Meisje(9) in haven Tholen verdronken Stimulator woningbouw in de VUT Gelukkig nieuwjaar Eis ZVijaar voor gifmoord De band BOUMAN POTTER 3000,- voor de Meestoof OPRUIMING Boetiek Inema 10 tot 50% korting Weer 1500 Itr olie gestolen DONDERDAG 9 JANUARI Maandag 30 december 42e Jaargang no.7 Vreugde en droefheid op Tweede Kerstdag Tweede Kerstdag begon voor het gezin Van Homoet in Tholen vol vreugde met de geboorte van het zevende kind Daniël Andréas, maar 's avonds was er grote droefheid, toen de negenjarige Esther in de haven ver dronken bleek te zijn. Het kind verliet 's middags omstreeks één uur de ou derlijke woning aan Cromvliet. Getuigen hebben Est her die donderdagmiddag zien spelen aan de kade van de oude haven. Bekend was, dat ze regelmatig speelde op de in de haven liggende boten. Toen ze niet thuisk wam, ging haar vader zoeken. Die vond 's avonds om streeks kwart over acht Esther op het toen droogge vallen slik in de oude haven. Vermoedelijk is ze tijdens het spelen in het water gevallen en verdronken. Het kind kon niet zwemmen. Verslagenheid heerste er met name ook op de Eben Haëzerschool, waar Esther leerlinge was. bij op alle dames- en herenkleding PTT-brievenbus in brand door vuurwerk Ambtenaar W.C. Klippel uit Tholen ontving dinsdag bij zijn afscheid in Meulvliet talrijke geschenken, waaronder deze geluidsapparatuur van de gemeente. Links mevr. Klippel. Achter haar in het papieren huis 't bureau waaraan de plaatsvervangend chef financiën dertig van zijn 44 dienstjaren werkte. Ambtenaar W.C. Klippel na 44 dienstjaren uitgezwaaid met geluidsapparatuur Stil zal 't niet zijn bij dhr. W.C. Klippel uit Tholen, die na 44 jaar afscheid heeft genomen als ambtenaar bij de gemeente Tholen. Als waardering voor een per fecte staat van dienst ontving hij tijdens een druk bezochte receptie in Meulvliet een stereotoren, een radio en een grammofoonplaat. Daarnaast nog tal van andere cadeaus, waaronder zijn eigen bureau, waaraan hij dertig jaar rekende aan vele woning bouwplannen. Nog maar 15 De knapzak I' —L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eigen huis Nestor DEZE WEEK De uitgever en zijn medewerkers wenst alle lexers een goed 1986. De eerste EENDRACHTBODE in 1986 verschijnt op Verdachte wilde afstraffing voor alcoholgebruik vrouw Met als verzachtende omstandigheden de situatie thuis, heeft officier van justitie mr. J.C.P.M. Boogers 3 '/2 jaar gevangenisstraf geëist tegen J.M. van 't H.(58) uit St. Annaland. Hij wordt ervan verdacht op 8 juni zijn vrouw Pieternella Janna Gunter met landbouwgif om het leven te hebben gebracht. De Middelburgse rechtbank doet 3 januari uitspraak. Enorm onderzoek Veel ruzies Goed raken Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Ph'ilipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W Heijboer De bekende dichter uit de oud heid, Constantijn Huygens, had ook een nieuwjaarswens voor zijn lezers. We laten die hier volgen: "Het oude jaer is omm': Wat vleyen sich de menschen - met mallen overvloedt, van onver- standigh wenschen. Wenscht boven allen wensch. Te leven int nieuw jaer, Of elcken dagh Uw eerst' En elck' uw' leste waer! Wie dit goed opneemt, zal moge lijk van oordeel zijn, dat we er nu verder wel een punt achter kun nen zetten. Dat is toch niet de be doeling, van welk een inhoud die wens van Huygens ook is. Men stelt als een cliché-uitdrukking bij wisseling van de kalender, dat een jaar snel voorbij gaat. Dat is ook zo, omdat het voorbij is. Tege lijkertijd, wat kan er in 12 maan den, in die 365 dagen enorm veel gebeuren. Daarvan wordt veel vergeten en gelukkig maar, want wat niet wordt vergeten, kan of diep schrijnen of een blijde herin nering opleveren. Daarin liggen juist de grote tegenstellingen van het leven, Die tegenstellingen zijn er ook in 1985 weer volop geweest. Niet alleen van meer regen dan zon, van koude en warmte, maar ook van grote vreugde en diepe droefheid. Het past in een krant, die zo dicht bij de lezers ligt, om bij de afsluiting van dit jaar allen te gedenken, die wel 1985 met ons begonnen, maar niet eindigden. Daaronder jongeren, meer oude ren, maar elk van hen liet toch een lege plaats achter, die niet meer wordt gevuld. Wat was het ook in gemeentelijk opzicht een grote tegenstelling, toen er in juni de Smalstadsfees- ten waren en in september het zo droevig ongeval met burgemees ter Baerends. Schriller tegenstelling nog dan hiervoor geschetst, is het gebeuren op Tweede Kerstdag in een Thools gezin, waar de geboorte van het ene en de dood van het andere kind zich binnen het et maal voltrok. Nimmer eerder in deze al meer dan 41 jaar is dat in onze kolommen voorgekomen. Met te meer nadruk moet het meeleven naar die familie uit gaan. Lief en leed lag in 1985 als het ware in één adem bijeen. Het waren twee op vallende feiten, waarbij velen be trokken waren, maar daarnaast was er individueel in de gezinnen, daar de blijdschap van geboorte of jubileum, ginds de droefheid door ziekte en overlijden. Beiden worden omrand door veel kleine re geneugten of veel kleinere pro blemen. Die zijn er immers bij honderden. Maar dat is dan ook de normale levensloop. Van dat alles, zijn er in onze krant vele kolommmen gevuld. Zelfs meer dan ooit tevoren. Dat verstevigde de band tussen lezers en krant en omgekeerd. Een bewijs daarvan is bijvoorbeeld zo'n pagina drie van het kerstnummer, maar ze waren er ook al eerder. Wat een familie advertenties, niet alleen door bruiloft, overlijden, trouwen, ge boorte, maar ook bijvoorbeeld na verblijf in het ziekenhuis. Het be wijst tegelijkertijd het meeleven van velen met degenen, die langer of korter in het ziekenhuis moes ten verblijven en een groet van stad of dorp kregen toegezonden. In zo'n situatie vooral, doet dat goed. Laten we ze rond de jaar wisseling niet maar evenmin daarna, vergeten. Die band bleek overigens eveneens bij de festivi teiten in de Smalstad, toen daar vele honderden bewoners uit deze regio een kijkje kwamen nemen, die band werd overtuigend aan getoond bij de begrafenis van burgemeester Baerends. Zo'n binding betekent toch ook een stukje leefbaarheid, zonder dat het sentiment behoeft te zijn. Wanneer we dan voor de laatste maal in 1985 deze kolom vol schrijven, behoeven we niet te verhelen, dat het ook voor deze krant soms moeilijk was. Slechts schoorvoetend is er bij de kleinere bedrijven, waarmee we in dit ge bied het meeste te maken hebben, een economische opleving merk baar. Dat vergt voor een krant met de nodige concurrentie extra in zet, attentie, energie, want het blijft in wezen toch een klein ge bied, waarin men opereert. Daar mee behoeft van deze 41ste jaar gang overigens geen somber beeld te worden gegeven. Met name het aantal abonnees van nieuw ge- vestigden steeg sterker dan tevo ren. Daaruit mag worden gecon cludeerd, dat deze nieuwsvoor ziening, ondanks andere media inclusief de lokale kabelradio, nog steeds volop in een behoefte voorziet. Daar moet dan inder daad wel wat voor worden ge daan. In niet te tellen uren op zo'n heel jaar. De afsluiting is er met dit oudejaarsnummer, waarin het toch ook weer de moeite waard is die artikelen te lezen van 75, 50 en 25 jaar geleden. Niet alleen om het beeld uit die tijd te krijgen of te herinneren, maar ook wel om- Vorig jaar is de abonnementsprijs gelijk gebleven maar de zet- en drukkosten zijn wel verhoogd, evenals de posttarieven. Ook voor 1986 stijgen de portokosten. De verhoging van de abonnement sprijs blijft echter beperkt tot twee cent per krant. Per halfjaar wordt het 18,55 en per jaar 35,55. Postabonnement per jaar 45,00. Wij nemen graag aan, dat abon nees die een machtiging tot auto matische overschrijving hebben verstrekt, ermee accoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De uitgever Kerkstraat 26, Tholen Nieuwstraat 18, St. Annaland. Advertentie IM Dansschool Rien&Joke Gladdines Zie voor meer informatie de advertentie op pag 4 Advertentie I.M. dat er leuke voorvallen zijn ge vonden en afgedrukt. Daarnaast een terugblik met foto's en nog talrijke andere variaties in dit Oudejaarsnummer. Laten we mogen afsluiten met de wens dat de band tussen lezers en krant en zeker tussen lezers onderling blijft bestendigd, met de wens eveneens dat het u allen goed mag gaan in 1986, waarbij gezondheid op nieuw een grote schat zal zijn. Laten we mogen afsluiten met zoals we begonnen, een oude dichter te citeren, zij het dan nu Vondel: "Laet het kostelijcks van al-U niet roeckeloos ontslippen. Dat is de tijd, die snel gaat glippen - zonder dat hij keeren zal". (G.H.). De PTT-brievenbus aan de Schuttershof in Tholen is voor 1500 gulden beschadigd nadat brand was ontstaan door het af steken van vuurwerk. Omwonen den sloegen zaterdagavond 21 de cember omstreeks negen uur al arm, waarna de brandweer een poederblusser leegspoot in de postbus, die vrijdagavond om elf uur voor het laatst was gelicht. Er zat nogal wat post in dat helemaal werd vernield of gedeeltelijk ver brand aan de afzenders werd te ruggeven. Volgens PTT-kantoor- houder Kaptein is zo'n vernieling nog nooit gebeurd in Tholen. Hij hoopt niet, dat tegen de jaarwis- •lieg de postbussen dichtgespij kerd moeten worden om derge lijke baldadigheden te voorko men. In Oud-Vossemeer brandde een conifeer uit door het afsteken van vuurwerk. De daders waren bij de politie bekend. Er waren veel klachten van burgers over het te vroeg afsteken van vuurwerk, wat alleen op 30 en 31 december/1 januari is toegestaan. "Het heeft behoorlijk prioriteit bij de Thool se politie", aldus opperwacht meester H.W. Fransen. "We zijn overal opgetreden en hebben vuurwerk in beslag genomen." Bij herhaling is ér olie gestolen. Nu was M.K. in Oud-Vossemeer de dupe. Vanuit twee tanks achter zijn woning is 1500 liter dieselolie ter waarde van 1725 gulden mee genomen. Volgens de politie is er kennelijk een tankwagen gebruikt voor de diefstal. Geadviseerd wordt een goede sluiting aan te brengen gezien de recente olie diefstallen. Het Anjerfonds Zeeland heeft 3000,— beschikbaar gesteld voor streekmuseum "De Mees toof' te Sint Annaland. In totaal heeft het Anjerfonds tachtigdui zendgulden geschonken voor ac tiviteiten op het gebied v.an cul tuur en milieu in Zeeland. Referendaris Klippel was ambte naar op de afdeling financiën, maar was in feite uitgeleend aan de woningstichting Beter Wonen. Gezien de verzelfstandiging per 1 januari a.s. was hij langer in dienst dan noodzakelijk was op grond van de VUT-regeling. Dat werd o.a. aangegeven als een voorbeeld van de hoge plichtsbetrachting en het verantwoordelijkheidsgevoel van de vertrekkende ambtenaar, die in zijn geboorteplaats Stave- nisse begón en vervolgens in St. Annaland, Tholen en na de he rindeling in St. Maartensdijk werkte. Als 15-jarige trad Klippel op 1 september 1941 als volontair in dienst van de gemeente Stavenis- se. "Het is nu ondenkbaar dat een zo jeugdig inwoner de gelederen ter secretarie komt versterken", zei wethouder van personeelsza ken P. van Schetsen, die Klippel namens het gemeentebestuur veel lof toezwaaide. Na Stavenisse werkte Klippel vanaf 1 mei 1945 in St. Annaland als 2e ambtenaar ter secretarie. Na een jaar moest hij al in militaire dienst en dat duurde vier jaar, waarvan het grootste deel in voormalig Nederlands Indië. Op 1 april 1953 werd Klippel in Tholen benoemd, waar hij al op 1 oktober 1954 le ambtenaar werd, waarnemend gemeentesecretaris en onbezoldigd ambtenaar van de urgïrlijke stand. "Voorwaar een niet geringe prestatie voor nog geen 30-jarige, die bovendien een langdurige militaire dienstplicht vervulde", aldus de wethouder. Klippel werd 1 juli 1959 adminis tratief ambtenaar van het ge meentelijk gasbedrijf tot de over name door de Zegam(inmiddels de PZEM) op 1 januari 1966. Met die extra taak bleef Klippel voor Tholen behouden, hoewel hij al elders was benoemd. "In die tijd werd een goed ambtenaar als het ware gekocht, want waar haalde je zo gau,w een van twee vakdiplo ma's voorziene ambtenaar van daan? Dat aantal was nog niet zo dik gezaaid", zei de wethouder. Evenals in Stavenisse en St. An naland, deed de Thoolse periode zich kennen door gemoedelijk heid onder de ter secretarie werk zame collega's, maar de contou ren van de gemeentelijke herin deling per 1 juli 1971 werden zichtbaar. "Direct te dringen stond je niet, maar wat beuren moest, moest dan maar beuren. Toen echter bleek, datje genood zaakt was in St. Maartensdijk te gaan werken, dagelijks voorzien van een knapzak, had je wel be denkingen. De meest ideale maaltijd genoot je liever thuis in WONINGINRICHTING >1 Advertentie IM Een gelukkig nieuwjaar toegewenst van de Thoolse drieling Pascalle, Edwin en Ramon van de Sande, een levendig trio van 1 jaar. plaats van uit een doosje op kan toor", zo bracht Van Schetsen naar voren. In zijn Thoolse tijd was Klippel al nauw betrokken bij de woning bouw. Als contactpersoon van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten voorzag hij diverse inwoners op een zeer redelijke wijze van een eigen huis. Activi teiten buiten kantoortijd waren hieraan niet vreemd, maar dat deerde niet. "Je keek niet op een uur als het om een goede zaak ging en dat was in die tijd de wo ningbouw. De zaak moest van de grond en Klippel deed wat hij kon. Het succes mag gezien wor den. De stichting Beter Wonen en de stichting Tot behartiging van de woningbouw werden met zijn onmisbare inbreng opgericht. De basis van de huidige stichting Be ter Wonen werd dus al door Klippel mede gelegd. Ook na de herindeling hield dat zijn warme belangstelling: Klippel was met de woningbouw een huwelijk aangegaan", zei de wethouder. Van Schetsen bracht verder naar voren, dat men op alle mogelijke terreinen een beroep op Klippel kon doen. "Met zijn rijke secreta rie-ervaring vormde hij menig maal een vraagbank voor zijn collega's." Hoewel in feite niemand onmis baar is, zal het volgens de wet houder toch vreemd aandoen, de nestor ter secretarie daar niet meer aan te treffen. Hij blijft als ontvanger van de Hervormde Gemeente Tholen nog adminis tratief bezig, nadat hij zijn werk voor de woningstichting had af gerond. "Eerst het werk af en dan naar huis. Klippel, hartelijk dank voor je uitstekende inzet, vrien delijkheid en collegialiteit. Mevr. Klippel, hartelijk dank voor uw bereidheid uw echtgenoot vele uren ten dienste van de gemeen schap af te staan. Het ga u, met allen die u lief zijn, goed. Namens het gemeentebestuur wens ik u toe, dat u nog vele jaren van de VUT-tijd en uw pensioen - beide VERVOLG PAG. 10 De band in deze regio 1985 opnieuw een tekort aan zon Een foto-beeld van het jaar 75 - 50 en 25 jaar geleden Schrille tegenstelling op Tweede Kerstdag Gemeente bezorgd voor Stave nisse Waterschapsconcentratie niet kostenverhogend? Drie mille voor "De Mees toof' 3500 gulden voor vissteiger ge handicapten Weinig begrip voor Beter Wo nen bij gemeente? Tragiek voor rechtbank RPF met nieuwe tweede man Rabobankfeest in Stavenisse 150 gulden voor een kreeft Vijf geslachten in St. Maar tensdijk Vogelvreugd Zeeuws kam pioen WIE VOORUIT WIL NAAR NIEUWE BLAUWE LUCH TEN... MOET NIET OVER DE REGEN VAN GISTE REN BLIJVEN STEUNEN EN ZUCHTEN A Dit nummer bestaat uit 28 pa gina's Begin oktober was deze zaak aan gehouden voor nader onderzoek, met name het opstellen van een psychiatrisch rapport van de ver dachte. Volgens rechtbankpresi dent mr. Nomes was daaruit zeer recent gebleken, dat het feit Van 't H. 'in enigermate verminderd kan worden toegerekend'. "Maar dan vraag ik me af, wat is in eniger mate? De psychiater meent ook op de stoel van de rechter te moe ten gaan zitten", zei mr. Nomes. Uit de discussie bleek, dat de psy chiater zich niet alleen over de soort straf, maar ook over de strafmaat had uitgelaten. In het 32 pagina's lange rapport stond o.a., dat Van 't H. een straf van twee jaar psychisch zou kunnen over bruggen. Raadsman mr. D.J. Olie noemde de opmerkingen van de psychiater 'gerechtvaardigd'. "Hij heeft zich afgevraagd, wat is overzichtelijk, wat is haalbaar? Een veel te korte straf, maanden, zou niet geaccepteerd worden door zijn omgeving, als van 't H daarin zou terugkeren", aldus de raadsman. Hij heeft alleen nog contact met z'n broer. De zitting werd vrijdagmorgen in Middelburg bijgewoond door een zevental politiemannen die bij het enorme onderzoek in juni betrok ken waren geweest. Uit de verkla ringen van de officier en de presi dent bleek, dat de vrouw 8 juni aan de vergiftiging was overleden, j De verdachte trof haar brakend en snurkend op het toilet aan met een onaangestoken sigaret in haar hand. Spoedig daarna overleed ze. Volgens de president had Van 't H. heel vreemd gereageerd door niet eerst een dokter te bellen, maar zijn dochter. De kinderen en andere betrokkenen roken een vreemde lucht en op maandag 10 juni maakte de lijkdienaar bij de rijkspolitie melding van de dood van mevr. Van 't H. Het gerechtelijk laboratorium stelde een onderzoek in, waarbij in de maag en in het bloed het landbouwgif mevinfos(Phosdrin) werd aangetroffen, een zeer giftig middel.. Het heeft een petroleu- machtige geur. De patholoog anatoom trof verder een alcoholpromillage van 2.50 aan in het bloed van de overlede ne. Volgens het rapport kan het hoge alcoholpromillage mede van betekenis zijn geweest voor de dood na het innemen van het gif. Drie weken hield de verdachte vol van geen doodsoorzaak te weten, totdat hij op 28 juni bekende het in 1983 in St. Annaland gekochte flesje Phosdrin uit het schuurtje te hebben gepakt. De man had het gif in één van de twee glazen ge schonken, die hij in een wasbak met vuil wasgoed in de douche had aangetroffen. De bedoeling was, dat de vrouw daarin jenever zou schenken en dat gebeurde. Tegenover de rechter-commissa- ris had Van 't H. verklaard, dat zijn vrouw die zaterdagmorgen boodschappen was gaan doen, toen hij een halve centimeter Phosdrin in het glas had gedaan. In de loop van de middag was de verdachte zelf boodschappen gaan doen. Het flesje had hij eerst geprobeerd te verstoppen in de tuin van de buren, later sloeg hij 't aan gruzelementen, verstopte de stukjes in een krant en spoelde die weg in de w.c. "Ik heb er spijt van, ik zou willen dat m'n vrouw naast me zat", had Van 't H. tegen de rechter-com- missaris gezegd. Hij sprak ook over een moeilijk huwelijksleven met veel ruzies. "Mijn vrouw was een kwelgeest geworden, ik wilde haar afstraffen. Ze maakte overal schulden en liet me soms weken zonder eten naar m'n werk gaan. Ik heb altijd hard gewerkt en goed verdiend, maar er is niets van over. Mijn vrouw heeft een keer een echtscheidingsprocedure aan gevraagd, maar ze is weer terug gekomen", aldus de verdachte tegenover de rechter-commissaris. Die legde aan de hand van h£t onderzoek ook de verklaring vast: "Voordat Ko invalide werd, was hij de baas, maar sinds zijn inva liditeit was Pietje de baas en dat heeft zij met de dood moeten be kopen." De presidente citeerde verder nog een uitspraak van de verdachte, dat hij dacht dat z'n vrouw na het ruiken van de stank van Phosdrin, wel zou stoppen met het uitdrin ken van het glas en verder van de drank zou afblijven. De officier van justitie eiste pri mair moord en als daarvoor geen bewijs zou zijn, in tweede instan tie doodslag. Het gebruik van mevinfos, een uiterst geconcen treerd gif, stond voor hem vast. Zaterdagmiddag 8 juni om 15.30 uur was 't opgedronken. Daarvoor was er van 5 op 6 juni een hevige ruzie geweest, waaraan de politie te pas kwam. "Ook toen de politie die nacht was weggegaan, deed Pietje nog heel lelijk tegen mij. Ik wilde haar iets ernstigs doen, haar goed raken", aldus een verklaring van de verdachte. Phosdrin had hij destijds aange schaft voor bestrijding van blad luizen in de groentetuin: 't was op koolplanten gebruikt. De twee glazen waren door de vrouw in de wasbak verstopt om haar drank gebruik te verbergen. VERVOLG PAG. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1