor!" "Fijn, Grada. En alvast bedankt voor de lift." Ze legde even haar hand op zijn arm. "Dat is toch zeker het minste? U hebt mij indertijd zo vaak meegenomen in uw wagen. Ik sta wat dit betreft nog dik bij u in de schuld." In het najaar kwam de tuinmanswoning, die Van den Ogenaller was toegewezen door de gemeente, leeg. Ben moest op het gemeentehuis komen, stortte een waarborgsom en tekende de huurvoorwaarden, waarna hij de sleutels kreeg. De ambtenaar die hem hielp en wist, dat de nieuwe huurder de voormalige adjunct-directeur van de gefailleerde Nehafa was, keek toe, hoe Ben alles wegborg. "Veel geluk, meneer, in dit huisje. Maak er het beste van, voor zover dat onder uw omstandig heden mogelijk is." Ben knikte de man vriendelijk toe. "Dank u wel. Dat is erg vriendelijk." Hij moest meteen weer terug naar zijn werk. waar hij een uurtje vrij gevraagd had om op het gemeentehuis de formaliteiten af te handelen. Maar terug op het kantoor feliciteerde iedereen hem. Zelfs meneer Bordelaar kwam even uitzijn kantoor om Van den Ogenaller de hand te drukken. Hannie zei in de middagpauze: "Vanavond, na het eten. komen we helpen. Jan en ik. Hij heeft deze week enkel dagritten in Nederland en is gelukkig elke avond thuis. Maakt u zich geen zorgen over de inrichting, dat fiksen wij wel. En Grada komt ook helpen, heeft ze beloofd."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5