Rabobankfeest Stavenisse met computers voor basisscholen Voorzitter J. van Beveren nam nu officieel afscheid Rabobank S HAGE M. MOERLAND MAI vermal DE RABOBANK TE STAVENISSE HEET IEDEREEN HARTELIJK WELKOM IN HAAR GEHEEL VERNIEUWDE KANTOOR VOOR ALLE BANKZAKEN, REIZEN EN VERZEKERINGEN FA. H.A. VAN HOUTE EN ZN. Gelukgewenst, Stavenisse met deze mooie bank. Heropening grondig verbouwd bijkantoor aan de Poststraat 8 DE EENDRACHTBODE Maandag 30 december 1985 Twee redenen Scherpenisse Tegemoetkoming aan de klant Coöperatieve begrippen Ook bijkantoor volwaardig Bankieren: commercieel denken en menselijk handelen Vernieuwing Nuchter bestuurder STEMMEN VAN LEZERS Volleybalverslag 't Ging er vrolijk aan toe bij de heropening van de vernieuwde Rabobank in Stavenisse door oud-voorzit ter J. van Beveren(tweede van rechts). Links naast hem de huidige voorzitter J.L. Noom en loco-burge meester J. Versluijs. De directeuren van de beide ba sisscholen deelden in de vreugde omdat ze een com puter kregen: rechts dhr. C.G. v.d. Hoek(de Schalm), links dhr. W. v.d. Dikkefiberg(Rehobothschool). Leefbaarheid Thoolse aangelegenheid Belangrijke stap drie kwart eeuw geleden gezet Twee scholen Overweldigend ontwerp en tekeningen van de bank werden verzorgd door Anemoonstraat 1 4685 HH St. Maartensdijk tel. 01666-2127 Wij bouwden het nieuwe kantoor van de Rabobank in Stavenisse Bouwbedrijf Muller - Franke B.V. Nijverheidsweg 4 Sint Maartensdijk tel. 01666-2472 Het schilderwerk, isolerend glas en muurbespuiting werd uitgevoerd door Schildersbedrijf Ds. de Bresstraat 1 3 Tel. 01666-2455 Sint Maartensdijk Wij verzorgden de stoffering van de Rabobank in Stavenisse Sint Maartensdijk Markt 23 Haven 1 0 01666-2382 Scherpenisse Kaaistraat 1 01666-2442 De gas-, waterleiding- en sanitaire installaties en hetjoodgieters werk voor de Rabobank zijn verzorgd door Installatiebedrijf Voorstraat 1 1 Stavenisse Tel. 01663-2509 Wij mochten alle elektrotechnische installaties voor de Rabobank verzorgen RADIO-TV-Hi-Fi SPECIAALZAAK r7 r7 RADIO-TV-Hi-Fi SPEC Van de officiële ingebruikname van de vernieuwde Rabobank te Stave nisse hebben alle inwoners kunnen profiteren en zeker ook de beide basisscholen. Ze kregen in verband met de moderne reconstructie van het kantoor een computer, omdat die nog niet op het leerplan voorkomt als een noodzakelijk en dus door de rijksoverheid betaald leermiddel. Daarnaast huis-aan-huis een LCD klokje, voor peuters en kleuters een kleurwedstrijd, voor oudere kinderen van de basisscholen een knutsel- wedstrijd en na die leeftijd ontving men -en balpen. Er werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om volop aan klantenbinding te doen. Daarnaast was er het officiële gedeelte met de sprekers in "De Stove" waar de cadeaustroom in andere richting liep, naar de Rabobank zelf, o.a. van architect en aannemers die met een fraaie klok en koelkast kwamen. Het officiële gebeuren in "De Stove" werd door Rabobank- voorzitter J.L. Noom ingeleid. Een bijzonder welkomstwoord was er voor loco-burgemeester J. Versluijs, de vertegenwoordigers van Rabobank Nederland dhr. W.M. Merk en A.E.J. van der Brink, voor de oud-voorzitters G.D. Kloet en J. van Beveren. evenals voor vertegenwoordigers van de Deltakring vereniging van directeuren, de voorzitters en di recteuren van de zusterbanken en voor de oud-bestuursleden. De heer Noom noemde twee re denen voor de verbetering van het kantoor, nl. de nieuwe fase van automatisering en de slechte bouwkundige staat van het kan toor. Voorbereiding en verbouw werd in korte tijd gerealiseerd: Eind 1984 viel het bestuursbesluit en een jaar later is er al de hero pening. Dat duurde in het verle den heel wat langer, had Noom uit de notulen geconstateerd. Een veel kleinere verbouwing in 1964 vergde drie jaar aan voorberei ding, wijziging en realisering. De huidige snelle verwezenlijking trekt de aandacht, verzekerde Noom, die daarvoor dank bracht aan het gemeentebestuur, het re giokantoor en met name bouw adviseur Mallens, evenals de ar chitect T.W. Moerland voor het artistieke ontwerp en de functio nele indeling, het bouwbedrijf Muller, Schilder Hage, loodgieter Moerland, electriciën Verjaal, woninginrichting Houte en ieder ander die zijn steentje had bijge dragen. Daarbij werden uiteraard ook directeur De Waard en het personeel van het kantoor Stave nisse betrokken. De voorzitter wees er vervolgens op, hoe de snelle groei van de bank naar voren komt in spre kende balanscijfers. Van 53 mil joen nu ruim 100 miljoen balan stotaal, de toevertrouwde midde len zo'n 90 miljoen, het aantal personeelsleden 25 (Sint Maar tensdijk, Scherpenisse, Stavenis se) en het aantal leden in deze drie kernen 770. Volgend jaar zal het kantoor Scherpenisse worden aangepast. Naast deze investerin gen wordt in toenemende mate aandacht geschonken aan de op leiding van het personeel, aldus Noom in zijn openingstoespraak. Een gelukwens namens het ge meentebestuur was er bij monde van loco-burgemeester J. Ver sluijs. Hij vond het prettig weer eens in Rabobank-gelederen te kunnen vertoeven. Zo'n verbou wing vond hij een duidelijke te gemoetkoming aan de cliënt en uit de totstandgekomen reconstructie spreekt duidelijk het kenmerk van de Rabobankorganisatie: meteen goed doen. Versluijs achtte de werkomgeving ook in sterke mate bepalend voor inzet en motivatie van de medewerksters en mede werkers. Ook in dat opzicht komt het vernieuwde perceel volledig tot zijn recht. De nieuwe voorzie ning doet zeker niet onder voor die in andere kernen en de wet houder hoopte dat de inwoners weer graag door deze Rabobank geholpen willen worden en hij was er zeker van dat ze ook goed ge holpen zullen worden. Dan zit het in Stavenisse voor wat dit betreft weer goed, zo besloot de loco burgemeester zijn gelukwens na mens de gemeente Tholen. De directeur van het regiokantoor Bergen op Zoom, de heer W.M. Merk zag deze heropening niet alleen als een bijzondere dag voor Stavenisse, maar ook voor de lan delijke Rabobank-organisatie. Vooral omdat opnieuw de coöpe ratieve gedachte wordt onder streept. De regio-directeur ging wat dieper in op wat een coöpe ratieve bank nu eigenlijk is. Daartoe noemde hij 3 begrippen: a. doelstelling, b. zeggenschap en c. zelfstandigheid. Wat die doel stelling betreft wil elke coöperatie economisch maximale voordelen voor haar leden bereiken. Het is een coöperatie niet om winst te doen, wel is reservering nodig om dienstverlening aan de leden te kunnen continueren. Wat de zeg genschap betreft, is er de ledenin spraak via de algemene vergade ring, maar ook continu via bestuur en raad van toezicht, via kring- bestuur en zelfs van daaruit weer tot in de centrale colleges te Utrecht/Eindhoven. De zelfstan digheid openbaart zich in de veel verder gaande plaatselijke beslis singen dan dit voor andere han delsbanken mogelijk is. Die grootste nationale bankorganisa- tie wil ook voor Stavenisse de no dige dienstverlening geven, terwijl door de vernieuwing van dit kan toor aan die dienstverlening weer kan worden voortgebouwd, wat ook voor de inwoners een geluk wens waard is, aldus de regio-di recteur. De heer J. de Jonge voerde het woord namens de Deltakring, waaronder ook de Rabobank Sint Maartensdijk valt. Hij was er van overtuigd, dat zo'n afronding vol doening geeft. Het leek er enkele jaren gelden op, dat de bijkanto ren wat op de tocht zouden komen te staan door de automatisering enz. Maar juist door dat laatste blijken het weer volwaardige ver lengstukken te zijn van de hoofd zetel en dat bevordert in hoge mate de dienstverlening ter plaat se. Bij fusies wordt altijd het eerst gedacht: zou de dienstverlening er niet door verminderen? Van Be- veren kan echter gerust zijn, con cludeerde De Jonge, die hoopte dat het nieuwe gebouw aan alle Aan de feestelijke opening van het vernieuwde* Rabobankkantoor te Stavenisse was nog een andere onderdeel verbonden, namelijk het af scheid van voorzitter J. van Beveren. In feite was hij deze 19e december al oud-voorzitter, want het statutaire beslag was al verkregen op de jongste ledenvergadering. Maar deze opening was een goede gelegenheid om dat ook nog eens op officiële wijze te doen. De oud-voorzitter kwam daardoor extra in het middelpunt, nu ook elke spreker naast de felicita ties voor de bankvernieuwing ook een afscheidswoord tot Van Beveren richtte. Dat gebeurde dan in de eerste plaats door de nieuwe voorzitter J.L. Noom. Die weeser op, hoe de scheidende voorzitter ruim 33 jaar betrokken was bij achtereenvol gens de Boerenleenbank, Raiffei- senbank en tenslotte bij dezelfde organisatie, maar nu Rabobank genoemd. Met niet alleen ruime bank- maar ook ruime levenser varing hebben wij als bestuur van uw kennis kunnen profiteren, zei Noom. Uitgangspunt van bankie ren was, is en blijft commercieel denken en menselijk handeling en zelfs bij de komst van de compu ter mag dat niet veranderen, meende de nieuwe voorzitter. Hij wees vervolgens op de ont wikkeling die de periode Van Be veren kenmerkte. Het banktotaal van Stavenisse was in 1952 nog maar 1,5 miljoen en een winst van 4000,-, na de fusie met Scherpe- nisse-Sint Maartensdijk zit men nu op een balanstotaal van ruim 100 miljoen. De notulen bewij zen eveneens, dat het op initiatief van Van Beveren was, dat er ook in de jaren 60 (niet, zoals eerst de bedoeling was, aan het kantoor wat intern werd veranderd) een geheel nieuwe kantoorruimte kwam. Die drastische vernieu wing bleek inderdaad nodig we gens bouwtechnische gebreken en verzakkingen aan het oude kan toor. De heer Noom betrok in zijn dankwoord eveneens mevrouw Van Beveren voor het zovele uren afstaan van haar man ten behoeve van het bankgebeuren. De laatste officiële handeling wordt voor Van Beveren de opening van het nu weer nieuwe kantoor en de voorzitter besloot met de wens dat het echtpaar Van Beveren nog ja ren groei en bloei van de bank zal mogen volgen, zoals ook zijn wens was dat voor alle inwoners van Stavenisse de Rabobank ook in de toekomst haar functie mag ver vullen. De directeur van het regiokantoor en tegelijkertijd vertegenwoordi ger van de Centrale Bank, de heer W.M. Merk zei de heer Van Be veren te hebben leren kennen als nuchter denkend bestuurder, die naast de drukke werkzaamheden in eigen bedrijf toch de tijd nam voor het Rabobankwerk. Hij was er van overtuigd, dat hiertoe me dewerking van het "thuisfront" onontbeerlijk is, zodat hij ook mevr. Van Beveren in die dank betrok. De zilveren Rabobank- speld had Van Beveren al, waar om de heer Merk nu het laatste boek van Rien Poortvliet "De ark van Noach" overhandigde. Nadat alle sprekers aan het woord ge weest waren, dankte Van Beveren mede namens zijn vrouw voor de goede woorden en cadeaus om de Bank tenslotte alle goeds toe te wensen. In de Eendrachtbode van 12 de cember, pagina 13, troffen wij een verslag aan van de volleybalwed strijd Veronica'74 1 Symmachia 2, heren districtsklasse Dit verslag is naar onze mening zeer eenzijdig en niet geheel juist weergegeven. Natuurlijk is het zo dat een scheidsrechter fouten maakt. Het gaat echter te ver en dit wordt bepaald onvoldoende vermeld, dat ervaren spelers een jonge veelbelovende scheidsrech ter onsportief bejegenen. WE ZIJN TOCH MET SPORT BE ZIG? Het verlies van Veronica'74 was dan ook eerder een kwestie van onsportiviteit die zich tegen hen keerde en een tegenstander die dergelijke situaties beter de baas was en bovendien beter speelde. Veronica is dus een slecht verlie zer. Diverse scheidsrechters uit het rayon Bergen op Zoom heb ben reeds kenbaar gemaakt juist dit team vanwege hun onsportief gedrag niet meer te willen fluiten. A. Vanwesenbeeck, voorzitter verwachtingen zou voldoen. Na mens de vereniging van directeu ren Rabobanken was de heer P. de Man van oordeel, dat men met zijn allen te maken had met een boeiende maar ook gecompli ceerde organisatie. De vernieu wing van kantoren gaat in snel treinvaart door, maar er is meer nodig dan een modern kantoor om een slagvaardig beleid te voe ren. Zo is ook de opleiding in deze tijd uiterst belangrijk. Gezocht wordt naar een centrale mogelijk heid, waar het tot dusver op de kantoren zelf te veel tijd vergt. Verder is een goede mandate ringsregeling ook gewenst voor een slagvaardigheid, aldus De Man, die eveneens van oordeel was dat met deze voorziening ook alle inwoners gefeliciteerd kun nen worden. Met die gelukwens aan de gehele bevolking was ook de woordvoer der van de Thoolse- en Sint Phi- lipslandse zusterbanken, de heer J.L. van Gorsel, het volkomen eens. Het geeft weer een stukje leefbaarheid aan het dorp en het straalt zelfs nog af op de zuster banken. Van Gorsel vond op bouw en structuur van de Rabo bank-organisatie goed en hij achtte ook een goede samenwer king tussen de zusterbanken van belang. Ter gelegenheid van de opening bood hij een schilderij aan met een boerderij als afbeel ding en als symbool van het agra risch gebied. Architect Tom Moerland, die me de namens aannemer en onde raannemers het woord voerde, herinnerde er aan, bij de opening van het dorpshuis "De Stove" al te hebben opgemerkt, van hoeveel belang het is, dat de bouw een volledig Thoolse aangelegenheid werd. Dat kon hij nu tot zijn vreugde herhalen, want de nieuwe bank is ook een volledige Thoolse zaak. Dat plaatselijk of regionaal inschakelen moge dan behoren tot het basisbeleid van de Rabobank, maar het moet ook worden gerea liseerd en dat gebeurde. Dat is in het belang van de gehele ge meenschap. Bovendien meende de architect, dat ook het resultaat volop bekeken mocht worden. De trots werd verwoord in een dank woord tot aannemer en onde raannemers, voor wie met name de laatste weken toch erg span nend waren om het tijdig klaar te hebben. Namens die ploeg had hij een cadeau meegebracht, waar van ook alle inwoners kunnen profiteren, t.w.e. een fraaie klok, waarin verschuiving van Boeren- leen- naar Rabobank werd ge symboliseerd. Verder was er in de keuken van de vernieuwde bank al een koelkast geplaatst, even eens van architect en aannemers. De heer Moerland dankte namens het bouwteam voor de opdracht en wenste Stavenisse veel geluk met de verbetering. Oud-voorzitter J. van Beveren gaf een historische beschouwing van met name het Stavenisse-bankge- beuren. Hij wees daarbij ook op het verschil in tijd met de huidige reconstructie van het kantoor en de verbouwing in 1960. In die tijd was er ook ere fusie tussen de Rotterdamse- en Amsterdamse bank tot Amro. Fusiegedachten waren er toen ook al volop bij de Boerenken- Raiffeisenbank. Te rugkerend tot eigen kantoor zei Van Beveren, dat het sinds de aankoop aan de Poststraat de derde keer is van verbouwing en ingebruikname. Een bewijs van de ook plaatselijk stormachtige groei. Hij herinnerde vervolgens aan de 75 jaar geleden tot stand gekomen Boerenleenbanken in Nederland als een vervolg op de Raiffeisengedachte in Duitsland, t.w. goedkoop geld te verschaffen aan de landbouw. Hier bestonden aanvankelijk de kantoren uit een zijkamertje van een woonhuis en de toen zo geheten kassier had een deeltijdbaan. Nu is het directeur met de nodige medewerking van anderen. Die kassier had in deel functie 50,- per jaar. Het zijn dorpsbanken geworden, waar op al het financieel terrein service aan de klant kan worden geboden met een vooral enorm toegeno men giraal verkeer. In Stavenisse werd de Boerenleenbank 29 maart 1910 opgericht en nu is er een gastvrij, nodigend gebouw, want de gastvrijheid en de veiligheid zijn belangrijke peilers, aldus Van Beveren, die het bestuur en direc tie met deze nieuwbouw compli menteerde. Het officiële gedeelte in "De Stove" werd besloten door voorzitter Noom, die alle sprekers dankte voor hun inbreng en ver volgens het gezelschap uitnodigde om naai* de vernieuwde bank te gaan voor de heropening. Een druk op de computerknop door oud-voorzitter Van Beveren werd de officiële handeling. Op het scherm kon men vervolgens lezen: welkom bij de heropening van het vernieuwde bijkantoor Stavenisse van de Rabobank Sint Maartensdijk. Daartoe bleef het niet beperkt. In tegenwoordigheid van alle genodigden verzocht dhr. Noom aan wethouder Versluijs de aanwezige hoofden van beide ba sisscholen een cheque te overhan digen voor aankoop van een computer. Dat deed de loco-bur gemeester graag en grif, want daarin wordt in het leerplan nog niet voorzien. Hij vond het een reuze initiatief van de Rabobank om op deze wijze de "toekomst", want dat is toch immers de jeugd, in deze feestelijke opening te laten delen. Het hoofd van basisschool "De Schalm", de heer C.G. van den Hoek zei in een dankwoord voor de gift, dat de nieuwe Rabo bank een lust voor het oog is, zijn collega W.v.d. Dikkenberg van de Rehobothschool bracht naar vo ren: Normaal komen ze van de bank met een geldkistje op school om de spaargelden voor een be paald doel op te halen. Nu zien we het tegenovergestelde, dat wij op de bank komen en een cheque krijgen, waarmee we heel blij zijn. Het schoolhoofd had bloemen bij zich om het kantoor nog verder op te fleuren en die mededeling kwam er ook van "De Schalm". Van den Dikkenberg zei in elk geval de computer te kunnen ge bruiken voor de administratie en om de leerlingen op dat terrein wegwijs te maken, terwijl het voor "De Schalm" ook vanaf het scherm wel leerstof kan worden, zo begrepen we uit de woorden van Van den Hoek. Ondertussen gaf het Rabobankscherm nog meer informatie over de herope ning van de bank en kreeg Van Beveren voor zijn openingshan deling de oude voorzittershamer aangeboden, die eens door de eerste bankvoorzitter A.G. van IJsëldijk aan het bestuur cadeau was gedaan bij zijn afscheid. Er was vanaf half zes tot 's avonds tien uur open huis en de belang stelling daarvoor was overweldi gend. Constant was de bank vol met kijkers, uiteraard het over grote deel uit Stavenisse zelf. Kantoorbeheerder W.M. Slager en zijn medewerkster E. Haver- mans hadden een lange en ook wel vermoeiende dag, evenals di recteur de Waard en beide colle ges van de bank. Maar er was ook de voldoening van een geslaagd openingsfestijn. Electro technisch bureau Molendijk 3 4 Telefoon 0t666 2315 St Maartensdijk (Z)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 8