Bankdirecteur Van Breda nam afscheid Koninklijk goud van Prooijen HOORTOESTELLEN Studiedag zoetwater Waterschap gaat boeren zoet water niet opleggen ACOUSTICON Ze waren er weer op de nieuwjaarsrecepties ANDRIESSEN Dijkgraaf Hage: alleen dienende taak 300 voor de Meestoof Donderdag 9 januari 1986 DE EENDRACHTBODE 11 Home-computer en haardstel bij vertrek na 14 jaar St. Annaland Na een bijna 14-jarige Sint-Annalandse Rabobank- periode ruilde de heer W.C. van Breda de Zeeuwse grond in voor het Brabantse zand. Hij promoveerde in gelijke functie naar Steenbergen. Vrijdag 3 januari was er het officiële afscheid in het dorpshuis "De Wellevaete", waarbij een aantal genodigden het woord voerden. Grotere problemen Dienstbetoon Humor Reuma Niet te peilen Onnavolgbaar Met grote stappen Er kan nog meer samen Bank middelpunt 85 mensen Bittere pil Waterkwaliteit 15 Miljoen De hoofdingelanden van het Waterschap Tholen hebben het al moeilijk, welke beslissing ze in de toekomst moeten nemen over de zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland. De spanning was dinsdag volop merkbaar tijdens de studiedag over zoet water in Haestinge te St. Maartensdijk. Laban Geluk en Cor Bevelander legden dijkgraaf Izak Hage het vuur na aan de schenen, maar die kaatste de bal terug met de opmerking, dat de landbouw al vanaf 1978 om zoet water heeft gevraagd. Principes Chinezen Bestuurskracht Jeugdhulpverlening Het versierde brood ZOLANG: Voorzitter Kaland verlaat S.V.R.Z. De spits werd afgebeten door de voorzitter van de Rabobank Sint Annaland/Poortvliet, de heer L. Hage, die er op wees, hoe Van Breda in die 14-jarige periode het gehele bankgebeuren over zich heen zag komen. Van intern con troleur tot per ljuli 1979 directeur en daarnaast werden nog ver schillende functies in de dorpsge meenschap vervuld. Ook dat is van belang voor een bank. Van Breda werd de vertrouwensman bij uitstek en dat is voor de dienstverlening van groot belang. In 1983 kwam er te veel van het goede door uitbreiding van het kantoor te Sint Annaland, de au tomatisering en de fusie met Poortvliet. Weliswaar steeg daar door het balanstotaal van 65 naar 92 miljoen gulden, maar er werd op de directie en medewerkers min of meer roofbouw gepleegd, constateerde de voorzitter. De motivatie van allen betekent ech ter ook een goede dienstverlening. Wat eens de boerenleenbank werd genoemd werd, de dorps- bank voor iedereen. Ook de con tacten met het regiokantoor en de Deltakring waren goed, zei de voorzitter, die Van Breda veel succes in Steenbergen toewenste en in zijn dank ook mevr. van Breda betrok voor de talrijke te lefoontjes, die ze moest aannemen als haar man elders was. Als blijk van waardering kwam er een ho me-computer op de cadeautafel. Namens de Raad van Toezicht werd het woord gevoerd door voorzitter M. Bijl, die het afscheid nemen niet zo plezierig vond. Er is toch wat spijt en teleurstelling, te meer omdat de directeur op voor beeldige wijze leiding wist te ge ven. Desnoods stond hij dag en nacht gereed en daarom was het bericht van het vertrek naar Steenbergen toch een koude dou che. Zo'n promotie kan men ech ter niet laten gaan, vond Bijl, die eveneens stelde dat er belangrijke zaken bij deze bank tot stand kwamen. De samenwerking is voor de Poortvlietse vertegen woordigers in de colleges nog vrij recent, maar ook daar is er toch de VERVOLG VAN PAG. 1 tie hij deze Oudejaarsdag neer legde. Van 1953 tot en met 1965 en van 1973 tot en mei 1984 was Van Prooijen scriba (secretaris). Vanaf 1950 was hij vertegenwoordiger van Hervormd Stavenisse in de classicale vergadering: van 1951 t/'m 1966 primus (eerste) lid van het Breed Moderamen (bestuur), tertius (derde) lid van 1972 tot 1984. Van 1976 tot en met 1984 afgevaardigde van de visitatoren provinciaal in Zeeland en van 1961 tot en met 1963 primus afge vaardigde van de Generale Syno de van de N.H. Kerk. De loco burgemeester noemde het een bijzonder grote eer zijn eerste ko ninklijke onderscheiding bij Van Prooijen te mogen opspelden. De ouderling dankte H.M. de Koningin voor de hoge konink lijke onderscheiding, nadat hij God had bedankt, dat hij deze dag mocht beleven. "Wie was ik, dat ik dit doen mocht. Hulp van God verkregen hebbende, sta ik nog, al is 't niet meer zo vast. Dat deze onderscheiding mij ten deel valt", zei een verbouwereerde Van Prooijen. Hij was zijn vrouw dankbaar voor de steun bij het kerkewerk. "Mijn gezin bracht een groot offer, want mijn vrouw zat dikwijls alleen met de kinde ren". Van Prooijen vertelde, dat hij er verschrikkelijk tegenop had gezien, toen hij in 1943 diaken werd. Zijn vader zat toen ook in de kerkeraad. "Dat het zolang zou duren, heb ik niet kunnen ver moeden. Mede dankzij de eens gezindheid, fijne samenwerking en inschikkelijkheid van mijn broer (met wie hij samen een tim merbedrijf had) is dat gelukt. Zijn begrip en steun was ook een stukje dienstbetoon aan de kerk". Van Prooijen was het kerkewerk samen met dhr. Hage begonnen. "Ik heb met veel vreugde gewerkt, maar soms ook met moedeloos heid. Ondanks de ernst van het werk, probeerde ik steeds de goe de zin en de humor te bewaren. Dat bewaart je voor teleurstelling en neerslachtigheid". Het gaf Van Prooijen rust, dat de vacatures (behalve door zijn afscheid ook nog door vertrek) allemaal ver vuld waren: diaken A. Zwerus werd ouderling, kerkvoogd C. Marinussen eveneens ouderling en notabel J. Quist diaken. "Gode zij dank is de kerkeraad weer voltallig: dat is een reden voor bijzondere dankbaarheid. We geloven wel eens te weinig van Gods grote daden, we zijn klein- gelovig, maar Zijn werk gaat door: Gods hand laat de gemeen te niet los." Het kerkewerk had de belangstel ling van dhr. Van Prooijen. "Met bijzonder veel vreugde heb ik in breed verband gewerkt, o.a. aan de nieuwe kerkorde. Het werk in de Generale Synode is levensver- rijkend. Je gaat anderen waarde ren: de Gereformeerde Bond in de N.H. Kerk is niet alleen zalig makend." Het had Van Prooijen erg be droefd, dat de reuma hem midde nin het werk een halt had toege roepen. "De provinciale kerkvisi tatie en het bejaardenbezoek in Stavenisse is niet meer gebeurd. Ik heb Gods weg moeten leren aan vaarden, maar het heeft me moeite gekost dat in gehoorzaam heid te doen. Als ik nog tot dienst kan zijn, ben ik daartoe altijd be reid." De vertrekkende ouderling was in zijn langdurige loopbaan strijd, moeite en heftige tegenstand niet gespaard gebleven. "Ik ben echter niet gaan zigzaggen naar links of naar rechts: gelukkig ben ik met Gods hulp staande gebleven. Hij bemoedigde me met het Woord en waar je met Gods Woord komt, daar gebeuren wonderen door genade. Soli Deo Gloria", zo be sloot ouderling Van Prooijen. Ds. Den Butter was blij, dat zijn contact met wijlen burgemeester Baerends - een week voor zijn overlijden - had geresulteerd in deze dag met de koninklijke on derscheiding. Voor 'niet te peilen pastoraal werk' bood hij dhr. Van Prooijen het uit vier delen bes taande boekwerk 'De kerk van alle tijden' aan. Voor mevr. Van Prooijen waren er bloemen. Het deed de vertrekkende ouder ling ontzaggelijk goed, dat er drie voormalige predikanten de lange reis naar Stavenisse hadden aan vaard. "Het was zeker de moeite waard om vandaag te komen", zei ds. Bouter uit Wageningen. "Als broekje van 25 ben ik na de ramp naar Stavenisse gekomen en Van Prooijen was met zijn geweldige geheugen en grote belangstelling een vraagbaak en zijn woning Ju- lianastraat 11 een toevlucht soord", aldus ds. Bouter. Ook bij ds. Zwanenburg uit Ede had Stavenisse een belangrijke plaats ingenomen. Hij had bij Van Prooijen erwtensoep leren eten, maar ook een stukje nuchterheid en zekerheid geleerd. Toen ds. Zwanenburg in de zondagse kerkdienst een keer in huilen op de preekstoel uitgebarsten was, kreeg hij huisbezoek van ouder- lingn dhr. Van Prooijen. Die had toen gezegd: "doe dat nooit meer, want dat vinden de mensen mooi en niemand heeft er wat aan." W.P. Goedegebuure uit St. Anna land vertegenwoordigde als scriba de classis Zierikzee. Hij was vaak samen met Van Prooijen op pad geweest en in barre omstandighe den hadden ze elkaar moed in gesproken en gewezen op de grote trouw des Heeren. Goedegebuure noemde Van Prooijen een wissel wachter die de zaak op het goede spoor zette en een seinhuiswach ter, die het sein op rood zette wanneer dat nodig was. "Op on navolgbare wijze hebt u in de classicale vergaderingen en als provinciaal visitator gewerkt. De kerk kan u daarvoor niet dank baar genoeg zijn", aldus scriba Goedegebuure, die nog herinner de aan de jeugdwerk-activiteiten van mevr. Van Prooijen. Ds. Gorissen uit Voorthuizen be vestigde de woorden van zijn twee collega's dat Van Prooijen veel zorg aan de jonge predikantsge zinnen in Stavenisse had besteed. Hij hield hem voor, dat ondanks alles, het loflied gezongen kon worden. Van Prooijen bevestigde, dat er ondanks de grote afstanden met de voormalige predikanten in Stavenisse stevige banden waren gebleven. Hij dankte ook voor de geschenken. Ds. Den Butter concludeerde in zijn slotwoord, dat er op deze af scheidsbijeenkomst iets van Gods kerk was opgelicht, de kerk die Hij in stand houdt. Na samenzang van ps 99:8 en orgelbegeleiding van dhr. P. Priem eindigde ds. Den Butter met gebed. waardering voor het werk dat Van Breda heeft verricht. Bijl meende dat een grotere bank zoals in Steenbergen wellicht ook nog grotere problemen meebrengt, maar u bent in staat die het hoofd te bieden. Namens de raad van toezicht dankte Bijl voor de prima samenwerking en voor alles wat Van Breda en zijn vrouw voor de bank deed. Hij wenste beiden alle goeds toe in Steenbergen. Werken kan voldoening geven in het leven, maar om het leven voldoe ning te geven, is een heel werk", aldus Bijl. Namens alle medewerksters en medewerkers voerde adjunct-di recteur M.J. Hoek het woord. Hij wees er op, hoe het banktotaal van 38 miljoen in 1979 steeg tot 93 miljoen en het aantal medewer kers van 5 naar 23 in de periode Van Breda. De bank Steenbergen heeft een omzet van 135 miljoen en daar zijn 35 medewerkers. Je gaat met grote stappen door de Rabobankorganisatie, zei Hoek tot Van Breda. Hier heb je al een zwaar beladen kar getrokken met automatisering, verbouwing, fusie en door putten en hobbels moest er extra worden getrokken. Soms waren het hete vuren waar je voor stond en hopenlijk krijg je ook nog tijd om voor een haardvuur te zitten. Daarom namens die me dewerkers een aantal accessoires voor de open haard(haardstel), zo besloot de adjunct-directeur zijn dankwoord. Namens de Deltakring werd het woord gevoerd door voorzitter L.A.M. Elenbaas. Een afscheid niet wegens pensionering is voor beide partijen wat vreemd, ve ronderstelde Elenbaas, zeker in dien een 14-jarige goede samen werking daardoor wordt beëin digd. Een directeur drukt nu een maal een bepaald stempel op een bank en Van Breda maakte hier alle veranderingen mee, die maar mogelijk zijn bij een bank, tot en met belangrijke wijzigingen in de colleges toe. Vast staat, dat de scheidende directeur het bank- werk onder de knie heeft. De klantenservice is uiterst belang rijk, want de bank is er voor haar leden en niet omgekeerd. Van Breda heeft de coöperatieve ge dachte ook in de praktijk ge bracht, ook voor wat het contact met de zusterbanken betreft. Elenbaas veronderstelde dat ver dere Rabobankfusies op Tho- len/Sint Philipsland voorlopig wel van de baan zijn, maar in het belang van de bevolking is wel goed overleg tussen de bestaande drie banken, gewenst. Er komt steeds meer specialistisch werk en daarvoor is niet altijd ook een specialist aan te trekken. Wel kunnen de drie banken bijvoor beeld een gezamenlijk beleids plan maken, terwijl op de effec- tenmarkt eveneens samen wat te doen valt, zoals ook voor wat de verzekeringen betreft, er één front valt te maken. Dat alles kan met behoud van de zelfstandigheid. Elenbaas spoorde de drie voorzit ters van deze banken aan om met de directeuren te beraden over die verdere samenwerking. Hij dank te Van Breda ook namens de Deltakring voor zijn Rabobank- inzet en overhandigde een wijntje. Namens de dorpsgemeenschap sprak voorzitter J.C. Kooijman, die er op wees hoe zo'n bank als het ware het middelpunt vormt in de gemeenschap en opk daarom wordt van een directeur nogal wat gevraagd. De energie van de scheidende directeur beperkte zich niet tot alleen het bankwerk, al vormde dat wel de hoofdscho tel, maar er waren daarnaast ook nog functies en een meeleven in verenigingen. Dat stellen we als dorpsgemeenschap altijd op prijs, want dat draagt bij tot de leef baarheid van een dorp aldus Kooijman, die een envelop met inhoud aan Van Breda overhan digde. In een weerwoord gaf Van Breda eerst nog een toelichting op zijn vertrek naar Steenbergen. Dat gebeurde niet omdat hij het hier niet meer naar zijn zin zou hebben of omdat de samenwerking met staf en colleges niet goed zou functioneren. Integendeel, in dat opzicht hoeft geen haar op mijn hoofd er over te denken weg te gaan, maar na 14 jaar kan toch verandering voor beiden gewenst zijn. Dan kan er weer nieuw bloed stromen en voor mij was dit uiter aard een promotie, die niet voor het opscheppen blijft. Alles wat bereikt is, kon niet door een di recteur alleen, maar door de uit stekende samenwerking die er hier is en hopenlijk blijft dat ook in de toekomst zo. De scheidende directeur bracht alle sprekers dank, evenals de medewerkers en colleges voor de goede Sint An- nalandse periode en daarmee was hij ook de tolk van zijn vrouw. Bij dit officiële gedeelte waren de beide colleges met echtgenote aanwezig, oud-bestuurders en oud-leden van de raad van toe zicht, de oud-directeur en echtge note, vertegenwoordigers van de zusterbanken, regiokantoor en Deltakring en verdere genodig den. Na dat officiële gedeelte kwam nog menig particulier het echt paar Van Breda de hand ten af scheid drukken en de beste wen sen meegeven voor de Brabantse periode. Voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: SINDS l$Oi Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen F.I.D.A. gediplomeerd Vervaardiging van mini in-het-oor-toestellen Vervaardiging van oorstukjes in eigen bedrijf Acousticon met vestigingen in geheel Nederland Zo nodig bezoek aan huis Penstraat 37 - Bergen op Zoom - Telefoon 01640-34464 Vlakbij de Grote Markt en de Bosstraat. Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAG. 1 ders teelten en dat geeft ruimte in de markt, voorspelde de Zeeuwse directeur voor de landbouw. Tacken schatte de kosten van de zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland op 85 miljoen gulden (600-800 gulden per ha.), maar het kan 85 mensen extra werkgelegenheid geven door de grotere produktie en intensievere teelten. Een deel daarvan komt van de handel/ transport. De di recte bezetting zal geringer zijn dan 85 omdat er aanwezig poten tieel benut wordt. "Er is veel ver borgen werkloosheid in de land- Streekmuseum "de Meestoof' in Sint Annaland heeft 300,— van het Anjerfonds Zeeland gekregen voor de restauratie van een le vensboom. De directie van de Meestoof had om ƒ900,— ge vraagd, men kreeg dus VS. In totaal stelde het Anjerfonds Zeeland 80.000,— beschikbaar voor acti viteiten op het gebied van cultuur en milieu. zoetwatervoorziening: De Provin ciale Staten gaan jaarlijks ƒ200.000,— beschikbaar stellen voor onderzoek naar de mogelijk heden voor zoetwatervoorziening voor de landbouw. Polderwater: De Provinciale Sta ten hebben 100.000,— beschik baar gesteld voor de aanschaf van vijf nieuwe meetinstrumenten voor het opstellen van water- en zoutbalansen van uitgeslagen polderwater en voor het onder houd van reeds bestaande mee tinstrumenten. Recreatiewerk: De Stichting Re- creatiewerk Zeeland heeft van de Provinciale Staten een aanvullen de subsidie gekregen van 30.000,— voor extra huisves tingskosten en administratieve ondersteuning. Automatisering: Provinciale Sta ten hebben ƒ224.000,— beschik baar gesteld voor automatise ringsopleidingen, aanschaf plotter en vakliteratuur voor de Provin ciale Waterstaat. bouw en die kan met zoet water rendabel gemaakt worden", zei tuinder Hage, die verder moge lijkheden zag voor seiz'oenkrach- ten. Ir. Tacken voorzag een daling van het aantal landbouwbedrijven gezien het gebrek aan opvolgers, zodat over 10 tot 20 jaar een on derneming minstens 190 bedrijf- seenheden (SBE's) moet hebben. Intensivering levert gemiddeld 10% SBE's op. Tacken signaleerde een spanningsveld tussen grond- honger en rentabiliteit. Hij kreeg het na zijn prikkelende opmerkingen over de Zeeuwse landbouw nog aan de stok met C.P. de Rijke uit Tholen, maar de landbouwdirecteur hield vol, dat de regeringen en de EEG-burgers het niet meer pikken, dat er mil joenen guldens aan de landbouw overschotten besteed moeten worden. Om zoveel mogelijk be drijven in de toekomst te laten voortbestaan, moeten er nieuwe wegen ingeslagen worden. Zee land heeft veel te sterke punten die niet benut worden, aldus Tac ken. Waarnemend ZLM-kringvoorzit- ter L.C.J. Potappel uit Stavenisse (M.C.J. Kosten was ziek) noemde in zijn openingswoord het niet af sluiten van de Oosterschelde een bittere pil. "Ër is te weinig reke ning gehouden met onze wensen. We hebben een achterstand in in komen ten opzicht van andere agrariërs, die geen zoetwaterhef fing hebben, maar wel berege nen", aldus Potappel, die de re gionale agrarische commissie nog complimenteerde met het rapport over zoet water. J.W. Busser (waarnemend inspec teur Landinrichting te Goes) bracht naar voren, dat er van de 11.400 ha. cultuurgrond op Tho len en St. Philipsland 6200 en bij intensivering 6800 ha. voor bere genen in aanmerking komt. Gra nen en in mindere mate bieten vallen er buiten. De meerop brengst moet 800 gulden per ha. zijn, wil beregenen rendabel zijn, zodat 2200 tot 3000 ha. in feite in aanmerking komt. De waterkwaliteit uit de Rijn en de Maas valt voor de landbouw wel mee, maar milieubeschermers hebben bezwaren tegen het chlo ridegehalte. Voor het water uit de Eendracht zal dat 200-250 mg chloor zijn, in droge jaren 275. Er ontstaat een zekere schade door beregenen met zout water, maar dat valt weg door een betere kwa liteit van de produkten. Hoe zoe ter je het water wilt hebben, des te meer water heb je nodig om door te spoelen. Gezien de overproduktie en de prijsdaling zag Busser problemen ten aanzien van de rijkssubsidie voor de zoetwatervoorziening, maar hij achtte Tholen inventief genoeg om bronnen aan te boren en dit knelpunt op te heffen. Dijkgraaf I.C. Hage was niet zo voorzichtig en zei glashard te durven meedelen, dat het rijk 50% van de kosten subsidieert. Hij achtte het van groot belang, dat in de nota waterhuishouding staat, dat Tholen/St. Philipsland te allen tijde zoet water uit het Zoommeer krijgen. Juist in droge periodes is er water nodig en drinkwater gaat voor. De water behoefte in het westland is een van de grote concurrenten voor ons gebied, dat 5 m3 per seconde nodig heeft. Alleen in extreme omstandigheden zal de doorspoe ling beperkt zijn. "Het Waterschap heeft alleen een dienende taak", verzekerde de dijkgraaf. Hij kreeg de indruk, dat er een bepaalde ongerustheid heerst, dat een kleine club de be slissingen neemt, maar het water schap zal er alles aan doen om de ingelanden via districtsvergade ringen uitgebreid te informeren. De zoetwatervoorziening zal naar schatting 100 gulden extra per ha. aan polderlasten voor de grondei genaren betekenen. "Ieder die gebruik kan maken van zoet water, betaalt. Een vast be drag is het beste. We zien het nut van classificatie niet in". De dijk graaf noemde het denkbaar, dat alle burgers via de zuiveringshef fing aan het zoet water gaan mee betalen omdat de waterkwaliteit - die door de zoute kwel nu be hoorlijk te wensen overlaat - ver betert door het inlaten van zoet Het zoet water uit het Zoommeer zal op vier punten ingelaten wor den: Prins Hendrikpolder St. Phi lipsland, van Haaftenpolder Bik- Vossemeer, de Oud-Vossemeerse polder en 1 punt bij Tholen. Er moeten grotere en nieuwe slo ten komen, het water moet opge malen worden, er moeten stuwen komen om het water in hogere gebieden vast te houden en voorts dienen er koppelleidingen gegra ven te worden. Zeer globaal is 1 tappunt per 40 ha. voldoende. Dat alles vergt een investering van 15 miljoen gulden, waarbij de jaar lijkse exploitatie nog komt. Dijk graaf Hage hoopte niet, dat er be roepsprocedures zouden komen bij de aanleg van deze zoetwater voorzieningen. Na de inleidingen van Busser, Hage en Tacken werd er in Haestinge gegeten, waarna alle hoeken benut werden door tien discussiegroepen o.l.v. de da mes Wisse-Kleppe en Hage-Men- heere en de heren E. Hage, M. van Strien, M.Ph. van der Weele, M.J. Stoutjesdijk, G.L.D. Gaakeer, A. Stoutjesdijk, Andries Geluk en Michel van Oorschot. Een forum o.l.v. M.A.H. van Til- beurgh (voorzitter vereniging Be drijfsvoorlichting) ging daarna in op de serie vragen, waarbij o.a. het aantal tappunten, structuur- bederf, besmetting, e.d. aan de orde kwamen. Drs. Y.L. Boom, secretaris van het landbouwschap Zeeland, sloot de studiedag over zoet water rond vijf uur af. 'En een ons rauwe ham", be sluit ik de boodschappen bij de slager. "Gerookt of onge rookt?", vraagt de slagers vrouw gewoontegetrouw. "Ongerookt, want anders lust de poes het weer niet", ant woord ik. De slagersvrouw lacht: "Ik geloof dat je meer erg hebt in de poes dan in Hans!" Hoezo, heeft hij zich beklaagd, wil ik weten, maar ik slik die vraag nog nét in. Verbeeldje, dat het gepeupel achter m'n rug zou beginnen te sissen. "Foei, hoe exentriek! Ze geeft d'r kat beter te eten dan d'r man!" Maar ja, je houdt toch rekening met zo'n beestje? Ik eet ook niet wat ik niet lust. Kreukels bijvoor beeld, die kan ik niet door m'n keel krijgen. En toch schijnt het een delicatesse te zijn. Je hoort ze te eten met een stop naald. Als ik zie, hoe manlief met engelengeduld pietepeu terige slakjes uit pietepeuteri ge schelpjes zit te punniken, word ik al misselijk, 'k Heb het heus wel geprobeerd hoor, met m'n ogen dicht, want zo heb ik ook mosselen leren eten. Maar van kreukelige engerdjes moet ik griezelen. Manlief smikkelt met een verheerlijkte uitdrukking op z'n gezicht het zeebanket naar binnen. Ahum! Eet u smake lijk. Ik dank je de koekoek. Poezen zijn kieskeurig zegt men. Maar ik zou ze liever principieel willen noemen. Ze laten zich niks aanpraten. Geen gezanik van: Vooruit, 't is zo goed voor je binnenboel. Toe, er zitten zoveel vita- mientjes in! Zo, daar zul je lekker van slapen! Nee, poe zen maken dat zelf wel uit. 'k Zeg altijd poes. Nooit: de kat. Dat klinkt zo kattig. "Poes" is toch veel gezelliger? En ik vind het geen gehoor om aan de buitendeur katkatkat! te roepen, als'ie binnen moet komen. Mensen hebben ook principes. Aardigheden of onaardigheden. Ik hou van die lieden die door dik en dun hun gewoontes vasthouden. Van Opa's die met de keut- jesslacht een worstekoek bij de buren brengen en hun bril in de brillekoker terugdoen. Van oma's die een beetje sop uit de wasmachine opvangen om de sokken in te wassen en 's middags een andere jurk aandoen. Van mannen die hun haar niet laten knippen als het vriest, en zich scheren met een mesje. Van vrouwen die niet voor tien uur 's mor gens roken, en 's avonds de asbakken leegmaken voor ze naar bed gaan. En... vult u zelf maar verder in. water. Desgevraagd liet hij later weten, hier geen hoge verwach tingen van te hebben. Hage hield de 140 belangstellen den in Haestinge voor, dat de hoofdingelanden over de zoetwa tervoorziening beslissen. "Dat zijn de vertrouwensmensen van de districten, die democratisch geko zen zijn en een eigen verantwoor ding hebben. Ze stemmen zonder steun of ruggespraak", aldus de dijkgraaf. Dhr. L.A. Geluk wees erop, dat zelfs de chinezen al aan het libe raliseren zijn, zodat hij ook bij het waterschap inspraak verwachtte. "De boer moet betalen, maar in zekere zin staan we onder voog dij". De dijkgraaf meende, dat Geluk zich zorgen voor niets maakte, want het zoet water wordt niet opgelegd: het wordt door de mocratisch gekozen hoofdinge landen beslist. Daar had Bevelander geen hoge pet van op. "De hoofdingelanden worden als waterschapsbestuur der geboren. Vanaf de wieg zijn ze 't al. Ik durf de verantwoordelijk heid niet te nemen, want je moet geen beslissing over andersmans rug nemen". De dijkgraaf hield hem voor, dat getrapte verkiezing in Nederland een heel normale zaak is. Over de kruisraketten heeft de tweede ka mer beslist, maar iedere burger mocht er wat van zeggen. Ook bij het zoet water beslissen de be langhebbenden niet rechtstreeks en evenmin per hectare. "We doen er wel alles aan om voor lichting te geven en meningen te peilen". Geluk was er niet gerust op, want als er nu eens twintig ingelanden die tegen zoet water zijn in hun district naar zeven hoofdingelan den stappen die allemaal voor zijn, wat dan? Ir. Tacken (directeur Landbouw Zeeland) wees erop, dat bestuur ders gehuurd zijn om besluiten te nemen. "Dat vergt bestuurskracht en visie. Daarvoor moetje lef op brengen en de ingelanden dienen vertrouwen te hebben in de grootheid van hun bestuurders". Geluk verwees naar Mansholt en had niet zoveel vertrouwen in de 'profetisch toekomstvoorspelling' van ir. Tacken ten aanzien van zoet water. Hij liet over 'ja' of'nee' het achterste van z'n tong niet Uit de pot aanvullend beleid jeugdhulpverlening willen gede puteerde staten van Zeeland twee projecten laten subsidiëren door het rijk. Aan staatssecretaris van justitie mr V.N.M. Korte-van Hemel is gevraagd 35.000 gulden beschikbaar te stellen aan de stichting Jeugd onder Dak voor verruiming van de werktijd van een halve kracht. Bij het tweede project gaat het om 10.000 gulden aan de stichting Onderdak voor zelfstandig wonen. In^iovember verscheen bij uitge verij Waanders b.v. te Zwolle een boek onder de titel "het versierde brood" en daarin worden feiten en folklore rondom de boterham tot in finesses vermeld. Weet u nog hoe men vroeger het brood sneed. De vierponder tegen de borst geklemd en het mes gehan teerd in de richting van de borst. Men kon ze of extra fijn of dub beldik krijgen, naar gelang de ge woonte of de smaak. Dat de ver scheiden heid aan brood, zowel in vorm als in samenstelling, in deze tijd groter is dan ooit, moge be kend zijn, maar in dit boek is er ook alle informatie over. Met tal rijke illustraties en foto's, ook in kleur. Prijs in de boekhandel ƒ24,50. zien, ondanks een uitnodiging van dijkgraaf Hage. Bevelander zei alleen pleitbezorger te zijn van een democratische beslissing. Waarnemend ZLM-kringvoorzit ter L.C.J. Potappel wenste de hoofdingelanden veel wijsheid toe bij het nemen van een beslissing. Hij merkte wel op, dat er een wis sel getrokken dient te worden op de toekomst. Zolang er nog iets bestaat als vriendschap tussen mensen, zolang zal men elkaar op straai een "Goeden dag" toe wensen. Zolang er mensen zijn op aard die veel om and'ren geven, zolang is 't nog de moeite waard op deze aard te leven. Zolang nog mensen met elkaar op 't oude zich bezinnen, zolang kan men weer ieder jaar met nieuwe moed beginnen. Zolang er nog geen vrede is maar tweedracht tussen mensen, zolang zit men met ergernis maar blijft men vrede wensen. Zolang op aarde mensen zijn die nog in armoe leven, zolang er honger is en pijn is 't onze plicht te geven. Zolang apartheid nog bestaat met doodslag alle dagen, zolang er ruzie is en haat blijft men problemen vragen. Zolang men rond een voetbalveld elkaar blijft molestreren. zolang zal men door dat geweld bezoekers blijven weren. Zolang een wapenwedloop dreigt vooral van kruisraketten, zolang men nog naar oorlog neigt wie kan dat nog beletten? Zolang daar over wordt gepraat in 't westen en in 't oosten, zolang is het nog niet te laat zo willen wij ons troosten. Zolang er inkt zit in m'n pen en ik kan nog wat schrijven zolang ik levenslustig ben wil ik hier nog wat blijven. Zolang ik nog op reis mag gaan per boot, per bus, met vrinden, zo lang ik nog kan gaan en staan hoop ik mijn weg te vinden. Zolang de Schepper van 't heelal Zijn gunsten mij blijft geven, zolang ook ik Hem danken zal zolang ik nog mag leven. P.M. van Eekelen De stichtingsraad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) houdt morgen om 14.30 uur een extra openbare vergade ring in de aula van het verpleeg huis "Der Boede" in Koudekerke. De agenda vermeldt slechts één onderwerp: de verkiezing van een nieuwe voorzitter, omdat de heer A.J. Kaland per 1 januari het voorzitterschap van de SVRZ heeft neergelegd. Hij vervulde deze functie ruim 17 jaar. Het lag in de bedoeling dhr. Kaland na de extra vergadering een afscheids receptie aan te bieden. Een niet te voorzien werkbezoek van de scheidende voorzitter aan het buitenland maakt het echter no dig dit gebeuren uit te stellen. Donderdag 2 januari was de ge meente Tholen de eerste met de nieuwjaarsreceptie. Dat vond tus sen 5 en 6 uur nm. plaats in het gemeentehuis te Sint Maartens dijk. Wel twee lege plaatsen, wat als eerste opviel. Burgemeester Baerends overleden en daardoor was ook mevr. Baerends niet meer bij het college aanwezig. Wel de drie wethouders en ge meentesecretaris met echtgenote. Tot de bezoekers behoorden vrij wel alle raadsleden, Thoolse sta tenleden, vertegenwoordigers van de kerken en het onderwijs, van bedrijfsleven en uit de ambachte lijke sector, langer of korter "ge pensioneerden, vakbondbestuur ders, waterschap, arbeidsbureau, brandweer en nog enkele particu lieren. Een ongeveer evengrote belangstelling als voorgaande ja ren. De eerste januari-zaterdag was er traditie-getrouw de recep tie van de provincie. Maar ook daar ontbrak hij en zij, die ge woonlijk de honneurs waarne men, dr. en mevr. Boerden. Eerstgenoemde wegens ziekte. Gedeputeerde en mevr. Boersma waren de vervangers. De Staten zaal was zo rond 5 uur weer vol met de velen uit de provincie, die elkaar in Middelburg de beste wensen voor 1986 deden toeko men. O.a. het voltallig college van de gemeente Sint Philipsland, wethouder en mevr. Versluijs na mens de gemeente Tholen, dijk graaf en mevr. Hage en de Thool se statenleden. Verder uit alle ge ledingen en organisaties van de provincie. Een derde receptie, wel een dag eerder dan in Middel burg, was die van het Overleg- Orgaan-Industrie (O.O.I.) te Sint Maartensdijk. Daartoe was men in "De Stadsherberg" uitgeno digd. Ook hier was de gemeente Tholen vertegenwoordigd, even als het waterschap, arbeidsbu reau. technische school, recreatie en de meeste leden van het O.O.I. zelf. Een gezellig samenzijn, de eerste contacten in 1986 en voor het bedrijfsleven een redelijk goede verwachting op een in eco nomisch opzicht niet ongunstig nieuwjaar'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11