Vijftig jaar Zeeuwse landschap Tarieven Zeelandbrug Wenskaarten voor Nepal Politie: van Oesterdam viaduct over Postweg De Zeeuwse slavenhandel Peter Faber in wilde vaart Donderdag 28 november 1985 ZEELAND IN DE PEN Volgend jaar viert de stichting Het Zeeuwse Landschap haar vijftigjarig bestaan. Provinciale staten wordt voorgesteld voor de viering een subsidie van 1 1 2.000,beschikbaar te stellen. Feestelijkheden Subsidie IN BE HOEP Weinig animo voor informatie in Meulvliet Groepscommandant Coppoolse van de Thoolse poli tie heeft voorgesteld om de weg van de Oesterdam ongelijkvloers over de oude Postweg te laten gaan in het belang van het fiets- en landbouwverkeer over de Eeweg. Hij lanceerde dat plan woensdagavond tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van provinciale water staat in Meulvliet. Programma voor de week van 29-11 tot 5-12 SM'vJirfl Dertig procent Onverantwoord Veerweg PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Overbodig Een ontmoeting BALLET- EN DANSKLEDING ABDIJ IETTWS In de Zeeuwse Bibliotheek is tot 30 december een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van Suriname onder de titel Sranan Krobé - Suriname Dichterbij. Er wordt uitvoerig aandacht besteed aan de rol van Zeeland in de Suri naamse geschiedenis. Het mate riaal is afkomstig uit de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek, het Rijksarchief in Zeeland, het Zeeuws Museum en het Konink lijk Instituut voor de Tropen. In Zeeland bestond al vroeg be langstelling voor de route naar West-lndië. Dat blijkt bijvoor beeld uit het boek van Dierick Ruyters 'Toortse der zeevaart om te beseylen de custen geleghen bezuyden den Tropicus Cancrie, als Brasilien, West-lndiën, Gui nea, Angola etc.", dat in 1 623 in Vlissingen werd uitgegeven. Het tentoongestelde boek, in het bezit van de Zeeuwse Bibliotheek, is het enige exemplaar dat nog be waard is gebleven. Uit deze vroege periode dateert ook het 'Vreemt Verhael van Lourens Lourensz, Zeeuw", ge publiceerd in 162 7 door Nicolaes van Wassenaer Zeeuw werd door de Indianen, die zich zeer vijandig gedroegen tegenover vreemde in dringers, gevangen genomen. Hij bracht acht jaar in gevangenschap door, waarna hij door de beman ning van een Zeeuws schip werd bevrijd in ruil voor een oud geweer en twee bijlen. In 1626 kwam hij heelhuids terug in Zeeland, waar hij aan de heren van de West-In dische Compagnie verslag uit bracht, van zijn avonturen onder de menseneters. Behalve aan deze vroege contac ten wordt op de tentoonstelling aandacht besteed aan de verove ring van Suriname in 1667 door de Zeeuwse vlootvoogd Abraham Crijnssen, de verkoop van Suri name door de Staten van Zeeland in 1682, de geschiedenis van Fort Zeelandia en het Zeeuwse aandeel in de slavenhandel. Aanvankelijk was het vervoeren als handelswaar van in Afrika ge kochte of buitgemaakte negersla ven naar Amerika het monopolie van Spanjaarden en Portugezen. Na 1621 werd dit alleen-recht vooral door Zeeuwse kapers doorbroken. De kapers en leden van de West-Indische Compagnie veroverden slavenschepen, waar na de slaven meestal op de Antil len werden doorverkocht. Rond 1635 ging de W.I.C. be stuurd door de Heren XIX, waarvan er vier door de Kamer van Zeeland waren benoemd) zelf aan slaven handel doen. De Portugese kolo nie en "slavenmijn" Angola en het eiland Sao Thomé werden door een aantal garnizoenen be zet. De verovering van Suriname le verde een belangrijk afzetgebied voor deze lugubere handel op. Tussen 1668 en 1676 werden er 0 ongeveer dertig slavenschepen gelost, bijna alle Zeeuwse, met 5.000 negers. Door het alleen recht van de W.I.C. om slaven te verhandelen speelden de Zeeuwen een belangrijke rol. Eind 1 7e eeuw vervoerden zij bijna 15 procent van alle verhandelde slaven. Er ontstond een driehoekshandel, varend van Europa via West-Afri- ka naar Suriname om vervolgens met een nieuwe lading naar Eu ropa te zeilen. Veel van de ruilwa ren die in West-Afrika werden ge bruikt voor de "koop" van slaven waren oorspronkelijk door de Ve renigde Oost-Indische Compag nie uit Nederlands-lndië verkre gen. Bij de bouw van de Zeeuwse Bibliotheek - het gebouw staat op de plaats van de West-Indische pakhuizen - werden onder andere kaurischelpen uit de Indische Oceaan gevonden. De schelpen waren een geliefd ruilmiddel in West-Afrika. De Middelburgse Commercie Compagnie heeft later de leiden de rol in de slavenhandel overge nomen. De laatste slavenreis werd in 1804 ondernomen. Doordat het verbod op de slaven handel op steeds grotere gebie den van toepassing werd ver klaar, kwam geleidelijk aan een eind aan de meest beruchte, maar in economisch opzicht zeer bloei ende periode uit de Zeeuwse ge schiedenis. Het Zeeuwse Landschap heeft in overleg met gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, besloten dat in het jubi leumjaar extra aandacht zal wor den besteed aan activiteiten die het gebruik van de natuurterrei nen tot doel hebben. Uitgangs punt daarbij is een van de doel stellingen van Het Zeeuwse Land schap: het begeleiden van recrea tie in waardevolle natuur en land- schapsgebieden in Zeeland. Die benadering sluit aan op het stre ven van de provincie toerisme en recreatie verder te ontwikkelen. Centraal in de viering wordt 31 mei een feestelijke bijeenkomst gehouden, hetzij in de Statenzaal, hetzij in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daarmee samen hangend wordt een buitenmani festatie opgezet op het Abdijplein, ook in Middelburg. Voor dit on derdeel is geen provinciaal geld nodig, want de stichting kan dat uit de eigen middelen betalen. Op publicitair gebied komen er een boek, een zakboekje en een Land van Saeftinge, in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. De actie Zeeland helpt Nepal - voor de bouw van schooltjes op het platteland van West-Nepal - heeft, speciaal met het oog op de komende feestdagen wenskaarten laten maken. Op de kaart is een foto van een Nepalees jongetje afgedrukt, dat het Namaste-gebaar maakt. Namaste (uitspraak namastee) is de algemene groet in Nepal, maar hetzelfde gebaar en hetzelfde woord worden ook gebruikt om wat specialere gevoelens tot uitdrukking te brengen. Zeeland helpt Nepal worden be steld. Het bureau-adres is Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg. De kaarten kunnen ook telefonisch worden besteld bij het bureau en wel via nummer 01180-31507. m Zeer toepasselijk dus om in de komende kersttijd zo n kaart aan familie, vrienden, bekenden, za kenrelaties enz. te sturen. De kaart wordt gecompleteerd met een inlegvel van handge schept, Nepalees papier met daarop gedrukt het woord Na maste. Het papier is gemaakt van de bast van laurierstruiken. De foto op het front van de kaart is gemaakt door Rudi de Groot uit Den Haag. De kaart, inclusief inlegvel en en veloppe kost twee gulden. De op brengst komt volledig ten goede van de actie, want de provincie heeft de drukkosten voor haar re kening genomen, terwijl drukkerij Den Boer in Middelburg ervoor zorgt, dat de bestellingen worden afgeleverd. De kaarten worden via een aantal boekhandels in Zeeland ten ver koop aangeboden, maar zij kun nen ook bij het bureau van de actie jubileumnummer van het drie maandelijkse tijdschrift Zeeuws Landschap Het grote jubileumboek wordt ge bruikt om de geschiedenis van Het Zeeuwse Landschap op schrift te stellen. Verder wordt aandacht besteed aan de verschillende ty pen landschap in de provincie, het beheer van natuurgebieden, de relatie tussen natuurbeheer en landbouw, de financiering van natuurbeheer en de rol van de overheidsinstanties in natuur- en landschapsbeheer. Ook wordt een beschrijving opgenomen van alle natuurgebieden die bij Het Zeeuwse Landschap in beheer zijn. De oplage is 6.000 exemplaren, waarvan er 3.000 naar Het Zeeuwse Landschap gaan en de andere 3.000 worden via de drukkerij aan de boekhandel aan geboden. Het Zeeuwse Land schap wil het boek aan zijn dona teurs en mensen die zich als zo danig aanmelden voor 28,30 te koop aanbieden. Met verzend kosten komt het bedrag op ƒ34,70. Om meer bekendheid aan de uit gave en aan Het Zeeuwse Land schap te geven wordt huis-aan- huis in de provincie via de PTT een brief bezorgd. De stichting heeft aan de hand van een proef- mailing al 200 nieuwe donateurs kunnen inschrijven, die jaarlijks minimaal vijfentwintig gulden be talen. Het Zeeuwse Landschap heeft nu 2i100 donateurs. De kosten van de huis-aan-huis-actie worden begroot op 120.000,— Gedeputeerde staten schrijven in hun voorstel aan provinciale staten, dat bij een respons van drie procent de uit gave in ongeveer twee jaar kan worden terugverdiend, want het gaat in totaal om vijfduizend adressen. Zou twee procent van de aangeschrevenen zich als do-' nateur melden, dan duurt dat vier jaar. Het zakboekje bevat informatie over alle natuurgebieden in Zee land, dus niet alleen die in beheer zijn bij Het Zeeuwse Landschap. Alle donateurs krijgen het gratis aangeboden. Het Zeeuwse Landschap maakt een tentoonstelling met het zee klei-landschap als hoofdmotief. Het gaat dan ook om oudland, nieuwland en laagten. Het water en de duinen krijgen op de ten toonstelling een ondergeschikte rol. De expositie wordt geopend tijdens de centrale viering op 31 mei en vervolgens zal het mate- Met ingang van 1 januari worden de toltarieven voor de Zeelandbrug gewijzigd. De huidige tienrittenkaarten, die vijfentwintig gulden per stuk kosten, kunnen na nieuwjaar worden opgebruikt. Zij kunnen niet worden ingewisseld. Per 1 januari, vanaf zeven uur 's morgens, zijn bij de tolhuizen, aan de Noordbevelandse kant van de brug, twintigrittenkaarten te koop voorde categorieën personenauto's, lichte vrachtwagens en zware vrachtwa gens. Een rittenkaart voor een perso nenauto gaat veertig gulden kos ten, voor een lichte vrachtwagen zestig gulden en voor een zware vrachtwagen tachtig gulden. De tol voor een enkele rit, dus zonder rittenkaart, komt voor een bestuurder van een personenauto op vier gulden, voor een bestuur der van een lichte vrachtwagen op zes gulden en voor die van een zware vrachtauto op zeven gul den. Het tarief voor motorrijders verandert niet, dat blijft een gul den. Voetgangers, voornamelijk buspassagiers, hoeven al een aantal jaren geen tol meer te be talen. riaal de provincie doortrekken. Het is de bedoeling aan de tentoon stelling een lesbrief te verbinden. De provincie werkt mee aan de totstandkoming en inrichting van de expositie. Op 31 mei wordt ook een dia/videoklankbeeld gepresen teerd met daarin de diverse na tuurgebieden in Zeeland en de werkzaamheden van natuurbe- schermende organisaties. Na af loop van het jubileumjaar kan de serie worden opgenomen in de filmotheek van de provincie om in voorlichtingsprogramma's te ge bruiken Bij de realisering van de serie is de provincie dan ook be trokken. Een andere aktiviteit is het plaat sen van weerbestendige informa tieborden in zes natuurreservaten en vogelobservatiehutten in drie van die gebieden. Voor de grotere terreinen worden terreinfolders gemaakt, waarin wordt vermeld welke natuurwaarden er te vinden zijn en hoe die in onderling ver band kunnen bestaan. Bij twee grote reservaten moeten onbe mande informatiepunten worden gemaakt. Een deel van de activiteiten neemt de stichting Het Zeeuwse Land schap voor eigen rekening, maar voor een ander deel wordt de fi nanciële hulp van de provincie in geroepen. De tentoonstelling, het dia/videoklankbeeld, de twee in formatiepunten, de borden en de observatiehutten en de terreinfol ders worden gezamenlijk begroot op 112.000,— Aan provin ciale staten wordt voorgesteld dit uit de provinciale kas te betalen. Provinciale staten beslissen op 1 3 december. Personenauto Onder de categorie personenau to's vallen, behalve personenau to's, bestelauto's tot 1.000 kilo gram laadvermogen en tractoren op twee assen en zonder aan hangwagen. Lichte vrachtwagens Bij lichte vrachtwagens gaat het om vrachtwagens, bestelauto's met meer dan 1.000 kg laadver mogen en landbouw- en andere voer- en werktuigen op twee as sen en zonder aanhangwagen en om personenauto's, bestelauto's tot 1.000 kg laadvermogen en tractoren op twee assen met een eenassige aanhangwagen. Zware vrachtwagens Tot zware vrachtwagens worden gerekend autobussen en touring cars, vrachtauto,s, bestelauto,s boven 1.000 kg laadvermogen en landbouw- en andere voer- en werktuigen op meer dan twee as sen of met een aanhangwagen. Verder worden eronder verstaan personenauto's, bestelauto's tot 1.000 kg laadvermogen en trac toren op twee assen en met een aanhangwagen op twee assen. In de loop van december worden bij de tolhuizen informatieblaad jes met de nieuwe tarieven en de categorie-indeling verstrekt. Op dinsdag 3 december houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten driemaal zitting om be roepschriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich tegen besluiten van de gemeenten Vlis singen, Middelburg en Goes. De zittingen beginnen om 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Zij zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42. Middelburg. H Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 r V Vrijdag 29-11 18.00-19.00 u.: WEEKEND VOOR DE DEUR, info. pro gramma door Marjo Donderd, Leo Troost, Harry v.d. Ree. Zaterdag 20-11 11.00-11.30 u.: KLEUTERPROGRAMMA pres.: Marriët Bakx 11.00-12.30 u.: JEUGDPROGRAMMA pres. Liane Burgers, Ger Smits en Jacco Vinjé 12.30-13.00 u.: SLOTH-AKTUA Info-progr. door J. Vuist 13.30-14.30 u.: JAZZ ACHTER DE DIJK door J. Quist 14.30-15.30 u.: NON-STOP SLOTH MUZIEK 15.30-16.30 u.: VIVA LA MUSICA Licht klassiek door J.v. Elsacker 16.30-17.30 u.: DE VERZOEKHOEK Een platenprogramma door Jan Voormeulen 17.30-18.30 u.: SLOTH-SPORT uitslagen en interviews door L. Ottevanger Zondag 1-12 11.30-14.30 u.: DE ZEVENSPRONG familieprogramma met spelletjes door Kees Burgers Woensdag 4-12 17.45-19.00 u.: SLOTH AKTUA-KORT streeknieuws. Pres.: Marjo Dondersen en Jan van Ie. Ir. A. Lievense noemde het idee 'technisch heel interessant'. "Maar vergis u niet in de kosten", voegde hij er tegelijk aan toe. Er kwamen 's middags(15 aanwezi gen) en 's avonds(9 belangstellen den) verschillende suggesties naar voren, maar Lievense waar schuwde, dat het niet eenvoudig was orq tijdens zo'n voorlich tingsbijeenkomst een paar kruis punten te ontwerpen. "Ik heb da gen, ja weken 16 a 17 j. verschil lende plannen bekeken en daar van zijn er maar drie in de nota gekomen." 'voigens schattingen van provin ciale waterstaat gaat 30% van het toekomstige verkeer van de Oes terdam naar Tholen-stad. "We moeten dus een goede aansluiting op de Postweg hebben, anders is het plan op geen enkele manier door de strot van de gemeente Tholen te krijgen. Sluipverkeer via de Öudelandsedijk moeten we niet hebben, want daar leggen we de autoweg niet voor aan. Op landbouwwegen is er bovendien een veel grotere kans op ongeluk ken." 's Middags, toen er o.a. bewoners van het Stenen Kruis waren, werd voorgesteld om het fietspad langs de nieuwe Postweg uit te breiden tot een parallelweg en door te trekken naar de Eeweg. Dit in het belang van het fiets- en land bouwverkeer. Coppoolse voorzag, dat de Eeweg dan nog drukker zou worden. Hij vond 't geen denderende oplos sing. Veel veiliger achtte hij het in tact laten van de Eeweg. "Dat is belangrijk voor alle mensen die naar de scholen en naar Meulvliet moeten, alsmede voor de land bouwers." De politieman wilde dat verwezenlijken door het ver keer van en naar de Oesterdam ongelijkvloers de oude Postweg te laten kruisen. Wie dan in Tholen- stad moet zijn, rijdt via de nieuwe Postweg en de Grindweg. Landbouwer W.H. van Gorsel had 12 a 13 jaar geleden zijn per celen al zien kruisen voor de aan leg van de nieuwe Postweg. "Tij dens het spitsuur omstreeks half vijf kun je nauwelijks oversteken met een tractor met aanhangwa gen. Bij mist is het gewoon onver antwoord om aardappelen te rooien. Met 4000 auto's per et maal van de Oesterdam wordt het nog drukker. Zo wordt 't een on houdbare situatie en daar moet terdege rekening mee worden ge houden. Er zou een handbediende verkeerslichteninstallatie nodig zijn", aldus Van Gorsel. 'Lievense noemde de wegenaanleg voor sommigen een ingrijpende zaak. Met name doorsnijding van percelen doet pijn. Als de provin cie dat met compensatiegrond zou kunnen goedmaken, is het ge makkelijker onderhandelen met het betrokkenen. De meeste aan wezigen waren 's avonds land bouwers, terwijl namens het Landbouwschap dhr. Boom her haaldelijk aan de discussie deel nam. Provinciale waterstaat komt soms ook voor verrassingen, zoals het nieuwe huis aan de oude Postweg. Tot en met 15 november lagen de Oesterdam-plannen ter inzage in de bibliotheek te Tholen en het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Men kan nu tot en met 29 no vember bezwaren indienen bij gedeputeerde staten of wensen kenbaar maken. Woensdag 11 december om half drie is er in Meulvliet een hoorzitting. Ieder een die voor 29 november een re actie heeft ingestuurd, kan daar een toelichting op de bezwaren of wensen geven. In de commissie ruimtelijke orde ning van de provinciale staten hebben vier leden gepleit voor een uitvoerige analyse van het alter natief Veerweg. De overige leden hebben voor een eenvoudige be nadering van dat alternatief ge pleit omdat de procedure niet vertraagd mag worden. H. Vene kamp uit Tholen toonde zich ont stemd over de 'matige planvor ming'. Volgens hem hadden de noordelijke(Thoolse) tegelijk met de zuidelijke(Zuid-Bevelandse) aansluiting aan bod moeten ko men. Mr. J.A. de Boe uit Poortvliet be pleitte nader onderzoek van het alternatief richting Poortvliet, maar volgens ir. Lievense zou dat een stuk duurder zijn. Toch sprak de commissie zich uit voor verdere studie. THOLEN 29 nov. St. Nicolaasmiddag voor leden van de bejaardensoos, 14.00 u. "Ten Anker" 30 nov. Postduivententoonstel- ling, 16-22 u. Hof van Holland 2 dec. Dialezing aquariumver. Labeo over zeewater-aquaria, 20 u. Meulvliet 3, 10, 17, 24 en 31 dec. ANIB- soosmiddagen van 14-17 u. Meul vliet 10 dec. Dhr. Zwikker vertelt over Egypte, 14.30 u. Ten Anker 11 dec. Kerstviering NCVB 11 dec. Koffieochtend "Vergeet Mij Niet", 9.15 u. Meulvliet 11 dec. Bijeenkomst Plattel.vrou wen 14 dec. Ledenverg. ANIB, 14 u. Meulvliet 19 dec. Kerstmiddag bejaarden- soos, 16.30 u. Ten Anker 24 dec. Kerstviering R.K. kerk m.m.v. Smalstad Mannenkoor POORTVLIET 29 nov. Rikken en klaverjassen in café 't Centrum 30 nov. Intocht St. Nicolaas 16 u. In een nadere notitie noemt de provincie het overbodig om het alternatief Veerweg verder te be studeren. Langse de bestaande watergang zijn er grote land schappelijke en landbouwkundi ge voordelen, lagere kosten en een geringer beslag. Bij een autoweg langs de watergang moet van circa 24 m breed worden aangekocht en een verhardingsbreedte van 7.5 m worden gemaakt. Bij de Veerweg zou dat 33 en 11 m zijn. In de notitie wordt er fijntjes aan herinnerd dat statenlid Vene kamp in 1978 de voordelen van het westelijke tracé langs de wa tergang kort en duidelijk samen vatte: er worden geen percelen doorsneden, er zijn geen uitwegen en landschappelijk wordt er geen schade toegebracht omdat de weg parallel aan een waterloop is ge projecteerd. 30 nov. Verkoping in School met de Bijbel, 14-17 u. SCHERPENISSE 17 dec. Plattel.vrouwen Doe-och- tend in H.Huis 9 u. 18 dec. Plattel.vrouwen, Kerstvie ring 16 u. SINT MAARTENSDIJK 14 dec. Roberto Jacketti the Scooters, Haestinge 20.30 u. 21 dec. Volkskerstzang m.m.v. Euterpe en Smalstads Mannen koor, 19.30 u. Haestinge 25 dec. Kerstviering Herv. Gem. Rehoboth, m.m.v. Smalstads Mannenkoor SINT ANNALAND 19, 20 en 21 dec. Prov. kampioen schappen voor vogels, Wellevaete 21 dec. Kerstconcert, Sakofahal 20 u. OUD VOSSEMEER 14 dec. Toneelopvoering, 19.30 u. De Vossenkuil 17 dec. Kerstmaaltijd ANBO 19.30 u. 21 dec. Rik- en wipavond v.v. Vosmeer, 20 u. inschrijven vanaf, 19.30 u. Café De Hoop 27 dec. Bingomiddag voor be jaarden, 14 u. Eigenlijk was het gewoon waanzin om een programma te kopen van het theater-optreden van Peter Faber en Rob Boonzajer. Want, behalve dan een prachtig uitge voerd stuk papier, met daarop fo to's en persoonlijke gegevens, had je zaterdagavond 23 november in "Meulvliet" niets aan de rij titels onder het woord "programma". Welkom, Wak, Vraagstuk, Baro nes... en ga zo maar door. Het ging namelijk in zo'n vaart en met zo veel aandacht eisend, dat de ruim 100 aanwezigen nauwelijks de kans kregen even op hun pro gramma te kijken. De 42-jarige Peter Faber, die al enkele malen het eilandelijke publiek uitste kend wist te veramekn, had nu assistentie van Rob Boonzajer. Deze muzikale duizendpoot, die op zo'n 15 instrumenten zijn part ner tot in alle hoogten en diepten begeleidde, is zeer zeker een grote aanvulling. Maar vooral de mu ziek, expressie, danstechnieken en woordspelingen van deze ster eis ten van begin tot eind alle aan- BERGEN OP ZOOM t/m 15 dec. Expositie Alda Vos met olieverven, aquarellen, pas tels en tekeningen. Markiezenhof 2 dec. Concert Het Brabants Or kest, de Stoelemat 20.15 u. 1 dec. Koffieconcert Markie- zaatskamerkoor. Bibliotheek 22 dec. Koffieconcert Münchner Barytontrio, Bibliotheek 22 dec t/m 20 jan. Marie Verdijk keramiek en Lia van den Boom email, Etcetera film+ +film+ +fïlm+ ROXY 2: Verboden fantasieën- 18 jr. do 20.15 u. vr en za 18.45 en 21.15 u. Over sex gesproken - 18 jr. zo 16.15, 18.45 en 21.15 u. ma, di, wo 20.15 u. CINEMACTUEEL 1: Porky's wraak - 16 jr. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Stop ma king sense - a.l. do 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Never promised you a rose garden - a.l. ma, di wo 20 u. CINEMACTUEEL 3: De hot bubblegum maagd - 16 jr. do 20 u. vren za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The postman always rings twice - 16 jr. ma, di en wo 20 u. dacht. De poging om het publiek onder hypnose te brengen, mis lukte dan ook totaal. Een sterke kant van Peter Faber is beslist dat hij uitstekende contacten heeft met zijn publiek, en meteen in speelt op bepaalde reacties vanuit de zaal. Kostelijke bewegingen, zowel met lichaam als stem, zorg den voor volop humor. Zijn plas tische manier van vertellen, soms tot het sadistische toe, maar dan weer relativerend met een of an dere gekke opmerking, bracht hij het Thoolse publiek een avondje theater, dat misschien vroeger bij sommige lieden onder het publiek als "net niet mogelijk" zou zijn bestefnpeld. Nu is men echter to leranter en wordt een programma in alle lijnen bekeken en gewaar deerd. De muzikale escapades van Boonzajer, die zelfs een volksin strument uit Australië gebruikte als achtergrond-muziek tijdens de "geboorte", waren indrukwek kend. De tekst, zang en begelei ding van de smartlap "Troostende tranen" waren gewoon stom. maar wel lekker gek. Het heeft weinig zin de rode draad van "Wilde Vaart" uit te leggen, in derdaad was het een enerverende reis, maar zowel publiek als ar tiesten waren bij de aankomst te- vree. De belichting en het geluid waren in handen van Roel Veld horst, een uitstekend technicus, die mede zorgde voor de sfeer tij dens dit avondje ontspanning van Uit op Tholen. "Als enorme fan van Peter Faber sta ik al heel vroeg te wachten voor Meulvliet, want ik hoop Pe ter Faber persoonlijk te kunnen beqroeten, zo mogelijk al voor hij zal optreden, 'k Hoor dat Peter Faber en z'n medewerkers juist vanavond met autopech ergens onder Utrecht zijn gestrand. Dat wordt een lange tijd wachten, maar gelukkig heb ik me wel kunnen vermaken. Er zijn nog zoveel voorbereidingen voor zo'n programma kan beginnen, bij voorbeeld pianostemmen, het po dium klaarmaken en het 'MEN SEN KIJKEN' die beginnen bin nen te komen is ook best amusant. Het te laat komen van Peter Faber valt gelukkig best nog mee. Met een geïmproviseerd liedje begint het programma. Op de voorste rij vlak voor het podium kan ik meeleven in alles wat het pro gramma biedt. Het is een fantas tische avond. Het lijkt of alles zo maar voor de vuist weg even be dacht wordt, toch denk ik dat er erg hard gewerkt en gestudeerd moet worden voor zo'n program ma 'rond' is. Ook de musicus met al zijn in strumenten en de technicus, die met zijn mengpaneel, ook het programma mee ondersteunen, moeten voor honderd procent ge concentreerd meewerken. Een wervelende, heerlijke avond. Voor mij de eerste keer dat ik Pe ter Faber life zie optreden, maar vast en zeker niet de laatste keer. Wat een verrassing voor mij, als Peter Faber aan het eind van het programma even vlot van het po dium springt, recht op me afkomt en met een enorme handdruk be groet. 'k Wordt uitgenodigd om hem in de kleedkamer te komen opzoe ken. De groet en handtekening waar ik op gehoopt heb, wordt een persoonlijke kennismaking die ik vast nooit zal vergeten", aldus Dick de Vreugd. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Telefoon: 33666 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7