Koninklijk Goud voor innemend kerkbestuurder Keuze zoet water eist lef en visie Beter wonen naar de Molenstraat M.A.J. van der Linde nieuw PvdA-raadslid ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER Goede spoor Stilstand is achteruitgang Commerciële viskwekerij W.D.J. van Prooijen van Hervormde Gemeente Stavenisse Vrijdagavond bloedgeven Donderdag 9 januari 1986 42e Jaargang no.8 "Ik sta perplex. Wat ik ooit verwacht had, dit nooit", zei ouderling W.D.J. van Prooijen in de Schuilplaats te Stavenisse, nadat hij was onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Sinds 1943 was hij bestuurder van de Hervormde Gemeente, eerst diaken en vanaf 1950 ouderling, maar gezien de leeftijdsgrens van 70 jaar en zijn gezondheidstoestand moest Van Prooijen het kerkewerk beëindigen. Hij was niet alleen plaatselijk, maar ook provinciaal en landelijk actief in de N.H. Kerk. Ontelbare contacten Samen Roeping Ir. Tacken waarschuwt landbouwers ernstig De animo voor deze studiedag is groter dan voor het zoet water zelf, concludeerde ir. W.L.A.G. Tacken (directeur voor de landbouw en voedselvoorziening te Goes) in Haestinge te St. Maartensdijk. De 140 deel nemers aan de studiedag over zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland bleken nogal kritisch te staan tegenover de al sinds 1978 gevraagde mogelijk heid om te beregenen, die met intensivering van de teelt 2320 gulden netto per hectare kan opleveren. De waterschapslasten stijgen dan immers met 100 gulden per ha. en een beregeningsinstallatie vergt ook wel vijftig mille. De sinds 1 januari zelfstandige woningstichting Beter Wonen gaat het gemeentehuis in St. Maartensdijk verlaten. In de Molenstraat te St. Maartensdijk zijn twee huizen tot kantoor verbouwd. Wegens de ver huizing is beter wonen pas 20 januari weer bereik baar. Kwaliteit DEZE WEEK Wethouder P. van Schetsen lijstaanvoerder M.A.J. van der Linde (42) uit Tholen wordt bij een gelijk blijvend zeteltal het nieuwe Thoolse PvdA- raadslid als opvolger van de terugtredende mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet, op de advieslijst staat hij derde, terwijl het zittende raadslid I.C. Moerland vierde is. Wethouder P. van Schetsen is lijstaanvoer der en fractievoorzitter J. de Bres nummer twee. Vrouw Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint;Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 He» enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,55 per halfjaar. Per jaar 35,55 per post 45,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W. Heijboer Tegen de jaarwisseling was er in Stavenisse de uitreiking van een koninklijke onderscheiding, waarop de uitreiking van een ko ninklijke onderscheiding, waarop ook in deze kolom nog eens mag worden geattendeerd. Niet zozeer omdat het in een dorp van onze gemeente gebeurde, waar dat niet zo vaak voorkomt -daarom al leen al is het op zijn plaats - maar vooral ging het erom, wie de on derscheiding kreeg. Lintjes ko men immers niet zo vaak voor bij kerkelijke ambtsdragers. Vooral zij zullen het in de eerste plaats geen eigen verdienste vinden en zijn wellicht afkerig van mense lijke roem of eer. Bovendien komt het niet zo vaak voor omdat er toch maar weinig zijn die een zo lange staat van kerkelijke dienst hebben als dat bij dhr. W.D.J. van Prooijen het geval was. Nog ter wijl zijn vader kerkeraadslid was, kwam ook hij in het college van dat kerkewerk beperkte zich niet tot de eigen woonkern. Er is nog een derde, mogelijk de voornaamste reden dat deze on derscheiding werd uitgereikt en dat is het karakter van deze ker kelijke dienaar, Wars van het ge bruik van de Tale Kanaans als het maar net om die tale ging, maar anderzijds het principieel stand punt vasthouden wat volgens zijn geloofsovertuiging juist was. Ze ker een anders denkende niet snel bekritiserend. Laat staan afbre ken. Onze contacten gaan min stens veertig jaar terug. Wij heb ben hem die Koninklijk goud kreeg, altijd op het goede spoor gezien. Om meerdere redenen ook langs deze weg gefeliciteerd om nog niet eens te spreken van volop verdiend. (G.H.). Het bevolkingsverloop over 1985 is voor de gemeente Tholen niet om juichend over te schrijven. Niet dat het zo erg is als er eens een jaar geen groei in zit, ook al is het nu het tweede achtereen vol gend jaar van teruggang. Het is wel beroerd, als men erqens al aan een schreef toe is, die alleen met problemen wordt overschreden. Dat kan in een kern zijn, waarin als het ware een structurele (blij vende) teruggang Dan kan het met name voor de onderwijsvoor zieningen het winkelbestand, het in stand houden van kerken, ve renigingen enz. een steeds moei lijker zaak worden. Dat moet niet worden onderschat. Kortgeleden nog heeft het gemeentebestuur die zorgen kenbaar gemaakt over Stavenisse. Daartoe is niet voor het eerst maar wel opnieuw volop reden. Toch is misschien ook een wat toevallige terugloop van 31 inwoners in Oud-Vossemeer iets wat op het totaal al snel in nega tieve zin meetelt. De tendens is er weer zoals vroeger om eerder naar de stad te trekken dan er vandaan, wat in de zeventiger jaren ge beurde. Gevaar voor een enorme groei was er nimmer, noch voor Tholen, noch voor St. Philipsland, eerder een ander gevaar en dat lijkt zich nu hier en daar te open baren, waarbij nare gevolgen niet uitblijven. Een beroep en oproep om alles te doen dat getij te keren - en dat niet alleen met de mond maar ook met de daad - is zeker op zijn plaats. Stilstand is op zich al achteruitgang en achteruitgang is zeker negatief. (G.H.). Een inwoner van St. Maartensdijk wil in het ondernemerscentrum op het industrieterrein een com merciële viskwekerij beginnen. Hij wil met name de afrikaanse meerval clarias gaan kweken, een zoetwatervis, die in toenemende mate wordt gekweekt. De ver wachtingen over de afzet zijn gunstig gezien de goede smaak en de redelijke prijs. De vis wordt in grote bakken gekweekt waarbij de larven binnen 7 a 9 maanden uit groeien tot voor de consumptie geschikte vis met een gewicht van circa 300 gram. De watertempe ratuur moet constant 25 graden celcius zijn. Het water wordt ge- recirculeerd. Het nieuwe initiatief is een eenmansbedrijf. B en w van Tholen juicht de vestiging toe omdat de grontmij een haalbaar heidsstudie heeft verricht naar commerciële viskweek. Binnen kort wordt die in de gemeenteraad behandeld. Duidelijk is wel, dat viskweek op Tholen zeer reeële mogelijkheden heeft. Na zeven jaar diaken te zijn geweest van de Herv. gemeente Stavenisse en dertig jaar ouderling, ontving dhr. W.D.J. van Prooijen (vandaag 61) Koninklijk goud. Loco-burgemeester J. Versluijs feliciteert hier mevr. van Prooijen. 'T Werd een onvergetelijke Ou dejaarsdag voor Van Prooijen, want zijn afscheid liep anders dan hij had gedacht. Om de verrassing zolang mogelijk te bewaren, wachtte loco-burgemeester J. Versluijs in de consistorie totdat de vijftig belangstellenden present waren: naast de kinderen en kleinkinderen en andere familie leden van dhr. Van Prooijen de kerkelijke colleges en voormalige predikanten in Stavenisse. Ds. B. den Butter zei blij en dankbaar te zijn, dat deze bijzon dere afscheidsbijeenkomst zo kon doorgaan. Na samenzang van ps 116:10 en 11 gebed en het lezen van Hebreeën 13:7 t/m 15, stond hij stil bij vers 14: 'Want wij heb ben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toekomende'. De pre dikant sprak in spoortermen en noemde het leven een reis en Van Prooijen's onlangs betrokken nieuwe woning een tussenstation. "Al vroeg in uw leven bent u in de trein van de kerk gestapt. Niet al leen als reiziger, maar heel jong ook als deelnemer om een stuk spoor te trekken. Niet alleen om zelf verkwikt te worden, maar ook om uit te delen. We kunnen dankbaar zijn voor de ontelbare contacten die u gelegd hebt, want velen hebt u gediend. Als ambts drager hebt u het eindstation be reikt, maar het is geen dood spoor. Er komt ook een spoor naar ons toe, vanuit de hemel naar de aarde om de grote reis te maken naar God in de hemelse heerlijkheid". Ds. den Butter was dankbaar, dat Van Prooijen de gaven die hij van God kreeg, in dienst van de kerk heeft mogen stellen. "U hebt in allerlei vergaderingen in de bin nenste keuken van de N.H.Kerk gekeken. Hopelijk kunt u door gaan, in stilte thuis of als we een beroep op u doen. Dat u de wachttijd op dit station daarbij niet onbenut laat. God geeft ons zicht op Zijn stad dankzij het fundament Jezus Christus", aldus de predikant. Het deed hem goed, dat mevr. van Prooijen mede in de trein van de kerk zat. "Ze moest alleen nogal eens op het station wachten, want bij de kerkeraadsVergaderingen werd het nogal eens laat. bij een huisbezoek zelfs eens twee uur. Samen in de kerk werken, stemt tot dankbaarheid. Dat u samen nog veel mag ontvangen van de levende God", zei Ds. den Butter in zijn openingswoord. Loco-burgemeester Versluijs had al eerder contacten met Van Prooijen over de opvolging in zijn bouwbedrijf, maar belangrijk achtte hij evenzeer de bijeen komst op deze Oudejaarsdag. "U zult het wellicht als een roeping ervaren hebben, maar u hebt uw beste krachten gegeven en heeft veel betekend voor de Hervormde Gemeente Stavenisse". Versluijs schetste de loopbaan van dhr. van Prooijen: van januari 1943 tot januari 1950 diaken, daarna tot 1966 ouderling. In ja nuari 1972 werd hij opnieuw be vestigd tot ouderling, welke func- VERVOLG PAG. 11 Ir. Tacken kon wel begrijpen, dat er weinig animo was om te inves teren gezien de huidige akker bouwprijzen. "Maar het gaat om de toekomst en dan moet je je niet door de emotie van 1 jaar laten leiden. Zoet water dient er te ko men en liefst zo spoedig mogelijk, want dat geeft ook een betere wa terbeheersing". Tacken zag de toekomst voor de Zeeuwse landbouw somber in wanneer de bakens niet verzet worden. Meer dan de helft van de agrarische produkten in onze provincie betreft de zogenaamde gegarandeerde produkten (gra nen, suikerbieten), waarvan in de E.E.G. overschotten zijn. "Als je daarmee doorgaat, ben je op de verkeerde weg. Je moet ook reke ning hoüden met een ander EEG-beleid en dat zal nergens zo hard aankomen als in Zeeland. Nederland is juist groot geworden door de niet-beschermde produk ten, maar jammer genoeg zijn die ontwikkélingen in Zeeland weinig doorgedrongen. Een nieuw bouwplan klinkt misschien futu ristisch, maar het is wel nodig ge zien de gemiste tonnages. Met in komens tegen de nul en daaron der moetje niet praten over meer kosten, kunt u zeggen, maar laat u WON IIMG IN RICHTING tl 11 -4- Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM De laatste hand wordt geleged aan de twee woningen in de Molenstraat te St. Maartensdijk die tijdelijk als kantoor van de sinds 1 januari zelfstan dige woningstichting Beter Wonen gaan dienen. De woningstichting heeft dertien personeelsleden, van wie er tien in het nieuwe kantoor aan de Mo lenstraat gaan werken. De onder houdsmedewerkers G. Akers- hoek, L.J. Goedegebuure en A.J. van de Ree blijven vanuit de werkplaats in Scherpenisse ope reren. In de toekomst is het echter de bedoeling, dat alles op 1 plaats geconcentreerd wordt, maar voor de definitieve vestiging van Beter Wonen is nog steeds geen grond beschikbaar. Daarom is in de Molenstraat een tijdelijke huis vesting gemaakt, waar zowel de boven- als benedenverdiepingen benut worden. De verbouwing is zodanig gebeurd, dat de twee panden later gemakkelijk als wo ning verkocht kunnen worden. In de Molenstraat gaan de mede werkers aan de slag o.l.v. de eigen directeur ir. E.C. Stuifmeel, die een maand op Tholen werkt. Ook administrateur dhr. A.C.M. God schalk is nieuw aangetrokken. De overigen zijn overgenomen van de gemeente Tholen: dhr. J.J. Kloet (hoofd administratie), mevr. P.M. van Ast-Pleune en mej. J.J. Bogert voor de administratie, mej. J.S. Rijnberg (typiste, telefoniste en receptioniste), dhr. J.C. Droogen- dijk (verhuur), dhr. A. Steen- poorte (individuele huurstibsidie en planning onderhoud), dhr. W.J.A.H. Striekwold (hoofd tech nische dienst) en dhr. J.M. Heij boer (opzichter onderhoud). De gemeente heeft vanaf 1 januari niets meer met de administratie en het technisch toezicht van de wo ningstichting te maken. niet leiden door emoties, maar door de economie. Het is een vraagstuk van geld en niks an ders". Ir. Tacken achtte zoet water on misbaar om in te spelen op de nieuwe situatie met spruiten, wit lof, lelies en tulpen in het bouw plan. "Als je op een overschots- markt geen kwaliteit kunt bieden, dan kun je het wel vergeten. Kwaliteit is de eerste sleutel naar de markt en alleen de beste grond blijft in produktie". Tuinder L. Hage uit St. Annaland, die dankzij een zoetwaterbron al jaren profiteert van beregening, onderstreepte dat. "De kwaliteit en de houdbaarheid van de pro dukten neemt toe door zoet wa ter". Tachtig procent van de gemiste meeropbrengst in de landbouw wordt met zoet water verwezen lijkt. Door het grotere aanbod van produkten dalen de prijzen, maar daardoor gaat er maar eenderde van de baten verloren. Er blijft een positief saldo van tweederde. Ir. Tacken was niet pessimistisch, want ten opzichte van 1970 is de landbouwproduktie nu ook ver dubbeld, maar de prijzen zijn niet zo gedaald. Door een toenemend aanbod van landbouwprodukten in het zuid-westen vervallen er el- VERVOLG PAG. 11 Het goede spoor Stilstand.... achteruitgang In 1985 toch nog 70 huizen ge reed op Tholen St. Philipsland had wat groei, Tholen liep wat terug in bevol kingsaantal St. Annaland pakte de 3000 en Stavenisse kan de kleinste kern Scherpenisse nog amper voor blijven De Meestoof krijgt maar f 300,— in plaats van ƒ3000,- Commissaris Boertien had lichte hartstoring Drie nieuwjaarsrecepties De zoetwatervoorziening in het agrarisch middelpunt De schippers en statenlid Ve nekamp over veiliger vaarwe gen Bankdirecteur W.C. van Breda nam afscheid Koninklijk goud voor ouder ling van Prooijen Vonnis gifmoord gelijk aan eis Stemmen van lezers over RPF en radiopiraten Gemeente Tholen schakelt aannemers van buiten ge meente in Van Engelen en de Rijke erelid Rederijkerskamer Minder werklozen, meer vraag Sfeer bij zaalvoetbaltournooi jeugd LEZEN MAAKT EEN VOL WASSEN MAN, DISCUS SIEREN EEN GEVAT MAN EN SCHRIJVEN EEN NAUWKEURIG MAN Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's Het gaat om een advies van de 9 december tijdens de jaarvergade ring benoemde onafhankelijke commissie. De leden beslissen vanavond over de defenitieve vaststelling. De commissie geeft geen argumentatie voor de vol gorde omdat anders 'de belangen van de kandidaten en de partij geschaad zouden kunnen wor den'. De Bres (67) had voor zijn her verkiezing nog een slag om de arm gehouden, maar wanneer er een beroep op hem gedaan zou wor den, was hij bereid voor een nieu we raadsperiode. Dat heeft de commissie met een tweede plaats gehonoreerd. Chiel van der Linde wordt geen echte nieuweling in de gemeenteraad, want van 1971 tot 1978 maakte hij daar deel van uit. Wegens drukke werkzaamheden als vakbondsbestuurder bij de F.N.V. naast zijn dagelijkse werk kring, stelde hij de politiek acht jaar geleden op de tweede plaats. Na de verkiezingen in maart a.s. gaat van der .Linde weer volop meedoen. De Thoolse PvdA rekent er toch min of meer op, dat er toch ook weer een vrouw in de fractie komt: mevr. J.A. Snoep-Overbee- ke (52) uit St. Annaland. Zij staat vijfde en gezien de optimistische prognoses voor de PvdA bij lan delijke opinie-onderzoeken en het niet meedoen van D'66 en de PSP op Tholen, wordt er op een zetel winst gerekend. Dat zal een van de andere vier Thoolse partijen dan ook wel merken, want de ge meenteraad van Tholen houdt zeventien zetels. De advieslijst van de PvdA ziet er als volgt uit, met tussen haakjes de plaats op de kandidatenlijst in 1982. 1 (1) P. van Schetsen (56), St. Annaland 2 (2). J. de Bres (67) St. Maartens dijk 3 (12). M.A.J. van der Linde (42), Tholen 4(4). I.C. Moerland (37), Scherpenisse 5 (5). J.A. Snoep-Overbeeke (52), St. Anna land 6 (nieuw). J. Kloet, St. Maartensdijk 7 (17) M. van den Reydt-van der Vos, Tholen 8 (7)? H. Vermaas Stavenisse 9 (9). P. van Meel, Oud-Vossemeer 10 (nieuw). H. Nieuwenhuis, Tholen 11 (nieuw). P. van der Wal, St. Annaland 12(18). A.W.A. de Looze, Oud-Vossemeer 13 (16). D.C. Kaashoek, St. Maartensdijk 14 (nieuw). C. van Dijke-Boog- aart, Tholen 15 (10). J. den En gelsman, St. Annaland 16 (15). P.J. Joosse, Tholen 17 (nieuw), J. op den Brouw, St. Maartensdijk 18 (19). D.A. Lindhout, Oud- Vossemeer 19 (nieuw). J. Snoep, St. Annaland 20 (nieuw). J. de Graaf, St. Maartensdijk 21 (nieuw), J. Westdorp, St. Anna land 22 (hieuw). J.J. Roodenburg, St. Annaland. Ten opzichte van 1982 zijn niet meer kandidaat: 3. N.M. J. Boissevain-van Riet, Tholen 6. P.M. delaHaije, Scher penisse 8. J.M. van den Donker- Opgelder, Tholen 11. N. op den Brouw, St. Maartensdijk 13. A. Goudzwaard, Oud-Vossemeer 14. E. J. Joppe, Stavenisse. Toen wa ren er totaal 19 kandidaten, nu op de advieslijst 22. Het Rode Kruis organiseert mor gen een bloedafname-avond van af 19 uur in de Druiventros te Sint Philipsland. Gezonde mensen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar, die het laatste halfjaar geen bloed hebben gegeven, zijn welkom. Geef bloed, geef leven

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1